FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.03.2026 klo 09:37:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 46 [47] 48 ... 75
 
Kirjoittaja Aihe: JJK 2014 - Paluu Ykköseen  (Luettu 331404 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #1150 : 26.03.2014 klo 19:04:08

No nyt on lutuuria :D Ylos
Metsurin koira

Poissa Poissa


Vastaus #1151 : 26.03.2014 klo 19:16:12

Parissa kohdassa purskahteli kahvia suupielistä kun tavasin noita sivuja läpi. Liityin heti jäseneksi. :D
Tombey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1152 : 26.03.2014 klo 19:28:26

Liekö pahamaineisten Kettusten uusi tuleminen? Ylos
hyvä kutina

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1153 : 26.03.2014 klo 21:35:13

Lainaus
Jyväskylän suosituimpia vierailukohteita ovat Oravivuoren kolmiomittaustorni ja Petäjäveden vanha kirkko. Nämä molemmat sijaitsevat Jyväskylän alueella ja ne ovat molemmat myös Unescon maailmanperintökohteita.

Lainaus
Vaikka meri on kaukana, on vesi lähellä ja kauas ei ole pitkä matka, kiitos hyvien liikenneyhteyksien.

Lainaus
Stadionilla on poikkeuksetta todella upea tunnelma, ja kannustus on kaikin puolin upeaa, oli joukkue sitten johtoasemassa tai sitten tappiolla. No totta kai tasapelin aikanakin kannustus on hienoa ja suuri osa siitä kunniasta kuuluu meidän yhdistyksemme jäsenille.

Hyvää sisältöä tuolla sivulla :D
Henkinen yliote

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sumalsu, Tuvaio, Koiko, Halsai, Slow-John & Aizala


Vastaus #1154 : 26.03.2014 klo 21:43:55

No niin, kuka tunnustaa? Ei mene läpi tämä.
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1155 : 26.03.2014 klo 22:18:22

Sen verran NordicBettiä mainostavat että tuoksahtaa vahvasti mainokselta...

Lainaus
[Querying whois.ficora.fi]
[whois.ficora.fi]

domain:   fcjjk.fi
descr:    ENI EUROPE LTD sivuliike Suomessa
descr:    25028587
address:  Domain
address:  Verkapiha 1 51
address:  20100
address:  Turku
phone:    +35836192600
status:   Granted
created:  30.8.2013
modified: 30.8.2013
expires:  30.8.2014
nserver:  ns2.ettnet.se [Ok]
nserver:  ns.ettnet.se [Ok]
dnssec:   no

More information is available at https://domain.fi/
Copyright (c) Finnish Communications Regulatory Authority
Hunter S Thompson

Poissa Poissa


Vastaus #1156 : 26.03.2014 klo 22:36:17

Enemmänkin vaikuttaisi Karismaattinen saarnaaja-tyyliseltä hassuttelulta. Oli muuten synkän kauden kohokohtia.
handicapper

Poissa Poissa


Vastaus #1157 : 27.03.2014 klo 11:31:19

Nordicbetin uusi mainoskampanjahan toi fcjjk.fi tosiaan on. Kotkan kannattajamatka suuntautunee Nordicbetin Tallinnan kasinolle. Ilmeisesti Ultimaattiset gämblääjät ja Aleksi Valavuoret on jo mainosmielessä loppuunkulutettuja. :P
Craptree

Poissa Poissa


Vastaus #1158 : 27.03.2014 klo 20:24:32

http://www.youtube.com/watch?v=YHjLz8yxlBo&list=UUvwLqWD7zsiuNUNJv0BLLPg

JJK-FCV näköjään kokonaisuudessaan Youtubessa. Ylos

Ekan puoliajan huomioita:
- Bennolla 3 loistavaa paikkaa, melkoisia tuhnuja yrityksiä
- Abdi ja Järvinen pelasivat hyvin oikealla laidalla Ylos
- Manu pelasi muutaman loistavan pallon linjan taakse, kuten myös Aksu tuossa maalintekotilanteessa
- Melko tasaista peliä kuitenkin kaiken kaikkiaan

2. puolikas
- Paso 60min jälkeen:  "Benno haluaksä pelata siellä häh? Ala tekee töitä sitten!" :D
- Melko yhteen päätyyn lukuunottamatta aivan toisen jakson alkua
- Manu pelasi kyllä oikein hyvän pelin tuossa keskellä. Vaikka olisikin laidalla varmaan vaarallisempi, niin kyllä mielummin Manun keskellä näen. Ei oikein sytytä vaihtoehdot joissa keskikentällä olisi Kuhmonen ja Taylor, taikka JVGn irroittaminen puolustuslinjasta ylemmäksi.
« Viimeksi muokattu: 27.03.2014 klo 23:33:37 kirjoittanut Craptree »
Lenko

Poissa Poissa


Vastaus #1159 : 28.03.2014 klo 11:36:59

Video on yksityinen. Onko rajattu kausikorttilaisille tai jotain?
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1160 : 28.03.2014 klo 14:10:13

Video on yksityinen. Onko rajattu kausikorttilaisille tai jotain?

Aamulla oli vielä kaikille auki, liekö laitettu privaatiksi kun tuli julki forkalla. Mulla on molempien kausikortit enkä ole saanut mitään pääsyä tuohon joten ainakaan kausarin takana tuo ei ole. Eiköhän tuo liene tarkoitettu vain joukkueiden käyttöön.
Lenko

Poissa Poissa


Vastaus #1161 : 28.03.2014 klo 14:51:52

Niin, mitä siitäkin tulisi, jos ihmiset rupeaisivat näitä pelejä katsomaan...
pee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MYPA, Eisern Union


Vastaus #1162 : 29.03.2014 klo 09:45:35

Ettei vastustaja vain pääse vakoilemaan meidän 'pelikirjaa' jne. Alas
ilpo

Poissa Poissa


Vastaus #1163 : 29.03.2014 klo 10:45:10

Twitterissä ainakin Sorjosen Panu totesi ettei JJK ole ottelua laittanut Youtubeen saati poistanut sitä. Ilmeisesti FCV on syyllinen molempiin tekoihin.
Heppu Hellämieli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1164 : 29.03.2014 klo 12:06:28

Twitterissä ainakin Sorjosen Panu totesi ettei JJK ole ottelua laittanut Youtubeen saati poistanut sitä. Ilmeisesti FCV on syyllinen molempiin tekoihin.
Sen mitä ehdin ko. koostetta vilkaista ennen sensuuria, niin FCV:n "juutuubi-kanavasta" oli kyse.
Eero Vastaranta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1165 : 29.03.2014 klo 17:23:53

Tulipahan sitten viimein korkattua uusiutunut Kettuset ihan livenäkin, tuloksena 0-1 tappio sarjan pohjamutiin veikatulle Jazzille, joka kaiken lisäksi näytti operoivan melko kapealla ringillä. 1-2 rankkipotkuakin tuomari jätti Jazzille viheltämättä, joten ei tämä nyt kovin vahvasti mennyt.

Maalintekopaikkojen luominen oli kotijoukkueelle täyttä tuskaa. Ekan puoliajan lopussa oli parempi jakso, jonka aikana ensin yritti kaukaa Taylor ja hetken kuluttua Kari, mutta viedaiden veskari torjui molemmat yritykset loistavasti. Siinäpä ne maalipaikat sitten olikin. Karu totuus on, ettei junnupitoisen JJK:n fysiikka riitä raavaita miehiä vastaan. Näyttää siltä, ettei Hansilan, Kuhmonen ja kumppanit ole saaneet pitkän talven aikana poveria reisiin yhtään lisää. Vaihdostakin on heittää kehiin vain lisää rimppakinttuja. Puuttellista fysiikkaa pitäisi kai pystyä korvaamaan nopealla pallon liikuttamisella ja selkeällä pelisysteemillä, mutta valitettavasti kummastakaan ei ollut tänään merkkejä havaittavissa.

JJK:n paras oli Robert Taylor, jolla pallo pysyy hallussa, pelikäsitys on hyvä ja työmoraali on kunnossa. Valitettavasti ei saanut apuja oikein keneltäkään ja joutui ottamaan vastuuta pelinrakentamisesta lopulta liikaakin. Muita onnistujia ei oikein kykene nimeämään. Erityisen heikkoja olivat Antto Hilska, joka ei laidalta saanut totusti aikaan yhtään mitään ja Benno Kultajalka, jonka itseluottamus näyttää edelleenkin olevan pohjamudissa. Puolustaminen vaikeaa ja ylöspäin ei kertakaikkiaan mitään annettavaa. Manu pelasi ensimmäiset 45 minuuttia keskikentällä, eikä menossa ollut juurikaan kehuttavaa. Tommi Kari ahersi laidalla ja hukkaanhan mies siellä menee. Pystyy toki antamaan ihan ok-keskityksiä, mutta todellista vaaraa ei niistäkään tänään syntynyt. Jazzin maali syntyi helponlaisesti kun merkkaaminen vaparissa unohtui kokonaan ja Jazzin mies pääsi aivan vapaasti puskemaan pallon läheltä maaliin. Myös Marttinen jäätyi viivalle kohtalokkaasti.

Helkkarin vaikea kausi on tulossa tällä menolla. Mannisesta ja Karista täytyy saada kaikki tehot irti, muuten ollaan pahasti kusessa. Sarjapaikan säilyttäminen olisi pirun tärkeää, jotta junnut saisivat hyvää kokemusta ja kenties ensi kaudelle talous antaisi sen verran myöden, että saataisiin pari vahvistusta lisää.
Metpet
Vastaus #1166 : 29.03.2014 klo 17:38:20

Manninen pelasi ilmeisesti jälleen keskellä? Keskikenttä on valitettavan heikoissa kantimissa tällä hetkellä. Vahvistuksia on varmasti turha odotella, vaikka melkein pakkohan keskikentälle olisi joku kokenut luutija saada. Jipi olisi kyllä saanut jäädä vielä kaudeksi pariksi kettusiin.
takarivi

Poissa Poissa


Vastaus #1167 : 29.03.2014 klo 18:04:03

Manninen pelasi ilmeisesti jälleen keskellä? Keskikenttä on valitettavan heikoissa kantimissa tällä hetkellä. Vahvistuksia on varmasti turha odotella, vaikka melkein pakkohan keskikentälle olisi joku kokenut luutija saada. Jipi olisi kyllä saanut jäädä vielä kaudeksi pariksi kettusiin.
Hirveän vaikea on ymmärtää pelaajien pitämistä väärillä paikoilla. Manu laitaan, Tommi kärkeen, Kuhmonen keskelle, Ja Hilska penkille, niin voisi alkaa edes joltain näyttää.
timotei tuuba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka


Vastaus #1168 : 29.03.2014 klo 18:49:56

Kyllähän se siltä näyttää, että Jordi on melkein pakko nostaa keskikentän pohjalle Taylorin pariksi. Manua ei ole mitään järkeä peluuttaa keskikentän sydämessä, kun siinä on meidän ainoa pelaaja, joka pystyy oikeasti luomaan 1vs1 -tilanteista maalipaikkoja.
Todella vaikea kausi tulee.
Muutamalta nuorelta vaaditaan erittäin nopeaa kehittymistä ja ylipäätään vastuun kantamista, jotta kunnon sijoituksista päästäisiin tappelemaan. Oli tosiaan silmiinpistävää, kuinka paljon peli meni kuskaamiseksi. Keskialueella tuli aivan naurettava määrä pallonmenetyksiä tilanteissa, joissa joku yritti hölkkäillä pallo jalassa prässin läpi. Etenkin Kuhmonen kunnostautui tässä. Palloa liikkeelle, jumalauta.

Kahden kärjen käyttämistäkin sopii ihmetellä. Ainakin Jazzia(!) vastaan mikkihiirikeskikenttä jäi todella pahasti jalkoihin. Ehdottomasti kaipaisi minusta kolmannen miehen siihen keskikentälle, jolloin tietysti toisesta kärjestä pitäisi luopua.

Sanottakoon tuomarista nyt sen verran, että Jazzin penkki kävi syystäkin aika lämpimänä miehen tekemisestä. Ainakin yksi päivänselvä pilkku jäi viheltämättä - toivottavasti tilanteessa päätään loukanneelle Jazz-pelurille ei muuten käynyt pahemmin!



Tombey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1169 : 29.03.2014 klo 20:25:12

Jazzin tummalta kärjeltä murtui poskiluu tms. Kanane ei jaksanut pilkkuja vihellellä.

Kuulemma ukot reeneistä aika puhki tällä hetkellä, joka väistämättä näkyi pelissä.
Saviour#20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliiga


Vastaus #1170 : 29.03.2014 klo 22:04:08

Ennenkin kyllä ihmetellyt, miten JJK:n sinänsä menestyvästä juniorimyllystä tulee lähes vain näitä rimppakinttuja ja 50kg neppailijoita. Nopeita ja taitavia, mutta aika harvassa on se fyysisyys ja äijämäisyys, mitä ehkä miesten peleissä olisi hyvä olla. Lehtonen näyttää sentään kasvavan miehen mittoihin ennen kuin täyttää 20v.

Peliä näkemättä vieritän kuitenkin enemmän taakkaa ja painetta Pason suuntaan kuin nuoren jengin. Toivottavasti saataisiin miehelle kaveriksi joku, edes joku..
Partajätkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1171 : 30.03.2014 klo 08:00:37

JJK:lla on kyllä kieltämättä kasassa ylivoimaisesti fyysisesti heiveröisin nippu, minkä olen koskaan ukkojen peleissä nähnyt kentällä kirmaavan.

Omasta mielestäni tuo syöttely ja peli noin yleisesti ei ihan niin kuralta eilen näyttänyt kuin monet sanovat. Ihan kohtalaisesti saatiin Jazzin ylhäälle painetta antava prässi ohitettua, mutta hyökkäyspäässä ei sitten riittänyt papu vääntämiseen eikä muutenkaan saatu ukkoja maalipaikoille. Etenkin Taylor näytti omiin silmiini yllättävän valmiilta kauteen, ja myös Aram oli vikkelän oloinen. Tommin huomasin kentällä vasta kun noin vartti oli pelattu (tokaa puoliaikaa - en nänhyt ekaa).

Toivottavasti Lehtonen vastaa lupauksiin ja nostaa vielä siitä tasoaan piirun verran. Abahassine kyllä yritti, mutta aika kankealta puu(laaki)jalikselta näytti miehen koikkelehtiminen pallon kanssa. Hilska ei kyllä edelleenkään vakuuttanut itseäni millään muotoa. Ei sitten yhtään.

Yksi keskeinen kysymys on myös: Mitä Bennolle on tapahtunut? Viimeksi kun näin miehen kentällä, hän kyykytti Veikkausliiga-joukkueita nopeudellaan ja arvaamattomuudellaan, mutta nyt hän oli arvaamaton lähinnä oman joukkueen kannalta huonolla tavalla.

Lyhyesti: Yhden puoliajan nyky-Kettusia nähneenä on kyllä syytä olla todella huolissaan joukkueen voimapuolesta. Toisaalta en ole nähnyt kuin yhden puoliajan, eikä siinäkään ollut (vähänkään) kokeneemmista kavereista kentällä kuin Jordi, Benno, Tommi ja Hilska....öööö... Eihän niitä muita tainnut ollakaan...Manu.... Vielma?
jayar

Poissa Poissa


Vastaus #1172 : 30.03.2014 klo 08:38:57

Kuvallinen pläjäys aurinkoisesta kelistä:

http://jussireinila.com/jjk-fc-jazz/
Tombey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #1173 : 30.03.2014 klo 09:48:22

JJK:n kapteeni tulevalla kaudella on muuten Tommi Kari. Varalla Manu ja Korhonen.
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #1174 : 30.03.2014 klo 13:39:45

Kyllähän se siltä näyttää, että Jordi on melkein pakko nostaa keskikentän pohjalle Taylorin pariksi.

En nähnyt peliä, mutta juuri näin se on nähtävä, pelin sydämeen tarvitaan ehdottomasti raavas mies voittamaan palloja ja Manu on saatava laidalle, varsinkin jos siellä vieläkin Hilskaa viritellään laiturin rooliin, ratkaisu joka ei ole koskaan toiminut vähää alusta. JJK:lla ei ole ketään, joka pystyy viemään pallon hyökkäyskolmannekselle, jos Manu ja Roope joutuvat keskellä käyttämään energiaansa pallopainiin - jos palloja voitetaankin, niin kaksikko on todennäköisesti aivan liian kaukana maalista saadakseen mitään vaarallista aikaan, jolloin laidoilta pitäisi tulla jotain uhkaa. Ikävä kyllä Hilska ei ole laidalla minkäänlainen uhka, jolloin Tommin harteille jää ihan liikaa kannettavaksi. Mielummin selkeän puolustava roolitus Jordille ja Roopelle enemmän vapauksia ylöspäin ja Manu tuomaan penetraatiota oikealle laidalle. Vielma-Tapaninen on ihan kelpo topparipari. Fysiikka-asioita ei saa kuukaudessa tai kahdessa kuntoon, ellei ole rahaa tuhlattavaksi siirtomarkkinoilla, joten näillä on mentävä ja heikkoudet minimoitava.

e. Tässä vaiheessa on vielä sanottava se, että sarjapaikan säilyttäminen näyttäisi olevan ihan sopiva tavoite JJK:lle, itse olen erittäin tyytyväinen jos vedellään vaikka keskikastiin. Pitää yrittää muistaa virittää kritiikkimittarit myös sen mukaan, nuorelta joukkueelta ei ihan kohtuuttomia voi odottaa, kunhan nyt vain antavat kentällä kaikkensa.
« Viimeksi muokattu: 30.03.2014 klo 13:45:52 kirjoittanut JiiPee »

 
Sivuja: 1 ... 46 [47] 48 ... 75
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa