#10
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1650 : 21.07.2014 klo 15:12:00 |
|
Ensi kaudeksi sitten kaikki tulevat miljuunat haisemaan  Kyllä JJK tuosta Suomen mittakaavalla saa erittäin kovat summat, jos AIK Onnistuu myymään Erzin hyvällä summalla. Tuollainen useammankin miljoonan siirtosumma on ihan mahdollinen, kun kyseessä on Real Madrid.   En tiiä oliko hassuttelu vai ei, mutta en kyllä mihinkään miljoonien siirtosummiin jaksa edes unissani uskoa. Villeimmissä unelmissa on että AIK saa Erzistä jonkun 1,5 miljoonaa ja JJK 15% siitä. Toki olisihan se mahtavaa jos tulisi joku oikeasti iso summa.
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #1651 : 21.07.2014 klo 15:19:53 |
|
 En tiiä oliko hassuttelu vai ei, mutta en kyllä mihinkään miljoonien siirtosummiin jaksa edes unissani uskoa. Villeimmissä unelmissa on että AIK saa Erzistä jonkun 1,5 miljoonaa ja JJK 15% siitä. Toki olisihan se mahtavaa jos tulisi joku oikeasti iso summa. Varmaan AIK:lle pulitettavasta summasta oli puhe, kun miljuunat mainittiin? JJK toivottavasti saa hyvät prosentit sitten tuosta, nyt kun Erzin maali- ja ottelumääristä saatavat klausuulit jäävät toteutumatta. Jos sieltä parisen sataa kiloa tulee, niin Erzi on kai pelastanut seuran tulevaisuuden. Myyttien mukaan Shefki siivitti seuransa menestykseen penkiltä, mutta Erzi tekee sen ulkomailta. 
|
|
|
|
#10
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1652 : 21.07.2014 klo 15:27:38 |
|
Varmaan AIK:lle pulitettavasta summasta oli puhe, kun miljuunat mainittiin? JJK toivottavasti saa hyvät prosentit sitten tuosta, nyt kun Erzin maali- ja ottelumääristä saatavat klausuulit jäävät toteutumatta. Jos sieltä parisen sataa kiloa tulee, niin Erzi on kai pelastanut seuran tulevaisuuden. Myyttien mukaan Shefki siivitti seuransa menestykseen penkiltä, mutta Erzi tekee sen ulkomailta.  Toki, mutta en jaksa uskoa että edes AIK montaa miljoonaa saa.
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #1653 : 21.07.2014 klo 15:29:02 |
|
Toki, mutta en jaksa uskoa että edes AIK montaa miljoonaa saa.
Mutta kun twitterhuhuissa oli, että saman verran kun Quaisonista. Eli 2,2M. 
|
|
|
|
Tombey
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1654 : 21.07.2014 klo 15:40:37 |
|
Eerosta kun on kyse, niin uskon mitä tahansa.
|
|
|
|
Battiston
Poissa
|
 |
Vastaus #1655 : 21.07.2014 klo 18:34:07 |
|
Taitaa ex-HarPo Markkanen oikeasti pelastaa kasvattajaseuransa talousahdingosta. Tämä on kyllä uskomaton ja koskettava tarina. Toivottavasti ei jatkossa jouduta näin tiukkaan paikkaan enää koskaan.
Tarinan opetus myös se, että suomalaiset seurat ovat huonoja tunnistamaan, kehittämään ja myymään pelaajia. Nämä Aksut ja Ropsut vaan suoraan Stokikseen näytille ja edullisesti jatko-optioilla maailmalle. Veikkausliigaseurojen ohi vaan, jos suinkin onnistuu.
|
|
|
|
juzzz
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1656 : 21.07.2014 klo 20:22:38 |
|
Siinä spanskilehessäkin sanottiin summan olevan 2,2M€ joten voisihan tuo pitää paikkansa. Nyt vaan pitäisi arvata JJK:n saamat prosentit. 10? 20? 30?
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #1657 : 21.07.2014 klo 20:29:35 |
|
Harmillisesti Svartgul-foorumille tekemäni tunnarit eivät toimi eikä enää voi rekisteröityä että pääsisi oikomaan sikäläisten tietoja Erzin bosman-siirrosta.
|
|
|
|
Metpet
|
 |
Metpet
Vastaus #1658 : 21.07.2014 klo 22:09:18 |
|
On ollut erittäin hieno huomata, että nuori ja ennen kaikkea sisukas ketturyhmä on pelannut viime kierrokset sellaisella mentaliteetilla, jota ei liigassa ollessa ei nähty kertaakaan. Jok'ikinen laittaa värien puolesta likoon ihan kaikkensa. Hilskakin on osoittanut viimeinkin pelimiehen merkkejä, tämä lupaa hyvää jatkon kannalta.
Nyt täytyy vain toivoa, että Erzin sopimusasiat on hoidettu seuran toimesta hyvin – jatkomyyntiprosentti täytyy alkaa kaksinumeroisella luvulla. Mielenkiintoista olisi tietää, kuinka lähellä nollatulos olisi tällä hetkellä. Tässähän käy parhaassa tapauksessa vielä niin, että Erzin jatkomyyntiprosentit siivittävät JJK:n nollatulokseen.
|
|
|
|
niko1900
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1659 : 22.07.2014 klo 08:34:04 |
|
Jippo-matsin kooste: http://youtu.be/yQwWNZSD_ZETuo JJK:n 1-2 maalihan on ihan naurettavan kaunis  (1:25 ->).
|
|
|
|
Lenko
Poissa
|
 |
Vastaus #1660 : 22.07.2014 klo 09:11:26 |
|
Joo, Lehtosella vähän haltuunotto karkasi ;D. Kumma, ettei yhdessäkään raportissa tuota mainittu.
|
|
|
|
Beaver
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1661 : 22.07.2014 klo 09:36:31 |
|
Taitaa ex-HarPo Markkanen oikeasti pelastaa kasvattajaseuransa talousahdingosta. Tämä on kyllä uskomaton ja koskettava tarina. Toivottavasti ei jatkossa jouduta näin tiukkaan paikkaan enää koskaan.
Sanasta sanaan tämä. Toivottavasti Collan & co. tulevaisuudessa kaiken vielä avoimesti julkisuudessa kertovat, niin uskomattomasta tarinasta kyse. Siirto-% viitaten tässä topicissa ei vissiin vielä käsitelty tätä Vesalaisen kryptistä twiittiä: Joni Vesalainen @JoniVesalainen @jesukumpulainen @TeroHakola #JJK saa varmasti enkä tiedä kuinka iso on % nyt kun sopimuksessa ja jatkossa #JJK 5% tulevista siirroista https://twitter.com/JoniVesalainen/status/490804990379048961
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #1662 : 22.07.2014 klo 09:42:44 |
|
Vesalaisen kryptistä
Ööh... Siis JJK saa n. % tästä siirrosta ja jatkosiirroista aina 5%?!  Nyt on hoidettu asiat hyvin, jos tulkitsin tuon vaikeahkosti ymmärrettävän twiitin oikein!
|
|
|
|
Beaver
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1663 : 22.07.2014 klo 10:15:45 |
|
Ööh... Siis JJK saa n. % tästä siirrosta ja jatkosiirroista aina 5%?!  Nyt on hoidettu asiat hyvin, jos tulkitsin tuon vaikeahkosti ymmärrettävän twiitin oikein! Voihan myös olla että Vesalainen vaan mutuilee, eihän hän (kai?) ollut tämän diilin teossa enää millään lailla mukana. Noh, totuus selviää aikanaan. Vielä rapiat kaksi ja puoli kuukautta jäljellä, toivottavasti kausi saataisiin päätökseen suht tasapainoisessa tilanteessa.
|
|
|
|
yyber
Poissa
Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus
|
 |
Vastaus #1664 : 22.07.2014 klo 10:18:25 |
|
Onneksi olkoon Markkasen siirrosta JJK:lle, näitä Suomifutis ja varsinkin kyläseurat tarvitsevat. Tällaiset uutiset tuovat uutta puhtia junnutyöhön varmasti kaikkialla Suomessa. 
|
|
|
|
Woland
Paikalla
|
 |
Vastaus #1665 : 22.07.2014 klo 11:23:27 |
|
Ööh... Siis JJK saa n. % tästä siirrosta ja jatkosiirroista aina 5%?!  Nyt on hoidettu asiat hyvin, jos tulkitsin tuon vaikeahkosti ymmärrettävän twiitin oikein! Tuo viisi prosenttia lienee solidaarisuusraha, joka kaikissa siirroissa menee kasvattajille.
|
|
|
|
joku roti
Poissa
Suosikkijoukkue: "guaranteed orgy of bullshit"
|
 |
Vastaus #1666 : 22.07.2014 klo 11:29:18 |
|
Tuo viisi prosenttia lienee solidaarisuusraha, joka kaikissa siirroissa menee kasvattajille.
Niinpä tietty. Kyllähän tuosta on tullut tässä lueskeltua, mutta Vihtavuoren pamauksen 0.25% koskien lähinnä. Olisikin ihan liian hyvä klausuuli, joka edellyttää edellistä edeltävän seuran pitämään prosenteissa mukana tyyliin AIK -> RM -> PSG. 
|
|
|
|
Metsurin koira
Poissa
|
 |
Vastaus #1667 : 22.07.2014 klo 11:37:19 |
|
Allaolevaa Vesalainen lienee tarkoittanut sekavahkossa wiitissään. If a professional moves during the course of a contract, 5% of any compensation, not including training compensation paid to his former club, shall be deducted from the total amount of this compensation and distributed by the new club as a solidarity contribution to the club(s) involved in his training and education over the years. This solidarity contribution reflects the number of years (calculated pro rata if less than one year) he was registered with the relevant club(s) between the seasons of his 12th and 23rd birthdays, as follows:
– Season of 12th birthday: 5% (i.e. 0.25% of total compensation) – Season of 13th birthday: 5% (i.e. 0.25% of total compensation) – Season of 14th birthday: 5% (i.e. 0.25% of total compensation) – Season of 15th birthday: 5% (i.e. 0.25% of total compensation) – Season of 16th birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 17th birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 18th birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 19th birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 20th birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 21st birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 22nd birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation) – Season of 23rd birthday: 10% (i.e. 0.5% of total compensation)
|
|
|
|
JiiPee
Poissa
|
 |
Vastaus #1668 : 22.07.2014 klo 12:10:00 |
|
Maikkari puhui uutisessaan n. 3% (60000€ooh) solidaarisuusrahasta ja siihen päälle sitten se jatkosiirtoprosentti, mutta kuka näitä tietää. Uskon vasta kun näen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2014 klo 12:14:14 kirjoittanut JiiPee »
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #1669 : 22.07.2014 klo 15:51:43 |
|
Maikkari puhui uutisessaan n. 3% (60000€ooh) solidaarisuusrahasta ja siihen päälle sitten se jatkosiirtoprosentti, mutta kuka näitä tietää. Uskon vasta kun näen.
Joo, tuota luokkaa varmastikin on. 5% kokonaisuudessaan solidaarisuusraha Ikävuodet 12-16 0,25% ja 18-21 0,5%, tai jotenkin sinne päin. Eli se seuraa saa tuon prossan, jota on edustanut kaudella, jolloin on täyttänyt kyseisen ikävuoden.
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #1670 : 22.07.2014 klo 19:00:11 |
|
JJK 5 mins ·
P.S. Huomenna Suomen Jyväskylässä allekirjoitetaan yksi pelaajasopimus ja rakas kettulaumamme täydentyy uudella pelaajalla! Kukahan mahtaa olla. Keskikentän keskustan pelaajalle olisi ainakin tilausta. edit: Olisiko muuten Markkasen siivellä saatu luotua jonkinlaiset kontaktit AIK:n, sillä tulevaisuudessakin olisi hienoa jos mahdolliset jyväskyläläiset superjunnut saisi maailmalle vaikka AIK:n kautta, esim. HJK:n sijaan. Ruotsalaiset, kun saavat huomattavasti paremmat saludot pelaajista, jolloin jatkomyyntiprosenttipainotteiset myynnit voisivat olla ihan maittavia.
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2014 klo 19:09:39 kirjoittanut Elmo »
|
|
|
|
|
Tatsi
Poissa
|
 |
Vastaus #1671 : 22.07.2014 klo 19:30:23 |
|
Tunde?
|
|
|
|
Lenko
Poissa
|
 |
Vastaus #1672 : 22.07.2014 klo 19:31:25 |
|
Uutta pelaajaa en kyllä odottanut.
|
|
|
|
#10
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #1673 : 22.07.2014 klo 19:32:41 |
|
Toivottavasti on joku lupaava juniori opiskelu+verkkaripalkalla. Tunde on hieno mies, mutta ei kyllä sitä mitä nyt tarvittaisiin...
|
|
|
|
Dimes
Poissa
|
 |
Vastaus #1674 : 22.07.2014 klo 19:33:57 |
|
Heti uutta pelaajaa sisään, kun rahaa tulee. Tunde olisi kyllä aika kova, vaikka eihän tässä maalintekijää tarvita.
|
|
|
|
|
|