FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.02.2026 klo 20:29:24 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 44
 
Kirjoittaja Aihe: PS Kemi 2014 - Mr Taylorin toinen vuosi  (Luettu 193226 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #600 : 07.08.2014 klo 19:46:04

Eli tilanne on se, että näissä kärkipeleissä on viimeiseen kuuteen peliin (mukaanlukien siis nousukarsinnat HIFK:ta vastaan) PS Kemi on tehnyt tasan yhden maalin.

Eli ei kannata nousukarsintoihin lähtä ihteänsä nolaamaan. Takkiin tulee länsilohkon nuhapumpuiltakin.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #601 : 07.08.2014 klo 19:54:53

Eli ei kannata nousukarsintoihin lähtä ihteänsä nolaamaan. Takkiin tulee länsilohkon nuhapumpuiltakin.

Toisaalta ehkä PS Kemi on nyt oppinut läksynsä viime kaudelta. Fakta on se, että ei oikeasti ketään kiinnosta kuinka ylivoimaisesti lohkovoitto tuli ja mistä ne pisteet raavittiin, tässä runkosarjassa on oltava tasan tarkkaan yksi tavoite ja se on se, että yksikään joukkue ei mene edelle. Se PS Kemillä on edelleen omissa käsissä. Seuraavista kuudesta pelistä viisi on alemman puoliskon joukkueita vastaan ja se kuudeskin peli on Kemissä GBK:ta vastaan, joka otti 4-0 pataansa edellisellä Kemin reissullaan.
Eisseleez

Poissa Poissa


Vastaus #602 : 07.08.2014 klo 20:08:29

Toisaalta ehkä PS Kemi on nyt oppinut läksynsä viime kaudelta. Fakta on se, että ei oikeasti ketään kiinnosta kuinka ylivoimaisesti lohkovoitto tuli ja mistä ne pisteet raavittiin, tässä runkosarjassa on oltava tasan tarkkaan yksi tavoite ja se on se, että yksikään joukkue ei mene edelle. Se PS Kemillä on edelleen omissa käsissä. Seuraavista kuudesta pelistä viisi on alemman puoliskon joukkueita vastaan ja se kuudeskin peli on Kemissä GBK:ta vastaan, joka otti 4-0 pataansa edellisellä Kemin reissullaan.

jepulis jee, tänään kemi oli lähempänä voittoa.. pallot vyöry jopa maaliviivaa pitkin, millon kävi tolpassa yms..  niin kauan ku mennään kärjessä, niin ei ole tarvetta minkän sortin itkuille.. ps. ps kemin uusin pelaaja Sasa on todella hyvä hankita sinne kärkeen.. jos olisi tänään ollu avauksessa, nii tiiä paljon ois ollu lukemat.
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #603 : 07.08.2014 klo 20:20:00

olihan se pelillisesti aika totaalihallintaa. totuus on kuitenkin ettei tuolla yhden kärjen systeemillä pitkälle pötkitä. ihmetten suuresti miksei menty kahdelle kärjelle kun sasa tuli kentälle....jonte keskikentälle ja se oli katastroofi. menikö yhtään syöttöä omille... pääasia kuitenkin ettei tullut kuokkaan varsinkin kun lopussa ypalla oli pahoja kulmia ja muutama vastahyökkäys.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #604 : 07.08.2014 klo 20:24:58

Joku voisi ajatella niinkin, että jos tämä PS Kemi - Haastaja (AC Kajaani, FC YPA) ottelupari olisi menty Eurocup säännöillä, niin PS Kemi olisi jatkanut tästä vierasmaalin turvin. Eli ei tämä siinäkään mielessä nyt ihan vihkoon mennyt tämä viiden päivän setti.

En ihmettelisi yhtään, vaikka kaikki ratkeaisi nimenomaan niissä kahdessa viimeisessä pelissä.
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #605 : 07.08.2014 klo 20:31:36

Olihan hyvätasoinen jalkapallo-ottelu. Maalintilanteita, rohkeaa rakentelua paineen alla YPA:lta ja toisaalta Kemiltä erinomaista prässiä aina paikan tullen. Lisäksi lämpöä ottelussa riitti sanan kaikissa merkityksissä. Erotuomari Kiistalan tällä kertaa varsin sallivaksi kääntynyt linja ei ollut kummankaan joukkueen, eikä katsojien mieleen. Onhan tuo kaveri melkonen Sauvosaaren "lempilapsi" ja usein aiheuttaa toiminnallaan melkoista sekasortoa, muttei sieltä mielestäni mitään suurempia vääryyksiä mennyt ohi ja linja oli salliva molemmin puolin.

Maalipaikkojen valossa Kemi olisi ansainnut niukan voiton. Avausjakso varsin ympäripyöreä, joskin oli havaittavasissa että jossain vaiheessa YPAn rohkea pelin tekeminen paineenkin alla vielä kostautuu. Näin ei kuitenkaan käynyt ja avausjakso maalipaikkojen valossa melko lailla 0-0. Toisella jaksolla Kemille alkoi avautua tilanteita. Paras paikka 1-0 osumaan osui toppari Felix Gustafssonille. Könönen pääsi ampumaan sivuvapari YPA maalille ja YPA yritti nostaa saman tien linjansa ylös paitsioansan toivossa, mutta ei ihan onnistunut. Punaisilla maalilla 4 vs. 0 tilanne mutta Gustafssonin topparin kosketus vie pallon päätyrajasta yli. Keltaisten toimesta alkoi raivoissa huutokilpailu linjatuomarin suuntaan ja tästä Pejicille kortti. Saattoihan tuo paitsio ollakin, mutta melkosta riski tuollainen paitsioansa kikka on, jos linja ei ole aivan tilanteessa hereillä.

Muita paikkoja oli mm. Ercegillä, mutta pukkaus lähietäisyydeltä suoraan Kevarin syliin. Myös Haanpää oli yksin läpi, mutta omasta mielestäni YPA:n serbitopparin kopautus jaloille vei Kemin laiturilta tasapainon. Turhaa yritti Haanpää pysyä väkisin tilanteessa pystyssä ja pallo valui tätä myötä maalivahti Kevarille. Umpirehellinen pienen pieni "kontaktin esille tuominen" olisi hyvinkin voinut viedä pallon pilkulle. Mutta suomalainen pelaajahan ei filmaa ja piste :/

YPA meinasi aiheuttaa 90+ minuuteilla melkoisen sysimustan ottelu lopun, sillä kulmapotkusta Pejic kolisutti pukkauksellaan ylärimaa.

Niin kuin sanottu, hyvä peli Kemiltä ja tuloksen taakse katsomolla ei tarvitse mitenkään huolissaan olla.

Uusi kärkimies vaikutti positiivisessa mielessä hyvältä härdellin aiheuttajalta vastustajan maalille. Hyvin suojaa palloa, kosketus palloon aavistuksen louhikkoinen. Siinäpä supermega pika-analyysi kaverista. Kaikkinensa hyvä saada kärkiosastolle laajuutta. Onko Jovovicilla muuten vielä loukkaantuminen päällänsä jollain tapaan? Kärkimiehen juoksu näytti, että linkkaisi toisella jalalla vai onko mahdollista jokin synnynäinen juttu jalkojen pituudessa tms.?

Kuvia tulossa.
Liebo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: vaihteleva - yleensä sarjakärki


Vastaus #606 : 07.08.2014 klo 22:54:03

PS Kemi - FC YPA ottelun tilannekooste:

http://pohjoistafutista.wordpress.com/2014/08/07/ps-kemi-ja-ypa-tasasivat-pisteet/
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #607 : 07.08.2014 klo 23:44:12

Hyvää pätkää taas! Eikä todellakaan kopsahtanut jaloille Haanpään tilanteessa...loppuvihellystä ennen saattoi napsahtaa enemmänkin :)
Sösse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #608 : 08.08.2014 klo 00:15:37

Huono tulos meiltä ja sillä siisti, pitää voittaa kotona, jos mielitään sarjanousuun! Heikohkoa viimeistely hommaa (nätimpi ilmaisu :))!
Propsit nolla-pelistä.
« Viimeksi muokattu: 08.08.2014 klo 08:12:47 kirjoittanut Sösse »
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #609 : 08.08.2014 klo 00:20:21

No ei se nyt ihan huono tulos ollut kun vastassa kärkiporukoita eikä päässyt yhtään lähemmäksi. Tietenkin voitto olisi ollut parempi.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #610 : 08.08.2014 klo 00:49:12

Huono tulos meiltä ja sillä siisti, pitää voittaa kotona, jos mielitään sarjanousuun! Pelle hommaa!
Propsit nolla-pelistä.

Tuota mietin vähän itsekin alkuun, että huono juttu, mutta tosiaan siitä tässä on lähdettävä liikkeelle, että niin kauan kuin kaikki muut pysyvät takana se on ihan sama kuinka paska itse on. Nousukarsintapeleihin ei saa maalin maalia etua vaikka paukuttaisi 10-0 numerot tauluun jokaisessa runkosarjapelissä. Jos vielä ajatellaan, että PS Kemi "lämmittelee" tässä vaiheessa, tai siis, yrittää hioa peliä siihen kuntoon missä sen on oltava silloin kun ne karsintapelit tulevat ja tässä pelaillaan ohimennen nollapelejä sarjakolmosta vastaan, niin tämähän näyttää varsin hyvältä.

Tässä on vielä seitsemän peliä ja puolitoista kuukautta aikaa säätää hommaa kuntoon, 28.9. lähtien muutaman viikon ajan pitää olla siinä kunnossa että se nousu tulee sieltä. Minä uskon, että jos PS Kemi voittaa runkosarjan kaksi viimeistä peliään, niin se nousukarsintapaikka on siinä.
Rillu

Poissa Poissa


Vastaus #611 : 08.08.2014 klo 07:20:35

Mikä torikokous ottelun (PS kemi- YPA) päätyttyä kentällä oli ??

Minulle kerrottiin, ettei Könönen ja kump kätellyt vastustajaa ottelun loputtua?? Todella epäurheilijamaista käytöstä!!!
Jokainen joka on pelannut tietää, että  erotuomari vihellyksen jälkeen pitää pystyä juttelemaan ja keskustelemaan vastustajan sekä tuomariston kanssa. Kaikki mitä tapahtuu ottelussa on vain peliä ja urheilua.
Liebo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: vaihteleva - yleensä sarjakärki


Vastaus #612 : 08.08.2014 klo 10:06:42

Mikä torikokous ottelun (PS kemi- YPA) päätyttyä kentällä oli ??

Minulle kerrottiin, ettei Könönen ja kump kätellyt vastustajaa ottelun loputtua?? Todella epäurheilijamaista käytöstä!!!
Jokainen joka on pelannut tietää, että  erotuomari vihellyksen jälkeen pitää pystyä juttelemaan ja keskustelemaan vastustajan sekä tuomariston kanssa. Kaikki mitä tapahtuu ottelussa on vain peliä ja urheilua.

Eiköhän torikokous syntynyt pitkälti kuuman kärkitaiston ja loppuvihellyksen aikaisen kopautuksen seurauksena. Könönen & co. oli lähdössä pois kentältä koska tuomari oli käskenyt, mutta palasivat kyllä vielä kättelemään. Kamera vain oli tuolloin jo pakattu reppuun.
Rillu

Poissa Poissa


Vastaus #613 : 08.08.2014 klo 10:23:31

Raportit paikan päältä kertoi muuta: Muutama pelaaja palasi kättelemään, muttei joukkueen kapteeni Könönen. Aika häpeällistä käytöstä kokeneelta liigapelaajalta, jonka pitäisi olla esimerkkinä nuorille pelaajille sekä junioreille. Eikä PS Kemin valmentajan huudot kentälle vastustajan pelaajille ole ammattivalmentajan käytöstä.
Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #614 : 08.08.2014 klo 12:13:15

Mitä helvettiä tulet tänne lässyttämään jostakin Könösen kättelyistä, jos et edes ollut katsomossa? Käy niissä peleissä, niin tietäisit mitä siellä tapahtuu.


Ehdottomasti olisi pitänyt tämä peli voittaa. Aivan ehdottomasti. Koostetta en ole vielä vilkaissut, mutta kyllähän me hallittiin koko ottelua aivan totaalisesti. Ensimmäisellä puoliajalla ei vain päästy kovin lähelle maalia, mutta toisella jaksolla jo maaliviivalle asti. Minkäs teet, kun ei pallo uppoa verkkoon. Ylivieskalla ehkä yksi tai kaksi kunnollista maalipaikkaa koko pelissä. Junttipitäjä lähti hakemaan tasuria ja onnistui siinä. Tajuavat kai itsekin, että kolmas sija on mestaruus heille. Oksettavaa fudista pelaavat kyllä, mutta kukin tavallaan ja taitojensa mukaan. Jos tuomari olisi ollut tilanteen tasalla kortit eivät olisi todellakaan menneet 2-3. Virheitä tuli toki molempiin suuntiin. Yleisömäärä oli kerrankin hyvä, melkein kuusi ja puoli sataa. Turhauttavan nollanollan jälkeen tippunee varmaan 200 tuularia pois tuosta sunnuntaiksi.

Jovovicin askel näytti jotenkin raskaalta, mutta ihan kohtalaisesti pääsi peliin mukaan. Pari näppärää yhden kosketuksen syöttöä avopaikkoihin, mutta kavereille ei maistunut. Taisipa kolistella maalipuita hyvällä kääntölaukauksella. Sunnuntaina toivottavasti avauksessa ja pommittaa pallon läpi savolaesten bussin kyljestä. Jonte-poika sen sijaan oli taas täysi rotsi kärjessä. Paremmin näytti istuvan kymppipaikalle, kun Tyse lähti vaihtoon. Seuraavassa pelissä tuon muutoksen toimivuutta voisi kokeilla kauemminkin. Jos ei toimi, niin ehdottomasti Saaaashalle näyttöpaikkoja ja Bermudan poika penkille huilaamaan. Sieltä se Eisselekin nousi Feenix-linnun lailla.

Vaikeaksi menee sarjavoiton kannalta. Jos Kajaani ottaa voiton Ylivieskasta, niin kemiläisten täytyy pystyä samaan. Myös kotipelissä Kajaania vastaan on pakko ottaa pisteitä. Tietenkin myös muissa peleissä tulee varmasti pistemenetyksiä koko kärkikolmikolle, mutta niitä nyt on mahdoton spekuloida etukäteen. Lauantaina Juntsan Opsilla olisi mainio paikka ryöstää pisteitä Kajaanilta.
Liebo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: vaihteleva - yleensä sarjakärki


Vastaus #615 : 08.08.2014 klo 12:20:53

Raportit paikan päältä kertoi muuta

Raporttini paikan päältä tarjoaa toisen näkemyksen paikan päältä saamiisi raportteihin.
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #616 : 08.08.2014 klo 18:15:04

Rilluttelija päätti palata voorumille reilun vuoden tauon jälkeen triplaamalla viestiensä määrän ja kirjoittamalla täyttä potaskaa : onnittelut siitä! Ylos Ennen näitä aivopieruja anti siinä ainoassa aiemmassa viestissä oli: "Jap" - tuntuu olevan uusi asiakirjoittaja :(

Näin asianosaiset :
Uutinen
Heti loppuvihellyksen jälkeen kuuma torikokous oli valmis. Ja uusi kokous saatiin aikaan parhaiden pelaajien palkitsemisen jälkeen, kun PS Kemi ei suostunut kättelemään vastustajaa. Toki lopulta kättelykin suoritettiin hyvän urheiluhengen mukaisesti.

–Tällaista voi tapahtua kärkiottelussa. Ja varsinkin lopussa kun pelaajat ovat väsyneitä, Sarajärvi kuittasi tunteiden kuumenemisen.

–Vastustaja yrittää sekoittaa meidän peliä myös henkisesti, ja me heidän. Se on pelin henki, ei siinä sen kummempaa, Taylor selvensi.
« Viimeksi muokattu: 08.08.2014 klo 18:19:30 kirjoittanut Fred The Red »
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #617 : 08.08.2014 klo 20:41:05

Kuvia eiliseltä:

http://futisforum2.org/index.php?topic=173097.0
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #618 : 08.08.2014 klo 20:49:28

Toisella jaksolla Kemille alkoi avautua tilanteita. Paras paikka 1-0 osumaan osui toppari Felix Gustafssonille. Könönen pääsi ampumaan sivuvapari YPA maalille ja YPA yritti nostaa saman tien linjansa ylös paitsioansan toivossa, mutta ei ihan onnistunut. Punaisilla maalilla 4 vs. 0 tilanne mutta Gustafssonin topparin kosketus vie pallon päätyrajasta yli. Keltaisten toimesta alkoi raivoissa huutokilpailu linjatuomarin suuntaan ja tästä Pejicille kortti. Saattoihan tuo paitsio ollakin, mutta melkosta riski tuollainen paitsioansa kikka on, jos linja ei ole aivan tilanteessa hereillä.

Ja itse itselleni vastaten, ei ollut paitsio ainakaan videon pysäytyskuvan mukaan. Pelaajavalmentaja Sarajärvi unohti nostaa linjan, muiden juostessa ylöspäin täyttä ravia :)


Hyvää pätkää taas! Eikä todellakaan kopsahtanut jaloille Haanpään tilanteessa...loppuvihellystä ennen saattoi napsahtaa enemmänkin :)


Ei kopsahtanut, mutta topparin käsi selässä ja tämä avitti Haanpään nokalleen.
« Viimeksi muokattu: 08.08.2014 klo 20:54:50 kirjoittanut lindros »
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #619 : 08.08.2014 klo 20:53:16

.
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #620 : 09.08.2014 klo 16:37:39

No niin...vaikea sanoa onko paitsio vai ei. Väittäisin, että on. Tai sitten ei.
« Viimeksi muokattu: 09.08.2014 klo 16:42:09 kirjoittanut Kirves »
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #621 : 09.08.2014 klo 18:58:02

Ei ollut...linjamies(avustava) ei liputtanut! ;)
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #622 : 09.08.2014 klo 19:05:46

Eli siitä olisi saanut tehdä maalin ja sitä kautta 1-0 taululle...ei maistunut :)
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #623 : 09.08.2014 klo 19:09:13

4 vs 0 -tilanne, ei riittänyt topparin tekniikka :)
Jeremias

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ps Kemi Kings


Vastaus #624 : 09.08.2014 klo 19:54:17

Huomenna tärkeät kolme pojoa kotiin... Kajaani jäi tänään nollille...

 
Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 44
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa