viuuu
Poissa
|
 |
Vastaus #75 : 23.11.2013 klo 11:31:51 |
|
haanpäällä ikää 23 v. vuonna 2012 jämäminuutteja jarossa liigassa ja vielä vähemmän sjk:ssa samana vuonna. vuonna 2013 jo ykkösessä oulussa. vauhti kiihtyy mutta väärään suuntaan. vuonna 2014 kakkosessa kemissä. onkohan vuonna 2015 oulun rotuaarin pallossa kolmosessa?
|
|
|
|
|
riikinkukko
Poissa
|
 |
Vastaus #76 : 23.11.2013 klo 12:59:38 |
|
loistavaa Tommi uusi nousu Kemistä parin laihan vuoden jälkeen (loukkaantumiset), oot nuori vielä ja ylämäet ja alamäet jo kokenut! Huikeat pelit junnuissa ja akatemiassa/ edarissa S:joella ja Jeppiksessä. Nyt ne pelit on edessä Kemissä. NAUTTIKAA ja KANNUSTAKAA niin tekee todellinen fani.
|
|
|
|
|
lindros
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #77 : 23.11.2013 klo 13:31:27 |
|
Mielenkiintoinen hankinta. Lupaus, joka kuitenkin ehkä polkenut paikallaan, eikä ura ole lähtenyt odotettuun nousuun. Kun mainitaan vielä "Yhtenä maan nopeimmasta" ja pelipaikat tähän päälle, niin jotenkin tulee mieleen eräs toinenkin Tommi. Seurantaan 
|
|
|
|
|
Jantunen
Poissa
|
 |
Vastaus #78 : 23.11.2013 klo 14:27:49 |
|
loistavaa Tommi uusi nousu Kemistä parin laihan vuoden jälkeen (loukkaantumiset), oot nuori vielä ja ylämäet ja alamäet jo kokenut! Huikeat pelit junnuissa ja akatemiassa/ edarissa S:joella ja Jeppiksessä. Nyt ne pelit on edessä Kemissä. NAUTTIKAA ja KANNUSTAKAA niin tekee todellinen fani.
Moi Eski (Tommin isä). Kyllähän se niin on, että Tommi on aina pelannut taitojensa osoittamassa paikassa. Edellinen nappikausi SJK:ssa 2009? Sen jälkeen ei ole onnistunut kovinkaan hyvin. Mitäs loukkaantumisia sielä on ollut kun koko ajan on ollut kuitenkin mukana? Onnea toki Tommille Kemiin, Kakkosessa varmasti ihan mies paikallaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.11.2013 klo 14:31:29 kirjoittanut Jantunen »
|
|
|
|
|
hiippari
Paikalla
|
 |
Vastaus #79 : 23.11.2013 klo 21:20:50 |
|
"Mukava tulla perinteisen jalkapallokaupungin joukkueeseen. Kemi on kuitenkin yksi Suomen futispyhätöistä." Hyvin sanottu. Kyllä Kemi on oikea jalkapallokaupunki jos mikä.
|
|
|
|
|
Redondo6
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, FC-88
|
 |
Vastaus #80 : 24.11.2013 klo 06:04:01 |
|
Nyt kun on nopeutta joukkueessa ihan riittämiin,ni seukkina playmaikkeiiriä kehiin,ja en halua tumea nähdä siinä vaan tume jauhamaan pasherin kans vasenta laitaa ja opettamaan miten nousevanlaitapakin peliä pelataan,sillai että futis kehittyy.
|
|
|
|
|
Redondo6
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, FC-88
|
 |
Vastaus #81 : 24.11.2013 klo 06:31:34 |
|
pikku jipotusta kaivataan ens kesällä,tanssitaan pojat pallon kanssa,vai mitä lindros?
|
|
|
|
|
lindros
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #82 : 24.11.2013 klo 11:11:53 |
|
pikku jipotusta kaivataan ens kesällä,tanssitaan pojat pallon kanssa,vai mitä lindros?
Näinhän me tehään 
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #83 : 24.11.2013 klo 12:56:40 |
|
Loistavia soppareita julkaistiin viikolla! Uskomatonta mutta totta, joukkueen runko on melkein valmis ja ei olla vielä edes joulukuussa menossa  . Ja näyttää mielestäni ehkä jopa paremmalta kuin viime kaudella, riippuen toki vähän siitä, ketkä täydentävät paletin. Vilmunen Räihä---Felix---???---Könönen Haanpää--???--???--Pasher Ions Eissele Ja penkille löytyy vielä: Kälkäjä, Pasanen, Vettainen, Paavilainen ja Vainionpää. Näistä kaksi ensimmäistä taitavat tosin saada enemmän minuutteja KemPa:ssa. Taylorin ajatuksista mitään tietämättä kärjessä voisi ainakin kokeilla kahta miestä ja se toinen voi olla mielestäni kumpi tahansa kaksikosta Jaska/VV. Näiden kolmentoista lisäksi vielä harkinnassa oleva (?) optio taitaa olla Fortesilla, joka vaikutti kyllä mielenkiintoiselta pelimieheltä. Eli avaukseen pitäisi löytyä kaksi kaveria keskikentälle + yksi toppari. Torvicia ei toivottavasti enää nähdä Kemissä ensi kaudella, sen verran heikkoa suorittamista oli viime kesänä. Ainakin itseäni huvitti se, että huippuvahvistus tulee toiselta puolelta muailmaa, mutta lopulta kauden paras toppari olikin 19v jannu Haaparannalta  . Kauden lopussa mukaan tullut, Rovaniemellä opiskeleva Verneri Salminen vaikutti kyllä pelimieheltä ja on ainakin minun ykköstoiveeni toiseksi toppariksi. Toki Joonaskin pelasi hyvän kesän ja olisi edelleen hyvä vaihtoehto. Keskikentän keskusta onkin sitten aikamoinen musta aukko. Viime kaudella kentän keskustaa miehittivät enimmäkseen Era, Yrjänheikki ja Ogbuefi. Lisäksi Spivack stunttasi välillä. En ihmettelisi yhtään, vaikka ketään näistä ei nähtäisi Kuninkaissa ensi kaudella. Pätsin Erkka toki seuralegendana olisi mukava nähdä vielä Kings-paidassa, varsinkin kun pelasi ihan ok kauden. Villeimmissä unelmissani keskikentälle löytyy jokeri sumusaarilta, uskomaton parikymppinen pallotaituri puoli-ilmaiseksi parin vuoden sopparilla. Tulisi nyt edes joku, joka osaa ja uskaltaa syöttää ylöspäin :  Leveyttä tarvitaan toki vielä rinkiin paljon, mutta Keskitalon kaltaiset pommihankinnat toivottavasti vältetään tällä kertaa.
|
|
|
|
|
jobo
Poissa
|
 |
Vastaus #84 : 24.11.2013 klo 15:27:25 |
|
Haanpää nyt varsinkin tarttis semmosen pystypallomiehen keskelle, sen jälkeen pakit näkemiin!
|
|
|
|
|
Kirves
Poissa
|
 |
Vastaus #85 : 24.11.2013 klo 16:07:14 |
|
Toivottavasti tämä uusi nimi Haanpää on sitten pelimies. Lisäksi keskikentälle tarvitaan ehdottamasti oikea pelintekijä jollaista ei tässä seurassa ole ollut kai koskaan. Luultavasti herrat Ikäläinen, Pätsi, Torvikoski heittää pelaamisen pois tällä tasolla. Pasher tuskin jatkaa täällä ja vielä varmemmin Eissele on muualla. Eli niille paikoille olisi myös tarvetta. Spivackilla eikä Torvicilla ole käyttöä. Fortes sensijaan voi olla hyväkin pelaaja kunhan Taylor saa hieman tehdä poikasen kanssa hommia. No eiköhän sieltä saarilta ole jotain tulossa täytteeksi.
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #86 : 24.11.2013 klo 17:16:04 |
|
Pasher tuskin jatkaa täällä ja vielä varmemmin Eissele on muualla.
Onko ihan tietoa asiasta, vai pelkkää mutuilua? Pari kuukautta sitten ilmoitettiin, että Pasherin optio kahdesta vuodesta aktivoitiin ja Eisselen sopimus kestää vielä vuoden. Edit. Ja Chrisin testistä HJK:ssa ei ilmeisesti seurannut mitään.
|
|
|
|
|
Kirves
Poissa
|
 |
Vastaus #87 : 24.11.2013 klo 20:27:00 |
|
Mutuilua on, mutta jos katsoi viimeisiä pelejä niin ei oikein poikaa napannut. Oli omaan tasoonsa nähden todella huono. Ja mitä tulee Eisseleen niin eihän hänen edes kannata jatkaa enään Kakkosessa mikäli haluaa urallaan eteenpäin.
|
|
|
|
|
lucky player
Poissa
Suosikkijoukkue: Ps Kemi
|
 |
Vastaus #88 : 24.11.2013 klo 21:41:18 |
|
Pasher näytti hieman ylimieliseltä loppukaudesta tai ei ainakaan kiinnostanut niin paljoa enään pelata! Viimekauden viimeisten viikkojen harjoitusten mukaan laittaisin itse Paavilainen kärjen alle ja Ionsin kärkeen tai laidalle tekemään töitä. Toki jos Eissele ei jatka joukkueessa.
|
|
|
|
|
Kirves
Poissa
|
 |
Vastaus #89 : 26.11.2013 klo 21:24:14 |
|
Kohtuu järkeviä ja jopa järkeviä ratkaisuja pöllöliitolta lohkojaon suhteen. Kaksi pitkää reissua jäi pois ja tilalle pari Oulun reissua ja yksi Kajaani vielä. En kuitenkaan vielä peukuta pöllöjä kun niin paljon ovat sählänneet vuosien varrella.
|
|
|
|
|
Kirves
Poissa
|
 |
Vastaus #90 : 26.11.2013 klo 21:26:04 |
|
Niin ja yksi rantaruottin reissu uutena
|
|
|
|
|
Elmeri#10
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Kempa
|
 |
Vastaus #91 : 27.11.2013 klo 14:33:48 |
|
Eli pelimatkat jonkin verran lyhenee viime kaudesta, mikä on hyvä juttu. Kova lohko kuitenkin tulossa ja sarjan voittaminen ja nousu Ykköseen vaatinee jälleen täydellistä kautta ja myös paljon tuuria, kiitos Pöllöliiton.
Tarkoittaneekohan Haanpään sopimus muuten sitä, että Siekkinen ei ole jatkamassa? Ilmeisesti niin samanlaisista pelaajista kuitenkin kyse. Siekkistä muutenkaan en haluaisi nähdä enää laitapakkina, mutta Haanpään sopimuksen myötä Siekkiselle ei välttämättä löydy enää paikkaa laitalinkkinä, mikäli Pasher jatkaa joukkueessa. Toki itse pitäisin Siekkisen edelleen joukkueessa, mutta ei taida olla Kakkosen tasolle mikään ilmainen pelaaja.
|
|
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #93 : 23.12.2013 klo 02:03:33 |
|
Nostellaanpa topikki taas ykkössivulle. Hiljaista on ollut, mutta eiköhän viimeistään tammikuun alkupuolella ala seura ja fanit heräilemään talvihorroksesta. Vanha kunnon Junkkis ei ole vieläkään pystyssä ja kohta pitäisi varmaan alkaa jo harjoittelemaankin. Sopimuksia ei ole tullut kuukauteen eikä edes vahvoja huhuja ole kuulunut muusta kuin vanhojen herrojen (Pätsi, Torvikoski, Ikäläinen) lopettamisesta. Forkallakin vain väsyneitä heittoja tyyliin Pasher Ykköseen, Eissele Liigaan. Toiveissa kuitenkin pari myöhäistä joululahjaa sumusaarilta, jossa Kingsin puheenjohtajakin taisi käydä kääntymässä vähän aikaa sitten.
Eilen oli muuten tullut varsin mieluinen joululahja ainakin minulle, nimittäin todella kattava ja hyvä tilastopaketti menneistä vuosista seuran kotisivuille. Yksi silmään osunut asia on se, että tilastojen valossa Super-Tommi Siekkinen on ollut kohtalaisen merkittävä pelaaja PS Kemille ja omasta mielestäni hieman aliarvostettu tähän nähden. Kyseinen kaveri on nimittäin pelatuissa otteluissa kahdenkymmenen joukossa ja tehdyissä maaleissa kymmenen joukossa. Ei taida kuitenkaan tulla kenellekään ihan heti mieleen, kun miettii ansioituneita Kingejä.
Kuluneella kaudella tuli itsekin oltua mukana tilastohomostelussa, kun laskeskelin keskiarvoa kauden kotipeleistä. Tuo keskiarvo muuten nousi kuin nousikin siihen viiteensataan, jota toivoin. Lopullinen keskiarvo kauden 2013 Kakkosen kotipeleissä oli PS Kemillä 533. Paikallistaistoissa Torniota vastaan keskiarvo oli 813. Karihaaran keskiarvo oli 492, Sauvosaaren Pääkentän 327 ja Takakentän 557, vaikka nuo nyt eivät vertailukelpoisia olekaan. 300 saatiin täyteen joka pelissä ja päälle tonnin päästiin karsinnassa. Oulun porukat eivät Kakkosessa kiinnosta muita enemmän ja parhaat yleisömäärät kerättiin luonnollisesti kesähelteiden aikoihin. Viimeinen sarjapeli Tervareita vastaan taisi kiinnostaa kaikista vähiten. Ensi kaudeksi voisi sattua arpa kohdalleen ja Torniota vastaan päästäisiin pelailemaan heinäkuussa kaksi kertaa kotona. Sarjaohjelman julkaisupäivämäärästä tuskin on kenelläkään minkäänlaista tietoa?
Edit. Vähiten yleisöä kerännyt ottelu olikin hieman yllättäen ensimmäinen Takakentällä pelattu peli KPV:tä vastaan katsojamäärällä 311. Tervareita vastaan oli yhdeksän silmäparia enemmän eli 320 ihmistä. Edit 2. Osaisiko muuten vaikka Fredi sanoa, että onko Fortesin optio otettu käytäntöön kaikessa hiljaisuudessa, kun kotisivuilla näyttäisi olevan, että sopimus loppuu vasta ensi vuonna?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.12.2013 klo 02:10:14 kirjoittanut Takakentän Beckham »
|
|
|
|
|
Fred The Red
Poissa
Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!
|
 |
Vastaus #94 : 27.12.2013 klo 12:04:54 |
|
Edit 2. Osaisiko muuten vaikka Fredi sanoa, että onko Fortesin optio otettu käytäntöön kaikessa hiljaisuudessa, kun kotisivuilla näyttäisi olevan, että sopimus loppuu vasta ensi vuonna?
Näin mulle on kerrottu.. 
|
|
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #96 : 01.01.2014 klo 15:54:32 |
|
Kiinnostaa ilman muuta, kiitos tästä bongauksesta  Ilmeisesti Irlannin liiga ei ole mikään kovatasoinen, mutta en kyllä jaksa uskoa sopimukseen jos ei kaveri edes Suomen kolmannella sarjatasolla vakuuta juurikaan. Aika heikolta vaikuttaa kyllä irkkujen scouttaus, sillä ei tuosta lyhyestä kuvailusta ensimmäisenä Torvic tule mieleen. No, toivottavasti ei ainakaan täällä pelaa ensi kaudella.
|
|
|
|
|
One Dollar
Poissa
|
 |
Vastaus #97 : 01.01.2014 klo 18:07:55 |
|
Kiinnostaa ilman muuta, kiitos tästä bongauksesta  Ilmeisesti Irlannin liiga ei ole mikään kovatasoinen, mutta en kyllä jaksa uskoa sopimukseen jos ei kaveri edes Suomen kolmannella sarjatasolla vakuuta juurikaan. Aika heikolta vaikuttaa kyllä irkkujen scouttaus, sillä ei tuosta lyhyestä kuvailusta ensimmäisenä Torvic tule mieleen. No, toivottavasti ei ainakaan täällä pelaa ensi kaudella. Marvin oli Ps Kemin poikien kanssa Lutonin leirillä Joulukuussa, jossa oli paikalla peliä katsomassa Derry Cityn manageri ja ilmeisesti mies piti näkemästään.
|
|
|
|
|
alarima
Poissa
Suosikkijoukkue: Juntti rasisti
|
 |
Vastaus #98 : 01.01.2014 klo 19:40:01 |
|
Eikö tuon Torvicin pitänyt olla lähellä Kemin kaikkien aikojen kaappausta?
|
|
|
|
|
One Dollar
Poissa
|
 |
Vastaus #99 : 02.01.2014 klo 14:55:14 |
|
Eikö tuon Torvicin pitänyt olla lähellä Kemin kaikkien aikojen kaappausta?
En ny tiiä pitikö jonkun mukaan olla, mutta kyllähän Marvinin otteet aluksi näyttivät paremmilta. Kaudella rupesi tulemaan turhia punaisia ja käsien levittelyä aivan liikaa.
|
|
|
|
|
|
|
|