FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.02.2026 klo 06:48:40 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 30
 
Kirjoittaja Aihe: IF Gnistan 2014 - Se seisoo sittenkin! Myös kesällä 2015 Kakkosessa!  (Luettu 142497 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #600 : 19.08.2014 klo 11:42:35

Yleisöä oli Palloverkon mukaan 161 henkeä. Kumman kannattajat siellä rummuttivat ja hoilasivat sen verran, että kotiin reilun puolen kilometrin päähän FPA:sta tullessa kuulosti kuin isompikin väkimäärä olisi ollut tunnelmaa ylläpitämässä?

Vielä johonkin peliin tänä syksynä tulen paikalle Ylos

Pålkasviinit vai mitä ne nyt on. Erityispeukku vielä ennen peliä, puoliajalla ja pelin jälkeen parkkiksella/metsässä paukuttamiselle Ylos
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #601 : 19.08.2014 klo 11:43:30

Me suomalaiset olemme huonoja näkemään tulosten taakse. Sarjataulukko ohjaa liikaa johtopäätösten tekemistä ja ajattelemme, että sarjakärjessä oleva joukkue pelaa automaattisesti erinomaisesti ja pahnan pohjimmainen puolestaan huonosti. Totean sen nyt aivan suoraan: Gnistanin nykyinen sijoitus on lähtötilanteeseen, pelaajamateriaaliin, seuran tämänhetkisiin resursseihin ja joukkueen ikärakenteeseen nähden vähintäänkin kiitettävä. Eihän siitä kauaa ole, kun tälläkin palstalla osa kirjoittajista oli valmiina heittämään hanskat tiskiin koko kauden osalta. Nyt joukkue haastaa tasaväkisesti BK-46:n kaltaisia Kakkosen jättejä. Sarjapaikan säilyttämisen kannalta Gnistanin onni piilee siinä, että SoVo ja FC Espoo eivät ole riittävän laadukkaita joukkueita Kakkoseen ja Kipinä pystynee näin ollen vajaatehollakin pitämään kyseiset ryhmät takanaan. Mitä taas tulee vaikkapa kausien 2013 ja 2012 sarjoihin, niin silloinhan tämä nykyinen nippu olisi valitettavasti ollut selkeä heittpussi ja pisteautomaatti. Keltapaitojen suuruus piilee kuitenkin nyt siinä, että alkukauden vaikeuksista, talvijakson farsseista ja pelajaamateriaalin keskinkertaisuudesta huolimatta joukkue on pystynyt pelaamaan sillä tasolla, että nämä sovot ja fcespoot ovat pysyneet takana.

Mr. Brando, tulosten taakse katsomista korostaen

Niin miten tuon tason sitten katsoo. Sanoisin että kärkijoukkueiden taso on jopa noussut parin vuoden takaisesta, mutta vastaavasti keskikastin porukoilla ehkä aivan aavistuksen laskenut. Mitään merkittävää muutosta ei ole tapahtunut oikeastaan muualla kuin Tammisaaressa ja Oulunkylässä. Tammisaaressa on nyt se kausi jolloin homman pitää natsata tai sitten Ykkönen taitaa jäädä ikuisesti haaveeksi.

Oulunkylässä taas on taannuttu LPS:n rooliin, eli yritettään kasata muiden pk-seudun Kakkosen joukkueiden ylijäämistä joukkue joka pysyisi sarjassa, kun omia kasvatteja ei vaan tule.

Tämän kauden EIF on varmastikin kovempi porukka kuin parin vuoden takainen ÅIFK
Taffarel

Poissa Poissa


Vastaus #602 : 19.08.2014 klo 11:50:03

Pålkasviinit vai mitä ne nyt on. Erityispeukku vielä ennen peliä, puoliajalla ja pelin jälkeen parkkiksella/metsässä paukuttamiselle Ylos

Okei. Kuulosti kyllä hienolta metsikön läpi!
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #603 : 19.08.2014 klo 22:09:01

Vaikka arvostan nimimerkkiä Mr. Brandoa suuresti kirjoittajana niin en kuitenkaan allekirjoita kaikkea purematta.

Neljän lohkon järjestelmää on pelattu vasta vajaat kolme kautta jota ennen pelattiin kuusi kautta kolmen lohkon järjestelmällä. Ehkä hieman aikaista sanoa että etelälohkon taso on heikoin moneen vuoteen. Kauden 2012 kovat pistemäärät selittyvät sillä että LoPa saalisti koko kauden aikana ainoastaan yhden pisteen 27:n ottelun sarjassa.

Vaikka sydän onkin keltasininen niin mitkä ihmeen hyvät otteet? Myönnän, eilen Gnistan pelasi yli odotusten ja oli lähellä jopa kolmea pistettä. Muuten ei olla koko ottelun kestäviä hyviä otteita nähty kuin yhden käden sormilla laskettavissa otteluissa. Oikeastaan voinee sanoa että kaikissa neljässä voitetussa ottelussa on nähty sellaisia otteita joilla kyseiset ottelut voitetaan. Hieman ristiriitaisesti ilmaistu mutta menkööt. Muuten ovat otteet otteluiden sisällä heitelleet laidasta toiseen. Välillä tulee hyviä pyörityksiä jolloin hallitaan tapahtumia mutta sitten pääsee vastustaja mukaan ja yleensä rokottaa kun ei meiltä maalinteko luonnistu.

Myöskin spekuloinnit sarjapaikan säilyttämisestä ovat ennenaikaisia sillä olemme vakiinnuttaneet paikkamme kolmanneksiviimeisenä josta tässä lohkossa on suuri riski tippua kolmoseen. Muistetaan että Sovokin on ainoastaan yhden voiton päässä. Jos käykin oikein kusinen tuuri niin ollaankin suoran tippujan paikalla.


Todella toivon että synkistelyilleni ei enää löytyisi katetta ja että Gnistanin hyvät otteet eivät rajoittuisi ainoastaan eiliseen otteluun BK:a vastaan vaan näkisimme koko loppukauden vähintäänkin yhtä hienosti pelaavan joukkueen. Muutenkin hyvää analysointia tässä ketjussa. Ylos

ETEENPÄIN YLPEÄ GNISTAN!!!  
Mr. Brando

Poissa Poissa


Vastaus #604 : 20.08.2014 klo 14:57:04

Herrat, olette aivan oikeilla jäljillä, sitä ei käy kiistäminen. Ailahteleviahan Gnistanin otteet ovat olleet ja liian paljon joukkue on ollut muutamien yksittäisten pelaajien satunnaisten ratkaisujen varassa. Voinee sanoa, että Kipinältä on puuttunut strukturoitu, jäsennetty pelin rakenne. Palaset ovat olleet liian erillään, mutta tästä ei käy yksinään syyttäminen valmennusjohtoa. Tilannehan vielä tammi-helmikuussa, vain muutama kuukausi ennen sarjan alkua, oli se, että edes kohtalaisten harjoitusten aikaansaamiseksi edustusjoukkueen harjoituksiin jouduttiin kutsumaan puolikuntoisia Ogelin (sarjatasona Nelonen) pelaajia ja ties mitä tutuntuttuja. Nyt ainoastaan niitetään sitä heikkoa satoa, jota alkuvuoden aikana kylvettiin.

Suhteutan siis kaikki tämänhetkiset esitykset tähän lähtötasoon. Joukkue pääsee koko ajan paremmin paremmin hiomaan pelin erilaisia malleja ja kaiken järjen mukaan ne iskostuvat hiljalleen pelaajien takaraivoon. Siksi uskon vakaasti, että keltapaitojen otteet tästä vielä paranevat. Ulkojalkapalloilulliset tekijät aikaansaivat rikkonaisen valmistautumisjakson, osittain myös seurajohdon status quo-lähtöinen ajattelutapa oli omalta osaltaan synnyttämässä kriisin: toimitaan nyt näin, kun aikaisemminkin on toimittu. Kun joukkue on kesäkuukaudet päässyt harjoittelemaan rauhallisemmassa toimintaympäristössä ajan kanssa, on vain ajan kysymys, milloin otteet myös pelikentällä paranevat. Nyt kaivataan vain malttia.

Siitä olen samaa mieltä muutaman kirjoittajan kanssa, että eihän tämä nykyinen tapa toimia kovasti mieltä lämmitä. Nythän seurassa luotetaan lähinnä siihen, että muutamat täsmähankinnat osoittautuvat onnistuneiksi ja että jäljellä olevista peleistä saadaan raavittua kasaan säilymisen kannalta tarvittavat pisteet. Tilanne on mikä on, ei auta jossitella.

Olen laskeskellut, että voi viedä hyvinkin kymmenen vuotta, että edustusjoukkueen toimintaa saadaan sille tasolle, että vanhemmista ikäluokista saadaan vuosittain puolitusinaa pelaaja kolkutelemaan edustusjoukkueen portteja. Nykyisistä A-C-junioreista ei - niin valittevaa kuin se onkin - ole nousemassa pelaajia, jotka mahtuisivat edustusjoukkueen rinkiin. Niin retuperällä nuorten ja lasten valmennus Gnistanissa on aikaisempina vuosina ollut. Oikeastaan vasta 2002-ikäluokasta alaspäin toiminta on sillä tasolla, että se kestää vertailun muihin pääkaupunkiseudun vastaavan kokoluokan toimijoihin. Pieneen pääkoppaani ei vain mahdu se, miten tilanteen annettiin äityä sellaiseksi kuin se on. No, en vaivaudu tässä avautumaan asiasta sen enempään. Syy-seuraussuhde edustusjoukkueen nykyisten otteiden ja junioripuolen vuosien takaisten läiminlyöntien välillä on kuitenkin selvä, sen ymmärtää varmasti jokainen.

Oikotietä ei tässäkään ole. Tällä hetkellä nuoremmissa ikäluokissa tehdään hyvää työtä, mutta tämän työn pitää jatkua vielä pitkään vähintään samalla tasolla. Kaava on kaikessa yksinkertaisuudessaan naurettavan selkeä: 1) Seuratoiminnan pääpainon kohdistaminen ikäluokkiin 6-12-vuotiaat 2) Selkeän valmennus- ja toimintavision laatiminen jokaisen ikäluokan toimintaan 3) juniorivalmentajien, edustusjoukkueen johdon ja operatiivisen johdon saumaton yhteistyö ja 4) aika. Kun tämä yhtälö saadaan kuntoon, ei tälläkään forumilla tarvitse enää haikailla yksittäisten edustusjoukkueen pelaajien tulemisen ja lähtemisen perään.

Mr. Brando, nykyisen ajattelutavan muutosta toivoen
hodari13

Poissa Poissa


Vastaus #605 : 20.08.2014 klo 17:33:23

Oikotietä ei tässäkään ole. Tällä hetkellä nuoremmissa ikäluokissa tehdään hyvää työtä, mutta tämän työn pitää jatkua vielä pitkään vähintään samalla tasolla. Kaava on kaikessa yksinkertaisuudessaan naurettavan selkeä: 1) Seuratoiminnan pääpainon kohdistaminen ikäluokkiin 6-12-vuotiaat 2) Selkeän valmennus- ja toimintavision laatiminen jokaisen ikäluokan toimintaan 3) juniorivalmentajien, edustusjoukkueen johdon ja operatiivisen johdon saumaton yhteistyö ja 4) aika. Kun tämä yhtälö saadaan kuntoon, ei tälläkään forumilla tarvitse enää haikailla yksittäisten edustusjoukkueen pelaajien tulemisen ja lähtemisen perään.

Mr. Brando, nykyisen ajattelutavan muutosta toivoen
Tuohon kakkoskohtaan liittyen on kerrottava, että Gnisussa on kesällä koottu neljän hengen ryhmä jonka tehtävänä on luoda Gnistanin valmennuslinja yhteistyössä seuran muiden valmentajien kanssa. Yksi iso asia valmennuslinjassa tulee olemaan juuri ikäluokkakohtainen toimintasuunnitelma sisältäen harjoittelun painopisteet ja oppimisen tavoitteet.
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #606 : 20.08.2014 klo 18:14:54

Tuohon kakkoskohtaan liittyen on kerrottava, että Gnisussa on kesällä koottu neljän hengen ryhmä jonka tehtävänä on luoda Gnistanin valmennuslinja yhteistyössä seuran muiden valmentajien kanssa. Yksi iso asia valmennuslinjassa tulee olemaan juuri ikäluokkakohtainen toimintasuunnitelma sisältäen harjoittelun painopisteet ja oppimisen tavoitteet.

Tämä oli hyvä kuulla. Ylos Olisikohan vihdoin ja viimein IF Gnistan ry:n hallituksessa henkilöitä, joilla on aito halu kehittää seuraa pitkäjänteisesti junioritoiminta edellä.
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #607 : 20.08.2014 klo 18:53:30

Atlantiksen kakkosveska siirtyy Gnistaniin. ??? Onko Otrosella vammaa vai mikäköhän tämän taustalla on?
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #608 : 20.08.2014 klo 20:00:57

Atlantiksen kakkosveska siirtyy Gnistaniin. ??? Onko Otrosella vammaa vai mikäköhän tämän taustalla on?

Loukkaantui SalPa-pelissä eikä ole sen jälkeen pelannut. Ilmeisesti Oskari Tieliseen ei ole Reidellä kauheasti luottoa, ainakaan vielä tällä kaudella.
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #609 : 24.08.2014 klo 09:03:11

Tänään olisi sitten Sonera Stadionilla tärkeitä pisteitä tarjolla kun kotijoukkue Klubi04 isännöi sitä suurinta ja kauneinta IF Gnistania.

Klubin kausi on ollut aikamoista vuoristorataa, välillä on voittoja tullut useampi putkeen ja välillä on ollut jopa viiden ottelun tappioputkea päällä. Viime aikoina on tullut niin voittoa, tasapeliä kuin tappioitakin. Nollanelonen on kaudesta toiseen aikamoinen mysteeri veikkaajien suhteen, välillä kokoonpanossa saattaa olla Pohjanpalon ja Kastratin kaltaisia armottomia maalinsylkiöitä ja toisinaan porukka on kutakuinkin tasapaksu.

Gnistanilla on alla tasapeli kotonaan BK-46:a vastaan. Karjaalaiset olivat ennakko-odotuksiin nähden vaisuja ja Gnistan hallitsikin peliä ehkäpä kauden pirteimmällä esityksellään. Keltapaidoilla olikin useampi tuhannen taalan paikka mutta aina jostain venyi vastustajan raaja tyhjän maalin eteen. Edelliseen otteluun saapunut brassivahvistus Dudu esitti olevansa pelimies ja toivottavasti jatkaa vahvalla linjallaan tulevaisuudessakin. Uskon että löytävät yhteisen sävelen Jeanin kanssa ja että loppukaudesta nähtäisiin mielikuvituksellista hyökkäyspelaamista.

Jos pitää jotain kokoonpanomuutoksia edellisestä ottelusta tehdä niin siirtäisin Pastilan ja Rantasen pois ja tilalle Kauti/Arolinna ja Nduka, toki pelipaikkojen viilausta pelaavan kokoonpanon sisällä olisi suoritettava.
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #610 : 24.08.2014 klo 16:52:12

Nykypäivänä yleensä melko luotettavan Paskaverkon mukaan Gnistanin avaus tänään on seuraava:

2 - RIKU ORAS
4 - MARKO KATAINEN
6 - ANTTON KOSKINEN
7 - JUUSO RANTANEN
8 - ANTTI UUSITALO
9 - DOMENICO ANTONIO FORTUNATO
10 - JANNE AROLINNA
11 - JEAN PEDRO COSTA DE LIMA
18 - VALTE VUORELA
25 - MARKO KOSKINEN
13 - OLAVI HETEMÄKI

Vaihdossa mm. Nduka, Ruka ja Kauti.

Olisikohan tuo sitten kentällä BK-46 matsin tyyliin muodossa 4-1-3-2 eli

--------------Hetemäki---------------
--------Koskinen-----Uusitalo---------
-Oras-------------------------Katainen-
---------------Vuorela-----------------
---------------------------------------
--Rantanen------Dudu------Koskinen---
---------------------------------------
------Arolinna--------Jean-------------

Näillä siis mentäneen. BK:ta vastaan tuo muodostelma toimi Pastilla varustettuna hyvin, saa nähdä miten menee tänään, kun kookkaan Pastin tilalla pelaa höyhenenkevyt, mutta selvästi taitavampi Arolinna.

Toivottavasti nousujohteinen trendi Gnistanin peliesityksissä jatkuu tänään. Pisteitä kaivataan kipeästi!
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #611 : 24.08.2014 klo 20:15:35

Nyt loppui huumori.

Pelaajisto on sitä tasoa että kakkosessa pitäisi pärjätä heittämällä. Lohkon kärjestä ei kannata puhua mutta tasaisesta suorittamisesta kylläkin. Kuitenkin katsojille esitetään tällainen rotanoksennus jota jalkapallo-otteluksikin pitäisi kutsua. Taktiikasta ei vieläkään minkään sortin käsitystä, pelaajat pallottelevat kentällä ilman minkäänlaista yhteistä säveltäja ja ajassa 82 minuuttia suoritetaan ensimmäinen ja ainoaksi jäänyt vaihto jolloin puujalkainen (sori Filip) toppari laitetaan kärkeen pelin ollessa 4-1.

NYT LOPPUI HUUMORI, SAARELAINEN ULOS JA VÄLITTÖMÄSTI!!!!!!!!!

Aivan sama kuka siellä hoitaisi loppukauden päävalmentajan pestiä, Billy, Kyttä, ihan sama kunhan Reiskalle näytetään ovea! Koko kauden ajan ollaan luotettu siihen että 90 minuutin hallitsemattoman kaoksen jälkeen oltaisiin tehty enemmän maaleja kuin vastustaja. Heti kun ollaan löydetty jokin toimiva kombinaatio (mainittakoon vaikkapa Nduka ja Ruka) niin eikö se pidä heti seuraavaan peliin hajoittaa niin että pakka menee jälleen täysin sekaisin! Sitten vaihdot, on suorastaan sääntö kuin poikkeus että vaihdot menevät aina täysin perseelleen. Milloin on hyökkääjä laitapuolustajana jonka jälkeen ihmetellään kun vastustaja tekee kaikki maalinsa samalta laidalta. Milloin keskikenttämies laitetaan toppariksi ja raavitaan päätä kun ohi tullaan niin että heilahtaa.
Toisin kuten vaikkapa Erkka V. Lehtola taikka monet muut edeltäjät, Saarelainen ei osaa pätkän vertaa rytmittää peliä ottelun aikana. Siellä se istuu penkillä kuin tarhapöllö vaikka pitäisi tehdä taktillisia muutoksia pelin aikana. Sitten tehdään se yksi tai kaksi (väärää) vaihtoa kun peli on jo taputeltu. Sarapia lukuunottamatta, en muista milloin Gnistanilla olisi ollut näin huonosti taktisesti valmennettu joukkue. Sarapilla oli se etu että jengistä löytyivät Uusitalot, Simpaset ja Poulsenit jotka hoitivat pelin sisällä tapahtuneet muutokset itse.

Nämä pisteet jotka ollaan napsittu tällä kaudella ovat täysin pelaajien ansiota, ei valmennuksen taktillisten oivallusten. Mei ei voida pärjätä yhdellekkään jengille tässä sarjassa jos tällä tasolla ei ole minkään sortin taktiikkaa.


ULOS ULOS ULOS VITTU ULOS!!!!!!!!!




« Viimeksi muokattu: 24.08.2014 klo 20:21:28 kirjoittanut Trabantin vääntynyt mäntä »
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #612 : 24.08.2014 klo 20:29:19

Trabantin vääntynyt mäntä tuossa sanoikin oleelliset. Reide vaikuttaa juuri sellaista vanhan liiton koutsilta, joka osaa kyllä tsempata jengiä, mutta mistään taktiikoista ym. ei ole mitään hajua.

Puistattava esitys Gnistanilta tänään, etenkin puolustus oli kuin reikäjuustoa. Kyllästymiseen asti ollaan ihmetelty Kytän pelaamista topparina ja taas kerran siitä maksettiin hintaa. Siellä istuu Nduka ja Ruka vaihdossa, joiden oikea paikka on siellä topparina. Sen sijaan Kyttää peluutetaan pelistä toiseen hänelle vieraalla pelipaikalla. Ikävää, että Ikonin mainetta pistetään tällä tavoin lokaan valmentajan toimesta.

Viimeisen kerran, Reide. Nyt, kuuntele tarkkaan:

KYTTÄ EI KUULU TOPPARIKSI VAAN KESKIKENTÄN POHJALLE!!!

On se jumalauta, jos ei ala mennä jakeluun.
Tuhoaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH


Vastaus #613 : 24.08.2014 klo 23:10:29

Kyllähän Kipinän laiva seilaa tällä hetkellä ihan tuurilla. Jos tulee pisteitä, niin se on joku vastustajan heikkoutta tai sitten se oli sitä tuuria. Onko Nduka ollut loukkaantuneena, vai istutetaanko miestä vaan penkillä? Ainakin omasta mielestäni Gnistanin parhaimmistoa kentällä. Tänään vuoti puollustus, mutta onhan tuossa hyökkäyspelissä isoja ongelmia. Tänäänkin useammassa tilanteessa puskettiin vain päin vastustajaa, ilman ideaa syötöstö tai pelin rakentelusta. Jean ja Dudu vaikuttavat molemmat erittäin päteviltä tälle tasolle, mutta ilman minkäänlaista pelisysteemiä jäävät lopulta vain yksin pallon kanssa. Tässä on nyt 20 ottelua odoteltu, josko se peli lähtisi kulkemaan, mutta ei siltä näytä....

E: Voisko esim. Koskisen hyvä keskityksiä vaikka hyödyntää jotenkin? Voisiko siellä maalilla josku olla joku laittamassa niitä sisään?!
« Viimeksi muokattu: 24.08.2014 klo 23:15:46 kirjoittanut Tuhoaja »
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #614 : 25.08.2014 klo 07:13:04

Tuhoaja...

Etpä paremmin olisi voinut Gnistanin pelillisiä ongelmia kiteyttää! Juuri noita asioita kirottiin eilenkin katsomossa.. Gnistanin ainoa vahvuus tällä kaudella ovat olleet erikoistilanteet, joista suurin osa maaleistakin on tullut. Tuossa ryhmässä olisi Dudun tultua potentiaalia paljon parempaankin!
Mr. Brando

Poissa Poissa


Vastaus #615 : 25.08.2014 klo 12:48:12

Saarelaisen asema on ehdottomasti nostettava tikunnokkaan, mutta ei nähdäkseni vielä, vaan vasta kauden päätteeksi. Kaipaisin keskusteluun muutoinkin nyt ennen kaikkea realismia: karu fakta on - valitettavasti - se, että Kakkosen tason valmentajat ovat tähän aikaan vuodesta kiven alla. Saarelaisen erottamiselle voi olla varmasti perusteita, mutta ehtona pitäisi olla sen, että tilalle löytyvä uusi valmentaja toisi jotakin sellaista lisäarvoa, jota Saarelaiselle ei ole tarjota. Yksi vaihtoehto tietenkin on kakkoskoutsi Billy Kokon nostaminen luotsiksi, mutta tämä ei ole mielestäni tässä tilanteessa tarkoituksenmukaista: Kokko ja Saarelainen ajattelevat pelistä varsin samalla tavalla ja koska Kokolla ei ollut luotettavien lähteiden mukaan kiinnostusta päävalmentajaksi talvella, en usko, että sitä kiinnostusta nytkään löytyisi.

Siitä olen samaa mieltä, että Saarelainen ei ole pelin eikä pelaajien kehittäjä, vaan pikemminkin ja erittäin kärjistetysti Sir Alex Fergusonin kaltainen käskyttäjä, jonka vahvuudet ovat poikaporukan piiskaamisessa yhteisen tavoitteen saavuttamiseen. Saarelainen on oleva jäämään Gnistanin valmentajahistoriaan hätäratkaisuna, viimeisenä korttina, joka saatiin jo upoksissa olevan aluksen ruoriin. Mutta tästä ei käy syyttäminen Saarelaista, vaan ennen kaikkea johtokaksikkoa Krabbe-Murto ja välillisesti oharit tehnyttä Lehtolaa.

Niin, ja se Kytän pelipaikka... Käytettävissäni on tältä osin vain toisen käden tietoja ja arvioni perustuu ennen kaikkea ikoni nro 8:n peliotteisiin. Uusitalon nopeus ja tilanteenvaihtoihin reagointi ei ole enää riittävällä tasolla keskikentän keskustassa pelaamiseen. Vaikka maestrolla on mittarissa ikää "vasta" 32, en näe pelaaja-Uusitalolla ja Gnistanilla enää pitkää yhteistä tulevaisuutta. Kun mestari poistuu aikanaan estradilta, on aika uusille vastuunkantajille. Jäähyväiset tulevat olemaan kauniit ja toivon sydämeni pohjasta, että Uusitalolle löytyy sopiva rooli Gnistanin operatiivisesta johdosta (jos seuratoiminta miestä edes vielä kiinnostaa).

Loppukaneettinani todettakoon vielä, että en pitäisi Gnistanin putoamista Kolmoseen edes kovinkaan suurena tappiona. Edustusjoukkue on toki seuran keulakuva, mutta sarjatason pudotessa seurassa saattaisi vihdoin tulla ajankohtaiseksi toiminnan painopisteiden uudelleenarviointi ja ennen kaikkea junioripuolen tehostaminen. Yksi askel taaksepäin merkitsisi nähdäkseni pitkällä aikavälillä kahta askelta eteenpäin, kun Gnistan voisi 2020-luvulla kilpailla tosissaan Ykköseen noususta pohjanaan vahva, omvarainen pelaajatuotantojärjestelmä ja pääkaupunkiseudun laadukkaimmat harjoitusolosuhteet ja ottelutapahtumafasiliteetit.

Mr. Brando, tosiasiat tunnustaen
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #616 : 25.08.2014 klo 13:11:24

Saarelaisen asema on ehdottomasti nostettava tikunnokkaan, mutta ei nähdäkseni vielä, vaan vasta kauden päätteeksi. Kaipaisin keskusteluun muutoinkin nyt ennen kaikkea realismia: karu fakta on - valitettavasti - se, että Kakkosen tason valmentajat ovat tähän aikaan vuodesta kiven alla. Saarelaisen erottamiselle voi olla varmasti perusteita, mutta ehtona pitäisi olla sen, että tilalle löytyvä uusi valmentaja toisi jotakin sellaista lisäarvoa, jota Saarelaiselle ei ole tarjota. Yksi vaihtoehto tietenkin on kakkoskoutsi Billy Kokon nostaminen luotsiksi, mutta tämä ei ole mielestäni tässä tilanteessa tarkoituksenmukaista: Kokko ja Saarelainen ajattelevat pelistä varsin samalla tavalla ja koska Kokolla ei ollut luotettavien lähteiden mukaan kiinnostusta päävalmentajaksi talvella, en usko, että sitä kiinnostusta nytkään löytyisi.

Siitä olen samaa mieltä, että Saarelainen ei ole pelin eikä pelaajien kehittäjä, vaan pikemminkin ja erittäin kärjistetysti Sir Alex Fergusonin kaltainen käskyttäjä, jonka vahvuudet ovat poikaporukan piiskaamisessa yhteisen tavoitteen saavuttamiseen. Saarelainen on oleva jäämään Gnistanin valmentajahistoriaan hätäratkaisuna, viimeisenä korttina, joka saatiin jo upoksissa olevan aluksen ruoriin. Mutta tästä ei käy syyttäminen Saarelaista, vaan ennen kaikkea johtokaksikkoa Krabbe-Murto ja välillisesti oharit tehnyttä Lehtolaa.

Niin, ja se Kytän pelipaikka... Käytettävissäni on tältä osin vain toisen käden tietoja ja arvioni perustuu ennen kaikkea ikoni nro 8:n peliotteisiin. Uusitalon nopeus ja tilanteenvaihtoihin reagointi ei ole enää riittävällä tasolla keskikentän keskustassa pelaamiseen. Vaikka maestrolla on mittarissa ikää "vasta" 32, en näe pelaaja-Uusitalolla ja Gnistanilla enää pitkää yhteistä tulevaisuutta. Kun mestari poistuu aikanaan estradilta, on aika uusille vastuunkantajille. Jäähyväiset tulevat olemaan kauniit ja toivon sydämeni pohjasta, että Uusitalolle löytyy sopiva rooli Gnistanin operatiivisesta johdosta (jos seuratoiminta miestä edes vielä kiinnostaa).

Loppukaneettinani todettakoon vielä, että en pitäisi Gnistanin putoamista Kolmoseen edes kovinkaan suurena tappiona. Edustusjoukkue on toki seuran keulakuva, mutta sarjatason pudotessa seurassa saattaisi vihdoin tulla ajankohtaiseksi toiminnan painopisteiden uudelleenarviointi ja ennen kaikkea junioripuolen tehostaminen. Yksi askel taaksepäin merkitsisi nähdäkseni pitkällä aikavälillä kahta askelta eteenpäin, kun Gnistan voisi 2020-luvulla kilpailla tosissaan Ykköseen noususta pohjanaan vahva, omvarainen pelaajatuotantojärjestelmä ja pääkaupunkiseudun laadukkaimmat harjoitusolosuhteet ja ottelutapahtumafasiliteetit.

Mr. Brando, tosiasiat tunnustaen

Nyt syytetään jo Murtoa joka on syytänyt rahaa pohjattomaan kaivoon vuosien ajan tai Krabbea kuka ei ole ilmeisesti vuosikausiin palkannut yhtään valmentajaa.
En tiedä, mutta olisiko ollut juuri ikoni no 8 kuka palkkasi nykyisen valmentajan?
Wagner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistan, HJK


Vastaus #617 : 25.08.2014 klo 13:27:42

Lehtolan ohareista myös lisätietoa, mieshän olisi halunnut jatkaa Gnistanissa mutta taloutta päätettiin ajaa alas ???
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #618 : 25.08.2014 klo 13:47:50

Joo, kaikki kunnia Kytälle, mutta kyllä Manageri Uusitalo taisi olla se, joka Reiden meille hankki. Vallitsevassa tilanteessa kyseessä taisi olla tosiaan hätävararatkaisu. Ymmärrettäväkin monella tapaa, kokenut koutsi jne..

Yön yli väyrysteltyäni en kyllä usko, että koutsin vaihdolla olisi enää tässä vaiheessa isoa vaikutusta Keltaisten otteisiin. Nyt pitäisi loppukaudesta nojata omiin vahvuuksiin, eli puolustaa tiiviisti ja pyrkiä iskemään voittoon tarvittavat maalit erikoistilanteista. Eli toisin sanoen edetä Rehhaagelin Kreikan sapluunalla. Siellä on kuitenkin Kakkosen tasolle pätevä puolustuksen runko olemassa(Katainen, Koskinen, Nduka, Oras, Vuorela DM), jolla pitäisi pystyä SoVo:t ja FC Espoot nollaamaan. Gnistanillahan lohkon vaikeimmat on Grania lukuunottamatta jo kohdattu tämän kauden osalta.
LaPaPa

Poissa Poissa


Vastaus #619 : 25.08.2014 klo 20:58:01

Tämä oli hyvä kuulla. Ylos Olisikohan vihdoin ja viimein IF Gnistan ry:n hallituksessa henkilöitä, joilla on aito halu kehittää seuraa pitkäjänteisesti junioritoiminta edellä.
Kyse ei kylläkään ole hallituksessa toimivista henkilöistä, vaan enemmänkin Gnistanin kokopäiväisistä työntekijöistä, jotka potkivat johtokuntaa perseelle hinaten seuran junioritoimintaa eteenpäin.
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #620 : 25.08.2014 klo 21:41:13

Gnistanin pitäisi hoitaa... Pitäisi nojata omiin vahvuuksiin... Pitäisipitäisipitäisi...

Kuten nimimerkki Tuhoaja asian ilmaisi, nyt on 20 ottelun verran odotettu pelisysteemiä mutta sellaisesta ei ole missään vaiheessa ollutkaan. Montakos kertaa ollaan voitettu FC Espoo tällä kaudella kun Gnistanin pitäisi olla parempi jengi? Yksi ruma tappio ja yksi tuuritasuri. Taikka SoVo, kesäkuussa kauden ainoa vierasvoitto kun vielä Kivistö oli hyökkäyksen tekijämiehenä jonka jälkeen kiikarinumeroinen tasuri kotona.

Eilen näki sen että tuo jengi ei enää pelaa valmentajalleen. Ja siinä vaiheessa on aivan sama minkälainen vastustaja sieltä asettu vastaan niin tulos on rumaa. Nyt pelataan kuitenkin veitsi kurkulla ja jotain shokkihoitoa tuohon touhuun on saatava, muuten tulee tukkaan. Vaikka monet ovat tuominneet SoVon jo varmaksi tippujaksi niin heillä on kaksi ottelua Espoota vastaan ja yksi meitä vastaan kotonaan. Niistä jos ottavat pisteitä niin se on heihei meidän osalta. Puhumattakaan pohjoislohkon JBK:a ja PK-37:a. Kyllä sielläkin tiedostetaan meidän tilanne ja lyödään viimeiset klapit pesään mitä liiteristä löytyy.


Tällä kaistalla jos jatketaan kauden loppuun asti niin päädytään metsähallituksen puolelle satavarmasti.
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #621 : 26.08.2014 klo 09:59:44

Laitoin just CV:n menemään sekä Kytälle että Krabbelle.

FM-meriitit oikeuttaa!
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #622 : 30.08.2014 klo 09:46:34

Tänään Keltasininen matkaa Graniin.

Itse olen pienissä häissä, joten matsi jää väliin. Onneksi kollegani pääsee kuitenkin paikalle huutamaan homovittua. Pelistä ei nimittäin näin Gnistan-lasien takaa katsottuna kannata paljoa odotella.

No, toivotaan kotijengin asennevammaa ja sitä kautta Kauniaisten ihmeen toteutumista. Pistekin olisi sitä.
Erikeeper20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia


Vastaus #623 : 30.08.2014 klo 14:22:51

Tänään Keltasininen matkaa Graniin.

PalloVerkon mukaan Gnisun penkillä journeyman Marcello "JMT" Ribeiro :D
Jack the Ripper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC


Vastaus #624 : 30.08.2014 klo 18:35:19

Vähemmän yllättäen turpaan.

Viinaa murheeseen...

 
Sivuja: 1 ... 24 [25] 26 ... 30
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa