Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 22.12.2013 klo 10:30:22 |
|
Nää siirrot ovat toki olleet vielä enemmän tai vähemmän odotettuja. Eiköhän sieltä KuFusta vielä jokunen pelaaja tule ja SiPS nousee niillä siirroilla yhdeksi sarjan ennakkosuosikeista
SiPSistä uusi KuFu näemmä tähän Kolmosen lohkoon. Mikäs on tilanne Jyväskylän joukkueilla FC Blackbird ja FC Vaajakoski etupäässä? Entä BET? JPS?
|
|
|
|
|
ex player
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 22.12.2013 klo 17:17:12 |
|
JoPS toivottaa hyvää joulua ja menestystä kaudelle 2014
22.12.2013 0:13 Hyvää joulua!!
Joensuun Palloseura toivottaa kaikille yhteistyökumppaneille, kannattajille, pelaajille sekä taustoille oikein hauskaa joulua ja menestystä kauteen 2014. JoPS on sopinut pelaamisesta noin kymmenen pelaajan kanssa ensi kaudesta. Sopimukset julkaistaan piakkoin.
JoPS teki kaudella 2013 hyvää yhteistyötä JIPPO Ry:n kanssa. Tuo yhteistyö on nyt kantanut hedelmää, sillä JoPS:n päävalmentaja Juha Maaranen ottaa vastaan myös JIPPO/A-joukkueen vastuuvalmennuksen.
JoPS on aktiivinen kauden 2014 harjoitusotteluissa, sillä joukkue on sopinut jo alustavasti yhdeksän ottelua. Pelit alkavat heti vuodenvaihteessa 2.1.klo 20.30 ottelulla JIPPO-JoPS.
Ottelukalenteri:
02.01.2014 20.30 JIPPO-JoPS Joensuu Areena 06.01.2014 ToU/2-JoPS Kuopio halli, Suomen Cup XX.02.2014 JoPS-STPS Joensuu Areena 22.02.2014 SC KuFu-98 -JoPS Kuopio XX.03.2014 JoPS-Warkaus JK Joensuu Areena 22.03.2014 PEPO-JoPS Amis, Lappeenranta 29.03.2014 SavU-JoPS Urpola, Mikkeli 12.04.2014 STPS-JoPS Savonlinna XX.04.2014 Warkaus JK-JoPS Varkaus
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.12.2013 klo 14:33:32 kirjoittanut ex player »
|
|
|
|
|
HÖS
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopiolaiset
|
 |
Vastaus #52 : 25.12.2013 klo 22:32:38 |
|
Laitetaan ketju seurantaan ja hypätään Siilinjärveläisten bandwagoniin. Hehän ovat kuin Kuopiolaisten tyhmiä ja sympaattisia pikkuserkkuja.
|
|
|
|
|
Sipsiii
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 26.12.2013 klo 03:54:08 |
|
SiPSistä uusi KuFu näemmä tähän Kolmosen lohkoon.
Hauska muuten kun toissakaudella kolmosen voittaneesta SiPSistä enemmistö siirtyi viime kaudeksi KuFuun, joka nousi Kakkoseen. 
|
|
|
|
|
Sipsiii
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 26.12.2013 klo 03:57:24 |
|
Laitetaan ketju seurantaan ja hypätään Siilinjärveläisten bandwagoniin. Hehän ovat kuin Kuopiolaisten tyhmiä ja sympaattisia pikkuserkkuja.
Seura toki Siilinjärveltä, mutta jo monta vuotta suurin osa pelaajista tullut Kuopiosta.
|
|
|
|
|
miekkonen
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 27.12.2013 klo 14:29:08 |
|
Aikas paljon pelaajista tosiaan käy SiPS:ssa pelaamassa ja harjoittelemassa Kuopiosta käsin, mutta aika iso osa nykypelaajista aloittanut aikoinaan Siilinjärvellä. Kufu vertailu aika turha, koska SiPS:lla voimakas juniorityö taustalla ja Kufu keskittyy edustusjalkapalloon, mikä onkin täysin oikein Kuopiossa toimivalta seuralta. Mielenkiintoinen Kolmonen jälleen tulossa ja lisäksi saa katsella Kakkosen pelejä muutaman vuoden tauon jälkeen myös Kuopiossa.
|
|
|
|
|
moisio69
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 28.12.2013 klo 14:28:23 |
|
JPS myös ilmoittautunut sarjaan, mutta tilanne kaikilla tavoin vielä levällään. Ei hajua valmentajasta, pelaajista eikä treeneistä. Esimerkiksi Riemun futsal-liigan hommat sotkee jälleen talvikauden valmistautumista paljon.
|
|
|
|
|
Apolloni
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 02.01.2014 klo 13:09:34 |
|
BET aloittaa harjoittelun 8.1., rosterista tiedotellaan talven edetessä.
|
|
|
|
|
Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 02.01.2014 klo 18:25:28 |
|
Hiljaista on Kolmosen jyväskyläläisjoukkueiden harjoituspelirintamalla vuoden ensimmäisinä kuukausina. Onneksi edes tämä makupala löytyi netistä. Keski-Suomen odotetuin kohtaaminen näyttää toistaiseksi puuttuvan JJK:n harkkapelien listalta. Tämä herkkupala löytyy FCV:n sivuilta 17.4. joka on muuten kiirastorstai ja taitaa olla kummallekin joukkueelle viimeinen viimeistelyottelu ennen sarjan alkua: http://www.fcvaajakoski.com/ohjelma/cat.listevents/2014/01/02/-
|
|
|
|
|
ex player
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 02.01.2014 klo 18:59:28 |
|
JIPPO-JoPS tänään Joensuu Areenalla
2.1.2014 15:01 Tänään pelataan Areenan kumimatolla jalkapalloa, kun paikallinen JIPPO kohtaa haastajaksi ilmoittautuneen JoPS:n. Ottelu on kauden ensimmäinen, joten vielä ei voi odottaa ihan näyttävintä futista, mitä joukkueet esittävät.
Molemmat joukkueet lähtevät otteluun varsin kokeiluluonteisesti. JIPPO on jo etukäteen ilmoittaunut, ettei sopimuspelaajista osa ole edes kaupungissa. Uusi valmentaja Lähderinne tietenkin toivoo näkevänsä mahdollisimman monta uutta pelaajaa, joten testiottelun päämäärät ovat tulevaisuudessa.
JoPS on tehnyt töitä pelaajasopimuksien kanssa ja ottelussa nähdään myös pelaajia joilla ei ole sopimusta. Tämä ottelu toimii myös testipaikkana, jolloin pelaajien tasosta saadaan parempi kuva. Yleisö pääseekin arvailemaan, kelle sopimuksia tarjotaan ja keitä uusia pelaajia joukkueessa kirmaa. Tervetuloa siis tänään Areenalle klo 20.30. Ottelu alkaa hieman myöhemmin. JoPS:n varsinainen kausi alkaakin jo loppiaisena 6.1.2014 klo 11.30 Kuopiohallissa, jossa Suomen Cup: ToU/2-JoPS.
|
|
|
|
|
Tarton yön Esko
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 03.01.2014 klo 00:39:22 |
|
JoPS voitti JIPPOn 2-1 piste
|
|
|
|
|
ex player
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 03.01.2014 klo 10:37:13 |
|
JIPPO taipui Areenalla
2.1.2014 23:03 JIPPO-JoPS 1-2 (0-1)
JIPPO lähti otteluun ilman sopimuspelaajiaan, joten ottelu oli puhdas testipelaajien harjoitusottelu. Nimekkäimpinä pelaajina kentällä kirmasivat Juhani Pennanen (AC Oulu) ja Dimitri Klimov (MP). Viime kauden A-junioreita oli kaksi ja loput pelaajista olivat A- tai B-junioreita.
Itse peli oli keskinkertainen tempoltaan, mutta antoi varmasti ainakin JoPS:lle hyvän valmistautumisen loppiaisen Cup-otteluun. Ottelun avausmaali syntyi Markus Pippolan antaman sivuvaparin jälkitilanteesta, jossa pallo pomppi maalivahdilta suoraan Timo Voutilaiselle, joka teki 0-1.
Toinen jakso kapealla ja lyhyellä kentällä pakotti molempia joukkueita avaamaan nopeasti, jolloin myös syöttöjen epätarkkuus paheni. JoPS kuitenkin prässäsi ihan hyvin ja voitti useita palloja itselleen ja oli tänään parempi. 0-2 maali oli hieno. Markus Pippola laukoi yli 20 metristä suoraan oikeaan yläkulmaan. JIPPO kavensi Joni Osmoviidan toimesta tyhjiin loppunumerot 1-2.
Kokoonapanot otteluun:
JIPPO: Maru Gröönroos, Tuukka Tiainen, Dimitri Klimov, Miko Mäkirinne, Jere Simanainen, Jesse Simanainen, Iiro-Pekka Naakka, Simo Kahelin, Joni Osmoviita, Olli Koskeli, Antti Kummunmäki, Juhani Pennanen mv ja Iiro Nykänen
JoPS: Markus Pippola, Juhani Pukkala, Antti Korhonen, Petteri Säntti mv, Toni Puustinen, Miika Nevalainen, Petrus Karttunen, Tomi Ronkainen, Jussi Reijonen, Tuomas Kortelainen, Mikko Alamäki, Pekka Mähönen, Timo Voutilainen, Eemeli Reinikainen ja Erno Pennanen.
|
|
|
|
|
Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 06.01.2014 klo 18:05:34 |
|
Mikäs on tilanne Keski-Suomen Kolmosen joukkueissa? Kovin pelaajalikenne taitaa käydä lohkon Itä-Suomen joukkueissa. SiPS ainakin vahvistunut reippaasti.
Huima B-junnuissa B-poikien Kakkosta pelannut koko ryhmä edarin mukana elikkäs treneissä on porukkaa, mutta onkohan ihan Kolmosen tasoista palloilijaa kuinka paljon. Onko vime kauden pelaajat edelleen kaikki jatkamassa?
FC Blackbird Aikamoista hiljaiseloa toistaiseksi. Lähtijöitä on huhujen mukaan, onko Kesosen ja Ekmarkkien lisäksi muita? Mitenkäs tulijoita?
FCV Huhu kertoo, että ex-Villikettuja nähdään kokopunaisissa ensi kaudella, pitääköhän paikkansa? Lähtijöitä, Veijonen ilmeisesti pysyy Tampereella työpaikan vuoksi, muita? Tulijoita muualta?
BET Pelaajia riittää ilmeisesti ensi kaudellekin hyvin. Ettei vaan ala olla jäähdyttelijöiden hautomo. Lähtijöitä? Tulijoita?
JPS Jääpalloseuran jalkapallojoukkue taitaa etsiä vieläkin valmentajaa ja pelaajia. Olenko oikeassa?
|
|
|
|
|
ks palloilija
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 06.01.2014 klo 21:37:50 |
|
Huiman treeneissä tietääkseni pyörinyt myös suurinosa edelliskauden pelaajista, sopimuksia ei tosin ole edelleenkään tehty niiden seitsemän ennen joulua sovittujen jälkeen kenenkään kanssa.
|
|
|
|
|
miekkonen
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 07.01.2014 klo 08:18:56 |
|
Siilinjärveläisten kausi avattiin Suomen Cupin merkeissä. SiPS vei peliä mennen tullen, joten tulos 1-6 (0-2) kohdillaan, toki ToU teki kauniin maalin ja 0-1 tilanteessa kolisteli kehikkoa. SiPS:lla selvästi leveämpi rosteri viime kesään verrattuna. Uudet pelurit Lehijoet, Kouvalainen, Pehkonen, Karvonen ja Partanen heti isossa roolissa.
|
|
|
|
|
Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 09.01.2014 klo 10:16:48 |
|
STT uutisoi:Mikkelissä kiinnostaisi hieman tuo Hiltusen tilanne, oli nimittäin varusmiespalvelunsa jälkeen loppukesällä paras keskikenttäjanari MP:ssä ja aika lailla pidettiin varmana kaverin paluuta Anton tapaan JJK:n paitaan ensi kaudeksi - eikö mahdukaan JJK:n rosteriin?
Pommi: Hiltunen ja FCV 1-vuotinen sopimus! Miksi Vaajakoskelle Kolmosta pelaamaan, kun tarjolla oli Ykköstä JJK:ssa tai Kakkosta MP:ssä?
|
|
|
|
|
NumberTwentyOne
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds
|
 |
Vastaus #66 : 09.01.2014 klo 13:44:36 |
|
FCV uutisoi tänään kauden 2014 pelaajarungon. Sieltä nähdään sitten löytyykö Hiltusen nimi joukosta.
|
|
|
|
|
Benediktus
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 09.01.2014 klo 17:12:35 |
|
|
|
|
|
|
pallonperässä
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 09.01.2014 klo 18:50:09 |
|
Joensuunpalloseuralla on ollut jahun(=jalishuhun) mukaan ollut pelioikeutettomia pelaajia Suomen Cupin pelissä ToU/2 vastaan (peli päättyi 11-0). Ilmeisesti kyseessä on ollut Jippo taustaisia nuoria pelimiehiä. Mahtaakohan tällainen rike käännä ottelun tuloksen, jos asiasta tehtäisiin valitus?
|
|
|
|
|
Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #69 : 09.01.2014 klo 22:50:28 |
|
Ehkä tuo kertoo jotain myös MP:n tämän hetken vetovoimasta, kun nuori avauksen pelaaja siirtyy täältä Kolmoseen... ei tunnu nousuprojekti edelleenkään oikein ottavan tuulta alleen. No, katsotaan saako MP kenet naarattua Mikon tilalle keskikentälle? Vai meinaako Tibor laittaa Vilin sinne (ei ole toki pelaajatyyppinä samanlainen kahden suunnan munaravaaja kuin Hiltunen)...
Vai kertooko se jotain Kolmosesta kenties nousua Kakkoseen havittelevan FC Vaajakosken vetovoimasta? Ja JJK:n vetovoimasta? Kuka tietää............
Vai mistä sitten???
|
|
|
|
|
STT:n uutisia
Poissa
|
 |
Vastaus #70 : 09.01.2014 klo 22:55:37 |
|
Ettei vaan Hiltunen joudu ostamaan isompaa lompakkoa. Ettei vaan FC Vaajakoski hae nousua Kakkoseen kovilla pelaajapalkkioilla.
|
|
|
|
|
Black_Spider
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski
|
 |
Vastaus #71 : 11.01.2014 klo 03:32:44 |
|
Hyvältä näyttää FCV:n kokoonpano tällä hetkellä. Lohkovoitosta voidaan lähteä taistelemaan. Kysymys enemmän tietäville, mikä on Niko Lohen tilanne. Tompan ohella eniten maaleja iskenyt nuori pelaaja, mutta nyt ei ainakaan löydy FCV:n julkaistujen pelaajien listalta. Onko lähdössä muualle vai millaiset on suunnitelmat? Varmaan taas tulevalle kaudelle FC Vaajakoskelle uusi kausi-topic olisi tarpeessa. Ehkäpä nimimerkki Benedictus hoitaakin taas tämän asian pian kuntoon
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.01.2014 klo 03:49:43 kirjoittanut Black_Spider »
|
|
|
|
|
Teurastaja
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 11.01.2014 klo 16:19:09 |
|
Mitä Blackbirdin leirissä tapahtuu? Uusia pelaajìa? Varmoja lähtijöitä? Mikä on Kesosen tilanne? Huolestuttaa, kun Böördin omien sivujen mukaan edari aloittaa treenaamaan vasta 26.1.
|
|
|
|
|
Cafffkaff
Poissa
Suosikkijoukkue: Temesta IF
|
 |
Vastaus #73 : 11.01.2014 klo 17:32:10 |
|
Minne suuntaan AP Kesonen lähdössä? Pois Jyväskylästä?
|
|
|
|
|
Benediktus
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 11.01.2014 klo 18:56:59 |
|
Hyvältä näyttää FCV:n kokoonpano tällä hetkellä. Lohkovoitosta voidaan lähteä taistelemaan. Kysymys enemmän tietäville, mikä on Niko Lohen tilanne. Tompan ohella eniten maaleja iskenyt nuori pelaaja, mutta nyt ei ainakaan löydy FCV:n julkaistujen pelaajien listalta. Onko lähdössä muualle vai millaiset on suunnitelmat?
Lohi taitaa kikkailla ainakin alkukauden armeijassa, joten siinä lienee syy puuttumiseen tässä vaiheessa... Kausitopic sallittava! 
|
|
|
|
|
|
|
|