Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #125 : 04.02.2014 klo 15:46:25 |
|
Ja ainakin Lahessa lehdistö ottaa liigacup-ottelut tarkempaan syyniin kuin harjoitusottelu-nimikkeellä kulkevat matsit. Myös Veikkauksen listoilla on matseja, sekä tietty AM eli teksti-tv-seuranta. Tilausta pidemmälle kaudelle havaittavissa?
Taitaa toki olla tällä kaudella harkkapelejäkin ollut aika hyvin(?)
|
|
|
|
simo hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #126 : 04.02.2014 klo 15:49:40 |
|
Taitaa toki olla tällä kaudella harkkapelejäkin ollut aika hyvin(?)
Joo, ainakin Lahti-Haka oli.
|
|
|
|
krevis
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #127 : 04.02.2014 klo 19:36:34 |
|
Vaikee arvioida paljonko porukkaa ollut paikalla, ehkä 200-300 esim. lauantaina kupsia vastaan. Hallissa oli yhteensä n. 200 henkeä. Sisältäen molemmat joukkueet henkilökuntineen. Jos tuosta väkimäärästä on sadalle saatu lippu myytyä, niin se on silti tuhannenviissataa. Ihan ok reenihöynästä. Joojoo, liigacup jadajada...
|
|
|
|
Raaka-Juhani
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK ja Huuhkajat
|
 |
Vastaus #128 : 04.02.2014 klo 19:42:48 |
|
Hyvä alkamisaika ja hyvä halli seurata futista. Hyvä Honka! EOM!
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #129 : 04.02.2014 klo 20:47:01 |
|
KuPS - FC Lahti ottelu tulee suorana tulevana perjantaina KuPS TV:stä osoitteessa http://www.kups.fi/fi/pages/KuPS+TV/84Lähetys alkaa 16.40 ja alkustudiossa näillä näkymin Ilja Venäläinen. Selostuksesta vastaa Monska.
|
|
|
|
Millionthnck
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #130 : 04.02.2014 klo 22:03:47 |
|
Onkohan huomiseen Honka-HJK peliin luvassa striimiä? HJK ainakin ennen RoPS -matsia mainitsi siitä sivuillaan, nyt en ainakaan äkkiseltään nähnyt mainintaa kummankaan jengin nettisivuilla..
|
|
|
|
simo hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #131 : 05.02.2014 klo 10:21:37 |
|
KuPS - FC Lahti ottelu tulee suorana tulevana perjantaina KuPS TV:stä osoitteessa http://www.kups.fi/fi/pages/KuPS+TV/84Lähetys alkaa 16.40 ja alkustudiossa näillä näkymin Ilja Venäläinen. Selostuksesta vastaa Monska. Loistava homma!
|
|
|
|
Syösebois
Poissa
Suosikkijoukkue: Öllölän Jyrä
|
 |
Vastaus #132 : 05.02.2014 klo 14:25:08 |
|
Loistava homma!
Erittäin loistavaa! Onkohan siis ihan vapaasti näkyvä ilmaislähetys ja ilman mitään rekisteröitymisiä tms.?
|
|
|
|
KuPSsince1979
Poissa
Suosikkijoukkue: Hoppee on häppee
|
 |
Vastaus #133 : 05.02.2014 klo 14:34:30 |
|
^ Ilmainen on eikä tarvitse rekisteröityä mihinkään. Lisäksi tallenne katsottavissa jälkikäteen ja tais Monska vähän lupailla koostetta, jos viitsii tehdä.
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #134 : 05.02.2014 klo 14:36:43 |
|
Lutuuria 
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #135 : 05.02.2014 klo 15:45:36 |
|
Ilmainen lähetys, ilman rekisteröitymistä, ja matsi jää näkymään kokonaisuudessaan jälkikäteen kiinnostuneille. Maalikoosteen koitan jaksaa tehdä, mutta se ei tule tämän viikonlopun aikana, koska lauantaina ja sunnuntaina on futsal-kuvaukset päällänsä.
Liigacup-matseissa hoidetaan säädöt ja grafiikat kohdilleen Veikkausliiga-striimiä varten (johon on alustava lupa saatu, mutta ei saa nuolaista ennen kuin tipahtaa).
|
|
|
|
Grorudil
Poissa
|
 |
Vastaus #136 : 05.02.2014 klo 17:21:59 |
|
Ilmainen lähetys, ilman rekisteröitymistä, ja matsi jää näkymään kokonaisuudessaan jälkikäteen kiinnostuneille. Maalikoosteen koitan jaksaa tehdä, mutta se ei tule tämän viikonlopun aikana, koska lauantaina ja sunnuntaina on futsal-kuvaukset päällänsä.
Liigacup-matseissa hoidetaan säädöt ja grafiikat kohdilleen Veikkausliiga-striimiä varten (johon on alustava lupa saatu, mutta ei saa nuolaista ennen kuin tipahtaa).
Hienoa duunia! Lähetättekö lähetyksen kiinteällä nettiyhteydellä vai mobiiliverkkoa pitkin (oon utelias)?
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #137 : 05.02.2014 klo 17:49:30 |
|
Hienoa duunia! Lähetättekö lähetyksen kiinteällä nettiyhteydellä vai mobiiliverkkoa pitkin (oon utelias)?
LTE verkossa padilla oon aiemmat lähetykset tehny. Ainakin futsalissa kaista on riittänyt. Tietty jos Kuopio hallissa on wlani käytössä ja kunnon kaista, niin koitan sorkkia siihen. Ongelma tulee siinä vaiheesa, jos verkko on vapaa, jolloin monet kuormittaa sitä yhtäaikaisesti ja alkaa pätkiä . Noita futsal-lähetyksiä voi kattella youtube.com/monskafin sivustolla niin kee vähän tuota ulkoasua ja toteutusta grafiikkojen etc suhteen.
|
|
|
|
Tiksa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #138 : 06.02.2014 klo 14:19:35 |
|
Aika kovia lukuja. Ei harjoituspelistatuksella kulkevia matseja saada tuollaisia massoja seuraamaan, joten siinä mielessä liigacup on ehkä viimeinkin löytämässä oikeaa asemaansa ja paikkaansa. En muista että tässä uuden ajan liigacupissa olisi alkuaikoina edes maksanut matseihin sisään, nyt jengit pystyvät ottamaan melko korkeankin sisäänpääsymaksun. Vielä kun aikaa kuluu joitain vuosia voi turnaus olla vieläkin vakavampi sekä seuroille, että kaikille niiden lähellä toimiville.
Ja ainakin Lahessa lehdistö ottaa liigacup-ottelut tarkempaan syyniin kuin harjoitusottelu-nimikkeellä kulkevat matsit. Myös Veikkauksen listoilla on matseja, sekä tietty AM eli teksti-tv-seuranta. Tilausta pidemmälle kaudelle havaittavissa?
Toisaalta harjoituspelistatuksella olevaa Uusi Lahi Cuppia (RIP) taisi seurata sangen suuria yleisöitä. Liigacupissa on yleisöpotentiaalinsa ainakin silloin kun sitä pelataan suht' moderneissa ja yleisön kannalta mukavissa halleissa järkeviin aikoihin. Ironisesti tässä suurin ongelma on suurimmat kaupungit, jossa näitä matseja pelataan arki-iltapäivänä kello kahdelta jossain 150 katsojaa vetävässä harjoitushallissa. (Eikä se Tali klo 16 ole juurikaan parempi.)
|
|
|
|
simo hylje
Poissa
Suosikkijoukkue: Lahti
|
 |
Vastaus #139 : 06.02.2014 klo 14:28:52 |
|
Toisaalta harjoituspelistatuksella olevaa Uusi Lahi Cuppia (RIP) taisi seurata sangen suuria yleisöitä.
Liigacupissa on yleisöpotentiaalinsa ainakin silloin kun sitä pelataan suht' moderneissa ja yleisön kannalta mukavissa halleissa järkeviin aikoihin. Ironisesti tässä suurin ongelma on suurimmat kaupungit, jossa näitä matseja pelataan arki-iltapäivänä kello kahdelta jossain 150 katsojaa vetävässä harjoitushallissa. (Eikä se Tali klo 16 ole juurikaan parempi.)
Kyllä. RIP.
|
|
|
|
elekrepie
Poissa
|
 |
Vastaus #140 : 06.02.2014 klo 17:05:27 |
|
Tämä on oikeasti lutuuria isolla ällällä. Espoossahan tämä ei onnistuisi kun 150 kilon hinnalla. Onneksi KuPS on ottanut hieman erilaisen lähestymistavan tähän asiaan. Luulisin, että tällaisilla saadaan enemmään kiinnostuneita Suomi futikseen kun 20 euron lipulla tuomarittomaan talvihötsä peliin. No mene ja tiedä, mutta niin menenkin.
|
|
|
|
|
Tiksa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #142 : 23.02.2014 klo 00:56:04 |
|
Jatko-ohjelma siis:
Puolivälierät: Ottelu 1: Inter - B2 (Honka/HJK). Ottelu 2: B1 (HJK/Honka) - MIFK Ottelu 3: KuPS - SJK/Jaro Ottelu 4: VPS - Lahti/MYPA
Välierät: Välierä 1: Voittajat Ottelu 3 - Ottelu 1 Välierä 2: Voittajat Ottelu 2 - Ottelu 4
Finaali: Voittajat Välierä 1 - Välierä 2
Eli KuPS:lla kotietu loppuun asti.
Eiköhän HJK ota ainakin pisteen RoPS:lta ja voita B-lohkon. Jotenkin voisi kuvitella, että kaikki lohkovoittajat selvittävät puolivälieränsä. Vai painaako taas Klubilla etelän leiri päälle? Joten KuPS-Inter ja HJK-VPS välieriä pukkaa ... niinköhän saataisiin Pekoselle taas yksi cup-finaali ja tällä kertaa kotikentällä.
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #143 : 23.02.2014 klo 01:00:51 |
|
Ei Vepsun lohkovoitto ole vielä varma. SJK voi ihan hyvin jyrätä Jaron murskaluvuin.
|
|
|
|
Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #144 : 23.02.2014 klo 01:34:09 |
|
Eiköhän HJK ota ainakin pisteen RoPS:lta ja voita B-lohkon. Jotenkin voisi kuvitella, että kaikki lohkovoittajat selvittävät puolivälieränsä. Vai painaako taas Klubilla etelän leiri päälle?
En olisi lainkaan varma, että HJK pudottaisi IFK Mariehamnin, mikäli nyt edes lohkonsa voittavat. Tulosten valossa IFK ei ole alkuvuodesta ollut erityisen vakuuttava, mutta saarelaisilla on kasassa varsin laadukas joukkue. Lisäksi Forsell ratkoo näitä pelejä parhaimmillaan lähes yksin. Toivottavasti puolivälierissä nähdään nimenomaan tuo ottelupari.
|
|
|
|
bach
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana
|
 |
Vastaus #145 : 23.02.2014 klo 19:38:48 |
|
Jotenkin voisi kuvitella, että kaikki lohkovoittajat selvittävät puolivälieränsä. Vai painaako taas Klubilla etelän leiri päälle?
Jos wikipedian tiedot jatko-otteluiden päivämääristä pitää paikkansa (välierä 15.3), niin kyllähän klubi on perinteiseen tyyliin sekoillut (AIK - klubi 16.3), joten eiköhän klubi häviä vapaaehtoisesti puolivälierän tai ruikuta uutta juuri itselleen sopivaa ajankohtaa. Ja eihän se tähän jää......edelleen, jos wikipedian tiedot loppuottelun ajankohdasta (29.3) pitää paikkansa, niin klubbenilla on taas etelän leiri naapurissa (30.3 Hammarby - klubi). Että silleen..............
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.02.2014 klo 19:44:58 kirjoittanut bach »
|
|
|
|
|
Kuisma
Poissa
Suosikkijoukkue: 261008 | 151119
|
 |
Vastaus #146 : 23.02.2014 klo 19:51:00 |
|
Muistelin aikaisemmin jotain vastaavaa täältä jo lukeneenikin (siis Klubin suhteen), uutinen Interin sivuilla varmistaa ajankohdat.
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.02.2014 klo 19:57:19 kirjoittanut Kuisma »
|
|
|
|
|
daryK
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #147 : 24.02.2014 klo 10:40:57 |
|
Jos wikipedian tiedot jatko-otteluiden päivämääristä pitää paikkansa (välierä 15.3), niin kyllähän klubi on perinteiseen tyyliin sekoillut (AIK - klubi 16.3), joten eiköhän klubi häviä vapaaehtoisesti puolivälierän tai ruikuta uutta juuri itselleen sopivaa ajankohtaa. Ja eihän se tähän jää......edelleen, jos wikipedian tiedot loppuottelun ajankohdasta (29.3) pitää paikkansa, niin klubbenilla on taas etelän leiri naapurissa (30.3 Hammarby - klubi). Että silleen..............
Ehtiihän HJK ruotsinlaivaan jos pelit pelataan viimeistään klo.14:00. Toki kaksi peliä viikonlopulle + reissaamiset, ei ole ehkä paras vaihtoehto.
|
|
|
|
White City
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 24.02.2014 klo 11:45:52 |
|
Finaali: Voittajat Välierä 1 - Välierä 2
Eli KuPS:lla kotietu loppuun asti.
Finaali Välierä 1:n voittajan kotikentällä? Kiireistä päivää pukkaa 29.3.; silloin myös junnujen SM-karsintojen viimeinen kierros: 12.00 KuPS - VPS A-juniorit Savon Sanomat Areena 14.00 KuPS - VPS B-juniorit Kettulan nurmi
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #149 : 27.02.2014 klo 11:39:41 |
|
Saadaan loppuottelu kotikentälle, kun kuitenkin hävitään liigakupissa perinteisesti Ropsille tänään. Inter on vieraissa kuitenkin helppo. Välierässä tulee näköjään vastaan SJK, joten siinä joutuu pelaamaan jo ykkösmiehistöllä. Loppuottelu on pelkkää kosmetiikkaa, kun Mypa saadaan kotikentälle.
|
|
|
|
|
|