FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.12.2025 klo 00:06:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kuka oli Ylen paras selostaja MM-kisoissa?
Matti Härkönen - 151 (54.9%)
Niki Juusela - 27 (9.8%)
Simo Leinonen - 3 (1.1%)
Tero Karhu - 41 (14.9%)
Kaj Kunnas - 12 (4.4%)
Tapio Suominen - 35 (12.7%)
Olli Ikäheimo - 6 (2.2%)
Jari Haapala - 0 (0%)
Äänestäjiä yhteensä: 245

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 98
 
Kirjoittaja Aihe: Ylen selostus MM-kisoissa  (Luettu 277259 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Finnish Kebab

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, AC Oulu


Vastaus #225 : 07.06.2014 klo 23:25:09

Myötähäpeämittari voi olla korkealla tuota katsellessa... :D Taidan kyllä itsekin lähinnä mutettaa tv:n tuolloin.
suomifutiksen Janne Tähkä

Poissa Poissa


Vastaus #226 : 07.06.2014 klo 23:25:57

:(

Bubin vaihtopenkki neverforget.
Z-mies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suo(mi)potkupallo


Vastaus #227 : 07.06.2014 klo 23:26:44

Hyi vittu... Ei... Ei... EEIIIII
Ehkä tämä on vain pahaa unta
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #228 : 08.06.2014 klo 05:18:35

Mua ei ole ennenkään kiinnostanut, mitä lajista tietämättömät höpisee futiksesta, joten ihan sama.

Toisaalta joku Bubin vaihtopenkki asiantuntijavieraineen olisi ollut ihan kiva.
mikko vilkastus

Poissa Poissa


Vastaus #229 : 08.06.2014 klo 08:59:17

Dettmann joo, koska sehän taitaa olla nykyisin "virallinen valtakunnan valmentaja" ja sen mielipiteitä on kaikkien kuunneltava valmentamiseen ja joukkuepelaamiseen liittyvissä asioissa. Poutiainen joo, sehän on laji-ihmisiä. Eikös se pelaa tai ole pelannut naisten kakkosta? Enkä viittaa nyt joku vuosi sitten velloneeseen lepsopulverin syöntikohuun vaan jalkapallosarjaan.

Mutta nämä muut. Miksi? Eikö oikeasti olisi ketään tähdellisempiä julkkiksia joilla olisi joku muukin kytky lajiin kuin fanitus.
PeeAa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tupakoivat jalkapalloilijat


Vastaus #230 : 08.06.2014 klo 09:20:43

Anna Abreu tuntee portugalin.

"joo hei siellä kaikki on tosi kiinnostuneita jalkapallosta"

Kiitos.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #231 : 08.06.2014 klo 09:31:33

Varmaan näistä pitäis enemmän keskustella tuolla studioketjun puolella, tai perustaa KHHunnaksen toilailuille oma ketju, mutta menköön nyt vielä tänne. Tsekkasin ainoan mittarin ja vedin pikaisesti googlen läpi vuodetut vieraat ytimekkäästi "etunimi sukunimi jalkapallo"-testillä:

Anna-Liisa Tilus -> On näemmä Hongan Sauli Väisäsen äiti (ainakin itselleni uusi tieto). Nuorempi poika Leo Väisänen pelaa KäPa:ssa: http://www.eeva.fi/artikkeli/anna-liisa-tilus-kokkaa-monipuolista-ja-maukasta

Anna Abreu -> Tiukasti (julkisissa) Portugalin vankkureissa jo vuonna 2009: http://www.kaleva.fi/viihde/anna-abreu-jannittaa-portugalin-mm-kohtaloa/291937/

Kalle Palander -> Pelasi jalkapalloa 15-vuotiaaksi asti: http://www.sport.fi/uutiset/uutinen/totuus-kalle-palanderin-urheilijaksi-kasvamisen-mallista

JVG -> Nikolai Alho laulaa kiekkomuusikoiden omistamassa levy-yhtiössä: http://www.iltalehti.fi/popstars/2014052318331902_ps.shtml

Tanja Poutiainen -> Lahjakas RoPS:in junnu aikoinaan ja myös intohimoinen kannattaja: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tanja_Poutiainen

Sara Chafak -> Ilmoitti jo missivuonna harrastuksekseen jalkapallon: http://www.mtv.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/viihde/missit/kilpailijat?1474731

Jarkko Ruutu -> Ruudun suhteen google ei auttanut, vaan taisihan tuo pelata futistakin kakarana

Elisabeth Rehn -> Palloliiton kunniajäsen ja nais- ja tyttöfutiksen puolestapuhuja. Tehnyt futistyötä myös ulkomailla (kenttiä sota-alueille tmv.), edesmennyt Ove-mies oli kova futismies. Viimeksi haastatteli Kuqia: http://www.palloliitto.fi/uutiset/suomen-palloliitto/huu-tv-rehnista-kunniajasen-beenille-frenckell-mitali

Henrik Dettmann -> Päällepäsmärinä rakentamassa joukkuelajien "yhteistä menestyssuunnitelmaa": http://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=4-5&ID=257063

Lotta Backlund -> (hänkin) nykyään YLE:n omassa leirissä, kiinnostus jalkapalloon heräsi "myöhemmin, vasta parisuhdeolosuhteiden pakosta": http://yle.fi/urheilu/10_kysymysta_lotta_backlund/7121002
Z-mies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suo(mi)potkupallo


Vastaus #232 : 08.06.2014 klo 09:57:02

Jarkosta ei mitään hajua, mutta Tuomo valittiin aikanaan Pohjola cupin töhdistöjengiin.
bjorn

Poissa Poissa


Vastaus #233 : 08.06.2014 klo 10:09:05

Kertauksena suomalaisen jalkapallojournalismin vähäisiä valonpilkahduksia.
Shefki Kuqi Elisabeth Rehnin haastateltavana
Keano

Poissa Poissa


Vastaus #234 : 08.06.2014 klo 18:19:36

Se, että Abreun on siittänyt portugalilainen ei taida kuitenkaan vielä tehdä tyttösestä mitään eksperttiä Portugalin suhteen. Varsinkin kun tainnut kuitenkin koko elämänsä asustaa täällä härmässä. Eikä tuo koskaan ole vaikuttanut miltään erikoisen välkyltä muutenkaan.
pallonhallinta 74%

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Barcelona


Vastaus #235 : 08.06.2014 klo 18:46:32

Just joo...mäkin itken.
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #236 : 08.06.2014 klo 18:47:55

Löytyy muuten vähän lähempää aihetta liippaava topikki tälle http://futisforum2.org/index.php?topic=161888.0
[K4]varastojukka

Poissa Poissa


Vastaus #237 : 08.06.2014 klo 19:21:34

Paljon mielenkiintoisemmat vieraat kys. ohjelmaan:

Martti Kuusela
Erkka V. Lehtola
Antti Muurinen
Juha Malinen
Aki Riihilahti
Juha Reini
ekomies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wolverhampton Wanderers, IFK Mariehamn, FJK


Vastaus #238 : 08.06.2014 klo 19:25:08

Se, että Abreun on siittänyt portugalilainen ei taida kuitenkaan vielä tehdä tyttösestä mitään eksperttiä Portugalin suhteen. Varsinkin kun tainnut kuitenkin koko elämänsä asustaa täällä härmässä. Eikä tuo koskaan ole vaikuttanut miltään erikoisen välkyltä muutenkaan.

Jos puoliportugalilainen hehkuttaa haastattelusta toiseen latinovertaan, voidaan sanoa että "ei erikoisen välkky" on melkoinen understatement.
Henkinen yliote

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sumalsu, Tuvaio, Koiko, Halsai, Slow-John & Aizala


Vastaus #239 : 08.06.2014 klo 21:37:51

:(

Bubin vaihtopenkki neverforget.

Mixun suututtaminen nevö4get Ylos Vaikutti siltä, että Mixu ei ollut kaukana tirvaista Bubia päin näköä kun selostajalegenda ihmetteli Ruotsissa ilmestynyttä 16-sivuista matsinjälkeistä reportaasia jossain sanomalehdessä ja kyseli onko jalkapallo muka todella näin iso asia :D
PeeAa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tupakoivat jalkapalloilijat


Vastaus #240 : 08.06.2014 klo 23:43:35

Kaj Kunnaksen kymppipaikka ei nyt vissiin ylipäätään ole tarkoitus olla mikään jalkapalloasiantuntijoiden korneri. Sitävartenhan on tuo päästudio.

Must on ihan kiva idea, että eri alojen ihmiset kokoontuvat yhteen maailman suurimman urheilutapahtuman ääreen puhumaan jalkapallosta sun muusta rennon letkeissä merkeissä.

Tää sama formaattihan oli käytössä olympialaisissa ja mielestäni toimi ihan hyvin.
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #241 : 09.06.2014 klo 06:08:55

Kunnaksen kymppipaikka on varmasti niitä varten jotka naureskelee Tammisen jutuille kendokisoja katsoessaan.
Ryntäilevä toppari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OuTa


Vastaus #242 : 09.06.2014 klo 06:17:11

Ihan hauska ideahan tuo on. Tuota ohjelmaa tuskin on meille lajifriikeille tarkoitettukaan.
Jyyd

Poissa Poissa


Vastaus #243 : 09.06.2014 klo 09:58:12

Must on ihan kiva idea, että eri alojen ihmiset kokoontuvat yhteen maailman suurimman urheilutapahtuman ääreen puhumaan jalkapallosta sun muusta rennon letkeissä merkeissä.

Tää sama formaattihan oli käytössä olympialaisissa ja mielestäni toimi ihan hyvin.
Juuri tässä se idea kiteytyy, ja mielestäni on hienoa että YLE on pystynyt näihin kisoihin laajentamaan tarjontaa entisestään.

Miä selostajiin tulee niin kyllä multakin nousee peukku Kunnakselle. Viimeistään Sotshin olympialaisten naisten jääkiekkomatseissa hän voitti minut puolelleen, Ville Haapasalon ja Kaitsun selostus Kanada-Suomi -matsissa oli ikimuistoista matskua. Oletan että Kunnas tulee selostelemaan juuri näitä pienempien futismaiden pelejä, ja niissä Kaitsun hassutteluja kuuntelee kyllä ihan mielellään. Haterz gonna hate.

Se on hyvä nähdä että aina intohimolla selostava Tero Karhu on remmissä mukana, hän pystyy kyllä luomaan tunnelmaa matsiin kuin matsiin, ja etenkin futiksessa. Silti kärkipaikat menevät rankingeissani Tapsalle sekä Nikille, ja eiköhän heille ne isoimmat ja tärkeimmät pelit jätetä.
« Viimeksi muokattu: 09.06.2014 klo 10:00:38 kirjoittanut Jyyd »
Doh

Poissa Poissa


Vastaus #244 : 09.06.2014 klo 10:50:38

Umpisurkeitahan nuo kaikki ylen selostajat ovat, eniten jalkapalloa selostaneita Juuselaa ja Ennekaria ei voi edes verrata selostamistaidoilta tai lajin tietämykseltä esim. MTV MAXin Virkkuseen tai Taivaiseen.
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #245 : 09.06.2014 klo 10:53:06

Töllöstä kuva ja radiosta selostus. Aalloillahan dominoivat herrat Hoopo ja Sammy Ylos
tojo

Poissa Poissa


Vastaus #246 : 09.06.2014 klo 11:49:25

Paikan päältä selostettaessa näin varmaan onkin. Eikös tuossa tv- kuvassa ole jo signaalin paikan päältä lähtiessä muutaman sekunnin sensurointiviive ja siirtoteistä riippuen tulee vähän lisää päälle. Selostuksessa ei tietenkään tuota sensurointiviivettä ole.

Niin ei takuuvarmasti onnistu radiosta kuuntelu ja telkasta kattelu, saa ottaa talteen.

Toista se oli 90-luvun alussa erään toisen lajin mm-kisoissa, silloin tv ja radio olivat jostain syystä täysin synkassa ja oli yleinen tapa kuunnella radiosta parempaa selostusta.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #247 : 10.06.2014 klo 23:56:34

Miksihän Yle muuten panttaa ensimmäisten pelien selostajavalintojaan? Tapsan kuntoa seurataan? Svenska flerljudin selostajat on ilmoitettu Ylen ohjelmakartassa jo aikoja sitten.
roonii

Poissa Poissa


Vastaus #248 : 11.06.2014 klo 10:46:38

Tero Karhulle vaan paljon pelejä selostettavaksi. Kyllä pidän pätevämpänä selostajana jalkapallon osalta kun tilastonikkari Taivaista.
Timppa Lammas

Poissa Poissa


Vastaus #249 : 11.06.2014 klo 11:29:17

Töllöstä kuva ja radiosta selostus. Aalloillahan dominoivat herrat Hoopo ja Sammy Ylos

Aika kuutamolla Hoopi oli ainakin Yle puheella, kun ennakoivat kisoja. Joka lohkosta veikkaisi ison maan jyräävän jatkoon ja pienempiin maihin tuli vain kommentia "enpä ole seurannut näitä joukkueita, tuskinpä nämä Afrikan/K-Amerikan maat pärjää".

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 98
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa