FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.10.2025 klo 12:15:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 23
 
Kirjoittaja Aihe: TPV 2007 - Suuri pako, joka onnistui!!!!  (Luettu 46235 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #475 : 28.09.2007 klo 21:33:58

PUOLET TPV Ultrista (Gustu The Senaattori) esiintyi edukseen uutisissa. Oli pukeutunut komeaan punaiseen paitaan jolla toi ilmi syvän paheksuntansa Burman pahis-junttaa vastaan.

Tiedostavalle jalkapallomiehelle TPV-Gustulle  Ylos Ylos Ylos
chivers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs, FC Hollywood, Ilves, KPV


Vastaus #476 : 29.09.2007 klo 17:26:11


TPV ehtii vielä vallan hyvin pudota, koska pisteitä ei näytä enää tulevan yhtään.
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #477 : 29.09.2007 klo 19:36:02

TPV ehtii vielä vallan hyvin pudota, koska pisteitä ei näytä enää tulevan yhtään.


mikä pahinta, niin edes maaleja ei syntynyt syyskuussa yhtään. Nyt näyttää siltä, ikävä kyllä, että toinen tamperelaisista putoaa Kakkoseen. Alas
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #478 : 29.09.2007 klo 20:25:59

Hienoa kun jännitys säilyyn loppuun asti...paitsi että mieluummin sitä jännäisi taulukon toisessa päässä.

TPV on ilmeisesti luullut että heinäkuun alkuun mennessä saadut pisteet riittää ja kausi on ohi. Jossain terassilla on jo ilmeisesti vietetty kauden päättäjäiset, Gustu on jakanut Moha Koromalle jonkun pystin jne.

Mutta kyllä tässä voi vielä käydä ns. kylmät...  :o :o :o
Keijo Koo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves + tamperelainen palloilu


Vastaus #479 : 29.09.2007 klo 20:33:40

Eikö Hammeri vois muuttaa tota otsikkoa jo - jyrää?
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #480 : 30.09.2007 klo 22:09:02

Hyvä idea -> käyn päivittämässä otsikkoa vastaamaan "todellista tilannetta"  :D :D :D
S/A/M

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Brunamosse IF


Vastaus #481 : 30.09.2007 klo 23:19:52

Kyllä tosiaan tässä joutuu vatsalihaksia jännittämään viimeiselle kierrokselle asti. Taisi kausi lähteä vähän liiankin hyvin käyntiin, hassua kanssa kuinka hurmos sitten loppui kuin seinään kun se loppui...

Pelaajarintamalla olisi voinut panostaa leveyteen hieman enemmän kuin mitä tehtiin. Tosin olisin kuvitellut Mäkelän nakuttavan sentään muutaman maalin enemmän kauden mittaan. Myöskin keskikenttä tuntuu jokseenkin kapealta, laidoille taitaa väkeä riittää mutta jos pelinrakennus tökkii niin siitä kärsii sitten koko hyökkäysrivistö.

Helppo se on tosin näin jälkikäteen arvostella... ::)

Onneksi tänään "oikeat" joukkueet voittivat.
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #482 : 01.10.2007 klo 22:23:28

NYT ALKAA tilanne olemaan niin paha että valmentajanvaihdos ainoa apu jotta sarjassa säilytään!

-> TPV-sankari vuodelta 1994 Miiga Juntunen pikaisesti Oulusta hätiin?

Ainakin valmentajaksi -  ja mahdollisesti myös pelaamaan keskikentän pohjalle tai pulustukseen.  Tuoppi Tuoppi Tuoppi
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #483 : 01.10.2007 klo 22:24:47

Oliko Pausolan loukkaantuminen lopun alkua? Mies oli nimittäin keväällä JJK:ta vastaan aivan perkeleen hyvä.
Mulder

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #484 : 02.10.2007 klo 00:18:00

TPV:n pistekeskiarvo ottelua kohden ennen Pausolan loukkaantumista oli 1,8, sen jälkeen 0,66. Laskusta on jätetty pois tasan päättynyt KuPS-ottelu, jossa loukkaantuminen tapahtui. Pausola ei ollut ainoa loukkaantunut, mutta silti miehen vaikutus TPV:n pelaamiseen tuntuu tilastojen valossa suurelta, ja näkihän sen ihan omin silmin katsomoonkin. 1,8 pistettä/ottelu -tahdilla ei hätyytellä tänä vuonna edes karsijan paikkaa, joten turha jossitella minne TPV olisi yltänyt Pausolan ollessa terveenä, ja lisäksi TPV:n meno olisi joka tapauksessa tasoittunut alkukauden hurmoksesta.

GBK on tällä hetkellä viimeinen putoaja ja sen loppuohjelma näyttää kohtuu helpolta, joten TPV:n on melkein pakko napata yksi voitto loppukaudesta, eikä sekään vielä teoriassa riitä.

The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #485 : 02.10.2007 klo 11:21:28

Jukka Pausola oli alkukauden paras pelaaja mutta ei (kai?) yhdne pelaajan puuttuminen noin paljoa voi vaikuttaa joukkueen peliesityksiin.

Maalinteko ainakin on ollut täysin ruosteessa. Paltsarit ei harjoituspeleissä tahtonut saada maaleja aikaan mutta sarjan alettua vastustajan verkko onneksi heilui hyvään tahtiin. Mikä näkyi myös hienossa sarjasijoituksessa.

Nyt loppukaudesta maalintekotaito on taas totaalisesti unohtunut. Mäksä Mäkelän ruuti on ollut täysin märkää ja muistakaan ei ole ollut apua. Pahalta näyttää.

Toivotaan että sarjapaikka nyt kuitenkin säilyisi. Asia on onneksi edelleen omissa käsissä.  Ylos Ylos Ylos
Arpin Lusène

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 02.10.2007 klo 11:32:47

No ainakin Jyväskylässä näkyi Pausolan puuttuminen siinä, että Paltsareiden hyökkäyskuvio oli lähinnä pitkää palloa Mäkelän päähän. Tosin tuosta pelistä puuttui myös Koroma, joka oli Tammelassa JJK:ta vastaan erittäin arvaamaton laidallaan.
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #487 : 02.10.2007 klo 13:37:05

Lienemme yksimielisiä siitä että ensi kaudeksi olisi Mäkelää haastamaan ja korvaamaan hankittava 1-2 kunnon maalipyssyä.

- Joku Lada Lahtisen kaltainen kaveri olisi kova vahvistus. Ykkösen tasolla pätevä maalinsylkijä. Iso harmi kun pelaa PP:ssä... :(
XBirdie

Poissa Poissa


Vastaus #488 : 03.10.2007 klo 09:25:15

Lienemme yksimielisiä siitä että ensi kaudeksi olisi Mäkelää haastamaan ja korvaamaan hankittava 1-2 kunnon maalipyssyä.

- Joku Lada Lahtisen kaltainen kaveri olisi kova vahvistus. Ykkösen tasolla pätevä maalinsylkijä. Iso harmi kun pelaa PP:ssä... :(

Kyllä se on kuules Vasara sellainen juttu ettei yks pääsky kesää tee. Tai västäräkki.
Näin amatöörikatsojan silmiin on paistanut että ne kakkosen 'kaikkensa antavat' luottopelaajat on se
osa-alue, josta ensikaudeksi joukkuetta kannattaisi rueta parantamaan....
Colton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU ja TPV


Vastaus #489 : 04.10.2007 klo 15:17:10

Kyllähän se olisi kuitenkin tärkeää, että joukkueessa olisi se yksi todellinen maalikone, joka tekisi varmat 12+ maalia kaudessa.
Tällä hetkellä ei joukkueesta tuollaista pelaajaa löydy. Mäkelässä on kaikki aineet tällaiseksi pelaajaksi mutta tällä kaudella mies on vaikuttanut kovin pehmeältä. Eränen on hyvä pelaaja mutta maalintekoa ei voi hänen varaansa jättää. Sama homma Räikkösen kanssa.
U1

Poissa Poissa


Vastaus #490 : 07.10.2007 klo 20:35:50

Jaahas. Kyllä se nyt siltä näyttää, että Ykkösessä ei tamperelaisseuroja ensi kaudella nähdä. TPV on pisteen päässä putoamisesta, ja pahimmat kilpailijat varsin kovassa syysvireessä. Tämänpäiväisten tulosten jälkeen PP:n putoaminen on 99% varma, ja TPV on nyt vahvin ehdokas kolmanneksi putoajaksi. Vähän epätodennäköiseltä alkaa tuntua voittojen saaminen viimeisistä peleistä, kun porukka on viimeksi tehnyt maalin 7 ottelua sitten Klubi-04:ää vastaan.
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #491 : 07.10.2007 klo 21:17:16

Jos joku olisi vielä heinäkuun puolimaissa sanonut että TPV putoaa...Mitä ihmettä on tapahtunut?

- Sabotaasia, salaliittoja... ??? ??? ???
S/A/M

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Brunamosse IF


Vastaus #492 : 07.10.2007 klo 21:22:32

oi voi voi, ei tässä näin voi käydä  :(
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #493 : 08.10.2007 klo 09:02:38

Ja taas on huippuottelu TPV-PoPa kaudella 2008
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #494 : 08.10.2007 klo 11:05:50

Ja ennen kaikkea TPV-Ultra The Gustu pääsee "hulinoimaan" Ikuisen Tuulen Stadionille kuten kesällä 2006. Satakunnan Kansa oikein teki paheksuvan jutun riehuvasta senaattorista!

Intohimoiselle kannatukselle  Ylos Ylos Ylos
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #495 : 08.10.2007 klo 11:42:10

No tuleehan ainakin ensi kauden kakkosesta mielenkiintoinen. KOO-VEE, PP-70 ja TPV. TPV:llä olisi säilymällä hyvä sauma nousta kaupungin kakkosjoukkueeksi, kun pelaajavirta olisi varmaankin TPV:n suuntaan. Olettaen tietenkin, että rahat riittäisivät.
S/A/M

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Brunamosse IF


Vastaus #496 : 08.10.2007 klo 12:52:29

Paltsarien sivujen mukaan KuPS-peli oli kuitenkin "hyvää taistelua" vaikkei maalipaikkoja ollutkaan  ::)

Eli hieman positiivisempaa virettä on siis ilmassa!!! Eiköhän ensi viikonloppuna tarvittavat 3 pistettä saada niin voidaan lähteä rauhallisin mielin talviunille  :)
maikki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Voittava


Vastaus #497 : 08.10.2007 klo 14:07:30

Paltsareiden paras maalipaikka oli kun Kupsin Hakasalo monotti melkein oman maalin.  ;) Muita paikkoja ei sitten ollutkaan.

Hyökkäystyöskentelyssä numerot 9 ja 17 olivat näkyvimpiä. Mutta eivät hekään juuri mitään järkevää saaneet aikaan. Mäkelä oli kyllä aivan yössä. Mitä hänelle on tapahtunut? Hyytynyt?

Topparit olivat todella hyviä. Mielestäni sarjan ylivoimaisesti paras topparipari. Etenkin numero 25 oli loistava. Kentän selkeästi paras pelaaja mun mielestä.
The Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)


Vastaus #498 : 08.10.2007 klo 15:20:30

"Melkein liigatason" hyökkääjä Mäksä Mäkelä on kyllä taantunut kovasti. Ainahan se on puolilaiskasti jolkotellut kentällä - mutta on sen tehnyt hyvällä prosentilla maaleja kun paikka on tullut.

Nyt jolkottelee edelleen mutta ei tee edes maaleja.

Samoin Moha Koromalta olisin odottanut enemmän tällä kaudella.

Mutta lopullinen yhteenveto vasta sitten kun kausi on pulkassa. Ja sarjapaikka taskussa... Ylos Ylos Ylos
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #499 : 08.10.2007 klo 15:33:23

Jaahas. Kyllä se nyt siltä näyttää, että Ykkösessä ei tamperelaisseuroja ensi kaudella nähdä. TPV on pisteen päässä putoamisesta, ja pahimmat kilpailijat varsin kovassa syysvireessä. Tämänpäiväisten tulosten jälkeen PP:n putoaminen on 99% varma, ja TPV on nyt vahvin ehdokas kolmanneksi putoajaksi. Vähän epätodennäköiseltä alkaa tuntua voittojen saaminen viimeisistä peleistä, kun porukka on viimeksi tehnyt maalin 7 ottelua sitten Klubi-04:ää vastaan.
Tamperelaisseurojen matkakulujen säästämiselle  Ylos

Ensi vuonna paikallisliigaa Koo-Veen, TPV:n ja PP-70:n kesken, porilaisilla ja raumalaisilla höystettynä.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 23
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa