Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 19.11.2006 klo 18:16:20 |
|
Taisin aliarvioida kentänvaltaajien määrän, kun tuossa kuvassakin näkyy yli 70 henkilöä. Varmaankin sadan tienoilla olisi oikeampi luku. Ja kun vielä otetaan huomioon, että kyseiset herrat lähtivät valloitusmatkalleen noissa kuvissa takana näkyvästä stadioninosasta ja joutuivat kiertämään ulkokautta päästäkseen kentälle, voisi olettaa, että poliisien kynsiin jäi suurehko osa tuosta porukasta tuon matkan aikana.
Vitessen kannattajat evakuoitiin turvaan, mutta mielestäni liian myöhään, sillä kenttä oli tuossa vaiheessa jo vallattu. Olisi pitänyt reagoida siinä vaiheessa, kun ulkoa alkoi kuulua pommien räjähtelyä ja käsittääkseni yhteenotto poliisin kanssa (jota en tosin voi varmaksi sanoa, sillä se oli näkökenttäni ulkopuolella).
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 19.11.2006 klo 18:28:13 |
|
Vielä yksi kuva:  Mallinukkeina vasemmalta Santi Kolk (11), ilmeisesti Frans Adelaarin takaraivo, muutama huligaani, heitä rauhoittelevat Wesley Verhoek ja Michael Mols ja oikealla vielä yksi sankari lisää. Editoidaan sen verran, että tuo takaraivoaan esittelevä jannu ei sittenkään taida olla Adelaar... Kenties Gentile? 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.11.2006 klo 20:20:57 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 19.11.2006 klo 20:08:23 |
|
ADO pisti hulinaksi, miten en ole lainkaan yllättynyt? Hyvältä näyttää. ;D 
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 20.11.2006 klo 19:25:25 |
|
Frans Adelaar veti sitten omat johtopäätöksensä ja erosi ADOn peräsimestä. Oikea päätös, mutta valitettavasti liian myöhään. Vahinko on jo tehty.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Le God
Poissa
Suosikkijoukkue: Hard Bass
|
 |
Vastaus #56 : 20.11.2006 klo 23:24:45 |
|
|
|
|
|
|
Ronnie
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 20.11.2006 klo 23:49:51 |
|
Well done lads ;D 
|
|
|
|
|
Valter
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 21.11.2006 klo 02:59:38 |
|
Hienoa toimintaa 
|
|
|
|
|
Luigi
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 21.11.2006 klo 06:31:57 |
|
Sivukatsomosta annetuille sivistyneille aplodeille. Lutuuria. 
|
|
|
|
|
KopLoire
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 21.11.2006 klo 20:08:28 |
|
Huliganismi on omalla tavallaan kiehtova ilmio, vahan samalla tavalla kuin gangsteri-/sotaelokuvat. Viime viikolla tuli katseltua vieresta, kun itkevia lapsia saateltiin kyynelkaasupilven alta pois, ja ei siina nyt ihailu varsinaisesti ollut paallimmaisena tuntemuksena. Ei harmita yhtaan, jos sunnuntainen Nantes-PSG menee ilman hulinoita. Molemmissa leireissa kun on vahan normaalia kireampi tunnelma.
|
|
|
|
|
X.M.
Poissa
Suosikkijoukkue: PirloMAnia
|
 |
Vastaus #61 : 21.11.2006 klo 21:59:25 |
|
ROTTERDAM HUUUULIIIGANS 
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 21.11.2006 klo 22:05:35 |
|
Rotterdamilaiset on niitä paljonpuhuttuja puseja.  :keskari:
|
|
|
|
|
AllanMesörs
Poissa
Suosikkijoukkue: Eversti Wolfgang Luder, Waffen-SS
|
 |
Vastaus #63 : 22.11.2006 klo 12:22:56 |
|
|
|
|
|
|
100%
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #64 : 26.11.2006 klo 15:17:32 |
|
Sparta johtaa Ajaxia jo 3-0 
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 26.11.2006 klo 19:48:36 |
|
ADO Den Haag haki pisteet vaikealta Groningenin matkaltaan 2-5.  Spartan voitolle :keskari: vaikka Ajaxille ei periaatteessa saisikaan toivoa hyvää.
|
|
|
|
|
Joga Bonito
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 06.12.2006 klo 00:45:18 |
|
Glasgow Rangersissa parhaat vuotensa pelannut ADO:n veteraanikärki Michael Mols, 35, ilmoitti lopettavansa uransa tähän kauteen.
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 06.12.2006 klo 01:21:36 |
|
Mols on edelleen Eredivisien parhaita pelaajia ja hänen lopettamisensa on surullinen uutinen koko jalkapallolle. Toki ikää on parin viikon päästä 36, mutta... Nyt nautitaan tästä puolesta kaudesta, joka legendalla on jäljellä. Molsille ikuisesti 
|
|
|
|
|
Dieter Bohlen
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness im Knast is wie 'ne Meisterschaft!
|
 |
Vastaus #68 : 06.12.2006 klo 01:24:49 |
|
Mitäs Rotterdamin hulinoitsijoista on kirjoiteltu Hollanin lehdistössä? Olivat kovassa vedossa Nancyssa, kun poliisin piti turvautua kyynelkaasuunkin.
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #69 : 06.12.2006 klo 01:56:25 |
|
En jaksanut kummemmin etsiskellä artikkeleita, mutta VI:n aina kätevä lehdistökatsaus kertoo mm. seuraavaa: Sysimusta ilta FeyenoordilleFeyenoordia odottavat kovat sanktiotFanifiasko FeyenoordilleSekä fanit että pelaajat ovat syyllisiä. Fanien käytös ja ottelun loppuun asti laulaminen jo melkein tyhjällä stadionilla osoitti suurta välinpitämättömyyttä. Pelaajien päätös mennä kiittämään otteluun matkustaneita faneja pelin jälkeen oli myös käsittämätön. Joka tätä hulluutta ymmärtää, sen kertokoon.
Feyenoord on kokonaisuutena keskellä synkkää aikaa. Se on hallinnollisesti hallitsematon (anteeksi sanaleikki). Eurokentiltä ulossulkeminen on todellinen mahdollisuus, varsinkin kun muistetaan kahden vuoden takainen Sportin -ottelu, jonka levottomuuksien takia rotterdamilaiset joutuivat pelaamaan ottelun suljettujen ovien takana.
Feyenoordin taloudellinen johtaja Onno Jacobs penäsi poliitikkoja säätämään mahdollisimman nopeasti "jalkapallolain", koska "nämä ihmiset pilaavat seuramme. Meillä on synkkä historia Euroopassa".
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.12.2006 klo 01:57:34 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Le God
Poissa
Suosikkijoukkue: Hard Bass
|
 |
Vastaus #70 : 06.12.2006 klo 12:18:56 |
|
Rotterdamilaiset pistivät tuossa Nancy-pelissä mm. kannattajia erottavan pleksin paskaksi. Ymmärrettävästi sai aikaan aikamoisen joukkopaon patonkien joukossa kun kilipäät lähtivät rynnimään kohti. Lisäksi pojat repivät penkkejä irti ja heittelivät niitä ympäriinsä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.12.2006 klo 12:25:50 kirjoittanut Le God »
|
|
|
|
|
Elias
Poissa
|
 |
Vastaus #71 : 10.12.2006 klo 12:04:55 |
|
Spartan nousulle  Neljästä viimeisestä pelistä kolme voittoa ja jumbosija on historiaa. AZ:n lainamies Haris Medunjaninkin näyttää löytäneen vireensä. Eilen kaksi maalia Heraclesin verkkoon (+ syötti Spartan kolmannen).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.12.2006 klo 12:56:58 kirjoittanut Elias »
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 10.12.2006 klo 15:52:00 |
|
Jaahans, oli tänään tarkoitus mennä Rotterdamiin haistelemaan lippuja Feyenoord - ADO Den Haag peliin, mutta nukuin "muutaman" tunnin pommiin ja pelin nähtävästi jo päättynyt. ;D
3-1 isännille. Kolkalle 90 minuuttia.
Myös huippuottelu Ajax-AZ on saatu päätökseen, ja tuloksena melko odotettu tasapeli, 2-2.
Edit: ja avaudutaan nyt saman tien ADOn kokoonpanosa, kun tuli tsekattua. Miksi helvetissä Alberto Saavedra aloitti taas pelin viimeviikkoisen katastrofiottelun jälkeen??? Penkillä olisi täysin kuntoutunut Christiaan Kum, joka on yksi sarjan lupaavimmista toppareista ja jo nyt reilusti spaniaardia parempi sekä puolustamaan, että avaamaan peliä. Mahtaisiko kyseessä olla Saavedran vihjailut siitä, että tammikuussa saattaa etsiä uutta työnantajaa, jos ei peliaikaa siunaannu? Käsittämätöntä Schoenmakers, käsittämätöntä!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.12.2006 klo 15:55:44 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 10.12.2006 klo 22:27:18 |
|
Väliraporttia Eredivisien tapahtumista tähän saakka. Ei ole mitään erityistä syytä miksi juuri nyt, muuta kuin henkilökohtaiset syyt, joiden takia nyt on aikaa, myöhemmin ei. Olen jakanut tämän suuren urakan kolmeen yhtäsuureen osaan. Mennään joukkueet läpi tämänhetkisen sarjataulukon perusteella. Tässä kuusi ensimmäistä:
1. PSV Eindhoven
Hallitsevat mestarit ovat jälleen matkalla kohti pokaalia, sen verran vakuuttavaa meno on ollut. Viime viikkoina peliesitykset ovat tosin olleet melkoista sontaa, mutta ainakin liigassa eindhovenilaiset osaavat käyttää (harvat) tilaisuutensa todella hyvin hyväkseen. Kärkipari Jefferson Farfán - Arouna Koné on ollut loistelias, Konén hitaan käynnistymisen jälkeen (huomaa sanaleikki). Keskikentällä Cocun ylivoima on ehkä hieman laantunut iän myötä, mutta muut pelaajat ovat nousseet suuriin rooleihin.Timmy Simons puolustavassa roolissa sekä Ibrahim Afellay ja ecuadorilainen Edison Méndez hyökkäävämmissä rooleissa ovat olleet suuressa roolissa sekä PSV:n menestyksessä, että Mika Väyrysen pitämisessä penkillä.
Puolustuksessa Ronald Koeman on vielä hakenut oikeaa miehitystä. Viime hetkillä joukkueeseen saapuneen Jan Kromkampin myötä oikean laitapakin tontti on kunnossa, mutta vasemmalle ei ole laittaa oikein ketään. Sen takia joukkue onkin kosiskellut kovasti Interissä vähälle peliajalle jäänyttä brassi Maxwellia. Keskellä luutivat Alex ja Carlos Salcido kuuluvat Euroopan eliittiin ja maalivahti Gomes on ollut suorastaan häikäisevän hyvä koko kauden ja on torjunut PSV:lle useita pisteitä.
Kauden hahmo: Gomes Paras liigamaalintekijä: Jefferson Farfán 11
2. AZ Alkmaar
Suurseuraksi Hollannissa nousseet ja uudella komealla stadionilla tätä kautta pelaavat alkmaarlaiset pelaavat pirteää hyökkäysvoittoista peliä. Edes kovat pelaajamenetykset tälle kaudelle lähdettäessä (Landzaat, Van Galen, Perez, Timmer) eivät ole menoa hidastaneet, ehkä jopa päinvastoin. Uudet avauskokoonpanon miehet ovat nostaneet tasoaan ja esimerkiksi Demy de Zeeuw ja Danny Koevermans ovat taistelleet tiensä Marco van Bastenin maajoukkueryhmitykseen saakka, jonne tosin on AZ:sta varsin helppo päästä, kuten irvileuat asian ilmaisisivat.
Suurin kysymysmerkki AZ:n tällä kaudella on ollut maalivahtipeli. Seura hankki Feyenoordiin loikanneen Henk Timmerin tilalle kaksi keskinkertaista maalivahtia, joista Joey Didulica aloitti ykkösenä, pelasi varsin heikosti ja lopulta loukkaantui. Khalid Sinouh nousi täten uudeksi ykkösmaalivahdiksi ja pelasikin varsin mukiinmenevästi, kunnes loukkaantui hänkin. Kolmosmaalivahti Job Bultersin varaan ei paljoa uskaltanut laskea, joten Louis van Gaal käytti suhteitaan ja hankki työttömänä olleen rutinoituneen Ronald Waterreusin tolppien väliin. Waterreus oli suunnitellut muuttavansa jenkkeihin pelaamaan uransa viimeiset vuodet, mutta AZ on nyt jonkinlainen välietappi matkalla sinne.
Puolustus on todella kova ja täynnä Hollannin maajoukkuemiehiä. De Cler, Jaliens, Opdam ja loukaantuneena oleva Luirink ovat todella kovaa valuuttaa. Myös Islannin maajoukkuemies Grétar Steinsson on saanut mukavasti peliaikaa, pelaten Juha Reinin vanhalla paikalla oikeana pakkina. AZ:n vahvuus on, että he voivat tarvittaessa pelata sekä 4-4-2- että 4-3-3 -peliryhmityksellä. Stijn Schaars, David Mendes da Silva, Demy de Zeeuw ja Simon Cziommer ovat todella laadukkaita keskikenttäpelaajia ja kun hyökkäykseen on tarjolla tehokkaiden Shota Arveladzen ja Danny Koevermansin lisäksi vielä Julian Jennerin ja Moussa Dembelen tasoisia nuorukaisia, menee AZ tällä joukkueella vielä pitkälle.
Kauden hahmo: Shota Arveladze Paras liigamaalintekijä: Danny Koevermans 12
3. Ajax Amstedam
Suurseuran kausi on ollut soutamista ja huopaamista. Joukkue kykenee hakemaan 0-4 -vierasvoiton Feyenoordista, mutta toisaalta häviämään Rotterdamin pikkuseura Spartalle 0-3. Henk ten Caten johtaman seuran ongelmana on hieman yllättäen ollut johtavan maalintekijän puute, kun viime kaudella häikäissyt Klaas-Jan Huntelaar ei ole päässyt tasolleen. Uudet espanjalaiset Roger ja Gabri hakevat vielä kannuksiaan Hollannin liigassa, mutta kokeneet hankinnat Jaap Stam ja Kenneth Perez ovat olleet miehiä paikallaan.
Ajax ei koskaan luovu kolmen miehen hyökkäysmuodostelmasta, vaikka pelaajatyypit sopisivatkin ehkä paremmin 4-4-2:n pelaamiseen, mutta uutena näkynä tällä kaudella on ollut 3-4-3-muodostelma, joka on toiminut vaihtelevasti. Trabelsin ja Maxwellin lähdettyä seurasta ei uusia dominoivia laitapakkeja ole löytynyt ja näin kolmen miehen alakerta on myös ollut enemmän tai vähemmän pakkorako. Stam on todellinen voimahahmo puolustuksen keskustassa ja ehkä liigan paras pelaaja, Heitinga on pelannut ihan ok kauden, vaikka on joutunut pelaamaan monella pelipaikalla ja Urby Emanuelson on noussut Hollannin maajoukkueryhmään asti.
Hyökkäyksessä Ryan Babelin loukkantuminen sotki paljon. Kenneth Perez on tehnyt parhaansa ja Wesley Sneijder on noussut maalintekovastuuseen keskikentältä, mutta Huntelaarin alennustila on ollut yksi syy Ajaxille vaatimattomaan sarjasijoitukseen. Nuori belgi Tom De Mul on pelannut vahvan kauden oikealla laidalla, jättäen Mauro Rosalesin nuolemaan näppejään.
Kauden hahmo: Jaap Stam Paras liigamaalintekijä: Wesley Sneijder 8
4. FC Twente
Enschedeläinen yllätysjoukkue on esiintynyt todella vahvasti tällä kaudella ja rakentaa pelinsä vahvan hyökkäyksensä ympärille. Sveitsiläinen Blaise N'Kufo ja ruotsalainen CM-legenda Kennedy Bakircioglü ovat suurimmat yksittäiset syyt Twenten vahvaan menoon. N'Kufo on viimeistellyt peräti 13 maalia 16 ottelussa.
Puolustuksen voimahahmo Rob Wielaert ja varmaotteinen maalivahti Sander Boschker pitävät huolta oman pään pitävyydestä. Hyökkääjä Orlando Engelaarin tiputtaminen keskikentälle puolustavaan rooliin on myös ollut onnistunut veto valmentaja Fred Ruttenilta. Nuorta lupaavaa Sergio Zijleriä ollaan vielä peluutettu säästeliäästi, mutta nimi kannattaa pistää mieleen. Paljonpuhuvaa on se, että suurella kohulla joukkueeseen palannut Niels Oude Kamphuis on joutunut tyytymään lähinnä varamiehen rooliin, niin vakuuttavasti muut pelaajat ovat esiintyneet.
Hyökkäys toimii lähes poikkeuksetta saman kolmikon yhdistelmänä: Sharbel Touma - N'Kufo - Bakircioglü -ja hyvin toimiikin. Herrat ovat viimeistelleet yhteensä 23 maalia tällä kaudella.
Kauden hahmo: Blaise N'Kufo Paras liigamaalintekijä: Blaise N'Kufo 13
5. Feyenoord
Suurseuran kone on yskähdellyt pahemman kerran. Salomon Kaloun ja Dirk Kuytin lähtö on näkynyt otteissa juuri niin paljon kuin sen pelättiin näkyvän. Rotaation määrä on myös Feyenoordista puhuttaessa silmiinpistävää: vain kaksi pelaaja, Henk Timmer ja Serginho Greene, ovat pelanneet kaikissa otteluissa. Ongelmat löytyvät lähinnä puolustuspäästä: 30 päästettyä maalia on viisi kertaa enemmän kuin mitä esimerkiksi sarjajohtaja PSV on päästänyt.
Puolustukseen kovalla kohulla AZ:sta viime tammikuussa hankittu Ron Vlaar on pelannut vain kaksi ottelua tällä kaudella, kuten viime hetken hankinta Philippe Léonardkin. Brassi André Bahia ja nuori puolustuslinja on ollut liian usein aivan täysin kuutamolla ja puolustavista pelaajista vain kapteeni Theo Lucius onkin pelannut tasollaan.
Hyökkäyspäästä ei meinaa löytyä tehoja lainkaan, eikä Kuytin korvaajaksi (kieltämättä varsin epäkiitolliseen tehtävään) hankittu Angelos Charisteas ole onnistunut De Kuipillä(kään). Joonas Kolkka ja Stein Huysegems taas ovat enemmän tyypillisiä suoraviivaisia juoksijatyyppisiä laitapelaajia, eikä heistäkään ole juuri maalintekoon. Keskikentän Jonathan de Guzman ja Nicky Hofs ovat siten ottaneet enemmän vastuuta hyökkäyspelistä. Mutta raaka totuus on, että Feyenoordin materiaali ei ole läheskään tarpeeksi hyvä realistiseen kärkisijojen tavoitteluun. Kun otetaan vielä huomioon ongelmat kannattajien kanssa, ei Rotterdamissa todellakaan tanssita ruusuilla.
Kauden hahmo: Stein Huysegems Paras liigamaalintekijä: Nicky Hofs 6
6. Heerenveen
Friisiläisten varsin tyydyttävä alkukausi voidaan huoletta laittaa suurilta osin yhden miehen piikkiin: Afonso Alvesin. Malmöstä suurella rahalla hankittu brassi on todellakin vastannut huutoon ja viimeistellyt huikeat 15 maalia. Hän muodostaakin toimivan duon kärjessä ruotsalaisen taitelijasielun Lasse Nilssonin kanssa. Alvesin fyysisyys ja suoraviivaisuus ja Nilssonin 'finesse' saavat rinnalleen joko kolmannen hyökkäjän 4-3-3:ssa tai Danijel Pranjicin nousut vasemmalta laidalta 4-4-2:ssa.
Skandinaaviseurana jo kauan tunnetulla Heerenveenillä on yhä useita pohjoismaisia pelaajia riveissään, joista Nilssonin lisäksi kapteeni Petter Hansson on joukkueen tukipilareita puolustuksen keskustassa. Hansson on kuitenkin jo jonkin aikaa leikitellyt siirtoajatuksilla. Keskikentällä pyörii koko ajan melkoinen rotaatio, jossa ainoastaan Danijel Pranjic saa olla varma paikastaan avauksessa. Jopa ikoni Paul Bosvelt on joutunut katselemaan viimeisen kautensa aikana otteluita penkiltä käsin.
Heerenveen on jalostanut isommille seuroille useita tähtinimiä, Huntelaar ja Van Nistelrooy selkeimpinä, ja seuraava lienee oikea laitapakki Gianni Zuiverloon, joka on ehkä pelannut hieman alle odotusten, ollen silti seuransa parhaimmistoa. Myös nuoret pohjoisamerikkalaiset Will Johnson ja Michael Bradley kannattaa huomioida tulevaisuutta ajatellessa. Niklas Tarvajärvi on jonkinasteinen suosikki fanien keskuudessa peräänantamattomuutensa ja asenteensa vuoksi ja paluu 12-viikkoiselta sairaslomalta maalin merkeissä ei varmastikaan heikennä miehen asemaa, mutta kilpailu on silti tulppaanipaidoissa kovaa, sillä kanukki Rob Friend on löytämässä myös jalansijaa vahvana target-miehenä. Ugur Yildirimin tähti on sen sijaan laskussa jatkuvien kiukuttelujen vuoksi.
Kauden hahmo: Afonso Alves Paras liigamaalintekijä: Afonso Alves 15
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.12.2006 klo 22:43:32 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 10.12.2006 klo 22:33:13 |
|
Yhteenvedolle  Suuret kiitokset. Nämä ovat foorumin suola. Mutta pakkohan toki myös Heerenveenin 4-4-3 supertaktiikalle 
|
|
|
|
|
|
|
|