• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Shefki Kuqi - Gong is gong, dong is dong

Aloittaja Hugo Salmela, 15.02.2014 klo 14:05:25

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kaikki ei pelaa


Hodari

Sundelin ottaa myös kantaa asiaan, ja toteaa sen, mitä luultavasti suurin osa ajattelee (itse ainakin): joukkueiden alueet joukkueille, toimittajien alueet toimittajille, mutta toisaalta ei kukaan voi käydä toimittajaan kiinni (sushukkanen saa varmaan saivarreltua tuosta sanavalinnasta) missään tilanteessa.

7.30 ->

https://soundcloud.com/user-278195468/pallokerhon-podcast-miss

Caol Ila

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.04.2016 klo 12:55:01
- Aivan. Eikä pelaajatunneliin lampsi perässä kuka tahansa kamera ojossa.

https://www.facebook.com/ylerovaniemi/videos/1195178487193963/?fallback=1

Tässä samainen Mäntykenttä haastattelee paria tuntia aiemmin Kuqia varsin leppeissä tunnelmissa. Mäntykentän tyyli hoitaa asioitaan on omansa, ja miehen vannoutunut rops-fanius välissä paistaa selostuksista ja jutuista lävitse, mutta pientä rajaa. Yhtä intohimoisia jalkapalloihmisiä ei ole toimittajina ihan liikaa. Ja jos ei Kuqi parissa tunnissa järkeään menettänyt (voi toki olla, tunteella mennään), niin ei Mäntykenttä ole Shefkillekään "kuka tahansa" sivullinen, vaan toimittaja töissään. Oliko tämä juttu nyt tälläisen paisutuksen arvoinen, ei.

Mitä itse tilanteeseen tulee, niin a) miksi vitussa se riehuu aina täällä ja b) miten tässä näin on käynyt, maajoukkueessa Shefki oli ehdoton suosikkini, vaikka Shefkin takia Suomi hävisikin Tsekille taannoin karsinnoissa.

Jos joku PK35 fani nyt luulee, että teitä vihataan, niin tai jotain muuta ihkuu, niin ei. Hämmentynyttä ihmetystä tämä on, ehkä sääliä, vähän kuin normireppanaa kohtaan. Monesta housuunpaskojastakin olisi voinut tulla vaikka mitä, mutta kun ympäristö on aina vastaan. Pelillisesti teillä on hyvä joukkue kasassa, mahdollisuuksia vaikka mihin, mutta kun kaikki ovat teitä vastaan joka vitun viikko, ja vielä tuomareiden salaliitto päälle, niin pitkä kausi tulee.

Ia

Negatiivisten otsikoiden metsästäminen on vastenmielinen ilmiö, mutta tilanne on silti täysin Shefkin omaa aikaansaannosta. Toivottavasti Shefki tajuaa, että tilanne on helposti muutettavista. Kaikki on vain omasta tahdosta kiinni.

The Real Wolf

Lainaus käyttäjältä: Caol Ila - 26.04.2016 klo 13:52:32
... vaikka Shefkin takia Suomi hävisikin Tsekille taannoin karsinnoissa.

ja vielä tuomareiden salaliitto päälle,

- Se, että vieläkin joku väittää Suomen tuolloin hävinneen "Shefkin takia", paljastaa ikävällä tavalla, että epäilyt jostain kaunasta Shefkiä kohtaan eivät ehkä sittenkään ole ihan tuulesta temmattuja.

Jos hyökkääjä ei saa tasatilanteesta avopaikasta palloa maaliin, niin on kyllä kohtuutonta väittää, että vastahyökkäyksestä tuleva takaisku on juuri sen ylimmän pelaajan vika. Totta on, että muu joukkue pettyi ja lamaantui (youtube-kuvassa mm. Hyypiän ja varsinkin Eremenko juniorin kehonkieli todistaa tämän.) Shefki saattoi olla syyllinen, ettei voitettu, mutta muu lammaslauma oli syyllinen, että hävittiin.


Ölytremmi

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 26.04.2016 klo 12:55:01
- Aivan. Eikä pelaajatunneliin lampsi perässä kuka tahansa kamera ojossa.

Tuo ei ole mikään pelaajatunneli ja mäntykentän lisäksi jo itse tunnelin sisällä oli 4-5 toimittajaa. Alkakaapa jo ottamaan ne päät pois sieltä perseestä.

Ikifani

Lainaus käyttäjältä: Ölytremmi - 26.04.2016 klo 16:42:32
Tuo ei ole mikään pelaajatunneli ja mäntykentän lisäksi jo itse tunnelin sisällä oli 4-5 toimittajaa. Alkakaapa jo ottamaan ne päät pois sieltä perseestä.

Mäntykentän videoklipillä näkyy tuossa tunnelin kynnyksellä ottelun neljännen erotuomarin kengät ja jalat joten ainakin raportoija oli paikalla tilanteessa. Kyseessä siis juuri se henkilö jolle koko PK:n taustajoukko oli pelin ajan urputtanut joka ainoasta vihellyksestä, ihan sama kumpaan suuntaan se meni. Siis sama henkilö jonka huomioliivin pukemisohjetta ei PK:n taustajoukoissa ollut henkilö noudattanut ja sama henkilö jolle Shefki huusi fucckia korvaan puoli toista tuntia lähes yhtäjaksoisesti hetkeä aiemmin. Hyvin meni tuo tuomareihin tehty rankka vaikuttaminen.


mr T

LainaaSanoin vain, että hän löi puhelimen kädestäni, Mäntykenttä tähdentää.

Miksei lyöntiä ja puhelimen kädestä tippumista näy videolla? Videolla Shefki peittää kameran kädellään, mutta puhelin pysyy Mäntykentän kädessä.

mr T

Lainaus käyttäjältä: Ikifani - 26.04.2016 klo 16:57:41
ja sama henkilö jolle Shefki huusi fucckia korvaan puoli toista tuntia lähes yhtäjaksoisesti hetkeä aiemmin.

ISTV poimi Shefkin kuviin monet kerrat, kun kentällä tapahtui jota kuohuttavaa esim. PK:n pelaajaa rikottiin tai RoPS sai vaparin, mutta kertaakaan ei Shefki ollut huutamassa mitään.
Voisi vähän edes yrittää pitäytyä totuudessa näissä jutuissa.
Se on kyllä totta, että Atletic Madridista tullut fysiikkavalmentaja huutaa ihan liikaa. Siinä on kyse kulttuurierosta, mutta kaveri pitäisi opettaa Suomen tavoille. Katsokaapa huomenna Diego Simeonen työskentelyä ja kauhistukaa. Pilaa koko lajin maineen tuollainen huutaja.

werner

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 17:28:52
Miksei lyöntiä ja puhelimen kädestä tippumista näy videolla? Videolla Shefki peittää kameran kädellään, mutta puhelin pysyy Mäntykentän kädessä.

Näkyykö siinä oikeastaan, että puhelin pysyy kädessä? Toimittajallahan voi olla puhelin vaikka kaulapussissa, eikä se siksi putoa maahan asti.

Jalkapallokääpiö

Tässä nyt kytätään suurennuslasilla Shefkin edesottamuksia, eikä siinä mitään. Forkalla kuitenkin useimmat tietävät missä mennään. Mutta sitten kun joku toimittaja menee ihan mehuissaan jututtamaan Shefkiä että "hehe, suutu jo", on hyvä muistaa, että uutisointi yhdistetään Shefkin lisäksi heti veikkausliigaan ja suomalaiseen futikseen ylipäänsä. Jostain PK-35-nimisestä jengistä suurin osa lukijoista ei taas tiedä yhtään mitään. Eli sen suhteen kannattaisi säilyttää suhteellisuudentaju jos riehumisella ruvetaan revittelemään. Jos nyt on futisihmisiä.

Kävin katsomassa HIFK- ja VPS-pelit yläkatsomosta, eikä Shefkin toiminta kummassakaan pelissä herättänyt kertaakaan huomiota sinne asti. Ihan vain vinkkinä säikyimmille lapsiperheille.

Ricardo Leite

Liian suuri spektaakkeli tehty tästä varsin vähäpätöisestä välikohtauksesta, mutta yleensä Shefkiin liittyen vituttaa, että puolustajia löytyy perusteilla "intohimo" ja "muttakuntoi". Kumpikaan noista ei oikeuta aikuista ihmistä käyttäytymään muita loukkaavasti. Varsinkaan toistuvasti.

Lainaus käyttäjältä: Kaikki ei pelaa - 26.04.2016 klo 13:36:00
Kottila asettui Shefkin kannalle tässä asiassa.

http://www.hs.fi/blogi/kynamiespelimies/a1306037298267

Lukematta tekstiä en ole puolen valinnasta yllättynyt, sillä Kottilalla ei todistetusti kestä pää valmentajan roolissa edes 12-vuotiaita tyttöjä valmentaessa. Järkyttävän huonosti käyttäytyvä spede Migulikin. Siis valmentajan roolissa ottelutapahtuman ympärillä.

Muutenhan molemmat ovat oikein miellyttäviä henkilöitä.

Daniele Orsato

Lainaus käyttäjältä: mr T - 25.04.2016 klo 10:43:08
Shefki on itsekkin tunnustanut, ettei ensimmäisellä kaudellaan hallinnut paineita ja sortui ylilyönteihin. Viime kaudella näitä ei enää nähty ja tällä kaudella Shefki on ollut oikein korostetun viilipyttymäinen.

https://twitter.com/JMANtykentta/status/724257050218381312 (video korostetun viilipyttymäisestä käyttäytymisestä)

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 17:41:00
Voisi vähän edes yrittää pitäytyä totuudessa näissä jutuissa.

Jepjep.

Eemeli Rummukainen

Meidän herramme muurahaisia hänkin, Aapelia lainatakseni.

Kiva naureskella törmäilyille, kunnes tajuaa miten ikävää tämä lopulta on.

mr T

Tuolla kiakkopuolella voi huudella vittusaatanaa ja haukkua tuomareita, heitellä jumapulloja kentälle, epäillä julkisesti liigan salajuonta joukkueen pään menoksi yms. mutta sehän on ihan ok ja kuuluu asiaan.

Shefki peittää kameran pukukopin edessä: SHOKKI!!!

Kyllä tämä ajojahdilta tuntuu. Onneksi esim. Petteri Forssell,  Kottila ja Malinenkin on jo antanut vähän tukeakin. Shefkille pitää varmaan laittaa joku GoPro kamera päähän, että voi puolustautua, kun mikä tahansa näyttää menevän suoraa läpi.

Ölytremmi

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 22:45:29
Tuolla kiakkopuolella voi huudella vittusaatanaa ja haukkua tuomareita, heitellä jumapulloja kentälle, epäillä julkisesti liigan salajuonta joukkueen pään menoksi yms. mutta sehän on ihan ok ja kuuluu asiaan.

Shefki peittää kameran pukukopin edessä: SHOKKI!!!

Kyllä tämä ajojahdilta tuntuu. Onneksi esim. Petteri Forssell,  Kottila ja Malinenkin on jo antanut vähän tukeakin. Shefkille pitää varmaan laittaa joku GoPro kamera päähän, että voi puolustautua, kun mikä tahansa näyttää menevän suoraa läpi.

Keksitkö vielä jonku keinon millä puolustella Kuqia? Aika monta on jo tullut ja torpattu sunnuntaista lähtien.

werner

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 22:45:29
Tuolla kiakkopuolella voi huudella vittusaatanaa ja haukkua tuomareita, heitellä jumapulloja kentälle, epäillä julkisesti liigan salajuonta joukkueen pään menoksi yms.

Kuulostaa ihan Shefkiltä. Ainoa ero ehkä se, ettei ole käyty toimittajaan käsiksi (en toki ole seurannut juurikaan, joten en tiedä, vaikka olisikin).

Caol Ila

Lainaus käyttäjältä: Pelle-Wermanni - 26.04.2016 klo 22:51:28
Kuulostaa ihan Shefkiltä. Ainoa ero ehkä se, ettei ole käyty toimittajaan käsiksi (en toki ole seurannut juurikaan, joten en tiedä, vaikka olisikin).

Google haulla "jääkiekko valmentaja käsiksi toimittajaan" paljasti sen, että on suomalaisessa jääkiekkossa käyty toimittajaan kiinni. Melkein samanlainen tilanne kuin sunnuntaina Rovaniemellä. Vantaalaiselta moukkalaumalta tosin turha odottaa anteeksipyyntöjä.

http://www.iltasanomat.fi/sm-liiga/art-2000000303996.html

ackaz

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 22:45:29
Tuolla kiakkopuolella voi huudella vittusaatanaa ja haukkua tuomareita, heitellä jumapulloja kentälle, epäillä julkisesti liigan salajuonta joukkueen pään menoksi yms. mutta sehän on ihan ok ja kuuluu asiaan.

Näiden urpojen ryhmäänkö haluaisit liittää Veikkausliiga-valmentajat? Onneksi olkoon. Ei Shefki ainakaan kaukana ole näiden kendojunttien käytöstavoista.

Kaikki ei pelaa

Shefkin aiheuttamat kohut on ollut aivan mitättömiä tällä kaudella. Nekin voisi jättää väliin.

Ammattimainen valmentaja ei yksinkertaisesti pyri ottelun jälkeen erotuomarien koppiin. Ei yhtä kertaa, neljästä puhumattakaan. Ammattimainen valmentaja ei käy kiroilemaan ja ohjeistamaan tuomareita ja toimittajia ottelun jälkeen. Puhumattakaan, että käy missään muodossa rikkomaan toimittajan fyysistä koskemattomuutta.

Nää on amatöörien spedeilyä. Tämäkin vielä menisi, mutta ristiriita Shefkin puheiden kanssa on järkyttävä. Seurassa ja koko suomalaisessa futiksessa pitäisi toimia niin paljon ammattilaisemmin ja vaatia enemmän. Tätä Shefki on hokenut pari vuotta putkeen.

Tähän pätee vanha viisaus. Näytä ensin itse esimerkkiä ja vaadi vasta sitten muilta samaa. Vois jättää sitä paskanjauhantaa ammattilaisuudesta vähän vähemmälle ja toimia vähän ammattimaisemmin.

L-Val.

Lainaus käyttäjältä: Caol Ila - 27.04.2016 klo 08:19:13
http://www.iltasanomat.fi/sm-liiga/art-2000000303996.html

Ja tämäkin tapaus tapahtui ravintolassa mestaruusjuhlien yhteydessä, eli pienen promilletason myötävaikutuksella.

Lainaus käyttäjältä: mr T - 26.04.2016 klo 22:45:29
Tuolla kiakkopuolella voi huudella vittusaatanaa ja haukkua tuomareita, heitellä jumapulloja kentälle, epäillä julkisesti liigan salajuonta joukkueen pään menoksi yms. mutta sehän on ihan ok ja kuuluu asiaan.

Lätkässä yleinen moukkamaisuus ei ole todellakaan sellaista mitä tulisi lähteä apinoimaan futispuolelle, päinvastoin.

Caol Ila

Lainaus käyttäjältä: L-Val. - 27.04.2016 klo 14:03:42
Ja tämäkin tapaus tapahtui ravintolassa mestaruusjuhlien yhteydessä, eli pienen promilletason myötävaikutuksella.

Sen verran heikkoa suorittamista Shefki-faneilla luetun ymmärtämisen suhteen, että ajattelin kokeilla tajuaako tuota eroavaisuutta edes kukaan.

Arctic Pingvins

Lainaus käyttäjältä: Kaikki ei pelaa - 27.04.2016 klo 13:28:23
...
Vois jättää sitä paskanjauhantaa ammattilaisuudesta vähän vähemmälle ja toimia vähän ammattimaisemmin.

Hyvin kiteytetty koko juttu. :ylos:

mr T

Aika vahvaa luetun ymmärtämistä sekin, jos joku nyt oikeasti otti tuon lätkäesimerkin niin, että haluaisin vastaavaa käytöstä lisää futikseenkin.

Pointti oli se, että tässäkin kohussa oli tärkein kysymys kuka, ei niinkään mitä.