Muuten en jaksa tähän samaan keskusteluun taas lähteä, mutta SJK:n reservijoukkue pelaa Kakkosta pääasiassa omilla junnuilla. Jos edustusjoukkue pelaisi pääasiassa omilla junnuilla, pelaisi se edelleen Kakkosessa. Tällä hetkellä junioripuolella tehdään hyvää työtä ja jokaisessa junnumaajoukkueessakin on SJK:n miehiä, joten ehkä tulevaisuudessa liigassakin nähdään enemmän omia poikia. Pointtina siis se, että ei Seinäjoen junioreilla sen heikommat olot ole nyt kuin olisi silloinkaan, jos edustus koostuisi pääosin heistä.
Tämä. Mutta mukavahan se on sellaisten liigajoukkueiden kannattajien huudella, joilla omia junnuja ei ole edes penkillä yhtään sen enempää ja ressujoukkueesta ei ole tietoakaan. Saatikka a- ja b-junnuista. Eikö toi ole vähän perkeleen hyvää juniorityötä, jos omat jätkät saa hyvää kokemusta kakkosen tasolla? Hyppy junnuista liigaan on vähän pirun kova. Aika harvalla seuralla touhu tällä tasolla.
Ihme lässytystä

Päivän jälkeen siellä kuitenki on se ulkomailta raahattu kokoonpano, vaikka kuinka olisi oman kylän poikia toisessa joukkueessa.
SJK:n edutustusjoukkue toimintatapoineen on oksettava ja sen oksettavia toimintatapoja puolustelevat fanipojat ovat itse oksennus.