• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Liigan televisiointi (Ruutu & YLE)

Aloittaja JM, 29.03.2014 klo 12:31:14

0 Jäsenet ja 9 Vieraat katselee tätä aihetta.

Aghahowa

Kyllä. Ja hyvää kuittia Vesalaisen tuomasta Malagan huivista.

Viltsu

Laadultaan hyviä lähetyksiä Veikkausliigasta kykenisi tällä hetkellä tekemään YLE Urheilu ja MTV Sport. Mutta niitä kanavia ei Veikkausliiga nyt kiinnosta. Kaudella 2011 silloinen Canal+(vai mikä sen nimi silloin oli?) teki joitakin pelejä ja niiden sisältö ja laatu oli hyvää. Keke oli kommentaattori ja Virkkunen selosti. Urho TV.n lähetykset ovat olleet vaihtelevia laadultaan. Studioita karsittiin jo viime kaudella pois.

Maikkarilla olisi myös kanavillaan tilaa kesäkaudella, kun on Sport 1 ja 2, lisäksi myös Max-kanava. No, onhan siellä Formulaa, tennistä ja yleisurheilua, mutta silti: Sport 1 ja 2 ovat suoltaneet uusintoina lätkän MM-kisoja kesälläkin, niin ei kai luulisi olevan mahdoton yhtälö mahduttaa sinne Veikkausliigaa. Tässä toki mentäsiin taas maksukortin taakse.

Bacchus


Basler

Lainaus käyttäjältä: straiter - 30.03.2014 klo 00:44:26
Mielummin mä antaisin nelosen/vitosen/kutosen näyttää koko kauden eli matsi/pari per kierros (ja seurojen striimit päälle) kuin sen kolme viimeistä klupin matsia klo 12.00 YLE:llä. Tahnaahan ei TV-oikeuksista ole herumassa pennin jeniä.

Itse jakaisin sen Ylen ja Vitosen/Kutosen välille, jos rahaa kerran ei ole tulossa. Maanantaipelit vitosella tai kutosella kerran viikossa niinkuin oli aiemmin ja sen lisäksi su-iltapäiväottelu Ylen urheiluviikonloppulähetykseen silloin kun ei ole päällekäin mm-futis, yleisurheilun maaottelu tai yleisurheilun em-kisat eli on kanavalla tilaa. Lisämatseja voisi olla Yle Areenalla. Se oli hyvä huomio, en ollut ajatellutkaan asiaa.

törömömmö

Näin semisti tuularina tuntuu siltä että suomipotkiksen uskottavuuden kannalta on tärkeää Urheiluruudun yms. raporttien laatu, sekä se että koosteet saadaan stadioneilta jotka eivät näytä jonkun valjun rinnalla pihapeliltä. Auttaisikohan tähänkin edes se, että osaavia tahoja (Yle, Mtv) kiinnostaa, ja jos on "oman kanavan tuote", niin voisi tulla lisäpanostusta vaikka ei kokonaisia matseja usein näytettäisikään.

Pallopoika23

#30
Näin nettiaikakaudella ei kuulostais ollenkaan pahalta veikkausliigan oma youtube-kanava. Sieltä sitten maalikoosteet, haastattelut ja kokonaiset matsit.

Keano

Lainaus käyttäjältä: Pallopoika23 - 31.03.2014 klo 19:56:43
Näin nettiaikakaudella ei kuulostais ollenkaan pahlata veikkausliigan oma youtube-kanava. Sieltä sitten maalikoosteet, haastattelut ja kokonaiset matsit.

Aika puuhastelua Veikkausliigalta jos tuota ei vieläkään löydy.

JM

[uutinen]"Kaiken huippuna on se, että viikko ennen Veikkausliigan alkua liigalle ja Palloliitolle selviää, ettei kesän aikana nähdä televisiossa yhtään liigaottelua", Juntunen siunaili.

http://www.urheilulehti.fi/jalkapallo/raju-arvio-niinistosta-ei-suomalaiselle-jalkapallolle-paskankaan-hyotya[/uutinen]

???

douai

#33
Timo Marjamaa voisi katsoa peiliin.

- Näkyvyys on numero 1
- Sen jälkeen laatu
- Sitten vasta raha

Riittävästi on ollut aikaa rakentaa kameran paikat sillä tavalla, että niillä taataan laatu. Riittävästi on myös ollut aikaa miettiä TV-lähetys ratkaisuja.

PALLOLIITTO ON KUITENKIN KAIKEN PAHAN ALKU JA JUURI! ALAJA ULOS!

Koko ajan tässä taustalla on järkytys siitä, että tälläiset vesselit kuin Erkki ja Pertti Alaja on ollut tai on isoja vaikuttajia suomalaisessa jalkapallossa. Jo se kertoo, että asiat eivät ole hyvin. Eli tämä "myrkyllinen" tila on edelleen päällä.

Alan Knill

VeikkausTV-diili vahvistettu tänään media-avauksessa. Ainakin 50 selostettua monikameralähetystä luvassa, ensimmäisenä pelinä sunnuntain HJK-Jaro. VeikkausTV tulossa myös Androidille ja Windows Phonelle. Kaikki liigaottelut kuvataan ja kuvamateriaali on vapaasti kaikkien medioiden käytössä veloituksetta.

"Ja sit mä heräsin."

Basler

Lainaus käyttäjältä: douai - 31.03.2014 klo 20:06:57
Riittävästi on ollut aikaa rakentaa kameran paikat sillä tavalla, että niillä taataan laatu.

millä ne voidaan rakentaa, kun monella kentällä on liian matala katsomo? Pitäisi olla jotkut nosturit, joita ei ainakaan kiinteinä ratkaisuina voida rakentaa ja kaluston vuokraaminen on kallista.

4ahola

Tällaista Twitterissä:
LainaaVeikkausliiga ‏@Veikkausliiga 2 min

Timo Marjamaa: "Joka pelistä tehdään kooste median käytettäväksi. Haluamme tarjota mahdollisimman paljon aineistoa vapaasti." #Veikkausliiga

Muhammet Yavuz

Ei se seiso kuitenkaan. Kuvanlaatu paskaa ja pätkii vitusti.

Lihapiirakka

LainaaVeikkaus televisioi alkavalla Veikkausliiga-kaudella 50 ottelua. Ensimmäinen tv-lähetys toteutetaan avauskierroksella sunnuntaina 6.4. ottelusta HJK-Jaro.

- Lisäksi toteutamme tv-tuotannon kaikista peleistä ilmaiseksi median käyttöön, Veikkausliigan toimitusjohtaja Timo Marjamaa kertoi tiistaina sarjakauden avaustilaisuudessa.

Veikkaus lupaa, että kesäkuun alkuun mennessä tekniikka mahdollistaa lähetysten katselun Applen lisäksi myös Windows- ja Android-laitteissa. Myös kuvanlaatua ja kuvan kokoa on tarkoitus parantaa.

Aiemmin liigan tv-sopimus oli Urho-tv:llä, mutta kanavan taloudelliset vaikeudet eivät mahdollista televisiointia enää alkavalla kaudella.

http://www.suomifutis.com/2014/04/veikkaus-tv-televisioi-50-veikkausliigaottelua/

Alan Knill

http://www.suomifutis.com/2014/04/veikkaus-tv-televisioi-50-veikkausliigaottelua/?utm_campaign=twitter&utm_medium=twitter&utm_source=twitter

[UUTINEN]Veikkaus televisioi alkavalla Veikkausliiga-kaudella 50 ottelua. Ensimmäinen tv-lähetys toteutetaan avauskierroksella sunnuntaina 6.4. ottelusta HJK-Jaro.

- Lisäksi toteutamme tv-tuotannon kaikista peleistä ilmaiseksi median käyttöön, Veikkausliigan toimitusjohtaja Timo Marjamaa kertoi tiistaina sarjakauden avaustilaisuudessa.

Veikkaus lupaa, että kesäkuun alkuun mennessä tekniikka mahdollistaa lähetysten katselun Applen lisäksi myös Windows- ja Android-laitteissa. Myös kuvanlaatua ja kuvan kokoa on tarkoitus parantaa.

Aiemmin liigan tv-sopimus oli Urho-tv:llä, mutta kanavan taloudelliset vaikeudet eivät mahdollista televisiointia enää alkavalla kaudella.[/UUTINEN]

Nythän ei ole tekijänoikeudet esteenä fullscreen-kuvalle, toisin kuin muiden sarjojen lähetyksissä. Erittäin varauksellinen :ylos: :alas: VeikkausTV-lähetyksille, jos nuo ym. parannukset toteutuvat ja jos selostus ei ole ensimmäisen vuoden mediaopiskelijan honotusta.

Woland

Veikkauksella on kyllä rahaa toteuttaa homma vaikka kuinka hyvin. Todellisuus voi sitten olla jotain aivan muuta, kun cupin arvontojenkin lähettäminen tuntuu ylivoimaiselta.

Jyyd

Joo-o, suurella mielenkiinnolla kyllä odotan että mikä on lähetysten todellinen taso. Toivottavasti veikka yllättää positiivisesti. :ylos:

Bacchus

Mites juniorit? Taitaa VeikkausTV kuitenkin olla K18. Näin sitä kulttuuria luodaan, eiku..

Maickkeli

Hyvä homma :ylos: Olikos Veikkauksella niin, että pelitilillä piti jokunen euro olla, jotta näitä striimejä pääsi seuraamaan?

Finnish Kebab

"kuvaruudun kokoa kasvatetaan"

...ei kai tässä enää pitäisi mitään esteitä fullscreenille olla? Eiköhän tässä käy niin, että laatu on luokkaa Oman-Suomi ja kuvaruutu yhtä pieni kuin nykyään. :D Noh, ei kait sentään, varovaista peukkua tälle.

JM


Benediktus

@Veikkaus_help: Tarkkuus kasvaa kaksinkertaiseksi ja kuvaosuuden kokoa kasvatetaan. Fullscreen ei mahdollinen.

Se siitä sitten.

espoonylpeys

Eli ylelle ei mennyt yhtään ottelua? Veikkauksella ainakin olisi resurssit tehdä hieno paketti tästä, mutta tuskin onnistuvat. Ei edes full-screeniä :alas: :(

Utiny

Lainaus käyttäjältä: espoonylpeys - 01.04.2014 klo 16:38:56
Eli ylelle ei mennyt yhtään ottelua? Veikkauksella ainakin olisi resurssit tehdä hieno paketti tästä, mutta tuskin onnistuvat. Ei edes full-screeniä :alas: :(

Eiköhän siellä Ylellä ole kädet täynnä MM-kisojen kanssa. Ensi kesänä sitten.

Knossos

Lainaus käyttäjältä: espoonylpeys - 01.04.2014 klo 16:38:56
Eli ylelle ei mennyt yhtään ottelua?

Tuskin siellä on mitään lukkoon lyöty. En olisi kovinkaan yllättynyt, mikäli syksyllä nähtäisiin muutamia matseja TV:stä.