kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #7900 : 08.06.2015 klo 21:18:02 |
|
Itselläni on ihan hyvät fiilikset Ingsistä. 11 maalia Burnleyssä ei ole mikään huono saavutus, miksei siis voisi onnistua Poolissa, joka kaiken järjen ja tilastojenkin valossa on astetta kovempi jengi ja tarjoilunkin pitäisi olla parempata. Itse asiassa toivon että kaveri saa kunnon tilaisuuden näyttää tasonsa. Oikea laitapakki sisään, turhakkeet ulos, Emre Canille pelipaikka keskikentältä, siinä ensisijaiset toiveet. Jos haaveilla saa niin tietenkin sitä world classia pelaajien osalta, mutta onhan se haastavaa nyky Pooliin saada todellista laatua. Varmaankin Kovacic on ihan realismia tällä hetkellä...
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #7901 : 08.06.2015 klo 21:24:50 |
|
Aamulla saamani huhut näyttäisi pitävän paikkansa. Ayre on ulkona pelistä, vahvistus pitäisi tulla kohta...
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #7902 : 08.06.2015 klo 21:30:59 |
|
Aamulla saamani huhut näyttäisi pitävän paikkansa. Ayre on ulkona pelistä, vahvistus pitäisi tulla kohta...
Sanoisin, että hyvä uutinen. Omissa papereissani Ayre on niitä viime vuosien pahimpia epäonnistujia Liverpoolin organisaatiossa isossa kuvassa. Toki mies on varmasti parhaansa tehnyt vallitsevassa tilanteessa, mutta eiköhän miehen vaihtaminen ole ihan oikea päätös tässä vaiheessa.
|
|
|
|
|
Takapihanjyyrä
Poissa
|
 |
Vastaus #7903 : 08.06.2015 klo 21:31:22 |
|
No Lambertista maksettiin £4.8M ja Ingsistä joutuu vissiin pulittaa n£7M kun vääntöhän on hinnasta vielä kesken. Tai sitten mennään "tribunaliin" . Etten mä nyt ihan "halvaksi" sanois jos floppi tulee.
Ainiin joutuuhan sen muutaman millin maksamaan iän vuoksi, hyvä korjaus. No mutta Lambertilla ikää 33 vuotta ja Ingsillä 22. Kyl sitä millin pari enemmän voi lupaavasta hyökkääjästä pulittaa kun vertaillaan vähän vanhempaa pelaajaa jolla sattui yksi hyvä valjukausi hänelle hyvään aikaan.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #7904 : 08.06.2015 klo 21:37:00 |
|
No mutta Lambertilla ikää 33 vuotta ja Ingsillä 22. Kyl sitä millin pari enemmän voi lupaavasta hyökkääjästä pulittaa kun vertaillaan vähän vanhempaa pelaajaa jolla sattui yksi hyvä valjukausi hänelle hyvään aikaan.
Kaksi, 15+5 ja 13+10 Sotonissa kausilla 12/13 ja 13/14. Lambert noin muutenkin oli Sotonissa hyvinkin kokonaisvaltainen hyökkäyspään pelaaja jos vertaa Ingsiin. Mutta tosiaan Ingsin pitäisi sopia paremmin BR:n palettiin ja ikääkin on aika paljon vähemmän kuin Lambertilla. E: Ja näissä tosiaan on hyvä huomioida, että noissa heikommissa joukkueissa niiden maalien iskeminen on jossain määrin "helpompaa" kun hyökkäys monesti rakennetaan noiden kavereiden vahvuuksien ympärille. Ja itse en usko, että Ingsistä olisi tulossa Poolin ykköshyökkääjää tai että jos tulisi että pystyisi iskemään silloin riittävästi maaleja siihen rooliin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2015 klo 21:40:49 kirjoittanut Lord Bendtner »
|
|
|
|
|
kenny
Poissa
Suosikkijoukkue: Hyvä jalkapallojoukkue
|
 |
Vastaus #7905 : 08.06.2015 klo 22:01:39 |
|
Aina on olemassa mahdollisuus case Kaneen eli tuskin kukaan uskoi että Harry alkaisi sylkemään maaleja tuohon tahtiin ja Ingsin lähtökohdat tuohon mahdollisuuteen on ihan hyvät (okei myönnetään että haihattelen ja toivon ehkä liikoja..). Parempi spekuloida kun alkaa nähdä millaiseksi joukkue alkaa muodostumaan, siihen asti hyvää alkanutta kesää Poolin kannattajat ja muutkin.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #7906 : 08.06.2015 klo 22:25:27 |
|
Aamulla saamani huhut näyttäisi pitävän paikkansa. Ayre on ulkona pelistä, vahvistus pitäisi tulla kohta...
Lisätietoa? Ingsistä sen verran, että Poolilta ihan ok haku ja tällä hetkellähän tuo olisi Sturridgen pelikunnosta riippuen ykkös- tai kakkoskärki, mutta sitten taas sivuhuomiona sellainen, että pelaahan tuo myös kärjen alapuolella ja onpahan hän tainnut joskus ajansaatossa laidallakin operoida, vaikkei mikään monipuolisuuden huipentuma olekaan. Innolla odotan mahdollista tuomioistuimen summaa, joka huhujen mukaan saattaa olla luokkaa ennätys. No mutta Lambertilla ikää 33 vuotta ja Ingsillä 22.
Lambert täytti jo tänä vuonna 33, mutta Ings on kauteen lähdettäessä kuitenkin 23-vuotias. Mainitaan nyt vielä tuossa edellisessä viestissä esillä olleeseen Kaneen verrattuna se, että Ings on Kanea vuoden vanhempi.
|
|
|
|
|
Takapihanjyyrä
Poissa
|
 |
Vastaus #7907 : 08.06.2015 klo 22:27:30 |
|
Kaksi, 15+5 ja 13+10 Sotonissa kausilla 12/13 ja 13/14. Lambert noin muutenkin oli Sotonissa hyvinkin kokonaisvaltainen hyökkäyspään pelaaja jos vertaa Ingsiin. Mutta tosiaan Ingsin pitäisi sopia paremmin BR:n palettiin ja ikääkin on aika paljon vähemmän kuin Lambertilla.
E: Ja näissä tosiaan on hyvä huomioida, että noissa heikommissa joukkueissa niiden maalien iskeminen on jossain määrin "helpompaa" kun hyökkäys monesti rakennetaan noiden kavereiden vahvuuksien ympärille. Ja itse en usko, että Ingsistä olisi tulossa Poolin ykköshyökkääjää tai että jos tulisi että pystyisi iskemään silloin riittävästi maaleja siihen rooliin.
Nimenomaan tämä terve ykköshyökkääjä on se, josta eniten on pulaa. Jos tänä kesänä saisi kaivettua jonkun joka tekee yli 20 liigamaalia, niin voidaan ensi kaudella chämppäri paikoista taistella. Muussa tapauksessa sijat 5-7 taitavat tulla tutuksi..
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #7908 : 08.06.2015 klo 22:40:55 |
|
Nimenomaan tämä terve ykköshyökkääjä on se, josta eniten on pulaa. Jos tänä kesänä saisi kaivettua jonkun joka tekee yli 20 liigamaalia, niin voidaan ensi kaudella chämppäri paikoista taistella. Muussa tapauksessa sijat 5-7 taitavat tulla tutuksi..
Vaikka Pool sen 20 liigamaalin kärjen hommaisikin, niin sanoisin, että tuohon haarukkaan Poolin sijoitus todennäköisimmin myös ensi kaudella osuu.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.06.2015 klo 22:44:23 kirjoittanut Panze »
|
|
|
|
|
juu hittu juu
Poissa
|
 |
Vastaus #7909 : 08.06.2015 klo 23:02:03 |
|
Mun mielestä uusista hankinnoista saa aina vähän innostua. Ings ja Milner on kumpikin ainakin ihan kelpo pelimiehiä, jotka parantavat joukkuetta edellisestä kaudesta. Ja sehän on hankintojen tarkoitus yleensä.
Ei Liverpool pysty kilpailemaan sellaisista pelaajista, jotka jotenkin automaattisesti takaisivat joukkueen ohittavan edellä olevat. Siihen vaaditaan riskejä ja usein myös tuuria. Esim. joku Kovacic voisi olla sellainen pelaaja, mutta välttämättä ei. Ja sen takia siellä on hyvä olla se Milner, joka ainakin suoriutuu tietyllä hyväksi tiedetyllä tasolla. Niin ei mee ihan pieleen ja mahikset esim. cup-kisoissa pärjäämiseen paranee.
Ings on toki enemmän ehkä riskihankinta, mutta melko halpa sellainen kuitenkin. Vaikka maksais sen £7m, niin sekin on vielä kohtuu vähän joka kolmannessa liigapelissä maaliin osuneesta nuoresta brittijampasta. Historiasta kun löytyy paljon kalliimpia samantapaisia hankintoja. (Carroll kröhöm...)
Eli ei näillä vielä kuuhun mennä, mutta ihan jees alku ainakin. Ja tosiaan kiva, jos kaikki hankinnat saataisiin esimerkiksi jo heinäkuun puoleenväliin mennessä tehtyä.
|
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #7910 : 08.06.2015 klo 23:38:55 |
|
Jos Ings saa säännöllistä peliaikaa keskushyökkääjänä, niin kyllä ainakin minä odottelen kovia tehoja. Jos taas tuo on joku täytepelaaja joka laitetaan kentälle silloin kun ei muita ole enää laittaa, niin tehoja tai edes hyviä esityksiä lienee turva vaatia. Kyllähän tuosta Ingsistä ihan varovaisen optimistinen voi olla. Sopinee työteliäänä Rodgersin kuvioihin hyvin ja saa Liverpoolissa todennäköisesti parempaa tarjoilua ja enemmän mitä Burnleyssä. Kolikon kääntöpuolena on sitten juuri tuo, että ei saa säännöllistä peliaikaa eikä ehkä aina omimmalla paikallaan. Toivottavasti saa tilaisuutensa ja pystyy sen käyttämään, mutta toisaalta toivon kovasti Sturridgen pysymistä kunnossa, jolloin Ingsin rooli taitaa jäädä aika pieneksi. Onneksi kaveri on vielä nuori, niin ainakin kehitystä lienee luvassa.
|
|
|
|
|
Puukastu
Poissa
|
 |
Vastaus #7911 : 09.06.2015 klo 03:35:12 |
|
Ingsin suhteen hyvä myös huomioida kaverin ikä, jonka puolesta tuosta voi kehittyä ihan hyvä rotaatiohyökkääjä. Heh. Nyt kyllä yliarvioit pahasti tämän hetken Liverpoolin materiaalin ja aliarvioit Ingsin. Ainakaan odotukset ei ole kovin korkealla, jos Ingsistä _voi_kehittyä_ hyvä rotaatiohyökkääjä. Kyllähän nyt ihan tällä hetkellä Ings on vähintään hyvä rotiaatiohyökkääjä rosterissa. Sanoisimpa jopa, että varteenotettava vaihtoehto avaukseen, jos (ja kun) Sturridge on keskittyy hakkaamaan uusinta Fifaa. Vähän surullista, mutta näin on vain näppylät.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #7912 : 09.06.2015 klo 05:57:32 |
|
Näyttöjen ja tehojen puolesta Ings olisi ollut päättyneellä kaudella Poolissa ykköshyökkääjä. Valitettavasti pelaaja ei jostain syystä ole tarpeeksi seksikäs, niin on hyvä tuomita jo ennen kuin on pelannut minuuttiakaan Poolissa.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #7913 : 09.06.2015 klo 05:59:52 |
|
Heh. Nyt kyllä yliarvioit pahasti tämän hetken Liverpoolin materiaalin ja aliarvioit Ingsin. Ainakaan odotukset ei ole kovin korkealla, jos Ingsistä _voi_kehittyä_ hyvä rotaatiohyökkääjä. Kyllähän nyt ihan tällä hetkellä Ings on vähintään hyvä rotiaatiohyökkääjä rosterissa. Sanoisimpa jopa, että varteenotettava vaihtoehto avaukseen, jos (ja kun) Sturridge on keskittyy hakkaamaan uusinta Fifaa. Vähän surullista, mutta näin on vain näppylät.
Uutta hyökkääjää etsitään kuitenkin edelleen ja Sturridgekin kuntoutuu aikanaan, jolloin Ings ja Origi taistelevat nähdäkseni siitä 3.hyökkääjän paikasta. Apumanagerin hommaan on lehtien mukaan tarjolla kolme ehdokasta: Hyypiä, Ayestaran ja Meulesteen. Kaikki kunnia Samille, mutta jompi kumpi jälkimmäisistä on pakko kiinnittää. Sami tuntuu olevan sen verran innokas, että valmennusryhmään mukaan vain Mike Marshin tilalle... Viktor Fagerström @ViktorFagerLFC 6 t6 tuntia sitten Pako Ayestaran is understood to be keen to return to #LFC. (Telegraph)
Viktor Fagerström @ViktorFagerLFC 6 t6 tuntia sitten #LFC will consider Rene Meulensteen and Pako Ayestaran as potential assistants to Brendan Rodgers. (Telegraph)
Viktor Fagerström @ViktorFagerLFC 6 t6 tuntia sitten Pako Ayesteran is also interested in the assistant manager job. #LFC (Paul Joyce)
Viktor Fagerström @ViktorFagerLFC 6 t6 tuntia sitten Hyypiä: "I would be ready to be an assistant. That sort of role would give me a lot of experience. It wouldn’t be a problem for me." #LFC
Viktor Fagerström @ViktorFagerLFC 6 t6 tuntia sitten Hyypiä: "It would be great to work for a club which I love. I would definitely be interested if #LFC think I could help them."
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #7914 : 09.06.2015 klo 06:00:39 |
|
Vaikka Pool sen 20 liigamaalin kärjen hommaisikin, niin sanoisin, että tuohon haarukkaan Poolin sijoitus todennäköisimmin myös ensi kaudella osuu.
Selvä. Kiitos tästä tiedosta.
|
|
|
|
|
Speed King
Poissa
|
 |
Vastaus #7915 : 09.06.2015 klo 06:30:33 |
|
Ings on tällä hetkellä paras englantilainen hyökkääjä. Poikkeuksellisen taitava ja fiksu pallon kanssa ja kykenee viimeistelemään jalkojensa lisäksi myös päällä. Uusi Robbie Fowler, mutta taitavampi.
En tajua pessimismiä tästä hankinnasta. Puhutaan matalan profiilin rotaatiohyökkääjästä tyyliin Borini, mutta tässä on nyt todellinen lahjakkuus kyseessä. Potentiaalinen 20 maalin mies Liverpoolissa jo ensi kaudeksi, mutta 22-vuotias vasta, joten tulee kehittymään vielä ehdottomaksi kansainvälisen tason huippukärjeksi.
Myös James Milner on erinomainen hankinta. Monikäyttöinen ja todellinen joukkuepelaaja. Milnerin ja Ingsin hankintoja yhdistää ns. vapaan siirron lisäksi se, että molemmat ovat tyyppeinä ns. hyviä. Joukkuehengen ja pukukopin kannalta mahtavaa saada mukaan tällaisia kavereita.
|
|
|
|
|
Hejst
Poissa
Suosikkijoukkue: Persekettu eli Arsenaali
|
 |
Vastaus #7916 : 09.06.2015 klo 07:27:26 |
|
Ings on tällä hetkellä paras englantilainen hyökkääjä.
 Vähintään nyt Rooneyn ja Kanen laittaisin edelle tähän astisilla näytöillä.
|
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #7917 : 09.06.2015 klo 08:00:44 |
|
 Vähintään nyt Rooneyn ja Kanen laittaisin edelle tähän astisilla näytöillä.  Samoin Charlie Austinin, Daniel Sturridgen, Theo Walcottin, Saido Berahinon, Rickie Lambertin (sen joka pelasi Southamptonissa) ja Danny Welbeckin. No, sanotaan että Ings voi olla briteistä top 10-hyökkääjä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2015 klo 08:04:09 kirjoittanut Sporttila Jr »
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #7918 : 09.06.2015 klo 08:22:43 |
|
Ingsin suhteen hyvä myös huomioida kaverin ikä, jonka puolesta tuosta voi kehittyä ihan hyvä rotaatiohyökkääjä. Ings on tällä hetkellä paras englantilainen hyökkääjä. Poikkeuksellisen taitava ja fiksu pallon kanssa ja kykenee viimeistelemään jalkojensa lisäksi myös päällä. Uusi Robbie Fowler, mutta taitavampi. Tässähän on vallattomia ristiriitoja tämän Ingsin suhteen, mutta tuo kyllä ihmetytti ja huvitti miten hänestä voi kasvaa hyvä rotaatiokärki. Eiköhän se nyt ole aika pirun kirkkaasti selvillä, ettei tuo varmasti "ilmaisella" siirrolla olisi tässä kohtaa uransa lähtenyt Pooliin kasvamaan rotaatiokärjeksi ja palkkakin tuolla on lähes varmasti sitä luokkaa mitä ei varmasti makseta rotaatioon kasvaville pelaajille. Kaveri pääsi itse valitsemaan seuransa, kiinnostusta oli kuulemma useammassakin osoitteessa ja sitten tuo lähtee kasvamaan hyväksi rotaatiokärjeksi, aivan. Uutta hyökkääjää etsitään kuitenkin edelleen ja Sturridgekin kuntoutuu aikanaan, jolloin Ings ja Origi taistelevat nähdäkseni siitä 3.hyökkääjän paikasta. Tuo Liverpoolin kärkitilannehan olisi jo päättyneellä kaudella ollut seuran toiveiden mukaan sellainen jossa sillä on kolme kärkeä, mutta Borinista ei päästy eroon. Kauden mittaanhan siltä löytyi sitten jo viides kärki riveistään, kun Sterling operoi kärjen paikalla. Tässä kun tarkastelee muiden suurten kärkitilannetta, niin aikalailla kolmella kärjellä siellä päättyneellä kaudella mentiin. Tuo mainittu tilanne jossa Ings ja Origi taistelisivat kolmoskärjen paikasta tarkoittaisi automaattisesti sitä, että siellä on sitten taas vähintään se neljä kärkeä, mikä on paljon. Päättyneellä kaudella: Liverpool: Sturridge, Balotelli, Lambert, Borini Tottenham: Kane, Soldado, Adebayor Mourinho: Costa, Remy, Drogba Manchester City: Aguero, Dzeko, Jovetic joka ei nyt edes suoranainen kärki ole, (Bony) Manchester United: Falcao, Van Persie, Rooney joka on myös profiloitunut keskikentälle mutta nousi sitten kärkeen. Eli ei näillä vielä kuuhun mennä, mutta ihan jees alku ainakin. Ja tosiaan kiva, jos kaikki hankinnat saataisiin esimerkiksi jo heinäkuun puoleenväliin mennessä tehtyä.
Jo ihan tähän hyökkäspään tilanteeseen liittyen on sanottava, että aika pirun haastavaa tuo tulee olemaan. Moni muu vetää kolmella kärjellä Valioliigan sekä Euro-pelit, mutta Poolilla on nyt listoillaan käytännössä kuusi kärkeä; Sturridge, Ings, Balotelli, Lambert, Borini ja Origi. Näiden lisäksi tuossa oltiin yllä juuri sitä mieltä, että kakkoskärki on vielä tulossa ja se olisi sitten rosterissa se seitsemäs kärki. Aika huikea määrä, varsinkin jos kyseessä on vieläpä yhdellä kärjellä pelaava seura. Tokihan sitä sitten sanotaan, että turhakkeet myydän, mutta helppohan se on sanoa.... Ylipäätään tuo Poolin kärkitilanne on varsin sekava ja mielestäni hyvin kyseenalainen, mutta näkökulmia siihen taitaa olla yhtä paljon, kuin kirjoittajiakin, sillä jokin aikaa sittenhän joku oli Sturridgestakin sitä mieltä miten tuo on nykyisellään vain mukava bonus.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.06.2015 klo 08:25:27 kirjoittanut Lilywhite »
|
|
|
|
|
|
hardluckpool
|
 |
hardluckpool
Vastaus #7919 : 09.06.2015 klo 09:38:02 |
|
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #7920 : 09.06.2015 klo 09:48:34 |
|
Neljä kärkeä ei ole lainkaan liian paljon. Eurooppaliiga tuo taas suuret ottelumäärät ja ainahan joku on kuitenkin loukkaantuneena. Lisäksi Origi on pelannut myös paljon laitahyökkäjän paikalla. Rodgers ei välttämättä peluuta vain yhdellä kärjellä, 13-14 vuosi mentiin käytännössä kokonaan kahdella kärjellä ja 14-15 kaudella peluutettiin myös kahta kärkeä. Balotelli, Borini, Aspas ja Lambert varmasti ulostetaan kesällä.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #7921 : 09.06.2015 klo 09:54:41 |
|
Lambertille varmasti ottaja löytyykin. Aspas ja Borini lähtevät, ehkä käytännössä jopa ilmaiseksi. Balo onkin sitten vaikeampi tapaus. Pahimmassa tapauksessa Pool onnistuu ainoastaan lainaamaan hänet ja silloinkin maksaa osan palkasta. Rikastumaan ei Pool noilla myynneillä pääse.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #7922 : 09.06.2015 klo 10:13:11 |
|
Lambertille varmasti ottaja löytyykin. Aspas ja Borini lähtevät, ehkä käytännössä jopa ilmaiseksi. Balo onkin sitten vaikeampi tapaus. Pahimmassa tapauksessa Pool onnistuu ainoastaan lainaamaan hänet ja silloinkin maksaa osan palkasta. Rikastumaan ei Pool noilla myynneillä pääse.
Löytyihän sille Borinillekin aiemmin ottaja, mutta eipä tuo mihinkään lähtenyt. Siitä olen samaa mieltä, ettei Pool todellakaan pääse tämän asian tiimoilta rikastumaan, sillä kaikki tietävät seuran olevan pakkotyhjennyksen kynnyksellä. Taloudellisesti katastrofi, mutta toisaalta kesällä on melkeinpä pakko vetää useampikin kipeä laastari veks, vaikka se kirpaiseekin. Se jää toki nähtäväksi irtoavatko ne laastarit, vaikka kuinka repisi. Neljä kärkeä ei ole lainkaan liian paljon. Eurooppaliiga tuo taas suuret ottelumäärät ja ainahan joku on kuitenkin loukkaantuneena. Lisäksi Origi on pelannut myös paljon laitahyökkäjän paikalla. Rodgers ei välttämättä peluuta vain yhdellä kärjellä, 13-14 vuosi mentiin käytännössä kokonaan kahdella kärjellä ja 14-15 kaudella peluutettiin myös kahta kärkeä. Balotelli, Borini, Aspas ja Lambert varmasti ulostetaan kesällä.
Sitä voi toki sanoa, etteivät neljä kärkeä ole paljoa, mutta kyllä se tuppaa nyt vain enemmän olemaan, kuin muilla, jotka pelaavat niin ikään Euro-pelejä ja kärsivät loukkaantumisista. Vaikka Aspasin tilanne onkin hyvin positiivinen, niin on silti melko rohkeaa todeta neljän kärjen lähtevän varmasti kesän aikana. Eipä ainakaan omaan mieleen muistu FM:n ulkopuolelta, eli niin sanotusta tosielämästä yhtäkään siirtoikkunaa, jolloin neljä tuon kaliiberin kärkeä on vaihtanut maisemaa. Mahdollista se toki on, sillä kyllähän noista tosiaan eroon pääsee jos ilmaiseksi päästää ja lupaa kompensoida karhunosan palkasta jne....mutta se onkin sitten ihan eri tarinansa aletaanko moiseen.
|
|
|
|
|
Jiis
Poissa
|
 |
Vastaus #7923 : 09.06.2015 klo 10:16:01 |
|
Jo ihan tähän hyökkäspään tilanteeseen liittyen on sanottava, että aika pirun haastavaa tuo tulee olemaan. Moni muu vetää kolmella kärjellä Valioliigan sekä Euro-pelit, mutta Poolilla on nyt listoillaan käytännössä kuusi kärkeä; Sturridge, Ings, Balotelli, Lambert, Borini ja Origi. Näiden lisäksi tuossa oltiin yllä juuri sitä mieltä, että kakkoskärki on vielä tulossa ja se olisi sitten rosterissa se seitsemäs kärki. Aika huikea määrä, varsinkin jos kyseessä on vieläpä yhdellä kärjellä pelaava seura. Tokihan sitä sitten sanotaan, että turhakkeet myydän, mutta helppohan se on sanoa.... Ylipäätään tuo Poolin kärkitilanne on varsin sekava ja mielestäni hyvin kyseenalainen, mutta näkökulmia siihen taitaa olla yhtä paljon, kuin kirjoittajiakin, sillä jokin aikaa sittenhän joku oli Sturridgestakin sitä mieltä miten tuo on nykyisellään vain mukava bonus.
Itse veikkaisin, ettei Rodgers kysy tässä tapauksessa forkalta apua ja täten monilla näkökulmilla ei ole mitään väliä. Omiin korviini myös kuulostaisi melko loogiselta, että seitsemättä kärkeä ei hankita, eikä siitä varsinkaan makseta noita huhuttuja useampia kymppimiljoonia ilman että aiemmasta porukasta osa lähtee. Voi toki olla, että Brendanilla on jonkinnäköinen henkilökohtainen agenda tuhota Liverpoolin talous ja hän hankkii vielä mahdollisimman kalliin kärjen ja vain sanoo hankkiutuvansa eroon vanhoista, mutta tämä kuulostaa minusta melko epätodennäköiseltä.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #7924 : 09.06.2015 klo 11:20:06 |
|
Lambertille varmasti ottaja löytyykin. Aspas ja Borini lähtevät, ehkä käytännössä jopa ilmaiseksi. Balo onkin sitten vaikeampi tapaus. Pahimmassa tapauksessa Pool onnistuu ainoastaan lainaamaan hänet ja silloinkin maksaa osan palkasta. Rikastumaan ei Pool noilla myynneillä pääse.
Käytännössä näin. Lambert oli jo tammikuussa autossa menossa Villaan, mutta jäikin vielä kevääksi Liverpooliin. Borinista oli kahteen kertaan viime ikkunoissa saamassa yli £10m, mutta ei halunut siirtyä Sunderlandiin/QPR:ään. Kesällä puolikkaalla hinnalla maisemanvaihtoon? Aspas on varmasti kauppatavaraa Espanjan suuntaan, katsotaan nyt ensin käyttääkö Sevilla optionsa. Balotelli on tosiaan ylivoimaisesti vaikein tapaus, laina+optio italiasta on se todennäköisin skenaario. Ylipäätään näistä varmasti päästään eroon, riippuen siitä paljonko Liverpool on valmis ottamaan takkiin. Ingsiin ollaan lataamassa kovia odotuksia tulevaksi kaudeksi, mutta täytyy muistaa realismi näiden 3.hyökkääjien kohdalla. Tässä muutamien seurojen 3.hyökkääjien maalit: Welbeck 4maalia, Dzeko 4maalia, Falcao 4maalia, Drogba 4maalia, Long 5maalia, Soldado 1maali.
|
|
|
|
|
|
|
|