FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.01.2026 klo 14:57:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 4 [5] 6
 
Kirjoittaja Aihe: Leicester City FC 2014-15: What goes up doesn't always come down  (Luettu 21164 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
The Goat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, MCFC


Vastaus #100 : 18.01.2015 klo 23:14:13

Mitäs mieltä Dimes on ollut Schmeichelin esityksistä? Nopeasti selailin topicin ja yhtä helppoa maalia lukuunottamatta oli pelkästään kehuja sinulta, joten tämä lienee pitkälti totuus? Itse en nähnyt edes Cityn ja Leicesterin peliä (enkä Leicesteriltä muutenkaan yhtään) tällä kaudella, joten aika ummingossa ollaan. Siellä on varmaankin tultu nähtyä kaikki pelit. Kiinnostaa vaan paljon, koska hänen isänsä oli City-legenda ja sen jälkeen on tekstimuodossa tullut seurattua Kasperin uraa aika paljonkin. Kuitenkin omat nähdyt pelit rajoittuvat noin viiteen viimeisen parin vuoden aikana. Sen tiedän, että Championshipissa oli ~kantava voima. Myös murtautuminen Tanskan maajoukkueen avaukseen on tullut, joten ura on hyvällä mallilla. Ehkä pian johonkin keskitason+ seuraan vai riittääkö taso sinne asti?
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #101 : 19.01.2015 klo 12:28:59

Mitäs mieltä Dimes on ollut Schmeichelin esityksistä? Nopeasti selailin topicin ja yhtä helppoa maalia lukuunottamatta oli pelkästään kehuja sinulta, joten tämä lienee pitkälti totuus? Itse en nähnyt edes Cityn ja Leicesterin peliä (enkä Leicesteriltä muutenkaan yhtään) tällä kaudella, joten aika ummingossa ollaan. Siellä on varmaankin tultu nähtyä kaikki pelit. Kiinnostaa vaan paljon, koska hänen isänsä oli City-legenda ja sen jälkeen on tekstimuodossa tullut seurattua Kasperin uraa aika paljonkin. Kuitenkin omat nähdyt pelit rajoittuvat noin viiteen viimeisen parin vuoden aikana. Sen tiedän, että Championshipissa oli ~kantava voima. Myös murtautuminen Tanskan maajoukkueen avaukseen on tullut, joten ura on hyvällä mallilla. Ehkä pian johonkin keskitason+ seuraan vai riittääkö taso sinne asti?

Pääasiassa Schmeichel on hoitanut hommansa kuten pitääkin, mutta jotta Leicester olisi voinut taistella keskikastin sijoituksista, niin myös Schmeichelin olisi pitänyt venyä vielä parempaan. Championshipiin mies on selvästi liian hyvä, mutta ainakaan toistaiseksi näytöt eivät ole puoltaneet sitä, että tanskalaisesta olisi torjumaan jossain Stoken tai West Bromin tasoisessa puolivälin seurassa. Reaktiotorjujana Schmeichel on varmasti liigan eliittiä, sillä kaikki viime kaudella Leicesterin pelejä nähneet muistavat Kasperilta muutaman loistavan gamesaverin tilanteessa, jossa vastustaja pääsee käytännössä yksin läpi yrittämään. Ongelmat muodostuvat enimmäkseen joukkuepelissä, sillä Kasperia voi pitää yhtenä syynä siihen, että puolustaminen (erityisesti kulmapotkuissa mutta myös vapaapotkuissa) on ollut niin epäorganisoitua. Jos maalivahdin tehtäviin kuuluisi pelkästään pallon torjuminen, niin Schmeichel olisi korkeammalle arvostettu ja varmasti suurempien seurojen kiikarissa.

Maalivahtiosio on kiinnostava kysymysmerkki siinä vaiheessa, kun Schmeichel palaa loukkaantumisensa jälkeen mukaan joukkueen vahvuuteen. Hamer on hoitanut hommansa ehkä jopa Schmeichelia paremmin ja Hamerin aikana joukkue on oppinut voittamaan tasaisia pelejä. Puhtaasti tilastoja katsomalla Hameria voisi sanoa Kasperia paremmaksi maalivahdiksi, mutta kuten kaikki tietää, niin Schmeichel nauttii jokaiselta taholta valtavaa luottamusta viime ja toissa kauden esitystensä ansiosta (myös allekirjoittanut komppaa tässä asiassa). Vaatisi kuitenkin Pearsonilta aikalailla munaa jättää Schmeichel penkille, enkä kyllä usko että näin kävisi.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #102 : 24.01.2015 klo 22:28:37



Olipahan upea taistelu joukkueelta loppuun asti, vaikka pitkään näyttikin, että tämän kauden cup-juna pysähtyisi jo neljännelle kierrokselle. Kaikkea muuta; viimeisen viiden minuutin aikana kaksi maalia ja tiketit viidennelle kierrokselle on taskussa. Spurs ei ollut parhaimmillaan, mutta eihän sen vähennä Leicesterin esityksen loistavuutta. Voitto on aina voitto, ja cupissa voitto on ainoa merkitsevä asia. Upeaa loppukiriä todistaessa kävi mielessä, että ehkä tämä ei jäisikään kauden hienoimmaksi voitoksi, vaan jotain vieläkin maukkaampaa saattaisi olla tarjolla... Ainakin suurimpien jättiläisten putoaminen FA Cupista tässä vaiheessa kilpailua parantaa muiden mahdollisuuksia taistella vielä viidettäkin kierrosta pidemmälle. Wembley, here we come!

BBC:n koosteen perusteella Leicester pystyi luomaan jo ensimmäisellä jaksolla muutamia hyviä maalipaikkoja, mutta Jeff Schluppin heikon ratkaisun ansiosta peli kesti vielä maalittomana. Toisella puoliskolla Schlupp nousi ratkaisijaksi. Ensin ghanalainen syötti Ulloan viimeistelemän tasoitusmaalin ja laukoi itse voitto-osuman heti seuraavasta hyökkäyksestä. Voidaan vain kuvitella, miten Ghanan jalkapalloliitossa on reagoitu viime hetkillä ACON-maajoukkuesta ulosjätetyn Schluppin tähti-iltaan...

Mark Schwarzer debytoi Leicesterin tolppien välissä 42-vuotiaana ja hoiti hommansa kuten pitääkin. Hamerin asema ei kuitenkaan vankkunut, kyllähän iän mukana tulevan reaktioiden hitautumisen näkee. Andrej Kramaric teki debyytin avaukseen, eikä vielä toisessakaan pelissä yltynyt huimaan lentoon. Pöytäkirjoihin sen sijaan jäi hieman toisenlainen lento, kun kroaatti kaatui hieman kevyehkösti Michel Vormiin ja toivoi saavansa rankkarin. Tuomari päätti kuitenkin palkita keltaisella, mikä vaikutti ehdottomasti liian ankaralta tuomiolta. Liam Moore loukkaantui vajaan parinkymmenen minuutin pelin kohdalla, mutta jätetään spekuloinnit sikseen, kun tilanteesta ei taida kuvamateriaalia olla. Suoranaista ongelmaa loukkaantuminen ei aiheuttanut, sillä penkillä oli Leicesterin selvästi vakuuttavin puolustaja Wasilewski, joka ottikin homman haltuun irti päästyään.

Lopuksi vielä lyhyt siteeraus eräältä Leicesterin foorumin vakiokirjoittajalta: Nigel Pearson is a football genius.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #103 : 27.01.2015 klo 17:52:51

FA Cupin viidennen kierroksen vastustajaksi arvottiin jälleen valioliigaseura, tällä kertaa Aston Villa ja Villa Parkilla pelataan. Tähän mennessä Newcastle ja Tottenham on pudotettu jatkosta, joten siihen nähdenhän Villan pitäisi olla asteen verran kevyempi vastus. Hyvät saumat oli saada vastaan jokin alempisarjalainen, mutta kuutoskierroksella sitten...
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #104 : 30.01.2015 klo 23:34:31

Huomenna palataan taas pitkästä aikaa Valioliigan pariin, eikä vastus ole sieltä kevyimmästä päästä. ManU kaatui kauden ensimmäisessä kohtaamisessa tyylikkäästi 5-3, mutta Old Traffordilta tasurinkin hakeminen olisi oikein kelpo suoritus.

Muutamia kiintoisia kysymyksiä pyörii huomisen avauksen ympärillä. De Laet pelasi Spursia vastaan cup-ottelussa vasemman pakin paikalla ensi kertaa vuosiin (jollei jopa koko ammattilaisurallaan?) ja suoritui tehtävästä erittäin hyvin. Toki Konchesky ei ole asettanut rimaa kovin korkealle omilla esityksillään, joten tiedä sitten. Moni varmasti pystyy yhtymään näkemykseen siitä, että paras mahdollinen puolustuslinja Unitedia vastaan olisi Simpson-Wasilewski-Morgan-RDL, sikäli jos Moore ei ole viime pelissä saamansa kolhun takia käytettävissä. Jeff Schlupp on ansainnut viimeaikaisilla näytöillään paikan avausykstoistikoissa, mutta puolustuslinjaan ghanalaisen istuttaminen on täysin kykyjen hukkaan heittämistä, sillä Schlupp on pelannut kauden parhaat ottelunsa huomattavasti hyökkäävimmissä rooleissa. 4-2-3-1 -formaatiolla ylemmän keskikentän vasen laita olisi ihanteellinen tontti Schluppille tai sitten 4-4-2:n vastaava paikka.

Jos puolustuksessa riittää arvuuteltavaa, on vähintään saman verran kiinnitettävä huomiota hyökkäyskalustoon. Pearson on varmaankin nähnyt saman, minkä kaikki muutkin, ja tullut siihen tulokseen, että sekä Ulloan että Kramaricin penkittäminen on silkkaa typeryyttä. Hyökkääjät kärsivät maalinteko-ongelmista, Ulloa ainoana maalin tehneenä hyökkääjänä viimeisessä kolmessa pelissä. Tuore hankinta Kramaric on kerännyt paljon huomiota kannattajien keskuudessa ja mies vaikuttaakin olevan melkoinen mediapersoona, joten toivotaan nuoren kroatialaisen täyttävän potentiaalinsa myös Kroatian ulkopuolella. Huomenna verkon heiluttaminen olisi paras todiste, että kymmenen miljoonaa euroa ei mennyt hukkaan.

Toiveavaus:
                    Ulloa - Kramaric
Schlupp - Drinkwater - Cambiasso - Knockaert
  De Laet - Morgan - Wasilewski - Simpson
                          Hamer
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #105 : 01.02.2015 klo 16:02:55

Noutaja tulee, jos ei saada puolustuspeliä kuntoon. Eilenkin ManU:n maalit tulivat puolustusvirheistä: 1-0 petti paitsiolinja, 2-0 Schwarzer sylki pallon Falcaolle, 3-0 Morganin hölmö pukkaus omaan maaliin, vaikka vastustaja ei ollut iholla.
Jos ensi lauantaina ei tule kolmea pistettä, niin se on sitten siinä. Tämän jälkeen tulee tiistaina vieraissa vastaan kovakuntoinen Arsenal.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #106 : 07.02.2015 klo 23:22:09

Nyt menee jo todella vaikeaksi, kun pisteitä ei irronnut Palaceakaan vastaan. Joe Ledley puski kulmapotkusta voittomaaliksi jääneen osuman vajaan tunnin pelin kohdalla. Leicesteriä vastaan kulmapotkumaalin tekeminen ei ole erityisen hankalaa, sillä heti pallon jäädessä omaan päähän ensimmäisen purkuyrityksen jälkeen paletti hajoaa aivan kasaan, eikä mikään onnistu. Tänään maaliin johtaneessa sähellyksessä boksissa oli seitsemän omaa pelaajaa, joista kaikki viiden metrin säteellä maalista. Tuloksena Brede Hangeland pääsee puskemaan kevyesti Ledleylle, joka ohjaa maalin ilman että joutuu liikkumaan juuri yhtään. Inhimillinen virhe, joita ymmärrettävästi sillloin tällöin sattuu, mutta sama kaava on nähty tällä kaudella jo liian monesti.

Riyad Mahrez palasi Afrikan mestaruusturnauksesta kotiin ja käveli välittömästi avaukseen. Nimenomaan käveleminen on oikea termi kuvaamaan algerialaisen asemaa tällä hetkellä joukkueessa. Mahrezin poissaolon aikana laiturin paikkaa on käynyt kokeilemassa ainakin Vardy, Knockaert ja Albrighton, mutta esitykset ovat olleet varsin vaatimattomia. Kuten jo aiemminkin olen tainnut kirjoittaa, Mahrez on niitä harvoja pelaajia, jotka ovat onnistuneet myös Valioliigassa pelaamaan viime kauden tasollaan ja mahdollisesti jopa parantamaan siitä. Tänäänkin miehen esitys oli joukkueen ehdotonta eliittiä, vaikkei siihen nyt paljoa vaadittukaan.

Schwarzer on ilmeisesti napannut nyt ykkösveskarin aseman itselleen. Hieman hämmentävää sinänsä, koska Hamerin penkittämiselle ei ole mitään järkevää syytä. Australialainen pelasikin tänään ihan ok-tason ottelun. Maali olisi ollut ehkä torjuttavissa, mutta koominen puolustus on lieventävä asianhaara. Schwarzerin United-ottelun lipsauksen vuoksi Schmeichelia alkaa olemaan jo ikävä...

Stokesta siirtoikkunan viimeisenä päivänä hankittu Robert Huth ei ollut vielä joukkueen kokoonpanossa mukana.
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #107 : 08.02.2015 klo 10:16:46

En nähnyt koko peliä, mutta koosteen perusteella Cityllä oli taas huonoa tuuriakin. Maalipaikkoja oli useamman tekemiseen, mutta ei vain mennyt sisään. Nugent taisi olla lähimpänä onnistumista puskemalla ylärimaan.
Wasilewksi on noussut keskuspuolustuksen ykköshahmoksi. Morgan sekoilee joka pelissä.
Tiistain Arsenal-pelistä ei tule pistettäkään. Tottenham-tappion jälkeen Arsenal pistää sellaisen syöttökarusellin päälle, että Morgan-parka joutuu pujottelukepin asemaan.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #108 : 11.02.2015 klo 12:25:54

Eihän niitä pisteitä tullut Arsenalistakaan, mutta tuskinpa tämä ketään yllätti nähtyään todella erikoisen kokoonpanon. Puolustus oli päätetty pistää kerralla uusiksi ja pudottaa ylivoimaisesti joukkueen paras toppari Wasilewski penkille ja korvata Huthilla ja loukkaantumisistaan toipuneella Upsonilla. Formaatio oli jotain 4-1-4-1:n luokkaa ilmeisestikin, missä Huth pelasi Morganin ja Upsonin edessä. Todellinen kuningasidea nostaa kertaheitolla avaukseen kaksikko, joista kumpikaan ei ole pelannut tällä kaudella minuuttiakaan Valioliigaa.

Andrej Kramaric sai tililleen ensimmäisen maalinsa Leicesterin paidassa. Maalia edeltäneessä tilanteessa Cambiasso saattoi pelata palloa kädellä (heikkolaatuisen striimin perusteella vaikea sanoa), mutta vihellystä ei tullut, ja lopulta Kramaric laukoi tyylikkäästi kavennusmaalin. Omiin meni taas se perinteinen kulmapotku, mikä tuntuu olevan paras mahdollinen ase Kettujen kaatamiseen.
ikeri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: On vain yksi Emiiri


Vastaus #109 : 11.02.2015 klo 12:43:25

Kramaricilla oli myös paikka pelin loppuvaihessa, mutta nosto maalivahdin ylitse jäikin Ospinan hyppysiin.
Tästä olisi mielestäni pitänyt tehdä, ei Leicesterilla ole varaa hassata tämän kaltaisia paikkoja ainakaan Arsenalia vastaan.
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #110 : 11.02.2015 klo 13:51:30

Arsenal pelasi aika vaisusti, joten piste olisi pitänyt saada. Mahrezilla oli useita paikkoja, mutta ei vain mennyt sisään. Keskikentällä Cambiasso ja James pelasivat hyvin. Edellinen syötti jälkimmäisen vapaaksi, mutta jotenkin James möhli tilanteen: ei saanut edes kunnon laukausta aikaiseksi. Kramaric tulee tekemään kevään aikana maaleja, mutta riittäkö se, se nähdään toukokuussa.
Molemmat Arsenalin maalit tulivat puolustuksen virheistä: Morgan ei pysynyt mukana ekassa ja toisessa Schwarezer sylki pallonn Walcottille.
Jos putoamme, niin varmasti Mahrez ja Kramaric vaihtavat kesän aikana maisemaa.
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #111 : 22.02.2015 klo 18:21:23

Europelin jälkeen väsynyt Everton tarjoili jo meille kolmea pistettä, mutta eipä kelvannut. Evertonin prässi lopussa toi heille pisteen. Alussa Schluppilla oli pari paikkaa maalintekoon. Toisella nelivitosella Pearson vaihtoi kentälle Vardyn ja Nugentin ja kas kummaa: peli oli pian 1-2. Vardy muuten syötti molemmat maalit.
Kylmä totuus on se, että tasapeleillä sarjassa ei säilytä. Vain ihme voi pelastaa!
Miksi meillä on keskuspuolustuksessa kolme samantyyppistä pelaajaa? Isoja kankeita äijiä kaikki, eivät pysy vauhdissa mukana!
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #112 : 27.02.2015 klo 18:09:27

Kovaa vauhtia ilmeisesti pyritään ajamaan sisään tuota kolmen topparin taktiikkaa ja nimenomaan kolmikolla Morgan-Upson-Huth. Jostain syystä Liam Moore ei kuulu Pearsonin suunnitelmiin, vaan 22-vuotias talentti päästettiin loppukaudeksi lainalle Valioliiga-paikkaa tavoittelevaan Brentfordiin, jossa Moore pelasikin jo kaksi vuotta sitten. Toki oli odotettavissa, että jokin toppareista päästetään menemään, kun Robert Huth saapui toiseen suuntaan. Wasilewskin penkittäminen on myös erikoinen juttu, sillä puolalaisen otteet ovat olleet vähiten heitteleviä. Suoraan sanottuna tuo uusi topparikolmikko ei herätä ollenkaan luottamusta, ihan kuin olisi jo lyöty hanskat tiskiin ja hyväksytty se tosiasia, että ensi kaudella pelataan porrasta alempana.

Pitkään kestänyt eipäsjuupas-siirtospekulaatio Chris Woodin ympärillä tuli päätökseen, kun uusiseelantilainen kirjoitti kesään asti kestävän lainadiilin Ipswichin kanssa. Ei paljon merkkaa tämä ''menetys'' varsinkaan enää Kramaricin saapumisen jälkeen. Ilmeisesti Ketut olisivat olleet valmiita luopumaan Woodista ihan pysyvästikin, mutta halukkaita ostajia ei ilmennyt. Kesällä sitten toivottavasti.
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #113 : 05.03.2015 klo 09:43:58

Piste olisi ehkä ollut saatavilla eilen, mutta jälleen keskuspuolustuksen hitaus kostautui. Silva ehti nopeammin irtopalloon ja Milner pisti keskityksen sisään, kun Morgan oli aavistuksen verran myöhässä. Ei paljon lohduttanut, että Mahrez laukoi kerran tolppaan ja Kramaric sivuverkkoon.
Vain ihme voi seuran pelastaa putoamiselta.
Nyt on runsas viikko aika kerätä voimia peliin Hullia vastaan. Siitä kolme pistettä, niin voidaan tarkastella tilannetta uudelleen.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #114 : 14.03.2015 klo 16:17:42

No niin, reilun puolen tunnin päästä mennään taas pienen tauon jälkeen Hullia vastaan. Ei varmaan tarvitse erikseen mainita, mutta jälleen kerran yksi niistä kuuluisista pakkovoiton paikoista ja kuuden pisteen peleistä. Putoamisviivan yläpuolelle matkaa seitsemän pinnaa ja näillä lähdetään kuromaan sitä umpeen:

Today's starting XI: Schwarzer, De Laet, Upson, Huth, Morgan (c), Schlupp, Vardy, Cambiasso, James, Mahrez, Kramarić
Substitutes: Schmeichel, Drinkwater, King, Lawrence, Ulloa, Wasilewski, Nugent

Schmeichel on siis vihdoin ja viimein kolmen kuukauden poissaolon jälkeen palannut kokoonpanoon, mutta ainakin vielä tänään aloittaa penkiltä. Puolustus ei herätä hetkeäkään luottamusta, mutta toivotaan, että Kramaricin ja Mahrezin avulla hyökkäys onnistuu iskemään riittävät osumat.
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #115 : 14.03.2015 klo 22:39:21

Kylmä totuus on se, että lähtö alemmalle tasolle on edessä. Kun Aston Villakin otti kolme pistettä, niin tilanne on toivoton.
Onko näin, että kaikki kolme nousijaa tippuu takaisin. Jos Sunderlandin alamäki jatkuu ja Burnleyn hyvät pelit jatkuvat, niin  ehkä jälkimmäinen pelastuu.
Cityn päivän pelistä ei ole paljon kerrottavaa. Laukauksia maalia kohti aivan liian vähän. Kun yksi kunnon laukaus (Schlupp) saatiin aikaiseksi, niin senkin blokkasi syrjään oma mies (Ulloa). Kuvastaa täysin koko kauden maalinteon vaikeutta.
Onko ehdokkaita tiedoksi ensi kauden manageriksi? Tuskin Pearsonilla on jakoa toivoa jatkoa tämän kauden näytöillä?
marionette

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LCFC, NJS


Vastaus #116 : 22.03.2015 klo 17:58:16

Kauden yhdeksäs yhden maalin tappio jättää paljon mietittävää. Kolme vierasmaalia mutta ei pisteen pistettä. Hidas keskuspuolustus ei pysynyt vikkelän Kanen kyydissä. Kun mukana oli sitä perinteistä epäonnea kahden oman maalin myötä, niin kotiin vietäväksi ei jäänyt kuin muistot.
Aika ihmeellistä, että Pearsonilla on varaa istuttaa 10 miljoonan punnan hankintaa penkillä. Tosin Vardy ja Nugent olivat kummatkin eilen terävässä iskussa.
Pelit jatkuvat vasta huhtikuun puolella. Kuukauden viidestä pelistä on jaossa 15 pistettä, mutta saldo taitaa jäädä 7 pisteeseen (ja sillä ei nousta viivan yläpuolelle).
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #117 : 17.04.2015 klo 18:37:03

Edellisestä päivityksestä onkin jo ehtinyt kulua tovi, ja yllättävästi sinä aikana kurssi on kääntynyt positiivisempaan suuntaan. Nyt alla on peräti kaksi peräkkäistä voittoa liigassa, ensi kertaa sitten syyskuun. Kun vielä pari viikkoa sitten näytti säilyminen lähes toivottomalta, on yllättäen nyt matkaa enää kolme pistettä ja vieläpä yksi ottelu muita vähemmän pelattuna. Huomenna Swanseaa vastaan.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #118 : 20.04.2015 klo 15:55:52

Joutsenet meni nurin jopa yllättävänkin helposti lauantaina loppulukemin 2-0. Avaukseen viime hetkillä Nugentin loukkaannuttua noussut Leo Ulloa iski Ketut lähietäisyydeltä johtoon ja ottelun viimeisestä vapaapotkusta syntyi päätöslukemat, kun Andy King tyrkkäsi Fabianskin eteensä torjuman pallon maaliin. Swansea ei saanut koko ottelun aikana juuri yhtään kunnollista maalipaikkaa, varsinkaan avausjaksolla, jolloin palloa pelattiin enimmäkseen Kettujen toimesta Swansean kenttäpuoliskolla. Ehdottomasti loppukautta ajatellen lupauksia herättävä peli, joka osoitti joukkueen uskovan vielä sarjapaikan uusimiseen. Rehellisesti sanottuna monella - allekirjoittanut mukaanlukien - usko on ollut koetuksella.

Sarjakautta on jäljellä ottelut Burnleya, Chelseaa (rästiottelu), Newcastlea, Southamptonia, Sunderlandia ja QPR:ää vastaan. Ei todellakaan mikään mahdoton ohjelma, kun Chelseaa lukuunottamatta kaikissa otteluissa Leicesterillä on hyvät mahdollisuudet ottaa vähintään tasuri. Etenkin samoista sijoista kamppailevista Burnleysta, Sunderlandista ja päätöspelin QPR:stä pitäisi pisteitä irrota sen verran, ettei Championship-keikkaa ole tulossa. Tällä hetkellä näyttää jopa todennäköisemmältä säilyminen kuin putoaminen.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #119 : 24.04.2015 klo 20:18:26

Loppukauden ensimmäinen peli huomenna Turf Moorilla Burnleya vastaan. Win the right games totesi eräs suomalainen kiekkovalmentaja, mutta Pearson teki ennakkopressissä selväksi, että joukkueen tavoitteena pitää olla win every game. Vähempikin toki riittää, sillä oletettavasti muut häntäpään porukat tulevat menettämään pisteitä vielä huomattavasti. Tänä viikonloppuna Leicesterin pelin ohella huomio kiinnittyy QPR:n ja pelottavan heikkovireisen West Hamin kohtaamiseen. Hammers saattaa hyvinkin hävitä Loftus Roadilla, jolloin Leicesterin ja Burnleyn kohtaamisen panos kasvaa entistäkin suuremmaksi. Sen sijaan putoamisviivan päällä olevat Hull ja Sunderland lähtevät omiin otteluihinsa merkittävästi altavastaajan asemasta, enkä usko kummankaan kolmea pistettä nappaavan (jinx-jinx!)

Viime aikoina hyvään vireeseen äitynyt David Nugent saattaa missata huomisen pelin Swansea-matsin alkulämmittelyissä saadun pohjevamman takia. Ulloa on esiintynyt edukseen, joten välttämättä Nugentin poissaolo ei näy missään. Nugentin puuttuminen olisikin ainoa merkittävä takaisku joukkueelle, kun taas Burnleyllä poissaoloja on hieman enemmän.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #120 : 25.04.2015 klo 21:57:42

                Vardy - Ulloa
Konchesky - King - Cambiasso - Drinkwater - Albrighton
            Morgan - Huth - Wasilewski
                      Schmeichel

Neljäs voitto putkeen pääsarjassa ensi kertaa sitten vuoden 1966, ja samalla ensi kertaa putoamisviivan yläpuolelle sitten marraskuun lopun. Pelillisesti esitys ei ehkä ollut ihan kolmen pisteen arvoinen, sillä Burnleyn hallinnassa peliä mentiin, ja olihan Claretsilla rankkarista mahdollisuus napata johtoasema. Matty Taylor laukoi kuitenkin rankkarin voimalla tolppaan, minkä jälkeen heti minuuttia myöhemmin pallo oli toisessa maalissa. Maalistakin Leicester saa kiittää paljon Burnley-puolustaja Michael Duffia, jonka suosiollisella avustuksella Jamie Vardy pääsi ohjaamaan viiden sentin päästä 0-1-osuman.

Schmeichel todisti jälleen, miksi on seuran kannattajien keskuudessa niin suosiossa. Kylmäpäinen ja rauhallinen esitys jälleen kerran, ehdottomasti joukkueen parhaimmistoa. Samaa ei kuitenkaan voi (taaskaan) sanoa Koncheskysta, joka on jatkuvasti ottelusta toiseen kentän heikoimpia. Tänään aiheutettu rankkari ja muuten vain epävarmaa suorittamista. Nyt Koncheskyn virheet eivät maksaneet pisteitä, mutta riittävän lähellä oli. Kunniamaininta Morganille, joka on parantanut kevään mittaan järjettömästi. Viime otteluissa Morgan on näyttänyt jo ihan Valioliigatason kapteenilta, eikä enää siltä haparoivalta junnulta, joka sähelsi vuodenvaihteessa palloja omaan verkkoon.

Keskiviikkona Chelsea vastassa. Toivottavasti KPS:llä nähdään oikein takki auki ylimielisesti pelaava lontoolaisryhmä, viides peräkkäinen voitto maistuisi tässä vaiheessa kautta oikein mainiosti.

« Viimeksi muokattu: 25.04.2015 klo 22:00:03 kirjoittanut Dimes »
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #121 : 25.04.2015 klo 22:04:31

Dimesille iso peukku topikin päivittämisestä, mukavaa luettavaa. Tänään se oli pienestä kiinni ja hieman säälitti tuo miten Taylor hajosi täysin epäonnistuneen pilkkunsa jälkeen, taisi hieman liukastua sitä vetäessään. Upea voitto kuitenkin Ketuille ja huikea kevätkausi sai jatkoa. Ylos

Milläs fiiliksellä Kramaricin suhteen? Onko tuo ihan saatummaa, miten joukkue on alkanut voittamaan viime aikoina miehen roolin pienentyessä?
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #122 : 26.04.2015 klo 13:08:40

Milläs fiiliksellä Kramaricin suhteen? Onko tuo ihan saatummaa, miten joukkue on alkanut voittamaan viime aikoina miehen roolin pienentyessä?

Ei se varmaan ihan sattumaa ole, Kramaric ei ainakaan omaan silmääni ole ollut ihan valmis Valioliigaan. Melkein kymmenen miljoonan euron mieheltä odotettiin toki heti paljon, mutta tämä kausi taitaa vielä mennä uuteen maahan ja liigaan totuttelemiseen. Pallon kanssa Kramaric on jo nyt maailman huippuluokkaa, mutta fyysisessä pelissä häviää paljon. Kun voimaa tulee lisää ja oppii pelaamaan kovaa, tulee kroaatista varmasti hyvä maalintekijä, vaikka Guardianissa mies todettiinkin jo muutaman pelin perusteella tammikuun siirtoikkunan suureksi flopiksi... Nugentin ja Vardyn parantuneet peliesitykset samanaikaisesti ovat varmasti vaikuttaneet jonkin verran joukkueen sisäiseen nokkimisjärjestykseen. Vardyn paikallehan Kramaricia kaavailtiin vielä tammikuussa, mutta nämä viimeaikaiset tapahtumat tekevät ensi kauden joukkueen muodostamisesta taas entistä kiinnostavamman.
Dimes

Poissa Poissa


Vastaus #123 : 10.05.2015 klo 15:49:14

Kahdeksan viimeisen ottelun kuntopuntari: W-W-W-W-L-W-W-W, ja saldona 21/24 pistettä maalierolla 16-6. Tuolla peli-ilmeellä kun olisi menty koko kausi, niin tässä taisteltaisiin europaikoista. Paljon pystyy tapahtumaan yhdenkin kauden sisällä.

Southamptonista ei ollut haastamaan kovavireistä kettulaumaa, ja kahdella Mahrezin osumalla kolme pistettä jäi KPS:lle. Merkitykselliset pisteet, koska nyt matkaa viivan alle on jo kolmen pinnan edestä, eikä kuolemanotteluksi ennakoidun Sunderland-kamppailun häviäminenkään haittaisi kamalasti. Yksikin piste taitaa riittää tässä vaiheessa, ja kun päätöskierroksella vastassa on jo putoamisensa varmistanut (uskallan sanoa, vaikka puoli tuntia peliä jäljellä ;)) QPR, ei tasurin ottaminen pitäisi olla temppu eikä mitään.

Leicesterin peli eilen ei näkemieni klippejen perusteella ollut kovinkaan kummoista, mutta näköjään nyt onnistuu ihan kaikki. Mahrezin 1-0-osuma oli yksi kauden tyylikkäimmistä osumista Leicesterin toimesta - kolmen Saints-pelaajan häiriköinnistä huolimatta tarkka veto lähes paristakympistä alakulmaan.

Kuukauden managerin palkinnon saaja ei tullut ihan kulman takaa:

« Viimeksi muokattu: 10.05.2015 klo 15:53:19 kirjoittanut Dimes »
Hesuste

Poissa Poissa


Vastaus #124 : 10.05.2015 klo 16:06:22

Komea on ollut Leicesterin nousu ja kun tuota QPRn räpistelyä Etihadilla katselee, niin kovasti taistellut Leicester todellakin ansaitsee sarjapaikkansa. Sarjatason säilyminen on käytännössä varmaa, koska QPR ei tule viimeisessä pelissä Leicesterille kampoihin pistämään. Ylos

 
Sivuja: 1 ... 4 [5] 6
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa