FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.01.2026 klo 07:58:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Niin?
Ei pelikieltoa - 178 (11.7%)
1-5 ottelua - 158 (10.4%)
6-10 ottelua - 227 (14.9%)
11-20 ottelua - 303 (19.9%)
365 päivää - 327 (21.5%)
Elinikäinen - 331 (21.7%)
Äänestäjiä yhteensä: 1510

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 49
 
Kirjoittaja Aihe: Miten pitkä pelikielto Suarezille?  (Luettu 96970 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
reinikainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kampin Pimut


Vastaus #150 : 24.06.2014 klo 22:54:25

5 peliä ei enempää. Biters gonna bite.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 24.06.2014 klo 23:00:31

Joka ikisessä ottelussa joka ikinen jalkapalloilija altistuu vähän vakavammille terveysriskeille useita kertoja. Jalkapallo on jalkojen nivelille yksi helvetin terveyriski.

Mikä on pahempi riski kuin se, että jyrsijä syö sinut?
Zeps

Poissa Poissa


Vastaus #152 : 24.06.2014 klo 23:00:36

Toivottavasti ei peliäkään. Jos tulee, niin peli per kuukausi kaavalla samalla bannia Savon Keisarille kiitos. Win-win

Sinä joka kammoat mm. kaukaloväkivaltaa, hyväksyt viheriöväkivallan ???
Kolmeseiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tomáš Souček


Vastaus #153 : 24.06.2014 klo 23:04:55

Mahdoton tuosta on kenenkään todistaa, että yritti tarkoituksella puraista. Näin ollen vastaan ei pelikieltoa.

:D Miten voi purra toista ihmistä vahingossa?
Horizon

Poissa Poissa


Vastaus #154 : 24.06.2014 klo 23:06:57

Keskustelun perusteella tänne kirjoittelevat keski-ikäiset kaljaa juovat miehet, todennäköisesti olut huuruissakin vielä. "Ei voi nähdä kumartuuko puremaan"... No jo on! Jos Suarezilla kiristy panta päässä tuossa tilanteessa, niin kyllä itselläkin on nyt pää ruuvipenkissä vähintään, sellasta juttua taas tullu.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #155 : 24.06.2014 klo 23:11:40

Hidastuksia kun katselee, niin Suarez vielä kirsikaksi kakun päälle filmasi puremisen jälkeen. Eihän tuo Chiellinin huitaisu edes osunut, sen verran oli viivettä tuon syöksymisen ja naamanpitelyn ja tuon huitaisun välillä. Taisi itse vain pelästyä omaa reaktiotaan ja veti defenssit päälle.

No jotenkin ymmärsin, että tämä filmaushan oli juuri puraisun pyrkimys. Eli siis provosoida huitominen ja filmata Italialle punainen. Pitäisi Suarezin kyllä ymmärtää, että nykyään kameroita on peleissä niin paljon, että totuus paljastuu. Toki epäitsekkäänä Suarezia ei haittaa oma pelikielto, kunhan joukkue on jatkossa.
juv-10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juventus


Vastaus #156 : 24.06.2014 klo 23:19:12

Oppis pitämään nuo torahampaansa kurissa...ei ollut eka kerta! Paskin pelaaja koskaan! Elinikäinen pelikielto!


Haisenberg

Poissa Poissa


Vastaus #157 : 24.06.2014 klo 23:23:20

Suarezin kommentit: "These things happen inside the penalty area," Suarez told Uruguay's Channel 10 radio station. "We were chest against shoulder. I also immediately suffered a blow to the eye."

Totta sinänsä, että Suarezille näitä sattuu. Sitä en tiedä miksi piteli hampaitaan, jos isku tuli silmään.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #158 : 24.06.2014 klo 23:24:14

Pureminen on vain jotenkin niin alkukantaista, että sitä ei yksinkertaisesti voi hyväksyä jalkapallokentillä.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saksa. HSV. Porto.


Vastaus #159 : 24.06.2014 klo 23:24:33

Polven kuntouttamisessa on vissiin vietetty vähän liikaa aikaa pururadalla.

:)

Eipä tuolle olisi elinikäinenkään kielto liikaa, vuosi taas liian vähän. Häpeällinen esimerkki epäurheilijamaisuudesta ja tahallinen vahingoittamisyritys. Jos tuosta ei elinikäistä bänniä tule, niin ainakin futismatsien TV- ja livekatsomiseen asetettava K18-raja lasten ja nuorten psyykkeen suojelemiseksi.
kraiffi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #160 : 24.06.2014 klo 23:27:49

Ei varmasti FIFA bänniä juurikaan anna kun hyvä rokotusohjelma on kehitteillä.
-Auvo-

Poissa Poissa


Vastaus #161 : 24.06.2014 klo 23:28:19

Chiellini onkin osunut silmään. Kipu varmaankin säteili hampaisiin, kun niitä piti niin kovasti pidellä.

Lainaus
Näitä juttuja tapahtuu boksissa. Olimme kontaktissa, rinta olkapäätä vasten ja minä sain iskun silmääni, Suarez kommentoi Chiellini-tapausta Uruguayn lehdistölle.

http://www.mtv.fi/sport/jalkapallo/maajoukkue/uutiset.shtml/2014/06/1908855/suarez-kommentoi-naita-juttuja-tapahtuu
travis bickle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Operaattori


Vastaus #162 : 24.06.2014 klo 23:29:46

Suarez siis ilmeisesti kiistää kaiken. Vai vetoaako syyntakeettomuuteen? "Mitään en muista, näitä sattuu". Saas nähdä mitä tapahtuu. FIFA:n tuntien: Ei mitään.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #163 : 24.06.2014 klo 23:37:08

Olisi aika raju temppu Fifalta sulkea kisoista yksi suurimmista tähdistä, joita ei enää montaa edes jäljellä ole jatkopeleissä.
Raksaus

Poissa Poissa


Vastaus #164 : 24.06.2014 klo 23:38:29

Kolme ottelua pelikieltoa Suarezilla puremisesta ja kaksi ottelua pelikieltoa Meterrazzille provosoinnista.
Lisbie

Poissa Poissa


Vastaus #165 : 24.06.2014 klo 23:39:03

Saas nähdä mitä tapahtuu. FIFA:n tuntien: Ei mitään.

Sama juttu kuin viime MM-kisoissa, kun David Villa löi enmuistaketä. "Liian iso tähti, pakko saada pelata."
Putoavajoutsen

Poissa Poissa


Vastaus #166 : 24.06.2014 klo 23:41:33

Maksetut kisat: Eurooppalaiset ulos ja amerikkalaiset jatkoon. Jos suarezille ei tule tilanteesta bannia niin voisi lopettaa kisojen katsomisen. Vitutti jo valmiiksi kyseinen pelaaja.
Delariva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "Vähe pulustaa, vähää alusta" = tekstiulostetta.


Vastaus #167 : 25.06.2014 klo 00:15:15

Koska vammasia ei saa haukkua, niin koitan asiallisesti ilmaista mielipiteeni: tossa on kyseessä niin paha päävamma, että minkä takia sen pitäis saada pelata enää ikinä? Maailmassa on niin paljon parempia pelaajia, ja ihan älyttömästi ehkä vähän huonompia, mutta vastustajaa kunnioittavia pelaajia että hoitoon vaan. Ja tollasen kohdalla se hoitojakso ei ole lyhyt, jos haluaa pään kuntoon.

Joka kausi joku tällänen paskajuttu.

Ja ihan turha kenenkään lässytellä et "on niin lyhyt turnaus, siks pelikieltokin pitää olla lyhyt" EI TODELLAKAAN NOIN. Mikä perustelu toi on? Fifalla on oikeus antaa pelikielto niin, että se koskee myös seuratoimintaa. Ja kyllä tästä ainakin vuosi olis ihan hyvä.

Häväistys koko lajille, ja Fifalle, jos Suarez vielä pelaa kisoissa. Aaaamen.
Lumpini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907, mes que en club, YNWA


Vastaus #168 : 25.06.2014 klo 00:27:59

Täytyy kyllä todeta, että ainakaan vielä en ole nähnyt hidastusta tai muutakaan kuva/videomateriaalia, joka varmasti todistaisi väitetyn hammaskontaktin.
Pahastihan se siltä näyttää, että niin olisi tapahtunut, mutta se että joku asia vaikuttaa joltain, ei vielä ole kovin pätevä peruste tuomitsemiselle ja pelikiellolle.
Sekään ei riitä perusteluksi, että on se ennenkin purrut. Siinä mennään pikkulapsitason argumentointiin.

Eihän Suarez mikään pidetty pelaaja ole ja nostattaa aina tunteet pintaan, mutta perusteet ovat vielä liian heikot että FIFA heittäisi (tai edes haluaisi heittää) hänet kisoista.

Ihan yhtä hyvin voisi olettaa, että Chiellini on tehnyt nippanappa näkyvät jäljet itse. Miksi siltä meni jalat alta, jos kerran olkapäähän purtiin? Samalla tavalla kun se oli vähän väliä pitelemässä silmäänsä, kun vastustajan kyynärpää hidastuksen mukaan osui sen kainaloon. :)

En mitenkään puolustele enkä hyväksy puremista, mutta turha funtsia pelikieltoja ennen kuin saadaan 100% pitävät todisteet.
Fredy Guarín

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Swansea


Vastaus #169 : 25.06.2014 klo 00:30:10

Mahdollisimman pitkä. Tuli oikeastaan tuossa äänestettyä alakanttiin... Miten joku voi olla niin saatanan tyhmä, että edes tulee mieleen purra toista? Eikä ollut edes ensimmäinen kerta. Hyi helvetti, kuinka alhainen paskaläjä.

Nyt fifa hereillä! Onko toiveajattelua?
mauro kekkonen
Vastaus #170 : 25.06.2014 klo 00:31:31

Mitä helvettiä :D Eikö noista videotallenteista nyt ihan oikeasti ole jo likinäköisellekin katsojalle käynyt selväksi että kyllä se Luis taas lihan makuun pääsi. Miksi tästä edes yritetään keskustella?

E: Aika monen "ei tässä ole vielä tarpeeksi todisteita" jankkaajan suosikkiseurana näyttäisi vähemmän yllättäen olevan Liverpool :D Mietaa jne.
Nalliton Kuqi
Vastaus #171 : 25.06.2014 klo 00:32:16

Mitä helvettiä :D Eikö noista videotallenteista nyt ihan oikeasti ole jo likinäköisellekin katsojalle käynyt selväksi että kyllä se Luis taas lihan makuun pääsi. Miksi tästä vielä edes yritetään keskustella?

"Suosikkijoukkue: Liverpool"
Isoveivi

Poissa Poissa


Vastaus #172 : 25.06.2014 klo 00:33:26

Saa olla aikamoinen Stevie Wonder jos ei matsin ja noi hidastukset nähtyään usko että Suarez tosiaan puri Chielliniä.
Erittäin vastenmielinen pelaaja mutta koska pelkästään siitä ei voi pelikieltoa langettaa niin tosta puremisesta joku vuosi kv-peleistä voisi olla sopiva huili.

Suarezin nälän perusteella oli missannut joukkueen välipalan iltapäivällä koska sehän juoksi monta metriä tuolta boksin ulkopuolelta suoraan herkkulautasen kimppuun.
Lumpini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907, mes que en club, YNWA


Vastaus #173 : 25.06.2014 klo 00:35:23

Mitä helvettiä :D Eikö noista videotallenteista nyt ihan oikeasti ole jo likinäköisellekin katsojalle käynyt selväksi että kyllä se Luis taas lihan makuun pääsi. Miksi tästä edes yritetään keskustella?

Laitatko linkin sellaiseen, josta asian voi todeta? Mä en ainakaan ole likinäköinen, mutten myöskään ole kännissä tai hölmö, enkä niin ollen halua kuvitella näkeväni jotain.
Smacker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gambizzazione, omaan polveen.


Vastaus #174 : 25.06.2014 klo 00:37:11

Ehkä Chielinillä oli näkymättömässä vyölaukussa mummonsa vanhat näkymättömät tekarit, joilla se itseään pureskeli? Törkeä lavastus!

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 49
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa