Tukkamied
Poissa
|
 |
Vastaus #375 : 25.06.2014 klo 12:37:14 |
|
Miksi tuomari ei olisi saanut lähteä kentältä selkä suorana?
Koska ei antanut Suarezille suoraan 10 pelin pelikieltoa tilanteesta, jota ei voinut millaan nahda.
|
|
|
|
|
Kolmeseiska
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tomáš Souček
|
 |
Vastaus #376 : 25.06.2014 klo 12:37:17 |
|
Mitenkäs muuten Suarez on julkisesti kommentoinut noita aikaisempia keissejä? Onko tunnustanut tekonsa ja ilmoittanut olevansa pahoillaan ja osoittanut katumusta?
Tämä kiinnostaisi myös täällä.
|
|
|
|
|
Tukkamied
Poissa
|
 |
Vastaus #377 : 25.06.2014 klo 12:39:34 |
|
Mitenkäs muuten Suarez on julkisesti kommentoinut noita aikaisempia keissejä? Onko tunnustanut tekonsa ja ilmoittanut olevansa pahoillaan ja osoittanut katumusta?
e: Miten FIFA:n kurinpitosäännösten mukaan sylkäisemisestä voi tulla 6 peliä pannaa, vaikka eihän se voi ketään sattua?
On ollut jotain pahoitteluja, todennakosesti seuran PR osaston kirjottamia. Katumusta en usko olleen. Edit. Todennakosesti ite kirjotettu, kun vahattelee edellista puremistaan, painotus oma: “I am truly very sorry about the incident with Branislav Ivanovic. I hope that all the people who I offended at Anfield last Sunday will grant me forgiveness and I again repeat my apology to Branislav. I would like to explain to everybody that I decided to accept the ban because – while 10 games is clearly greater than those bans given in past cases where players have actually been seriously injured – I acknowledge that my actions were not acceptable on the football pitch. So I do not want to give the wrong impression to people by making an appeal.”
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #378 : 25.06.2014 klo 12:47:19 |
|
Tässä liikutaan kyllä erittäin vaarallisilla vesillä. Neljä vuotta sitten olin Uruguayn puolella tuossa matsissa, sillä pidin Suarezin temppua puhtaana refleksinä, en minään uhrautumisena. Mutta jos pelaaja on valmis tekemään maansa puolesta mitä tahansa myös sääntöjen vastaisesti, niin missä kulkee se raja?
- Ainakaan se ei kulje tahallisessa käsimaalissa, jolla ratkaistaan otteluita. Maradona oli ja on kaikkien nähtävissä olevasta epärehellisestä teostaan huolimatta yksi pelin suurista sankaresita. Miksi Suarez ei voisi olla?
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #379 : 25.06.2014 klo 12:48:21 |
|
Suarezin ensimmäiset kommentit Ivanovicin puremisesta oli linkittää twitteriin Defoen tapaus ja kuinka tämä ei aikoinaan saanut pelikieltoa vastaavasta. Taisi olla niin, että Defoe sai tilanteesta keltaisen, joten FA ei pystynyt sääntöjen mukaan rankaisemaan Defoeta.
|
|
|
|
|
Jomppuli
Poissa
Suosikkijoukkue: PAVE
|
 |
Vastaus #380 : 25.06.2014 klo 12:52:10 |
|
11-20 ottelua
|
|
|
|
|
travis bickle
Poissa
Suosikkijoukkue: Operaattori
|
 |
Vastaus #381 : 25.06.2014 klo 12:54:02 |
|
- Ainakaan se ei kulje tahallisessa käsimaalissa, jolla ratkaistaan otteluita. Maradona oli ja on kaikkien nähtävissä olevasta epärehellisestä teostaan huolimatta yksi pelin suurista sankaresita. Miksi Suarez ei voisi olla?
En ollut tuolloin vielä syntynyt, mutta käsittääkseni tuosta kohistiin aika pitkään ja tuo tuomittiin ilmeisesti aika monen tahon toimesta. Maradona tietysti vetosi syyntakeettomuuteen: "Jumalan käsi". Maradonan toinen maali tietysti sen verran iso klassikko, että ihan tuonkin suorituksen takia pelin suurin sankari.
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #382 : 25.06.2014 klo 12:54:10 |
|
Ihan minimissään 4 peliä, jotta nämä kisat jäävät väliin, mutta mieluummin jotain yli 5 pelin luokkaa.
|
|
|
|
|
Kolmeseiska
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tomáš Souček
|
 |
Vastaus #383 : 25.06.2014 klo 12:57:06 |
|
Paras tuomio olisi 0 peliä pelikieltoa, mutta kuonokoppa jos menee kentälle.
|
|
|
|
|
dinodiel
Poissa
|
 |
Vastaus #384 : 25.06.2014 klo 12:59:29 |
|
- Ainakaan se ei kulje tahallisessa käsimaalissa, jolla ratkaistaan otteluita. Maradona oli ja on kaikkien nähtävissä olevasta epärehellisestä teostaan huolimatta yksi pelin suurista sankaresita. Miksi Suarez ei voisi olla?
Koska alkaa olla tunnetumpi kannibalistisista taipumuksistaan kuin muista otteistaan pelikentällä? Niin loistavasta pelaajasta kuin onkin kyse, niin näitä pimenemisiä on tullut jo liian monta. Johonkin on vedettävä raja ja toivottavasti Suarez katselee ainakin näiden MM-kisojen lopun televisiosta. Ja hankkii isolla rahalla terapiaa ja kuonokopan ennen kuin seuraavan kerran pääsee pelikentälle.
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #385 : 25.06.2014 klo 13:09:51 |
|
Niin ja mitä Maradonaan tulee, niin itse en ole koskaan arvostanut ja en tule koskaan arvostamaan kamapäistä ja epärehellistä jalkapalloilijaa. Minulle tämän lajin sankareita ovat lentopelkoiset Bergampit, ei huomiohuoraavat epärehelliset showponit.
Suarez ei ansaitse mitään kunnioitusta, vaikka olisi tehnyt tarkoituksellisesti nuo asiat joukkueensa eteen. Käsivirhe nyt oli luonnollinen reaktio, joka voi tapahtua kenelle tahansa, mutta pureminen ja muut käsittämättömät flippaamiset ovat sitten jo asia erikseen. Nyt pelataan kuitenkin jalkapalloa, eikä sitä kendoa, jossa näytöstappelut kuuluvat asiaan.
Ja se minkä takia pureminen on tuomittavampaa kuin tappotaklaukset tai päänkopautukset on se, että se vaatii jo aikamoista harkintaa, että saa ne hampaat ensin siihen ruumiinjäseneen kiinni ja puristaa vielä leuat yhteen. Käden tai jalan heilautus nyt tulee vielä selkärangasta suutuspäissään ja sen liikeratoja tarvitse miettiä sen enempää, kun liike on lähtenyt.
|
|
|
|
|
|
timmy
|
 |
timmy
Vastaus #386 : 25.06.2014 klo 13:13:40 |
|
Ja se minkä takia pureminen on tuomittavampaa kuin tappotaklaukset tai päänkopautukset on se, että se vaatii jo aikamoista harkintaa, että saa ne hampaat ensin siihen ruumiinjäseneen kiinni ja puristaa vielä leuat yhteen. Käden tai jalan heilautus nyt tulee vielä selkärangasta suutuspäissään ja sen liikeratoja tarvitse miettiä sen enempää, kun liike on lähtenyt.
Suarez kävelee suoraan Chiellinin luo ja puree olkapäästä, joten sitä ajatusta oli kyllä kypsytelty jo pidemmän aikaa päässä. Mikä kai kertoo kaiken oleellisen hänestä.
|
|
|
|
|
nikkkke
Poissa
|
 |
Vastaus #387 : 25.06.2014 klo 13:20:35 |
|
Se on itse asiassa hyvinkin harkitun näköinen teko ja tuleekin mieleen, että näinköhän Suarez noilla kerroilla enemmän tai vähemmän tietoisesti kalastelee rankkaria. Tuntuu järjettömältä, mutta on siinä puolensa: pureminen on taitavasti tehtynä hyvin vaikea havaita kauempaa ja useimmilla vastustajilla se aiheuttaa vaistomaisen vastareaktion, jonka tuomari varmasti huomaa.
Tätä samaa mietin itse heti tuon kivikovan ja nyt nähdyn puraisun jälkeen, ja mielestäni se on paras selitys noille haukkaamisille. Ei Suarez nyt niin idiootti ole, etteikö tajuaisi mitä tuosta seuraa, mutta rankkarin mahdollisuus ilmeisesti vie mielenkiinnon. Jollain hyvin perverssillä tavalla jopa arvostettavaa, vaikka teko kuvottava onkin: mies on valmis myymään oman maineensa ja kunniansa joukkueensa eteen. Pitkän pelikiellon toki ansaitsee, ei tuollaisesta laskelmoinnista (jos se sitä oli) pidä antaa palkintoa, vaan rangaista niin ettei se olisi missään olosuhteissa edes hetken kenenkään mielestä kannattavaa.
|
|
|
|
|
|
mauro kekkonen
|
 |
mauro kekkonen
Vastaus #388 : 25.06.2014 klo 13:26:02 |
|
Suarez ei kyllä vaikuta miltään kylmäpäiseltä laskelmoijalta vaan kilipäältä jolla on huono impulssikontrolli minkä pettäminen ilmenee vastustajien puremisena.
E: esim. Joey Barton kärsii samanlaisesta ongelmasta, mutta kontrollin pettäminen purkautuu usein lyömällä.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #389 : 25.06.2014 klo 13:26:18 |
|
Jollain hyvin perverssillä tavalla jopa arvostettavaa, vaikka teko kuvottava onkin: mies on valmis myymään oman maineensa ja kunniansa joukkueensa eteen.
- Näin. "Jumalan leegot"
|
|
|
|
|
3.14
Poissa
|
 |
Vastaus #390 : 25.06.2014 klo 13:27:46 |
|
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #391 : 25.06.2014 klo 13:27:54 |
|
Suarez nimenomaan haluaa tehdä noita temppuja ilman, että joutuisi myymään mainettaan.
|
|
|
|
|
|
mauro kekkonen
|
 |
mauro kekkonen
Vastaus #392 : 25.06.2014 klo 13:30:30 |
|
Suarez sanonut haluavansa lähteä pois Liverpoolista, mutta on kuitenkin niin hc-scouseri että "omasta maineestaan välittämättä" puree vastustajaa, jotta joukkue voisi hyötyä siitä?
Ok, varmasti näin.
|
|
|
|
|
Noble Savage
Poissa
Suosikkijoukkue: Karjalahden Ihme
|
 |
Vastaus #393 : 25.06.2014 klo 13:39:40 |
|
Ei Maradona mitään sillä käsimaalilla ratkaissut. Englannilla oli lähes koko puoliaika jäljellä saada jotain omaa aikaiseksi. Englannista vain ei ollut yhtään mihinkään. Maradona antoi lisäksi tasoitusta pelaamalla kännissä.  Suarezin maalin estäminen kädellä oli refleksi, ei enempää. Luis ei käynyt fyysisesti käsiksi yhteenkään vastustajaan. Suarez ei edes suuremmin peitellyt tekoaan, kuten esimerkiksi Steven Taylor aikanaan piteli muka vatsaansa torjuttuaan kädellä pallon. Suarez sai rikkeestään myös sääntöjen mukaisen rangaistuksen (ulosajo ja rankkari). Gyan vain ei osannut potkaista palloa, mikä taas ei ole Suarezin syy. Ghanalaiset myös tuulettivat tilannetta aivan aiheesta lähes varmana jatkopaikkana. Tuon tapauksen rinnastaminen eiliseen pimenemiseen on minusta kovin outoa. Jos Suarezilla tulee refleksinomaisesti myös vastustajan pureminen, pitäisi kyseenalaistaa kaverin osallistuminen mihinkään kilpaurheiluun. Lisäksi suosittelen "tämä koira puree (este perro se hace mordeduras?)" -kylttiä ripustettavaksi kaulaan.
|
|
|
|
|
nikkkke
Poissa
|
 |
Vastaus #394 : 25.06.2014 klo 13:41:06 |
|
Onko sitten parempaakaan selitystä löydettävissä? Heikko impulssikontrolli, aivan varmasti mahdollinen ja jopa jonkunlaiset lapsuusajan traumat katutappeluista tjsp. jotka joku ketjussa aikaisemmin nosti esiin. Mutta kyllä mulla pisti silmään kivikovan ja eilisen puraisuissa se, että ne tapahtuivat vastustajan boksissa, ovat molemmat todella harkitun näköisiä ja ne tehdään tavalla, jossa on suuri mahdollisuus sille (kuten nytkin kävi) että refleksinä tulee kroppaa/kättä naamaan. Päälle vielä filmi, jossa yritetään tuota naamaan saantia korostaa.
Disclaimerina toki vielä, että tuollainen suunnitelmallisuus/laskelmointi toki vain nostaa ansaitsemansa pelikiellon määrää. En siis sano, että mies laskelmoi kun en hänen päänsä sisään pääse, mutta mielestäni nähdyn perusteella "paras" selitys tapahtuneelle.
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #395 : 25.06.2014 klo 13:42:34 |
|
Yksikään Liverpool-fani ei enää kommentoi!
Melkoinen kakkosnikkiarmeija kyllä ilmestynyt jostain puolustelemaan Suarezia.
Sairas ja hämmentävä kaveri kyllä. Ei varmaan läpäisisi mielentilatutkimuksia, kuten kaveri eilen tokaisi spontaanisti.
Siinä mielessä onnistunut tempaus, että tuomarit eivät nähneet ja Uruguay jatkaa. Sellainen jossittelutuntuma on, että Urut eivät olisi tehneet maalia, jos Suarez olisi ajettu ulos.
|
|
|
|
|
Spure
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur
|
 |
Vastaus #396 : 25.06.2014 klo 13:42:38 |
|
|
|
|
|
|
|
hardluckpool
|
 |
hardluckpool
Vastaus #397 : 25.06.2014 klo 13:48:01 |
|
MM-pettymys oli liikaa Maradonalle, joka vetäisi João Batista da Silvaa nappiksella jalkojen väliin viisisen minuuttia ennen ottelun päätösvihellystä Koska tuo -94 kisojen 8 matsin bänni on MM-historian pisin, niin paljos Diego sai tuosta aikanaan? Itse olin tuolloin vuoden ikäinen, eikä myöhemmässäkään vaiheessa ole tämä sanktion pituus millään tavoin jäänyt mielen sopukoihin. huom: teksti suora lainaus iltalehden sivuilta, siispä kirjoitusvirhekin perua sieltä  Yksikään Liverpool-fani ei enää kommentoi!
Miten jonkun joukkueen fanius nyt liittyy tähän mitenkään? Lähes mielelle käsittämättömiä tekoja, ja jokainen kommentoikoon halutessaan näitä omana itsenään, ja kokekoon asian niin kuin kokee. Se miten sen kukin kokee, kertoo enemmän siitä ihmisestä omana persoonanaan, kuin kannattamastaan joukkueesta tms.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.06.2014 klo 13:50:42 kirjoittanut hardluckpool »
|
|
|
|
|
Karsten Jankker
Poissa
|
 |
Vastaus #398 : 25.06.2014 klo 13:49:10 |
|
Onko sitten parempaakaan selitystä löydettävissä? Heikko impulssikontrolli, aivan varmasti mahdollinen ja jopa jonkunlaiset lapsuusajan traumat katutappeluista tjsp. jotka joku ketjussa aikaisemmin nosti esiin. Mutta kyllä mulla pisti silmään kivikovan ja eilisen puraisuissa se, että ne tapahtuivat vastustajan boksissa, ovat molemmat todella harkitun näköisiä ja ne tehdään tavalla, jossa on suuri mahdollisuus sille (kuten nytkin kävi) että refleksinä tulee kroppaa/kättä naamaan. Päälle vielä filmi, jossa yritetään tuota naamaan saantia korostaa.
Disclaimerina toki vielä, että tuollainen suunnitelmallisuus/laskelmointi toki vain nostaa ansaitsemansa pelikiellon määrää. En siis sano, että mies laskelmoi kun en hänen päänsä sisään pääse, mutta mielestäni nähdyn perusteella "paras" selitys tapahtuneelle.
Juuri näin, kyllä minäkin uskon että taustalla on ainakin puoliksi tiedostettu kuvio, jossain slummien katuhöntsissä tms. opittu temppu, joka sitten nousee tietyissä tilanteissa esiin.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #399 : 25.06.2014 klo 13:53:41 |
|
Yritä hyvä ihminen ymmärtää, että toisen aikuisen ihmisen pureminen on tabu ihmiskunnassa, niin ei vain tehdä. Oletko ikinä miettinyt miksi esim. UFC:ssä on pureminen kielletty, mutta melkein kaikki muu sallittu? Tämän vertaaminen joihinkin kyynärpääiskuihin on turhaa, koska noita voi tulla ns. pelitilanteissa (toki törkeä rike aina). Ai futiksessa annetaan pelikiellot nyt jonkun UFC-koodin perusteella? Ja tätä verrattiin pelitilanteen ulkopuoliseen kyynärpääiskuun.
|
|
|
|
|
|
|
|