FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.11.2025 klo 10:40:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 37 [38] 39 ... 226
 
Kirjoittaja Aihe: Mikael Forssell (2007 - 2008)  (Luettu 444488 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Väliinpudottaja

Poissa Poissa


Vastaus #925 : 05.04.2007 klo 15:39:59

Lainaus
Veikkausliigan kärkien tasosta voisi nostaa esiin Hermanni Vuorisen, joka tarvitsi vain reilun puolen kauden pelit maalikuninkuuteen. Kyseisellä kaverilla ei olisi pienintäkään saumaa mahtua Birminghamin reservijoukkueessa vaihtopenkille.
No olisi nyt ainakin hyvät mahdollisuudet. Kuten olen aiemminkin täällä maininnut Birminghamin reservijoukkue ei varsinaisesti ole edes mikään "reservijoukkue", niin kuin joillain Valioliigaseuroilla, vaan pikemminkin junnujoukkue. Tämä johtuu aika pitkälti siitä, että koko ressusarja on Valioliigan ulkopuolisille suurille seuroille lähinnä vitsi, mutta toisaalta ei Birminghamin ressujoukkuetta viime kaudellakaan suuresti käytetty tarjoamaan kokoonpanon ulkopuolisille pelaajille peliaikaa... Tälläkin kaudella Brumin ressut ovat pelanneet useita pelejä niin, ettei siellä ole ollut yhtään edustusjoukkueen pelaajaa mukana. Normaalisti näitä edustuksessa vähän tai ei ollenkaan peliaikaa saavia tai pitkältä sairaslomalta palaavia pelaajia on mukana 1-3. Esim. edellisessä pelissä mukana olivat Forssellin lisäksi vain Julian Gray ja Neil Kilkenny, joista kumpikaan ei ole tällä kaudella juurikaan kokoonpanoon kuulunut.

Brumin normaalit ressukärjet ovat Sone Aluko (-89) ja James McPike (-88), jotka Vuorinen varmaan pystyisi haastamaan, vaikka molemmat noista nuorukaisista ovatkin joitain nuorten maaotteluita tahkonneet.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #926 : 05.04.2007 klo 15:41:55

Veikkausliigaan. Aika jämäkalustoa Niklas toki Heerenveenissä on.

Täytyy toki todeta että kolmoskärkenä oleminen ei liene kuitenkaan mikään sysipaska tilanne ottaen huomioon ketä vastaan Nikke on viimeisen parin aikana joutunut kilpailemaan. Alves on ollut suvereeni tällä kaudella, Huntelaar oli suvereeni viime kaudella, Nilsson oli todella hyvä viime kaudella, tällä kaudelle pelkästään hyvä. Eiköhän Heerenveenillä joku suunnitelma Niken varalle ole kun löivät kuitenkin sen 4.5 vuotisen läpyskän käteen.
Väliinpudottaja

Poissa Poissa


Vastaus #927 : 05.04.2007 klo 15:44:46

Repesin!  :D Vai ei Miklu mahtuisi klubin avaukseen...  ::) Suuri ja mahtava klubi ja sitä rataa....
Tähän on vielä pakko pistää sama. C'mon, jotain realismia sentään.  :D
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #928 : 05.04.2007 klo 15:52:45

Ymmärrän kyllä nuokin näkemykset, vaikka kyllähän Miklu kovaa jälkeä tekisi Veikkausliigassa. Ei se ajoitus nyt niin huonoksi ole päässyt eikä terävyys niin paljoa kadonnut! Mutta onhan se aika huono tilanne ottaa joku pelaaja kuntoutumaan pariksi kuukaudeksi, jos kaudella on kovia tavoitteita. Kolme kärkipelaajaa on jo sisällä joukkueessa ja onnistuneet harjoituskaudella hyvin. Kyse onkin enemmän siitä, että HJK ei tarvitse uutta kärkeä ei niinkään siitä eikö Miklu joukkueeseen mahtuisi helposti.

Mitä Tarvajärveen tulee, niin helkkarin potentiaalinen kaveri. Lisäksi liikkuminen kentällä huippuluokkaa. Jos viimeistely olisi onnistunut paremmin MyPa:ssa, ei fanit olisi Nikkeä varmasti niin tuominneet. Hollannissa on tullut muutamia maaleja vähillä minuuteilla. Pitkälti tuo on itseluottamuksestakin kiinni.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #929 : 05.04.2007 klo 15:55:34

No olisi nyt ainakin hyvät mahdollisuudet. Kuten olen aiemminkin täällä maininnut Birminghamin reservijoukkue ei varsinaisesti ole edes mikään "reservijoukkue", niin kuin joillain Valioliigaseuroilla, vaan pikemminkin junnujoukkue.

Samalla lailla valtaosa valjujengien ressuista on nykyisin junnujoukkueita, joissa kakkosketjun senioripelaajat pelaavat loppupeleissä todella harvoin. Spurssin (jolla on todella laaja rinki) kohdalla ainoastaan oikeastaan ykkösmiehistöstä täysin paitsiossa ollut - ja suhteellisen nuori - Ziegler pelasi enemmän ressuissa ennen Sampdoriaan lainaamista. Muista Teme on pelannut 45 minuuttia loukkaantumisesta palatessaan, Ghaly yhden pelin vastaavassa tilanteessa sekä sittemmin spammerseihin myyty Davenport yhden pelin.
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #930 : 05.04.2007 klo 16:03:58

Tuskin Heerenveen on Brumia kovempi materiaaliltaan. En nyt tiedä, millainen "keskivertokärki" Niklas tällä hetkellä Veikkausliigassa olisi.

Asiat voi tietysti kääntää alkuperäisestä tekstistä mieleisekseen.
Minä kirjoitin:
Ei kai Birmingham kauheasti parempi jengi ole kuin Heerenveen ja siellä se Veikkausliigan keskivertokärkeä hieman parempi Tarvajärvi kuitenkin pelaa. Eiköhän Niklas mahtuisi Brumin reservijoukkueen penkille aika helpolla.
Ja tarkoitin tietysti, että kun pelasi Veikkausliigassa. En kai häntä nyt voi enää verrata. Kuten en pysty vertaamaan Shefkiä, JoJoa tai Roihaakaan. Silloin oli silloin ja nyt on nyt.
Pitäisi siis vain kirjoittaa kieli poskella, jotta asiaa ei voisi ymmärtää omaksi parhaakseen omalla tavallaan.



Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #931 : 05.04.2007 klo 18:27:43

Repesin!  :D Vai ei Miklu mahtuisi klubin avaukseen...  ::) Suuri ja mahtava klubi ja sitä rataa....

Väännetään nyt vielä kertaalleen rautalangasta, kun kaikki eivät tunnu olevan niin kovin hyviä luetun ymmärtämisessä ja toki tämä tekstien lainailu (kontekstistaan poistaminen) hankaloittaa tätä ymmärrtämistä:
Väitteeni oli siis, että "ei ole mitenkään itsestään selvää, että HJK:n kannattaisi (mikäli se edes olisi mahdollista) ottaa vailla pelituntumaa oleva Miklu pariksi kuukaudeksi lainalle kuntoutumaan ja syömään peliaikaa muilta klubihyökkääjiltä, jotka joutuisivat siten huilaamaan alkukaudesta ja pelaamaan taas Miklun lähtemisen jälkeen enemmän loppukaudesta."
Eli uskon Klubin saavuttavan ensi kaudella enemmän pisteitä Veikkausliigassa, kun a) hyökkääjinä pelaavat koko kauden Ghazi, Parikka ja Samura kuin jos b) hyökkääjinä pelaisivat alkukaudesta vemppa-Miklu, Ghazi, Parikka ja Samura ja loppukaudesta Ghazi, Parikka ja Samura. Comprende?
Bad News

Poissa Poissa


Vastaus #932 : 05.04.2007 klo 18:37:22

Hannover eye Forssell move

Hannover have confirmed reports that they are hoping to bring Mikael Forssell back to the Bundesliga.

The Birmingham City striker, whose career has been hindered by several serious injuries, was a major success when starring for Borussia Monchengladbach on loan in 2003.

Hannover feel the Finnish international would be the perfect candidate to strengthen their options up front next season.

Director of sport Christian Hochstatter has already travelled to Birmingham in order to find out if the Championship club are ready to sell Forssell.

However, he admitted that given the interest of several other clubs, Hannover could struggle to thrash out a deal.

"Things won't be easy, we are expecting difficult talks," Hochstatter told the German press on his return.

Dieter Hecking has been unhappy with the performances of Thomas Brdaric, Vahid Hashemian and Jiri Stajner up front this season.

And the Hannover coach feels he needs to sign an established striker in order to build a team which is able to challenge for a place in Europe next term.


Lähde SkySports
Jorma Teräs

Paikalla Paikalla


Vastaus #933 : 05.04.2007 klo 18:45:24

 :o Ylos

Olen pitänyt Miklun huippuhyvää mainetta Saksanmaalla jonkinasteisena myyttinä isojen loukkaantumisten jälkeen mutta uskottava se kai on kun oikein suora lainaus seurapomon suusta löytyy.
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #934 : 05.04.2007 klo 18:50:58

Uutisankka. Miten Hannover voi olla kiinnostunut pelaajasta, joka ei mahtuisi HJK:n avaukseen?  :D
Perjantaipullo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tika-taka


Vastaus #935 : 05.04.2007 klo 21:43:47

Väännetään nyt vielä kertaalleen rautalangasta, kun kaikki eivät tunnu olevan niin kovin hyviä luetun ymmärtämisessä ja toki tämä tekstien lainailu (kontekstistaan poistaminen) hankaloittaa tätä ymmärrtämistä:
Väitteeni oli siis, että "ei ole mitenkään itsestään selvää, että HJK:n kannattaisi (mikäli se edes olisi mahdollista) ottaa vailla pelituntumaa oleva Miklu pariksi kuukaudeksi lainalle kuntoutumaan ja syömään peliaikaa muilta klubihyökkääjiltä, jotka joutuisivat siten huilaamaan alkukaudesta ja pelaamaan taas Miklun lähtemisen jälkeen enemmän loppukaudesta."
Eli uskon Klubin saavuttavan ensi kaudella enemmän pisteitä Veikkausliigassa, kun a) hyökkääjinä pelaavat koko kauden Ghazi, Parikka ja Samura kuin jos b) hyökkääjinä pelaisivat alkukaudesta vemppa-Miklu, Ghazi, Parikka ja Samura ja loppukaudesta Ghazi, Parikka ja Samura. Comprende?
Uskossa on hyvä elää  ::)
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #936 : 05.04.2007 klo 22:04:39

Lainaus
However, he admitted that given the interest of several other clubs, Hannover could struggle to thrash out a deal.


Jotenkin haisee taaaaas sen agentin iänikuisilta vedätyksiltä. "Lontoon agenttipiireissä huhutaan Dortmundin tehneen 20 miljoonan tarjouksen Forssellista". - Muistaakseni sanatarkasti noin meni juttu Ilta-Sanomista joskus vuosituhannen alussa. Positiivistahan tässä Hannover-jutussa on se, että Hannoverin hyökkäyskalusto on todellista nallipyssykamaa, joten isoon rooliin pääseminen onnistuisi, jos vanha vire palaisi.


harmooni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #937 : 05.04.2007 klo 23:19:11

Tälle "Heartsilla on parempi nippu kun Brumilla."  :D
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #938 : 06.04.2007 klo 01:25:33

:D Eurocupienko vai minkä perusteella olet päätynyt tähän näkemykseen?


Eurocupithan vaan vahvistaa tätä käsitystä. Toisena vuonna samalla porukalla voi olla mahdollisuudet lohkoihin kummassa tahansa Euroopan pääcupissa, toisena vuonna taas voi tippua ensimmäisellä q-kierroksella. Ja mietipä taaksepäin - kaikki suomalaisjoukkueita Eurocupeista viimevuosina tiputtaneet joukkueet on pelanneet taitofutiksen sijaan todella suoraviivaista, pitkää ja fyysistä paskafutista. Meillä ylimielisyys on kostautunut siinä, että ollaan pelattu liikaa omaa peliä - ja hyvä niin. Parempi hävitä taidollisesti näyttävästi, kuin roiskimalla.
President

Poissa Poissa


Vastaus #939 : 06.04.2007 klo 07:59:29

e
« Viimeksi muokattu: 15.04.2007 klo 11:00:20 kirjoittanut President »
uusi äänekoski

Poissa Poissa


Vastaus #940 : 06.04.2007 klo 09:01:17

Ei viitsi edes kommentoida Veikkausliigan suhteen, koska pelin, pelaajien ja olosuhteiden :keskari: taso täällä Suomen Veikkausliigassa on niin täydellistä paskaa verrattuna Ruotsin/Skotlannin/Saksan/Hollannin sarjoihin, joihin Forssellin seuraava siirto ilmeisesti suuntautuu.  :-[
Forssellin sopimus on ilmeisen rahakas Ylos, koska muuten mies olisi jo muualla hakemassa avauksen paikkaa.
Äänekosken takakentälle  Ylos ;)
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #941 : 06.04.2007 klo 09:46:15

Eurocupithan vaan vahvistaa tätä käsitystä. Toisena vuonna samalla porukalla voi olla mahdollisuudet lohkoihin kummassa tahansa Euroopan pääcupissa, toisena vuonna taas voi tippua ensimmäisellä q-kierroksella. Ja mietipä taaksepäin - kaikki suomalaisjoukkueita Eurocupeista viimevuosina tiputtaneet joukkueet on pelanneet taitofutiksen sijaan todella suoraviivaista, pitkää ja fyysistä paskafutista. Meillä ylimielisyys on kostautunut siinä, että ollaan pelattu liikaa omaa peliä - ja hyvä niin. Parempi hävitä taidollisesti näyttävästi, kuin roiskimalla.

No hah, jos suomalaiset pudottavien turskien ym. peli näyttää paskalta, niin voisiko se siitä, että sekin on vielä melko paskaa verrattuna TV:ssä näkyvään todelliseen huippufutikseen. Suomalaisten yli tämä alempi keskiporraskin kävelee kyllä vaivatta. Turhahan sitä on pelatakaan yhtään sen paremmin kuin mikä  voittoon riittää.

Todellisia huippuja suomalaiset eivät nykyisin pääse juuri koskaan kohtaamaankaan, koska Uefa noteerasi tasoerojen "pienuuden" ja rukkasi karsintajärjestelmät sen mukaiseksi. Silloin kun satumaisen onnenkantamoisen seurauksena niin tapahtuu (viimeksi kai Haka - Liverpool), niin näistä "todella pienten" tasoerojen ottelupareista ei paljon jää suomalaiseen jalkapallohistoriaan kerrottavaa.
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #942 : 06.04.2007 klo 11:41:22

No hah, jos suomalaiset pudottavien turskien ym. peli näyttää paskalta, niin voisiko se siitä, että sekin on vielä melko paskaa verrattuna TV:ssä näkyvään todelliseen huippufutikseen. Suomalaisten yli tämä alempi keskiporraskin kävelee kyllä vaivatta. Turhahan sitä on pelatakaan yhtään sen paremmin kuin mikä  voittoon riittää.

Todellisia huippuja suomalaiset eivät nykyisin pääse juuri koskaan kohtaamaankaan, koska Uefa noteerasi tasoerojen "pienuuden" ja rukkasi karsintajärjestelmät sen mukaiseksi. Silloin kun satumaisen onnenkantamoisen seurauksena niin tapahtuu (viimeksi kai Haka - Liverpool), niin näistä "todella pienten" tasoerojen ottelupareista ei paljon jää suomalaiseen jalkapallohistoriaan kerrottavaa.

Noniin. Aina yhtä hauska väitellä tästä aiheesta suomalaista futista aliarvostavan suomalaisen kanssa... Toki tosiasia on se, että jopa suurempien liigojen joukkueilta vaaditaan hitunen onneakin päästä esim. UCL-lohkoihin ja pienempien maiden joukkueet välillä tuonne pääsevät. Esimerkkinä saavutuksesta kuitenkaan ei voi käyttää HJK:n vuoden 98 menestystä, koska karsinnat pelataan nykyään eri systeemillä. Sen sijaan voidaan käyttää esimerkkejä yksittäisistä voitoista tai häviöistä. Itselle viimeiseltä kymmeneltä vuodelta tulee mieleen ainakin HJKn europelit (UCL1998), MyPan voitto Dundee Unitedista (UC2005), MyPan voitto Young Boysista (UC2003), HJK:n esitykset Celticiä vastaan (UC2001), Tampere Unitedin voitto Charleroista (IT2005), Allianssin voitto Akratitoksesta (IT2003), Hakan esitys Fulhamia vastaan (IT2002) ja Jokereiden esitys West Hamia vastaan (IT1999).  Ja sitten tietty toisaalta häviöt Droghedaa tai Derrya vastaan... Toisaalta samalla tavalla ovat Ruotsin joukkueet rämpineet viime vuosina, vaikka monet niin paljon paremmaksi Veikkausliigaa Allsvenskanin rankkaavat.
Nyt herätys perkele! On niitä hienoja onnistumisiakin ollut, mutta toki suomalainen muistaa aina mieluummin ne epäonnistumiset. Älkää helvetissä menkö siihen lankaan, että aliarvostaisitte omaa liigaa pelkästään maineen perusteella ja älkää ainakaan jatkako tuon mielikuvan luomista - se tekee vain hallaa suomalaiselle futikselle. Suomalainen futis on kuitenkin paljon mainettaan parempaa, vaikka kuinka paskalta maistuisi sanoa se viimeisen maajoukkuepelin jälkeen...

Edit: Ja nyt menee pahasti off-topiciksi. Jokatapauksessa - Suomesta löytyy muutama joukkue, joihin voisin kuvitella Miklun siirtyvän lainaan, mikäli tämä ikinä tapahtuisi. Todennäköisempää siirto lainalle kuitenkin on jompaan kumpaan länsinaapuriimme.
« Viimeksi muokattu: 06.04.2007 klo 12:56:01 kirjoittanut niftan »
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #943 : 06.04.2007 klo 12:50:48

Kokeillaanpas vähän palauttaa raiteillaan kun Viinioksa on päässyt normaaliin "suomalaiset on sysipaskoja"-mantraansa.

Klubin osalta on sanottu jo oleellinen eli ei Miklua kannattais ottaa vaikka se olisi mahdollista, koska silloin joukkueen rakenne kärsisi hetkeksi. Sama juttu on TamUn kohdalla. Kärkijoukkueista vain Honka tarvitsee varmaa maalintekijää, mutta joukkueen vahvan keskikentän johdosta ei ole varmaa onko Miklu sellainen. Suomennettuna minkä joukkueen taktiikkaan Miklu sopisi?

Vuorisen kohdalla Hongan taktiikka sopi täydellisesti Hermannin vahvuuksiin ja sen vuoksi maaleja tuli runsaasti. Norjassa Vuorisen tulisi sopeutua taktiikkaan ja joukkueessa on käsittääkseni vastaavanlaisia pelaajia, jolloin toki onnistuminen vaihtelee. Tarvajärven kohdalla taas oikein mikään ei loksahtanut MyPassa kohdallaan, potentiaalin näkivät kaikki mutta tulokset olivat mitä olivat. Heereenveenissä sitten onnistunut tuohon nähden yliodotusten ja nuorelta mieheltä voi odottaa vielä paljon. Njazi Kuqi on puolestaan ihan käsittämätön tapaus.

Pelaajan tehoihin kun vaikuttaa paljolti joukkueen taktiikka ja sen soveltuvuus. Saadessaan onnistumisia itselleen sopivalla taktiikalla Suomessa ulkomaiset seurat kiinnostuvat ja jos ominaisuudet näyttävät hyviltä niin pelaaja on aika halpa ostaa Suomesta. Sitten parissa vuodessa nähdään onko taso riittävä ja pystyykö pelaaja sopeutumaan seuraan. Varsinaisesti lähtöliigan tasolla ei ole asiassa mitään merkitystä.

Lyhyessä lainassa on seuran kannalta vaaransa koska peliaika on aina pois muilta. Brumin kannalta toki Miklun lainaaminen ja testaaminen on järkevää, mitäänhän he eivät menetä. Miklun kannalta taas onnistuminen helpottaisi elämää suuresti. Potentiaalia toki on ja sen takia Hannover esimerkiksi on varmasti puheiden tasolla kiinnostunut (samat tyypit jotka haukkuvat suomalaisia yrittävät siis väittää, että suomalainen Alaja kykenisi vedettämään...). Tarvittaisiin vain näyttöjä, että loukkaantumiset eivät ole vieneet terää.

Joka tapauksessa siirto pois Englannin fyysisiltä kentiltä voisi tehdä hyvää. Muualla kerkeisi vähän miettiä pallon kanssa tekemisiä ja saada sitä kautta varmuutta.
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #944 : 06.04.2007 klo 13:31:16

Klubin osalta on sanottu jo oleellinen eli ei Miklua kannattais ottaa vaikka se olisi mahdollista, koska silloin joukkueen rakenne kärsisi hetkeksi. Sama juttu on TamUn kohdalla. Kärkijoukkueista vain Honka tarvitsee varmaa maalintekijää, mutta joukkueen vahvan keskikentän johdosta ei ole varmaa onko Miklu sellainen. Suomennettuna minkä joukkueen taktiikkaan Miklu sopisi?

Tämä on kyllä aivan puhdasta huttua. Suomalaisseurojen ei kannattaisi ottaa Miklua, mutta syyt ovat aivan toiset: Miklun parin kuukauden palkkakin riittäisi suistamaan suomiporukan talouden raiteiltaan.

Tuo "sekottaisi joukkuekemian" taas on ihan roskaa. Kyllä mikä tahansa porukka ottaisi vain kolmeksikin kuukaudeksi maalinsylkijän, joka olisi reilusti tasokkaampi kuin yksikään muu jengin hyökkääjistä, mikäli se ei taloudellisesti maksaisi suhteettomasti. Ei siinä paljon joukkueen rakennetta mietittäisi jos tuollainen taivaanlahja putoaisi. Jonkun toisen pelipaikan pelaajan kohdalla tuolla seikalla voisi olla pikkaisen enemmän merkitystä.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #945 : 06.04.2007 klo 14:39:21

Tämä on kyllä aivan puhdasta huttua. Suomalaisseurojen ei kannattaisi ottaa Miklua, mutta syyt ovat aivan toiset: Miklun parin kuukauden palkkakin riittäisi suistamaan suomiporukan talouden raiteiltaan.

Tämä on kyllä ihan puhdasta tyhmyyttä.
Lähtokohtana ei missään tilanteessa tietenkään voi olla, sen tietää jokainen suomalaisten joukkueiden taloudesta jotain ymmärtävä, Miklun koko palkan maksaminen noin kolmen kuukauden ajalta. Pelien, vastuun ja maalien saaminen on etenkin Birminghamin etu jolloin Miklu joko saadaan pelikuntoon tai sitten markkina-arvoa hinattua ylemmäs loppukesän siirtoikkunaa varten. Sen vuoksi niin Ruotsin kuin Norjankin tapauksessa ja Suomenkin kohdalla Brumi maksaa kokonaan tai ainakin hyvin suuren osan Miklun palkasta.

Lainaus
Tuo "sekottaisi joukkuekemian" taas on ihan roskaa. Kyllä mikä tahansa porukka ottaisi vain kolmeksikin kuukaudeksi maalinsylkijän, joka olisi reilusti tasokkaampi kuin yksikään muu jengin hyökkääjistä, mikäli se ei taloudellisesti maksaisi suhteettomasti.

Paskapuhetta.
Miklu olisi todennäköisesti pois seurasta siinä vaiheessa kun cupin, liigan ja mahdollisten europelien ratkaisuotteluita käytäisiin. Silloin pitäisi sisään ajaa uusi hyökkääjä ja saldona hyvinkin voisi olla loppukaudella komea mahalasku juuri seonneen joukkuekemian vuoksi.

Lainaus
Ei siinä paljon joukkueen rakennetta mietittäisi jos tuollainen taivaanlahja putoaisi. Jonkun toisen pelipaikan pelaajan kohdalla tuolla seikalla voisi olla pikkaisen enemmän merkitystä.

Yritä nyt päättää ovat suomalaiset sysipaskoja aina ja kaikkialla vaiko sittenkin liian hyviä Suomeen...

Pahasti pelkään, että joudut jankkaamaan täällä liturgiaasi vain siksi ettei tasosi riitä kansainvälisillä foorumeilla.
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #946 : 06.04.2007 klo 14:58:13

Tämä on kyllä ihan puhdasta tyhmyyttä.
Lähtokohtana ei missään tilanteessa tietenkään voi olla, sen tietää jokainen suomalaisten joukkueiden taloudesta jotain ymmärtävä, Miklun koko palkan maksaminen noin kolmen kuukauden ajalta. Pelien, vastuun ja maalien saaminen on etenkin Birminghamin etu jolloin Miklu joko saadaan pelikuntoon tai sitten markkina-arvoa hinattua ylemmäs loppukesän siirtoikkunaa varten. Sen vuoksi niin Ruotsin kuin Norjankin tapauksessa ja Suomenkin kohdalla Brumi maksaa kokonaan tai ainakin hyvin suuren osan Miklun palkasta.

Brum brum ei kuitenkaan ole hyväntekeväisyysjärjestö. Varmasti Miklu lähetettäisiin mieluummin jengiin, joka maksaisi suuremman osan palkasta. Tuollainen kesälaina suuntautuisi toteutuessaan siksikin käytännössä varmuudella skandinaaviseuraan (kun ei Miklu Venäjällekään varmaankaan lähde), ei Suomeen.

Lainaus
Paskapuhetta.
Miklu olisi todennäköisesti pois seurasta siinä vaiheessa kun cupin, liigan ja mahdollisten europelien ratkaisuotteluita käytäisiin. Silloin pitäisi sisään ajaa uusi hyökkääjä ja saldona hyvinkin voisi olla loppukaudella komea mahalasku juuri seonneen joukkuekemian vuoksi.

Tämä on "riski", joka kannattaisi ottaa, mikäli noin uskomaton onnenpotku kuin mahdollisuus saada Miklu pariksi kuukaudeksi osuisi. Jos joku ihan oikeasti esittää sellaista, että Klubi ei huolisi Miklua mikäli häntä sille kohtuuhintaan tarjottaisiin, niin eipä voi kuin ihmetellä miten pihalla realiteeteistä ihminen voi olla. Sama kuin Helsingborgs ei olisi huolinnut Larssonia tai FC Lahti Littiä.

Lainaus
Yritä nyt päättää ovat suomalaiset sysipaskoja aina ja kaikkialla vaiko sittenkin liian hyviä Suomeen...

Jotkut suomalaiset ovat liian hyviä Suomeen. "Liian hyvä Suomeen" on muuten suunnilleen sama asia kuin "tarpeeksi hyvä ulkomaan ammattilaiskentille".
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #947 : 06.04.2007 klo 16:26:08

Brum brum ei kuitenkaan ole hyväntekeväisyysjärjestö. Varmasti Miklu lähetettäisiin mieluummin jengiin, joka maksaisi suuremman osan palkasta. Tuollainen kesälaina suuntautuisi toteutuessaan siksikin käytännössä varmuudella skandinaaviseuraan (kun ei Miklu Venäjällekään varmaankaan lähde), ei Suomeen.

Tästä olen samaa mieltä, mutta tässähän olikin kysymys siitä onko Miklua järkevä ottaa pelillisesti hetkeksi kokoonpanoon. Sama kysymys tosin herää muissakin maissa, mutta silloin voidaan puhua pidemmästä lainasta jos lainaseuralla on varaa maksaa osa palkasta.

Lainaus
Tämä on "riski", joka kannattaisi ottaa, mikäli noin uskomaton onnenpotku kuin mahdollisuus saada Miklu pariksi kuukaudeksi osuisi. Jos joku ihan oikeasti esittää sellaista, että Klubi ei huolisi Miklua mikäli häntä sille kohtuuhintaan tarjottaisiin, niin eipä voi kuin ihmetellä miten pihalla realiteeteistä ihminen voi olla. Sama kuin Helsingborgs ei olisi huolinnut Larssonia tai FC Lahti Littiä.

Larsson ja Litti tulivat seuroihinsa koko kaudeksi (tai siis Litin kohdalla piti tulla).
Vaikutus ei ole sama kuin jos yksi tyyppi tulee kolmeksi kuukaudeksi, vie peliaikaa muilta ja sen jälkeen lähtee takaisin.

Joten tervetuloa sieltä pihalta faktojen ja reaaliteettien maailmaan, edes kerran.
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #948 : 06.04.2007 klo 23:52:47

Väännetään nyt vielä kertaalleen rautalangasta, kun kaikki eivät tunnu olevan niin kovin hyviä luetun ymmärtämisessä ja toki tämä tekstien lainailu (kontekstistaan poistaminen) hankaloittaa tätä ymmärrtämistä:
Väitteeni oli siis, että "ei ole mitenkään itsestään selvää, että HJK:n kannattaisi (mikäli se edes olisi mahdollista) ottaa vailla pelituntumaa oleva Miklu pariksi kuukaudeksi lainalle kuntoutumaan ja syömään peliaikaa muilta klubihyökkääjiltä, jotka joutuisivat siten huilaamaan alkukaudesta ja pelaamaan taas Miklun lähtemisen jälkeen enemmän loppukaudesta."
Eli uskon Klubin saavuttavan ensi kaudella enemmän pisteitä Veikkausliigassa, kun a) hyökkääjinä pelaavat koko kauden Ghazi, Parikka ja Samura kuin jos b) hyökkääjinä pelaisivat alkukaudesta vemppa-Miklu, Ghazi, Parikka ja Samura ja loppukaudesta Ghazi, Parikka ja Samura. Comprende?

Ykköselle Zorbas kirjoitti seuraavaa:

Lainaus
Spekulaatioista ainakin HJK voidaan jättää heti suosiolla pois. B'ham:lla on varmasti tuossa lainasopimuksessa "pakko peluuttaa"-pykälä, eikä Miklu mahdu mitenkään Klubin pelaavaan kokoonpanoon. Neloskärkenä ehkä jämäminuutteja voisi olla tiedossa, mutta tuo ei taida kumpaakaan osapuolta hirveästi kiinnostaa. TPS?

 ::) :keskari:
ohwell

Poissa Poissa


Vastaus #949 : 07.04.2007 klo 00:16:00

Mikäs sen suurempi buusti suomifutikselle, Miklu tulee Veikkausliigaan hakemaan ottelutuntumaa, vetää tuulipukuja katsomoihin, mutta pelaa mitään sanomattomasti tehden 14:ssä ottelussa kaksi maalia. Menetetyksi mieheksi tuulipukujen toimesta merkitty Forssell myydään heinäkuussa Birminghamin toimesta johonkin Bundesliigaan ja Miklu pamauttaa uudessa seurassaan 18 maalia ja pelaa uransa parhaimman kauden, samalla auttaen maajoukkueen EM-kisoihin ratkaisevilla osumilla Serbiassa ja Belgiassa.

Veikkausliigan katsomoissa kesällä Forssellin hapuilevat otteet nähneet tuulipuvut ihmettelisivät miten suhtautua vielä viime kesänä vähättelyn kohteena olleeseen suomi-futikseen, maajoukkueen selviydyttyä vihdoinkin lopputurnaukseen.

Ja sit mä heräsin.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2007 klo 00:45:46 kirjoittanut ohwell »

 
Sivuja: 1 ... 37 [38] 39 ... 226
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa