Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #325 : 18.08.2014 klo 23:08:32 |
|
Pari huomiota:
Mourinho. King of style on tehnyt paluun. Rakennusvaiheen (viime kausi) piriverkkareissa ja mukavassa toppaliivissä löysästi penkin päässä löhöillyt vätys on vaihtanut sharppiin lookkin ja on valmis taas voittamaan.
Drogba. Legendan paluun isoin haaste on toisen legendan puute. Lampsilla ja Drogsilla oli erityinen yhteys, aina kun Frank sai pallon, alkoi miehen silmä etsimään isoa D:tä, jolle pallon pystyi heittämään boksin eteen mistä vain. Sitä yhteyttä ei enää ole mutta toivotaan että Cesc tai Hazze oppii pelaamaan Drogban vahvuuksille miehen tullessa kehiin.
Toinen puoliaika oli aika puuduttavaa pallonhallintaneppailua mutta tasoero oli valtava, joten säästely oli varmasti oikea ratkaisu. Hienoa että Schürrle ja Diego Costa osuivat heti sillä näiltä kavereilta tehoja nimenomaan odotetaan. Kontrasti viime kauden loppupeleihin oli huima, ja pelkästään positiivisessa mielessä. Kolme pinnaa on aina paras tapa aloittaa kausi. Nyt se tuli helpohkosti ja hyvä näin. Kyllä niitä tuskaisia vääntöjä ehditään myöhemminkin katsomaan. Kaikkiaan varsin vahva alku, joskin muistetaan että vastustaja oli Burnley. Jolle toki kaikki kunnia noususta ja onnea säilymistaisteluun.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.08.2014 klo 23:12:08 kirjoittanut Cel »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #326 : 18.08.2014 klo 23:17:29 |
|
Ihan mukavastihan tuo alkoi, Costalla ja Cescillä erinomaiset debyytit ja myös maailmanmestarin hieno maali lämmitti mieltä. Toinen puoliaika ei välttämättä mitään silmiähivelevää seksipalloa enää ollut, mutta todella kypsänoloisesti Chelsea onnistui pelin tappamaan ja kahden maalin johdossa mitään pelättävää ei enää ollut, joten ehkä ihan hyvä ratkaisu säästellä polttoainetta pitkää kautta huomioiden. Viikonloppuna sitten taas tuoreilla jaloilla Leicesterin kaatoon Stamford Bridgellä ja kotiavauksesta sarjanousijaa vastaan voidaan ehkä jo hieman pirteämpää peliä odottaa läpi ottelun. Todella vahvat fiilikset tämän kauden suhteen. 
|
|
|
|
|
|
|
|
pikkupelle
|
 |
pikkupelle
Vastaus #328 : 18.08.2014 klo 23:24:26 |
|
Ehkä enemmän vastustajan huonoutta kuin Chelsean hyvyyttä tänään, mutta onneksi sentään parin maalin voitto kauden avauksesta, muutahan ei tässä vaiheessa tarvitakaan. Cesciltä muutama hieno oivallus ja kuten Taivainenkin totesi, niin onhan tuo 2-1-maali vahva kandidaatti jopa koko kauden hienoimmaksi. Costa, Hazard ja Schürrle kaikki aktiivisia ja hyviä, vaikkakin viimeiset ratkaisut olivat kaikilta välillä vähän kyseenalaisia. Etenkin Hazardin liike oli äärimmäisen terävää pallonkin kanssa. Puolustuslinja oli yllättävänkin pahasti kesäterässä, mutta onneksi Burnleysta ei loppujen lopuksi ollut kovinkaan vahvasti tuota testaamaan.
|
|
|
|
|
Erityistapaus
Poissa
Suosikkijoukkue: The Special One
|
 |
Vastaus #329 : 19.08.2014 klo 01:21:09 |
|
Hyvä peli. Oli kyllä mahtava nähdä viime kevään kompurointien jälkeen, kuinka pallo liikkui, syötöt olivat nopeita ja hyökkäyspään tempo oli kova. Eikä näitä nähty vain pelkästään Cesciltä, vaikka hän juuri näitä osa-alueita parantaa, vaan kokonaisuutena koko joukkueelta. Näki selvästi, että pre-seasonilla on nimenomaan työstetty sitä, miten hyökätä matalalla ja passiivisesti puolustavia joukkueita vastaan.
Cesc oli luonnollisesti selkeä MoM, mutta hyvä esitys muiltakin Chelsea-debytanteilta. Courtois ei mahtanut maalille mitään ja hoiti tehtävänsä vakuuttavasti. Kuten tuolla liveseurantatopicissa totesin, niin varmuus etenkin keskityspalloissa oli järkyttävän kovalla tasolla. Costa teki maalin, piti palloa hyvin ja hankki moraalisen pilkun. Ei hullumpi esitys sielläkään.
Tästä on hyvä jatkaa.
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #330 : 19.08.2014 klo 09:48:09 |
|
Hyvä voitto Chelsealta! Fabregas ja Schurrle erinomaisia. Alan pitämään Schurrlesta peli peliltä enemmän ja enemmän! Keskikentän keskustan kolmikko sopii hyvin näitä ennakkoon heikompia vastaan, mutta onkohan liian hyökkäävä top 6 joukkueita vastaan? Olisiko näitä vastaan järkevämpi laittaa Ramires Oscarin tilalle ja Fabe kymppipaikalle. Costalle avausmaali mitä toivoinkin  Ja niin kuin joku jo mainitsikin niin toivottavasti Luis nähdään ens pelissä Azpilicuetan tilalla vaspana.
|
|
|
|
|
bzh
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #331 : 19.08.2014 klo 10:02:27 |
|
Hyvä voitto Chelsealta! Fabregas ja Schurrle erinomaisia. Alan pitämään Schurrlesta peli peliltä enemmän ja enemmän! Keskikentän keskustan kolmikko sopii hyvin näitä ennakkoon heikompia vastaan, mutta onkohan liian hyökkäävä top 6 joukkueita vastaan? Olisiko näitä vastaan järkevämpi laittaa Ramires Oscarin tilalle ja Fabe kymppipaikalle. Costalle avausmaali mitä toivoinkin  Ja niin kuin joku jo mainitsikin niin toivottavasti Luis nähdään ens pelissä Azpilicuetan tilalla vaspana. Riippuen toki joukkueesta, mutta itse laittaisin mielummin van Ginkelin Maticin viereen kuin Ramiresin. Eilisestä matsista sen verran, että hyökkäys toimi mallikkaasti, mutta puolustuksessa oli ihmeen paljon epävarmuutta ja sekoilua. Onneksi nämä ensimmäiset pelit eivät ole ihan kärkipäähän ennustettuja joukkueita vastaan, niin ehtii puolustuskin saada pelinsä kuntoon. Tosin Leicester näytti Evertonia vastaan ettei se välttämättä ole mikään heittopussi ja tulee ottaa vakavasti.
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #332 : 19.08.2014 klo 10:56:42 |
|
Olihan aika kiimainen esitys. Ei ollut Burnleylla mitään jakoa: peli meni lähes Mourinhon käsikirjoituksen mukaan. Fabregas pelasi kuin nuori Lamps konsanaan ja täytyy toivoa, että mies säilyy ehjänä läpi kauden, niin silloin mestaruus on erittäin lähellä. Varsinkin näitä puolustuslinja alhaalla pelaavia joukkueita vastaan Fabregas on todella timanttinen vahvistus terävine läpisyöttöineen ja nopean pelinlukutaidon ansiosta. Jos Fabregas on terveenä, kannattaa vastustajan miettiä myös muita vaihtoehtoja kuin bussin parkkeeraamista. Tämä tekee vastustajien valmistautumisen erittäin hankalaksi kun ei oikeastaan ole varmaa taktiikkaa Chelseaa vastaan enää, kuten viime kaudella. Erittäin luottavainen fiilis tuli kauteen itselle eilen.
Costa oli ihan ok. Veikkaan että Costasta saadaan kuitenkin enemmän irti matseissa jossa joudutaan tekemään nopeita vastahyökkäyksiä. Näitä Burnleyn busseja vastaan on vaikea tehdä nopeita spurtteja ja kiihdytyksiä selustan taakse, eikä Costan pienessä tilassa pelaaminen ja tekninen taito ole mitenkään ilmiömäisellä tasolla. Tosin itseluottamusta Costalla on monen potenssin verran enemmän kuin Torresilla ja maalipaikoista mies harvemmin erehtyy. Iso EOM on Costakin siis. Aitoa katupojan mulkkumaisuutta olen itse haikaillut Drogban parhaiden päivien jälkeen hyökkäyspäähän ja tätä Costa näyttäisi tuovan.
Joukkueen yhteispelaaminen hyökkäyspäässä on kehittynyt harppauksella eteenpäin ja Burnleyn maalin jälkeinen tempo hyökkäyksissä teki itselleni suuren vaikutuksen. Siinä oli sitä sexyfootballia, mitä Romankin haluaa. Viime kauden Ramires-Mikel kaksikolla ei tällaista voinut harrastaa ja onneksi tuo kaksikko on nyt oikeissa asemissaan, penkillä rotaatiomiehinä. Schürrle on saanut MM-kisoista lisää virtaa ja itseluottamusta mikä on erittäin positiivinen asia. Huomionarvoista on myöskin se, ettei Hazard ole enää joukkueen selkeä ykköstähti, vaikka mies huikea pelaaja onkin. Tämä on hyvä asia, ettei Hazardilla nouse neste päähän. Minusta esim. Matic, Cesc, Azpi, Schürrle, Costa ja Courtois ovat samalla tasolla tai ainakin melkein.
Chelsean taitotempo ja liikkuvuus on minusta eri tasolla muihin valjujengeihin verrattuna. Ainoa asia mikä harmittaa on hyökkäyspään materiaalin kapeus. Costa ei saa loukkaantua pidemmäksi aikaa. Kyllä muuten vituttaa kun katsoo Sturridgen pelejä Liverpoolissa. Siinä olisi lähes täydellinen hyökkääjä meille: erinomainen pelimies muttei kuitenkaan liian iso stara. Voisi harrastaa rotaatiota Costan kanssa. Kun katsoo vaikka Cityn arsenaalia: heillä on penkiltä heittää Agüero... Meillä Torres. Tämä on ainoa asia mikä aiheuttaa itselle huolta mestaruuden suhteen. Vaikka muuten seurajohto on lähes täydellistä toimintaa tehnyt siirtomarkkinoilla viimeiset pari kautta, niin Sturridgen kohdalla tehtiin kyllä paha huti. Sopisi nykyiseen pelitapaan kuin tikku paskaan. No mutta näillä mennään eikä tällä materiaalilla ole selittelyille sijaa ja ensi kesänä täytyy ostaa uusi hyökkääjä taas.
|
|
|
|
|
Nando
Poissa
Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC
|
 |
Vastaus #333 : 19.08.2014 klo 13:26:26 |
|
Pelottavan hyvä esitys Chelsealta. Muistettakoon toki, että vastassa oli Burnley, jonka pelaajista varmaan kukaan ei ole ikinä ennen kohdannut tämän tason futaajia liigamatsissa. Taitoero oli valtava, vaikka Burnley saikin maalin ja lisäksi pari muuta hyvää paikkaa. Costa näyttää juuri siltä, mitä siniset ovat kaivanneet jo monta kautta. Pallovarma, taitava kuljettaja ja mikä tärkeintä, itsevarma viimeistelijä. Fabregas näyttää myös istuvan tuohon nippuun kuin Hugo Bossin mittatilauspuku.
Eihän tämä nyt vielä mikään testi ollut, mutta pystyy eilisen perusteella silti vahvistamaan käsitystä siitä, mikä jengi on se suosikki tämän vuoden liigassa. Vaikea keksiä mitään merkittäviä heikkouksia ja kun Matic, Syrrle ja kumppanitkin alkavat istua systeemiin, niin on kyllä vaikea voitettava. Costan loukkaantuminenkaan ei mielestäni olisi niin paha asia, kuin mitä voisi äkkisältään ajatella. Myös Shürrle ja Fabregas pystyvät hyvin pelaamaan kärjessä eikä tuo maalinteko muutenkaan yhden miehen varassa ole. Eikä se Torreskaan nyt niin huono ole, mitä nyt viimeistely on edelleen luokatonta.
|
|
|
|
|
JamesBondi
Poissa
|
 |
Vastaus #334 : 19.08.2014 klo 14:35:02 |
|
Eihän tämä nyt vielä mikään testi ollut
Tämä pitää muistaa! Vastustaja oli valioliigan heikointa osastoa. Tottakai peli näyttää erittäin lupaavalta, mutta se vaatii todellakin sen, että esimerkiksi juuri Costa ja Fabregas pysyvät ehjänä läpi kauden. Costa on mielestäni ominaisuuksiltaan melkeinpä täydellinen hyökkääjä. Nopea, kliininen, taitava ja voimakas, sekä häneltä löytyy sopivasti kusipäisyyttä. Jos vain kasetti pysyy kasassa ja ei tule loukkaantumisia niin 20 maalin rajapyykki tulee menemään rikki tällä kaudella helposti.
|
|
|
|
|
Nikeman
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #335 : 21.08.2014 klo 07:31:27 |
|
Kellään sanottavaa tuosta destrosta ketä on nyt joissain lehdissä huhuttu swapdealina torresin kanssa? Huhuun en hirveästi usko mutta olisi kiva tietää onko mistään kotoisin kyseinen hyökkääjä.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #336 : 21.08.2014 klo 09:04:59 |
|
Kellään sanottavaa tuosta destrosta ketä on nyt joissain lehdissä huhuttu swapdealina torresin kanssa? Huhuun en hirveästi usko mutta olisi kiva tietää onko mistään kotoisin kyseinen hyökkääjä.
Onhan tuo yksi Italian lupaavimmista nuorista hyökkääjistä ellei se lupaavin. Viime kaudella pitkän loukkaantumisen jälkeen kevät kaudella 20matsissa komeat tehot 13 maalia ja pari syöttöä. Välillä on vähän kasvukipuja, mutta huomattavasti valmiimpi paketti kuin moni muu ikäisensä, jos vain paikat kestää. Huhuttu kauppa kuullostaa kyllä aivan älyttömältä Roman suhteen, vaikka Torresin mahdollisuuksiin herätä uudessa ympäristössä vähän uskoisikin. Toistaiseksi en pidättelisi hengitystä, mutta onhan Roman kohdalla huhuttu hieman näistä FFP pakkotteista, jotka saattaa ajaa epätoiviosiin tekoihin.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #337 : 21.08.2014 klo 12:52:13 |
|
Kellään sanottavaa tuosta destrosta ketä on nyt joissain lehdissä huhuttu swapdealina torresin kanssa? Huhuun en hirveästi usko mutta olisi kiva tietää onko mistään kotoisin kyseinen hyökkääjä.
Huhujen lähteenä Eurosportilla ainakin The Times, joten tuskin ne ovat täysin tuulesta temmattuja. Torres to be swapped for Destro: Chelsea and Roma are in talks over a swap deal that would see Fernando Torres move to the Serie A club and Mattia Destro arrive at Stamford Bridge. The Times claims an exclusive and reports that the Blues would sign the £20m-rated Italy striker with Torres heading in the opposite direction on a season-long loan. Roma officials have been in London to thrash out a deal with Chelsea keen on recruiting a player who would provide competition for Diego Costa and Didier Drogba up front. Paper Round's view: Torres has been given more than enough time at Chelsea to prove himself and justify that £50m price tag, but he has not succeeded in doing so. Clearly, it's time for pastures new, both for Chelsea, who need to cut their losses, and for the player himself, who needs to reignite his career. Roma seems to be as good a place as any to do that. And if Chelsea can bring in an exciting young prospect such as Destro in a deal to offload Torres, all the better. https://uk.eurosport.yahoo.com/news/premier-league-paper-round-torres-swapped-italy-striker-040206488--sow.htmlEli ilmeisesti Torresin laina olisi osa kauppaa, jossa Destro siirtyy Chelseaan pysyvästi. En näe miten tuossa muuten olisi mitään järkeä Roman kannalta.
|
|
|
|
|
bzh
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #338 : 21.08.2014 klo 14:10:47 |
|
Huhujen lähteenä Eurosportilla ainakin The Times, joten tuskin ne ovat täysin tuulesta temmattuja. Torres to be swapped for Destro: Chelsea and Roma are in talks over a swap deal that would see Fernando Torres move to the Serie A club and Mattia Destro arrive at Stamford Bridge. The Times claims an exclusive and reports that the Blues would sign the £20m-rated Italy striker with Torres heading in the opposite direction on a season-long loan. Roma officials have been in London to thrash out a deal with Chelsea keen on recruiting a player who would provide competition for Diego Costa and Didier Drogba up front. Paper Round's view: Torres has been given more than enough time at Chelsea to prove himself and justify that £50m price tag, but he has not succeeded in doing so. Clearly, it's time for pastures new, both for Chelsea, who need to cut their losses, and for the player himself, who needs to reignite his career. Roma seems to be as good a place as any to do that. And if Chelsea can bring in an exciting young prospect such as Destro in a deal to offload Torres, all the better. https://uk.eurosport.yahoo.com/news/premier-league-paper-round-torres-swapped-italy-striker-040206488--sow.htmlEli ilmeisesti Torresin laina olisi osa kauppaa, jossa Destro siirtyy Chelseaan pysyvästi. En näe miten tuossa muuten olisi mitään järkeä Roman kannalta. "The Times reports that Roma are interested in signing Torres if the clubs can reach an agreement over the Spain star's £180,000-a-week wages." Siinäpä tuon siirron ongelma pähkinänkuoressa. Todellakin toivon siirron toteutuvan, mutta en kyllä usko siihen hetkeäkään.
|
|
|
|
|
Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #339 : 21.08.2014 klo 15:29:20 |
|
"The Times reports that Roma are interested in signing Torres if the clubs can reach an agreement over the Spain star's £180,000-a-week wages." Siinäpä tuon siirron ongelma pähkinänkuoressa. Todellakin toivon siirron toteutuvan, mutta en kyllä usko siihen hetkeäkään.
Tämä problematiikka ei varsinaisesti tule puskista... Ilman tota järjetöntä liksaa Bogarde.. anteeksi siis Torso olisi vaihtanut seuraa jo vuosia sitten.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #340 : 21.08.2014 klo 15:53:43 |
|
Destron ottaisin aivan helvetin mielelläni Chelseaan. Costa ja Didi eivät kuitenkaan saletisti pysy terveiden kirjoissa koko kautta (sikälimikäli nuorukainen kolmoshyökkääjäksi hommattaisiin näiden kahden taakse) joten Mattialle varmasti minuutteja irtoaisi. Nämä minuutit voisi sitten kivikovassa käyttää ns. opiskeluaikana (muutama byyri siihen päälle tietty pelkkää plussaa) ja ensi vuonna kun Drog siirtyy lopullisesti verkkarihommiin, olisi kärkiparina Destro+Costa ja siellä takana sitten vaikka joku U21-jengin tämän kauden helmi. Toivottavasti Cashley puhuu Nandon pään pyörälle asian suhteen.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #341 : 21.08.2014 klo 19:40:01 |
|
Youtube-koosteiden perusteella pelkästään nyt ei kauheasti kannata pelaajia lähteä arvioimaan mutta kyllähän Destro sangen terävältä kuudentoista alueen sisällä vaikuttaa. Todennäköisesti miehelle itselleenkin sopisi näin yhdelle kaudelle "kolmosena" pelaaminen, jonka jälkeen sitten seuraavalla kaudella suoraan Costan kanssa kamppailemaan ykköspyssyn paikasta.
|
|
|
|
|
mailou
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #342 : 21.08.2014 klo 20:42:10 |
|
Toivotaan, että diili menisi läpi. Jotain kompensaatiota tuossa voidaan joutua maksamaan, koska Torresin palkka, mutta eipä haittane.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #343 : 23.08.2014 klo 14:19:56 |
|
Parin tunnin päästä sitten kausi käyntiin myös SB:lla, kun vastaan asettuu Leicester. Seuran kotisivujen matsiennakon mielenkiintoinen tieto kertoo, että kauden avausottelussa kotona ei ole tullut turpaan sitten kauden 93/94, eli hyvältä näyttää tämänkin tiedon valossa. Maanantaina nähtiin erittäin väkevä esitys jo ennakolta paljon heikompaa joukkuetta vastaan ja samanlaista esitystä odotetaan tälläkin kertaa. Ketut vuorostaan pistivät omassa avauksessaan ilmeisesti ihan tosissaan kampoihin Evertonille näiden kotona venyen lopussa tasoihin. Saavutus, joka ei Chelseallekaan ole mikään itsestäänselvyys Goodison Parkilla vieraillessa. Luotto on kuitenkin luja ainakin allekirjoittaneella enkä usko vierailijoiden pystyvän tosissaan haastamaan edes tasatuloksesta väkevää kotijoukkuetta. Ainakin parin maalin voittoa siis odotetaan.
Kokoonpanomuutoksille ei liene mitään varsinaista tarvetta, mutta mielenkiintoista olisi nähdä sekä Luis että Zouma avauksessa.
|
|
|
|
|
Eden
Poissa
|
 |
Vastaus #344 : 23.08.2014 klo 14:41:41 |
|
Kokoonpanomuutoksille ei liene mitään varsinaista tarvetta, mutta mielenkiintoista olisi nähdä sekä Luis että Zouma avauksessa.
Zouma tuskin tulee avaukseen pääsemään tänään, ja toppariparina jatkanee lähes 100%:lla todennäköisyydellä JT-Cahill. Luisin olisi hyvä saada varmasti tänään jo kausi käyntiin tosipelien osalta, ja tämän tietää Mourinhokin. Posiitiivinen ongelma on sitten se, kumman pudottaisi Burnley-pelin laitapakeista: erikoistilanteissa ja puolustussuuntaan erinomaisen Ivanovicin vai ahkeran ja viime kaudella läpimurtonsa tehneen (+Mourinhon suosikin) Azpilicuetan? Kuten Mourinho sanoi eilen pressissä, nyt kokoonpanomuutoksia on tavallaan vaikeampi tehdä, kun pelataan vain yksi peli viikossa. Kun myöhemmin UCL ja muut turnaukset tulevat lisänä ja pelataan järjestään se 2-3 peliä viikossa, niin rotaation pyörittäminen on "helpompaa". En usko, että muita muutoksia kokoonpanoon tulee. Eli: ------------Diego Costa------------- --Hazard-----Oscar------Schurrle-- ---------Matic-----Fabregas-------- --Luis---Terry--Cahill--Azpilicueta- ------------Courtois-----------------
|
|
|
|
|
Nikeman
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #345 : 23.08.2014 klo 17:56:23 |
|
Olenko ainoa kenen mielestä oscarin esitykset viime aikoina ovat olleet raivostuttavan löysiä/huonoja mukaan lukien viime kauden loppu?
|
|
|
|
|
TheBlues
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Kaisa Mäkäräinen
|
 |
Vastaus #346 : 23.08.2014 klo 18:01:55 |
|
Olenko ainoa kenen mielestä oscarin esitykset viime aikoina ovat olleet raivostuttavan löysiä/huonoja mukaan lukien viime kauden loppu?
Jaa... mielestäni tänään oli kuitenkin selvästi pirteämpi Oscar, ja olihan brassi lähellä iskeä maalinkin, mutta kaunis kuti osui vain tolppaan.
|
|
|
|
|
Wasshoi
Poissa
Suosikkijoukkue: Moc Moc Trio
|
 |
Vastaus #347 : 23.08.2014 klo 18:04:54 |
|
Jaa... mielestäni tänään oli kuitenkin selvästi pirteämpi Oscar, ja olihan brassi lähellä iskeä maalinkin, mutta kaunis kuti osui vain tolppaan.
Tämän lisäksi hieno läpisyöttö Ivanovicille, mistä loppujen lopuksi seurasi Costan 1-0 maali.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #348 : 23.08.2014 klo 18:05:43 |
|
Jaa... mielestäni tänään oli kuitenkin selvästi pirteämpi Oscar, ja olihan brassi lähellä iskeä maalinkin, mutta kaunis kuti osui vain tolppaan.
Jep. Eikä sovi myöskään unohtaa Oscarin millintarkkaa syöttöä linjan taakse Ivanovicin jalkaan ottelun avausmaalin rakentelussa. Tänään ehdottomasti parempaa Oscaria kuin pitkään aikaan, mutta en toki panisi pahakseni vaikka Willian hänen paikallaan seuraavan pelin aloittaisikin. e: hidas
|
|
|
|
|
Eden
Poissa
|
 |
Vastaus #349 : 23.08.2014 klo 18:26:53 |
|
Kausi jatkui voitolla, ja jälleen 3 pistettä lisää plakkarissa  Jos viime pelissä toinen puoliaika oli löntystelyä, niin tänään se oli sitä ensimmäiset 45 minuuttia. Kuitenkin jälleen, kun kaasua piti lisätä, se kyettiin tekemään. Leicesterkin sai pari paikkaa, mutta Courtois oli vakuuttava. Tyydyttävä esitys, joskin muutama hyvä yksilösuorituskin nähtiin. Täytyy sanoa, että Ivanovic on tosiaan ollut rautaa näissä ekoissa peleissä: puolustussuuntaan väkevää tekemistä ja tänään nähtiin, että taitoa löytyy hyökkäyksissäkin. Ja toki Brana on yksi sarjan parhaista pääpelaajista. Kiva nähdä myös, että Hazard alkaa päästä taas vireeseen pieleen menneiden MM-kisojen ja lyhyen lomailujakson jälkeen. Hienoa myös, että Costa pääsi taas maalintekijätilastoihin. Positiivisellä fiiliksellä voikin seurata sitten kierroksen loppuja otteluita ja muiden mestarikandidaattien otteita. Tästä on hyvä jatkaa.
|
|
|
|
|
|
|
|