• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Täällä seuraamme eurojen kilinää europeleistä kaudella 2014

Aloittaja Picard, 10.07.2014 klo 17:18:41

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jalitsumies



O'Flynn

Paljonkos konferenssiliigan lohkovaiheessa tulee tasureista ja voitoista palkintorahaa? Ja onko erikseen vielä muuta kierrosrahaa tuon saadun n. 3,2 miljoonan euron lisäksi?

Ilkeä Eläinlääkäri

Lainaus käyttäjältä: O'Flynn - 14.08.2025 klo 22:37:34
Paljonkos konferenssiliigan lohkovaiheessa tulee tasureista ja voitoista palkintorahaa?

Lainaus käyttäjältä: Laitalinkki - 14.08.2025 klo 22:43:36
Konffen liigavaiheessa kuittaa voitosta 400 000€ ja tasapelistä 133 000€. Sitä taustaa vasten seurajohdon hyvä puntaroida peliliikkeitään.


kokistuoppi


Hexadecimal

Lainaus käyttäjältä: Pallopoika6 - 07.11.2025 klo 00:17:06
Paljonko on kilissyt?

4 miljoonaa jo lohkoista yhteensä + aikaisemmat kierrokset + miljoona Siltasesta ja todennäköisesti vielä myöhemmin puolitoista lisää. TV tuloja ja muita edes huomioimatta. Alkaa vaikuttaa sellaiselle +-7 miljoonan euron kaudelle. Ihan hyvä paikko niihin aikaisempiin tappioihin mitä vuosien varrella on tullut

krevis

Lainaus käyttäjältä: kokistuoppi - 07.11.2025 klo 00:23:17
Ari Lahti just nyt:

En kyllä muista hetkeen nähneeni noin iloista ja vapautuneen oloista Aria pieneen hetkeen, vaikka monenlaista voiton hetkeä on vierestä saanut tallentaa ennenkin.

Eom92

Lainaus käyttäjältä: krevis - 07.11.2025 klo 03:40:07
En kyllä muista hetkeen nähneeni noin iloista ja vapautuneen oloista Aria pieneen hetkeen, vaikka monenlaista voiton hetkeä on vierestä saanut tallentaa ennenkin.

Oliko taskupullosta tällä kertaa raskittu isompia hömpsyjä ottaa? Arilla alkaa olla maha täynnä, ja Arin metsästäjän vaistolla jotain laajennusta voisi kuvitella vielä tulevan.

törömömmö


Frank Safka


JunnunVPS

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 07.11.2025 klo 01:19:41
4 miljoonaa jo lohkoista yhteensä + aikaisemmat kierrokset + miljoona Siltasesta ja todennäköisesti vielä myöhemmin puolitoista lisää. TV tuloja ja muita edes huomioimatta. Alkaa vaikuttaa sellaiselle +-7 miljoonan euron kaudelle. Ihan hyvä paikko niihin aikaisempiin tappioihin mitä vuosien varrella on tullut

Aivan mahtavaa ja ehkä tulee vielä jotain myyntejä ja ens vuonna uudestaan sama rumba, niin alkaa olemaan kassa sellaisessa kunnossa, että ei muuta kuin eteenpäin kohti vieläkin suurempaa menestystä.

TeukkaS

Toisaalta taas täytyy muistaa, että KuPS ei kuulemma pysty koskaan rakentamaan mitään pysyvämpää ja olemme vaan tällaisen yksittäisen kauden tähdenlento.

kokistuoppi

Lainaus käyttäjältä: krevis - 07.11.2025 klo 03:40:07
En kyllä muista hetkeen nähneeni noin iloista ja vapautuneen oloista Aria pieneen hetkeen, vaikka monenlaista voiton hetkeä on vierestä saanut tallentaa ennenkin.

SS:n haastattelustakin on aistittavissa tunnetiloja:

[uutinen]– Tämä menee varmaan aika kärkeen kaikkien aikojen kovimmista voitoista. Aivan saatanan hieno voitto, Lahti iloitsi.

https://www.savonsanomat.fi/urheilu/8979792[/uutinen]

Hexadecimal

https://www.suomifutis.com/2025/11/jarkyttava-summa-kups-tienannut-jo-useita-miljoonia-euromenestyksella/

5,5 miljoonaa on tullut tämän vuoden europeleistä yhteensä. Onkohan jollain tietoa paljonko Konferenssiliigassa saa tv-tuloja? On varmaan hyvin marginaalista verrattuna Mestarien liigaan, mutta varmaan jotain tulee sieltäkin. Että varmaan sellaiset 6 miljoonaa tulee yhteensä joka tapauksessa, kävi lopuissa peleissä miten kävi. Sitten kaikki muut tulot pelaajamyynneistä ja kotimaan lipputulot jne, oheismyynnit, tämän vuoden mestaruusbonus. Toki menojakin on ollut, kun on matkusteltu ympäri Eurooppaa ja jouduttu vuokraamaan Tammelaa. Mutta kyllä tuosta jää aika mukavasti vuosi plusmerkkiseksi :)

Mulon

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 09.11.2025 klo 01:33:02
https://www.suomifutis.com/2025/11/jarkyttava-summa-kups-tienannut-jo-useita-miljoonia-euromenestyksella/

5,5 miljoonaa on tullut tämän vuoden europeleistä yhteensä. Onkohan jollain tietoa paljonko Konferenssiliigassa saa tv-tuloja? On varmaan hyvin marginaalista verrattuna Mestarien liigaan, mutta varmaan jotain tulee sieltäkin. Että varmaan sellaiset 6 miljoonaa tulee yhteensä joka tapauksessa, kävi lopuissa peleissä miten kävi. Sitten kaikki muut tulot pelaajamyynneistä ja kotimaan lipputulot jne, oheismyynnit, tämän vuoden mestaruusbonus. Toki menojakin on ollut, kun on matkusteltu ympäri Eurooppaa ja jouduttu vuokraamaan Tammelaa. Mutta kyllä tuosta jää aika mukavasti vuosi plusmerkkiseksi :)

https://editorial.uefa.com/resources/029a-1e0b5460b86d-31e6cad26358-1000/20250616_circular_2025_32_en.pdf

"1.3 UEFA Conference League

Share for clubs participating in the UECL league phase onwards – basis: €285m
For the 2024–27 cycle, the net revenue available to participating clubs will be divided into three
different pillars:
- 40% will be allocated to equal shares (starting fee) (€114m)
- 40% will be allocated to performance-related fixed amounts (€114m)
- 20% will be allocated to the newly created value pillar (€57m)

1.3.1 Equal shares – starting fees (€114m)
Each of the 36 clubs that qualify for the league phase can expect to receive a league phase
allocation of €3.17m, split into a down-payment of €3.05m and a balance of €120k.

1.3.2 Performance-related amounts (€114m)

• League phase performance bonuses will be paid for each match: €400k per win and €133k
per draw. Undistributed amounts (€133k per draw) will be allocated proportionally to the
league phase ranking referred to in the next bullet point.

• The mechanism of the league ranking bonuses is explained under 1.1.2.2. The initial value of
each share will be €28k. The lowest-ranked team will receive one share (€28k) and the
highest-ranked team will receive 36 shares. Any savings from draws in the league phase (see
above bullet point) will proportionally increase the initial value of the shares distributed to
each position.

• Clubs 1 to 8 in the league ranking of the league phase will receive an additional €400k and
clubs 9 to 16 will receive an additional €200k.

• Clubs that qualify for the knockout stage can expect to receive the following amounts:
− qualification for the knockout round play-offs: €200k per club
− qualification for the round of 16: €800k per club
− qualification for the quarter-finals: €1.3m per club
− qualification for the semi-finals: €2.5m per club
− qualification for the final: €4m per club

• The UECL winners can expect to receive an additional €3m.

1.3.3 Value pillar (€57m)

The mechanism of the new value pillar is explained under 1.1.2.3. The allocations to the
two parts (European and non-European) will be based on the actual outcome of the media
rights sales for UEL/UECL
, which are bundled and commercialised together.

• The amount available for the European part of the value pillar is divided into
666 shares
(1+2+3+...+35+36). The lowest-ranked team receives one share:
€63k. One share is added to every rank, with the highest-ranked team receiving
36 shares.


• The amount available for the non-European part of the value pillar is divided
into 666 shares
(1+2+3+...+35+36). The lowest-ranked team receives one
share: €23k. One share is added to every rank with the highest-ranked team
receiving 36 shares.
"

63 000 + 23 000 = 86 000 euroa/sija.



nurtsi1

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 09.11.2025 klo 01:33:02
https://www.suomifutis.com/2025/11/jarkyttava-summa-kups-tienannut-jo-useita-miljoonia-euromenestyksella/

5,5 miljoonaa on tullut tämän vuoden europeleistä yhteensä. Onkohan jollain tietoa paljonko Konferenssiliigassa saa tv-tuloja? On varmaan hyvin marginaalista verrattuna Mestarien liigaan, mutta varmaan jotain tulee sieltäkin. Että varmaan sellaiset 6 miljoonaa tulee yhteensä joka tapauksessa, kävi lopuissa peleissä miten kävi. Sitten kaikki muut tulot pelaajamyynneistä ja kotimaan lipputulot jne, oheismyynnit, tämän vuoden mestaruusbonus. Toki menojakin on ollut, kun on matkusteltu ympäri Eurooppaa ja jouduttu vuokraamaan Tammelaa. Mutta kyllä tuosta jää aika mukavasti vuosi plusmerkkiseksi :)
Mestaruusbonustahan ei saa kun menee liigavaiheeseen vaan se jaetaan sitten muiden seurojen kesken.

QPS12

Lainaus käyttäjältä: Mulon - 09.11.2025 klo 10:18:00
https://editorial.uefa.com/resources/029a-1e0b5460b86d-31e6cad26358-1000/20250616_circular_2025_32_en.pdf

63 000 + 23 000 = 86 000 euroa/sija.

Eli jos KuPS menisi esim. jatkoon sijalta 22,  saisi se näitä tv-tuloja 15 osuutta eli 1.290.000 € (15 x 86t)?

Näin ollen tässä tilanteessa yhdenkin voiton arvo on käytännössä ihan jotain muuta kuin se 400t, koska sijoituksen voisi arvata olevan sitä myöten esim. viisi sijaa parempi, mikä tarkoittaisi jo 430t euroa (5 x 86t).

QPS12

#243
.

Mulon

Lainaus käyttäjältä: QPS12 - 09.11.2025 klo 10:59:25
Eli jos KuPS menisi esim. jatkoon sijalta 22,  saisi se näitä tv-tuloja 15 osuutta eli 1.290.000 € (15 x 86t)?

Näin ollen tässä tilanteessa yhdenkin voiton arvo on käytännössä ihan jotain muuta kuin se 400t, koska sijoituksen voisi arvata olevan sitä myöten esim. viisi sijaa parempi, mikä tarkoittaisi jo 430t euroa (5 x 86t).

Lisäksi suora ranking-bonus, se on alustavasti 28 000 euroa/sija.
Siihen tulee päälle 200 euroa jokaista liigassa pelattua tasapeliä kohti (133000 euroa/666 = 200 euroa).
Nyt on pelattu 14 tasapeliä, joten lisäosuuden voi arvioda olevan 28*200 euroa = 5 600 euroa.     
Eli ranking-bonus on arviolta 33 600 euroa/sija.

Oxnek

On kyllä mahtava himmeli tuon rahanjaon suhteen, putosin kärryiltä jo ajat sitten kun noita viestejä luki. Pääasia toki että sitä rahaa tulee ja kunnolla! :)

kovafanipallo

Lainaus käyttäjältä: Hexadecimal - 09.11.2025 klo 01:33:02
https://www.suomifutis.com/2025/11/jarkyttava-summa-kups-tienannut-jo-useita-miljoonia-euromenestyksella/

5,5 miljoonaa on tullut tämän vuoden europeleistä yhteensä. Onkohan jollain tietoa paljonko Konferenssiliigassa saa tv-tuloja? On varmaan hyvin marginaalista verrattuna Mestarien liigaan, mutta varmaan jotain tulee sieltäkin. Että varmaan sellaiset 6 miljoonaa tulee yhteensä joka tapauksessa, kävi lopuissa peleissä miten kävi. Sitten kaikki muut tulot pelaajamyynneistä ja kotimaan lipputulot jne, oheismyynnit, tämän vuoden mestaruusbonus. Toki menojakin on ollut, kun on matkusteltu ympäri Eurooppaa ja jouduttu vuokraamaan Tammelaa. Mutta kyllä tuosta jää aika mukavasti vuosi plusmerkkiseksi :)
Tuo monessa paikassa mainittu 5,5 miljoonaa euroa on laskettu KuPSin tämän hetkisen sarjasijoituksen perusteella, eli siihen sisältyy seuraavat epävarmat palkintorahat:
https://www.football-coefficient.eu/team/492-kuopion-ps/

1: "group stage 9th to 16th" -massit = 200 000 €.
2: "group stage main bonus" -massit = 728 000 €. (KuPSin tämänhetkisen sarjasijoituksen perusteella laskettu palkintoraha, sija 11)

Kuten kaikki tietää, niin KuPSin sijoitus liigavaiheessa on edelleen täysin avoin. On esim. erittäin mahdollista, että KuPS valahtaa liigassa vielä sinne sijojen 25-30 tuntumaan. Siksi tuota jatkoonmenobonusta, sekä sijan 11 perusteella jaettavaa sarjasijoitusbonusta ei missään tapauksessa voi tässä vaiheessa laskea jo tienatuiksi rahoiksi. Todellisuudessa palkintorahoja on kilahtanut noin 4,6 miljoonan euron potti. Lopulliset sarjasijoitusbonukset + mahdolliset jatkoonmenobonukset varmistuun vasta joulukuussa.

Lainaus käyttäjältä: QPS12 - 09.11.2025 klo 10:59:25
Eli jos KuPS menisi esim. jatkoon sijalta 22,  saisi se näitä tv-tuloja 15 osuutta eli 1.290.000 € (15 x 86t)?

Näin ollen tässä tilanteessa yhdenkin voiton arvo on käytännössä ihan jotain muuta kuin se 400t, koska sijoituksen voisi arvata olevan sitä myöten esim. viisi sijaa parempi, mikä tarkoittaisi jo 430t euroa (5 x 86t).
Ei ikävä kyllä mene tuolla tavalla. Eikai se UEFA nyt noin helpolla näistä rahanjakokiemuroista kiinnostuneita henkilöitä päästäisi ;). Tv-rahoja ei jaeta urheilullisen liigavaihesijoituksen perusteella.

https://editorial.uefa.com/resources/029a-1e0b5460b86d-31e6cad26358-1000/20250616_circular_2025_32_en.pdf
Lainaa
a) European part

• The participating clubs' countries are ranked based on their domestic
broadcasters' contribution to the overall media revenue for the whole cycle in
that competition. In the individual ranking, the clubs occupy the positions
guaranteed by their country ranking. For example, if the country ranked
number 1 in the media market value ranking has four clubs in the competition,
the clubs of that country will be ranked from 1 to 4 in the club market value
ranking. The positions of these four clubs from 1 to 4 will be based on their
participation in the group phase of the UEFA club competitions over the
previous five seasons (3 points for a season in UCL, 2 points for a season in UEL,
1 point for a season in UECL). If the country ranked number 2 in the UCL media
market ranking has three clubs in the competition, that country's clubs will be
ranked from 5 to 7 in the club market value ranking, and so on. The same
procedure will apply to all countries and their clubs down to position 36.
• A separate participating clubs ranking from 1 to 36 is drawn up on the basis of
the five-year UEFA coefficient ranking applicable at the start of the season.
• The overall ranking of the European part is determined by the average number
of ranking points totalled by each club in the two rankings (the lower the points,
the higher the rank). For example, the club 4th in the club market value ranking
and 6th in the club coefficient ranking would have an average of five points in
the cumulative ranking and will be ranked accordingly.


b) Non-European part
• The non-European part is distributed in each competition based on the tenyear UEFA coefficient ranking of the 36 participating clubs. This ranking will not
include bonus points for the titles in past UEFA club competitions (as applied
in the 2021–24 cycle).

Mulon

Lainaus käyttäjältä: kovafanipallo - 09.11.2025 klo 16:39:34

Ei ikävä kyllä mene tuolla tavalla. Eikai se UEFA nyt noin helpolla näistä rahanjakokiemuroista kiinnostuneita henkilöitä päästäisi ;). Tv-rahoja ei jaeta urheilullisen liigavaihesijoituksen perusteella.

https://editorial.uefa.com/resources/029a-1e0b5460b86d-31e6cad26358-1000/20250616_circular_2025_32_en.pdf

Kiitos tarkennuksesta.

JunnunVPS

Lainaus käyttäjältä: kovafanipallo - 09.11.2025 klo 16:39:34

Kuten kaikki tietää, niin KuPSin sijoitus liigavaiheessa on edelleen täysin avoin. On esim. erittäin mahdollista, että KuPS valahtaa liigassa vielä sinne sijojen 25-30 tuntumaan. Siksi tuota jatkoonmenobonusta, sekä sijan 11 perusteella jaettavaa sarjasijoitusbonusta ei missään tapauksessa voi tässä vaiheessa laskea jo tienatuiksi rahoiksi. Todellisuudessa palkintorahoja on kilahtanut noin 4,6 miljoonan euron potti. Lopulliset sarjasijoitusbonukset + mahdolliset jatkoonmenobonukset varmistuun vasta joulukuussa.


Tänks

Kausari

UEFA Youth League jakaa myös hieman rahaa joukkueille: €3m will be allocated to the UEFA Youth League. Sen parempaa tietoa rahan jaosta en netistä löytänyt.

https://editorial.uefa.com/resources/029a-1e0b5460b86d-31e6cad26358-1000/20250616_circular_2025_32_en.pdf?utm_source=chatgpt.com