• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Loppuottelu: Saksa-Argentiina, su 13.7. klo 22 @Maracanã, Rio De Janeiro

Aloittaja Laitalinkki, 13.07.2014 klo 02:20:31

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kumpi vie mestaruuden?

Saksa varsinaisella peliajalla
227 (55.4%)
Saksa jatkoajan jälkeen
43 (10.5%)
Saksa rankkareilla
26 (6.3%)
Argentiina varsinaisella peliajalla
49 (12%)
Argentiina jatkoajan jälkeen
36 (8.8%)
Argentiina rankkareilla
29 (7.1%)

Äänestäjiä yhteensä: 409

Guarin


Gaizka

Mikä biisi tossa brassien anaaliluotauksen taustalla? Helvetin tuttu, mutta ei nyt tuu mieleen..

BlueForce

Kyllähän jos Argentiina tämän vie, niin aika varastaminen se olis! Saksa on ollut enemmän kuin vakuuttava ja noilla otteilla se kyl ansaitsisi mestaruuden, mut yks ottelu on vielä pelaamatta

Molden enkeli


suomifutiksen Janne Tähkä

Lainaus käyttäjältä: Incrível - 13.07.2014 klo 21:06:38
Di María on tänään avauksessa.

Varmoille tiedoille aina :ylos:

Lainaus käyttäjältä: BlueForce - 13.07.2014 klo 22:04:03
mut yks ottelu on vielä pelaamatta

Kun oikein tarkkaan ajattelee, niin näin taitaa tosiaan olla :o


Öövini

Odotan muna kovana että Saksa jatkaa Touru-pallon pelaamistaan. Sutena kurkkuun!


IlDiavolo


aquel

Keskikenttä on avain, siellä Saksa on vahvimmillaan. Pérez pelaa varmaan oikealla, mutta varsin keskellä tukemassa Mascheranoa ja Bigliaa, Lavezzi vasemmalla ottamassa Lahmin nousut pois. Höwedesin annetaan pitää palloa aika vapaasti samaan tapaan kuin välierässä Kuytin. Näin Argentiina pyrkii vättämään 2vs3 -tilanteen keskellä.

George Beast

Uskon että Saksa vie, mutta enemmän kuin sakujen voittoa toivon mielenkiintoista ja tapahtumarikasta finaalia. Mahtavat kisat ansaitsevat mahtavan loppuhuipennuksen.


Mindraker

Huikeat kisat takana ja toivottavasti arvoisensa huipennus edessä :ylos: Tänään Berliinissä juhlitaan! Mitähän sitä keksii tekemistä loppukesän illoille, kun ei edes jalkapalloa telkkarista tule... Vähän haikeaksihan tämä vetää.

Vielä kerran, SAKSA!

Epekepe


#10


BuGa08

Toiveissa argojen voitto Klosen omalla maalilla. Mielellään varsinaisella peliajalla, jotta pääsis ajoissa nukkumaan

Jype

Martin Demichelis MM-finaalin avauskokoonpanossa, kaikkea sitä joutuukin näkemään...

kokistuoppi

Lainaus käyttäjältä: El Pajaro - 13.07.2014 klo 21:01:23
Saksakaan ei ole ollut 1990-kisojen jälkeen finaalissa kuin kerran, 2002. Eli ei tuossa mitään järisyttävää eroa ole. Paitsi että Saksa on päässyt säännöllisesti välieriin.

Argentiinan alisuorittaminen MM-kisoissa 1990 jälkeen on kyllä ollut uskomatonta. Useimmiten syynä ovat olleet valmennuskuviot ja liian hyökkäävä pelitapa. 1998 Passarellan alaisuudessa ei ole seliteltävää, Hollanti pelasi uskomattomasti puolivälierissä. Mutta muuten ollaan perseilty monellakin tavalla ja hukattu sukupolviensa paras pelaajamateriaali. Viisi U20-mestaruutta 1990 jälkeen. Nyt on tulessa se viimeisin sukupolvi.

Toivottavasti näistä kisoista opitaan jotain. Ja uskon, että opitaankin. Finaalipaikkoja tulee tästä lähtien tiuhemmin. Siitä olen varma.


Saksa on ollut mitaliputkessa kuitenkin, joten näen menestyksessä eroa.

Argentiinalle vuoden 1990 jälkeen myös vain kaksi Copa America -pystiä, 1991 ja 1993.

David Seaman

Saksa on periaatteessa pelin kaikilla osa-alueilla parempi joukkue ja ansaitsee voittaa tämän turnauksen, mutta Messille maailmanmestaruutta toivoisi ja tämä on todennäköisesti miehen uran paras mahdollisuus siihen, saa nähä.

Paris Hilton


Mascherano

Enzo Perezin ylivoima vie mielenkiinnon :ylos:

0-1 Messi
0-2 Perez

Osmoosi


Gawara

Mitä täällä höpistään, laitoin koko rahalla 4-2 Pohjois-Korealle, Ronaldo kun ei kuulemma pelaa.

Keen0n


murdock

Kisojen loppumisessa parasta on se, että pääsee odottamaan muna pystyssä EM-karsintoja. Lokakuinen Kreikka-matsi herättää paljon enemmän kiimaa kuin väsynyt MM-finaali.

Nando