FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.03.2026 klo 04:43:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 134 [135] 136 ... 215
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2014/2015 - Bye Bye Trophyless, Future Forever Victorious  (Luettu 837505 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #3350 : 01.02.2015 klo 17:28:08

Villa odotetusti aikamoinen vastaantulija.

Mikäli Spurs kaatuisi ensi viikonloppuna, olisi tässä kyllä ainekset vahvaan loppukauteen ja pitkäänkin pisteputkeen Valioliigassa. Seuraavat kymmenen liigaottelua:

Tottenham - Arsenal
Arsenal - Leicester City
Crystal Palace - Arsenal
Arsenal - Everton
Queens Park Rangers - Arsenal
Arsenal - West Ham United
Newcastle United - Arsenal
Arsenal - Liverpool
Burnley - Arsenal
Arsenal - Sunderland

Näiden jälkeen vielä mm. Manu vieraissa ja Chelsea kotona viimeisestä viidestä ottelusta.
Kyllähän noista kymmenestä pitäisi se 8 voittoa napata, NLD ja Pool Emiratesilla ovat kyllä myös ihan voitettavissa olevia matseja. Tänään vahva esitys ja ei kyllä oikeastaan ole mitään syytä, että noususuhdanne tästä kovin nopeasti lähtisi laskemaan. Loukkaantumisilta palaneilla pelaajilla varmaan kovasti näytön haluja ja tuoreita jalkoja. Ihan hyvin tuntui tänään Özil ja Santi mahtuvan samaan aikaan kentälle, tosin todella paljon pelaajat liikkuvat ympäri kenttää. Hyvä esitys. Ylos

edit. aivopieru
« Viimeksi muokattu: 01.02.2015 klo 17:41:50 kirjoittanut Icarus666 »
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3351 : 01.02.2015 klo 17:31:27

Kyllähän noista kymmenestä pitäisi se 8 voittoa napata, NLD ja Pool vieraissa

Pool on kotiottelu.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #3352 : 01.02.2015 klo 17:36:01

Täydellistä dominanssia alusta loppuun. Wengerille hattua päästä ensiluokkaisesta taktiikasta. Tämä Arsenal on ilman muuta parhaillaan vastaiskuissa, joten on vain loogista antaa kehnoa pallollista peliä suorittavan vastustajan pitää enemmän palloa, ja iskeä sitten nopeasti vastaan. Villan syöttötarkkuus oli kammottavaa ja aggressiivisesti prässännyt Arsenal pääsi katkoihin kerta toisensa jälkeen.

Jälleen erinomaista tekemistä Coquelinilta. Näytti pari kertaa myös teknistä osaamistaan. Huomattavasti parempi pallon kanssa kuin Flamini. Özil näyttäisi myös tulleen takaisin ryminällä. Maaginen syöttö Komean maaliin. Illan kruunasti kliininen sijoitus Komean pystysyötöstä. Toisen toipilaan Walcottin eka puolisko oli surkea, mutta pelasti päivänsä todella nätillä maalilla. Oli oivallisesti mukana myös maalinsa rakentelussa. Özil MoM.

Ospinaa vaan jatkossa tolppien väliin ja Akpomille säännöllisiä vaihtominuutteja. Erittäin potentiaalinen kaveri.

k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #3353 : 01.02.2015 klo 18:22:26

Hyvä peli. Ainoa kauneusvirhe oli oikeastaan n. 30-56 min. välinen aika jolloin Villa vei peliä. Özilin maali sitten tappoi ottelun ja loppu oli numeroiden kaunistelua. Ihan hyvät numerot sieltä tulikin. On tärkeää saada näitä maaleja tehtyä, jotta saa maalieron kuntoon. Nyt tilanne on Manu +17, So'ton +20, Arsenal +19, Pool +8.

E. Korjattu So'tonin maaliero.
« Viimeksi muokattu: 01.02.2015 klo 20:49:27 kirjoittanut k98belvi »
OG12

Poissa Poissa


Vastaus #3354 : 01.02.2015 klo 18:35:19

Mitä mieltä olette Ospinan "gamesaverista"? Olisko nyt voittava maalivahti löytynyt? Otti hienosti ensimmäisellä puoliajalla läheltä tulleen Benteken(?) puskun. Siitä 1-1 ja peli olisi ollut toinen...Konsonantti tosiaan olkoot penkillä ja pelatkoon FA cuppia. Coquelin on noussu kyllä omaksi suosikiksi viime aikoina. Ilo katsella nuoren miehen peliä! Olo on, kuin aikoinaan Flamini nousi keskikentän tsemppariksi :) Näinkö Arsenalin keskikentän ongelmiin läyty omasta takaa oma mies?
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #3355 : 01.02.2015 klo 18:43:18

Hyvä peli. Ainoa kauneusvirhe oli oikeastaan n. 30-56 min.

Muuttaisin ajaksi 15-56 min. Arsenal piti alussa yllä hirveää tempoa ja maali oli vain ajan kysymys, mutta tuttuun tapaansa Arsenal alkoi nukkumaan maalin johdossa ja heräsi tosiaan vasta Özilin maaliin. Onneksi vastus oli niin heikko, että tasoituksesta ollut mitään pelkoa.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #3356 : 01.02.2015 klo 19:32:17

Hienoa nähdä, että "uudet" pelaajat saavat heti tulosta aikaan, mutta samalla esim. Cazorla näyttää ettei häntä voi tiputtaa avauksesta. Musta Pekka tässä jää lädeille Welbeck ja AOC kouraan, kun ei tehoja tullut ja loukkaantumiset osuivat huonoon saumaan. Akpom vaikutti myös pirteältä, ehdottomasti lisää peliaikaa vastaisuudessakin otteluiden lopussa. Ehkä sieltä vielä se jatkopahvi saadaan.
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #3357 : 01.02.2015 klo 21:10:17

Bellerínin maalin myötä Arsenalilla taitaa olla 19 tällä kaudella maalinteossa onnistunutta pelaajaa. Isompi luku kuin millään muulla valioliigajoukkueella tai kellään Euroopan huippujengillä, eli eipä maalintekijöiden puutteesta voi valittaa, vaikka Alexisin varassa on välillä oltukin. Peli itsessään oli aika lailla täydellinen matsi tähän paikkaan, eli lisää onnistumisia "uusille" miehille, jälleen yksi hyvä esitys puolustussuuntaan (jos unohdetaan, kuka oli vastassa) ja muutenkin jatkoa viime aikojen nousujohteisille otteille. Jos NLD:stä tulee kolme pistettä, niin aika luottavainen voisi olla sen suhteen, että Arsenal repisi seuraavan parin kuun aikana vähän isommankin eron takana oleviin jengeihin ja siinä sivussa ohittaisi ehkä pari edellä olevaakin.

Sinänsä tietty harmi, että tämä (liiga)kausi mokattiin käytännössä jo ennen kuin se alkoikaan siirtomarkkinajahkailujen ja hyvin heikolta vaikuttaneen valmistautumisen vuoksi.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3358 : 01.02.2015 klo 21:12:22

Onko Sanchez muuten pelikunnossa Spursia vastaan? Tänään ei tosiaan edes penkillä.

Edit. Wengeriltä ottelun jälkeen:

Uutinen
on whether Alexis was close to playing at all…
He was not very close today.
« Viimeksi muokattu: 01.02.2015 klo 21:18:33 kirjoittanut Jugurttibiti »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #3359 : 01.02.2015 klo 21:44:23

Onko Sanchez muuten pelikunnossa Spursia vastaan? Tänään ei tosiaan edes penkillä.

Edit. Wengeriltä ottelun jälkeen:

Uutinen
on whether Alexis was close to playing at all…
He was not very close today.


Pitää toivoa, että tässä olisi hieman pelaamista ensi lauantaita silmälläpitäen. Ei kannata paljastaa liikoja. Voihan tietenkin olla, että tämä toipumisen ihmemies ei enää olekaan toipunut.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #3360 : 01.02.2015 klo 22:27:13

Pitää toivoa, että tässä olisi hieman pelaamista ensi lauantaita silmälläpitäen. Ei kannata paljastaa liikoja. Voihan tietenkin olla, että tämä toipumisen ihmemies ei enää olekaan toipunut.

Udinese aikanahan Alexis loukkaantui ja lääkärit olivat sitä mieltä, että vakava varvasvamma saattaa lopettaa koko uran. No, Alexis palasi kahdeksan päivän päästä ja teki hattutempun.

Akpom vaikutti myös pirteältä, ehdottomasti lisää peliaikaa vastaisuudessakin otteluiden lopussa. Ehkä sieltä vielä se jatkopahvi saadaan.

Kyllähän tuota nyt aika huolella pedataan, kun edeltä lainattiin kolme miestä pois. Akpomin arvostuksesta kertoo sekin, että esim. lahjakkaan Afoben huhuttiin aikanaan olevan Wengerin suosiossa, muttei sitten lopulta pelannut Arsenalissa minuuttiakaan. Akpomilla virallisia esiintymisiä on jo monta.

Näiden alle 21v-hyökkääjien kohdalla on toki aina vähintään 75%:n todennäköisyys tuollaiseen Sanogo efektiin, eli "mistään" ei mene sisään ja kohtalaisen hyvä yleispelaaminen kuihtuu kiikaritehoihin. Tänään Akpom toki hankki nopeudellaan pilkun, mikä ainakin joissain tilastoissa merkitään syötöksi.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #3361 : 01.02.2015 klo 23:32:08

Siirtoikkunan voisi pistää pakettiin. Täysin normaalista poiketen tästä siirtoikkunasta voi antaa Wengerille kiitettävän arvosanan. Se tehtiin mikä tehtävissä oli eikä menty siitä mistä aita on matalin ja hätäpäissään ostettu uutta Squillacia tai Silvestreä. Mitään takeita Gabrielin onnistumisesta ei ole, mutta kyllä tässä joka tapauksessa haetaan topparia, jonka on tarkoitus ajan myötä nousta ihan avaustason toppariksi. Wengerin kommentitkin viittaa siihen suuntaan, ettei Koscielnyn akilleen(?) kestävyyteen täysin luoteta ja siksi markkinoilla haettiin topparia, jolla on samantyyppiset fyysiset ominaisuudet ja aktiivinen, hyvään liikkeeseen perustuva pelityyli.

Tämä on senkin takia lupaava hankinta, että Wenger tavoistaan poiketen reagoi orastavaan ongelmaan etukäteen eikä kuten ennen, eli ei toisin sanoen odotellut ja jahkaillut kunnes joutuu paskat housussa ostamaan jonkun pelaajan. Hankintojen pitääkin perustua joukkueen vahvistamiseen ja ongelmien ennaltaehkäisyyn pakonomaisen reagoinnin sijaan. Mikäli Coquelinin jatko on siten oikeasti varma niin näiltäkin osin hienosti hoidettu Wengeriltä. Flaminin ja Artetan tasottomuuden takia Arsenal tarvitsee kaksi kk-hankintaa: sen Javi Martinez -tason dynamon ja Coquelin-tason rotaatiopelaajan. Nyt se helpommin ratkaistava ongelma on luultavimmin ratkaistu ja Wenger voi keskittyä sen vaikeamman ongelman ratkaisuun kesällä. Sitten Wengeriä voi alkaa hehkuttamaan ihan tosissaan, jos onnistuu vielä estämään vääjämättömältä näyttäneen Akpomin lähdön.

Ainoa negatiivinen puoli siirtoikkunassa oli se, että mitään materiaalin isommista puutteista ei pystytty korjaamaan, mutta se nyt lienee mahdotonta tammikuussa. Materiaali on vahvaa, mutta mielestäni ongelma on edelleenkin todellisen huippulaadun puute keskustan pelipaikoilla. Menestyvän futisjoukkueen väitetään rakentuvan johtavan topparin, keskikentän dynamon ja huippuluokan kärjen ympärille. Arsenalin tilanne on hieman nurinkurinen: sillä on mielestäni aivan riiittävästi laatua keskeisimpien pelipaikkojen ympärille, mutta niille keskeisille pelipaikoille ei sitten olekaan tarpeeksi kovaa laatua. Koscielny ja Mertesacker ovat hyviä, mutta joukkueesta puuttuu Adams/Campbell-tason johtava toppari. Samaten Coquelin on hyvä, mutta ei silti mikään nykyfutiksen vastine Vieiralle. Kärjessä en pidä ongelmaa aivan niin pahana. Giroud on mielestäni ihan siinä rajoilla mitä tulee riittävyyteen Valioliigassa, tosin sieniliigan voittoon taso ei riitä sitten millään.

Siirtoikkunaa voi tästä huolimatta pitää mielestäni erittäin onnistuneena, sillä Wenger onnistui tekemään ne täydentävät hankinnat tässä ikkunassa, vaikka toinen ei ollutkaan hankinta. Siirtoikkunoiden ongelmaksi on tullut usein, että Wenger on jahkaillut hankintojen kanssa liian kauan ja vanhat ongelmat paikattuakaan ne ovat korvaantuneet jo uusilla ongelmilla. Nyt tästä ei ainakaan pitäisi tulla ongelmaa ensi kesänä. Täydentäviin hankintoihin ei ole tarvetta ja Wenger voikin keskittyä täsmähankintoihin. Kesän ykkösteeman on sitten ihan pakko olla sen Javi Martinez -tason keskikentän dynamonan hankkiminen ja siinä ei todellakaan pitäisi rahaa säästellä. Maksakoot sitten vaikka £40m, mutta sellainen on pakko saada. Myös kärkeen pitäisi löytää huippulaatua, mutta eipä sellaista ole välttämällä mistään saatavilla.

Gabrielista vielä, ettei välttämättä kannata ihan nopeasti odotella avaukseen. Kuulemma melkoinen rimpula, joten tämä kevät saattaa mennä ihan lihasmassan kasvattamiseen sekä tietenkin kielen alkeiden opetteluun. Lisäksi taktisella puolellakin täytyy vielä kehitystä tapahtua, pelinluku ei kai aina oikein luonnistu ja rynnii välillä katkoihin tilanteissa, joissa pitäisi pysyä osana linjaa. Brasseillahan saattaa mennä sopeutumiseen pahimmillaan parikin vuotta, joten lopullista tuomiota ei voi antaa vielä ensi kaudenkaan perusteella.
« Viimeksi muokattu: 02.02.2015 klo 00:34:01 kirjoittanut Tekniikka »
Friski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3362 : 01.02.2015 klo 23:43:19

Mikä tuossa Alexisin tilanteessa huolestuttaa on se, että kyseessä on hamstring-ongelma, joka jo lievänäkin aiheuttaa 3-6 viikon poissaolon. Tuon lisäksi torstaina Wengerin näkemys oli vielä maltillinen "Might be out for Sunday" ja lauantain testien jälkeen onkin todettu, ettei chileläisellä ole mitään jakoa osallistua Villa-peliin. En muista Wengerin oikein koskaan tarkoituksella valehdelleen pelaajien loukkaantumistilanteesta hämätäkseen vastustajaa, joten oletan että nytkin tilanteesta on kerrottu rehellisesti. En siis yllättyisi, jos lähipäivinä lehdistön kautta alkaisi tippua tietoa Alexisin pidemmästä huilista.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #3363 : 01.02.2015 klo 23:53:17

Akpomin sopimustilannetta on sen verran vielä kommentoitava, että mikä siinä Real Madridin kopioinnissa on niin vaikeaa? Esim. Mike Ashley voisi hyvinkin olla kiinnostunut siirrosta, jossa Newcastle saa Akpomin vaikka yhdellä miiljoonalla, mutta ehtona on se, että sopimus sisältää kymmenen miljoonan takaisinostopykälän.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #3364 : 02.02.2015 klo 00:48:16

Ihan tyytyväinen pitää olla siirtoikkunaan. Bielik on tulevaisuuden pelaaja, vielä paikalle jossa on ohutta akatemian puolella. Vaikka kuinka toivoisi Kamaran läpimurtoa. Gabriel vaikuttaa hyvältä haulta. Ainoa riski tuollaisessa brassipuolustajassa voi olla se, että kaiken mennessä putkeen Realin ja Barcan kutsu käy ylitsepääsemätömäksi. Se on sitten sen ajan murhe ja tuossa tapauksessa pelaajasta olisi varmasti ollut iloa.

Kirjanpidollisesti kannattaa myös säästää jotain ensi kesälle, koska viime kesänä "tuhlattiin" ja nyt reilu kymppi milli, niin tästä kaudesta tulee varmasti Arsenalin historian tuhlaavin. Tietenkin nyt tammikuussa päästiin eroon Poldin, Campbellin ja Sanogon palkoista loppukauden osalta. Lisäksi markkinoinnillisesti kannattaa jättää 1-2 isoa siirtoa ensi kesälle. Pysyy kilpailijoiden kanssa otsikoissa, rättimyyntiä tulee ja fanit kuitenkin tykkäävät hankinnoista. Ensi kesänä tulee myös jotain myyntejä; Poldi nyt ainakin, Calle tod. näk. ja joku Welbeck saattaa myös saada lähtöpassit, jos Akpom ja Sanogo kehittyvät keväällä. Campbellin myynti ei myöskään yllättäisi. Flamini luonnollisesti on myös liipasimella ja Rosicky saattaa jäädä ilman jatkopahvia.
DB#10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3365 : 02.02.2015 klo 15:27:00

En jaksa uskoa ehkä ihan noin suureen tyhjennykseen kesän aikana. Podolski lienee jopa todennäköinen lähtijä. Muistelen, että Flamini teki alunperin kahden vuoden diilin, sehän ilmeisesti olis päättymässä kesällä. Flamini saattaa siis myös siirtyä muihin maisemiin. Sen sijaan Arteta, Rosicky ja Campbell tuskin joutuvat myyntiin jos suostuvat rooleihinsa. Vaikea myös nähdä, että Wenger oikeasti myisi Welbeckin eteenpäin vain vuoden jälkeen. Hyökkääjien osalta siellä tietenkin on liikkuvia palasia, jääkö Akpom vai? Se vaikuttanee myös Sanogon tilanteeseen, Akpomin jäädessä Sanogo tippunee 4. kärjeksi, jolloin laina tai myynti saattaa tulla kyseeseen. Podolski näyttää olleen selkeä projekti-pelaaja, valmis pelaaja, jonka kanssa mentiin se kausi tai kaksi mutta pidemmän ajan suunnitelmiin ei sitten mahtunut. Hyvällä teholla Podolski pelasi mutta nyt löytyy sitten sen verran paljon Wengerille mielekkäämpiä pelaajia samoille pelipaikoille. Rosicky on ollut roolissaan loistava jos sama kelpaa jatkossakin niin ilman muuta toivoo tsekin jäävän. Artetan vuoden jatko, noh, päivitys olisi voinut olla paikallaan. Mutta ehkä tuo menee kakkosvaihtoehtona. Coquelin on nyt selkeästi ykkönen ja saa tontillaan jatkaa jos esitykset pysyy samalla tasolla.

Ja jos Coquelin jatkaa tuolla tasolla, niin epäilen ettei mitään laatuhankintaa puolustavaksi keskikentäksi ole tulossa. Joukkueessa alkaa olla melko hyvä balanssi jos Paulista osoittautuu pelimieheksi edes vähää alusta. Saattaa siis olla, että Wenger ei tee kesällä yhtään kunnon profiilihankintaa. Kenties kärkeen ja keskikentälle voisi tehdä "nimekkäämmät" hankinnat, mutta Wenger arvostanee kuitenkin olemassa olevia vaihtoehtoja eikä koe tarvetta lähteä tähän. Toppareiden osalta voisi vahvistaa, mutta ehkä kevätkin näyttää miten Merten vire ja fysiikka kestää ja miten Koscielnyn akilleet kestävät.
lortti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #3366 : 02.02.2015 klo 15:35:35

Poldin lainapesti ei ole ainakaan Interin kausitopcin perusteella oikein vielä vakuuttanut. Jos otteet eivät parane niin näinköhän miestä saadaan kesällä ulostettua, kuitenkin Poldi joutuisi tyytymään aikamoiseen palkanalennukseen. Tai kai Arsenal voi maksaa osan miehen palkasta sopimuksen loppuun asti vaikka muualla pelaisikin.
Gnabry

Poissa Poissa


Vastaus #3367 : 02.02.2015 klo 16:51:41

Odotetun hiljaista tänään pelaajakauppojen osalta. Asioista aika hyvin perillä oleva Ornstein twiittaili tällaista tänään:

Lainaus
David Ornstein ‏@bbcsport_david
No business expected in/out of Arsenal barring unlikely late surprise. Top DM still on agenda but summer more realistic #bbcdeadlineday #afc

Kesällä Schneiderlin tms. sisään ja ylijäämät pois niin joukkueen rosteri alkaa olevan siinä kunnossa, jossa Wenger sen haluaakin olevan.
kuupa

Poissa Poissa


Vastaus #3368 : 02.02.2015 klo 17:32:31

Eipä tuohon nippuun oikeen Gabrielin lisäksi osaa ketään kaivata/odottaa. Nyt kun rivit alkaa olla kasassa ja moni pelaa elämänsä pelejä, niin aika turha edes lähteä sotkemaan toimivaa systeemiä. Coquelinkin näyttää sementoivan paikkansa avaukseen loistavien otteiden myötä, joten sekin ongelma tuntuu ratkenneen. Wengerin joukkue on siis valmis! 😳
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #3369 : 03.02.2015 klo 15:26:45

Akpomin huhutaan kirjoittaneen uuden 4,5-vuotisen lapun. Todella hyvä, jos pitää paikkansa. Varmana tähtipelaajana Akpomia ei Bellerinin tapaan voi ainakaan vielä pitää, mutta paljon ennemmin pelaajan kehitysta katselee Arsenalissa kuin maailman vastenmielisimmässä seurassa Liverpoolissa, jonne tuota on huhuttu. Seuraavat 4,5 vuotta on aivan riittävästi selvittämään onko Akpom uusi Thierry Henry, kuten Sanchez hehkuttaa, vaiko uusi Aaron Lennon.
hardluckpool
Vastaus #3370 : 03.02.2015 klo 15:39:44

rosteri alkaa olevan siinä kunnossa, jossa Wenger sen haluaakin olevan.

Wenger Trophyn lisäksi tavoitteena koittaa valloittaa stamina league? ;) Ylos

Ainakin viime kaudella sen tuntui olevan kovin tärkeää lausuntojensa perusteella...
el_Diablo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: visio 2020


Vastaus #3371 : 03.02.2015 klo 15:51:32

Lainaus
Tämä on senkin takia lupaava hankinta, että Wenger tavoistaan poiketen reagoi orastavaan ongelmaan etukäteen eikä kuten ennen, eli ei toisin sanoen odotellut ja jahkaillut kunnes joutuu paskat housussa ostamaan jonkun pelaajan.

mitäköhän tähän nyt sanoisi. ne paskathan oli housussa koko syksyn (vuoroin monreal ja debuchy keskuspakkina) kun wenger lähti kauteen kahdella keskuspuolustajalla ja yhdellä junnulla josta ei oikein ota selvää että onko tämä keskus- vai laitapakki vai kenties puolustava keskikenttäpelaaja.

edit: tietysti positiivista että wenger reagoi vain ½ vuoden viiveellä ongelmaan, olisihan siinä voinut mennä pidempäänkin kun koscielny ja mertesacker nyt sattuivat olemaan siirtoikkunan lopun kunnossa.
« Viimeksi muokattu: 03.02.2015 klo 15:53:58 kirjoittanut el_Diablo »
Jaska

Poissa Poissa


Vastaus #3372 : 03.02.2015 klo 16:04:09

Olkoon nyt reagoitu myöhään tai sopivasti, tällä hetkellä tilanne joukkueen osalta näyttää hyvältä. Sairastupa tyhjenee hiljalleen joskin hieman huolestuttavasti kauden kovin suorittaja on hieman epämääräisellä tauolla tällä hetkellä. Joka tapauksessa rosterin paluu normaalin on alkanut näkyä kentällä missä homma pyörii ajoittain hyvinkin mallikkaasti. Kyllä tämä Villa-pelikin olisi syksyllä saattanut olla aika paljon tuskaisempaa puurtamista, vaikka kehno vastus onkin. Eikä tässä pelkkiä pakkovoittoja ole otettu, kuten City-ottelukin näytti. Väittäisin, että tunnelma ja itseluottamus on joukkueessa nyt kohdallaan.

Loppukausi näyttää sitten mitä tältä "Wengerin viimeiseltä" on odotettavissa. Sulaako porukka edelleen kovissa paikoissa, riittääkö rutiini nihkeämmissä kukkupallopeleissä jne? Samoin kohta nähtäneen Wengerin visio Arsenalin ykkösnyrkistä. Tähän mennessä on raavittu kentälle suurin piirtein juoksemaan pystyvät, mutta nyt alkaa olla valinnanvaraa. Itse asiassa positiivista ongelmaa on luvassa kevään mittaan, ellei joku taas loukkaannu sopivasta paikasta. Welbeck tosiaan saattaa olla yksi koirankoppiin joutuvista, olisiko muita ehdokkaita? Itse olisi vielä joku aika sitten tarjonnut Rosickya, mutta viime aikojen esitykset takaavat kyllä vähintään supersubin roolin. Samoin alkukaudesta taantuneelta vaikuttanut Cazorla on juntannut itsensä aloitukseen hyvin vahvasti.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #3373 : 03.02.2015 klo 16:07:49

mitäköhän tähän nyt sanoisi. ne paskathan oli housussa koko syksyn (vuoroin monreal ja debuchy keskuspakkina) kun wenger lähti kauteen kahdella keskuspuolustajalla ja yhdellä junnulla josta ei oikein ota selvää että onko tämä keskus- vai laitapakki vai kenties puolustava keskikenttäpelaaja.

Tästä tuskin kukaan onkaan kiistämässä. Tammikuu oli siitä huolimatta poikkeuksellisen siirtoikkuna Wengerin normaaliin siirtoikkunaan verrattuna. Jos Wenger olisi toiminut tammikuussa kuten ennenkin, Wenger ei olisi tehnyt puolustukselle mitään, vaan olisi mennyt Mertsackerilla ja Koscielnyllä tappiin asti ja sitten kesän lopulla ostanut hätäpäissään jonkun Winston Reidin, kun vihdoinkin ymmärsi, ettei kauteen voi lähteä kahdella topparilla.

En pidä täysin mahdottomana, että Wenger on oikeasti muuttamassa toimintatapojaan vähemmän ideologiseen ja enemmän pragmaattiseen suuntaan. Tämä siirtoikkuna sekä viimeiset ottelut näyttävät, että kykyä siihen on ja kyse on ollut enemmän jääräpäisestä ideologiasta kiinnipitämisestä. Se onkin aivan varmaa, että se jääräpäinen ja ideologinen Wenger voi voittaa korkeintaan satunnaisia Kalja- tai FA Cuppeja. Mutta pragmaattisempi ja futiksen realiteetit hyväksyvä Wenger voikin sitten yltää korkealla. Vanha mieshän Wenger jo on ja jos haluaa vielä nostaa valjupyttyjä kerran tai pari, se on tapahduttava seuraavan 3-4 kauden aikana. Wengerillä ei ole enää aikaa puskea päätään seinään ideologiansa kanssa.
« Viimeksi muokattu: 03.02.2015 klo 16:10:03 kirjoittanut Tekniikka »
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #3374 : 03.02.2015 klo 16:23:17

Akpomin huhutaan kirjoittaneen uuden 4,5-vuotisen lapun. Todella hyvä, jos pitää paikkansa. Varmana tähtipelaajana Akpomia ei Bellerinin tapaan voi ainakaan vielä pitää, mutta paljon ennemmin pelaajan kehitysta katselee Arsenalissa kuin maailman vastenmielisimmässä seurassa Liverpoolissa, jonne tuota on huhuttu. Seuraavat 4,5 vuotta on aivan riittävästi selvittämään onko Akpom uusi Thierry Henry, kuten Sanchez hehkuttaa, vaiko uusi Aaron Lennon.

Akpomista jotenkin heti näkee, että paljon mieluummin tätä kehitysprojektia katselee kuin Sanogoa. Hieno juttu tosiaan, jos uusi lappu on tosiasia.

 
Sivuja: 1 ... 134 [135] 136 ... 215
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa