Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4700 : 11.05.2015 klo 23:02:43 |
|
Harmittava tappio. Neljä pistettä riittää edelleen kolmossijaan ja suoraan CL-paikkaan, joten vaikka Manulta tulisi kuokkaan, niin kyllä neljä pistettä kahdesta kotipelistä Sunderlandia ja West Bromia vastaan pitäisi olla saavutettavissa. Mikäli Arsenal jotenkin onnistuu vielä itsensä neljänneksi sähläämään, niin puhutaan jo melkoisesta saavutuksesta.
Paras toki olisi esimerkiksi vierastasuri Old Traffordilta, jolloin kahdesta kotipelistä pitäisi saada yksi piste.
|
|
|
|
|
A-Smooth
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis
|
 |
Vastaus #4701 : 11.05.2015 klo 23:03:23 |
|
Ensimmäinen puoliaika oli Arsenalilta ehkä kauden huonoin puoliaika. Toinen puoliaika oli Fabianskilta ehkä uran paras puoliaika.
|
|
|
|
|
JW10
Poissa
|
 |
Vastaus #4702 : 11.05.2015 klo 23:06:50 |
|
Toinen puoliaika oli Fabianskilta ehkä uran paras puoliaika.
Eri. Oli Arsun pelaajilta kauden paskinta viimeistelyä. Toki joo Fabianski ihan hyvin pelasi, ei siinä mitään, mutta oishan noilla paikoilla pitänyt vähintään kaksi maalia tehdä.
|
|
|
|
|
Pluto
Poissa
|
 |
Vastaus #4703 : 11.05.2015 klo 23:10:23 |
|
Joo, ei tää kyllä mihinkään Fabianskiin tössännyt. Olisi ollut jopa noloa puolalaiselle jos joku noista tuhnuista olisi mennyt sisään. Sijoittuminen oli toki yleisesti ottaen miehellä parempaa kuin esimerkiksi Ospinalla maaliin johtaneessa tilanteessa.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #4704 : 11.05.2015 klo 23:10:33 |
|
Olipas raivostuttava matsi. Eka puolisko muistutti parin kauden takaista tuloksetonta, varovaista ja junnavaa munienhuljuttelua, eikä maalipaikoista ollut näin tietoakaan. Toisella peli avautui mukavasti ja Arsenal puski ehkä oikeutetustikin riskillä. Se yksi kusinen paikka sitten riitti vastustajalle, kun Arsenalille ei kelvannut toistakymmentä. Luokatonta viimeistelyä ja yksi nukahdus puolustuksessa. Friikkipeli, joita ei monta kauteen osu. Onneksi tämä ei ollut se maailman tärkein matsi, mutta mahdollisuudet toiseen sijaan tietysti heikentyivät. Tästä oli budjetoitu kolme pistettä.
Tuttua kauraa että vastustajan maalivahti pelaa unelmamatsin Arsenalia vastaan, mutta nyt, vaikka hyvin Flappyhandsky koppeja ottikin, oli tämän dominanssi pelkästään Arsenalin pelaajien huonoutta.
Jack Wheelchairin track record on kyllä masentava. Tänäänkin teki ihan hyviä juttuja, mutta jostain syystä tämän ollessa kentällä Arsenal ei voita. Tästä lähtien lädiä sisään vasta kun peli on selvä.
|
|
|
|
|
el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #4705 : 11.05.2015 klo 23:12:38 |
|
Wengerin vastaus bussiin: giroud vaihtoon ja walcott sisään 
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4706 : 11.05.2015 klo 23:21:27 |
|
Eri. Oli Arsun pelaajilta kauden paskinta viimeistelyä. Toki joo Fabianski ihan hyvin pelasi, ei siinä mitään, mutta oishan noilla paikoilla pitänyt vähintään kaksi maalia tehdä. Ihan tosissaan Fabianski joutui venymään Monrealin vetoon ja Ramseyn ihme kyljeltäänvetoon. Muuten kaikki vedot tulivat suoraan syliin. Samalla tavoin kuin aikanaan Manu-pelissä; suoraan paitamainokseen. Tilanteet tulevat tietenkin nopeasti, mutta jos esim. Walcott ei olisi siinä yhdessä tilanteessa tehnyt sitä onnetonta supaisua palloon, vaan antanut mennä, niin Wilshere olisi päässyt laittamaan pallon tyhjiin. Walcottilla on tietenkin hirveä halu tehdä maaleja, mutta joskus pitäisi nähdä muutakin. Tosin onhan se ihan tunnettu fakta ettei Walcottille sitä pelisilmää kovin isolla lusikalla annettu. Pitää toivoa, että tämä tappio tuli nyt hyvään rakoon. Ainakin sunnuntaina pitäisi olla asenteen kohdillaan Manua vastaan ja toivottavasti kauden loput pelit menevät nyt kunnon asenteella. Olihan se nyt kuitenkin odotettavissa, että jossain vaiheessa heikkokin peli tulee eteen. Parempi Swanseaa vastaan kuin FA Cupin finaalissa. Mitään syytä ei pitäisi olla, että jotenkin romahduttaisi pelin. Enemmänkin kyse oli vain kollektiivisesti heikosta valmistautumisessa, joka näkyi kokonaisvaltaisesti huonoina suorituksina. Ehkä tämä oli myös jotain kohtalon kuittausta niistä taidolla ja tuurilla raavituista yhden maalin voitoista, otteluista joissa on loppuhetket oltu helisemässä, mutta selvitty.
|
|
|
|
|
jordan
Poissa
|
 |
Vastaus #4707 : 12.05.2015 klo 00:07:34 |
|
Huonoon viimeistelyyn tänään toki kaaduttiin, mutta sen verran palloja sai Flappyhandski liimata, että toisena päivänä maalin edessä olisi jokunen pomppu mennyt toisin päin. Ainakaan vanhoina hyvinä Arsu-aikoina en muista selostajan ikinä tokaisseen "ball's been like a magnet to him tonight". Ei siinä, sympaattinen kaveri.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #4708 : 12.05.2015 klo 04:31:17 |
|
Yksi kauden heikoimmista esityksistä, kun kuitenkin parhaat pelaajat ovat kunnossa.
Yksi ärsyttävimmistä. Ymmärrän toki pointtisi, mutta jos tätä vertaa vaikka toiseen Swansea - tappioon, niin kyllähän tämä menee enemmän vahingon piikkiin, joita ei tietenkään saa sattua, mutta tuppaa sattumaan, kysykää vaikka Manulta. Nyt siis pieni oljenkorsi Unitedilla ohittaa Arsenal, mutta täytyy toivoa, että tämä toimi herättäjänä ja homma hoidetaan helposti. Täydet pisteet minä tästä olin budjetoinut, jotta sitten 2-1-0 lopulla olisi 80 pistettä mennyt kivasti rikki ja olisi voinut todeta kauden loppuanalyysissä eteenpäin menon varauksetta  Täytyy siis olla pettynyt, mutta ei tämä esitys sinällään vähentänyt kovinkaan paljon luottoa siihen, että Arsenal tulee ottamaan suoran UCL-paikan. Sijoilla 2-3 ei niin väliä ole tässä tilanteessa, vaikka toki mitä korkeammalla, sen parempi. Erittelyä vaativat pelisuoritteet onkin topicissa jo eritelty. Kuten jo Chelseapelin aikoihin yritin tuoda esiin, nykyvireisestä Walcottista on kovin rajallisesti hyötyä, jos vastustajan puolustuslinja ei pelaa korkealla.
|
|
|
|
|
kuupa
Poissa
|
 |
Vastaus #4709 : 12.05.2015 klo 06:02:41 |
|
Wengerin vastaus bussiin: giroud vaihtoon ja walcott sisään  Sama. Aivan käsittämätön vaihto, ellei sitten ollut jotain pientä vammaa. Näissä bussin murtajaisissa Walcott on kyllä harvinaisen turha heppu.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4710 : 12.05.2015 klo 14:50:36 |
|
Pool-topicissa huhuillaan, että James Milner olisi matkalla Arsenaliin. En kyllä ihan heti keksi, mihin rooliin Wenger Milneriä kaavailisi? Palkka olisi myös varmasti aika kova rotaatiomiehelle.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4711 : 12.05.2015 klo 15:25:53 |
|
Pool-topicissa huhuillaan, että James Milner olisi matkalla Arsenaliin. En kyllä ihan heti keksi, mihin rooliin Wenger Milneriä kaavailisi? Palkka olisi myös varmasti aika kova rotaatiomiehelle.
Milnerhän on hyvällä asenteella pelaava pelaaja, joka pystyy vetämään keskikentällä roolia kuin roolia. Ensisijaisesti tulisi mieleen Coquelinin ja Sanchezin backup. Tosin en osaa enää sanoa kuka pelaa mitäkin roolia parhaiten keskikentällä. Milner saattaa haluta CL-futista ja mahdollisuuden menestyä, joten ainakin Pool on siinä vaiheessa ulkona. Toisaalta Arsenalissa ei ole sen suurempaa roolia tarjolla kuin Cityssäkään. Palkkakin lienee samoissa. Vaikea uskoa Milnerin tulevan Arsenaliin, vaikka kyllä kelpaisi minulle.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4712 : 12.05.2015 klo 22:54:52 |
|
Laskeskelin tuossa nopeasti Arsenalin tehtyjä ja päästettyjä maaleja tällä kaudella. Arsenal on keskimäärin tehnyt kaksi maalia ottelussa ja päästänyt maalin ottelussa. Tarkat lukemat taitavat olla tehtyjä 1,96 maalia/ottelu ja päästettyjä 1,00. Noita lukemia pitää ehdottomasti parantaa ensi kaudella, koska noilla lukemilla ei menestystä saa. Tehtyjä maaleja pitää pystyä nostamaan jonnekin 2,4 tehnyt maalin luokkaan ja päästettyjä tiputtamaan 0,7-0,8 päästettyä/ottelu luokkaan. Chelsea on liigassa päästänyt 0,78 ja tehnyt 1,94 maalia, Cityn vastaavat ovat 2,14/1,00. Tiedä sitten onko 20% maalimäärän lisäys edes realismia. Päästettyjen maalien määrää pitäisi pystyä helpommin laskemaan, koska tuntuu, että moni tehty maali menee ihan puhtaasti keskittymisen puutteen piikkiin. Esim. eilen ei ollut mitään ongelmaa Arsenalin puolustuksella Swanseaa vastaan, mutta sitten Kos ja Monreal nukahtivat ja Gomis pääsi puskemaan maalin. Kosillehan on koko hänen Arsenal-uransa ajan tullut noita nukahduksia, jotka ovat aiheuttaneet pilkkuja, punaisia, maaleja ja pokaalin häviämisen. Viime vuosina Kosin taso on onneksi noussut, mutta näköjään edelleen noita tulee. Hyökkäys on myös Arsenalilla, valitettavasti, hieman tuhnu. Giroud ja Sanchez ovat tehneet Arsenalin 100 maalista 42. Voidaan siis sanoa, että jos Giroud tai Sanchez ei osu, niin Arsenal on vaikeuksissa. Tämän takia uskonkin, että Wengerillä on haluja pitää Walcott riveissä, koska Walcott kunnossaollessaan on hyvä maalintekijä, mitä mm. Welbeck, AOC, Cazorla, Özil, Wilshere eivät ole. Ramsey saattaa olla hyvä maalintekijä, mutta onko hän laituriksi tarpeeksi hyvä maalintekijä. Giroudin ja Sanchezin jälkeen Cazorla on tehnyt kolmanneksi eniten valjumaaleja, kaikki taitavat olla pilkuista. Menestyvä joukkue tarvitsee keskikentältä sen 10 maalia tekevän kk-pelaajan. En ole vielä ihan varma, että onko Welbeck tarpeeksi hyvä kakkoshyökkääjäksi Arsenaliin, jos lähdetään siitä, että Giroud jatkaa ykköshyökkääjänä. Welbeck on kookas, vahva ja nopea eli pystyy toimimaan oman pään erikoistilanteissa, pitämään palloa ja juoksemaan vastaiskuja, mutta onko Welbeck tarpeeksi älykäs ja hyvä maalintekijä. Laukaushan Welbeckillä on ihan paska, joka vaikuttaa tietenkin maalintekoon. Walcott on hyvä maalintekijä, nopea ja pystyy ajoittamaan juoksuja oiken. Walcottista ei taas ole omassa päässä mitään iloa, ei pysty pitämään palloa ja on heiveröinen. Sitten on tietenkin joku Campbell, mutta ei hänkään ole täydellinen. Yksi vaihtoehtohan olisi siirtää lopussa esim. Sanchez kärkeen ja laidalle joku vaihtopelaaja a'la AOC tms. Tällöin ei vaan kärkeen saada tuoretta voimaa.
Olen ihan varma, että on henkisesti ja fyysisesti raskasta, jos jokainen peli päättyy keskimäärin 2-1 eli päätösvihellykseen asti pitää painaa tosissaan. Olen tätä aikaisemminkin kirjoittanut, että Arsenalin menestyminen vuosituhannen vaihteessa perustui osittain siihen, että monessa pelissä pystyi 60-70 min. kohdalla nostamaan jalan pois kaasulta ja laskettelemaan ottelun loppuun. Vaihtojahan Wenger ei tehnyt ennen 80. min., jos ei ollut pakko. Tietenkin Valioliigan taso on noussut, eikä enää otteluita voiteta samalla tapaa neljällä, viidellä tai jopa kuudella maalilla, kuten silloin aikanaan. Monia otteluitahan Arsenal on saattanut johtaa puoliajalla 2-0, mutta pelin "tappaminen" on ollut ihan mahdotonta ja vastustaja on päästetty, yleensä helpolla, maalilla mukaan peliin. Tänä keväänä on otettu maalin voitto mm. QPR:stä, Newcastlesta ja Burnleystä. Tietenkin toinen vaihtoehto on chelseamaisesti vaihtaa kahden maalin johdossa, jopa puoliajalla, keskikentän pohjalle toinen puolustava pelaaja ja toinen puoliaika on sitten yhtä kiinnostavaa kuin maalinkuivumisen katseleminen. Toivon ettei tuollaiseen pelityyliin Arsenalissa kuitenkaan mennä. Wengerin ideologia on kuitenkin hyökkäyspelaaminen, eikä pelkästään puolustaminen.
Siirtosuunnitelmia Wenger tosiaan avasi sen verran, että topparia ei olla hankkimassa, vaan Chambers tulee olemaan nelostoppari ja neljä topparia on riittävästi.
|
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #4713 : 12.05.2015 klo 22:59:15 |
|
En jaksa nyt alkaa tarkistamaan mutta uskoisin tuon tehty maali/päästetty maali-suhteen olevan kevätpuoliskolla huomattavasti tuota keskiarvoa parempi, johtuen puolustuslinjan ja Giroud'n kuntoutumisista sekä Coquelinin mukaantulosta. Ihan hyvällä mallilla tuo joukkueen tasapaino on tällä hetkellä ja positiivisin fiilis joukkueesta vuosikausiin. Kovin suuria muutoksia ei ensi kaudeksi tarvita jos vaan kaikki pelaajat säilyttävät tasonsa nykyisellään.
|
|
|
|
|
Jaska
Poissa
|
 |
Vastaus #4714 : 13.05.2015 klo 12:00:05 |
|
Se on selvää, että tilastojen pitää parantua koko kauden keskiarvosta ensi kaudeksi jos mestaruudesta halutaan taistella. Hyvä puoli on minusta tuo Sporttilan mainitsema kauden kaksijakoisuus, eli huono syyspuoli ja hyvä kevätpuoli. Kehitystä on siis jo tapahtunut kauden sisälläkin ja nyt olennaista on tämän vireen jatkuminen syksylläkin. Suurin tekijä on mielestäni loukkaantumistilanteen kohtuullinen taso. Sen jälkeen tärkeintä lienee muutaman tärkeän pelipaikan kakkosmiesten tason parantaminen (hyökkäys, ankkuri) joka vähentää loukkaantumisten tuomaa haittaa.
Tuo maalintekovoima keskikentällä on mielenkiintoinen kysymys. Keskikentän pelihän on edistynyt selvästi, mutta samalla on riskiä maalintekovoiman vähentymisestä. Podolskin korvaaja Sanchez on siitäkin loistava löytö, että maalitehot eivät vähentyneet yhtään vaihdoksessa. Mutta pelivireisen Walcottin korvaaminen melkein kellä tahansa nykymiehistöstä vähentää uhkaa selvästi. Samoin jos Ramsey ei ole syystä tai toisesta kentällä.
|
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #4715 : 13.05.2015 klo 12:11:39 |
|
Myös Santin tiputtaminen alemmas keskikentälle on vähentänyt maalintekovoimaa, tätä ei Welbeck ole ainakaan vielä tällä kaudella kyennyt korvaamaan. Kyllähän tuonne hyökkäyspäähän vielä tarvitaan kaveri joka pystyy sen 10-15 maalia tekemään, sellaisen löytäminen ei vaan ole kauhean helppoa. Dybalakin näyttää menevän Juventukseen. Jonkin verran ollut huhuissa Portosta lähtöä tekevä Jackson Martinez mutten oikein jaksaisi innostua 29-vuotiaasta valioliigassa katsomattomasta kortista. Jos Dybala tosiaan menee sivu suun, olisin enemmän kuin valmis laittamaan pelimerkit Bentekeen. Sopisi Giroud'n tuuraajaksi enemmän kuin hyvin, ja loukkaantumishistoriakin on valmiiksi Arsenalmainen.
|
|
|
|
|
Icarus666
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa
|
 |
Vastaus #4716 : 13.05.2015 klo 12:33:03 |
|
Bentekellä ei kuitenkaan taida olla kuin se yksi vähän isompi loukkaantuminen? Olisi ihan helkkarin tiukka hankinta.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4717 : 13.05.2015 klo 14:17:00 |
|
Benteke tuskin suostuu mihinkään kakkoshyökkääjän rooliin ja hintakin on varmaan joku n. 30 milliä.
Kausi on tosiaan ollut kaksijakoinen. Osasyy on varmasti sekin, että kevätkausi on ollut rasittavuudeltaan huomattavasti helpompi, vaikka FA Cup on edelleen mukana. Monta viikkoa on pelattu vain yksi peli viikossa, eikä täten pelaajat ole rasittuneet liikaa ja loukkaantuneet. Lisäksi loukkaantumisten kanssa on hyvää tuuriakin eli uusia loukkaantumisia ei ole juurikaan tullut. Kop kop. Välillä on jopa tuntunut, että pelejä voisi välillä olla viikollakin, jotta Wenger pääsisi käyttämään laajaa miehistöä paremmin. Nyt on mm. Gibbs, Gabriel, Rosicky, Walcott, Wilshere ja Welbeck ovat saaneet olla aika tyhjänpanttina pitkin kevättä. Flaminia ja Chambersiä en nyt tähän laske, koska heidän pelitasonsa ei mielestäni riitä.
Saa nähdä miten ensi syksy taas menee, kun pelataan viikosta toiseen kahta peliä ja Wenger ei perinteisesti oikein osaa kierrättää, tosin loukkaantumisetkin ovat vaikeuttaneet asiaa.
|
|
|
|
|
lortti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4718 : 13.05.2015 klo 15:03:18 |
|
Olisihan niitä pelejä ollut viikollakin jos ei taas olisi tuttuun tyyliin perseilty sieniliigassa.
|
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4719 : 13.05.2015 klo 15:24:40 |
|
Älkääs nyt, ei Arsenal tarvitse pakolla ketään tällä hetkellä, mitä Arsenal tarvitsee on lisää pelejä alle nykyisellä joukkueella.
Enkä tarkoita etteikö esim Schneiderlin olisi tervetullut lisä mutta sinäänsä ei ole mitään tarvetta hankinnoille.
Mitä Bentekellä kun on Giroud jo? Itse toivoisin kyllä alemman keskikentän lisäksi laituria tyyliin Pedro. Joka muuten luultavasti liikkuu kesällä jos jalkapalloilu kiinnostaa.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #4720 : 13.05.2015 klo 16:39:47 |
|
Saa nähdä miten ensi syksy taas menee, kun pelataan viikosta toiseen kahta peliä ja Wenger ei perinteisesti oikein osaa kierrättää, tosin loukkaantumisetkin ovat vaikeuttaneet asiaa.
Toissasyksy oli kuitenkin loistava, joten vaikea tosiaan arvioida.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4721 : 13.05.2015 klo 20:34:57 |
|
Southampton 45p Toteutunut West Ham (H) +3 +1 Liverpool (H) +3 0 West Brom (A) 0 0 Crystal Palace (H) +3 +3 Chelsea (A) 0 +1 Burnley (H) +3 +3 Everton (A) 0 0 Hull (H) +3 +3 Stoke (A) 0 0 Spurs (H) +1 +1 Sunderland (A) 0 0 Leicester (A) +1 0 Aston Villa (H) +3 Man City (A) 0
= 60p
Man Utd 44p Burnley (H) +3 +3 Swansea (A) +1 0 Sunderland (H) +3 +3 Newcastle (A) +1 +3 Spurs (H) +3 +3 Liverpool (A) 0 +3 Aston Villa (H) +3 +3 Man City (H) 0 +3 Chelsea (A) 0 0 Everton (A) +1 0 West Brom (H) +3 0 Crystal Palace (A) +1 3 Arsenal (H) +3 Hull (A) +3
=74p
Spurs 43p Liverpool (A) 0 0 West Ham (H) +3 +1 Swansea (H) +3 +3 QPR (A) +1 +3 Man Utd (A) 0 0 Leicester (H) +3 +3 Burnley (A) 0 1 Aston Villa (H) +3 0 Newcastle (A) +1 +3 Southampton (A) +1 +1 Man City (H) 0 0 Stoke (A) 0 0 Hull (H) +3 Everton (A) +1
= 62p
Arsenal 42p Leicester (H) +3 +3 Crystal Palace (A) +1 +3 Everton (H) +3 +3 QPR (A) +3 +3 West Ham (H) +3 +3 Newcastle (A) +1 +3 Liverpool (H) +3 +3 Burnley (A) +1 +3 Chelsea (H) 0 +1 Hull (A) +1 +3 Swansea (H) +3 0 Man Utd (A) 0 Sunderland (H) +3 West Brom (H) +3
= 76p
Liverpool 39p Spurs (H) +3 +3 Southampton (A) 0 +3 Man City (H) +1 +3 Burnley (H) +3 +3 Swansea (A) +1 +3 Man Utd (H) +3 0 Arsenal (A) 0 0 Newcastle (H) +3 +3 Hull (A) +1 0 West Brom (A) +1 +1 QPR (H) +3 +3 Chelsea (A) 0 +1 Crystal Palace (H) +3 Stoke (A) +1
= 66p
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4722 : 13.05.2015 klo 21:51:37 |
|
Gabriel ei siis mahdu brassien maajoukkueeseen Copa Americaan. Hän ei mahtunut alustavalle 30 pelaajan listalle. Ihan hyvä noin, että Gabriel saa alle kunnon treenikauden ja pre-seasonin. Näillä näkymin Sanchez ja Ospina osallistuvat Copa Americaan.
|
|
|
|
|
Icarus666
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa
|
 |
Vastaus #4723 : 13.05.2015 klo 23:19:14 |
|
Enkä tarkoita etteikö esim Schneiderlin olisi tervetullut lisä mutta sinäänsä ei ole mitään tarvetta hankinnoille. Mitä Bentekellä kun on Giroud jo? Itse toivoisin kyllä alemman keskikentän lisäksi laituria tyyliin Pedro. Joka muuten luultavasti liikkuu kesällä jos jalkapalloilu kiinnostaa.
Kyllähän tuonne tarvittaisiin mielellään rutinoitunut, hyvän fysiikan pelaaja Coquelinin varamieheksi. Chambersiä varmaan aika maltilla ajetaan jossain vaiheessa siihen tontille sisään. Suoraan sanoen en voi ymmärtää jos jollain oikeasti on näkemys siitä, että Arteta/Flamini olisi riittävä varamiesosasto pohjalle. Onko se hankinta sitten Schneiderlin tai joku muu niin kyllä odottaisin tälle paikalle uutta pelaajaa. Diabylle sitten taputukset selkään ja onnea uralle jossain muualla. Giroud'sta sen verran, että ongelma onkin juuri siinä, että meillä on Giroud mutta ei juurikaan ketään muuta ihan puhdasta riittävän hyvä tasoista kärkeä. Arsenalin pelitapa rakentuu aika paljon vahvaan keskushyökkääjään joka luo pelotetta ja samalla luo vähän hengitystilaa laidan hyökkääville pelaajille. Welbeck on tasoltaan kohtuullinen pelaaja mutta ei kovinkaan suuri hyökkäyspelote ja Sanchez on mielestäni todella paljon vakuuttavampi laidalla jossa pääsee käyttämään hyvää haastokykyään. Sanogo varmaan alkaa olemaan aika katsottu kortti. Benteke ainakin on näyttönsä jo Valjussa antanut ja on siinä mielessä varmaan pienempi riski kuin joku vastaava kaveri tyyliin La Ligasta tai Serie A:sta. Itse toivoisin kesällä hereillä oloa hyökkääjäosastolla, toki siellä varmasti myös ManU on liikkeellä vähän riippuen miten siellä nähdään RvP:n asema. Periaatteessa Valjun isoista Arsenalilla olisi tässä vaiheessa sauma katsella ilman ihan älytöntä kilpailua pelaajia, City varmaan joutuu lähinnä myymään hyökkääjiään, Chelseallä on aika hyvä paketti ja Liverpool taitaa keskittyä Danny Ings tason kavereihin.
|
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4724 : 14.05.2015 klo 10:56:28 |
|
Kyllähän tuonne tarvittaisiin mielellään rutinoitunut, hyvän fysiikan pelaaja Coquelinin varamieheksi. Chambersiä varmaan aika maltilla ajetaan jossain vaiheessa siihen tontille sisään. Suoraan sanoen en voi ymmärtää jos jollain oikeasti on näkemys siitä, että Arteta/Flamini olisi riittävä varamiesosasto pohjalle. Onko se hankinta sitten Schneiderlin tai joku muu niin kyllä odottaisin tälle paikalle uutta pelaajaa. Diabylle sitten taputukset selkään ja onnea uralle jossain muualla.
Giroud'sta sen verran, että ongelma onkin juuri siinä, että meillä on Giroud mutta ei juurikaan ketään muuta ihan puhdasta riittävän hyvä tasoista kärkeä. Arsenalin pelitapa rakentuu aika paljon vahvaan keskushyökkääjään joka luo pelotetta ja samalla luo vähän hengitystilaa laidan hyökkääville pelaajille. Welbeck on tasoltaan kohtuullinen pelaaja mutta ei kovinkaan suuri hyökkäyspelote ja Sanchez on mielestäni todella paljon vakuuttavampi laidalla jossa pääsee käyttämään hyvää haastokykyään. Sanogo varmaan alkaa olemaan aika katsottu kortti. Benteke ainakin on näyttönsä jo Valjussa antanut ja on siinä mielessä varmaan pienempi riski kuin joku vastaava kaveri tyyliin La Ligasta tai Serie A:sta.
Itse toivoisin kesällä hereillä oloa hyökkääjäosastolla, toki siellä varmasti myös ManU on liikkeellä vähän riippuen miten siellä nähdään RvP:n asema. Periaatteessa Valjun isoista Arsenalilla olisi tässä vaiheessa sauma katsella ilman ihan älytöntä kilpailua pelaajia, City varmaan joutuu lähinnä myymään hyökkääjiään, Chelseallä on aika hyvä paketti ja Liverpool taitaa keskittyä Danny Ings tason kavereihin.
Oon sitä mieltä että jos Coquelin ton paikan pitää on vaikeaa hankkia Artetaa/Flaminia parempi penkkiveikko siihen taakse. Jos Schneiderlin hankitaan tarkoittaa se sitä että Coquelin aloittaa ainakin penkiltä, tuo puolustava-kk ongelma ratkesi siis käytännössä Coquelinin myötä. Myös Chambers on vaihtoehto kuten mainitsit. Sama juttu keskushyökkääjässä. Jos ja kun Giroud on ykkönen on aika vaikea löytää Welbeckiä kovempi pelaaja kakkosvaihtoehdoksi Arsenalissa, kun ei suostuta naurettavia palkkoja istumisesta maksamaan. Mun mielestä Giroud on hyvä ykkönen ja Welbeck/Akpom/Sanogo ihan kehityskelpoisia myös tuolle paikalle.
|
|
|
|
|
|
|
|