jthein
Poissa
|
 |
Vastaus #4750 : 16.05.2015 klo 12:59:24 |
|
Haluan edelleen lisää todisteita siitä, että se pää kestää. Merkkejä on kyllä, että eteenpäin on menty henkisellä puolella, mutta vielä en ole täysin vakuuttunut. Vaikka Arsenal nyt hoitaisi sunnuntaina kolmossijan itselleen ja vielä kauden lopuksi FA Cupin, niin en siltikään ole varma riittääkö pää mestaruuden voittamiseen ensi kaudella.
Ei kai sitä todista mikään muu kuin onnistunut kausi 2015-16. Hyvin mielenkiintoinen seikka ensi kautta ajatellen on, miten Shad Forsythen kädenjälki näkyy loukkaantumistilastossa tai ylipäänsä pelaajien kunnon ylläpitämisessä. Syksyllä miehen saapumisesta kirjoitettiin paljon, mutta nyt kun loukkaantumishuolet ovat suurelta osin hälvenneet, on miehen olemassaolo unohdettu lähes täysin. Fakta kuitenkin on ettei yksikään mestaruudesta pelaava joukkue kestä kovin monen avainpelaajan pitkiä poissaoloja vaikka syvyyttä olisi miten.
|
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #4751 : 17.05.2015 klo 16:50:23 |
|
Maalivahti, puolustus ja keskikenttä vaikuttavat toimivilta, mutta Sanchez - Ramsey - Giroud hyökkäys ei vakuuta edes vähää alusta. Porukka on kokonaisuutena liian hidas ja osittain tuon vuoksi Swansealta tuli turpaan ja tänään huomattavasti kovemmassa paikassa veikkaan max tasuria. Tasuri toki olisi hyvä tulos, mutta rahkeita parempaankin olisi, kun kerran maalivahti, puolustus ja keskikenttä toimii ja Sanchezkin on taas heräilemässä.
Virhe tässä on se, että jos Ramseyta halutaan pitää laidalla, niin Giroudin ei saisi missään tapauksessa olla kärjessä, vaan siellä pitäisi olla Walcott tai Welbeck.
Tämän päiväinen hyökkäysryhmitys on epätasapainoinen ja epätasapainoisella hyökkäyksellä paikkoja ei generoidu tarpeeksi. Ainakaan laadukkaita paikkoja. Toivottavasti Walcott vaihdetaan ajoissa kentälle tai sitten toivotaan ManU:n puolustukselle todellista off päivää, jolloin maalit pystyttäisiin tästä huolimatta tekemään.
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #4752 : 17.05.2015 klo 18:33:22 |
|
Jotenkin tuntui, että jäätiin jyrän alle ensimmäisellä puoliajalla fyysisesti. Kaikki keskialueen painit hävittiin ja juoksemallakaan ei päästy ohi. Oletuksena tietenkin oli, että Fellainin kanssa olisi ongelmia, mutta tuntui että kaikki kaksinkamppailut hävittiin paitsi Falcaota vastaan.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #4753 : 17.05.2015 klo 18:58:43 |
|
Maalivahti, puolustus ja keskikenttä vaikuttavat toimivilta, mutta Sanchez - Ramsey - Giroud hyökkäys ei vakuuta edes vähää alusta. Nimenomaan. On vaikea ymmärtää niitä, jotka kehuvat ja hehkuttavat suurtakin eteenpäin menoa isoissa peleissä ihan sen nimissä, että Wenger on kymmenen vuotta muita valmentajia jäljessä oppinut vihdoinkin pelaamaan isoissa peleissä varovaisemmin. Siitä varoisemmasta ja kompaktimmista pelistä ei vaan paljon hyötyä kun Wenger siltikin valitsee kentälle kaikki hitaat neppailijat ja siten sabotoi voiton mahdollisuuset minimiin jo etukäteen, kun kentällä ei ole minkäänlaista vastaiskuvoimaa. Se antaa vastustajallekin paremmat mahdollisuudet myllyttää vapaammin Arsenalin puolustuspäässä. Toki muutama vamma on, mutta empä usko, että ne vaikuttivat mitenkään Wengerin valintoihin. Wenger olisi valinnut nykyisen kokoonpanon Welbeckin ja Chambon pelikunnosta riippumatta. Siitäkin huolimatta, että tällaisilla valinnoilla Arsenal ei ole isoja voittanut, ellei kotivoittoa Poolista lasketa isoksi kaadoksi. Itse en laske. Sen sijaan Arsenalin molemmissa isoissa voitossa - City ja Manu vieraissa (FA Cup) - Arsenalilla oli hyökkäyksessa nopeutta, toisin Spursia, Chelseaa ja nyt Manua vastaan liigassa. Cityä vastaan oli nopeat laiturit (Sanchez, AOC) ja Manua vastaan koko hyökkäyskolmikko (Chambo, Welbeck, Sanchez) oli erittäin nopea. Valitettavasti tämä ei lupaa hyvää kesän siirtomarkkinoillekaan. Esim. Isco olisi aivan järjetöntä siirtovarojen tuhlausta, koska Arsenalilla on jo ennestään liikaan samantyyppisiä pelaajia. Neppailulle masturbointi tuntuu kuintenkin olevan Wengerissä niin syvällä, että pakko tuo huhu on ottaa vakavasti. Wengerin kannalta onkin vähän ironista, että kaikista neppailijoista huolimatta se olikin vaihdosta tullut, laput silmillä ravaava Walcott, joka pystyi tasottamaan ottelun. Se tuskin kuitenkaan vaikuttaa mitenkään Wengerin näkemykseen ja neppailulle masturbointi jatkuu. Nyt sitten vaan odottelemaan Wengerin kommentteja henkisen kantin kasvamisesta. Eiköhän tämäkin "venyminen" kasvasta munaa useita senttiä Wengerin näkemyksen mukaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.05.2015 klo 23:17:58 kirjoittanut Tekniikka »
|
|
|
|
|
Arkon
Paikalla
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #4754 : 17.05.2015 klo 19:01:42 |
|
Pääosin kovin tutun näköinen esitys, mutta tulos tällä kertaa lopulta kelvollinen, ellei sitten ajatellut tätä jonakin pakkovoittona imagollisista syistä. Ensimmäiset 60 minuuttia olivat ala-arvoista peliä, ja ManU sekä liikutti palloa nopeampaa että prässäsi huomattavasti aktiivisemmin Arsenalin pelaillessa puolivaloilla päin helvettiä. On liian tuttua, että kovalla prässillä lamautetaan Arsenalin keskikenttä, ja vaikka joukkue pariin viime kauteen verrattuna onkin huomattavasti valmiimpi iskemään vastahyökkäyksillä, niin nekin paikat hukattiin tehokkaasti. Ehkä ensimmäisen kerran tällä kaudella Cazorlalta otettiin tila pois täysin, eikä häneltä nähty esimerkiksi City-pelin kaltaisia nousuja pallon kanssa. Loput puoli tuntia olivat selvästi parempaa, ja vaikka vaihtojen myötä Arsenalin ote hetkeksi katosikin, niin Ramsey-Wilshere-akseli alkoi lopulta tuottaa hedelmää. Maali tuli vähän tuurilla, mutta hienoa että Walcottkin tavallaan onnistuu.
Käytännössä yksi piste riittää kahdesta viimeisestä matsista kolmossijan varmistamiseen, enkä nyt ihan jaksa uskoa, että molemmista matseista tulisi takkiin. Mielellään näkisi reiluakin kierrätystä jo Sunderland-matsiin.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #4755 : 17.05.2015 klo 19:03:58 |
|
Pääosin kovin tutun näköinen esitys, mutta tulos tällä kertaa lopulta kelvollinen, ellei sitten ajatellut tätä jonakin pakkovoittona imagollisista syistä.
Kyllä se olisi tässä nähdäkseni enemmän ollut Manun pakkovoitto.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4756 : 17.05.2015 klo 19:04:59 |
|
Heikolla esityksellä tuuritasuri varamiehisestä Manusta. Puheet eteenpäinmenosta voidaan unohtaa ainakin tämän kauden osalta. Ilman selkeitä vahvistuksia vasemman laitapakin, kärjen ja oikean laiturin paikalle, voidaan unohtaa puheet mestaruustaistosta ensi kauden osalta.
|
|
|
|
|
veijomeri
Poissa
|
 |
Vastaus #4757 : 17.05.2015 klo 19:11:36 |
|
Heikolla esityksellä tuuritasuri varamiehisestä Manusta. Puheet eteenpäinmenosta voidaan unohtaa ainakin tämän kauden osalta. Ilman selkeitä vahvistuksia vasemman laitapakin, kärjen ja oikean laiturin paikalle, voidaan unohtaa puheet mestaruustaistosta ensi kauden osalta.
Monrealilta kauden huonoin peli, ollut muuten loistava tällä kaudella. On siellä lisäksi Gibbs vielä penkillä. Giroudilla menossa selkeästi huonompi vaihe, ei osu enää mistään yritysen ollessa myös heikohkoja. Puheet EOM:stä kävisin vasta FA cup finaalin jälkeen, en tässä vaiheessa. Tulos oli hyvä, toinen jakso mielestäni ihan mallikasta tekemistä. Ensimmäinen melkeen huonointa hetkeen.
|
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #4758 : 17.05.2015 klo 19:13:44 |
|
Puheet eteenpäinmenosta voidaan unohtaa ainakin tämän kauden osalta.
Epäonnistumisena tämä liigakausi on nähtävä. Wengerin olisi ilman muuta pitänyt pystyä £70-80m törsäämisellään rakentamaan momentumia viime kevään cup-mestaruuden ja Sanchezin hankinnan jatkoksi, mutta viime kautta heikompi tulos liigassa on jo nyt varmaa, vaikka kaksi peliä on yhä pelaamatta. Todennäköisesti Arsenal jää vain kahden pisteen päähän viime kaudesta, mutta onhan suoritus huono lähtökohtiin nähden.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #4759 : 17.05.2015 klo 19:33:21 |
|
Heikolla esityksellä tuuritasuri varamiehisestä Manusta. Puheet eteenpäinmenosta voidaan unohtaa ainakin tämän kauden osalta. Ilman selkeitä vahvistuksia vasemman laitapakin, kärjen ja oikean laiturin paikalle, voidaan unohtaa puheet mestaruustaistosta ensi kauden osalta.
Älä unohda valmennuspuolta. Wengerin alaisuudessa on turha on haaveilla FA Cupia suuremmasta saavutuksesta. Kova juttuhan sekin on, mutta jos ja kun halutaan ottaa se seuraava iso askel kohti huippua, tulee tiimiä johtaa ihminen, joka näkee Ramseyn keskikentän keskustassa eikä laitaravaajana. Giroud on myöskin nyt viimeistään todettu riittämättömäksi ykköskärjen tontille. Toimii tietynlaisia vastustajia vastaan nopeiden laitureiden kanssa jopa erinomaisesti, mutta jos ryhmitys on tätä palloa hitaasti neppailevaa mikki hiirtä, on myöskin Giroud ominaisuuksineen aivan turha. Kaudella on nähty muutamia osoituksia että Wenger olisi kehittynyt ja vienyt Arsenalia selkeästi oikeaan suuntaan. Valitettavasti näiden vastapainoksi on nähty usein myös sitä tuttua hidasta neppailua ja täysin suunnitelmatonta hyökkäyspelaamista sekä välinpitämätöntä tai ylimielistä peruspelaamista. Kesän siirtohuhuihin sen verran kommenttia, että en jaksa uskoa Iscon tms. pelaajan hankintaan. Arsenaliin yhdistetään joka siirtoikkunassa tämän tyyppisiä kavereita. Myös Götzestä ja Gündoganista on ollut puhetta. Mediassa pelaajalla, jolla on pienehkö fyysinen koko, hyvä tekniikka ja pelisilmä = Arsenalin näköinen janari. Toivon ainakin ettei kaikkia paukkuja laiteta moiseen. Huippukärki, Coquelinia aavistuksen luovempi pelaaja kk:n pohjalle ja mahdollisesti uusi ykkösmaalivahti. Konkreettisemmin: Benzema, Schneiderlin ja Cech.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #4760 : 17.05.2015 klo 20:22:17 |
|
Älä unohda valmennuspuolta. Wengerin alaisuudessa on turha on haaveilla FA Cupia suuremmasta saavutuksesta. Kova juttuhan sekin on, mutta jos ja kun halutaan ottaa se seuraava iso askel kohti huippua, tulee tiimiä johtaa ihminen, joka näkee Ramseyn keskikentän keskustassa eikä laitaravaajana.
Taitaa olla jopa vaikeampi homma, kuin hankkia riittävä ykköskärki.
|
|
|
|
|
DB
Poissa
|
 |
Vastaus #4761 : 17.05.2015 klo 21:30:26 |
|
Likipitäen ainoa positiivinen asia oli tuo yksi piste. Ei tosiaan siltä näyttänyt ensimmäisen 45 minuutin jälkeen, että pää kestää ja EOM, kun ManU painoi peliä hyökkäyspäähän ja prässäsi Arsenalilta tilan pois. Arsenalilta puolestaan hyökkäyspäässä ratkaisut hidasta neppailua, eikä kovuuteen pystytty vastaamaan.
Pelin taso ei päätä huimannut, eikä tunnettakaan ollut pelissä. Kuten Wenger ennen peliä sanoi: Chelsean ja Cityn nousu on muuttanut asetelmia, eivätkä nämä kohtaamiset enää ole menneiden vuosien veroisia, ikävä kyllä.
Molemmilla tuntui olevan pelailumeininki, joskin Arsun peli ensimmäisellä jaksolla todella ponnetonta - huonoin näkemäni jakso tällä kaudella. Käyrä on muutoinkin ollut laskeva - ehkä pelaajat odottavat jo cupin finaalia ja pelaavat puolivaloilla nämä "turhat" pelit pois ennen sitä. Eihän näin toki missään nimessä saisi olla, mutta siltä tämä meininki kovasti vaikuttaa.
Giroudilta ei (taaskaan) onnistunut mikään. Kuvaavaa oli Özilin turhautuminen tilanteessa, jossa antoi syötön boksiin, mutta patonki jäi seisomaan telineisiin. Kuka tahasa peliälyllä varustettu hyökkääjä olisi liikkunut tyhjään tilaan maalia kohti, eikä vaan seissyt paikoillaan.
Monreal nostettiin esiin aiemmin. Myös Swansean maali meni Monrealin piikkiin maanantaina, joten Sunderlandia vastaan voisi mieluusti peluuttaa Gibbsiä.
Edit. typo
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.05.2015 klo 21:44:54 kirjoittanut DB »
|
|
|
|
|
DB
Poissa
|
 |
Vastaus #4762 : 17.05.2015 klo 21:33:10 |
|
Ei kahdesti.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4763 : 17.05.2015 klo 21:39:27 |
|
Positiivista oli tietenkin se, että tasuri oli Arsenalille hyvä tulos ja se melkein varmistaa 3. sijan tältä rapakaudelta. Tietenkin nyt oli toinen kausi putkeen mahdollista tappaa Manu-mörköä, mutta se ei vaan onnistu. Ensi kaudella Manu on varmasti parempi kuin kahdella edellisellä.
Pitää kyllä hieman ihmetellä Wengerin man-managementiä erittäin heikon Swansea-pelin jälkeen; yhtään pelaajaa ei vaihdu avaukseen. Kyllä ihan periaatteen vuoksi pitää joku tai jotkut laittaa penkille, jos esitys on niin surkea kuin mitä se oli Swanseaa vastaan. Tämän siitä sitten saa eli 1. puoliaika oli ihan paskaa pelaamista, koska pelaajat tietävät olevansa avauksessa peliesityksien tasosta riippumatta. Ei varmasti kovin motivoivaa vaihtopelaajillekaan, kun avarin kaverit saa vetää 135 min. vihkoon ennen kuin peliotteissa tapahtuu mitään muutosta.
Giroudista ei sitten mitään uutta sanottavaa. Jälleen paikkoja useampaan maaliin, mutta kun taso ei riitä alkuunkaan. Jones pärjää jopa kontaten juoksukisassa. Lisäksi Özil menee osittain ihan hukkaan, koska Giroudille ei käytännössä pysty pelaamaan pystysyöttöjä ollenkaan. Tänäänkin Özil laittoi kerran hyvän tikkarin, jonka näki jo hyvissä, mutta Giroud ei silti ollut millään tavoin valmis tuohon syöttöön. Miksi hankkia Özilin tasoinen pelintekijä, jos Giroudille voi syöttää ainoastaan keskityksiä päähän? Näin karrikoiden. Bussit ja isot pelit ratkaistaan pienillä nerokkailla syötöillä 16-rajalla, joista hyökkääjä pääsee maalipaikkaan tai 1 vs 1 -tilanteeseen, Giroudille näitä paikkoja ei synny, koska nopeus ja taitotaso ei riitä. Arsenal on kyllä pystynyt kehittämään peliään Giroudin kanssa ja jostain yhdenkosketuksen seinistä rakentuu välillä kauden komeimpia maaleja. Noilla maaleilla ei kuitenkaan mestaruuksia voiteta.
Toivottavasti Wenger nyt kierrättää S'land-peliin porukkaa ja sanoo, että nyt kaksi ottelua aikaa näyttää ketkä haluavat pelata FA Cupin finaalissa. Ainakin Walcott, Wilshere, Gibbs, Rosicky ja Welbeck kunnossa ollessaan kuuluisivat saada paikan avauksessa. Jokainen voi sitten itse miettiä, keiden olisi syytä katsoa edes yksi peli penkiltä.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #4764 : 17.05.2015 klo 21:56:27 |
|
Näköjään oltiin DB:n kanssa bongattu sama Özil-Giroud -tilanne. Väitän, että tuohon Özilin syöttöön olisi kuka tahansa Arsenalin hyökkääjistä osannut juosta. Kk-pelaajistakin ainakin Ramsey ja Sanchez.
Cazorlalta tosiaan heikko peli tänään. Manun prässi vei varmasti tilaa, mutta sitten kun tilaa löytyi, niin Cazorlan syötöt menivät mihin sattuivat. Ehkä pitkä kausi alkaa painaa Cazorlan jaloissa? Tai sitten pää ei kestä isoja pelejä. Tuo Ramseyn istuttaminen tuohon b-to-b-rooliin ei ole ihan niin yksinkertaista kuin voisi kuvitella. Esim. tänään Ramseyn tuki Bellerinille oli lähes olematonta ja nuori spanski oli ihan lirissä Youngin kanssa. Keskikentän keskustassa pitää puolustaa vieläkin paremmin kuin laiturina. Lisäksi Cazorla on parempi syöttäjä kuin Ramsey. Cazorla lähettää vähintään kerran pelissä huikean pystysyötön, jolla luodaan maalipaikka, se on sitten vastaanottajan taidosta kiinni saako pallon haltuun ja pystyykö jotain tekemään. Ramsey on selvästi enemmän kiinnostunut maalinteosta kuin peruspuurtamisesta keskikentän ytimessä. Tuo Ramseyn uusi rooli jonkinlaisena sisäänvedettynä laiturina toimii hyvin vähän heikompia jengejä vastaan, mutta kovempia jengejä vastaan Ramsey on aika avuton. En sano etteikö Ramsey voisi menestyä tuossa b-to-b-roolissa, mutta hänen pitää oppia ajattelemaan joukkueen etu ensin. Cazorlan ongelma tuossa roolissa on hänen heikkoutensa maalintekijänä. Kyllä sellainen viisi pelitilannemaalia pitäisi vähintään pystyä tekemään. Vaparit ja pilkut sitten erikseen.
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #4765 : 17.05.2015 klo 23:07:33 |
|
Walcott kentälle, jo tapahtuu. On se kova 
|
|
|
|
|
Sein Caledon
Poissa
|
 |
Vastaus #4766 : 18.05.2015 klo 07:15:15 |
|
Joo, kausi on ollut totaalinen katastrofi. Odottelen vielä FA:n finaaliin vaikka ei se mitään pelastakaan ja vedän sitten ranteet auki.
|
|
|
|
|
Rupikuula
Poissa
|
 |
Vastaus #4767 : 18.05.2015 klo 08:18:19 |
|
Lopputulos tasoa OK, peliesitys tasoa heikko, mitä nyt loppua kohti vähän petrasivat.
Iso minus Wengerille, että tappiopelin jälkeen lähdetään täysin samalla avauksella. Olen sitä koulukuntaa, että tappion jälkeen tulee vaihtaa ainakin 1-2 ukkoa, ihan vain herätyksenä.
Giroud:n heikkoudet tulivat taas pahasti esiin. Hidas mutta kankea. Eipä moni muukaan onnistunut.
Seuraavaan peliin avaukseen Wilshire, Walcott ja Gibbs, kiitos!
|
|
|
|
|
Hecke
Poissa
Suosikkijoukkue: Ajaks sarkki ranta
|
 |
Vastaus #4768 : 18.05.2015 klo 08:33:56 |
|
.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.03.2017 klo 13:49:02 kirjoittanut Hecke »
|
|
|
|
|
KIPEE
Poissa
Suosikkijoukkue: #meilläonunelma
|
 |
Vastaus #4769 : 18.05.2015 klo 08:59:57 |
|
Samaa mieltä siitä, että pistekin OT:ltä on aina hyvä saavutus. Tarkoitti lähinnä, ettei hävitty ja kolmas sija käytännössä varmistui. Itse näin vasta toisen jakson ja se oli pääosin ihan hyvää peliä Arsenalilta ja melkoisen lähellä oli voittokin lopulta, mutta ei tällä kertaa. Wilshere oli todella pirteä tullessaan kentälle ja ei sinänsä yllätä kun pääsee suorittamaan noita tempokuljetuksiaan väsyneitä vastustajia vastaan.
Meikäläisen on vaikea nähdä tätä kautta isona pettymyksenä, jos Arsenal vielä sen FA cupin nappaa. Taas yksi pykälä nousua sarjataulukossa, kaksi pyttyä (lasketaanko Community Shield?), isoja vastaan kohtuullisia esityksiä (mm Cityä vastaan 2x voitto + tasuri / ManUa vastaan 1-1-1 ja Liverpoolia vastaan 1-1-0 / Chelsea siellä nyt kummittelee vieläkin peikkona). Voihan sitä kirota puolustajan puutetta kirota vielä 10vuoden päästä, kuten Mertaranta tekee tuomareiden kanssa, mutta se ei enää tilannetta muuta ja tässä on Arsenalilla todella hyvät saumat pitämällä nykyinen taso niin nousta vielä yksi pykälä ylöspäin ihan sinne Valioliigan mestaruustaistoon. Ainoa isompi pettymys tällä kaudella on Monaco pelin mahalasku.
Vaikea nähdä mitä Schneiderlin toisi Arsenaliin lisää, jota siellä ei nyt jo ole. Eri asia sitten, jos sekä Flamini että Arteta jättävät paikkansa niin tarvitaan joka tapauksessa yksi puolustava keskikenttä mies lisää. Mieluummin näkisin itse Wanyaman tuossa ankkurin roolissa kuin edellä mainitun ranskalaisen, en olisi kyllä uskonut siihen ,että Celticin mies nostaa noin nopeasti tasoaan ihan huipulle ja on todella kova vääntäjä. Coquelinin pitäisi joka tapauksessa olla ykkönen ensi kaudella ja sitten pätevä kakkosmies taakse.
Sitten taas tapaus Giroud, josta olen edelleen sitä mieltä ettei häntä parempaa hyökkääjä ole irtoamassa Arsenaliin tulevassa siirtoikkunassa. Nimiä voi heitellä ihan rauhassa Benzemasta Higuainiin, mutta en usko yhdenkään heistä irtoavan yhtään mihinkään. Kuitenkin vaikka on nyt ollut pidempi maaliton jakso niin tehnyt kohtuullisesti maalejae, mutta tärkeintä lienee se, että linkittyy joukkueen kanssa hyvin ja tekee siinä sivussa n.33 matsissa 20maalia. Mielellään itse näkisin toki vaihtoehdon myös Giroudille, joku nopea ja taitava kärkimies, mutta onko niitäkään saataville, ettei iske joku pikkuseura syndrooma ja floppaa totaalisesti. Ranskasta voisi olla Lacazette olla sellainen, mutta muuten on aika hiljaista.
|
|
|
|
|
Pluto
Poissa
|
 |
Vastaus #4770 : 18.05.2015 klo 10:01:12 |
|
Moniko hyökkääjä ei haluaisi pelata Alexisisin ja Özilin kaltaisten pelaajien yläpuolella maksukykyisessä seurassa, Lontoossa, 60 000 ihmisen edessä huippuolosuhteissa joukkueessa, jonka suunta näyttäisi olevan taas nousujohteinen? Vaikkei suoraan mestaruustaistoa voida ihan luvatakaan niin kyllä Wengerillä aika hyvät asemat on neuvotteluihin, erityisesti jos FA-pyttyä nostellaan vielä keväällä. Nähtäväksi jää onko seura valmis käyttämään tarpeeksi suuren läjän pelimerkkejä ykköshyökkääjän hankintaan vai luotetaanko Giroudin ja Welbeckin maalimääriin.
Benzemaa on tosiaan Wengerin toimesta kisuteltu varmaan kohta kymmenen vuotta. Josko viimein irtoaisi? Itse en usko, että Sirulla ja Welbeckenbauerilla voitetaan mestaruutta vaikka oivia pelimiehiä ovatkin.
e: Lacazette vois tosiaan olla hyvä ja jopa todennäköinen haku.
|
|
|
|
|
lortti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #4771 : 18.05.2015 klo 10:58:01 |
|
Saisinko listan niistä Giroudia paremmista hyökkääjistä (tasonsa näyttäneistä) jotka ovat realistisesti irrotettavissa Arsenaliin?
|
|
|
|
|
Gotti
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Club Atlético de Madrid, S.A.D
|
 |
Vastaus #4772 : 18.05.2015 klo 11:10:25 |
|
Saisinko listan niistä Giroudia paremmista hyökkääjistä (tasonsa näyttäneistä) jotka ovat realistisesti irrotettavissa Arsenaliin?
Mario Mandžukić - Atletiin aivan vääräntyyppinen ja lähtis varmaan Wengerin tyylisellä alehinnalla. Hakekee pois
|
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #4773 : 18.05.2015 klo 11:22:11 |
|
Saisinko listan niistä Giroudia paremmista hyökkääjistä (tasonsa näyttäneistä) jotka ovat realistisesti irrotettavissa Arsenaliin?
Hyökkääjän ei välttämättä tarvitse olla Giroudia parempi, kunhan ei olisi niin helvetin hidas. Benteke tulee äkkiseltään mieleen pelaajasta, joka voisi sopia voimakkaana, nopeana ja hyvänä viimeistelijänä varsin hyvin Arsenalin piikkiin. Welbeck ei ole ratkaisu liian heikon viimeistelykykynsä vuoksi. Jos keskikentältä löytyy riittävästi jalkoja, niin ei Giroud piikissä ongelma ole. Mutta tällöin keskikenttä ei voi millään olla muodostettu kuten viime otteluissa on nähty.
|
|
|
|
|
Arkon
Paikalla
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #4774 : 18.05.2015 klo 11:36:21 |
|
Mario Mandžukić - Atletiin aivan vääräntyyppinen ja lähtis varmaan Wengerin tyylisellä alehinnalla. Hakekee pois
Tällä paikattaisiin hienosti myös Giroud'n hitautta ja kankeutta... Eiku. Mainittu Lacazette on ehkä se houkuttelevin vaihtoehto, vaikka aika vähän huhuja kärkihankinnan tiimoilta on viime aikoina kai liikkunut. Myönnetään toki, että osin menee FM-skouttauksellakin, kun Lyonin pelejä ei tällä kaudella ole hirveästi tullut nähtyä, mutta paperillahan tuo olisi lähes täydellinen ja hyvin Wengerin näköinen haku: ranskalainen, nuori, hyvä fysiikka, hyvä tekniikka, osaa tehdä maaleja, osaa luoda paikkoja ja voi pelata tarvittaessa myös laidalla. Tällä kaudella 27 maalia 33 peliin ― vertailun vuoksi Giroud vei Ranskan liigan maalikuninkuuden 21 osumalla ―, ja varmaan muitakin ottajia on, mutta kyllähän tapetilla olleista vaihtoehdoista Lacazette varmaan kaikista kiinnostavin olisi, vaikka näyttöjä onkin "vain" Ranskan liigasta (mikä nyt ei ole aiemminkaan ollut este menestyksekkäälle Arsenal-uralle).
|
|
|
|
|
|
|
|