FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.01.2026 klo 21:52:55 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 51 [52] 53 ... 102
 
Kirjoittaja Aihe: Real Madrid 2014/2015  (Luettu 497107 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #1275 : 11.03.2015 klo 00:16:41

Kyllähän noi alkuvuoden tulokset ja pelaajien reaktiotkin jatkuvasti vähän kielisivät siitä että on tuolla muitakin ongelmia kuin joku pelisysteemi tai peluutus saati jonkun puuttuminen.
Tuskin on myöskään enää pelkästä väsymyksestä kyse.
Yksi asia johtaa toiseen. Huonot otteet herättävät kismaa joukkueen sisällä, kun hyvinä aikoina ne pysyvät pinnan alla. Näinhän se usein menee.

Toistaiseksi ilmeisesti Ancelotti on saanut pidettyä pelaajat puolellaan. Casillaksen peluuttaminen auttaa tässä aika paljon ;)
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #1276 : 11.03.2015 klo 00:20:27

Ei helvetti mitä menoa. Tulee mieleen jo Juande Ramosin tai Carlos Queirozin Real Madrid. Täysin organisoimatonta pelaamista, jossa pepsijätkien velvoitteet ovat lyödä takakikkaa ja kävellä. Sitten oikealla laidalla Sylvester Stallone juoksee paskat housussa ja eikä tee 90.minuutin aikana yhtään hyvää suoritusta.

Olen suuri Carlo Ancelottin ihailija, kaikessa. Tällä hetkellä vaan tuntuu, että joukkuekuria ei ole nimeksikään. Tuntuu, että pelaajat luistavat kaikesta mahdollisesta. En tiedä mitä tuleman pitää, mutta jos joukkuetta ei saada 10 päivässä kuntoon tulee Camp Noulla aivan totaalisen rumat lukemat.

Tämä oli käsittämätön pohjanoteeraus.

...vaihtaiskohan Manu Balen Di Mariaan kesällä.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1277 : 11.03.2015 klo 00:33:57

Schalke tänään Bernabéulla:


Lainaus
4 goals
20 shots
14 chances created
8 take-ons completed

Ei huono esitys saksalaisilta, mutta ei se riittänyt jatkopaikkaan, mikä lopulta on ainoa mitään merkitsevä asia UCL-jatkopeleissä. Viime keväältä muistamme kuinka Los Blancos lähti 3-0 voitto taskussaan Dortmundia vastaan vieraspeliin ja selvisi jälkimmäisen osan 2-0 tappion myötä jatkoon vain vaivoin. Mestarien liigan jatkopeleissä harvoin jos koskaan yksikään joukkue marssii jokaisessa kuudessa jatkopelissä voittoon. Jokaiselle tulee heikot hetkensä, oleellista on selvitä niiden yli jatkoon. Sen Real Madrid tänään teki.

Valkoisten viime aikojen tai oikeastaan koko kuluvan vuoden aikaiset peliesitykset eivät toki ole häikäisseet, mutta jalkapallossa voi niin nopeasti muuttua voimasuhteet, joten topikin leirissä on turha manata joukkuetta vielä liian syvälle kaivoon. Ensi viikon Klassikko on aivan oma tarinansa, sillä jos ja kun kerran Barcelona hävisi vuoden alussa Anoetalla Real Sociedadille surkean esityksen jälkeen 1-0, mutta voitti samalla viikolla erittäin dominoivan esityksen myötä Atléticon 3-1, on samanlainen kurssin muutos mahdollista tehdä myös Valkoisten osalta. Klassikon ympärillä ottelukalenteri helpottuu Valkoisten osalta muutenkin: Levante, (Klassikko), Granada, Rayo (v), Eibar. Noissa otteluissa on Modricin, Ramosin ja myöhemmin myös Jamesin hyvä hakea pelituntumaa ja iskua ennen UCL-puolivälierää, johon vastaan arvotaan Porto/Monaco. Ja sitten madridismossa taas hymyillään viheltämisen sijaan...
kastemato

Poissa Poissa


Vastaus #1278 : 11.03.2015 klo 00:38:02

Linjurilla ku olis ollu parempi päivä real olis laulukuorossa.

En katsonut peliä kokonaan, mitä tarkoitit tällä?
kujala

Poissa Poissa


Vastaus #1279 : 11.03.2015 klo 01:01:17

Onhan tuo Modricin kosketus aivan maaginen, peliäly ja syöttönopeus ihan muuta kuin kenelläkään muulla RM:ssä tällä hetkellä - jopa näin pitkän tauon jälkeen. Rolle osoitti olevansa mies kovassa paikassa ja jaksoi vielä prässätä ahkerasti. Mun silmään Benzema oli jopa huonompi kuin Bale. Toki yhden maalin teki, mutta muuten melkein jokainen syöttö oli osoitteeton. Benzeman ja Balen vois molemmat penkittää. No eipä tätä tietysti oikeasti tapahdu. Kyllä se nyt näyttäisi Modricin harteilla lepäävän tämä loppukevät.
Tahtipuikot

Poissa Poissa


Vastaus #1280 : 11.03.2015 klo 01:22:43

Kyllä Real tarvii valmentajan, joka oikeasti opettaa pelaajat pelamaan futista ja saa jätkät paiskomaan hommia täysillä! Unai Emery lähtee varmasti Sevillasta halvalla. Real Madridissa pitäisi tietysti ensin olla "isoja näyttöjä" ennen kuin pääsee Madridiin valmentamaan. Jotenkin vain sellainen kutina, että Emeryn valmennustyyli sopisi Madridiin kuin nyrkki silmään. Simeone (onko parempi vaihtoehto edes?), Klopp (onko parempi vaihtoehto edes?) eikä Lehkosuo kyllä lähde mihinkään.
IturaldeG

Poissa Poissa


Vastaus #1281 : 11.03.2015 klo 02:31:30

En katsonut peliä kokonaan, mitä tarkoitit tällä?
Näytti että benzema olisi ollut paitsiossa maalissaan virkkunenkin totesi , mutta tiedä noista !
Rafu10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sporting CP, Portugal, Real Madrid


Vastaus #1282 : 11.03.2015 klo 03:24:42

Simply put, absolutely terrible! Casillas is done 2 seasons ago, Khedira it's a disgrace, Kroos needs a break, Bale devaluates game after game, Isco has good press, but not much more. Ancelotti needs to return to the 4-2-3-1 with double pivot, to balance that midfield and cover the defensive line in the center, it's so easy to enter through the middle, there's no cover for the central defenders whatsoever.
El Hefe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti


Vastaus #1283 : 11.03.2015 klo 07:47:16

Nythän sitä kattellaan, kun miehiä alkaa palailemaan tärkeisiin otteluihin. Vaikka eilinen kauheeta ribbentroppia olikin, niin Real Madrid on jatkossa. Uskon myös, että slumpista joukkue nousee. Tuntuu, että jokaikinen on jo laskenut joukkueen ulos kaikista kilpailuista, mikä tietyllä tapaa sopii tällä hetkellä. Toivoisin johonkin tulevaan otteluun:

---------CR7-----Chicharito-------
--------------Isco----------------
------Lucas Silva----Modric-------
--------------Kroos---------------
Marcelo--Ramos---Varane--Carvajal
-------------Iker-----------------
Rafu10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sporting CP, Portugal, Real Madrid


Vastaus #1284 : 11.03.2015 klo 10:39:58


-----------------Benzema------------------

---Cristiano------James-----------Bale

--------------Kroos-------Modric----------------

---Marcelo----Ramos----Pepe-----Carvajal

--------------------Keylor-----------------------
Hijo del Pipa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F.


Vastaus #1285 : 11.03.2015 klo 11:00:10

Kyllä oma toive on että kaikkien ollessa kunnosa mentäs 4-2-2-2. Tuo walesin hiuspanta munaravaaja on ollu kyllä kasa sitä itseään jo pidemmän aikaa ja pieni lepo/penkkikomennus tekisi miehelle varmasti enemmän ku hyvää! Muita pelillisesti pielessä olevia asioita olisikin sitten niin paljon, että niiden listaamiseen menisi loppu päivä joten jätetään niidne puiminen hamaan tulevaisuuteen..

         Cr-Benz
Isco                 James
      Kroos      Modric
Marcelo Pepe Ramos Carvajal
            Iker
Rafu10

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sporting CP, Portugal, Real Madrid


Vastaus #1286 : 11.03.2015 klo 11:12:01

Kyllä oma toive on että kaikkien ollessa kunnosa mentäs 4-2-2-2.

         Cr-Benz
Isco                 James
      Kroos      Modric
Marcelo Pepe Ramos Carvajal
            Iker

That's looks more like a, 4-2-4?
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #1287 : 11.03.2015 klo 11:20:56

http://opinion.as.com/opinion/2015/03/11/portada/1426032097_320517.html

Espanjan taitajille tuosta. Samaa mieltä kaikesta. Ja varsinkin tuo Cristiano Ronaldo on ainoa "neuvottelematon" kohta pitää täysin paikkansa. Miten vitussa Gareth Bale on saanut koskemattomuuden itselleen?
Barbusse

Poissa Poissa


Vastaus #1288 : 11.03.2015 klo 12:04:15

http://opinion.as.com/opinion/2015/03/11/portada/1426032097_320517.html

Espanjan taitajille tuosta. Samaa mieltä kaikesta. Ja varsinkin tuo Cristiano Ronaldo on ainoa "neuvottelematon" kohta pitää täysin paikkansa. Miten vitussa Gareth Bale on saanut koskemattomuuden itselleen?

Ainoa selitys mikä mieleeni tulee on se että mies myydään kesällä pois ja ehkä penkkimiehen status laskisi miehen markkina-arvoa. En tosin tiedä nostaako tämän kauden esitykset sitä yhtään sen enempää. Isco, Kroos ja Modric keskelle ja Ronaldo, Benzema ja James ylös olisi paras vaihtoehto. Balea, Jamesia ja Benzemaa voisi aina tarpeen tullen lepuuttaa. Pieni kilpailu tekisi Balellekin hyvää. Jotenkin tyhmää sanoa näitä asioita edes ääneen, kun kuulostavat niin itsestäänselviltä, mutta jostain syystä Balen pitää olla kentällä ja nimenomaan siellä oikealla laidalla.
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #1289 : 11.03.2015 klo 12:32:33

Ainoa selitys mikä mieleeni tulee on se että mies myydään kesällä pois ja ehkä penkkimiehen status laskisi miehen markkina-arvoa. En tosin tiedä nostaako tämän kauden esitykset sitä yhtään sen enempää. Isco, Kroos ja Modric keskelle ja Ronaldo, Benzema ja James ylös olisi paras vaihtoehto. Balea, Jamesia ja Benzemaa voisi aina tarpeen tullen lepuuttaa. Pieni kilpailu tekisi Balellekin hyvää. Jotenkin tyhmää sanoa näitä asioita edes ääneen, kun kuulostavat niin itsestäänselviltä, mutta jostain syystä Balen pitää olla kentällä ja nimenomaan siellä oikealla laidalla.

Voi jollain tasolla pitää paikkansa.

Nyt sitä vasta tajuaa miten hyvä pelaaja James on myös. Joukkueen kenttätasapaino, syöttötyöskentely ja prässääminen ovat aivan eri tasolla kolumbialaisen pelatessa. James juoksi syksyn aikana eniten koko joukkueesta ja samaan aikaan piti kontrollissa hyökkäyspelaamista. Isco on kyllä pelannut hyvin, mutta hän on täysin erilainen pelaaja Jamesiin verrattuna.
Barbusse

Poissa Poissa


Vastaus #1290 : 11.03.2015 klo 15:37:36

Voi jollain tasolla pitää paikkansa.

Nyt sitä vasta tajuaa miten hyvä pelaaja James on myös. Joukkueen kenttätasapaino, syöttötyöskentely ja prässääminen ovat aivan eri tasolla kolumbialaisen pelatessa. James juoksi syksyn aikana eniten koko joukkueesta ja samaan aikaan piti kontrollissa hyökkäyspelaamista. Isco on kyllä pelannut hyvin, mutta hän on täysin erilainen pelaaja Jamesiin verrattuna.

Niin, James on tehnyt juuri sitä työtä minkä puutteesta Ancelotti on viime aikoina valittanut, eli pitänyt palloa liikkeessä, eikä ole jäänyt hautomaan sitä. Lisäksi ne pitkät avaavat syötöt ovat olleet arvokkaita. Isco taas on selkeästi parempi karvaamaan ja muutenkin pelaamaan alempana kuin James, mutta James on taas huomattavasti parempi hyökkäyssuuntaan. Eiköhän palaset loksahtele kohdalleen, kun modricit ja jamesit ovat saaneet pelituntumansa takaisin. Jos Real nyt vähän aikaa jaksaisi sinnitellä ja pitää pistemenetykset minimissä, niin kaikki kilpailut ovat vielä voitettavissa.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1291 : 11.03.2015 klo 18:28:18

Aika hiton mielenkiintoisesti on huippujoukkue ajanut itse itsensä kriisiin. Toivottavasti joku pelaaja vuotaa kriisin syyt lehdistölle. - Tehdäänkö Espanjassa sellaista, vai onko vain saksalaisten tapa? - Itse etsisin kriisin syitä ainakin seuraavista asioista:
(huom. arvailua vaan, eikä taatusti kattava lista)
- kriisi taisi alkaa Ronaldon syntymäpäiväjuhlista ja niitä edeltäneestä tappiosta. Mikä tapauksessa ja sen puinnissa vitutti pelaajia? Loukkasiko Ancelotti jota kuta, jne. jne?
- Casillaksen peluuttaminen. Kenen tahansa jarruna toimivan peluuttaminen SAATTAA vituttaa joukkuetta ja siten aiheuttaa kriisin.
- Sama minkä tahansa muun pelaajan kohdalla, ei vaan tule mieleen kuka se voisi olla. Bale?

Sorry vaan, realilaiset, tällaista kriisiä on lusti seurata ulkopuolisena. Ja onnittelut jatkopaikasta. Säälin jo etukäteen sitä, joka saa Realin seuraavalla kierroksella vastaansa.
timbeman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid


Vastaus #1292 : 11.03.2015 klo 18:45:55

Näkisin, että tällä hetkellä Casilllasin pelaaminen vituttaa Realin organisaatiossa ainoastaan Keylor Navasia, joka varmaan jo tiesi papereita allekirjoittaessaan, mihin on ryhtymässä..
vekkul1mursu

Paikalla Paikalla


Vastaus #1293 : 11.03.2015 klo 21:24:39

Ronaldon heikon vireen syyksi veikkailisin, näin keittiöpsykologina, vuoden alussa tapahtunutta eroa Irina Shaykista. Heikko vire alkoi muistaakseni siinä seurajoukkueiden MM-kisojen aikaan. Olisivatkohan ongelmat parisuhteessa alkaneet vaivata tuolloin? Tämä tietenkin vain puhdasta arvailua...
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #1294 : 12.03.2015 klo 11:22:39

Ei jumalauta. Marca kertoo, että Florentino erottaa Ancelottin riippuen Camp Noun tuloksesta. Voi herranisä.

Sanokaa yksikin valmentaja joka hoitaisi tuon loppukauden, jossa vielä kaikki on voitettavissa paremmin?
tanu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid Club de Fútbol


Vastaus #1295 : 12.03.2015 klo 11:40:35

Ei jumalauta. Marca kertoo, että Florentino erottaa Ancelottin riippuen Camp Noun tuloksesta. Voi herranisä.

Sanokaa yksikin valmentaja joka hoitaisi tuon loppukauden, jossa vielä kaikki on voitettavissa paremmin?

Eihän ainakaan tuossa englanninkielisessä käännöksessä suoraan noin sanota. Enemminkin todetaan, että kaikki riippuu tuloksista, mikä taisi olla Ancelotti oma kommentti kysymykseen.
Presidentti itse yhdessä muun seurajohdon kanssa lienee samaa mieltä, että kesken kauden vaihtamisella tuskin saavutetaan mitään kummempaa muutosta.
Olisiko siis vain Marcan (ja ehkä Florentinon) psyykkausta saada jengi heräämään ja taistelemaan edes Carlon puolesta, sillä ymmärtääkseni pelaajisto seisoo italialaisen takana vankasti.
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #1296 : 12.03.2015 klo 11:41:38

Ei jumalauta. Marca kertoo, että Florentino erottaa Ancelottin riippuen Camp Noun tuloksesta. Voi herranisä.

Sanokaa yksikin valmentaja joka hoitaisi tuon loppukauden, jossa vielä kaikki on voitettavissa paremmin?
Olisihan tämä hauska tilanne. Mou sai fudut sen takia kun ei ollut tiettyjen pelaajien suosiossa ja nyt Ancelotti saisi kenkää, vaikka hänellä on ilmeisesti koko joukkueen tuki. AS:n mukaan isot nimet ovat Carlon tukena.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1297 : 12.03.2015 klo 11:46:45

Olisihan tämä hauska tilanne. Mou sai fudut sen takia kun ei ollut tiettyjen pelaajien suosiossa ja nyt Ancelotti saisi kenkää, vaikka hänellä on ilmeisesti koko joukkueen tuki. AS:n mukaan isot nimet ovat Carlon tukena.
Moun fudujen saaminen nyt on vähän niin ja näin, mies käytännössä hankki ne tarkoituksella vittuilemalla täysin avoimesti koko seurayhteisölle Ultras Suria lukuunottamatta. Caskelotin tulokset puolestaan eivät varsinaisesti häikäise liigassa, mutta erottaminen tuntuisi ylireagoinnilta, mistä muka parempi tilalle? Yllättävän vähän painaa La Decima vaakakupissa näemmä...
On silti sanottava että Real Madridin tasoisen joukkueen pitäisi pystyä voittamaan liiga useammin kuin pari kertaa kymmeneen vuoteen. Tokihan se voitto vieläkin mahdollista on, mutta lipsuminen Madridin kakkosseuraksi on kyllä jokseenkin uskomatonta. Ylos
florentinoperze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat


Vastaus #1298 : 12.03.2015 klo 11:53:20

Moun fudujen saaminen nyt on vähän niin ja näin, mies käytännössä hankki ne tarkoituksella vittuilemalla täysin avoimesti koko seurayhteisölle Ultras Suria lukuunottamatta. Caskelotin tulokset puolestaan eivät varsinaisesti häikäise liigassa, mutta erottaminen tuntuisi ylireagoinnilta, mistä muka parempi tilalle? Yllättävän vähän painaa La Decima vaakakupissa näemmä...
On silti sanottava että Real Madridin tasoisen joukkueen pitäisi pystyä voittamaan liiga useammin kuin pari kertaa kymmeneen vuoteen. Tokihan se voitto vieläkin mahdollista on, mutta lipsuminen Madridin kakkosseuraksi on kyllä jokseenkin uskomatonta. Ylos

Niin kyllä. Vuodesta 2000 Real on voittanut liigan 5 kertaa, Barcelona 6, Valencia 2 kertaa ja Atletico kerran.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1299 : 12.03.2015 klo 14:14:33

Niin kyllä. Vuodesta 2000 Real on voittanut liigan 5 kertaa, Barcelona 6, Valencia 2 kertaa ja Atletico kerran.
Kyllä, ja Real Madridilla on myös eniten Euroopan mestaruuksia. Niiden pokaalien katselu varmaan lämmittää mieltä paljonkin kun colchonerot antaa parrua koko varren mitalta ja vie mestaruuden nenän edestä. Jos joku järkevämpi ajanjakso pitää tuon mainitsemani kymmenen vuoden sijasta valita, niin vaikka Setä-Flon toinen aikakausi ja pelaajasiirtoihin poltettu reilut puoli miljardia varmaan toimii myös. Surkeat näytöt edelleen, Atletillakin on sama määrä mestaruuksia...

 
Sivuja: 1 ... 51 [52] 53 ... 102
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa