jezuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F.
|
 |
Vastaus #1600 : 22.04.2015 klo 18:00:19 |
|
Tämähän kuulostaa oikein hyvältä. Juuri se kookonpano millä itsekin lähtisin illan otteluun mikäli saisin päättää.
Niin, Pepen pitäisi ainakin tuoda kovuutta keskikentälle ja pääpelivoimaa erikoistilanteisiin. Toivottavasti Atletin vittupäät ei pääse Pepen ihon alle ettei vaan Pepellä menis hermot. Onhan tuo toki esimerkiksi Mourinhon ajoista huomattavasti rauhoittunut ja voi olla ihan toimivakin ratkaisu. Muutaman tunnin päästähän se nähdään 
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #1601 : 22.04.2015 klo 19:51:59 |
|
Niin, Pepen pitäisi ainakin tuoda kovuutta keskikentälle ja pääpelivoimaa erikoistilanteisiin. Toivottavasti Atletin vittupäät ei pääse Pepen ihon alle ettei vaan Pepellä menis hermot. Onhan tuo toki esimerkiksi Mourinhon ajoista huomattavasti rauhoittunut ja voi olla ihan toimivakin ratkaisu. Muutaman tunnin päästähän se nähdään  Marcan mukaan Ramos olisi keskikentällä
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #1602 : 22.04.2015 klo 19:57:24 |
|
Marcan mukaan Ramos olisi keskikentällä
Oon itseasiassa hieman yllättyny ettei Ramosta ole enempää keskellä kokeiltu. Madrid uransa alkuvaiheessa hän tuolla paikalla muutaman kerran pelasi. Ominaisuudet tuohonkin sopivat vallan hyvin. Toivottavasti toimii oli siinä sitten Pepe tai Ramos. Kohta kolisee Madridissa. Kai Raul Garcia saadaan painikumppaniksi?
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #1603 : 22.04.2015 klo 20:00:48 |
|
Oon itseasiassa hieman yllättyny ettei Ramosta ole enempää keskellä kokeiltu. Madrid uransa alkuvaiheessa hän tuolla paikalla muutaman kerran pelasi. Ominaisuudet tuohonkin sopivat vallan hyvin.
Toivottavasti toimii oli siinä sitten Pepe tai Ramos. Kohta kolisee Madridissa. Kai Raul Garcia saadaan painikumppaniksi?
Olen itse päätellyt, että kyseessä on ollut lähinnä rikealttius ja oma halu, ettei tuon enempää ole kokeiltu. Ominaisuuksiltaan tosiaan tuntuisi sopivimmalta vaihtoehdolta. Mandzu, Griez ja Turan aloittaa, mutta eiköhän kroati noista tarjoa ihan tarpeeksi painia koko topparikolmikolle.
|
|
|
|
|
Finale
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F
|
 |
Vastaus #1604 : 22.04.2015 klo 20:04:39 |
|
Paras mahdollinen avauskokoonpanohan tuo on. Kertoo kyllä karua kieltä joukkueen kasaamisesta ja viime kesän siirtomarkkina sekoiluista kun yhden miehen loukkaannuttua nostetaan toppari keskikentälle ja samaan aikaan penkillä istuu kolme keskikenttäpelaajaa. Mutta tusina on tusinaa ja sillä selvä.
|
|
|
|
|
kujala
Poissa
|
 |
Vastaus #1605 : 22.04.2015 klo 20:10:59 |
|
Bale, Benzema, Marcelo?
Oma veikkaus.
Jeps
|
|
|
|
|
|
Jari-ja-Minä
|
 |
Jari-ja-Minä
Vastaus #1606 : 22.04.2015 klo 20:49:04 |
|
Sieltähän se Kroossin veto tuli heti tokalla minuutilla..
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #1607 : 22.04.2015 klo 22:43:44 |
|
Ansaittu voitto ja taktisesti hyvä peli aivan yhtä taktista Atletia vastaan. Ensimmäisellä puoliskolla hetkeksi herpaantui ote, mutta muuten mentiin aika lailla valkoisen pelikirjan mukaan eikä hätäilty, kuten usein näissä vaikeissa peleissä tasatilanteessa. Ramoksen keskikentän otteille annettava kyllä vähintäänkin tyydyttävä. Varmaan ensimmäinen ottelu tällä kaudella, jossa topparipari saa oikeasti tukea keskikentältä  toki hyökkäyspeliin ei ollut harvinaisten nousujen lisäksi ihan hirveästi annettavaa ja parissa paikkaa se syöttö meni topparille totutusti laitaan, vaikka olisi voinut yrittää edistäväämpääkin syöttöä, mutta hyvä näin. Ei todellakaan kaunis peli, mutta harvemmimpa nämä patjanpurijoita vastaan niitä olivat. Herne olisi voinut osua vähän aikaisemminki tai Ronaldo, mutta nyt mentiin tällä ja se riitti.
|
|
|
|
|
Barbusse
Poissa
|
 |
Vastaus #1608 : 22.04.2015 klo 22:48:49 |
|
Tän parempaan ei Real olisi pystynyt, joten kelpo suoritus. Pelin kovat panokset näkyivät kyllä viimeistelyssä. Aika monta hyvää keskitystä tai puolustuksen läpäissyttä syöttöä nähtiin, mutta niin Rolle kuin Chicharito enimmäkseen tuhlailivat. Oblak on kyllä hyvä reaktiotorjuja, ei siinä mitään. Itse maali oli hieno kollektiivinen suoritus.
|
|
|
|
|
Joey
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #1609 : 22.04.2015 klo 23:01:58 |
|
Pakko myöntää, ettei ollut kyllä suurta luottoa poissaoloista johtuen, mutta aika kypsän esityksen päätteeksi sielä lopulta tuli jatkopaikka ja vieläpä täysin ansaitusti. Jotenkin ei ollut Atletista näissä UCL-derbyissä mihinkään, vaikka avausosan loppuminuuteilla saivatkin hönkää päälle. Tänään eivät sitten saaneetkaan juuri mitään aikaiseksi, Kuninkaalliset sen sijaan loivat tänään tasaisin väliajoin edes jonkinlaisia maalipaikkoja ja kyllähän siellä pari todella hyvää sellaistakin oli. Aika luottavaisin mielin tuossa ottelua tuli lopulta seurattua ja Ardan tuplakeltaisen jälkeen homma alkoikin olla jo selviö. Atleti ei jaksanut lopulta edes jatkoajalle, kun James ja Cristiano järkkäsivät Hernandezille tyhjän maalin, eikä hyvällä asenteella vääntänyt mehikaani tästä erehtynyt.
Hieman epäilin, että jos siellä Madrid aikoo topparin nostaa Kroosin viereen keskikentälle, niin se toppari olisi juurikin Ramos, joka on Pepeä laadukkaampi pallollisena. Ancelotti kun ei juurikaan mistään puhtaista niittokoneista ole perustanut toisin kuin edeltäjänsä. Ramoshan avasi viime kaudella ensimmäisessä klassikossa keskikentällä, mutta tuolloin ei mennyt ihan putkeen ja mies vaihdettiin puoliajalla pois. Tänään oli mies paikallaan, kuten moni muukin.
Bayern ja Barcelona mielestäni lähtisivät välierissä pienoisina ennakkosuosikkeina Madridia vastaan, Juventus puolestaan olisi selvä altavastaaja, muttei silti missään nimessä mikään helppo pala. Italialaiset siis toiveissa, mutta myös siitä syystä, että olisi todella mielenkiintoista nähdä Bayernin ja Barcelonan välinen ottelupari.
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #1610 : 22.04.2015 klo 23:05:17 |
|
Parempi voitti, eipä siinä mitään. Harmi vain että Ardan ulosajo tappoi matsin, mutta oma mokahan tuo oli. Itse toivoin luonnollisesti Realin tippumista, mutta kyllähän tämä tulos parantaa selkeästi Barçan osakkeita kauden päätavoitetta eli liigamestaruutta ajatellen. Aikamoiset härkäviikot on tulossa Realille, jännä nähdä miten tuon suon aikovat kuivin jaloin nykyisellä kokoonpanolla luovia.
|
|
|
|
|
Señorío
Poissa
|
 |
Vastaus #1611 : 22.04.2015 klo 23:20:05 |
|
Ansaittu voitto. Chicharito pelasi erittäin hyvän pelin, ja osoitti jälleen että on varsin käyttökelpoinen mies. Ancelotti kun olisi uskaltanut Benzemaa lepuuttaa enemmän aikaisemmin eikä vain näin loukkaantumisen pakosta, niin Herneellä olisi varmasti jo melko mukavat maalisaldot kasassa. Kuten aiemminkin jo totesin: meksikolaisen jatkoa pitäisi ehdottomasti ainakin harkita. Puolustuslinjalta + Ramos hyvä peli ja paketti pysyi kasassa. Seuraavia haasteita kohti vaan.
|
|
|
|
|
florentinoperze
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1612 : 22.04.2015 klo 23:34:43 |
|
Hyvä työvoitto ja hatunnosto Ancelottille taktisesta esityksestä. Ramos oli mies paikallaan tuossa keskikentällä.
Erityisesti täytyy vielä hehkuttaa James Rodriquezia. Jokainen maalipaikka syntyy hänen toiminnan kautta. Uskomaton pelaaja.
|
|
|
|
|
kujala
Poissa
|
 |
Vastaus #1613 : 22.04.2015 klo 23:40:18 |
|
Loppukaudeksi BBC->CC Champpari-peleihin ja historiallinen toinen kannu? Oikeasti tuo olisi mahdollista, jos Modrickin pelaisi. Nyt tekee hiukka tiukempaa.
|
|
|
|
|
Barbusse
Poissa
|
 |
Vastaus #1614 : 22.04.2015 klo 23:57:38 |
|
Hyvä työvoitto ja hatunnosto Ancelottille taktisesta esityksestä. Ramos oli mies paikallaan tuossa keskikentällä.
Erityisesti täytyy vielä hehkuttaa James Rodriquezia. Jokainen maalipaikka syntyy hänen toiminnan kautta. Uskomaton pelaaja.
James tosiaan järjestelee suuren osan joukkueensa maalipaikoista. Ne pikkuiset syötöt millä hän puhkoo puolustuksia näyttävät niin helpoilta. Mutta jos ne olisivat helppoja, niin silloin kaikki tekisivät niitä. Isco on ollut vähän näkymätön viime aikoina. Tänään tosin jäi se yksi upea syöttö Herneelle mieleen.
|
|
|
|
|
Finale
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F
|
 |
Vastaus #1615 : 23.04.2015 klo 06:35:20 |
|
Olipa hieno esitys valkoisilta. James pelaa kyllä maagisella tasolla tällä hetkellä ja itseasiassa kun kokoonpano on tasapainossa kuten eilen niin kentällä ei tunnu heikkoja lenkkejä olevan.
On vielä todettava, että tuollaisen puolustuksen murtaminen on aivan erinäköistä kun Gareth Bale ei kentällä ole.
|
|
|
|
|
kokkeli123
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #1616 : 23.04.2015 klo 07:13:58 |
|
joo pakko tosiaan sanoa, että Real pelasi kyllä lähtökohtiin ja resursseihin nähden erinomaisen ottelun, jossa nähtiin myös paljon huudeltua Ancelottin taktista venymistä. Ramos oli keskikentällä hyvä, toi sitä kenttätasapainoa ja oli juuri sen tyyppinen puolustava pelaaja, mitä Madridissa on huudeltu oikeastaan Xabi Alonson lähdö jälkeen. Menestyksellä on kuitenkin myös hintansa, kuten joku taisikin jo todeta: jos Barca on omat härkäviikkonsa derbyä lukuunottamatta selvittänyt kunnialla, niin realilla on ennakkoon vieläkin kovempi setti tulossa, sillä chämppäri välierissä on ihan eriluokan joukkueita kuin PSG, jonka blaugrana kohtasi. Lisäksi, kun huomioi tuon loukkaantumistilanteen ei voi sanoa muutakuin, että ei käy niin sanotuksi kateeksi... Innolla odotan clasico-välieriä vuoden 2011 tapaan
|
|
|
|
|
mehukas
Poissa
|
 |
Vastaus #1617 : 23.04.2015 klo 08:19:10 |
|
Isco on ollut vähän näkymätön viime aikoina. Tänään tosin jäi se yksi upea syöttö Herneelle mieleen.
Isco on omaankin silmään ollut vähän näkymätön jo jonkin aikaa. Jamesin ja Modricin paluulla lienee vaikutusta asiaan.
|
|
|
|
|
Barbusse
Poissa
|
 |
Vastaus #1618 : 23.04.2015 klo 08:51:19 |
|
Realilla on sitten "pieni" urakka edessä, kun katsoo loppukautta, seitsemän ottelua kolmen viikon sisään! Nyt kun tuosta rotaatiosta on ollut puhetta, niin Ancelottilla onkin pähkäilemistä asian suhteen.
26.4. Celta Vigo (v) 29.4. Almeria (k) 2.5. Sevilla (v) 5/6.5 CL välierä 10.5. Valencia (k) 12/13.5. CL välierä 17.5. Espanyol (v)
|
|
|
|
|
Señorío
Poissa
|
 |
Vastaus #1619 : 23.04.2015 klo 09:04:26 |
|
Realilla on sitten "pieni" urakka edessä, kun katsoo loppukautta, seitsemän ottelua kolmen viikon sisään! Nyt kun tuosta rotaatiosta on ollut puhetta, niin Ancelottilla onkin pähkäilemistä asian suhteen.
Kyllä, kyllä. Onneksi kuitenkin Benzema ja Bale palaavat näillä näkymin melko piakkoinkin: viimeistään Mestarien liigan välieriin on molempien paluuta kaavailtu.
|
|
|
|
|
Julss
Poissa
Suosikkijoukkue: Los Merengues, Spurs
|
 |
Vastaus #1620 : 24.04.2015 klo 10:34:11 |
|
Goalin siirtospekulaatioissa kerrotaan Poolin tehneen tarjouksen Illarramendistä ja Real hakee Asierista noin 32 miljoonaa. Noin suurella pussilla en usko miehen siirtyvän, kuten ei lähteenä toimi Marcakaan, mutta kesä näyttää miten miehen tulevaisuus seuran osalta muotoutuu. En tiedä onko pelaajan oma taso nyt tai tulevaisuudessa tarpeeksi korkea pelatakseen missään huippujengissä avauksessa, mutta pienellä downgreidauksella luultavasti löytyy sopiva jengi tälläkin tapaukselle.
Ja AS osaa taasen kertoa Chichariton hinnaksi 10 milj. euroa mikäli Madrid haluaa kärjen lunastaa. Paljon siirroista seurasta ulos riippuen voisi Herne olla tuolla hinnalla ihan käypä rotaatiopelaaja, mikäli kierretystä käytetään jatkossa.. Pelkällä omalla FIFA/FM-mutulla tohon mieluusti haluisin yhden nuoren kärjen kärkkymään peliaikaa Benziltä ja meksikaanilta. Puhun nyt Markkasesta.
|
|
|
|
|
nakkikorva
Poissa
|
 |
Vastaus #1621 : 24.04.2015 klo 12:24:41 |
|
Sieniliigassa vastaan Juventus. Eka matsi vieraissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2015 klo 12:32:57 kirjoittanut nakkikorva »
|
|
|
|
|
El Ingeniero
Poissa
|
 |
Vastaus #1622 : 24.04.2015 klo 12:36:59 |
|
Sieniliigassa vastaan Juventus. Eka matsi vieraissa.
Moratan paluu Bernabeulle  Ennakkoon arvioituna täydellinen arpa sattui Kuninkaallisille. Ottelupari tullee muistuttamaan Atletia vastaan pelattua.
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1623 : 24.04.2015 klo 12:47:51 |
|
Ottelupari tullee muistuttamaan Atletia vastaan pelattua.
Erona se, että Juvella punaisen ottaa Chiellini, kun Atléticolla sen otti vain keskikentän työmyyrä Arda  Oma odotus on, ettei Juven kolmen miehen alakerta tule millään kestämään CR:n, Jamesin, Balen ja Iscon vyörytystä. Sikäli ihan sama häärääkö kärjessä Benzema vai Chicharito, kun pääasiassa maalitilanteet tullaan rakentamaan laidoilta. Kunhan torinolaisen nenäapinan mentaalipuoli pettää, niin kyllähän Juventuksen alakerta varsin auki on. Jännä matsi silti tämäkin. Paras voittakoon! 
|
|
|
|
|
Finale
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F
|
 |
Vastaus #1624 : 24.04.2015 klo 12:53:18 |
|
Taitaa tämän arvan jälkeen käydä sama homma kuin mitä viime kaudella kävi eli liigan osalta homma lyödään "läskiksi" ja kaikki keskittyminen laitetaan mestarien liigaan.
|
|
|
|
|
|
|
|