FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.01.2026 klo 06:02:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 85 [86] 87 88
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2014/15 -Von der Qualität und der Mentalität anderen überlegen  (Luettu 279129 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Finte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Münchenin punaiset & siniset, DFB & Huuhkajat


Vastaus #2125 : 02.08.2015 klo 00:10:00

Jos ei typerää niin ainakin röyhkeää oli vaihtaa Müller Götzeen. Thomas tekee huonoimpanakin päivänä helvetisti enemmän töitä puolustussuuntaan ja on joukkueen ykkösampuja rankkareissa. Tilanne 1-0...
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #2126 : 02.08.2015 klo 00:42:08

Tämä pelihän olisi hoitunut helposti, mikäli kentällä olisi Xabin tilalta ollut eräs toinen tusinajanari mutta kun Pepin oli saatava saunakaveri sisään väkisin.
Käsittääkseni Pep olisi Kroosin halunnut pitää, mutta seurajohto ei lyönyt tarpeeksi rahaa pöytään. Tämä selitys ei toki sovi agendaan.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #2127 : 02.08.2015 klo 07:28:13

Sellainen huomio, että Lahm taisi pelata jopa hieman ylempänä kuin Vidal. Toki kyseessä vain pieni osa yhdestä pelistä, mutta odotin ketjun keskustelujen perusteella Vidalin pelaavan selvästi ylempänä.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #2128 : 02.08.2015 klo 09:42:56

Täytyy nyt kuitenkin itkun keskellä muistaa, että tämä oli vasta kauden ensimmäinen peli. Siis niin sanottu "Pflichtspiel." Eikä rehellisyyden nimissä näitä matseja paljoa jälkeenpäin muistella. Ne, joilla on merkitystä ihan oikeasti, ovat Bundesliga, DFB-Pokal ja CL.

Tietysti voittaminen on pääsääntöisesti mukavampaa kuin häviäminen, mutta ehkä virheitä on parempi tehdä näissä (enemmän tai vähemmän) höntsämatseiksi laskettavissa olevissa otteluissa kuitenkin.

Rankkareilla häviäminen on niukin mahdollinen tappio muutenkin ja omaa syytä toki, että edes pilkuille jouduttiin. Matsi olisi pitänyt naulata jo varsinaisella peliajalla. Pilkkuskabassa ei koskaan etukäteen ole varmaa voittajaa.

Mitä tulee peluuttamiseen, niin ilmiselvästi (jo viime kaudella tämä näkyi) Alonso on jo jäänyt junasta selkeästi mitä nopeuteen tulee, syöttelijänä tosin edelleen hyvää luokkaa. Vaihtomiehen rooli olisi kuitenkin hänelle jo tässä vaiheessa uraa sopivin.

Se missattu pilkku. No joo, aina voidaan spekuloida sillä, että Müller olisi laittanut sisään. Todennäköisesti olisikin, mutta joku muu olisi edelleen voinut sen jälkeen mokata. Emme tätä saa koskaan tietää.

Katsotaan nyt rauhassa minkälaiseksi keskikenttä muodostuu, kun ne ihan oikeat pelit alkavat. Ennenaikaista vielä vetää tästä eilisestä mitään lopullista johtopäätöstä. Jos Pep itsepintaisesti peluuttaa Alonsoa koko ajan, niin se ei hyvää lupaa vastahyökkäysjoukkueita vastaan. Xabi ei vain ehdi enää ja jonkun pitäisi varmistaa, joka olisi osittainen uhraus sekin. Mutta, katsotaan.

Bayernilla on kuitenkin vaihtoehtoja ja ainakin toistaiseksi uskon/toivon, että niitä myös käytetään.

Ettei menisi synkistelyksi tämä topikki, niin todettakoon, että uudet miehet Costa ja Vidal vaikuttavat erittäin päteviltä. Vidalista tämän etukäteen luonnollisesti arvasin, mutta DC on yllättänyt positiivisesti. Tekee kovasti duunia, on taitava 1 vs. 1 - tilanteissa ja tuntuu hallitsevan hermonsakin.

Pep koutsaa tämän kauden ja se on tosiasia. Vaikka täällä kuinka itkettäisiin. Jos kauden lopuksi ensi keväänä jää ns. Musta Pekka käteen, niin sitten yhdyn dissaajien kuoroon. En sitä ennen. Tähän mennessä ollaan kuitenkin pärjätty aika helkkarin hyvin. Liigamestaruudet saatu ja CL:ssä menty pitkälle ja hävitty vain tuleville mestareille. Suurin osa seuroista ei voi kuin unelmoida vastaavasta. Vaikka ovat pumpanneet satoja miljoonia joukkueisiinsa. Jäävät CL:ssä usein jopa alkulohkoon. Tässä on annos realismia paikallaan. Ei niitä triploja voi todellakaan voittaa kuin aniharvoin ja siihen tarvitsee tuuriakin. Jokainen joukkue.

Nyt vähän tiukempaa ilmettä naamalle pojat. Kaikki on mahdollista nyt alkavalla kaudella. Bayernilla on edelleen todella kova joukkue. Kunhan saadaan vain tällä kertaa kaverit pysymään poissa lasaretista.

Edit. En minä nuole Pep Guardiolan, tai kenenkään muunkaan takalistoa, mutta haluan muistuttaa hieman realismista. Kannan kyllä huolta seurasta, vähintään yhtä paljon kuin kuka tahansa tässä topikissa, mutta olen oppinut, ettei itku ja kiukuttelu auta.
« Viimeksi muokattu: 02.08.2015 klo 09:45:48 kirjoittanut Wanha futaaja »
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #2129 : 02.08.2015 klo 11:46:54

Puolustaessa Bayernin systeemi oli siis ihan selkeästi 4-1-4-1.



Omassa rakenteluvaiheessa Bayern pyrki sitten muodostamaan kolmen alakerran siten, että Alaba jäi vasemmalla alas, Boateng levitti oikealle ja Lahm puolestaan nousi ylemmäs. Pep luultavimmin tiesi vanhan kokemuksen pohjalta Wolkkarin prässäävän 4-4-2:lla ja halusi avatessa varmistaa 3v2-tilanteen Dostia ja De Bruynea vastaan. Ajatuksena oli lisäksi se, että Lahm piti leveyden oikealla pitkälti lähes sivurajassa kiinni ja vasemmalla vastaavasti Costa, jolloin siis vastustajan pakan pitäisi joutua levittämään ja syöttötilaa syntyä keskustaan. Oikealla leveällä oli sitten välillä Robben ja myöskin Muller, jolloin taas Lahm pörräsi keskemmällä.

Itse en vain välttämättä hirveästi näe mieltä siinä, että pallo pelataan Alonsolle kolmen topparin eteen siten, että koko Wolkkari-pakka on kuitenkin hänen edessään, koska silloin tavallaan menetetään yksi syöttösuunta ylempää. Eipä se peli tahtonut oikein auetakaan, varsinkin kun Guilavogui Wolkkarin keskikentällä teki hyvää työtä siinä, että Thiagon oli vaikeaa päästä pyörittämään peliä ainakaan ylempänä kenttää. Voi toki myös olla, että Guardiola halusikin avausjakson olevan varovaista pimputuspamputusta, kunhan vain peli on kuitenkin omien kontrollissa.

Kakkosjaksolle Peppi vaihtoikin pelinavaussysteemin puhtaammin 4-1-4-1:een pohjautuvaksi. Tämä tarkoitti siis sitä, että Alonso teki itseään selvemmin pelattavaksi kahden topparin väliin, Lahm oli rakenteluvaiheessa selvästi alempana ja Alaba puolestaan nousi laidallaan huomattavasti rohkeammin. Peli alkoikin aueta paremmin, ja Bayernhan hallitsikin kakkosjaksoa alusta varsin pitkällekin. Avausmaali syntyi siis oikean topparin Boatengin vasemmalle laiturille Costalle pelaaman ristipallon seurauksena.

Vaihdoilla Pitkätossu ei varsinaisesti pyrkinyt systeemimuutoksiin. Toki Lahmin siirtämisen Mullerin tilalle keskikentälle voi nähdä panostamisena pelin kontrollointiin. Ensimmäiseksi siis Rafinha tuli Lewan tilalle, jolloin siis Rafinha meni oikeaksi pakiksi, Muller piikkiin ja Lahm tämän paikalle. Myöhemmin Thiagon vaihto Vidaliin ja Mullerin vaihto Götzeen olivat sinänsä ihan suoria vaihtoja. Viimeiseen vaihtoon voi toki heittää sellaisen kommentin, että kai nyt sentään ihan tuore Götze jaksaa tehdä yksinäistä prässäystyötä paremmin kuin lähes täyden matsin vetänyt Muller.

Hecking vaihtoi noin parikymppiä ennen loppua Bendtnerin ja Krusen kärkiparikseen. Tuore kaksikko jaksoi erityisesti prässätä voimakkaasti, mikä vaikeutti Bayernin rakentelua ja pelin kontrollointia. Tässä oli kenties aika isokin syy siihen, että Wolkkari pääsi loppua kohden niin hyvin taas peliin mukaan ja lopulta tasoihin.

Tasoitusmaalissa Kruse tuli palloa vastaan keskikentälle, jolloin Bayernin vasen toppari Benatia seurasi hänen liikkeensä. Kruse pelasi pallon keskikentän keskustaan, mistä se pelattiin pystyyn vaihtojen myötä oikeaksi laituriksi siirtyneelle De Bruynelle, joka jatkoi hienosti pallon ykkösellä boksiin. Alonso oli aivan liian hidas ja väsynyt täyttämään vasemman topparin tyhjäksi jättämää tilaa, jotta hän olisi saanut keskityksen etutolpalta poikki. Oikea toppari Boateng taas jäi auttamatta Bendtneristä selkäpuolelle.

Rankkarikisassa Lordi teki sitten drogbat. Ja näin.
« Viimeksi muokattu: 02.08.2015 klo 11:52:25 kirjoittanut SOINIO »
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #2130 : 02.08.2015 klo 13:10:20

Käsittääkseni Pep olisi Kroosin halunnut pitää, mutta seurajohto ei lyönyt tarpeeksi rahaa pöytään. Tämä selitys ei toki sovi agendaan.

Kroosin Tonin suhteen asia lienee ollut juuri noin. Bayern ei ollut valmis maksamaan Tonille riittävästi jatkosta, Real oli valmis.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #2131 : 02.08.2015 klo 13:19:04

Kroos ei sitä paitsi kuitenkaan ole varsinaisesti se pohjimmaisimman paikan pelaaja, mitä taas Alonso on.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #2132 : 02.08.2015 klo 16:06:42

Mitähän olisikaan käynyt, kun viimeinen vaihto olisikin ollut Alonso -> Rode, jolloin keskikentällä tuplakutosena Rode ja Lahm ja Vidal ylempänä. Müller olisi jatkanut ns. kärjessä.

Turha mielestäni vähätellä tappiota, että kausi on vasta alussa ja niin edes päin. Samoin se kausi oli alussa Wolkkarillakin. Ja kuten viime kaudella nähtiin, ei ne otteet tosipeleissä juurikaan parantunut.

Nyt onkin kiva nähdä BuLin ekalla kierroksella, että joko on opittu, vai vieläkö pimputellaan samalla nuottiavaimella.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2133 : 03.08.2015 klo 07:59:50

Noita vaihtoja minäkin ihmettelin... Ilmeisesti Thomasin ympärille kehittyy maaginen sädekehä, jonka viesti on selvä: vaihda Thomas pois ja häviä. Sääliksi kävi myös Götzeä, joka yritti olla ihan kaikkea. Kuin junnu, joka yritti tehdä vaikutuksen tylyyn faijaansa. Lattea kommentti "ei päässyt peliin sisään" osui tällä kertaa harvinaisen hyvin. Ja Alonson jättäminen kentälle juuri Roden sijaan oli suorastaan vittuilua vähän kaikille. Huikeaakin huikeampi pelimies, siis tuo Alonso. Mutta TÄLLÄ HETKELLÄ se ei kerta kaikkiaan pärjää huipputasolla. Ja tähän on sitten ihan turha heittää niitä tuttuakin tutumpia kommentteja "näizä sen superhyberultramageenkierrevedon, sellaseen noi rodet ei pysty ikinä", koska ottelut kestää 90 minuuttia eikä yksittäiset sekunnin väläytykset oikein riitä. 

Kuten niin monet muutkin huippuvalmentajat, on Pepkin syvällä sisällään ihan aito huru-ukko ja kylähullu. Jos asuisi naapurissa ja kävisi kaupungin virastossa töissä, niin koko taloyhtiö kutsuisi sitä ihan reilusti hulluksi. Ainakin lapset, joitten suusta kuulee tunnetusti totuuden. Hyppii mielipuolen lailla pitkin laitaa, tekee täysin käsittämättömiä vaihtoja, kuiskuttelee luottopelaajilleen ja raivoaa tuomareille. - Tulee kaiken kaikkiaan ääärettömän mielenkiintoinen kausi, kun kaikki tietää sen hakevan seuravaksi rahaa uusia haasteita Manchesterista. "Puhu sinä, minä pidän hevosta" ilmiö saattaa iskeä joillekin jo suht aikaisessa vaiheessa. JOS ilmiö leviää koko pelaajistoon, on hyvinkin mahdollista, ettei Pepin kausi ole ihan aiotun mittainen. Mutta todennäköisesti toki on.

Ja kaikille lukutaidottomille kohkaajille tiedoksi, että arvostan Pepin maailman parhaimpien valkkujen joukkoon. Se nyt vaan on niin, että monet/useimmat huippuvalkut on monellakin tapaa vähän hassuja. Olisko ollu 442:ssa, missä kerrottiin joskus historian tähtivalkkujen hullutuksista. Olisiko ollut se Livöpuulin Shanks, joka eli viikkotolkulla Amerikassa Englannin kellon mukaan, ja vastaavia löytyy pilvin pimein.
Finte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Münchenin punaiset & siniset, DFB & Huuhkajat


Vastaus #2134 : 03.08.2015 klo 11:38:42

Viimeiseen vaihtoon voi toki heittää sellaisen kommentin, että kai nyt sentään ihan tuore Götze jaksaa tehdä yksinäistä prässäystyötä paremmin kuin lähes täyden matsin vetänyt Muller.

Niinhän sitä voisi kuvitella. Prässäykseen tarvitaan kuitenkin asennetta ja luonnetta.

Mielenkiintoista analyysiä kaiken kaikkiaan!
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #2135 : 04.08.2015 klo 09:25:30

Tänään pelataan Audin höntsä cup. Bayern kohtaa Milanin ja toinen matsi on Real vs Tottenham (:D)
Puuhapete

Poissa Poissa


Vastaus #2136 : 04.08.2015 klo 21:37:13

Huomiot ekan puoliajan jälkeen:

Bayern ollut "kakkosjengillään" ylivoimainen tähän asti.
Huomioita:
-Costa on aivan helvetin nopea jalalla, jos saa nuo viimeiset ratkaisut paremmaksi, nousee Weltklasseen helposti
-Kimmichiltä hienoa peliä siihen pakotettuun vaihtoon asti, harmi että De Jong vetäisi hänelle puujalan
-Bernatilta toistaiseksi hyvää peliä
-Götzen itseluottamus ihan kateissa
-Vidalilta myös hyvää tekemistä, mieshän on vahva pääpelissä :)

Paha enne vaan, että Alonso huilaa tän pelin. Pelaa sitten täydet minuutit Realia vastaan ja sen tietää mitä siitä tulee. Mutta tänään tältä jengiltä ERITTÄIN positiivista pelaamista Ylos
Puuhapete

Poissa Poissa


Vastaus #2137 : 04.08.2015 klo 22:44:00

Mariolle aivan helvetin tärkeä onnistuminen tuossa 2-0 maalissa. Pelasi myös muuten toisella jaksolla paremmin. Jotenkin kuitenkin näyttää sille, että pelaa 98% teholla jostain syystä ja sen vuoksi tulee välillä huonoja ratkaisuja ja turhaan hävittyjä kaksinkamppailuita. Tuskin yrittämisestä voi olla kiinni, jokin pääkopassa vielä tökkii.....

Pepille propsit tämän päivän peluutuksesta Ylos

Milan oli kyllä ihmeellisen huono, ei mitään jakoa ollut.
Balla

Poissa Poissa


Vastaus #2138 : 04.08.2015 klo 22:54:49

Bernatin maalille Ylos siellä repeää pohjalaisjuntilla kaksiraitaiset kylvöverkkarit
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #2139 : 04.08.2015 klo 22:59:43

Milan oli kyllä ihmeellisen huono, ei mitään jakoa ollut.

nojaa. Milanin sijoitus serie A:ssa oli kusta ja siirtokassa on ollut maltillinen seuran ottaessa Fair Playn tosissaan.  Näillä jäteillä on kyllä taipumus tehdä uusi tuleminen, mutta kärki kahinoihin tuskin riittää saapasmaan liigassa ensikään vuonna.
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #2140 : 05.08.2015 klo 06:06:01

nojaa. Milanin sijoitus serie A:ssa oli kusta ja siirtokassa on ollut maltillinen seuran ottaessa Fair Playn tosissaan.  Näillä jäteillä on kyllä taipumus tehdä uusi tuleminen, mutta kärki kahinoihin tuskin riittää saapasmaan liigassa ensikään vuonna.

Maltillinen 50 miljoonaa....:D
tomcat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Bayern, Pallo-Iirot, NYG


Vastaus #2141 : 05.08.2015 klo 08:00:15

Costalle Ylos

Ei tule Riberya ikava, jos meno jatkuu samanlaisena.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2142 : 05.08.2015 klo 09:12:55

Mariolle aivan helvetin tärkeä onnistuminen tuossa 2-0 maalissa. Pelasi myös muuten toisella jaksolla paremmin. Jotenkin kuitenkin näyttää sille, että pelaa 98% teholla jostain syystä ja sen vuoksi tulee välillä huonoja ratkaisuja ja turhaan hävittyjä kaksinkamppailuita. Tuskin yrittämisestä voi olla kiinni, jokin pääkopassa vielä tökkii.....
Marion tapaus on kyllä kuin koulukirjaesimerkki. Kertoo jotain pelaajan perustasosta, että pystyy alamaissakin ollessaan pelaamaan tuolla tasolla ja tuon tasoisessa joukkueessa. Veikkaan, että jää nyt Bayerniin, koska Kloppo lienee tulossa ensi vuodeksi. Tai ainakin joku muu kuin Pep.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #2143 : 05.08.2015 klo 09:35:06

Bayern ollut "kakkosjengillään" ylivoimainen tähän asti.
Huomioita:
-Costa on aivan helvetin nopea jalalla, jos saa nuo viimeiset ratkaisut paremmaksi, nousee Weltklasseen helposti
-Kimmichiltä hienoa peliä siihen pakotettuun vaihtoon asti, harmi että De Jong vetäisi hänelle puujalan
-
En tiedä onko Costalla tosiaan tuo vika, mutta olen ajatellut sitä katsellessa, että sillä on pakko olla joku tuollainen puute. Jos ei olisi, niin ei olisi hautautunut vuosiksi johonkinvitundonetskiin. Toivottavasti olen väärässä, ja mies osoittautuu kaikkien aikojen löydöksi, huikea pelimies. Klesa-Riberyn aika on ohi, saa ottaa talteen.

Kimmich olisi vakioavaaja aika hiton monessa bundesjengissä. Talvella lainalle, eiks vaan.
Finte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Münchenin punaiset & siniset, DFB & Huuhkajat


Vastaus #2144 : 05.08.2015 klo 11:20:56

TZssa omituinen haastattelu Götzen kanssa pelin jälkeen. Kuullosti vähän siltä että saattaisi lähteä.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #2145 : 05.08.2015 klo 11:38:43

TZssa omituinen haastattelu Götzen kanssa pelin jälkeen. Kuullosti vähän siltä että saattaisi lähteä.

Vähän kuulostaa tosiaan siltä, että Peppi ja Götze eivät oikein saman saunan lauteille mahdu. Kommunikaatiokaan miesten välillä ei taida olla kovin hyvä, jos pelaaja esittää julkisesti kritiikkiä, että valmentaja voisi vähän joskus jutella.

Kaippa tuossa on nyt vähän kärjistäen kyse siitä, että jaksaako Mario vuoden vielä kärvistellä ja vuoden päästä sitten uuden valmentajan (?) alaisuudessa uusi yritys. Sääli, jos Götze lähtee, kun Ribery&Robben vanhenevat pikku hiljaa.
Siperia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kunkkis


Vastaus #2146 : 05.08.2015 klo 11:54:38

Pepin taipumus olla puhumatta joidenkin pelaajien kanssa on kyllä hämmentävä piirre. Luulisi että kommunikoimalla saisi pelaajat pidettyä paremmin tyytyväisinä.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #2147 : 05.08.2015 klo 12:38:21

Pepin taipumus olla puhumatta joidenkin pelaajien kanssa on kyllä hämmentävä piirre. Luulisi että kommunikoimalla saisi pelaajat pidettyä paremmin tyytyväisinä.

Juttelee enemmän vastustajan de Jongille kuin oman joukkueen Götzelle? Hieno mies kyllä tuo Pep. Selvästi oppii uutta ja kehittyy ihmisenä koko ajan.

Näköjään Kroos myös huolissaan: Kroos: "Ich wünsche Mario mehr Spielanteile"

http://www.tz.de/sport/fc-bayern/video-toni-kroos-ueber-goetze-schweinsteiger-seine-rueckkehr-nach-muenchen-5321136.html
« Viimeksi muokattu: 05.08.2015 klo 12:40:38 kirjoittanut Jääpoiju »
Effenberg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayern München


Vastaus #2148 : 05.08.2015 klo 12:44:17

Tänään siis Realia vastaan peli Ylos
Finte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Münchenin punaiset & siniset, DFB & Huuhkajat


Vastaus #2149 : 05.08.2015 klo 12:50:27

Juttelee enemmän vastustajan de Jongille kuin oman joukkueen Götzelle? Hieno mies kyllä tuo Pep. Selvästi oppii uutta ja kehittyy ihmisenä koko ajan.

Näköjään Kroos myös huolissaan: Kroos: "Ich wünsche Mario mehr Spielanteile"

http://www.tz.de/sport/fc-bayern/video-toni-kroos-ueber-goetze-schweinsteiger-seine-rueckkehr-nach-muenchen-5321136.html
Tonin haastattelussa oli omituista Bastin lähtöön liittyvään kysymykseen vastaus: "niin kuin se asia on ulospäin kommunikoitu... Hehhehheh... Basti sai uuden haasteen..."

Neururerkin valitti tässä joku päivä sitten että Bayern "verarscht" seine Fans.

 
Sivuja: 1 ... 85 [86] 87 88
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa