FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.07.2025 klo 19:10:27 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 ... 37
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester City - 2014/2015 - Pellegrini's Masterpiece  (Luettu 151677 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #200 : 08.12.2014 klo 15:58:28

Negredon myyntihän oli pitkälti taloudellinen päätös. Cityhän olisi vain voinut jättää miehen ulos CL-ryhmästä, mutta kaikkia kotimaan kilpailuja hän olisi silti voinut pelata vähentäen muiden hyökkääjien kuormaa. Soriano haluaa kuitenkin tehdä plusmerkkisen tuloksen tältä kaudelta, joten hän halusi tässä tilanteessa miehen palkasta eroon. Sama asia selittänee sen, miksei korvaajaa hankittu.

Olisi tietysti ollut mahdollista jättää Lampard ottamatta ja hankkia tilalle hg-hyökkääjä tai pitää Guidetti ja jättää Boyata ulos CL-ryhmästä. Näin ei kuitenkaan toimittu, joten päätös lienee varsin harkittu.

Eiköhän ajattelu ole juuri siinä, että kun ryhmä sopeutuu niin hyvin myös 4-2-3-1:een (tai 4-3-3:een), niin mikäli hyökkääjäosastolle tulee poissaoloja, sitten mennään niillä. Varsinkin Fernandon ja Lampardin hankinnat viittaavat siihen, että tämä on muutenkin ollut tarkoituksena. Voi niitä poissaoloja tulla muuallekin (tjeu topparit), ja selvästi puolustuksesta ja keskikentästä ei ole haluttu tinkiä.
JoyDivision
Vastaus #201 : 08.12.2014 klo 17:24:53

CTID !! Nyt se on sitten täyttä totta...Manchester Cityn uusi upea harjoituskeskus kaikkine lisäpalveluineen on avattu! Muutamassa vuodessa laitettiin pystyyn sellaiset puitteet jalkapalloiluun Manchesterissa, että nämä suuret ja mahtavat "perinneseurat" eivät ole saaneet aikaiseksi vastaavia vuosikymmeniin omilla alueillaan. Parin vuoden kuluttua Etihad-stadionin laajennus alkaa olla valmis ja sielläkin puolella pystytään hyödyntämään lisääntyvät katsomopaikat mahdollisina kassatuloina?
Tällähetkellä ykkösjoukkueen yllä on ikävästi mustia pilviä loukkaantumisten muodossa, mutta onhan näitä ollut aikaisemminkin, kuitenkin  hieman epävarmoin tuntein tämä loppuvuosi jatkunee...ei pelkästään Roma-ottelun suhteen? Nyt City olisi hyvällä iskuetäisyydellä Chelseaan nähden, mutta Aqueron vakava loukkaantuminen ei olisi voinut sattua huonompaan saumaan ja vaikeuksia saattaa tulla vuodenvaihteen otteluruuhkassa.
"Namusetät" ei oo vielä lähteneet...seura on velaton...tappiot pienentyneet...kannatus kasvaa...muiden joukkueiden kannattajia vituttaa...suht hyvin pärjää Valioliigassa...ei valittamista ;-) CTID
bunga bunga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet


Vastaus #202 : 08.12.2014 klo 21:21:41

We are building a structure for the future, not just a team of all stars. -Sheikki Mansour, 2008

Huomatkaa vuosiluku!

Hienoa työtä ja varmasti tuonut seudulle paljon työpaikkoja jne, mutta eikös tämä ole juuri sitä superkapitalismia, jossa rahaa satelee ylhäältä alas? Suomessa sitten herne nenään kun yksityisellä pääomalla pelataan..
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #203 : 08.12.2014 klo 21:31:15

Hienoa työtä ja varmasti tuonut seudulle paljon työpaikkoja jne, mutta eikös tämä ole juuri sitä superkapitalismia, jossa rahaa satelee ylhäältä alas? Suomessa sitten herne nenään kun yksityisellä pääomalla pelataan..
En tiedä mitä tässä haetaan, mutta joitain kovettavia lukuja CFA:n rakentamisesta:
- 70% työvoimasta tuli Manchesteristä ja lähikunnista (25% työvoimasta itäisestä Manchesteristä eli kävelymatkan päästä)
- 80% alihankintasopimuksista tehtiin luoteis-Englannissa sijaitsevien firmojen kanssa
- 10% työllistetyistä oli ennen hanketta työttömiä

Lisäksi maanpuhdistusvaiheessa lähes kaikki maa-aines puhdistettiin paikan päällä ja käytettiin uudelleen samalla paikalla. Alueella sijaitsi siis keskiraskasta teollisuutta (mm. aniliinitehdas), joka likasi maaperän.
« Viimeksi muokattu: 08.12.2014 klo 21:33:23 kirjoittanut Dickov »
bunga bunga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet


Vastaus #204 : 08.12.2014 klo 21:43:11



No mietin vain onko suhtautuminen tähän ehdottoman myönteistä siellä päässä, kun luulisi sotivan joitain poliittisia agendoja vastaan aika vahvasti.
« Viimeksi muokattu: 08.12.2014 klo 21:45:25 kirjoittanut bunga bunga »
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #205 : 08.12.2014 klo 21:45:49

No mietin vain onko suhtautuminen tähän ehdottoman myönteistä siellä päässä, kun luulisi sopivan joitain poliittisia agendoja vastaan aika vahvasti.
Itä-Manchester on kyllä tarinoiden mukaan ollut viimeiset parikymmentä vuotta hieman enemmän united-myönteistä aluetta, mutta kun suunnitelmaa esiteltiin paikalliselle yhteisölle vuonna 2011, 98% vastaajista kannatti rakentamista. Manchesterin kaupungin hallinto on koko prosessin ajan ollut erittäin myönteinen hankkeelle.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #206 : 08.12.2014 klo 22:18:45

FA Cupissa Sheffield Wednesday kotona. Nice. Ylos

Pelataan tammikuun ekan viikonlopun aikana muistaakseni.
benksi

Poissa Poissa


Vastaus #207 : 08.12.2014 klo 23:39:42

Aika huikea kompleksi kyllä tämä Cityn uusi treenikeskus. Kyllä kelpaa:

http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2862372/Manchester-City-reveal-new-200m-Etihad-Campus-finest-training-facility-world.html
The Goat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, MCFC


Vastaus #208 : 09.12.2014 klo 05:58:16

Parin vuoden kuluttua Etihad-stadionin laajennus alkaa olla valmis ja sielläkin puolella pystytään hyödyntämään lisääntyvät katsomopaikat mahdollisina kassatuloina?

Pitäisi olla pullat aika hyvin uunissa jo ensi kesänä, koska ainakin yksi uusi katsomo valmistuu rugbyn MM-kisoja varten, jotka alkavat syksyllä. Lopullisesta koosta on ollut muutamia eri lukuja, välillä 60000-75000. Varmaan ensin katsotaan saadaanko stadion täyteen tuolla alemmalla kapasiteetilla. Ei luulisi olevan hirveän vaikeaa, jos City jatkaa halvimpien kausikorttien tarjoamista kaikista Valioliigajoukkueista myös uusiin katsomonosiin.

City haluaisi myös seisomokatsomot takaisin, jolloin kapasiteetti nousisi senkin puolesta.
« Viimeksi muokattu: 09.12.2014 klo 06:01:34 kirjoittanut The Goat »
Epäkomea Palloilija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit


Vastaus #209 : 09.12.2014 klo 11:06:32

No mietin vain onko suhtautuminen tähän ehdottoman myönteistä siellä päässä, kun luulisi sotivan joitain poliittisia agendoja vastaan aika vahvasti.

Noku Noku keksi vielä lisää. Vielä ei ole myöhäistä vaihtaa punaisista sinisiin kuten mielesi tekee. Ylos
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #210 : 09.12.2014 klo 11:45:59

Aivan uskomaton laitos. Nyt jo väitetty maailman parhaaksi Ylos

Lainaus
City defender Pablo Zabaleta admitted: 'I’d rather be here than my house!'



Rupikuula

Poissa Poissa


Vastaus #211 : 09.12.2014 klo 12:23:31


City defender Pablo Zabaleta admitted: 'I’d rather be here than my house!'



Noh, kyllä sitä itse kullakin on välillä tunne, että mielummin sitä on töissä (tai missä tahansa muualla) kuin kotona
hardluckpool

Poissa Poissa


Vastaus #212 : 09.12.2014 klo 12:50:34

Noh, kyllä sitä itse kullakin on välillä tunne, että mielummin sitä on töissä (tai missä tahansa muualla) kuin kotona

Anteeksi OT: mutta itseäni ihmetyttää millaisissa kotioloissa tai parisuhteissa porukka elää kun tätä "kliseetä" on sekä omien kavereiden keskuudessa että mediassa vähän väliä esillä :D jos ei omassa kodissaan viihdy, tällöin on asioita pielessä enkä ymmärrä miksei asioita sitten korjata.


itse asiaan, onhan tuo messevän näköinen kompleksi Ylos
Tino Asprilla

Poissa Poissa


Vastaus #213 : 10.12.2014 klo 18:12:46

Mitään veikkauksia Cityn avauksesta tälle iltaa`?
JoyDivision
Vastaus #214 : 10.12.2014 klo 18:50:46

Vihdoinkin näyttäis, että superlupaus Iheanacho olis saanut työlupa-asiat kuntoon ja voisi olla vuodenvaihteen jälkeen käytettävissä Etihadilla? Pojan vuokraamisesta kokemusta hankkimaan on ollut suunnitelmia, mutta pelipaikka saattaa löytyä yllättäen ykkösjoukkueen mukana...toivotaan näin.
Avaukseksi veikkaisin Hart,Kompany,Demichelis,Clichy,Zapaleta,Fernando,Ferdinando,Nasri,Milner,SILVA ja Dzeko? CTID. Fernandinho toki...;-)
« Viimeksi muokattu: 10.12.2014 klo 19:07:32 kirjoittanut JoyDivision »
Vivã Barca

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #215 : 10.12.2014 klo 18:59:57

Vihdoinkin näyttäis, että superlupaus Iheanacho olis saanut työlupa-asiat kuntoon ja voisi olla vuodenvaihteen jälkeen käytettävissä Etihadilla? Pojan vuokraamisesta kokemusta hankkimaan on ollut suunnitelmia, mutta pelipaikka saattaa löytyä yllättäen ykkösjoukkueen mukana...toivotaan näin.
Avaukseksi veikkaisin Hart,Kompany,Demichelis,Clichy,Zapaleta,Fernando,Ferdinando,Nasri,Milner,SILVA ja Dzeko? CTID.
Ferdinando?
bzh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC


Vastaus #216 : 10.12.2014 klo 19:00:16

Aivan uskomaton laitos. Nyt jo väitetty maailman parhaaksi Ylos




On kieltämättä vakuuttavan näköinen keskus.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #217 : 10.12.2014 klo 19:15:02

Ferdinando?
Fernandinho.
mauro kekkonen
Vastaus #218 : 10.12.2014 klo 19:38:15

Namusetäilystä jalkapallossa voi olla montaa mieltä, mutta ainakin Cityn johto panostaa seuraan pitkäjänteisesti ja tekee ns. oikeita asioita.

Vertailuna vaikkapa Cardiffin Tan, joka riitaantui heti kaikkien kanssa ja palkkasi pelaajascouteiksi jotain poikansa kavereita yms...
Tino Asprilla

Poissa Poissa


Vastaus #219 : 10.12.2014 klo 20:15:43

Pelaako muka Silva tänään?
Vivã Barca

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #220 : 10.12.2014 klo 20:23:57

Pelaako muka Silva tänään?
Itse ainakin olen ymmärtänyt, että Silva ja Aguero varmuudella poissa tänään ja Kompany on vähän 50-50.
JoyDivision
Vastaus #221 : 10.12.2014 klo 21:51:23

Hart,Zapaleta,Demichelis,Mangala,Clichy,Fernandinho,Fernando,Navas,Nasri,Milner ja Dzeko
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #222 : 10.12.2014 klo 22:03:20

Silva on penkillä, Kompany ei ole.
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #223 : 11.12.2014 klo 00:31:23

WE'LL FIGHT TILL THE END
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #224 : 11.12.2014 klo 00:38:02

olen heittänyt toivon tämän kauden osalta europelien suhteen. Ei tuosta mitään tule. Ja vittu saa ottaa talteen.
Asiantuntijapiirit. ;)

 
Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 ... 37
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa