|
mauro kekkonen
|
 |
mauro kekkonen
Vastaus #600 : 26.05.2015 klo 11:06:34 |
|
Cityltä taas vahva suoritus kauden viimeisimmissä peleissä. Viimeinen tappio tuli Unitedille 12.4. Sen jälkeen kuudesta ottelusta kuusi voittoa maalein 18-2. Tällä kertaa hyvä loppurutistus ei valitettavasti riittänyt toista sijaa korkeammalle.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #601 : 26.05.2015 klo 11:15:27 |
|
^ Jep. Ei hyvä kausi, mutta vahvasti yliammuttua Cityn ongelmat brittimediassa. ManU-pelin jälkeen oli paineet saada jono tuloksia ja City alkoi suorittamaan, kun ei ollut muutakaan vaihtoehtoa. Kolmanteen sijaan oli siinä vaiheessa viisi pistettä matkaa ja Poolkin hengitti jo niskaan.
Harmi juttu kyllä tuo Copa America, kun argot ja mahdollisesti Fernandinho jatkavat taas kauttaan pitkälle.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #602 : 26.05.2015 klo 12:24:11 |
|
City voitti viime kaudella mestaruuden 86 pisteellä, tällä kaudella tuli 79 pistettä. Chelsea keräsi nyt 87 pistettä. Tosiaan aika pienen ottelumäärän tuloksistahan tuo ero muodostuu, vaikka "fiilis" joukkueen ympärillä oli paikoin aika erilainen kuin mestaruuskaudella. Ja vaikka Cityn, jo kaksi mestaruutta voittanut, runko on pikkuisen ukkoutumassa, niin sopivilla viilauksilla pelaajistoon, mikä tuo taas vähän lisäbuustia myös vanhoille parroille, niin suht kevyesti tuo jengi pompsahtaa takaisin mestaruustaistoon. Pellekin on kuitenkin jo, lievästä hissukkamaisuudestaan huolimatta, näyttänyt pystyvänsä tekemään suht kovaa tulosta Kivikovassa ja kerran jo mestaruuden voittanutkin.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #603 : 26.05.2015 klo 12:43:37 |
|
Se on totta, että Cityn on nuorennettava rinkiä, mutta mielestäni sitä ei missään nimessä pidä tehdä täysremonttina (mikä tuntuu saarilla olevan yleinen mielipide), vaan hoitaa porrastetusti. Muuten riskinä on jopa top 4:n ulkopuolelle valahtaminen. Mielestäni esim. Kompanylla ja Zabaletalla on edelleen paljon annettavaa, vaikka mikään hyvä kausi ei olekaan takana. Etenkään Kompanylla.
Pienien viilauksien kannalla minäkin siis. Muutama ulos ja muutama alle 25 v. peluri sisään.
|
|
|
|
|
Epäkomea Palloilija
Poissa
Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit
|
 |
Vastaus #604 : 26.05.2015 klo 12:50:52 |
|
City voitti viime kaudella mestaruuden 86 pisteellä, tällä kaudella tuli 79 pistettä. Chelsea keräsi nyt 87 pistettä. Tosiaan aika pienen ottelumäärän tuloksistahan tuo ero muodostuu, vaikka "fiilis" joukkueen ympärillä oli paikoin aika erilainen kuin mestaruuskaudella. Ja vaikka Cityn, jo kaksi mestaruutta voittanut, runko on pikkuisen ukkoutumassa, niin sopivilla viilauksilla pelaajistoon, mikä tuo taas vähän lisäbuustia myös vanhoille parroille, niin suht kevyesti tuo jengi pompsahtaa takaisin mestaruustaistoon. Pellekin on kuitenkin jo, lievästä hissukkamaisuudestaan huolimatta, näyttänyt pystyvänsä tekemään suht kovaa tulosta Kivikovassa ja kerran jo mestaruuden voittanutkin.
Kyllä nyt kaivataan vähän enemmän kuin "pientä viilausta" tai sitten ollaan ensi kauden jälkeen täydellisessä kusessa. Sen uskon että tuolla materiaalilla, pienellä viilauksella voitetaan taas mestaruus ensi vuonna mutta tätä pientä viilausta ei voida harrastaa kovinkaan pitkään enää. Pellestä sen verran että eiköhän kaveri pysty valioliigan mestaruuksia voittamaan mutta mestareiden liigassa tuleekin sitten kusi sukkaan asti. Toiseksi, muistissa on vieläkin kaverin lausunnot miten omia junnuja tullaan tuomaan sisään eikä käytetä rahaa, missäköhän tämä on nähty kysynpä vaan. Ei tietysti ihan Pellen vika täysin eikä välttämättä tulisi uuden managerin kanssa muuttumaan. Itseäni ei haittaisi vaikka City viettäisi seuraavat vuodet champparien ulkopuolella kunhan saadaan nuorennusleikkaus tuohon helvetinmoiseen ikään päässeeseen kokoonpanoon mutta tämä onkin vain oma mielipide. Clichy 30v Zabaleta 30v Sagna 32v Demichelis 35v Kompany 29v Kolarov 30v Mangala 24v (ei voida mielestäni flopiksi kutsua, vielä) Boyata 25v Siinä pulustus ja Lätkis voisi kertoa miten tätä rempataan porrastetusti? Lisätään vielä Fernandinhon 30v ja Yayan 32v ikä tuohon. Zabaleta toki hoitaa hommansa vielä vuoden tai kaksi ja Kompanyyn luottaisin vieläkin vaikka huono kausi alla mutta muihin ei sitten luottoa kovin paljoa riitäkkään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2015 klo 13:11:54 kirjoittanut Epäkomea Palloilija »
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #605 : 26.05.2015 klo 13:42:32 |
|
Siinä pulustus ja Lätkis voisi kertoa miten tätä rempataan porrastetusti?
Osa ulos nyt, osa vuoden päästä ja osa kahden vuoden päästä? Vaikeaa olisi ainakin tehdä kaikki yhdellä rysäyksellä tämän kesän aikana. Cityn on kuitenkin pysyttävä neljän joukossa, joten täysremontti pitää sisällään liian ison riskin. Puolustajista puheenollen, John Terry 35-vuotiaana muuten pelaa aika hyvää kautta Chelssissä. Omasta mielestään uransa parasta. E: Esim. Sagnan voisi puolustuksesta myydä tämän kesän aikana ja hankkia tilalle jonkun nuoren ja lupaavan oikean pakin, joka saattaisi tulevaisuudessa ottaa paikan Zabaletalta. Demichelis lähtenee vuoden päästä ja silloin voisi hankkitua eroon myös Kolarovista (ehkä jo tänä kesänä) ja tilalle joku nuori sälli. Ja parin vuoden päästä sitten Clichyn tms. vuoro. E2: Muutoksen olisi kyllä voinut aloittaa jo viime kesänä. Kakkupojalle olisi pitänyt näyttää ovea jo silloin, mutta veikkasinkin silloin, että tulee tapahtumaan vasta tänä kesänä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2015 klo 13:59:27 kirjoittanut Lätkis »
|
|
|
|
|
Epäkomea Palloilija
Poissa
Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit
|
 |
Vastaus #606 : 26.05.2015 klo 14:54:58 |
|
Osa ulos nyt, osa vuoden päästä ja osa kahden vuoden päästä? Vaikeaa olisi ainakin tehdä kaikki yhdellä rysäyksellä tämän kesän aikana. Cityn on kuitenkin pysyttävä neljän joukossa, joten täysremontti pitää sisällään liian ison riskin.
Puolustajista puheenollen, John Terry 35-vuotiaana muuten pelaa aika hyvää kautta Chelssissä. Omasta mielestään uransa parasta.
E: Esim. Sagnan voisi puolustuksesta myydä tämän kesän aikana ja hankkia tilalle jonkun nuoren ja lupaavan oikean pakin, joka saattaisi tulevaisuudessa ottaa paikan Zabaletalta. Demichelis lähtenee vuoden päästä ja silloin voisi hankkitua eroon myös Kolarovista (ehkä jo tänä kesänä) ja tilalle joku nuori sälli. Ja parin vuoden päästä sitten Clichyn tms. vuoro.
E2: Muutoksen olisi kyllä voinut aloittaa jo viime kesänä. Kakkupojalle olisi pitänyt näyttää ovea jo silloin, mutta veikkasinkin silloin, että tulee tapahtumaan vasta tänä kesänä.
Muutosta tässä ollaan ilmeisesti yritettykkin, ainakin hiukan nuorentaa kokoonpanoa. Fernando, Mangala, Jovetic, Nastasic, Garcia, Zuculini, Rodwell, Sinclair. Moniko näistä oli onnistuneita hankintoja? Mangalaa en suostu vielä tosiaan flopiksi myöntämään, Fernando täysi floppi jolle todennäköisesti näytetään ovea ensi kauden jälkeen, Joveticista ei tarvitse sanoa mitään, Nastasicille näytettiin ovea liian aikaisin, Zuculinista ei osaa vielä sanoa sen kummempia mutta eiköhän hänestäkin keretä vielä eroon pääsemään tätä menoa kuten muistakin nuorista jannuista (Suarez lähti jo (omasta tahdosta ilmeisesti kyllä), Lopes, Rekik, Iheanacho yms. perässä?) Sinänsä olet oikeassa että täysremppa olisi riski mutta tätä menoa se on kumminkin edessä.
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #607 : 26.05.2015 klo 14:57:23 |
|
Älkää unohtako Denayeria.
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #608 : 26.05.2015 klo 17:07:57 |
|
Clichy 30v Zabaleta 30v Sagna 32v Demichelis 35v Kompany 29v Kolarov 30v Mangala 24v (ei voida mielestäni flopiksi kutsua, vielä) Boyata 25v
Siinä pulustus ja Lätkis voisi kertoa miten tätä rempataan porrastetusti? Lisätään vielä Fernandinhon 30v ja Yayan 32v ikä tuohon. Zabaleta toki hoitaa hommansa vielä vuoden tai kaksi ja Kompanyyn luottaisin vieläkin vaikka huono kausi alla mutta muihin ei sitten luottoa kovin paljoa riitäkkään.
Vaikka kausi päättyi pokaalitta, ei tässä nyt kannata todellakaan alkaa tekemään mitään täydellistä remonttia yhden kesän aikana. Puolustuksen ja koko joukkueen keski-ikä on tosiaan hieman liian korkea, mutta kuten on jo aikaisemmin ollut puhetta muutamalla täsmä-ostoksella homma näyttää jo paljon paremmalta. Jo (puolustuksen osalta) pelkästään Sagnan ja Kolarovin (jonka voisi mielellään korvata lähes ilmaiseksi Evertonin Garbuttilla, joka täyttää HG-kriteerit) korvaamisella saadaan rinkiin sitä kaivattua nuoruutta, varsinkin jos jompikumpi kaksikosta Denayer-Rekik nostettaisiin ensi kaudella pelaavaan kokoonpanoon. Denayer taitaa olla näistä todennäköisempi, sillä Rekik itse paljasti taannoin että kirjoittanee jatkosopimuksen ja jatkaa vielä ainakin ensi kauden PSV:ssä. Keskikentän osalta ei kannata nuorison puolesta olla vielä huolestunut, sillä siellä on moni Vieiran alaisuudessa vakuuttanut pelaaja odottamassa tilaisuuttaan, ja ensi kaudella toivottavasti pääsevät kokeilemaan vähintään cupeissa osaamistaan. Kausi päätettiin tosiaan kuuden ottelun voittoputkeen, mutta ehkä tärkeintä Pellegrini luopui vihdoinkin tuosta kahden kärjen taktiikasta. Jos Pellegrini jää, toivon hänen jatkossakin valjastavan tuon 4-3-3 ensisijaisesti käyttöön, jolloin esimerkiksi Fernando ja Fernandinho pääsevät enemmän oikeuksiinsa. Tämä muutos taisi olla suurin yksittäinen tekijä loppukauden vahvaan suorittamiseen, ja taipuu helposti tilanteen vaatiessa muihin formaatioihin, kuten Pelle on osoittanut hyvillä reaktiovaihdoilla (Southampton-pelissä maalin johto - toinen hyökkääjä kentälle - turvallinen kahden maalin johto). Myönnetään toki että muutos olisi pitänyt tehdä aikaisemmin, mutta napattiin sentään se kakkossija, joka tekee Citystä viiden vuoden tarkastelujaksolla oikeastaan kovimman joukkueen Valoliigassa. Toki Pellegrini ei onnistunut toteuttamaan tuota ikuista Mestareiden liiga - haavetta, mutta toisaalta tänä(kin) vuonna vastassa oli kivenkova Barcelona, joka voi hyvinkin voittaa koko kilpailun tänä vuonna. Ei tuo mielestäni mikään häpeä ole hävetä finalistille, vaikka taktiset valinnat eivät aivan nappiin menneet. Uskon kuitenkin Pellegrinin oppineen, ja ensi kausi mentäisiin tuolla turvallisemmalla kolmen keskikentän keskustan pelitavalla. Pahoittelen sekavaa tekstiä, pitkä työputki takana ja aikaa syväanalyyseille ei ole yksinkertaisesti ollut. Ensi viikolla tulee pelaajakohtaiset arviot sekä se elintärkeä lista kesän hankinnoista..
|
|
|
|
|
The Goat
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, MCFC
|
 |
Vastaus #609 : 26.05.2015 klo 17:37:28 |
|
Tähän vahva sama. Milner on kyllä erittäin käyttökelpoinen pelaaja ja sääli jos lähtee, Yaya hemmetin nopeasti pois. Onko kuulunut mitään Joveticin lähdöstä? Omalla instagram tilillään loppukaudesta vihjaili julkaistujen tekstien perusteella, että ei ihan tyytyväinen ole. Itse edelleen toivon hänen jäävän. Saa nähdä onko Dzekon Liverpool vaihdoilla Sterlingiin mitään totuutta..
Onko saarten sisällä tapahtunut tällaisia isoja vaihtokauppoja seurojen kesken? Ei muistu mieleen ainakaan lähiajoilta. Muualta Euroopasta tulee päällimmäisenä mieleen lähinnä joku Zlatan - Eto'o. Eikä Cityllä ole mielestäni mitään järkevää antaa Dzekon tasoista (nyt joku varmaan tarttuu  ) pelaajaa Liverpoolille. Jos Sterling tulee, niin mieluummin pelkällä rahalla, eikä pelaajia vaihdossa sinnepäin. Sanoisin 99% varmuudella brittimedian hassutteluksi. Dzeko on myös ihan erilainen vaihtoehto Cityn hyökkäykseen, mitä kukaan toinen, joten mieluiten saisi jäädä, vaikka vaisumpi kausi onkin takana. Tämän ketjun Jovetic-kiimaa en ihan täysin ymmärrä. Kunnossa pysyessään on ollut kyllä hyvä, mutta niitä päiviä on jopa vähemmän verrattuna Yayan tekemiin puolustusspurtteihin. Jos joku on valmis maksamaan lähelle vastaavan siirtosumman, millä tuli Cityyn, niin saman tien menolippu sinne Italiaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2015 klo 17:43:01 kirjoittanut The Goat »
|
|
|
|
|
Epäkomea Palloilija
Poissa
Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit
|
 |
Vastaus #610 : 26.05.2015 klo 18:46:30 |
|
Denayer taitaa olla näistä todennäköisempi, sillä Rekik itse paljasti taannoin että kirjoittanee jatkosopimuksen ja jatkaa vielä ainakin ensi kauden PSV:ssä.
Eikös Rekik juuri vuosi sitten valittanut ettei saa mahdollisuutta Cityssä? Nyt PSV:n päästyä mestareiden liigaan mieli onkin muuttunut, tottakai itsekkin haluaisin pelata ja kirjoittaa samalla rahakkaan sopimuksen Cityn kanssa. Voin ottaa jallupullosta vetoa ettei tästä hetkestä eteenpäin pelaa ainakaan yli viittä peliä Cityssä vaan siirtyy muualle saludoilla, ei edes vituttaisi vaikka häviäisin vedon. Anteeksi negatiivisuuteni mutta onhan tämä nyt nähty jo viimeisien vuosien aikana. Vieläkin kaivertaa Suarezin ja Razakin myyminen vaikkei jälkimmäisestä taidakkaan uutta Yaya Tourea tulla. The Goatille, tuskin kellään tässä topikissa on mitään Jovetic-kiimaa, hyvä pelaaja, yksi suosikkejani, ei vaan pysy kasassa niin kiitos ja näkemiin jos jotain rahaa saa. Liverpool saattaisi jotain maksaakkin jos kierrätetään Italian kautta?
|
|
|
|
|
|
JoyDivision
|
 |
JoyDivision
Vastaus #611 : 01.06.2015 klo 17:09:23 |
|
Aika kummalliselta tuntuu, jos kannattajien yksi kolmesta suurimmista suosikeista James Milner jättää seuran ja siirtyy pois Etihadilta? Loistavan työmoraalin omaava englantilainen pelaaja jollaista ei aivan helposti korvata kenelläkään toisella samantasoisella britillä. Vaikea oikein käsittää miksi James Citysta muualle haikailee, kun palkkakin on jopa hänen tasoonsa aivan tapissaan? Liverpool on huhuissa se ainoa jengi missä se avauskokoonpanon paikka löytyisi ehkä useammin kuin Cityssa tai muissa ehdokkaissa... Toinen ristiriitaisia tunteita herättävä asia on tapaus Yaya Toure...voi hyvänen aika miten paljon mielummin kannattajat näkisivät Milnerin jäävän kuin nyt ilmeisesti lähtönsä pyörtäneen Touren!! Nämä nyt vaan on niitä asioita joihin ei kannattajilla ole mitään sananvaltaa. Ainoaksi toiveeksi jää se ettei yhtään turhaketta Lontoon suunnalta ( Arsenal) enää kulkeutuisi Manchesteriin ja lopuistakin päästäisiin eroon (Nasri,Clichy ja tää vitun pelle Sagna) !! CTID
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #612 : 02.06.2015 klo 13:39:09 |
|
Celtic nappasi sitten ensimmäisen ylijäämän, mutta ei kuitenkaan Denayeria vaan Boyatan. Näinköhän ensin mainitun belgialaisen kausi oli Citynkin asiantuntijoiden mielestä sen verran kova, etteivät halunneet tästä luopua.
Joka tapauksessa liikenne Cityn ja Celticin välillä jatkuu edelleen aktiivisena tässäkin ikkunassa.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #613 : 02.06.2015 klo 14:16:33 |
|
Lisää aukkoja tulee Cityn hg-kiintiöön, jos sekä Milner että Boyata lähtevät. Eipä taida omista riveistä löytyä club trained -statuksen omaavaa nelostopparia Boyatan tilalle. Tuskinpa City kuitenkaan ensi kauteen kolmella topparilla lähtee. Toki Sagna voi pelata myös topparina, mutta voihan Aguerokin pelata maalivahtina.
Boring James on luonnollisesti iso menetys ja täysin mahdoton korvattava sekä persoonana että pelaajana. Ei ole sattumaa, että miestä ei ole koskaan verrattu Maradonaan.
|
|
|
|
|
ikeri
Poissa
Suosikkijoukkue: On vain yksi Emiiri
|
 |
Vastaus #614 : 02.06.2015 klo 22:33:56 |
|
Joka tapauksessa liikenne Cityn ja Celticin välillä jatkuu edelleen aktiivisena tässäkin ikkunassa.
Guidettin sopimus umpeutuu ja käytännössä voisi hyvinkin jatkaa Celticissa, Feyenoordia huhuttu toisena potentiaalisena osoitteena. Jatkoa Cityyn ei ainakaan tee, se on varma. Samoin Denayerin lainasopimus päättyy ja tulevaisuuden kannalta kausi totutellen Valioliigaan saattaisi olla hyödyksi. Ehkäpä vaihtoehdot ovat: - 4. topparina Cityssa (hyödyttömin) - Laina Valioliigan sisällä - Jatko Celticissä. Ehkäpä kaksi viimeistä ne kaikkein hyödyllisimmät uran kannalta.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #615 : 03.06.2015 klo 02:38:30 |
|
Aika kummalliselta tuntuu, jos kannattajien yksi kolmesta suurimmista suosikeista James Milner jättää seuran ja siirtyy pois Etihadilta? Loistavan työmoraalin omaava englantilainen pelaaja jollaista ei aivan helposti korvata kenelläkään toisella samantasoisella britillä. Vaikea oikein käsittää miksi James Citysta muualle haikailee, kun palkkakin on jopa hänen tasoonsa aivan tapissaan? Liverpool on huhuissa se ainoa jengi missä se avauskokoonpanon paikka löytyisi ehkä useammin kuin Cityssa tai muissa ehdokkaissa...
Siis Milner on ilmaissut itse halunsa lähteä? Raha ei ainakaan voi syynä olla, jotain muuta sen täytyy siinä tapauksessa olla. Aika hyvin hänelle on käsittääkseni peliaikaakin tullut (vaikka en ole minuutteja tsekannut), joten sekään ei liene syy lähtöhaluihin. Mitä jää jäljelle? Henkilökohtaiset syyt lähinnä. Tosin en yhtään pysty arvailemaan mitä ne hänen tapauksessaan voisivat olla. Brittilehdet toki säästävät varmaan arvauksilta. Haluaako Milner jotain mitä ei omasta mielestään Cityssä saa? Onko erimielisyyksiä jonkun kanssa? Vai ainoastaan se, että haluaa vielä urallaan kokea jonkun muunkin organisaation? Todella valitettavaa Cityn fanien kannalta, jos James Milner siirtyy muualle. Yksi niitä todella harvinaiseksi käyneitä pelaajia, joihin kotiyleisökin vielä voi samaistua. Ja yritteliäisyyden perikuva, joka perinteiseen brittityyliin taistelee aina joukkueen puolesta. Milnerin tapaiset pelaajat muistuttavat vielä jotenkin siitä seurasta, joka City ennen oli.
|
|
|
|
|
|
JoyDivision
|
 |
JoyDivision
Vastaus #616 : 03.06.2015 klo 08:21:31 |
|
Milner on esiintynyt kaikissa tehtävissään olivatpa ne promoamista,hyväntekeväisyyttä tai pelaamista...aivan loistavalla asenteella josta jokainen jalkapalloilija voisi ottaa oppia. Pelaajana hänet ehkä voisi korvata jollakin "kielipuolella ulkomaanelävällä" mutta kannattajien mieliin ja suosikiksi korvaajan täytyy jo olla ihan jotain muuta? Mikäli James nyt parin mestaruuden ja cl-liigan kokemusten jälkeen poistuu Cityn vahvuudesta, niin huhuissa ollut Liverpool ei voi olla muuta kuin tyytyväinen ja tehdä Milnerista kapteeni joukkueeseensa...tämän hän olisi ansainnut jo Cityssa. CTID
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #617 : 03.06.2015 klo 10:30:12 |
|
Milner on esiintynyt kaikissa tehtävissään olivatpa ne promoamista,hyväntekeväisyyttä tai pelaamista...aivan loistavalla asenteella josta jokainen jalkapalloilija voisi ottaa oppia. Pelaajana hänet ehkä voisi korvata jollakin "kielipuolella ulkomaanelävällä" mutta kannattajien mieliin ja suosikiksi korvaajan täytyy jo olla ihan jotain muuta? Mikäli James nyt parin mestaruuden ja cl-liigan kokemusten jälkeen poistuu Cityn vahvuudesta, niin huhuissa ollut Liverpool ei voi olla muuta kuin tyytyväinen ja tehdä Milnerista kapteeni joukkueeseensa...tämän hän olisi ansainnut jo Cityssa. CTID
Hyvin kirjoitit. Tuon tason brittipelaajia on nykyisessä Valioliigassa vain kourallinen ja heidän arvonsa on jo huomattu sikäläisten fanien keskuudessa. Valitettavasti tällä hetkellä on kovin vähän korvaajia näköpiirissä. Joitakin potentiaalisia nuoria toki löytyy, mutta aika näyttää mille tasolle he lopulta yltävät ja vakiintuvat. Olen toisinaan miettinyt, paitsi faneja ja perinteitä, mitä se vaikuttaa joukkuehenkeen ja sitä kautta menestykseen, jos joukkueessa on vain niitä "kielipuolia ulkomaaneläviä." Joka kausihan noita tarinoita kuulee milloin "vaimo ei viihdy" tai "ruokakulttuuri ja ilmasto eivät miellytä" jne. Eivät sellaiset pelaajat, jotka henkisesti ovat liian kaukana kotoa, pysty kentälläkään optimisuoritukseen. Vaikka taidollisesti olisivat kuinka hyviä. Milnerin uran alussa pidin häntä yhtenä kovimmista brittipelaajista pitkiin aikoihin ja todella mielenkiintoisena prospektina vaikka mille tasolle. Sitten tuli jonkinlainen suvantovaihe uralla ja James näytti jo alkavan taantua, kunnes tuli uusi tuleminen ja mies osoitti olevansa loistava ja monipuolinen joukkuepelaaja ja edelleen myös perustaitava. Alunperinhän Milner tuli tunnetuksi juuri taitopelaajana, vaikka nykyään ehkä enemmän korostetaan taistelijaluonnetta ja peräänantamattomuutta. Taitava hän on kuitenkin myös edelleen. Rooneyn, Gerrardin ja parin muun ohella brittien viime vuosien eliittiä. Joskus on tullut mieleen arvokisoissakin, että olisipa Kolmen Leijonan muu miehistö Milnerin luokkaa taidollisesti ja asenteellisesti. Silloin tapahtuisi asioita.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.06.2015 klo 10:48:23 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #618 : 03.06.2015 klo 11:15:53 |
|
Denayer
- 4. topparina Cityssa
Denayer ei kuitenkaan tällä erää käsittääkseni täytä mitään Uefan hg-kriteeriä, enkä kyllä usko hänen mahtuvan Cityn 17 pelaajan ei-hg ryhmään enkä Cityn lähtevän CL-kauteenkaan vain kolmella topparilla. Kivikovassa hän toki menisi U21-pelaajana ilman kysymyksiä, joten voisi siten ringissä ollakin.
|
|
|
|
|
|
JoyDivision
|
 |
JoyDivision
Vastaus #619 : 03.06.2015 klo 12:44:43 |
|
Tämmöiseksi Milner höpinäksi tää mun kohdalla nyt menee, koska paskaakaan ei kiinnosta Pogbat ja muut nimet joihin Cityn kohdalla tämä täysin typerä siirtohuhuilu on mennyt! Pitkäähän on tiedetty Jamesin sopimuksen loppuminen...ok ja loppukauden peleissä hän oli yksi parhaista kentällä ja esiintyi parissa isossakin tapahtumassa joukkueensa lähettiläänä (miksiköhän? jos kerran halua pois?)...viimeinen hieman toivoa City-uran jatkolle antannut tapaus oli tämä pohjois-amerikan minikiertue, jossa Hart,MILNER,Wright ja Yaya olivat ne pelaajat jotka eniten esiintyivät fanitapaamisissa ja muissa tapahtumissa? Oliko tämä kenties seuran johdolta jonkinlainen palkinto vai yritys vakuuttaa Milner, että tämä on se jengi mihin sinä kuulut?? Minuun se ainakin upposi täysin ja ajattelin, että YES!! jatkoa seuraa Etihadilla. Sitten on tuleekin tämä kääntöpuoli asiassa...jos ja todennäköisesti kun Milner jättää seuran, niin miksi vitussa se piti tehdä näin? Tuskin kellään olisi ollut mitään sitä vastaan, jos hän ei olisi matkalle lähtenyt ( tai ainakin olisi pysytellyt ihan vaan taka-alalla)? No eihän näistä koskaan tiedä, mutta tämä tapaus jää ainoana asiana kaivelemaan omassa mielessäni tästä siirtotapahtumasta. CTID
|
|
|
|
|
Balazs Dzsudzsak
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #620 : 05.06.2015 klo 14:21:24 |
|
Totta se valitettavasti on, Milner vaihtaa Cityn paidan Liverpooliin. Ehdoton suosikkini joukkueesta, ja uskoisin miehellä olleen myös aika lailla isoa roolia pukukopin puolella. Todella harmittava uutinen ja kaiken lisäksi tarkoittaa siis sitä, että yksi lädipelaaja (sekä HG) rosterista pois.  Jamesille kaikkea hyvää jatkoon, vähintä mitä hän nyt ansaitsisi, on kapteeninnauha käsivarteen Liverpoolissa.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #621 : 05.06.2015 klo 16:06:30 |
|
Milneristä vielä se, että mies ei ollut mikään kyläseurojen kurmuuttaja, vaan tärkeä isojen pelien pelaaja. Jos Cityn HG-tilanne olisi ollut parempi viime kesänä, niin varmasti ei olisi karannut Bosmanina.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #622 : 08.06.2015 klo 13:26:36 |
|
Ketäs siellä olisi harkinnan arvoisia hg-pelaajia mahdollisesti markkinoilla? Muita kuin Sterling. Ja näin.
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #623 : 08.06.2015 klo 13:31:33 |
|
Ketäs siellä olisi harkinnan arvoisia hg-pelaajia mahdollisesti markkinoilla? Muita kuin Sterling. Ja näin.
So'tonista joku Bertrand tai Ward-Prowse? James McCarthy?
|
|
|
|
|
McManaman
Paikalla
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #624 : 08.06.2015 klo 13:34:12 |
|
Ketäs siellä olisi harkinnan arvoisia hg-pelaajia mahdollisesti markkinoilla? Muita kuin Sterling. Ja näin.
Glen Johnson.
|
|
|
|
|
|
|
|