FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.02.2026 klo 20:35:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 20
 
Kirjoittaja Aihe: Nousutaistelu 2015  (Luettu 86305 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lihis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honakki, Suomen jalkapallon A-maajoukkue


Vastaus #250 : 18.08.2015 klo 11:57:57

Nykysysteemillähän nousu voi jäädä haaveeksi, vaikka voittaisit 27 peliä, pelaisit kaksi tasuria etkä häviäisi kertaakaan :D Onneksi ensi kaudella tosiaan eri systeemi.
Aatami

Poissa Poissa


Vastaus #251 : 18.08.2015 klo 12:11:48

Kysymys lieneekin ketkä haluavat nousta. Honka ja KPV varmasti mutta en usko että Grani tai Klubi04 oikeasti haluavat ykköseen. Arpa heittää Hongan ja KPVn vastakkain joten ensi kauden joukkueita saadan odotella kabinettipäätösten vuoksi helmikuun loppuun.

Aivan turha spekuloida GrIFK:n mahdollisesta haluttomuudesta nousta ykköseen. Tätä joukkuetta on rakennettu käytännössä viimeiset neljä vuotta ja joka vuosi peli on kehittynyt selkeästi edellisestä vuodesta. Viime vuonna EIF oli liian vahva Granille, mutta tällä kaudella ei länsilohkossa ole haastajaa löytynyt. Tämän kauden tavoiteena oli parantaa viime vuoden sijoitusta ja se näyttäisi kaikella todennäköisyydellä toteutuvan. Se että karsintapeleissä laitettaisiin käsijarru päälle on täysin absurdi ajatus.

Täysin toinen asia on sitten tämä taloudellinen puoli. Mahdollisen nousun tapahtuessa olisiko Granissa mahdollisuus maksaa pelaajille ykkösessä? Epäilenpä vahvasti. Onko ykköseen sitten mitään järkeä mennä, jos tuloksena on mitä todennäköisimmin tippuminen takaisin kakkoseen? Mielestäni ehdottomasti. Edellisellä visiitillä ykkösessä GrIFK pelasi surkean kevät kauden ja joukkuetta pidettiin pisteautomaattina, ja ihan syystä. Syyskierros kuitenkin sujui jo selkeästi paremmin ja pinnoja kertyi muistaakseni neljänneksi tai viidenneksi eniten.

Mitä ykkösen kaudesta lopulta jäi käteen?

Peräti kolmen pitkäaikaisen "granilaisen" siirtyminen liigaan. Sitä voidaan ainakin omasta mielestä pitää hyvänä suorituksena, vaikka itse edustusjoukkue tippuikin kakkoseen.

Granin joukkueesta löytyy tälläkin hetkellä useita pelaajia, jotka haluaisivat kokeilla siipiään korkeammalla tasolla ja edellytyksiä myös siellä pelaamiseen löytyy.

Jos lohkovoitto saavutetaan niin palloliiton "arvonnassa" toivotaan vesikielellä Honkaa vastustajaksi. Miksi?
Sen parin voittaja on kauden 2015 kakkosen kovin joukkue :)

bach

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana


Vastaus #252 : 18.08.2015 klo 12:39:22

Nykysysteemillähän nousu voi jäädä haaveeksi, vaikka voittaisit 27 peliä, pelaisit kaksi tasuria etkä häviäisi kertaakaan :D Onneksi ensi kaudella tosiaan eri systeemi.
Onneksi Honka on jo pelannut nuo kaksi tasapeliä eli Hongalle kauden loppusaldo 27-2-0 tietäisi nousua.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #253 : 23.08.2015 klo 06:22:48

Itälohkossa tänään sunnuntaina ihan mukava paikka, kun kärkikolmikko pelaa putoamistaistelun joukkueita vastaan. Yksikään näistä kärkijoukkueista ei hirveästi voi voittoaan tuuletella, mutta jos joku kompastuu, niin tilanne muuttuu aika paljon. Jos Klubi-04 voittaa ja Kultsu häviää, niin Kultsu voi sanoa hei hei haaveilleen, katiskoistaan nyt puhumattakaan.
Pietari de Pietro

Poissa Poissa


Vastaus #254 : 23.08.2015 klo 07:03:03

Itäisessä on Futura varovaisesti ilmoittautunut puheenjohtajansa suulla nousukamppailuun. Nähtäväksi jää toki.

Nuccion siirtyminen Legirukseen tulee vaikuttamaan mitä todennäköisimmin loppukauteen, toki Viheriälehto uutena valmentajana saattaa venyäkkin.

Koska seurassa kuitenkin mennään tiukan talouden ehdoilla niin ryhmään ei ole haalattu uusia kovia nimiä vaan edelleenkin luotetaan pitkälle oman kylän poikiin ja muutamaan todelliseen vahvistukseen. Tämä hyvä.

Olisihan se hitsin hienoa nähdä karsintaottelut.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #255 : 23.08.2015 klo 07:11:52

Itäisessä on Futura varovaisesti ilmoittautunut puheenjohtajansa suulla nousukamppailuun. Nähtäväksi jää toki.

Nuccion siirtyminen Legirukseen tulee vaikuttamaan mitä todennäköisimmin loppukauteen, toki Viheriälehto uutena valmentajana saattaa venyäkkin.

Koska seurassa kuitenkin mennään tiukan talouden ehdoilla niin ryhmään ei ole haalattu uusia kovia nimiä vaan edelleenkin luotetaan pitkälle oman kylän poikiin ja muutamaan todelliseen vahvistukseen. Tämä hyvä.

Olisihan se hitsin hienoa nähdä karsintaottelut.

Minä näkisin karsinnoissa ja jopa Ykkösessä huomattavasti mieluummin Futuran kuin Klubi-04:n. En vain halua farmijoukkueita Ykköseen.
Trabantin vääntynyt mäntä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders


Vastaus #256 : 23.08.2015 klo 07:19:28

Mutta onko Futuralla resursseja nousta Ykköseen? Pelillisestihän sen pitäisi olla jokaisen tavoite mutta kun taloustilanteet ovat mitä ovat niin yhden kauden teutaroiminen Ykkösessä saattaa tulla kalliiksi.
Pietari de Pietro

Poissa Poissa


Vastaus #257 : 23.08.2015 klo 08:01:38

Raha rajoittaa. Taustat rajoittavat. Olosuhteet rajoittavat. Eli eihän resursseja käytettävissä olevilla tiedoilla ole.

Vaikka tukijoita (siis sponsseja ja yleisöä) onkin ihan kivasti niin tuskinpa Porvoossa rahalla mällätään.
Joukkueen taustalla tekee työtä melkoisen pieni määrä ihmisiä josta tuskin pystyy repimään juurikaan enempää irti.
Talviset treeniolosuhteet Porvoossa heikot jopa surkeat, yksi pieni keinonurmi lähes 1000 futarin ( FCFJ+ Futura+ Akilles) käytössä.
Muut keinonurmet jäädytetään talvisin.

Mutta jo karsintoihin pääseminen olisi kovahko juttu Porvoon mitalla.



KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #258 : 24.08.2015 klo 01:02:57

Klubi-04 sai aika optimaalisen tuloksen sunnuntain kierrokselta ja alkaa näyttää entistä varmemmalta lohkovoittajalta. Jotta Futura nousisi ohitse, se vaatisi ensinnäkin Futuran vierasvoiton Klubi-04:sta (Futura on toki voittanut molemmat keskinäiset) ja lisäksi Klubi-04:n pitäisi hävitä joko putoamisviivan alla olevalle Lahti Akatemialle tai Helsingissä putoamistaistelussa olevalle. Futuran pitäisi toki myös voittaa loputkin omansa.

Kultsu puolestaan pääsee pelaamaan loput ottelunsa bottom-6 joukkueita vastaan joskin Sudet kotona ja varsinkin Viikingit vieraissa ovat kyllä suhteellisen pahoja selvitettäviä.

En usko Klubi-04:n tätä enää munivan.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #259 : 24.08.2015 klo 01:14:25

Pohjoisessa KPV alkaa myös olemaan pikkuhiljaa selvä voittaja. Kuusi kierrosta on jäljellä ja vastassa on mm. kotikentällä sarjajumbo Kiisto putoamisviivan alapuolella oleva GBK. Edes nämä kaksi voittamalla AC Kajaani on ulkona.

YPA:llakin on suhteellisen paha ohjelma. Ensinnäkin sillä ei ole enää keskinäistä KPV:ta vastaan jäljellä ja toisekseen sillä on kuudessa pelissään vastassa mm. AC Kajaani kotona ja sarjanelonen TP-47 sekä sarjavitonen OPS vieraissa. Näistä tuskin irtoaa täyttä yhdeksää pistettä.
Thalian

Poissa Poissa


Vastaus #260 : 24.08.2015 klo 08:42:33

Pohjoisessa KPV alkaa myös olemaan pikkuhiljaa selvä voittaja. Kuusi kierrosta on jäljellä ja vastassa on mm. kotikentällä sarjajumbo Kiisto putoamisviivan alapuolella oleva GBK.

Vaikka GBKn kausi onkin ollut huono, niin derby on aina derby ja niissä voi käydä miten vain. En siis laskisi KPVn puolella GBK-peliä helpoksi peliksi.
bach

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana


Vastaus #261 : 28.08.2015 klo 17:08:31

Kysymys lieneekin ketkä haluavat nousta. Honka ja KPV varmasti mutta en usko että Grani tai Klubi04 oikeasti haluavat ykköseen.

Tänään Helsingin Sanomissa:
"HS:n tietojen mukaan HJK:ssa panostetaan Klubi-04:n nousukarsintoihin tosissaan."
Nyt voikin sitten odottaa milloin rupeavat itkemään otteluruuhkasta. Jälkimmäinen karsintaottelu pelattaneen 17.10 ja UEFA Youth Leaguen ottelu 20-21.10. No toivottavasti Futura tai Kultsu nousee vielä ohi,  niin jää marisemiset kuulematta.
« Viimeksi muokattu: 28.08.2015 klo 20:24:17 kirjoittanut bach »
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #262 : 28.08.2015 klo 19:13:10

Tänään Helsingin Sanomissa:
"HS:n tietojen mukaan HJK:ssa panostetaan Klubi-04:n nousukarsintoihin tosissaan."
Nyt voikin sitten odottaa milloin rupeavat itkemään otteluruuhkasta. Jälkimmäinen karsintaottelu pelattaneen 17.10 ja UEFA Youth Leaguen ottelu 20-21.10. No toivottavasti Futura nousee vielä ohi,  niin jää marisemiset kuulematta.

Klubi tulee olemaan kaikkien toivevastus. Varma nousu vastustajalle.
Pie-O-My

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dirty Qwerty


Vastaus #263 : 28.08.2015 klo 20:13:59

Missä määrin 04 voi saada apuja edustusjoukkueelta? Onko teoriassa mahdollista, että edarista tulisi joukkueellinen pelaajia pelaamaan karsinnat junnujen puolesta?
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #264 : 28.08.2015 klo 20:22:10

Missä määrin 04 voi saada apuja edustusjoukkueelta? Onko teoriassa mahdollista, että edarista tulisi joukkueellinen pelaajia pelaamaan karsinnat junnujen puolesta?
Uutinen

6 § Siirtojen määrää ei ole rajoitettu. Kuitenkin ylemmästä seurasta siirretyistä ylemmän seuran aikuisista pelaajista voi alemmassa seurassa pelata samassa ottelussa vain kolme pelaajaa. Siirtoja ei voi tehdä 2.9.2015 jälkeen. 
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #265 : 30.08.2015 klo 03:03:51

Futura päätti pelata tasan FC Lahti Akatemian kanssa ja Klubi-04:n tarvitsee enää esim. 3-2-0 viidestä pelistään voittaakseen sarjan. Futura pysyisi takana jo sillä, että Klubi-04 voittaisi Futuran ja jonkun muun, kuten Kiffenin kotonaan.

Ihmeitä saa tapahtua, jotta Klubi-04 ei sarjaa voittaisi.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2015 klo 11:51:52 kirjoittanut KipeKemi »
bach

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana


Vastaus #266 : 30.08.2015 klo 07:20:00

Futura päätti pelata tasan FC Lahti Akatemian kanssa ja Klubi-04:n tarvitsee enää kolme voittoa viidestä pelistään voittaakseen sarjan. Futura pysyisi takana jo sillä, että Klubi-04 voittaisi Futuran ja jonkun muun, kuten Kiffenin kotonaan.



Kultsu menee viidellä voitolla ohi.
rogumu

Poissa Poissa


Vastaus #267 : 30.08.2015 klo 11:47:39

Kultsu menee viidellä voitolla ohi.

tänään Kultsu voittaa 0-8 saa lainata muttei tarvi :)
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #268 : 30.08.2015 klo 11:51:21

Kultsu menee viidellä voitolla ohi.

No niimpä onkin. Korjataan.
Kaikki ei pelaa
Vastaus #269 : 30.08.2015 klo 15:18:23

Tulee aika hyvät karsinnat pääkaupunkiseudulle. Kolme neljästä pelistä kehä kolmosen sisäpuolella. Tänne tarvitaan joukkue tai mielellään kaksi hyville pelaajille. Ehkä klubilla ja Esportilla on rahkeita pitää joukkueen budjetti kasassa. KPV toki ihan mieluisa nousija myös. Ei yhtään MVNT nousijaa tarjolla.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #270 : 30.08.2015 klo 18:12:42

tänään Kultsu voittaa 0-8 saa lainata muttei tarvi :)


Niin näyttää.
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #271 : 30.08.2015 klo 19:22:55

Kultsulla ollut näköjään eilen saunailta.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #272 : 30.08.2015 klo 19:27:19

KPV päätti pistää homman Pohjoisessa jännäksi ja ottaa turpaansa oikein isän kädestä Rovaniemellä.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #273 : 30.08.2015 klo 20:17:11

Kultsu 0-8 voitollaan pitää edelleen itälohkon pelin tiukkana.
roska456

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #274 : 30.08.2015 klo 20:58:08

KPV päätti pistää homman Pohjoisessa jännäksi ja ottaa turpaansa oikein isän kädestä Rovaniemellä.

Odotetaan kuitenkin vielä että YPA hoitaa keskiviikon vieraspelinsä Torniossa, haastava peli varmaan tulossa heille Futsal matkustelujen takia.

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 20
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa