Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #2850 : 08.08.2016 klo 21:35:25 |
|
blabla
Täysin samaa mieltä. Toki jos joku liian houkutteleva tarjous tulisi vastaan niin ei siihen tarttumisesta voisi Pukkia/Bröndbyä syyttää. Vaikka pelillisistä syistä siirtyminen ei olisi järkevää. Muuten koko keskustelu täällä on jotenkin mustavalkoista. Pari hattutemppua joo, sama Pukki samoine vahvuuksineen ja heikkouksineen se edelleen on. Bröndbyn foorumeillakin samat jutut taktiikoista, huonoista pelikavereista, hukatuista pakoista jne. Nämä tulevat jatkumaan koko uran, voin luvata... Ja mitä maajoukkueeseen tulee. Pitää muistaa että Suomi on paska. Niin kauan kun Suomi on paska (luultavasti aina) niin hyökkääjätkin tulevat olemaan paskempia maajoukkueessa kuin seurajoukkueessa. Tähän samat keskustelut taktiikoista jne. mutta näin se vaan on. Mitä miklujen ja tinttien maalisaldot seurajoukkueissa vs. majussa olivat vaikka pääsivät naattimaan Litin pelinrakentelusta?
|
|
|
|
|
Wiltsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2851 : 08.08.2016 klo 21:44:00 |
|
Mun mielestä tämä on ollut aikaisemmin Pukin suurimpia ongelmia. Liike tuollaisissa hitaammissa hyökkäyksissä on ollut jopa sangen perseestä ja usein se muutaman metrin liike puolustuslinjasta poispäin tai aggressiivisesti maalille on jäänyt puuttumaan.
Pukki hakeutuu usein paikoille, josta voi yhdellä, kahdella nopealla siirrolla tehdä itselleen maalipaikan. Puolustuslinjasta poispäin tultaessa saadaan puolustus liikkumaan ja jos kanssapelaaja osaa juosta sopivasti, niin hänelle maalipaikka. Aggressiivisissa maalille juoksemisissa Pukki yleensä hävii kaksinkamppailun, minkä vuoksi em. juoksut Bröndbyssä tekee pääosin Wilczek ja Pukki hakee sitä pippomaista maalintuikkauspaikkaa. Tarkoitin tosiaan siis juuri tällaista pippomaista oikean juoksun/hiipimisen tekemistä, jotta ollaan oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Oon ihan samaa mieltä siitä, että niissä tilanteisssa, joissa vaaditaan aggressiivista vääntöä pakin kanssa, että ollaan oikeassa paikassa ei Pukki vieläkään oikein pääse.
|
|
|
|
|
Vlad Kepes
Poissa
Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi
|
 |
Vastaus #2852 : 09.08.2016 klo 00:21:42 |
|
Yritin löytää maailmalta mistä tahansa sarjasta esimerkkiä hyökkääjästä joka pystyisi käyttämään 50%+ paikoistaan hyödyksi, enkä löytänyt ensimmäistäkään.
Mikael Forssell, Filippo Inzaghi. Varauksella Gabriel Batistuta.
|
|
|
|
|
Filosofi
Poissa
Suosikkijoukkue: Urjalan Palloseura
|
 |
Vastaus #2853 : 09.08.2016 klo 08:49:22 |
|
Pukin liike tähän kauteen tultaessa on ollut sangen erilaista kuin aiemmin, mistä todistaa se tapa jolla maalit on enimmäkseen tehty. Maltillista menemistä paikkaan johon pallo on usein vahingossa kimmonnut. Ehkä uusi valmennus on saanut opetettua Pukille uusia temppuja. Jospa siellä on joku opettamassa tuota sijoittumista? Tietääkö kukaan onko valmennustiimiin tullut koutsin lisäksi uusia tekijöitä? Silti Pukki tekee vielä erittäin teräviä juoksuja, ja monesti saa jopa painittua pallon itselleen (aika harvinaista ennen, nykyään tapahtuu paljon useammin). Sitten ovat nämä tavaramerkkimaalit, käännähdys ja nätti sijoitus kulmaan. Jos vain saa pidettyä itsensä kasassa niin voi tulla hyvinkin maaleja. Pääasia että pysyy Bröndbyssä jossa selvästi Pukkia arvostetaan ja häneen luotetaan. Ei meinaan paljoa penkillä ollut vaikka oli pitkäänkin maalitta. Ennemmin lopettaa uransa seuralegendana Bröndbyssä kuin penkkiveikkona jossain isossa sarjassa... Uskoisin että Pukkikin jo vanhana miehenä ymmärtää ottaa urasuunnittelun realistisesti. Pudottelee sitten aina Euroopassa näitä isompia joukkueita
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #2854 : 09.08.2016 klo 09:33:07 |
|
Ehkä uusi valmennus on saanut opetettua Pukille uusia temppuja. Jospa siellä on joku opettamassa tuota sijoittumista? Tietääkö kukaan onko valmennustiimiin tullut koutsin lisäksi uusia tekijöitä? Erilainen roolitus. Laidalla on vastuuta pelin rakentamisesta ja puolustamisesta, jolloin maalipaikkoihin pääseminen on kiinni siitä, että kuinka hyökkäys rakennetaan ja viime kaudella Brondbyssä se rakennettiin huonosti tai umpisurkeasti. Liian yksinäisenä kärkenä joutuu ottamaan pallon vastaan, pitämään ja jakamaan muille samaan aikaan kun on vähintään yhden, usein kahden topparin kanssa painikisassa. Nykyisessä roolituksessa Pukki pystyy liikkumaan laajemmin, puolustus ei ole iholla ja yleisestin joukkue pystyy rakentamaan peliä hyökkäyspäässä, jolloin Pukki pystyy haistelemaan pysty- ja sivuttaisliikkeitä ja on siellä minne pallo tulee. Kuten on kymmeniä kertoja todettu tässä ketjussa niin Pukki pelaa hyvin kun kärkipari tukee ja vie osan vastustajan puolustuksen huomiosta. HJK:ssa Sadik, Schalkessa ajoittain Huntelaar ja Raul ja nyt Brondbyssä on ollut kaksikin eri kärkiparia. Maajoukkueessa Romaniaa vastaan meni hyvin kun oli myös kärkipari. Kärkipari ei myöskään tarkoita aina targetia vaan Pukkihan voi olla myös valeysi, ei siis kymppi, vaan valeysi, joka voi haistella paikkoja ja liikkua vapaasti.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #2855 : 09.08.2016 klo 09:56:30 |
|
Aggressiivisissa maalille juoksemisissa Pukki yleensä hävii kaksinkamppailun, minkä vuoksi em. juoksut Bröndbyssä tekee pääosin Wilczek ja Pukki hakee sitä pippomaista maalintuikkauspaikkaa.
Tarkoitin esimerkiksi sellaisia tilanteita joissa puolustuslinja on esim. 5-8m maalista ja joku laittaa laidalta kovan ja matalan pallon puolustuslinjan ja maalivahdin väliin. Bröndbyssä viime kaudellla Durmisi ja Larsson laittoi tuollaisia laatupalloja varmaan joka toisessa matsissa niin että Temen olisi vaan pitänyt liukua, laittaa nelivitonen väliin tai tuikata jollain perseellä ägämäisesti ne maaliin, mutta Teemu jäi aina pakkien taakse nysväämään. Wilczek hävisi Herthaa vastaan 86.7% kaksinkamppailuista btw.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #2856 : 09.08.2016 klo 11:41:49 |
|
Kärkiparin lisäksi tällä kaudella on ollut käytössä kymppipaikka. Parissa pelissä siinä on pelannut Benficasta lainalla oleva saksalais-sudanilainen Hany Mukhtar. 95-syntynyt laadukkaan oloinen nuori jätkä, joka on selkeä vahvistus pelintekemiseen. Viime kaudellahan pelinteko oli lähes yksinomaan laitapakki Larssonin harteilla.
|
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #2857 : 09.08.2016 klo 12:14:31 |
|
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #2858 : 09.08.2016 klo 12:35:39 |
|
Pyhimysten uusi mänätseri Claude Puel on tunnettu kahden kärjen käytöstä ja keskikentän timantista, eli samankaltaisesta formaatiosta, jota nyky-Röntpy käyttää.
|
|
|
|
|
Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #2859 : 09.08.2016 klo 12:36:51 |
|
Entiset pelikaverit Celticistä (Forster ja van Dijk) suositelleet..? :-/
|
|
|
|
|
Acquiesce
Poissa
Suosikkijoukkue: Deportivo Palestino, The Hibees, Aida Celtic
|
 |
Vastaus #2860 : 09.08.2016 klo 12:45:31 |
|
Southamptonilla ei taida olla tällä hetkellä muita kärkiä kuin Austin ja Long?
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #2861 : 09.08.2016 klo 12:51:39 |
|
BOMBER GIRAMONDO olisi kyllä otsikkomateriaalia.
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #2862 : 09.08.2016 klo 12:52:15 |
|
Southamptonilla ei taida olla tällä hetkellä muita kärkiä kuin Austin ja Long?
Jay Rodriguez
|
|
|
|
|
Sergei Analtov
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #2863 : 09.08.2016 klo 12:57:45 |
|
Ei Pukki kyllä Sotoniin ole varmasti menossa. Eiköhän sinne hommata vielä elokuussa kovan kaliberin kärki, joten neloshyökkääjän roolia olisi siellä tarjolla.
|
|
|
|
|
Neeskens
Poissa
|
 |
Vastaus #2864 : 09.08.2016 klo 12:58:12 |
|
Kohta meillä on sitten Valioliiga-tason pelaaja maajoukkueen piikissä. Niin ne hyökkääjäongelmat korjaantuu. 
|
|
|
|
|
bluewhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2865 : 09.08.2016 klo 13:49:45 |
|
Pukki on kyllä oksettavan pehmeä epäjalkapalloilija omasta maalista 90 metriä vastustajan maalia kohden, mutta kymmenen metriä vastustajan maalista täyttä timanttia. Kyllä Pukki maaleja osaa tehdä, jos tarjoilu on hyvää. Mitä kauempana Suomi pelaa vastustajan maalista sitä turhempi pelaaja Teemu maajoukkueelle on.
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #2866 : 09.08.2016 klo 13:54:11 |
|
Hassekin toki käyttää maajoukkueessa kahta kärkeä, mutta toki on hieman erilaista pelata Hassen 5-3-2-bussissa kuin dominoida yhdessä kärkijoukkueista Tanskan liigassa.
Maajoukkueen pelitavan valjastaminen hyökkäyspään taitopelaajien varaan taas osoittautui katastrofiksi jo nykyistä laadukkaamman pelaajamateriaalin aikakaudella. Joten en kyllä yhdy niihin toivomuksiin.
|
|
|
|
|
Parasta Kotkaa
Poissa
|
 |
Vastaus #2867 : 09.08.2016 klo 14:03:14 |
|
Teemu juuri tällä hetkellä Kotkan keskustan kauppakeskuksessa. Ettei vaan olisi hakemassa siirtotarjouksia Turusen faxista vai sittenkin tekemässä paluuta rakastamaansa kasvattajaseuraan?
|
|
|
|
|
Filosofi
Poissa
Suosikkijoukkue: Urjalan Palloseura
|
 |
Vastaus #2868 : 09.08.2016 klo 14:24:44 |
|
Pukki on kyllä oksettavan pehmeä epäjalkapalloilija omasta maalista 90 metriä vastustajan maalia kohden, mutta kymmenen metriä vastustajan maalista täyttä timanttia. Kyllä Pukki maaleja osaa tehdä, jos tarjoilu on hyvää. Mitä kauempana Suomi pelaa vastustajan maalista sitä turhempi pelaaja Teemu maajoukkueelle on.
Et ole sitten katsonut Pukin pelejä vähään aikaan tai vain majupelejä? Nykyään Pukki pelaa aika kovaakin välillä, ja tekee aika paljon töitä puolustussuuntaan...
|
|
|
|
|
#44
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #2869 : 09.08.2016 klo 14:29:40 |
|
Et ole sitten katsonut Pukin pelejä vähään aikaan tai vain majupelejä? Nykyään Pukki pelaa aika kovaakin välillä, ja tekee aika paljon töitä puolustussuuntaan...
Ottaa jopa kortteja!
|
|
|
|
|
Nahkakostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2870 : 09.08.2016 klo 14:31:31 |
|
Southamptonhan on vähän kuin englannin Kotka. Merenkulkua ja perinteikäs "ynnä muut" -tason hissijoukkue. Tutun ja turvallisen oloinen ympäristö siis.
|
|
|
|
|
Litranen
Poissa
|
 |
Vastaus #2871 : 09.08.2016 klo 14:43:41 |
|
Harmi kun tämä Pukki ei päässyt pelaamaan Litin kanssa ja nauttimaan Kuninkaan tarjoilusta. Joku Eremenko nyt on ihan täysi kasa paskaa majussa ja hänen johdollaan Huuhkajien pelin rakennus on tällä hetkellä todella keskinkertaista nyhjäystä.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #2872 : 09.08.2016 klo 14:58:29 |
|
Harmi kun tämä Pukki ei päässyt pelaamaan Litin kanssa ja nauttimaan Kuninkaan tarjoilusta. Joku Eremenko nyt on ihan täysi kasa paskaa majussa ja hänen johdollaan Huuhkajien pelin rakennus on tällä hetkellä todella keskinkertaista nyhjäystä. No penkkiveikko olisi ollut tuolloin, kun tarjoilusta nauttivat Forssell ja Johansson.
|
|
|
|
|
Kurkkusalaatti
Poissa
|
 |
Vastaus #2873 : 09.08.2016 klo 15:31:34 |
|
No penkkiveikko olisi ollut tuolloin, kun tarjoilusta nauttivat Forssell ja Johansson.
Pukki oli triplannut lampaan tehot majussa litin kanssa. Forssell oli kyllä hyvä ehjänä ollessaan.
|
|
|
|
|
bluewhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2874 : 09.08.2016 klo 18:12:59 |
|
Et ole sitten katsonut Pukin pelejä vähään aikaan tai vain majupelejä? Nykyään Pukki pelaa aika kovaakin välillä, ja tekee aika paljon töitä puolustussuuntaan...
En ole katsonut. Hienoa, että on tehnyt paljon maaleja! Tosiaan maajoukkueessa pelannut todella pehmeästi sitä et voi kieltää.
|
|
|
|
|
|
|
|