Ryan R
Poissa
Suosikkijoukkue: Russell was not even there
|
 |
Vastaus #4725 : 02.09.2020 klo 18:20:22 |
|
Onhan tossa muutamat nousujuhlat juhlittu.

|
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
 |
Vastaus #4726 : 02.09.2020 klo 18:32:39 |
|
.. jännä seurata tätä nokittelua, kun totuus nyt kuitenkin on se, että Stadissa HJK on aina ollut varsin hajuton ja mauton seura, johon liittyy voimakkaita negatiivisia konnotaatioita lähinnä junnufutispuolella.
Kaikki helsinkiläiset varmasti jossain määrin sympatiseeraavat - tai ainakin ovat joskus sympatiseeranneet - Klubia, koska "pelaahan ne usein Mestarien liigaa ja oli se Kottila härkä", mutta kannatuksen kanssa on haaleaa & vaimeaa.
IFK ja Jokerit ovat ainoat seurat, joihin ainakin '70-, '80- ja '90-luvuilla syntyneet stadilaiset liittävät suuria tunteita puoleen jos toiseen. Eipä ole kulunut kovin kauaa aikaa siitä, kun Helsingin IFK ja Helsingin Jalkapalloklubi vielä tekivät markkinoinnillista yhteistyötä ja punanuttujen kausikortilla jopa pääsi Klubin peleihin. Silloin futiksessa vaikutti toki vastavuoroisesti FC Jokerit.
Näiden seurojen vastakkainasettelu ei siis ole paitsi kovinkaan pitkäaikaista, myöskään erityisen autenttista. Näin ollen vastakkainasettelua syntyy ennen kaikkea järjestäytyneellä kannattajapuolella, joka elää vastakannatuksesta ja luontaisesti kaipaa vihollisia. Tämä on myös syy sille, miksi kannattajapäädyt tässä ottelussa korostuvat ja tuntuvat välillä nousevan jopa pääosaan. Ja mikäpä sen hienompaa, kun alakulttuuri hieman versoo.
|
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #4727 : 02.09.2020 klo 19:47:32 |
|
Thounin analyysi hakkasi jukkapakkasen tekeleen tennisluvuin 6-0...
Niin tai näin, mielenkiintoista nähdä millainen on korona-ajan derby. Tunnelmaturisteja vähemmän, "oikeita" faneja tai futisihmisiä enemmän. Josko nähtäisiin kerrankin kunnon futista.
|
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #4728 : 02.09.2020 klo 20:52:53 |
|
.. jännä seurata tätä nokittelua, kun totuus nyt kuitenkin on se, että Stadissa HJK on aina ollut varsin hajuton ja mauton seura, johon liittyy voimakkaita negatiivisia konnotaatioita lähinnä junnufutispuolella.
Kaikki helsinkiläiset varmasti jossain määrin sympatiseeraavat - tai ainakin ovat joskus sympatiseeranneet - Klubia, koska "pelaahan ne usein Mestarien liigaa ja oli se Kottila härkä*", mutta kannatuksen kanssa on haaleaa & vaimeaa.
IFK ja Jokerit ovat ainoat seurat, joihin ainakin '70-, '80- ja '90-luvuilla syntyneet stadilaiset liittävät suuria tunteita puoleen jos toiseen. Eipä ole kulunut kovin kauaa aikaa siitä, kun Helsingin IFK ja Helsingin Jalkapalloklubi vielä tekivät markkinoinnillista yhteistyötä ja punanuttujen kausikortilla jopa pääsi Klubin peleihin. Silloin futiksessa vaikutti toki vastavuoroisesti FC Jokerit.
Näiden seurojen vastakkainasettelu ei siis ole paitsi kovinkaan pitkäaikaista, myöskään erityisen autenttista. Näin ollen vastakkainasettelua syntyy ennen kaikkea järjestäytyneellä kannattajapuolella, joka elää vastakannatuksesta ja luontaisesti kaipaa vihollisia. Tämä on myös syy sille, miksi kannattajapäädyt tässä ottelussa korostuvat ja tuntuvat välillä nousevan jopa pääosaan. Ja mikäpä sen hienompaa, kun alakulttuuri hieman versoo.
* Hirvi Töölöstä kun on lähtöisin, niin on vaikea sanoa kuinka merkittävästi Klubilla on ollut vaikutusta jossain kauempana lähiöissä. Töölöläisillä ainakin on yleensä aika vahva, ja usein positiivinen kuva HJK:sta. Ainakin Klubilla on ollut aikaa saada jonkinlainen muistijälki aikaiseksi, kun paikalliskilpailijoita on tullut ja mennyt vuosien varrella. Jopa HIFK, Kiffen jne. on hieman eri tilanteessa kun ovat tippuneet välillä pois tutkalta, ja sitten taas käväisseet pinnalla. Sitä on toki vaikea kiistää, että HIFK ja Jokerit pääasiallisesti kiekkojoukkueina on sitä kautta luoneet tunnettuutta. Nyt jos joku taas perustaisi uuden FC Jokerit ja saisi sen hilattua pääsarjaan, löytyisi sille nippu faneja aivan varmasti. Sinällään hienoa että toit esille tuon pointin aiemmista yhteistyökuvioista, ja sehän ei ole seurojen tasolla muuttunut juurikaan. Sulassa sovussa nytkin jaetaan Bolttia. Sen sijaan moni varmaan tuntee yhden jos useammankin tutun, joka HIFK:n noustessa pitkästä aikaa, siirtyi vaivihkaa Klackeniin. Omasta tuttavapiiristä näitä löytyy, ja useimmilla syy on ollut se että ovat ensisijaisesti kiekko-HIFK:n kannattajia, eikä siten tunnu oikealta kannattaa futiksessa Klubia.
|
|
|
|
|
Antares
Poissa
|
 |
Vastaus #4729 : 02.09.2020 klo 23:04:05 |
|
HIFK:n kannattajat haluavat nostaa tämän yhteisöllisyyden usein korkeaksi arvokseen, eikä syyttä. Se on jalo tavoite. Siksi kysyn miksi jo yli satavuotiaalla seuralla lisenssipelaajien määrä tippui 2019 -7%?
Johtuisiko se siitä että junioriotyöhön ei ole halukkaita tekijöitä ja olosuhteisiin ei ole halua ja osaamista panostaa? Teillä ei ole edes junnuille kattoa pään päälle talvella. Vertaa esim. PPJ:lle nousee marraskuussa jo toinen kuplahalli kantakaupungin liepeille ja jäsenmäärä on + 14% ja Stadin toisiksi suurin seura.
Ehkä oleellisempaa yhteisöllisyyden kannalta olisi kuinka moni iskee hanskat saveen kuin kuinka moni huutaa palloliitto haistakaa vittua?
|
|
|
|
|
iivu
Poissa
Suosikkijoukkue: ♥
|
 |
Vastaus #4730 : 03.09.2020 klo 02:59:53 |
|
* Hirvi
Töölöstä kun on lähtöisin, niin on vaikea sanoa kuinka merkittävästi Klubilla on ollut vaikutusta jossain kauempana lähiöissä. Töölöläisillä ainakin on yleensä aika vahva, ja usein positiivinen kuva HJK:sta. Ainakin Klubilla on ollut aikaa saada jonkinlainen muistijälki aikaiseksi, kun paikalliskilpailijoita on tullut ja mennyt vuosien varrella. Jopa HIFK, Kiffen jne. on hieman eri tilanteessa kun ovat tippuneet välillä pois tutkalta, ja sitten taas käväisseet pinnalla. Sitä on toki vaikea kiistää, että HIFK ja Jokerit pääasiallisesti kiekkojoukkueina on sitä kautta luoneet tunnettuutta. Nyt jos joku taas perustaisi uuden FC Jokerit ja saisi sen hilattua pääsarjaan, löytyisi sille nippu faneja aivan varmasti. .. sepä vasta olisikin surullista jos edes ikkunoistaan kentälle kurkkivat töölöläismummot eivät kokisi Klubia omakseen, tosin mitään HJK:hon viittaavaahan ei Stadissa ikäpäivänä tule esim. kadulla vastaan. Toisaalta samalla täytyy rehellisesti myös myöntää, etten liiku Klubin perinteisesti vahvoina pidetyillä alueilla kaupungin valottomien laitamien Laajasalossa, Kannelmäessä tai Malminkartanossa, jossa vallitsevana värinä saattaa hyvinkin olla junnukuosien sininen. Mutta Stadi on Kingien & Narrien valtakuntaa, eikä siinä pulinat auta. Toki tässä tietysti tullaan äkkiä siihen, että suomalaiset ovat kiekko- eikä futiskansaa, mutta jos nyt puhutaan otsikon aiheesta eli vastakkainasettelusta totuus on se, että HJK on siinä täysi statisti ja jakaa stadilaisten mielipiteitä yhtä voimakkaasti kuin joku FinnPa.
|
|
|
|
|
kakkakukkanen
Poissa
Suosikkijoukkue: torstaikooma
|
 |
Vastaus #4731 : 03.09.2020 klo 10:53:20 |
|
.. sepä vasta olisikin surullista jos edes ikkunoistaan kentälle kurkkivat töölöläismummot eivät kokisi Klubia omakseen, tosin mitään HJK:hon viittaavaahan ei Stadissa ikäpäivänä tule esim. kadulla vastaan. Toisaalta samalla täytyy rehellisesti myös myöntää, etten liiku Klubin perinteisesti vahvoina pidetyillä alueilla kaupungin valottomien laitamien Laajasalossa, Kannelmäessä tai Malminkartanossa, jossa vallitsevana värinä saattaa hyvinkin olla junnukuosien sininen. Mutta Stadi on Kingien & Narrien valtakuntaa, eikä siinä pulinat auta. Toki tässä tietysti tullaan äkkiä siihen, että suomalaiset ovat kiekko- eikä futiskansaa, mutta jos nyt puhutaan otsikon aiheesta eli vastakkainasettelusta totuus on se, että HJK on siinä täysi statisti ja jakaa stadilaisten mielipiteitä yhtä voimakkaasti kuin joku FinnPa.
Tämä nyt on ihan täyttä paskapuhetta. Stadissa tai missään muuallakaan ei ikinä näe yhtään ainutta junnua sen koomin ifkin kuin jokereidenkaan verkkareissa. Sen sijaan Töölössä, Munkassa, Kantsussa, Malmilla, Konalassa ja kaikkialla lännessä (mahdollisesti myös Laajikassa, en tiedä) on pääväri urheilevan nuorison joukossa klubin sininen. Muilla postialueilla pääväri vaihtelee paikallisen seuran mukaan joksikin muuksi, mutta missään, siis ei MISSÄÄN ole jokerit tai ifki leimallisesti osa junnuyhteisöä. Autojen ikkunoissa saattaa olla kendoseurojen tarroja, mutta siihen se sitten jää.
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #4732 : 03.09.2020 klo 11:35:46 |
|
Kyllä mä sen verran sanoisin, että petologoa näkyy satunnaisesti kaupungilla. Bongaukset tosin pääasiassa kendomatsien lähestyessä, kun junat tuovat väkeä pohjoisesta. Muuten ainoa muistamani bongaus vuoden sisään oli joku sekakäyttäjä, joka hifkin kendopaita päällä huuteli aamulla "kannustushuutoja" sporaa odottaville.
Korsossa tilanne toki voi olla erilainen, mutta - kuten edellä sanottu - Stadissa petologojen määrä ei ole mitenkään verrannollinen Klubin värien näkymiseen junnujen päällä.
|
|
|
|
|
|
Viinipullo
|
 |
Viinipullo
Vastaus #4733 : 03.09.2020 klo 12:52:15 |
|
Stadissa tai missään muuallakaan ei ikinä näe yhtään ainutta junnua sen koomin ifkin kuin jokereidenkaan verkkareissa.
Kävin eilen lenkillä skeittilautani kanssa. Vastaan tuli väiskillä HIFK:n futisjunnuja ja hietsun kohdalla joukko parikymppisiä kavereita HIFK:n verkkarit päällä. En tunnistanut, että onko kyseessä mikä laji, sillä kultareunuksinen kilpi viittaa kaikkiin paitsi lätkäjoukkueisiin. On vähän koomista väittää, etteikö Helsingin suurin urheiluseura muka näkyisi katutasolla ympäri Helsinkiä. Näkyy se klubikin, kunhan käy vähän ulkona ja pitää jalkapallolle silmänsä auki.
|
|
|
|
|
kakkakukkanen
Poissa
Suosikkijoukkue: torstaikooma
|
 |
Vastaus #4734 : 03.09.2020 klo 14:45:40 |
|
Kävin eilen lenkillä skeittilautani kanssa. Vastaan tuli väiskillä HIFK:n futisjunnuja ja hietsun kohdalla joukko parikymppisiä kavereita HIFK:n verkkarit päällä. En tunnistanut, että onko kyseessä mikä laji, sillä kultareunuksinen kilpi viittaa kaikkiin paitsi lätkäjoukkueisiin. On vähän koomista väittää, etteikö Helsingin suurin urheiluseura muka näkyisi katutasolla ympäri Helsinkiä.
Näkyy se klubikin, kunhan käy vähän ulkona ja pitää jalkapallolle silmänsä auki.
Väiski ja Hietsu != ympäri Helsinkiä.
|
|
|
|
|
Kendofutari
Poissa
|
 |
Vastaus #4735 : 03.09.2020 klo 15:02:27 |
|
Väitelläänkö täällä tosissaan kumpi joukkueista näkyy enemmän katukuvassa? Ei millään pahalla, mutta kyllähän HIFK näkyy selkeästi enemmän katukuvassa pelkästään monien eri lajian ansiosta.
Jos taas pelkästään futikseen katsoo niin HJK:n värit näkyy selkeästi enemmän, mutta ei tavallinen tuulari erota tuollaisia asioita.
Kokokuvassa HIFK on merkittävämpi ja isompi kuin HJK, mutta pelkästään jalkapallossa jos näin ajatellaan niin ei HJK:lla ole kilpailijoita.
|
|
|
|
|
Ringo Star
Poissa
|
 |
Vastaus #4736 : 03.09.2020 klo 15:37:07 |
|
Näyttäisi olevan derby loppuunvarattu lukuun ottamatta vip-paketteja. Itse sain äsken luultavasti vikan peruslipun paikalle, joka näytti katsomokartassa varatulta, joten saa nähdä tuliko Tiketiltä ns. tuplabuukkaus.
|
|
|
|
|
Antares
Poissa
|
 |
Vastaus #4737 : 03.09.2020 klo 18:19:10 |
|
HJK jäsenmäärä= n. 3400 HIFK= n. 2800 e. Näistä futareita n. 700.
Ei mulla muuta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.09.2020 klo 18:26:50 kirjoittanut Antares »
|
|
|
|
|
bach
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana
|
 |
Vastaus #4738 : 04.09.2020 klo 22:06:27 |
|
Näyttäisi olevan derby loppuunvarattu lukuun ottamatta vip-paketteja. Itse sain äsken luultavasti vikan peruslipun paikalle, joka näytti katsomokartassa varatulta, joten saa nähdä tuliko Tiketiltä ns. tuplabuukkaus.
101:ssä vieläkin 8 paikkaa tarjolla.
|
|
|
|
|
eepahh
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #4739 : 05.09.2020 klo 12:15:38 |
|
101:ssä vieläkin 8 paikkaa tarjolla.
Perjantai-illan vietolle! 
|
|
|
|
|
1961
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #4740 : 05.09.2020 klo 12:23:55 |
|
HJK jäsenmäärä= n. 3400 HIFK= n. 2800 e. Näistä futareita n. 700.
Ei mulla muuta.
"Näistä futareita" jne, ymmärrän pointin, kun kerran futispalstalla ollaan - enkä vänkää vastaan. HIFK:n koko jäsenmäärä on kuitenkin 5000+, lähde: René Österman tuoreessa Helsingfors Kamraten -lehdessä.
|
|
|
|
|
|
Viinipullo
|
 |
Viinipullo
Vastaus #4741 : 05.09.2020 klo 13:21:20 |
|
Rehellisesti itsekkin veikkasin, että HIFK on suurempi puhtaasti sen perusteella, että katsojamäärät yli lajirajojen ovat suuria ja näkyvyys kaduilla ympäri Helsinkiä on ylivoimainen. HIFK:n verkkareissa näet porukkaa vauvasta vaariin ja siihen räyhäävään deekuun steissillä. HJK:n jäsenmäärä perustetaan ilmeisesti Aki Riihilahden vastaukseen "kysy klubilta" artikkelissa, jossa hänen vastauksensa kuuluu näin
Jäsenmäärä noussut 3.500 mutta ei vertailukelpoista dataa muista seuroista.
Jos dataa ei todellisuudessa ole saatavilla muilta seuroilta, on mielestäni kohtuullista arvioida HIFK Helsingin suurimmaksi seuraksi puhtaasti näkyvyyden perusteella.
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #4742 : 05.09.2020 klo 13:27:02 |
|
Tätä hifkin näkyvyyttä ilmeisesti mitataan ainoastaan kendokauden kuumimpina aikoina ja tarkkailijat eivät esimerkiksi kesäisin käy ulkona lainkaan?
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #4743 : 05.09.2020 klo 13:28:35 |
|
Jos dataa ei todellisuudessa ole saatavilla muilta seuroilta, on mielestäni kohtuullista arvioida HIFK Helsingin suurimmaksi seuraksi puhtaasti näkyvyyden perusteella.
Eri - jos mennään näkyvyyden perusteella, niin Klubi isompi. Tämä on vahvasti riippuvainen siitä, millä alueella se oma kupla sijaitsee. Enkä äkkiseltään keksi, miten luotettavasti mittaisi. Sen sijaan luulisi, että lisnessipelaajien määrä on ihan avoin tieto ja vertailu olisi helppo tehdä.
|
|
|
|
|
|
|
GHJ
Poissa
Suosikkijoukkue: We Hate Pizza - jonnet ei muista
|
 |
Vastaus #4745 : 05.09.2020 klo 13:42:28 |
|
Jos dataa ei todellisuudessa ole saatavilla muilta seuroilta, on mielestäni kohtuullista arvioida HIFK Helsingin suurimmaksi seuraksi puhtaasti näkyvyyden perusteella.
Tottamooses, Klubilla ei ole edustustusta ja näkyvyyttä yleisurheiluradoilla eikä kaukalolla eikä jossain uima-altaissa tai ampumaradoilla (hifklla sielläkin kai) joten tietysti monialakonserni voittaa puhtaan jalkapalloseuran siinä mielessä ehdottomasti.
|
|
|
|
|
kakkakukkanen
Poissa
Suosikkijoukkue: torstaikooma
|
 |
Vastaus #4746 : 06.09.2020 klo 11:24:11 |
|
Tämän statistiikan mukaan hifk fotboll on jäsenmäärissä mitattuna pienempi kuin vaikkapa POHU tai ämpsi. EDIT: Kun sorttaa jäsenmäärän mukaan niin näyttää siltä että HJK on piirin isoin jengi, kun taas ifk paistattelee sijalla 31 kaiken maailman kyläseurojen kanssa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.09.2020 klo 11:28:31 kirjoittanut kakkakukkanen »
|
|
|
|
|
Jeremy Rent
Poissa
|
 |
Vastaus #4747 : 06.09.2020 klo 11:38:22 |
|
Eiköhän se nyt ole aivan itsestään selvää että hjk:lla on HIFK:ta enemmän jäseniä jalkapalloa ajatellen? Eikä sekään varmaan yllätä että HIFK:lla (jonka repertuaarissa on jalkapallo, jääkiekko, jääpallo, yleisurheilu, käsipallo, keilailu, salibandy ja futsal) on taas kaikki lajit yhteenlaskettuna varmaankin enemmän jäseniä. Toisaalta, mitä väliä? Mutta jatkakaa toki pippelimiekkailua jäsenmääristä.
|
|
|
|
|
AllanMesörs
Poissa
Suosikkijoukkue: Eversti Wolfgang Luder, Waffen-SS
|
 |
Vastaus #4748 : 06.09.2020 klo 13:56:03 |
|
101:ssä vieläkin 8 paikkaa tarjolla.
Hauskaa että jonkun vitun honakin mopoteini tulee huutelemaan kahdeksasta myymättömästä paikasta, kun oma joukkoe ei vedä sitä rakennustelinehäkkyräänsä edes puolilleen (paitsi jos vastassa on HJK) 
|
|
|
|
|
citykarhu
Poissa
|
 |
Vastaus #4749 : 06.09.2020 klo 14:10:28 |
|
HIFK:n kannattajat haluavat nostaa tämän yhteisöllisyyden usein korkeaksi arvokseen, eikä syyttä. Se on jalo tavoite. Siksi kysyn miksi jo yli satavuotiaalla seuralla lisenssipelaajien määrä tippui 2019 -7%?
Mitäköhän siellä on tapahtunut, kun Changin myötä ei voi enää vedota resurssien puutteeseen? A-pojat (II-div), B-pojat (ei joukkuetta), P-15 (IV-div), P-14 (II-div). Tuosta putkesta ei tule yhtään edes ykkösen tai hädintuskin kakkosen pelaajaa. Muistelisin, että 10-vuotta sitten junioritoiminta oli huomattavasti paremmassa hapessa.
|
|
|
|
|
|
|
|