FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.03.2026 klo 22:06:08 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: kumman kaa olisit mieluummin?
HJK - 1067 (51.1%)
HIFK - 1020 (48.9%)
Äänestäjiä yhteensä: 2071

Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 222
 
Kirjoittaja Aihe: Stadin derby: HJK vs. HIFK  (Luettu 1092021 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #675 : 11.03.2015 klo 15:10:37

Ai että Liigacupinkin arvostus olisi pitänyt korjata tähän välierään mennessä, kun selvisi että siellä on derby? Huh huh.

Pointti siis se, että kun kerran LC:n arvostus on matala kansan silmissä, eikä sitä saada viikossa muutettua, niin tokkopa sinne välierään olisi tullut ihannetilanteessakaan (stadion, parhaat kokoonpanot, hyvä otteluaika, ei päällekkäisiä lajijaostojen tärkeitä tapahtumia) mitään täyttä Töölön stadionillista tuulipukuja katsomaan. Toki oltaisiin saatettu nähdä hieno pre-season -vääntö molempien pelatessa parhailla kokoonpanoillaan ja kannattajaryhmien mylviessä päädyissään. Mutta eiköhän katsomossa olisi silti ollut aika tyhjää. Ehkä hyvä VL-lukema olisivat saaneet maksimissaan. Ja suurin odotusarvo olisi jäänyt kuitenkin sinne huhtikuulle. En toki tiedä, mutta vaikea kuvitella toisinkaan.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #676 : 11.03.2015 klo 15:11:04

Mutta nyt ei edes yritetty, päin vastoin väen väkisin tehtiin kaikki päin persettä.

Aika päälleliimatulta tuntuu koko "derby"-nimitys tämän otteluparin kohdalla, kun paikallisderbylle tunnusomaista on nimenomaan se, että se on normaali ottelua tärkeämpi ja se on tärkeää voittaa eikä missään tapauksessa hävitä. Ns. jalkapallomaissa valmentajalta joka lähtee tahallaan pelleilemään kakkosporukalla derby-otteluun leikattaisiin munat irti, mutta Suomessa sellaista puolustellaan. :D
« Viimeksi muokattu: 11.03.2015 klo 15:17:04 kirjoittanut Savon keisari »
Samson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots


Vastaus #677 : 11.03.2015 klo 15:15:15

Mutta nyt ei edes yritetty, päin vastoin väen väkisin tehtiin kaikki päin persettä.
Joo, stadion remontinkin silkkaa vittuilua sopivat tähän välierän päälle niin, ettei sielä voi pelata.
Lumpini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907, mes que en club, YNWA


Vastaus #678 : 11.03.2015 klo 15:44:12

Aika päälleliimatulta tuntuu koko "derby"-nimitys tämän otteluparin kohdalla, kun paikallisderbylle tunnusomaista on nimenomaan se, että se on normaali ottelua tärkeämpi ja se on tärkeää voittaa eikä missään tapauksessa hävitä.

Tästä olen kyllä ihan samaa mieltä. Keskitytään vaan niihin oikeisiin ja myös oikeasti tärkeisiin Veikkausliigaderbyihin. :)

BTW, mä annan ainakin pisteet Klubille siitä, että pitävät kiinni omasta perinteestään eivätkä lähde muiden pelleilyyn mukaan. Seura tekee niin kuin katsoo olevan sille itselle parhaaksi. Klubi lähtee siitä, että liigamestaruus ja Euroopan pelit ovat päätavoitteita. Niin sen pitää ollakin. Liigacupista viis... Mulle itselleni perinteisesti jo Helsinki Cupkin on ollut tärkeämpi turnaus kuin kotimainen Liigacup. Eipä silti, kivaahan se vaan olisi munkin mielestäni jos Liigacupissa olisi kunnon panosta vähän kuten vaikka Briteissä, mutta kun ei ole niin ei ole. Ja kun ei kerran ole, niin ei Klubin tasoisen jengin tarvitse jäädä tänne leikkimään, että olisi.

Foorumilla voi tietysti huudella arvostuksen perään, mutta ei se mitään auta.
BFS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Marraskuu


Vastaus #679 : 11.03.2015 klo 15:52:41

Varmaan liigacupin arvostusta nostaisi jos sitä kautta aukeisi tiet Eurooppaan tai merkittävä rahapalkinto. En näe mitään syytä miksi Klubi näitä pelejä lähtisi priorisoimaan kovinkaan korkealle, kun panokset ovat mitä ovat. Näillä puoliammattilaisjoukkueille nuo muruset mitä on tarjolla varmaan kelpaakin, mutta eipä näitä muissakaan sarjoissa ns. huippujoukkueet kovinkaan korkealle arvosta. Ensimmäinen derby missä on panosta on sitten 23.4 ja tuolloin on syytä iskeä sellainen nippu kentälle mikä näyttää eron puuhastelun ja EL-tason välillä.
Thouni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, San Lorenzo, M'well, Zapresic boys.


Vastaus #680 : 11.03.2015 klo 15:56:11

Savon Keisari on nyt näköjään ottanut sydämensä asiaksi tämän Helsingin derbyn. Rauhoitu nyt hyvä mies.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #681 : 11.03.2015 klo 16:37:45

Keskity itse asiaan äläkä henkilökohtaisuuksiin.
Se ei ole mikään mielipidekysymys edelleenkään. Lue tuo viime sivun viimeinen viestini ja sano mikä siinä on väärin.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #682 : 11.03.2015 klo 18:22:50

Klubi (ja myös hifk) haluaisi pidentää kilpailullista kautta, mutta maakunnissa vastustetaan ja halutaan pelata mieluummin merkityksetöntä liigacuppia. Klubi priorisoikin siksi etelän leirinsä näiden hallihöntsien edelle, mikä on vain ja ainoastaan ymmärrettävää, sillä joukkueen tavoite on pärjätä myös eurokentillä. Kunnon panoksellisia derbyjä on muutenkin luvassa kauden aikana jopa kolme, joten on vain hyvä, ettei aluksi edes esitetä pelattavan jotain läpsyttelyderbyä joka muka kiinnostaa, vaan panostus pistetään niihin todellisiin kilpailullisiin matseihin. Savon Keisarikin voisi keskittyä jauhamaan asiasta muiden liigajoukkueiden osalta, jotka ovat tätä kilpailullisen kauden pidentämistä vastaan.
radics

Poissa Poissa


Vastaus #683 : 11.03.2015 klo 20:17:22

Jos muut jengit haluaa että se on HJK ja HIFK jotka nostaa Liigacupin, Veikkausliigan ja koko lajin arvostuksen uusiin sfääreihin täällä Suomessa, niin päätäntävalta pitäis myös antaa sitten näille. Toistaiseksi ainakin HJK:n ehdotukset äänestetään järjestään kumoon kun maakunnissa olosuhteet sitä ja realiteetit tätä ja sääkin on aina huono eikä ketään kiinnosta.

Savon Viänänen vois kattoo jos vaikka siellä päin olis joku jengi jonka asiat vois itse ensin panna kuntoon ja tuu sit tänne esittämään vaatimuksia.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #684 : 11.03.2015 klo 21:22:06

Helsingin "liian suuri Suomeen" Jalkapalloklubille koko kotimainen kausi tuntuu olevan turha rasite valmistautuessa europeleihin. Eikö sen voisi vapauttaa kokonaan kotimaan höntsistä ja antaa junttien ja puuhastelijoiden pelata keskenään tasaista ja mielenkiintoista veikkausliigaa, kun HJK kesän sesonkiaikaan keräisi mieshuorien rahat pois pelaamalla näiden seksifantasiavastustajia vastaan kovatasoisia harjoitusotteluita?
Jossain sopivassa välissä voitaisiin pelata näön vuoksi Suomen mestaruus -finaalit missä liigan voittaja kohtaisi HJK:n.
radics

Poissa Poissa


Vastaus #685 : 11.03.2015 klo 21:34:40

Johan tuon Joona Toiviokin totesi HJK on kasvanut liian suureksi Veikkausliigaan, olisikohan Tanskan tai Norjan liiga sopiva taso Suomen suur seuralle. http://www.mtv.fi/sport/jalkapallo/veikkausliiga/artikkeli/molden-suomalaistoppari-hjk-tulee-viemaan-peleja-suomessa-ihan-6-0/4896220

Tämähän noita maakuntien nassukoita jurppii :D Niin paljon että Stadin derbykin saa ne vetämään herneen nenään.
Hugo Salmela

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Пу́тін хуйло́


Vastaus #686 : 11.03.2015 klo 21:37:22

Mutta nyt ei edes yritetty, päin vastoin väen väkisin tehtiin kaikki päin persettä.

Aika päälleliimatulta tuntuu koko "derby"-nimitys tämän otteluparin kohdalla, kun paikallisderbylle tunnusomaista on nimenomaan se, että se on normaali ottelua tärkeämpi ja se on tärkeää voittaa eikä missään tapauksessa hävitä. Ns. jalkapallomaissa valmentajalta joka lähtee tahallaan pelleilemään kakkosporukalla derby-otteluun leikattaisiin munat irti, mutta Suomessa sellaista puolustellaan. :D

Etelän leiri palvelee valmistautumista kauden tärkeimpiin koitoksiin, europeleihin, ja täällä yksi ajatusten Paskalampi itkee, että sitä ei uhrata yhden niin urheilullisesti kuin taloudellisestikin täysin panoksettoman harjoitusmatsin vuoksi. Voi jumalauta.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #687 : 11.03.2015 klo 21:55:59

Savon keisari on odotetusti ihan joulukuussa ennustamassani aikataulussa, mutta valitettavasti vaan väärässä topikissa:
Laitetaan tämä tännekin jo valmiiksi, kun maalaiset maaliskuussa taas nillittävät Klubin Liigacupin raiskaamisesta junnuja peluuttamalla.
Demian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bauhaus


Vastaus #688 : 11.03.2015 klo 22:00:50

Johan tuon Joona Toiviokin totesi HJK on kasvanut liian suureksi Veikkausliigaan, olisikohan Tanskan tai Norjan liiga sopiva taso Suomen suur seuralle. http://www.mtv.fi/sport/jalkapallo/veikkausliiga/artikkeli/molden-suomalaistoppari-hjk-tulee-viemaan-peleja-suomessa-ihan-6-0/4896220

Lainaus
"HJK Helsinki hat zuletzt in der Europa League einige gute Ergebnisse erzielt, die könnten vielleicht in der Bundesliga mitspielen", sagt Väyrynen.

Väykän poika tietää, että Klubi saattaisi pärjätä pärjäisi Bundesliigassa 8)

e. Tästä jutusta.
Jorkka

Poissa Poissa


Vastaus #689 : 11.03.2015 klo 22:06:32

Puistosarjassa pelaaminen tehnyt Väyrysestä Bundesliigan asiantuntijan?
Millionthnck

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #690 : 11.03.2015 klo 22:36:47

Noin lievästi on-topic, mutta tää Jorkka ja Jarkka yhdistelmä aiheuttaa aina pientä ihmettelyä, kun toinen vaikuttaisi kannattavan Klubia ja toinen HIFKia :D
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #691 : 11.03.2015 klo 22:44:17

Savon Keisarille taitaa olla kova paikka, kun on viimein tajunnut, että hänen(kin) teesejään pidemmästä kilpailullisesta kaudesta itse asiassa kannatetaan juuri Helsingissä ja vastustetaan maakunnissa. Miten tässä niin kävi, että ne katalat hesalaiset toimivatkin oikein? No kyllä jotain uutta valitettavaa aina löytyy.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #692 : 11.03.2015 klo 23:20:56

Millä tavalla toimivat? Kun juuri eivät toimi, vaikka tarjottimella tuodaan eteen mahdollisuus siitä vielä ottaa ylimääräistä hyötyä irti, mutta kun ei vaan kustaan potentiaali täysin. Puheet ovat puheita ja niitä toki on "suomifutiksessa" kuultu niin kauan kun minä muistan, toimiminen eli konkreettiset teot sitten erikseen.

Ja mitä tuosta että joku helsinkiläinen arvasi että HJK rupeaa jossain vaiheessa perseilemään ja siitä joku kirjoittaa? Sen takia ei saisi kirjoittaa perseilystä kun joku helsinkiläinen on arvannut niin tapahtuvan jo aikaisemmin?
radics

Poissa Poissa


Vastaus #693 : 11.03.2015 klo 23:56:41

Millä tavalla toimivat? Kun juuri eivät toimi, vaikka tarjottimella tuodaan eteen mahdollisuus siitä vielä ottaa ylimääräistä hyötyä irti, mutta kun ei vaan kustaan potentiaali täysin. Puheet ovat puheita ja niitä toki on "suomifutiksessa" kuultu niin kauan kun minä muistan, toimiminen eli konkreettiset teot sitten erikseen.

Ja mitä tuosta että joku helsinkiläinen arvasi että HJK rupeaa jossain vaiheessa perseilemään ja siitä joku kirjoittaa? Sen takia ei saisi kirjoittaa perseilystä kun joku helsinkiläinen on arvannut niin tapahtuvan jo aikaisemmin?

Savon jäbä vaan jankkaa. Usko jo että sä oot väärässä. Saat kirjoittaa perseilystä vaikka tän forkan täyteen. Oot silti väärässä. Älä nolaa itteäs enempää.

Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #694 : 12.03.2015 klo 00:01:42

Ensinnäkään tämä ei ole mikään kisa siitä kuka on oikeassa tai kuka väärässä, mutta mainittakoon nyt kuitenkin, että en ole väärässä, kun sanon, että HJK:n toiminta ei osoita kunnoitusta kotimaista kilpailullista jalkapalloa kohtaan. Tai sitten olen todella pihalla ja joku radics tai thouni saa tulla vääntämään rautalangasta, millä tavalla perseilymiehistöllä otteluun lähteminen ja nuhjuisessa hallissa kauan jopa pääkaupunkiseudun ulkopuolella odotetun paikallisderbyn pelaaminen osoittaa kunnioitusta ja arvostusta kotimaista kilpailullista jalkapalloilua kohtaan.
Sauron

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Tsingis Khan


Vastaus #695 : 12.03.2015 klo 00:19:31

Tai sitten olen todella pihalla ja joku radics tai thouni saa tulla vääntämään rautalangasta, millä tavalla perseilymiehistöllä otteluun lähteminen ja nuhjuisessa hallissa kauan jopa pääkaupunkiseudun ulkopuolella odotetun paikallisderbyn pelaaminen osoittaa kunnioitusta ja arvostusta kotimaista kilpailullista jalkapalloilua kohtaan.
Koska liigacup on vain paperilla "kilpailullinen", todellisuudessa se on talvihöntsäsarja jossa joukkueet pääsevät kokeilemaan erilaisia pelaajia ja strategioita ilman mitään suurempia menestyspaineita.
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #696 : 12.03.2015 klo 00:22:59

Ensinnäkään tämä ei ole mikään kisa siitä kuka on oikeassa tai kuka väärässä, mutta mainittakoon nyt kuitenkin, että en ole väärässä, kun sanon, että HJK:n toiminta ei osoita kunnoitusta kotimaista kilpailullista jalkapalloa kohtaan.

Mistä lähtien Liigacup on ollut kilpailullista jalkapalloa? :D

Ja kyllähän noita derbyjä on pelattu vaikka kuinka paljon aikaisemminkin. Javenture-areenalla sienimies ja naamis ovat verkkojen takaa katselleet peliä jossa ei ole mitään kiimaa, ja lopputulos on ehkä mainittu Turun sanomien sarjakuvasivulla.

Derbykiimaa! "Ylos"
« Viimeksi muokattu: 12.03.2015 klo 00:27:16 kirjoittanut Vlad Kepes »
shots

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #697 : 12.03.2015 klo 00:25:35

Mistä lähtien Liigacup on ollut kilpailullista jalkapalloa? :D

Täysin sama, aivan vitun turha kilpailu.
Savon keisari

Poissa Poissa


Vastaus #698 : 12.03.2015 klo 00:30:52

Totta kai se on turha, kun edes ne seurat, joiden mielestä kautta pitäisi pitentää, eivät sitä muuna pidä kuin harjoitushöntsinä, vaikka tilaisuus olisi tehdä aivan jotain muuta. Realistinen vaihtoehto kun kilpailullisen kauden pitentämiselle, niin kauan kun itse pääsarjan ajallista pituutta ei haluta lisätä, on liigacup. Tämähän se pointti on koko ajan ollut. Mutta tuohan ei siis ole "suomifutiksessa" mitään uutta että horistaan mitä horistaan eivätkä sanat vastaa tekoja.
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #699 : 12.03.2015 klo 00:31:40

Täysin sama, aivan vitun turha kilpailu.

Liigacup ajaisi asiansa jos se olisi kuukaudessa vedettävä höntsä jossa trialisteja voi kokeilla rauhassa, jonka jälkeen alkaa kilpailullinen kausi Ruotsin malliin Cupin muodossa ja itse liigakausi 3 viikkoa nykyistä aikaisemmin. ;)

 
Sivuja: 1 ... 27 [28] 29 ... 222
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa