FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.02.2026 klo 15:02:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 15
 
Kirjoittaja Aihe: Musan Salama 2015 !  (Luettu 90158 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tosipelaaja #20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #225 : 20.07.2015 klo 13:01:04

No alkaa kyllä varmaan olemaan jo hiinä ja hiinä, kun 5 Kakkosen joukkuetta jo suljettu listoilta. :(

Eilen oli jo jouduttu ottamaan yksi peli Allsvenskania mukaan...
baxteri

Poissa Poissa


Vastaus #226 : 20.07.2015 klo 14:26:22

Rankkarin kohupelin lopussa aiheuttanut MuSan maalivahti Juhani Koponen aikoo repiä vedonlyöntivilppiin syyllistyneen henkilön pään irti.

http://www.satakunnankansa.fi/Urheilu/1194990844898/artikkeli/musan+maalivahti+tunnen+syvaa+vihaa+.html
huuhkaja99

Poissa Poissa


Vastaus #227 : 20.07.2015 klo 14:34:46

Päitä vadille! Idiootit!
Rauhallisesti! Ensin tutkitaan sitten hutkitaan...kysykää vaikka Analta.

Itse pelin nähneenä alusta loppuun voisi sanoa seuraavaa:

Vaikea sanoa mitään koska koko joukkue oli melko tasaisen surkea. Silmiinpistävän surkeita silti olivat joukkueen molemmat "ulkomaalaisvahvistukset" eikä maalivahtiakaan voi päästetyistä maaleista kehua. (ensimmäinen maali ?, kenen piikkiin ?, kuka antoi ajan laukaista ?)

Keskikenttää kotijoukkueella ei oikeastaan ollut lainkaan, hyökkäykset olivat lähinnä pitkiä palloja, eikä laitapakkeja kiinnostanut ylösnousut ollenkaan.
Helpotkaan syötöt ei onnistuneet oikeastaan keneltäkään.
Lopussa vierasjoukkue pääsi kyllä täysin vapaasti rankkualueen tuntumille ja sen sisällekin jollain lailla se kyllä näytti jo eilen ihmeellisenkin helpolta. Vierasjoukkueella oli jo muutama paikka boksissa ennen pilkkua mutta vitosen viivaltakin saatiin pallo sudittua maalin yli...

Mielestäni vierasjoukkue pelasi kaikesta huolimatta hyvän ja aktiivisen pelin.

Valittettavaahan tämä on mutta tuskin tälläinen kerroinvaihtelu nyt ihan sattumaakaan on, ja aasian pojat on vaan ajatelleet että varmaan on musa vähän lamassa ja märkä kenttä ja jazzkadulla maistunut muukin kuin makkara ?

V.Salminen (joka ei ollut ainakaan kentän heikoin pelaaja eilen) varmaan loukkantui kun toppari vaihdettiin laitapuolustajaan ja surkean ottelun pelannut ulkkis toppariksi loppuminuuteiksi ?

Paljonkohan musa muuten maksaa kaudesta ulkomaalaispelaajilleen ?

Kuinkahan paljon tälläisiä pelejä oikeasti on, ja jossa sitten ahneus ei ole "sijoittajilla" liian suuri ja huomiota herättävä, eilinenhän peli oli täysin merkityksetön musalle ei niillä ole mitään mahdollisuuksia pelata ykköstä sen nyt tiesi eilisistä katsojistakin ja jalkapalloa seuraavista melkein jokainen.

Huvittaa miten ärhäkkä veikkaus on näissä kakkosdivareissa tai pesäpalloissa kun on "niskan päällä" vaan eipä tullut kommenttia silloin joskus kun massan käskettiin päästää schumi edelleen niin ei haastettu ferraria oikeuteen ei... mikä vastuu on kohteiden valitsijoilla ?
Isoveivi

Poissa Poissa


Vastaus #228 : 20.07.2015 klo 14:56:14

Hieman outoa, että Salminen tuli vaihtoon 75min kohdalla ja Velija meni topparin paikalle missä ei ollut pelannut tällä kaudella peliäkään?
Salminenkin pelannut muuten 90min otteluita.
Asianosaisia joukkueita sen kummemmin tuntematta vaikuttavat kyllä varsin erikoisilta ratkaisuilta nämä.
linux

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stadin buliröda, MuSan Salama, Arsenal,Galatasaray


Vastaus #229 : 20.07.2015 klo 15:20:29

Toivon mukaan kaikki järjestyy niin, että PELAAMALLA KENTÄLLÄ nämä asiat ratkaistaisiin, ja saataisiin oikeat syylliset esiin. Useammaltakin taholta kuulin, et tilanne EI olis ollu pilkun arvoinen, video olisi kiva nähdä pilkkutuomiosta. Itse en usko MuSa:n syyllistyneen mihinkään.

Kyllä tekisi kamalaa ajatella, että tästä tulisi isompi juttu ja MuSa tiputettaisiin vaikka Kutoseen. Ei se varmaan olisi kenellekään kivaa, jos näin iso ja perinteikäs seura pelaisi Karhu-futiksia ja Eurajokeja vastaan! :(

Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #230 : 20.07.2015 klo 15:25:33

Kyllä tekisi kamalaa ajatella, että tästä tulisi isompi juttu ja MuSa tiputettaisiin vaikka Kutoseen.

Tämä nyt ei kai ole mahdollista. Ellei sitten koko seura (pelaajat, valmentajat, johto) ole ollut tässä mukana ja menevät sopuilun tunnustamaan.
mustahelmi

Poissa Poissa


Vastaus #231 : 20.07.2015 klo 15:31:43




... :D

En usko sopupelailuun. Lähinnä harmittaa, että Grani on liian kova nousua ajatellen.
linux

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stadin buliröda, MuSan Salama, Arsenal,Galatasaray


Vastaus #232 : 20.07.2015 klo 15:32:57

Lähinnä harmittaa, että Grani on liian kova nousua ajatellen.

No kyllä noilla tuloksilla Grankulla karkaa jo väkisinkin. :(
Martin Mäki

Poissa Poissa


Vastaus #233 : 20.07.2015 klo 15:37:27

Lopettakaa nyt se sopuilusta vouhkaaminen ! Siellä mitään vilppiä ollut, MuSa vaan kesäterässä, vrt. Masku-peli, tuomarit kakkosessa mitä on. Kertoimet vaan täysin pielessä. Vai väittääkö joku, että Koponen tahallaan aiheutti pilkun lisäajalla tai Lamppu olisi ottanut lahjuksia. Herätkää nyt !
Kikkara

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #234 : 20.07.2015 klo 15:41:10

Lopettakaa nyt se sopuilusta vouhkaaminen ! Siellä mitään vilppiä ollut, MuSa vaan kesäterässä, vrt. Masku-peli, tuomarit kakkosessa mitä on. Kertoimet vaan täysin pielessä. Vai väittääkö joku, että Koponen tahallaan aiheutti pilkun lisäajalla tai Lamppu olisi ottanut lahjuksia. Herätkää nyt !


Tässä IbcBetin 1X2 kerroindataa: Kohde avautui kertoimilla 1.24/5.60/7.41 ottelupäivänä klo 10:43. Aloituspotkun aikaan 1.58/4.40/3.85. 10min kohdalla 2.49/3.21/2.46. Eli ihan poikkeukselliset 10min.

Kannattaa muutenkin jatkaa varmaan tuolla:

http://futisforum2.org/index.php?topic=119706.msg9526413;boardseen#new
baxteri

Poissa Poissa


Vastaus #235 : 20.07.2015 klo 15:45:24

Casagrande ei nimeä epäiltyjä

http://yle.fi/urheilu/palloliiton_casagrande_ei_nimea_paaepailtya_normaali_standardi_prosessi/8168701
baxteri

Poissa Poissa


Vastaus #236 : 20.07.2015 klo 15:57:02

Edelleen arveluttaa se, etteikö isoa liikehditää voisi olla olemassa, jos alkuperäiset kertoimet ovat aivan pielessä ja erilaiset vihjepalvelut saisi tästä vihiä?

Siihen vielä päälle peruskännykkäkinkki kentän laidalta raportoimaan, että KaaPolla on tänään kaikki saumat.

Eli jos puhutaan "muutamien kymmenien/satojen tuhansien vaihdoista" niin eikö voi olla vain siitä kyse, että joku suurbetsari saa pielessä olevista kertoimista herkullisen vinkin ja pistää muuten rauhallisen pelipäivän ratoksi pientä jännitystä loppuiltaan?

Ja jos näin olisi mennyt, kukaan tai mikään ei tietenkään MuSan, KaaPon, ottelun erotuomareiden ja koko suomalaisen futiksen taas kerran kolhittua mainetta korvaa...
Puzzle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #237 : 20.07.2015 klo 16:07:50

V.Salminen (joka ei ollut ainakaan kentän heikoin pelaaja eilen) varmaan loukkantui kun toppari vaihdettiin laitapuolustajaan ja surkean ottelun pelannut ulkkis toppariksi loppuminuuteiksi ?

Ei ollut mitään loukkaantumista.
Kikkara

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #238 : 20.07.2015 klo 16:17:05


Eli jos puhutaan "muutamien kymmenien/satojen tuhansien vaihdoista" niin eikö voi olla vain siitä kyse, että joku suurbetsari saa pielessä olevista kertoimista herkullisen vinkin ja pistää muuten rauhallisen pelipäivän ratoksi pientä jännitystä loppuiltaan?

Meinasin vastat itse tähän mutta joku ehti ensin vastaavan heittää toisessa topikissa.

Kiinan Camavuori-teoria tökkii siinä kohtaa kun sysipaskat LIVE kertoimet KaaPon johtoasemassa kävivät edeleen kaupaksi. Se ei vain ole poikkeuksellista vaan niin täysin järjen ja kaiken logiikan vastaista että epäilyille ei jää mitään tilaa.
Tämä on niin selkee tapaus kuin se ikinä voi olla ja toivottavasti syylliset tai edes osa niistä saadaan kiinni
baxteri

Poissa Poissa


Vastaus #239 : 20.07.2015 klo 16:22:39

Meinasin vastat itse tähän mutta joku ehti ensin vastaavan heittää toisessa topikissa.


Niin kai sitten :(

En tiedä, onko tämä feikki, mutta tällainen kuvakaappaus näyttää myös leviävän...

Kikkara

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #240 : 20.07.2015 klo 16:26:10

https://m.facebook.com/pages/The-King-Of-Fixed-Games/252614394888914

Ei ole feikkikuva. Tuossa sivusto jolla asiasta huudeltu.
2nick

Poissa Poissa


Vastaus #241 : 20.07.2015 klo 16:44:46

Näistä Fixed Match saiteista muutama sana esim täällä: http://www.ylikerroin.com/forum/viewtopic.php?p=355374#p355374
Lainaus
Nyt pitää sen verran valottaa, että nämä sivustot on luotu huijaamaan tyhmiltä rahat pois. Sivustoja on fixed match, bet, jne. nimillä ja näiden kannatus/tykkäysmäärät ovat ostettu tai luotu bottikäyttäjillä. Avaan tätä esimerkillä: https://www.facebook.com/FM7777?fref=ts

Sivustolla 30k tykkääjää, jotka eivät ole oikeita facebook profiileja. Sivusto julkaisee vedonlyöntitositteen (vai että tipico), jossa on valinnat, kertoimet jne. peitetty useimmiten, tässä tapauksessa ei.
Aluksi julkaistaan vetoja ilmaisiksi jotta ihmiset luulevat että sivusto ei ole huijari, vaan vedot osuvat ja teksti pitää kutinsa. Näin ei kuitenkaan ole, vaan lappuun muokataan mikä tahansa tulos jälkeenpäin, ja jos tulos tai veto ilmoitettiin ennen ottelun alkua ja se häviää, muokataan julkaisua ja vaihdetaan tilalle "osunut" veto. Lisäksi tilapäivityksiin kommentoijatkin ovat bottikäyttäjiä ja oikeat esim haukkumaviestit poistetaan ja niiden lähettäjät estetään.

Jossain vaiheessa sivusto alkaa myymään yksityisviestitse sopupelejään tai miksi ikinä noita nyt nimittäisikään. Hinta voi sivustosta riippuen olla 20-200€, maksu Western Union tms.
Saat yksityisviestitse kohteen esim Team A - Team B Correct Score 3-4 (tai HT/FT tulos) tms. Ottelu häviää ja rahasi on jo viety ja sinut estetään.
Näillä ei ole mitään tekemistä oikeiden sopupelien tai oikeella nimellä Match Fixingin kanssa, vaan nämä ovat internet huijauksia. Match Fixing tapahtuu jossain ihan muualla kuin
Facebookissa, ja sitä paljoa ulkopuolisille mainosteta, saati kerrota tai myydä tuloksia eteenpäin.

On myös olemassa toisenlaisia "fixed match" käyttäjiä jotka esiintyvät turkkilaisilla nimillä ja tekevät muiden samanlaisten käyttäjien kanssa yhteistyötä. Nämä toimivat kuitenkin ilmaiseksi ja ovat periaatteessa normaaleja vihjaajia, ainoa vaan että jos vihjeet kusee niin tilapäivitys poistetaan tai sitä muokataan.

Miten nämä sitten eroavat vedonlyöntisivustoina suomalaisiin? No jos suomalaisen vedonlyöntisivuston tilapäivityksissä tai muussa mainostetaan ulkomaalaista vedonlyönti yhtiötä, on se Suomen lain vastaista (Veikkaus monopoli). Nämä ovat ulkomailta joten asia ei ole sama, vaikka rahahuijareita ovatkin.
pate70

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #242 : 20.07.2015 klo 18:40:15

http://www.satakunnankansa.fi/Urheilu/1194990869556/artikkeli/katso+video+tuliko+kaapon+pilkku+tyhjasta+.html


olkaa hyvät ja päätelkää itse!!!
Jämpti

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #243 : 20.07.2015 klo 18:44:41


Ihan hyvin tuosta viheltää voi, en ainakaan tuomaria tämän perusteella syyttäisi.
Kigara

Poissa Poissa


Vastaus #244 : 20.07.2015 klo 18:49:54

On todella helppo pilkku...
« Viimeksi muokattu: 20.07.2015 klo 18:54:34 kirjoittanut Kigara »
Monzan gorilla

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys


Vastaus #245 : 20.07.2015 klo 18:55:43

Ihan hyvin tuosta viheltää voi, en ainakaan tuomaria tämän perusteella syyttäisi.

Sama.
baxteri

Poissa Poissa


Vastaus #246 : 20.07.2015 klo 18:56:11

Nyt kun tilanteen näkee uudelleen, niin eniten ihmetyttää, miksi tuo MuSan pakki laskee KaaPon pelaajan sisään rangaistusalueelle ja aina maalinkulmalle asti noin helposti. Mutta ei sekään taida olla kuin ihan perusvirhe, eikä mitään muuta.
46-64

Poissa Poissa


Vastaus #247 : 20.07.2015 klo 19:12:53

 Voi tää Mr. Lamppu.
puujalkapallo

Poissa Poissa


Vastaus #248 : 20.07.2015 klo 20:40:03

Kuka tämä oikeanpuoleinen toppari on, joka ryntää päätyrajalle tilanteesta hallitusti ohi ja jää seisomaan suorin jaloin - ei kiinnosta ottaa askeltakaan. Puolustajien pitäisi
kyllä puolustaa. Hyvä heittäytyminen hyökkääjältä.
mustahelmi

Poissa Poissa


Vastaus #249 : 20.07.2015 klo 20:57:10

MuSan hävittyä Maskulle, MuSan fb-sivuilla joku oli raivonnut englanniksi huonolle tulokselle ja menetetyille rahoilleen. Nimeä en muista. Nyt tuo viesti on kadonnut.

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 15
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa