13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1575 : 08.05.2015 klo 06:45:37 |
|
Naisten vessassa oli myös 3 henkeä. Onko kuvaa josta nämä voisi laskea?
|
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #1576 : 08.05.2015 klo 10:36:23 |
|
Kiistatonta on joka tapauksessa se, että Ilveksen yleisömäärät ainakin toistaiseksi ovat olleet hämmentävän alhaisia, kun ottaa huomioon miten hartaasti Ipan paluuta pääsarjatasolle on manselaisessa futisskenessä toivottu. Myös seuran kokoon nähden pitäisi katsomossa olla väkeä huomattavasti enemmän. Pelkästään jalkapallossa on seuralla lähemmäs 3000 lisenssipelaajaa, joista suurin osa junnuja, jotka yhdessä vanhempiensa kanssa muodostavat tuollaisen 9000 hengen "orgaanisen" kannattajapotentiaalin. En tiedä onko Ilveksen junnuille jaettu millainen määrä lippuja vai miksi ei oman edarin pelit enempää kiinnosta. Osittain lienee kyse suomalaisessa futistoiminnassa valitettavan usein esiintyvästä pelaan-mutten-katso -ilmiöstä, mutta silti  .
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1577 : 08.05.2015 klo 11:05:50 |
|
Kiistatonta on joka tapauksessa se, että Ilveksen yleisömäärät ainakin toistaiseksi ovat olleet hämmentävän alhaisia, kun ottaa huomioon miten hartaasti Ipan paluuta pääsarjatasolle on manselaisessa futisskenessä toivottu. Myös seuran kokoon nähden pitäisi katsomossa olla väkeä huomattavasti enemmän. Pelkästään jalkapallossa on seuralla lähemmäs 3000 lisenssipelaajaa, joista suurin osa junnuja, jotka yhdessä vanhempiensa kanssa muodostavat tuollaisen 9000 hengen "orgaanisen" kannattajapotentiaalin. En tiedä onko Ilveksen junnuille jaettu millainen määrä lippuja vai miksi ei oman edarin pelit enempää kiinnosta. Osittain lienee kyse suomalaisessa futistoiminnassa valitettavan usein esiintyvästä pelaan-mutten-katso -ilmiöstä, mutta silti  . No ensimmäisenä pitäisi lähteä siitä ettei junnut pelaa ja reenaa samaan aikaan kun edustus pelaa. Toiseksi pitäisi saada ne junnujen vanhemmat liikkeelle (varsinkin alle 12-vuotiaiden), koska harva pilkujunnu pääsee/pystyy liikkumaan iltaisin yksin kaupungilla.
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1578 : 08.05.2015 klo 11:15:50 |
|
Tietysti toivon että Tammela olisi aina täynnä, mutta pitää olla kuitenkin realisti. Ilves kuuluu sarjan heikoimpiin joukkueisiin ja yhden pisteen keräänneellä joukkueella voisi olla jopa huonommat yleisömäärät.
Tapa jolla Veikkausliigaan noustiin ei ole mahdollistanut sellaista odotettua ja toivottua liigahypeä. Tämä vielä kun yhdistetään kylmään keliin, sekoiluihin ottelujen alkamisajoista ja menestyshulluun kansaan, niin on pakko olla tyytyväinen että yleisö ka voisi nousta viime kaudesta.
|
|
|
|
|
Jages
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Spurs, Blaugrana
|
 |
Vastaus #1579 : 08.05.2015 klo 21:25:52 |
|
Mikäs tämä Kdouh on miehiään?
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1580 : 08.05.2015 klo 21:54:49 |
|
Mikäs tämä Kdouh on miehiään?
Liettuan pääsarjassa pelannut viimeksi. Taisi 37 peliin iskeä 11 maalia. Mitään tarkempaa käsitystä ei kyllä ole. Esitys tänään näytti kyllä omaan silmään ihan lupaavalta.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1581 : 08.05.2015 klo 22:07:30 |
|
Tulossa kohta (kiiirastorstaina 14.5.) Ilves vs. HIFK Tammelassa. Minkälaiset fasiliteetit siellä nykyään on...ei ole tullut sielläpäin käytyä aikoihin. Onko esim oluenmynti miten järkätty?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.05.2015 klo 22:11:03 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1582 : 08.05.2015 klo 22:50:44 |
|
Tulossa kohta (kiiirastorstaina 14.5.) Ilves vs. HIFK Tammelassa. Minkälaiset fasiliteetit siellä nykyään on...ei ole tullut sielläpäin käytyä aikoihin. Onko esim oluenmynti miten järkätty?
Kaksi eri pubia, joista toinen on siinä päädyssä, johon HIFK-kannattajat sijoitetaan.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1583 : 08.05.2015 klo 22:57:33 |
|
Kaksi eri pubia, joista toinen on siinä päädyssä, johon HIFK-kannattajat sijoitetaan.
Hyvältä kuulostaa. Kiitoksia! 
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1584 : 08.05.2015 klo 23:10:31 |
|
Todella maistuva voitto tänään - ensimmäinen sellainen liigassa 19 vuoteen. Kyllä näistä vaan saa hyvän mielen koko viikonlopuksi. Nousu tuli sen verran erikoisesti, että kauteen ja liigatunnelmaan on tullut lämmettyä tavallista hitaammin. Tämän pelin jälkeen ei kyllä ole enää sitä ongelmaa. Torstaina saadaan vielä IFK Tammelaan, niin onhan tää ny hianoo hommaa.
Pelissä on vielä paljon kehitettävää, mutta kyllä meillä liigatason joukkue on, jos sitä joku epäili. Hila oli tänään epätyypillisen pihalla, mutta normaalitaso on hyvä. Puolustukseen saadaan vakiinnutettua ykkösavaus kunhan kaikki palikat saadaan terveiden kirjoihin. Keskikentälle alkaa olla mukavasti vaihtoehtoja. Hyökkäyspäässä materiaali on kyllä edelleen ohut, joten toivottavasti Libanonin kaveri osoittautuu vahvistukseksi.
Erityismaininta Mäkijärven loistavalle erikoistilanneosaamiselle. Liigaa on viime vuosina tullut seurattua sen verran vähän, etten tiennytkään sieltä löytyvän tuollaisella potkutekniikalla varustetun kaverin. Mäkijärven kulmista ja vapareista tullaan tekemään tällä kaudella monta maalia.
|
|
|
|
|
Ormu
Poissa
Suosikkijoukkue: Kenkäkauppias
|
 |
Vastaus #1585 : 08.05.2015 klo 23:16:40 |
|
Seuraavat neljä peliä onkin sitten 10 päivän sisällä ja Kekekin sanoi tuossa lehdistötilaisuudessa, että kaikkia pelaajia mitä joukkueesta löytyy tullaan käyttämään. Ihan jännää hommaa ja mielenkiintoista nähdä miten kierrätetään.
Libanonin ihme näytti tosiaan ihan pätevältä, vaikka tuossa ei vielä hirveästi kerennyt taitojaan esittelemään.
|
|
|
|
|
Maccarone
Poissa
|
 |
Vastaus #1586 : 08.05.2015 klo 23:16:58 |
|
Liigatason meininkiä. Laskin itse, että tappio tästä ja Mäkelän Leenalle olisi haettu poikkeuslupaa veikkausliigajoukkueen valmentamiseen. Poikkeuslupa haetaan siis vasta seuraavan kotipelin jälkeen...
|
|
|
|
|
ratina
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1587 : 08.05.2015 klo 23:17:48 |
|
Liigatason meininkiä. Laskin itse, että tappio tästä ja Mäkelän Leenalle olisi haettu poikkeuslupaa veikkausliigajoukkueen valmentamiseen. Poikkeuslupa haetaan siis vasta seuraavan kotipelin jälkeen...
Leena klaaraa senkin.
|
|
|
|
|
Maccarone
Poissa
|
 |
Vastaus #1588 : 08.05.2015 klo 23:21:31 |
|
Kaveriksi siihen Pave Nikkilä tai suihkussa lempinimen Pitkä saanut Kaario, niin ihan sama kuka pelaa ja pallo liikkuu.
|
|
|
|
|
super posso
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1589 : 08.05.2015 klo 23:38:09 |
|
Hyvää meininkiä milflandiassa KTP:n katsomossa. Saatiin hienoa tukea IPA-junnuilta. Superjunnut vauhdissa! (Ja seura vaihdossa) https://instagram.com/p/2blgYsSRy1/
|
|
|
|
|
1931
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1590 : 09.05.2015 klo 00:30:06 |
|
 Hieno tunne oli saada voitottomuuden apina selästä. Kiitokset koko joukkueelle ja torstaina sitten HIFK:iä kuonoon!
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1591 : 09.05.2015 klo 01:15:11 |
|
Kaksi eri pubia, joista toinen on siinä päädyssä, johon HIFK-kannattajat sijoitetaan.
Ja sitä anniskelualuetta varmaan levitetään sinne päätyyn?
|
|
|
|
|
maatiaiskissa
Poissa
|
 |
Vastaus #1592 : 09.05.2015 klo 04:00:47 |
|
Pleijofsit ovat alkaaneet, tämän oven takana on ilves
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1593 : 09.05.2015 klo 07:10:07 |
|
Ilves VS. HIFK helatorstaina Tammelassa - palvelukartta ja ennakkoinfoTuolla on kartta mistä löytää Nakkifakiirin. Hieno voitto!! Tunteet meni pelin aikana laidasta laitaan. Onko Jonne antanut vapaa potkuja tällä kaudella? Viime kaudella ampu oikeelta hienoja maaleja vasurilla. Tilausta olisi tälle kaudelle samanlaista. Jee!
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1594 : 09.05.2015 klo 07:40:22 |
|
Puolustukseen saadaan vakiinnutettua ykkösavaus kunhan kaikki palikat saadaan terveiden kirjoihin. Miten tämä parissa ekassa pelissä pelannut ykkösavaus saadaan pärjäämään kentällä?
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #1595 : 09.05.2015 klo 11:24:27 |
|
Oli kyllä todella epätodellinen fiilis, kun sai lukea jostain random twitteristä Ipalla olevan joku uusi kaveri kokoonpanossa. Ei mitään uutista tai virallista tiedotetta, kuin myöhemmin tullut kokoonpanoluettelo. Miehestä itsestään ei ehtinyt saada oikein mitään kuvaa, mutta aika näyttää. Tarkemmin seuraava kuukausi. Siinä tuore uutinen uudesta kaverista. Ilves on tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen Libanon maajoukkuepelaaja Mohamad Kdouhin kanssa. Sopimukseen sisältyy kuukauden koeaika. 22-vuotias hyökkääjä pelasi viime kaudella Liettaun pääsarjajoukkue Suduvassa ja teki 11 sarjamaalia. Kdouh oli pikahälytyksellä Ilveksen kokoonpanossa heti eilen perjantaina, kun Ilves haki upean vierasvoiton Vaasasta. VPS kaatui numeroin 2-3 (1-1) ja Kdouh tuli vaihdosta kentälle 71. minuutilla. Kdouhin kotidebyytti Ilves-paidassa tapahtunee tulevana torstaina, kun HIFK saapuu Tammelan stadionille. Kdouh pelaa Ilveksessä numerolla 93.
lves - HIFK helatorstaina 14.5. klo 14:00 Tammelan stadionilla! Portit auki klo 13:00. Liput: Aikuiset 15 €, opiskelijat ja eläkeläiset 12 €, 7-15-vuotiaat 5 €. Alle 7-vuotiaat ja kausikorttilaiset ilmaiseksi. Ottelutapahtuma Facebookissa. https://kotisivukone.fi/app/www/ilves.jalkapallo3.kotisivukone.com/uutiset.html?597
|
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #1596 : 09.05.2015 klo 14:07:49 |
|
Kdouh on muuten ensimmäinen libanonilaispelaaja Veikkausliigassa. Toki on sitten ollut Oscar Geagea kaksoiskansalaisuuden kautta.
|
|
|
|
|
Jalitsumies
Poissa
Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni
|
 |
Vastaus #1597 : 10.05.2015 klo 12:31:06 |
|
Helatorstaina paukkuu yleisömäärässä 4000 rikki. Tämän saa ottaa talteen.
|
|
|
|
|
sarzen
Poissa
|
 |
Vastaus #1598 : 10.05.2015 klo 17:42:26 |
|
Oli kyllä todella epätodellinen fiilis, kun sai lukea jostain random twitteristä Ipalla olevan joku uusi kaveri kokoonpanossa.
Sama. Toivotaan, että on pelimies.
|
|
|
|
|
Ben
Paikalla
|
 |
Vastaus #1599 : 10.05.2015 klo 17:51:18 |
|
Mitkä tämän jätkän meriitit siellä Libanonin maajoukkueessa ovat? Ilveksen sivuilla puhutaan vain maajoukkueesta eikä mitään ottelumääristä.
Ei kai vaan "yksi peli vaihdosta 81.minuutilla jossain B-joukkueiden höntsyssä"
Vepsu-pelissä ei oikein saanut vielä kuvaa miehestä.
|
|
|
|
|
|
|
|