FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.10.2025 klo 20:31:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 66
 
Kirjoittaja Aihe: PS Kemi 2015 - OOTSIN JOHDOLLA VEIKKAUSLIIGAAN!  (Luettu 292795 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #100 : 10.12.2014 klo 09:40:22

Vahva jääpallotausta oli myös omapäisellä ja tiukalla KePS:n valmentajalla Juhani "Jimmy" Myllyojalla. Hänestä ei ole noiden menestysvuosien jälkeen paljon kuulunut Kemin puolessa? Lehtiinhän kyllä kirjoitteli kolumneja jossain vaiheessa.

notta eikös betoni aseman hoitaja muuttanut ouluun jo 80-luvulla ja vaikuttaa ummartaakseni täällä edelleenkin.
muistan kuulleeni jostain miguli juntusen järjestämästä "muilutuksesta" jonka jälkeen nosti kytkintä tjsp - lieneekö urbaani legenda sitä tiedä en...

Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #101 : 21.12.2014 klo 18:37:35

Lainaus
The third Finnish team that has confirmed to scout the SoccerViza Combine is PS Kemi Kings, former home of SoccerViza standout Joey Spivack. Kemi will send head coach Tommy Taylor to look for new talent to help them continue their ascension up the Finnish ladder. Having won the promotion race from Finland's third flight this past season, the team will begin play in the Ykonnen, Finland's second flight, next year.

http://www.soccerviza.com/soccerviza/readnews.aspx?id=466

Taylorin Tommy menossa helmikuussa jenkkeihin tarkkailemaan pelaajia.
Aragones

Poissa Poissa


Vastaus #102 : 22.12.2014 klo 21:42:50

Lisää ulkokuntalaisia? Eikö niitä ole jo?
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #103 : 29.12.2014 klo 20:50:04

Pari uutta sopparia! Ylos

www.kemi.fi/pskemi
Happis

Poissa Poissa


Vastaus #104 : 29.12.2014 klo 23:16:24

Kuka se toinen on Jannen lisäksi?
jester

Poissa Poissa


Vastaus #105 : 29.12.2014 klo 23:35:00

Kouyate :D Näytöt oli ainakin kovat loppukaudesta.
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #106 : 29.12.2014 klo 23:37:42

Jahas. Ensin oli Bitsindou, sitten tuli vielä Saarinen ja nyt Turpeenniemi. Eipä jää ainakaan oikean laitapakin tontista kiinni :)
« Viimeksi muokattu: 29.12.2014 klo 23:46:57 kirjoittanut lindros »
NoNiin

Poissa Poissa


Vastaus #107 : 30.12.2014 klo 16:29:51

Lasketaan 1+1?
Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #108 : 01.01.2015 klo 04:09:20

Kuka se toinen on Jannen lisäksi?
Ben Kouyate, jo viime kaudelta tuttu pelimies.

Mielestäni ihan hyviä kiinnityksiä näin vuoden 2014 päätteeksi Turpeenniemi ja Ben. Kouyaten esityksille on helppo naureskella, mutta kyllä näytöt kentällä plussan puolelle taisivat jäädä. Debyytissä JBK:a vastaan pelasi ottelun lopun ja asenne oli kohdallaan. Ylivieskassa täydet 90 minuuttia ja kuuleman mukaan ihan miehekäs esitys myös siellä. OPS-pelissä sitten se kaikkien mieleen jäänyt surkea puolituntinen, mutta olihan se todella vaikea paikka tulla kentälle. Potentiaalia kyllä löytyy ja toivottavasti se saataisiin työstettyä kaverista esiin jo ensi kesänä.

Turpeenniemi on myös mielenkiintoinen nimi. Kaikille tuttu RoPS:n avauksesta, mutta kaksi edellistä kautta mennyt "tutkan alapuolella" Ruotsissa. Boden toki vähintäänkin Kakkosen kärkipäätä, jos Suomeen haluaa verrata. Talvellahan Kemikin pelasi kaksi harjoituspeliä Bodenia vastaan ja hävisi molemmat. Eli ei se ex-jääpalloilija mitään puulaakia siellä Ruotsissa ole pelannut. Luulisi näyttöhaluja myös löytyvän, kun meinaa Ykkösen pelikentille paluun tehdä. Onnistuessaan voi olla aivan loistava haku, kuten toki kaikki muutkin tähän mennessä julkaistut hankinnat. Eiköhän ne pelaajatkin tavalla tai toisella jakaannu tasaisesti kaikille pelipaikoille kevään aikana.
« Viimeksi muokattu: 01.01.2015 klo 04:13:23 kirjoittanut Takakentän Beckham »
voseli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski


Vastaus #109 : 01.01.2015 klo 15:18:52

Turpeenniemi oli Bodenissa tosiaan vakioavaajia ja pelasi täydet minuutit 22 ottelussa, ollen neljästä ottelusta poissa.
Muhammet Yavuz

Poissa Poissa


Vastaus #110 : 01.01.2015 klo 20:21:31

Jonte Smith yrittää päästä MLS:ään http://bit.ly/1Af0uDM
CarlesP

Poissa Poissa


Vastaus #111 : 02.01.2015 klo 18:28:49

Kouyaten esityksille on helppo naureskella, mutta kyllä näytöt kentällä plussan puolelle taisivat jäädä.
Itse odotan vähän parempia esityksiä muualta raahattavilta pelaajilta. Nyt kumminkin pelataan korkeammalla sarjatasollakin kuin viime vuonna.
Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #112 : 02.01.2015 klo 19:03:43

Itse odotan vähän parempia esityksiä muualta raahattavilta pelaajilta. Nyt kumminkin pelataan korkeammalla sarjatasollakin kuin viime vuonna.
Niin, yleisöllähän on ja saa olla aina oma mielipiteensä pelaajista. Uskoisin, että jotain on myös valmennusjohto pelaajassa nähnyt, kun ensi kaudella kyseinen kaveri joukkueessa jatkaa. Itse olen Kouyaten peliesityksiä nähnyt alle kahden pelin verran, etkä sinäkään varmaan sen enempää. Eiköhän PS Kemi tiedä mitä saivat, Ben on kuitenkin elokuusta alkaen näyttänyt myös harjoituksissa osaamistaan. Vaikka Ykkösessä pelataan, niin ei sinne avauskokoonpanon taakse kuitenkaan ole mitään valmiita huippunimiä tulossa. Ainakaan kovin montaa.

Eikä Kouyatea ole mistään "raahattu". Ihan omatoimisesti tuli Viikingeistä (Ykkösestä) Kemiin hakemaan pelipaikkaa. Mielestäni nuorelta mieheltä ihan rohkea veto.
jester

Poissa Poissa


Vastaus #113 : 02.01.2015 klo 20:24:38

Se ei lisää uskoa, että ei vähäisten Kemi näyttöjen lisäksi saanut peliaikaa umpisurkeassa Viikinkeissäkään. Toki rinkissä on hyvä olla nuoria ja Suomen passin omaavia kavereita.Toivottavasti osoittaa minunkin epäilyni tasosta vääräksi. Ylos
Kouyate on muuten omien sanojensa mukaan West Hamin Kouyaten serkku, että siihen nähden ainaki on potentiaalinen :D

Turpeenniemi sen sijaan vaikuttaa erittäin hyvältä haulta Ylos

Sinällään kyllä on melko hyvä tilanne kun katsoo soppareiden määrää(19). Ainoastaan huutaa muutamaa täsmävahvistusta.
« Viimeksi muokattu: 02.01.2015 klo 20:59:48 kirjoittanut jester »
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #114 : 04.01.2015 klo 20:19:33

Tilanne on kohtuullisen hyvä tässä vaiheessa. Todellakin huutelee täsmävahvistuksia ainakin kolme. Toppariosastolle, keskikentälle ja kärkeen...ainakin.
KeminPS

Poissa Poissa


Vastaus #115 : 04.01.2015 klo 21:50:25

Mikähän tilanne OP Niskasen sopparin kanssa on? Kemi kuitenkin ilmoitti kiinnostuksesta Lounais-Lapissa yhtäaikaisesti Saarisen kanssa. Saarinen kuitenkin on sopparin tehnyt jo aika päiviä sitten...
Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #116 : 05.01.2015 klo 03:35:43

Se ei lisää uskoa, että ei vähäisten Kemi näyttöjen lisäksi saanut peliaikaa umpisurkeassa Viikinkeissäkään.
Sinnekin taisi mennä kesken kauden. Eikä minulla siis ole mitään tarvetta selitellä Kouyaten tekemisiä, vaikka siltä voi vaikuttaa :D

Tilanne on kohtuullisen hyvä tässä vaiheessa. Todellakin huutelee täsmävahvistuksia ainakin kolme. Toppariosastolle, keskikentälle ja kärkeen...ainakin.
Kärkeen? Tähän olisi mielenkiintoista kuulla perusteluja, jos nyt oletetaan, että esim. Jontea ei saada "myytyä".

Mikähän tilanne OP Niskasen sopparin kanssa on? Kemi kuitenkin ilmoitti kiinnostuksesta Lounais-Lapissa yhtäaikaisesti Saarisen kanssa. Saarinen kuitenkin on sopparin tehnyt jo aika päiviä sitten...
Voihan siellä sopimus olla jo toimiston pöydällä allekirjoitettuna, mutta ei vielä ole syystä tai toisesta julkaistu.

Samaa mieltä edellisten kanssa tämänhetkisestä joukkueesta. Sopimuspelaajien määrässä ollaan tällä hetkellä kärkipäätä Ykkösen porukoista. Myös laadullisesti joukkue uudet vahvistukset mukaanlukien vaikuttaa hyvältä. Nyt vain odotellaan helmikuuta ja ensimmäisiä harjoituspelejä. Vähintäänkin yhtä tai kahta isoa sopparia minäkin odotan innolla, aikaahan toki vielä on. Voisi kuvitella, että viime kauden avauskokoonpanoon luotetaan edelleen, mutta ainakin puolustuksen keskustaan kelpaisi "iso nimi". Maalivahdin tontillekaan todellinen vahvistus ei olisi pahitteeksi (Jusan lasken tällaiseksi). Keskikentälle sitten jokunen kaveri haastamaan avauksen jätkiä.
« Viimeksi muokattu: 05.01.2015 klo 03:38:59 kirjoittanut Takakentän Beckham »
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #117 : 05.01.2015 klo 21:30:15

Ensinnäkin eikös tuo Jonte ollut menossa jonnekkin ja tulisi mahdollisesti loppukaudesta sekoittamaan pakkaa. Ja toiseksi riittääkö enään fyysisyys ykkösessä. Aika heikko oli loppukausi pojalla kun alkoi oikeat pelit. Viimeiseen kuukauteen ei maaliakaan. Jovovic oli selkeästi paras hyökkääjä kovissa peleissä.
Siimahäntä

Poissa Poissa


Vastaus #118 : 06.01.2015 klo 00:33:38

Iso menetys tuo Tommyn jääminen kotiseudulle mutta entinen apuvalmentaja kyllä saa nyt näytön paikan ja hoitaa kauden varmasti kunnialla.
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #119 : 06.01.2015 klo 00:50:27

^
Uutinen
PS Kemiä kaksi kautta menestyksekkäästi luotsannut englantilainen Tommy Taylor pyysi maanantaina vapautusta sopimuksestaan henkilökohtaisiin syihin vedoten. Taylor kertoo, että tällä hetkellä kotitilanne ei salli hänen matkustamistaan kaudeksi Suomeen.
Taylor on syntyneestä tilanteestä erittäin pahoillaan ja sanoo ratkaisun olleen luonnollisesti vaikean. Hän on vaimoineen viihtynyt Kemissä hyvin ja kaupunki säilyy hänen sydämessään aina. Taylor sanoo seuraavansa edelleen PS Kemin tekemisiä tarkasti ja toivoo voivansa auttaa Kemiä suhteillaan jalkapallomaailmassa jatkossakin.

Taylor uskoo, että hänen apunaan kaksi vuotta ollut Jari Åhman ja apuvalmentajaksi tuleva joukkueen kapteeni Tuomo Könönen ovat erittäin osaavia valmentajia ja pystyvät varmuudella valmentamaan Kemille hyvän kauden Ykkösessä. Taylor kertoo kahden vuoden aikana huomioineensa Åhmanin kyvyt valmentajana, sekä Könösen johtajaominaisuudet menneen kauden aikana.

PS Kemin puheenjohtaja Antti Pasasen mukaan valmentajavaihdos oli tarkoitus ajoittaa vasta ensi vuodelle, mutta nyt aikataulua jouduttiin aikaistamaan.
-PS Kemi toivottaa Tayloreille parasta jatkoa elämässään ja uskon, että muutoksessa voi olla myös positiivinen vire, Pasanen toteaa.

www.kemi.fi/pskemi

Prkl! :(
Takakentän Beckham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins


Vastaus #120 : 06.01.2015 klo 01:19:33

Mitä helvettiä :( :( :(
Siimahäntä

Poissa Poissa


Vastaus #121 : 06.01.2015 klo 01:26:42

Kaikki kääntyy vielä parempaan suuntaan sillä Tommyllä jäi sydän Kemiin ja hoitaa etänä hommia. Tuleva valmentaja on varmasti omaksunut Tommyn metodit ja maustaa niitä omilla uusilla metodeilla joten lopputulos riittänee sijoille 5-8 ykkösessä.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #122 : 06.01.2015 klo 04:29:17

Mielenkiintoista nähdä kuka on päävalmentaja tällä kaudella. Se nyt olisi ihan katastrofi, jos joku ihan ummikko lähtee valmentamaan.
Riukulehto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen


Vastaus #123 : 06.01.2015 klo 04:47:24

Suoranaista hulluutta on, jos Åhman on tulevan kauden päävalmentaja. Mieheltä löytyy aikaisempaa päävalmentajakokemusta aikuisten puolelta Kuusamon Pallokarhuista ja FC-88:n kolmosessa pelanneesta joukkueesta.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #124 : 06.01.2015 klo 05:29:34

Suoranaista hulluutta on, jos Åhman on tulevan kauden päävalmentaja. Mieheltä löytyy aikaisempaa päävalmentajakokemusta aikuisten puolelta Kuusamon Pallokarhuista ja FC-88:n kolmosessa pelanneesta joukkueesta.

Vielä kun me puhutaan tässä joukkueesta, jonka on ennenkaikkea vältettävä tappioputket niin valmentajan on _pakko_ olla sellainen joka ne putket osaa katkaista.

 
Sivuja: 1 ... 4 [5] 6 ... 66
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa