FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.02.2026 klo 14:24:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 66
 
Kirjoittaja Aihe: PS Kemi 2015 - OOTSIN JOHDOLLA VEIKKAUSLIIGAAN!  (Luettu 293123 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
makmana

Poissa Poissa


Vastaus #700 : 13.07.2015 klo 14:30:36

Minkä paikan pelaaja tämä Ben Thurling on?
Keskikenttä.
Sösse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #701 : 14.07.2015 klo 22:14:05

:)

"PS Kemi Kings

PS Kemin Ville Moilanen 16-v on kutsuttu preseason-leirille Bradford Cityyn.

 Moilanen on nyt menossa kolmatta kertaa Bradfordiin. Edellisen kerran Moilanen leireili Bradfordissa pääsiäisenä, jolloin hyvät näytöt vakuuttivat U18-joukkueen valmentajat (mm. maali ja maalisyöttö) ja kutsu kävi nyt uudelleen. Moilanen leireilee Bradfordissa 15.-27.7. välisen ajan.

 U18-joukkue pelaa nyt preseason-kaudella useita harjoituspelejä mm. 18.7 vastaan tulee Leeds United."
Sösse

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #702 : 15.07.2015 klo 22:47:27

Huomiseen PK peliin Tsemppiä koko joukkueelle! :)
futiskoutsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tottenham,Tps,


Vastaus #703 : 16.07.2015 klo 12:35:53

Mistä Kemissä saa ps kaulahuivin?myykö joku kauppa,matsissa vai joku muu?kiitos tiedosta
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #704 : 16.07.2015 klo 12:44:52

Mistä Kemissä saa ps kaulahuivin?myykö joku kauppa,matsissa vai joku muu?kiitos tiedosta

Peleissä niitä on joskus myyty. Tästä muuten seuralle pieni pohdiskelun paikka: Onko tämänhetkinen tiedotus näiden myynnin suhteen riittävää? Tässä ainakin selkeästi yksi kaveri, jota tiedotteet eivät ole tavoittaneet. Vastaaavasti Futiskoutsille jatkokysymys, että mistä paikoista yritit tietoa hakea, vai yrititkö mistään?
futiskoutsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tottenham,Tps,


Vastaus #705 : 16.07.2015 klo 12:51:53

Ps:n kotisivuilta,mutta äkkivilkasulla en löytänyt kun nettiksupan.Ollaan nyt pohjoisessa ja koitetaan keretä illan peliin,mutta jos ei keretä niin Pitäs koittaa saada muualta.Kemissä kun viihdytään ainakin vkonlopun.Enkä tosiaan tiedä saako edes pelistä.
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #706 : 16.07.2015 klo 13:13:54

Pelissä "pääkanttiinista" pitäisi löytyä, mutta jos ei, niin seuran toimistolta Meripuistokatu 14
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #707 : 16.07.2015 klo 19:30:32

Eli nämä neljä peliä meni nyt sitten 1-2-1. Ei se huono ole, mutta olisi voinut parempikin olla. Kun kerran kärjessä ollaan vielä tämänkin nelikon jälkeen, niin pakko siihen on olla jollain tasolla tyytyväinen.

Ehkä enemmän harmittaa se, että PS Kemi ei meinaa saada maaleja aikaan näitä kovempia joukkueita vastaan - laskettakoon nyt myös AC Oulu siihen mukaan. Kauden parissa ensimmäisessä tätä viisikkoa vastaan PS Kemi teki kolme maalia kummassakin, mutta sen jälkeen seitsemässä pelissä on jääty kolmesti nollille (kahdesti kotona) ja neljä kertaa tehty yksi maali. Toki kun saldo siitä huolimatta noista seitsemästä pelistä on 2-2-3 niin se on pirun kova pistepotti tuollaisella maalimäärällä.

Loppukausihan on nyt sitten peli joka viikonloppu eikä muuten yhtään peliä. Viisi seuraavaa tulee olemaan taas sellainen spurtti, jossa PS Kemillä on paikka osoittaa olevansa oikeasti astetta parempi kuin "ynnä muut" - AC Oulu vieraissa nyt on yksi helvetti ja hävitty etukäteen jo aikoja sitten, mutta ruotsalaisista kotona pitäisi kyllä raapia minimissään kuusi pistettä ja putoamistaistelun porukoilta vieraissa mieluummin ainakin neljä. Jazz ja MP ovat kotonaan voittaneet yhteensä 14 pelistä kolme mutta nämä kaikki kolme voittoa ovat tulleet kärkikuusikkoa vastaan.
« Viimeksi muokattu: 16.07.2015 klo 19:36:06 kirjoittanut KipeKemi »
Liebo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: vaihteleva - yleensä sarjakärki


Vastaus #708 : 16.07.2015 klo 22:13:20

PS Kemingrad - Viipurin Pallokerho ottelun tilannekoostetta.
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #709 : 16.07.2015 klo 23:35:30

Sellainen tuli tuosta PS Kemi - PK-35 "ottelusarjasta" mieleen, että saa kyllä PS Kemi olla todella tyytyväinen neljään pisteeseen. Näissä kahdessa pelissä molemmissa kotijoukkueelta laitettu pelaaja punaisella suihkuun ja molemmissa PK-35 onnistunut viemään peliä, onnistumatta kuitenkaan maalinteossa. PK-35 olisi aivan ehdottomasti ansainnut tämän 180 minuutin aikana edes yhden maalin, mutta juuri tällaisten "vääryyksien" takia PS Kemi tuolla kärjessä onkin. Ja se jos joku on merkki joukkueen venymiskyvystä. Tästä on hyvä jatkaa sitten syyskuussa.
futiskoutsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: tottenham,Tps,


Vastaus #710 : 17.07.2015 klo 11:08:28

Kiitos vastanneille.Huivi napattiin PS;n toimistolta ystävälliseltä naiselta.Kyseinen henkilö sanoi että pitäs löytyä myös matseista.
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #711 : 17.07.2015 klo 11:55:16


Olen täysin eri mieltä KipeKemin kanssa PS Kemin saavutuksista tällä kaudella.
Jokatapauksessa Kemin peli on alkanut hieman yskähdellä viime aikoina. Toivotaan että on vain tilapäinen ilmiö. Joukkuepeli on aina kasvutarina kauden aikana. Kemin joukkue on oppimaton olemaan kokoajan sarjakärjessä
Vastustajat ovat alkaneet seuraamaan Kemin otteita aivan eri lailla kun alkukaudesta kun Kemi johtaa edelleen sarjaa.
Kemi voittaa tämän sarjan jos pystyy löytämään pari muuta pelitapaa kuin tuo pelkkä vastahyökkäyspeli - vastustajat ovat skautanneet tuon pelitavan mutta se ei kuitenkaan tarkoita että sillä ei voi edelleen voittaa. Pitää vaan löytää toinen ryhmitys pelata, jotta vastustaja ei ennalta pysty laatimaan taktiikkaa kuten PK eilen onnistui. Eilisessä pelissä olisi pitänyt pelata enemmän keskeltä vaikka toisen laitapelaajan voimin - Sinne se tila syntyi kun PK puolusti laidat kahden pelaajan ja välillä kolmen pelaajan voimin.
Juuri tuosta vaihtoehtoisesta pelitavasta nähtiin näytteitä yksi puoliaika FC Jazzia ja TPSaa vastaan joissa vastustajilla ei ollut mitään jakoa ensimmäiseen puoleen tuntiin ja niissä peleissä melkein kaikki maalit tehtiin pelitilanteista ei erikoistilanteista.
Kannatan itse TPSaa ja katsoin juuri tuon pelin netistä - voin kertoa teille että PS Kemi ansaitsi voittonsa.
Minun mielestä tuo peli oli liigatason peli ja toisella jaksolla TPS haastoi Kemiä todella hanakasti vajaalla pelaten. Kemi vetäytyi kyllä tuossa vähän turhaan ja antoi tilaa TPS:lle.


1. Ensinnäkin PS Kemi olisi voinut voittaa PK:n Vantaalla enemmän kuin 1-0. paikkoja oli 4 maaliin. Siinä pelissä numerot mairittelevat PK:ta.
2. Vantaan pelissä PK pyörittää peliä hitailla syötöillä pääasiassa keskialueella koko ajan lyhytsyöttöpelillä. Kun PK tulee viimeiselle komannekeselle - menee heidän peli vaikeaksi ja tähän juuri PS Kemi iski ja se toimi Vantaalla todella hyvin.
3. Joudutaan usein laukaisemaan rankkarialueen ulkopuolelta. Ei rankkarialueen ulkopuolelta tulleet laukaukset ole vaarallisia! tilastojen mukaan niistä vain 5% menee maaliin(tästä vähennetään vaparit tietysti pois, mutta pelitilanne maalit)
4. PK:n heikkous on juuri tuo pelkkä "lyhytsyöttöpeli" ja puuttuva "vastahyökkäyspeli". Jalkapallossa ei pärjää koko kautta pelkällä yhdellä tavalla pelata.
5. PK voisi olla nousuijakanditaatti no.1 jos peliin löydetään lisää variaatioita myös nopeisiin lähtöihin omasta päästä - pelkästään tuota "lyhytsyöttöpeliä"
6. PK:n pelaajat eivät yksinkertaisesti pysty pelaamaan PS Kemin tyylistä "tempofutista" jossa mennään molempiin suuntiin nopeaa. Heidän pelaajat ovat auttamattomasti liian hitaita lähtemään vauhdikkaasti hyökkäämään.
7. Hyvin rakennetut joukkeet pelaavat aina niillä vahvuuksilla, jotka heidän pelaajilla ovat.
8. PK:n pelaajat ovat näppäriä pallon kanssa mutta peli ei silti näytä kovinkaan vaaralliselta, kun se on niin hirvittävän hidasta. Vastustajan on melko helppo ryhmittyä siten että hyökkäysalue (viimeinen kolmannes) on tiivis. Sinne ei pääse "lyhytsyöttöpelillä"

Katsoin eilisen PS Kemi - PK 35 pelin netistä
9. Nostan Kuqille ja PK:lle hattua pelisysteemin muuttamisesta PS Kemiä vastaan eliminoiden heidän vastahyökkäykset eka jaksolla lähes kokonaan.
10. PK onnistui eliminoimaan PS Kemin nopeat lähdöt kokonaan osin tuomarinkin avustuksella
11. Stewart ei kaikesta huolimatta onnistunut laidallaan kovin hyvin mutta Ions oli jälleen hyvä mutta kaltoin kohdeltu
11. Kuqi oli selvästi antanut ohjeet, että Ions ei saa päästä juoksemaan laidasta pallon kanssa. jos pitää rikkoa niin rikotaan! Jokainen katsoja näki, että Ions koki laidalla isoja vääryyksiä. Kaveri joka pelasi Ionsia vastaan ei katsonut edes palloa vaan tarkoituksella törmäsi pelaajaan vaikka varoituksen uhalla. Ainakin kaksi selvää tilannetta ekalla puoliajalla, joista jopa kortin paikka ainakin sen tuomarin linjan mukaan mitä tuomari Kalle noudatti PK:n hyväksi
12. Minusta näytti siltä että, pääkaupunkiseudun joukkue haluttiin voittavan tämä peli! en tietenkään voi tietää varmaksi mutta niin selviä vihellykset olivat! tilastojen mukaan kotijoukkuetta suositaan vapareissa!
13. Juuri eka jakso oli puoli tuntia täydellistä PK:n hallintaa ja pääsivät hyviin tekopaikkoihin ja yksi maali olisi hyvinkin voinut tulla PK:n eduksi. PK:n akilleen kantapää on hidas pallon siirtely jossa he onnituivat pelin alussa hyvin.
14. Pitää kuitenkin muistaa, että PS Kemiä vastaan kotona maalin teko on todella vaikeaa - en kuitenkaan yllättynyt että PK ei onnistunut tekemään maalia hyvistäkään paikoista!
Jos PK olisi onnistunut maalin teossa - peli olisi muuttunut täysin erilaiseksi ja eikä olisi ollenkaan varmaa että PK olisi pystynyt pitämään johtonsa ja olisiko Kabyn ulosajoakaan tullut toisella jaksolla.
15. PS Kemin peliä on leimannut viime aikoina pelin vaihtelut ottelun aikana. Tässäkin pelissä eka puoli tuntia hanurista ja sen jälkeen ennen Kabyn ulosajoa peli näytti taas kääntyvän PS Kemille. Toisen puoliajan ekalla vartilla alkoivat saada laidoista palloa syvälle ja sieltä keskityksiä. Näytti että PK olisi vähän väsähtänyt hyvän eka puoliajan jälkeen.
16. Lopulta PS Kemin voittomaali oli lähempänä kuin PK:n maalipaikat lopussa.
17. Sasa tekee 9 maalia 10:sta yrityksestä, johon pääsi keskityksestä täysin vapaana keskeltä  puskemaan - nyt maalivahtia päin.
18. Tuomarityöskentely aivan käsittämätöntä. En ole ennen arvostellut tuomareita näin mutta nyt on asiaa:
     * Oliko Kabyn tekemät rikkeet noin suuria että ulosajo tarvittiin????? oli ne rikkeitä mutta ulosajo!!
     * Vaparit vastustajalle noista tilanteista olivat jollain tavalla perusteltuja mutta ei mun mielestä kortit
     * eka varoitus tuli kun Kaby piti palloa taitavalla tavalla hallussaan(on muuten hieno eka kosketus palloon). Hidastuksesta näkee selvästi että lähellä ollut PK:n pelaaja ei tiennyt mitä taitava Kaby tekee. Kaveri sulki silmät että Kaby ei lähde juoksemaan pysytyyn tuosta tilanteesta. Kuqi oli selvästi antanut ohjeet siitä, että Kaby ei saa päästä pallon kiinni kovin pitkäksi ajaksi. Kaby harhautti täysin vastapelaajan "iltapäiväkahvelle" ja samalla hänen kyynärpää osui vastapelaajaa päähän tahattomasti. Säännöt sanoo että pelaajan pitää huolehtia käsistään että ne eivät osu palloon eikä vastustajaan. Kyynärpää osui vastustajaan. Tilanteesta vapari aiheellinen mutta korttia ihmettelen. Ei tuossa ollut mitään tekemistä vahingoittamisen kanssa. Ei noin taitava ja nopea pelaaja pallon kanssa tarvitse kyynärpäitä puujalkaisten pelaajien ohittamiseen! Juuri noiden kavereiden jalkanopeus pallon kanssa on aivan eri luokkaa.
    * Toista varoitusta voi myös ihmetellä. Kun hidastusta katsoo niin Kaby juoksee hitaasti palloa kuljettavan pelaajan rinnalla tilanteessa jossa pelaaja kaatuu.Ei säännöt kerro, että kaatuva pelaaja saa hyödyn? Vaparikin tuosta voisi olla kyseenalainen mutta sitten vielä varoitus. Ennen tilannetta PK:n pelaaja lähti kiertämään toista Kemin pelaajaa ja Kaby pääsi rinnalle. Kabyllä ei yhtään liikettä kampin suuntaan. Huonolla tuomarilla tuosta vapari korkeintaan. HUOM. korkeintaan
    * KABY laitettiin suihkuun todella kyseenalaisin tuomaritoimin!
    * Ionsin kohtelu laidalla varsinkin eka puoliajalla - olisiko edellä kuvatun linjan mukaista antaa tilanteista vapari ja varoitus.
Mikään hirvittävä vääryys ei olisi ollut suora punainen kun vastustaja ei edes yritä palloa vaan tähtää pelaajan pystäyttämiseen. onko tuo pelaajan tilannekovuutta? Säännöt sanoo että tilannekovuudeksi katsotaan olkapääolkapää kontaksi jossa voimakkaampi voittaa.
Selviä tilanteita tuomittiin niin paljon PK:n hyväksi, että en usko että olisi vaan sattumaa - vaan PK:n haluttiin voittaa tämä peli etukäteen.
19. Tällä tasolla ja kun vielä taistellaan noususta pitäisi olla "puolueeton" tuomari. Eilen nähtiin kaikkea muuta kuin yhtenäisen linjan mukainen tuomari - oli peli sovittu etukäteen tai ei
     

 


 
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #712 : 17.07.2015 klo 12:44:43

Olen täysin eri mieltä KipeKemin kanssa PS Kemin saavutuksista tällä kaudella.

Luin kyllä koko viestisi, mutta en ymmärtänyt, että millälailla eri mieltä. Kun kerran tilastoja tunnet, niin kuinka yleistä on, että tuollaisella 0.57 tehdyn maalin keskiarvolla otetaan enemmän kuin piste per peli? Pidän aivan ehdottomasti PS Kemin kompastuskivenä kärkitaistelussa tätä tehtyjen maalien vähyyttä nimenomaan yhtään kovempia joukkueita vastaan. Esimerkiksi JJK on tehnyt kesä-heinäkuussa kovempia joukkueita vastaan aina _vähintään_ kaksi maalia.
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #713 : 17.07.2015 klo 13:18:45

Tällä tasolla ja kun vielä taistellaan noususta pitäisi olla "puolueeton" tuomari. Eilen nähtiin kaikkea muuta kuin yhtenäisen linjan mukainen tuomari - oli peli sovittu etukäteen tai ei
Kiitos analyysista, melko pitkälle samaa mieltä kaikesta. Välillä kun pelejä katsoo tietenkin värillisten lasien läpi mielipiteetkin saattavat olla mitä sattuu, mutta eilinen tuomaritoiminta aiheuttaa kyllä kysymyksiä. Aivan kuten "puolueeton" kirjoitti Kabyn ulosajo oli täysin käsittämätön ja pelin hengen vastainen, videolta jokainen voi nähdä että jälkimmäisessä tilanteessa Kaby tuskin edes koskee vastustajaan, joka sukeltaa vielä parin-kolmen sekunnin viiveellä...jos jollekin tilanteesta olisi kortti kuulunut, niin tälle kaatuilijalle. Muutenkin tuomari oli kovin vieraskorea ja jätti mm. useamman käsivirheen viheltämättä. Entäs se ensijakson tilanne, kun Ions lanataan kenttään rangaistusalueella - aika moni olisi osoittanut pallon pisteelle. Surkeinta tuomaritoimintaa miesmuistiin, loppuun pieni toive: toivottavasti Kalle Mäkinen ei tuomitse enää yhtään PS Kemin ottelua, koskaan!
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #714 : 17.07.2015 klo 15:42:05


KipeKemi, Olen eri mieltä siitä kommentista, että PS Kemi johtaisi jotenkin vääryydellä sarjaa.
Olet oikeassa että PS Kemi tekee vähän maaleja juuri tuo ka. kun sanoit. Enemmän voisivat tehdä!

Joukkuepelissä pelataan aina suhteessa vastustajaan ei sarjasijoituksen perusteella. Tämä sarja on niin tasainen että kuka tahansa voi hävitä kenelle tahansa - kuten Jazz voitti juuri PK:n.

Peli on peliä ja se ei ole aina oikeudenmukaista kuten mielestäni PS Kemi sai kokea eilen PK:ta vastaan.
Minusta PK ei kaikilta osin pelannut urheilullisista arvoista vaan heille lopputulos meni edelle - vain voitto kelpaa keinoja kaihtamtta - silloin pelaajat ovat valmiita tekemään koiruuksia kuten nähtiin Ionsia vastaan.

Jos tuollaiset keinot ovat sallittuja valmennuksessa niin silloin valmentajan moraalia voidaan kysenalaistaa .. ja jos tuollaiset törkeydet menee tuomarilta läpi - niin ollaan suossa pelaamisen kehittämisessä.
Se Jeng joka repi ja pelasi Ionsia vastaan - ei todellisessa tilanteessa ollut mitään jakoa Ionsia vastaan - ensimmäisellä askeleella jäi metrin taakse - voit kuvitella miltä pelaajasta tuntuu kun ohitetaan yhdellä askeleella ja peli on kuitenkin pakko voittaa niinhän heille on sanottu.

Lopputulos oli mielestäni oikeudenmukainen mutta tapa ei ollut!

PS.
Kannatan TPS:aa mutta en usko heidän kuitenkaan voittavan sarjaa.
Turussa PS Kemi teki kolme hienoa maalia ja TPS jäi täysin Kemin vaudista - joten osaahan ne maalejakin tehdä
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #715 : 17.07.2015 klo 16:14:53

KipeKemi, Olen eri mieltä siitä kommentista, että PS Kemi johtaisi jotenkin vääryydellä sarjaa.

Minusta sellainen joukkue, joka ei onnistu tekemään maaleja (eli ottelussa vähintään kaksi) kuin putoamistaistelun joukkueita vastaan kotonaan, ei kuuluisi missään sarjassa kärkeen. PS Kemillähän on tämmöinen putki ollut päällä kaksi ja puoli kuukautta (15.5. - 31.7.) eli 12 päivää vaille koko alkukauden. Mutta kuten kirjoitin, hienosti on PS Kemi venynyt noissa peleissä. Kuinka kauan joukkue tähän pystyy, että 0 tai 1 maalia tekemällä yhtään hankalammassa pelissä ( = kuka tahansa vieraissa tai ei-putoamistaistelun joukkue kotona) on sitten ihan toinen juttu. Näitä kotipelejä putoamistaistelun joukkueita vastaan on jäljellä 3/13 tälle kaudelle, eli ei niillä yksistään kärjessä pysy - puolustuskin kun on kuitenkin tuloksellisesti nyt yli puolet heikompi kuin puolustuksellisesti sarjan parhaalla.

Seuraava tilaisuus osoittaa tämmöisen putken olevan tilastoharhaa tarjoutuu sitten 1.8. Oulussa.
Kirves

Poissa Poissa


Vastaus #716 : 17.07.2015 klo 16:24:19

Kemi on kuitenkin kärkiporukoilta ottanut pisteitä tasaiseen tahtiin lukuunottamatta Jyväskylää vastaan. Sekin on korjattavissa kauden kolmannessa kohtaamisessa. Eikä minunkaan mielestä ole paskankaan merkitystä montako maalia teet pelissä jos teet yhden enemmän kuin vastustaja tai vähintään saman verran jos puhutaan ihan kärkipeleistä. Hieman olen kuitenkin eri mieltä Ionsin peliesityksestä eilen. Ei ole ollut ihan virkeimmillään omaan tasoonsa nähden viime aikoina. Ei pettänytkään ja se on totta että paljon poikaa revittiinkin ja pilkun arvoisesti jyrättiin kenttään kun Pk:n pelaajalla ei hyppysyöksyssään ollut mitään muuta tarkoitusta kuin vahingoittaa. Video kertoo kaiken. Ja tuomaritoiminnasta avauduin jo aiemmin...paska mikä paska!
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #717 : 17.07.2015 klo 16:29:27



Kauden loppu voi olla mielenkiintoinen. Mulla on sellainen tunne että TPS jää toiseksi tai kolmanneksi sarjassa  ja PS Kemi voittaa lopulta sarjan.

PS Kemin pitää päästä peleihin altavastaajana kuten kauden alussa tapahtui - silloin he voittavat tämän sarjan.
Pojilla taisi olla vähän paineita  asetelman takia PK:ta vastaan.
Osa osaavaa valmennusta, että saa pelaajat tekemään altavastaajan työt kentällä. Se on haastavaa..

Urheilun kovin juttu on voittaa ennakkosuosikkina ja helpoin on altavastaajana.
Altavastaajalta ei odoteta mitään, joten teet parhaasi ja annat kaiken.

Kun TPS lähti kauteen, useat sanoivat että ovat ennakkosuosikkeja ja he myös itse uskoivat siihen.
Kauden alku oli juuri tuon henkisen tilan takia vaikea kun ennakkosuosikkia aletaankin löylyyttämään mennen tullen.
Tahti muuttui PS Kemin tappion myötä - alettiin ymmärtää että on alettava antamaan kaikkensa peliin jotta pisteitä tulee.

KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #718 : 17.07.2015 klo 16:45:02

Voin tarjota vaikka jalluvedon siitä, että jos PS Kemi ei onnistu tekemään yhdessäkään noista 10 pelistä (siis EIF-VIFK-Jazz kotipelit poislukien missään) toista maalia, se ei tule sijoittumaan kahden parhaan joukkoon tällä kaudella.
Fred The Red

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!


Vastaus #719 : 17.07.2015 klo 17:03:43

Kipe se vaan jaksaa - vanhaa sanontaa mukaillen : "we don´t need enemies when we have friends like Kipe!" :(
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #720 : 17.07.2015 klo 20:02:07


Kyllä Kipe näin voi olla, että PS kemi ei tee monessakaan pelissä kahta maalia mutta jos oma pää pysyy puhtaana niin asiat ovat hyvin.

Totta puhuen PS Kemi tarvitsee ihanne kokoonpanon noihin kaikkiin kärkipeleihen jos aikoo voittaa sarjan ja myös rutkasti onnea.
Kaby ja Tshibasu ovat tärkeitä lenkkejä kokonaisuuteen joten jo heidän puuttuminen kokoonpanosta voi olla ratkaisevaa onnistumisen kannalta. Kaby huilaa mun tietääkseni yhden pelin kun ei saanut suoraa punaista vaan kaksi keltaista.
Voisi harkita myös valituksen tekemistä pelikiellosta, koska oli nuo mielestäni niin räikeitä tuomarivirheitä että oksat pois.
Tshibasu palaa varmaan pian kokoonpanoon?
KipeKemi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja


Vastaus #721 : 17.07.2015 klo 20:44:15

Kyllä Kipe näin voi olla, että PS kemi ei tee monessakaan pelissä kahta maalia mutta jos oma pää pysyy puhtaana niin asiat ovat hyvin.

Totta puhuen PS Kemi tarvitsee ihanne kokoonpanon noihin kaikkiin kärkipeleihen jos aikoo voittaa sarjan ja myös rutkasti onnea.
Kaby ja Tshibasu ovat tärkeitä lenkkejä kokonaisuuteen joten jo heidän puuttuminen kokoonpanosta voi olla ratkaisevaa onnistumisen kannalta. Kaby huilaa mun tietääkseni yhden pelin kun ei saanut suoraa punaista vaan kaksi keltaista.
Voisi harkita myös valituksen tekemistä pelikiellosta, koska oli nuo mielestäni niin räikeitä tuomarivirheitä että oksat pois.
Tshibasu palaa varmaan pian kokoonpanoon?

Se että oma pää pysyy puhtaana riittää kyllä hyvin sarjassa säikymiseen ja mahdollisesti jopa ylemmän puoliskon sijoitukseen, mutta ilman tehtyjä maaleja ei kyllä millään kärkeen. Kemi ei kuitenkaan ole pystynyt pitämään omaa päätä mitenkään erityisen hyvin puhtaana, aivan vasta JJK takoi sinne kolme häkkiä. Jopa VIFK onnistui tekemään maalin.
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #722 : 17.07.2015 klo 21:20:49


Kipe, JJK onkin todella hyvä kotonaan mutta pelaa vieraissa liikaa tasapelejä - Voitti tosin juuri Kemin Karihaarassa 0-1.

PS Kemille on hyvä että se tärkein peli onkin kotona syksymmällä. Antaa JJK:n poikien olla nyt tyytyväisiä.. kahteen voittoon
Onneksi siihen peliin Kemi pääsee altavastaajina huh huh - eiköhän tuostakin vielä hyvä tule.

Olen aika varma(99%) että siitä pelistä JJK lähtee Kemistä 0 pistettä rikkaampana. Toivotaan JJK pojille makoista paluuta kotimaisemiin kun koko kauden kalavelat on sitten maksettu. Ainakin se tuntuu JJK pojista pahalta kun juuri tuossa tullaan tod.näk ratkaisemaan koko sarja. ai jai ai jai ai ai ai
Kipe, kyllä kausi pysyy mielenkiintoisena ja olisihan karsijan paikkakin hyvä tulos nousijajoukkueelta?
puolueeton

Poissa Poissa


Vastaus #723 : 17.07.2015 klo 21:22:34


Win the right games!!!
lindros

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat


Vastaus #724 : 17.07.2015 klo 22:15:13


    * Ionsin kohtelu laidalla varsinkin eka puoliajalla - olisiko edellä kuvatun linjan mukaista antaa tilanteista vapari ja varoitus.
Mikään hirvittävä vääryys ei olisi ollut suora punainen kun vastustaja ei edes yritä palloa vaan tähtää pelaajan pystäyttämiseen. onko tuo pelaajan tilannekovuutta? Säännöt sanoo että tilannekovuudeksi katsotaan olkapääolkapää kontaksi jossa voimakkaampi voittaa.
Selviä tilanteita tuomittiin niin paljon PK:n hyväksi, että en usko että olisi vaan sattumaa - vaan PK:n haluttiin voittaa tämä peli etukäteen.

Itellä pisti samoin eka jaksolla silmään tilanteet, jossa Ions torpattiin vastaiskussa ihan varoituksen arvoisesti kumoon, eikä tilanteista koitunut edes vapaapotkua Kemille. Myös Kabyn punainen oli uskomaton ylireagointi tuomarilta. Striimiltä kun tilannetta katsoi uusinnan kautta, niin oikein pahaa teki miten joku voi tuollaiseen filmiin mennä ja vesittää toisen joukkueen peli antamalla punakortti.

Eilisessä peluutuksessa ihmetytti Bitsindoun penkittäminen, kun syynä ei ollut edes mikään pikku loukki/sairastelu. Miten lie pelannut Jyväskylässä, mutta muutoin ollut ainakin kotiotteluissa joukkueen tasaisin laitapuolustaja ja sinänsä erikoista että laitapulustajen kesken on tällaista arpomista. Itse laskisisin että Saarinen on marssijärjestyksessä viimeisenä Bitsindoun, Turpeenniemen ja vielä Könösenkin takana. Eikä tuo eilinenkään mitenkään vakuuttanut. Varsinkin avausjaksolla Saarinen oli pahiten helisemässä, kun PK käytti solkenaan miehen epävarmuutta hyväksi. Onneksi Allu Räihä pääsi eilen ottamaan ensiminuutit lähes vuoteen ja kaverista on takuulla iloa myös tuonne laitapuolustajien peluutusrulettiin.

Tsibasu tuntuu olevan n. joka kolmannen ottelun poissa kokoonpanosta, eikä syitä liiemmälti esitetä. Miestä tarvittaisiin hyökkäyskolmanneksella kipeästi. Berg ei ainakaan vielä tunnu olevan Ykkösen tasolle avauksen mies.

 
Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 66
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa