Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #175 : 30.04.2015 klo 08:45:11 |
|
Lisätietoja kaivattaisiin tavasta jolla maalintekopeli pitäisi voittaa muuten kuin tekemällä vähintään yhden enemmän kuin vastustaja (jota siis tuleva mestari on tehnyt viimeisen kolmen ja puolen kuukauden aikana lähes jatkuvasti)? Mäkihypyssä ja taitoluistelussa sitten nämä tyylipisteet ja niistä mariseminen. Pelin voi voittaa monellakin eri tapaa ja saihan Capello aikoinaan Real Madridista monoa, sillä vaikka mestaruus tuli, niin pelityyli ei viihdyttänyt ketään edes vähää alusta. Kaipa se Ramon Calderon sitten diggailee myös mäkihypystä sekä taitoluistelusta. Oletin että edes Lily olisi fiksumpi kuin nämä FIFA- ja Messi-jonnet joille 6-3 on parempi kuin 1-0 mutta väärässä taisin olla.
Pisteitä jaetaan molemmista voitoista ihan yhtä monta, enkä sitten tiedä virtaako suonissani hyppysellinen latinoverta (tietääkseni ei) vai mikä on, mutta kyllä minä paljon mielummin katson noita 6-3 pelejä, kuin 1-0 pelejä. Makuasioita toki, eikä kumpikaan ole väärässä. Toiset tykkää hyvästä ruuasta ja toisille riittää se kun näläntunne kaikkoaa, tunnustaudun tietynlaiseksi kulinaristiksi ja kenties tässä on sitten myös yhdistävä tekijä siihen miksi pidän myös viihdyttävästä jalkapallosta. Joku viisas on joskus todennut seuraavan lausahduksen: "Tärkeintä ei ole määränpää, vaan matka." Tuossa on pointtinsa, mutta niin on toki myös lausahduksessa: "Keinolla millä hyvänsä." Molempien ideologioiden avulla voi saavuttaa mestaruuden, eikä sitä pokaalia ole koskaan jätetty pelityylin takia jakamatta. Mourinho voittaa tällä kaudella todennäköisesti mestaruuden, koska hänen joukkueensa on paras, omalla tavallaan.
|
|
|
|
|
Cel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Vuoden Foorumilainen² 2024
|
 |
Vastaus #176 : 30.04.2015 klo 08:47:39 |
|
Mourinho voittaa tällä kaudella todennäköisesti mestaruuden, koska hänen joukkueensa on paras, omalla tavallaan.
 Huom, tuplamestaruuden.
|
|
|
|
|
Hesuste
Poissa
|
 |
Vastaus #177 : 30.04.2015 klo 09:13:07 |
|
Kyllä se mestaruus on Chelsean, ja taas laitetaan Valioliigan ennätyksiä uusiksi!  Lilyn, ilmeisesti Tottenhamin seuraamisesta aiheutunut, syvän katkeruuden vuodatus on kyllä huvittaa luettavaa. 
|
|
|
|
|
JFT39
Poissa
|
 |
Vastaus #178 : 30.04.2015 klo 09:48:12 |
|
Mietin tässä kun Lily on väkisin yrittänyt hypetyksellään yhdistää seksin kanalauman peliin niin eikö 2014-15 CFC olisi Lilylle aivan ultimaattista runkkumatskua, sen verran puuduttavaa menoa kanalauma on vetänyt läpi kauden?
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #179 : 30.04.2015 klo 10:22:01 |
|
Mietin tässä kun Lily on väkisin yrittänyt hypetyksellään yhdistää seksin kanalauman peliin niin eikö 2014-15 CFC olisi Lilylle aivan ultimaattista runkkumatskua, sen verran puuduttavaa menoa kanalauma on vetänyt läpi kauden?
En nyt oikein tiedä miksi Spursista jauhetaan täällä Mestaruustaisto-topikissa. Onhan noita palkintoja kahmivia sekä kriitikoiden ylistämiä elokuviakin tuotettu pilvin pimein, mutta melko pitkäveteistä rainaa sinnekin mahtuu. Mourinhon porukkahan on noita Oscareita kerännyt useammankin tällä kaudella ja niitä on päässyt jakamaan muunmuassa Sam Allardyce. Yksi Oscarhan siellä viilettää kentälläkin lähes pelistä toiseen. Useampaan otteeseen tässä on jo todettu se miten nämä ovat makuasioita ja niistä on turha kiistellä, itselleni kelpaa viihdykkeeksi varsin hyvin viihdyttävä action-DVD, vaikkei sille Oscaria olisi jaettukaan. Vilpittömät onnittelut orastavasta mestaruudesta sinne sinisille!! 
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #180 : 30.04.2015 klo 11:19:23 |
|
Chelsean pelityyli perustuu kovan temmon ylläpitämiseen ja vastustajan väsyttämiseen ja ajatusten sekoittamiseen. Tuossa tapaninpäivän ja maaliskuun puolivälin vaiheilla oli varmaan melkein 30 matsia joten ymmärrettävää ettei kone ole ollut sadan prosentin teholla jokaisessa matsissa. Materiaali ei ole niin leveä vielä, että olisi järkeä lähteä jokaiseen matsiin naiivin idealistisella pelitavalla.
Kyllä mulle mestaruus maistuu ennemmin kuin joku ihmeen "otetaan turpaan kauniisti"-filosofia (joka ainakin minun korviini kuulostaa luuserien selittelyltä, varsinkin jos tulee arsu/tottenham-fanien suusta). Viimeisen 10 kauden ajalta ylivoimaisesti kamalin ajanjakso oli juurikin AVB:n peluuttama mikkihiirifutis.
Muutenkin tämä Muorille annettu antijalkapallo-leima on median, Chelski-vihan ja surkeiden häviäjien härskisti värittämä. Toki Muorilla on ilkeän tehokas tapa ottaa pragmaattinen tulos tarvittaessa, mutta esimerkiksi Muorin ekalla ajanjaksolla Chelsean laitapelaaminen oli Robbenin, Joe Colen ja Duffin myötä erittäin vauhdikasta ja näyttävää ja silloin Chelsea leimattiin median, luusereiden jne toimesta "1-0"-Championsiksi. Eilenkin Chelsean vastahyökkäykset olivat todella näyttävää katsottavaa Willianin ja Hazardin toimesta. Itse diggasin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.2015 klo 11:34:28 kirjoittanut DDrogba »
|
|
|
|
|
Heiska
Poissa
Suosikkijoukkue: REMOULADE
|
 |
Vastaus #181 : 30.04.2015 klo 12:01:39 |
|
En nyt oikein tiedä miksi Spursista jauhetaan täällä Mestaruustaisto-topikissa.
Tämä. 
|
|
|
|
|
Cel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Vuoden Foorumilainen² 2024
|
 |
Vastaus #182 : 30.04.2015 klo 12:03:56 |
|
Eilenkin Chelsean vastahyökkäykset olivat todella näyttävää katsottavaa Willianin ja Hazardin toimesta. Itse diggasin.
Willianilla on ärsyttävä tapa hidastaa hyökkäyksiä jäämällä miettimään pallo jalassa, mutta sitten se yhtäkkiä saattaa ottaa oikea-aikaisen spurtin jättäen pakit reippaasti taakseen täysin yllättäen. Erittäin taktinen pelaaja, jonka työskentelyä katsellessa tuntuu että itsekin oppii jalkapallosta yhtä ja toista.
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #183 : 30.04.2015 klo 12:20:05 |
|
Willianilla on ärsyttävä tapa hidastaa hyökkäyksiä jäämällä miettimään pallo jalassa, mutta sitten se yhtäkkiä saattaa ottaa oikea-aikaisen spurtin jättäen pakit reippaasti taakseen täysin yllättäen. Erittäin taktinen pelaaja, jonka työskentelyä katsellessa tuntuu että itsekin oppii jalkapallosta yhtä ja toista.
Sama tähän. Erittäin aliarvostettu pelaaja. Olen erittäin tyytyväinen että Matan tilalle hankittiin tämä brassiveijari.
|
|
|
|
|
FrasierCrane
Poissa
|
 |
Vastaus #184 : 30.04.2015 klo 13:12:48 |
|
Pelin voi voittaa monellakin eri tapaa ja saihan Capello aikoinaan Real Madridista monoa, sillä vaikka mestaruus tuli, niin pelityyli ei viihdyttänyt ketään edes vähää alusta. Kaipa se Ramon Calderon sitten diggailee myös mäkihypystä sekä taitoluistelusta.
Tälläkaudella minulle sekä aika varmasti myös Abralle ihan se ja sama että miten peli kulkee. Edellisestä mestaruudesta 5 vuotta ja kunhan nyt tulee niitä voittoja ja mestaruus niin pelitavalla (esim bussi) ei ole mitään merkitystä. Ensikaudella toivon enemmän rotaatiota squadiin ja viihdyttävää jalista läpi kauden.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #185 : 30.04.2015 klo 13:14:49 |
|
Tälläkaudella minulle sekä aika varmasti myös Abralle ihan se ja sama että miten peli kulkee. Edellisestä mestaruudesta 5 vuotta ja kunhan nyt tulee niitä voittoja ja mestaruus niin pelitavalla (esim bussi) ei ole mitään merkitystä. Ensikaudella toivon enemmän rotaatiota squadiin ja viihdyttävää jalista läpi kauden.
Tämä on juuri se mitä tuossa aiemmin kirjoitinkin. 
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #186 : 30.04.2015 klo 15:15:10 |
|
Tyhmä turhaa työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä. 
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #187 : 01.05.2015 klo 12:17:03 |
|
http://www1.skysports.com/football/news/11670/9830612/arsene-wenger-blames-injuries-for-arsenals-failed-title-bidEnsimmäiset "oikeat" syyt Chelsean vääjäämättömästä mestaruudesta alkavat kevään myötä tippua julkisuuteen ja pelin avaa vanha kettu Wengerin Arsene ja syyhän on se Arsenalille tuttu eli loukkaantumiset. Arsenalinhan piti kovalla mökällä tuoda joukkueeseen uusi fysiikkakoutsi jonka ohjelmilla nämä ainaiset klesakurimukset saataisiin loppumaan mutta niin vain alkukaudesta ukkoa tippui taas kuin hyttysiä juhannusterdellä. Arsene itse sen sijaan on kohta puoli vuosikymmentä pitänyt joukkueessaan Walcottin, Wilsheren ja Ramseyn kaltaisia non-stop-vemppaajia joten kannattaisiko ensi kaudella tehdä tälle epäkohdalle jotain Arsene hyvä ja palkata jengiin pelaajia jotka eivät saikuta kiintiötyyliin kolmasosaa kaudesta?
|
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #188 : 01.05.2015 klo 12:46:18 |
|
Toisaalta ongelmakohtien paikkaaminen vaatii aina oman aikansa, ja kuuleman mukaan jotain läpimurtoa on ilmeisesti ainakin Ramseyn ainaisten takareisivammojen osalta tullutkin. Nyt keväällähän loukkaantumisia ei ole tullut oikeastaan lainkaan, mihin kevyempi otteluohjelma toki omalta osaltaan vaikuttaa. Näkyyhän se sitten sarjataulukossakin.
Eipä silti, onhan sitä jo katseltu vuosikaudet, kun sivussa on jatkuvasti puolenkymmentä avauskokoonpanon jätkää, eikä loukkaantumisten taakse voi missään nimessä piiloutua (mitä Wenger ei toki teekään, jos lukee muutakin kuin otsikon), vaikka monen pidemmän loukkaantumisen kohdalla on ollut paskaa tuuriakin. Wenger vielä kaivoi verta nenästään lähtemällä kauteen auttamattoman varamiehisellä puolustusosastolla, jossa yksikin loukkaantuminen teki rotaation miltei mahdottomaksi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.05.2015 klo 12:48:44 kirjoittanut Arkon »
|
|
|
|
|
|
DDrogba
|
 |
DDrogba
Vastaus #189 : 03.05.2015 klo 16:27:35 |
|
Se oli siinä!  Salettihan tämä on......Mestaruus saattaa tulla jopa murskaavalla erolla.

|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.05.2015 klo 16:29:41 kirjoittanut DDrogba »
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #190 : 03.05.2015 klo 16:40:34 |
|
Onnea Chelsea, melkoinen läpihuutohan tuo mestaruus lopulta oli joten toivotaan että ensi kaudella saadaan kunnon kähinät loppuun asti mestaruudesta.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #191 : 03.05.2015 klo 16:56:10 |
|
Onnea rapakauden mestaruudesta.
|
|
|
|
|
FrasierCrane
Poissa
|
 |
Vastaus #192 : 03.05.2015 klo 17:40:09 |
|
Onnea rapakauden mestaruudesta.
Kiitos!
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #193 : 03.05.2015 klo 17:41:26 |
|
Mestaruus tylsällä pelillä ja vieläpä rapakaudella. Huikeaa!!
|
|
|
|
|
Cel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Vuoden Foorumilainen² 2024
|
 |
Vastaus #194 : 03.05.2015 klo 17:54:00 |
|
Elokuussa kärkeen ja siellä loppuun asti! Dominanssille 
|
|
|
|
|
juu hittu juu
Poissa
|
 |
Vastaus #195 : 03.05.2015 klo 18:21:20 |
|
Onneksi ratkesi jo tänään, niin Chelsea voi avittaa vähän Poolia ensi viikonloppuna. 
|
|
|
|
|
Jii67
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester City
|
 |
Vastaus #196 : 03.05.2015 klo 19:02:16 |
|
Onnittelut.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #197 : 03.05.2015 klo 19:28:44 |
|
|
|
|
|
|
Selostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #198 : 03.05.2015 klo 19:37:33 |
|
Onnittelut palstan Chelsea-faneille!
|
|
|
|
|
Pumba
Poissa
Suosikkijoukkue: Therese Johaug
|
 |
Vastaus #199 : 03.05.2015 klo 19:50:30 |
|
Eipä se Muorin toinen kausi pettänyt tälläkään kertaa. Vakuuttava esitys, vaikka kilpailijat tien melko helpoksi silottelivatkin. Joka tapauksessa etenkin syksyn otteet olivat sellaiset, joilla mestaruuden toden totta ansaitsee. Keväällä sitten muutama odottamaton yskähdys lähinnä Cuppien puolella, mutta heikentyneistä peliotteista huolimatta pistetili karttui lähes syksyn malliin.
Mielenkiinnolla jäädään odottelemaan, jatkuuko "trendi" ja kolmas kausi samassa paikassa menee sitten ihan vituiksi... Tuskinpa ny sentään.
|
|
|
|
|
|
|
|