super posso
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #925 : 23.02.2015 klo 19:16:51 |
|
Eilisen perusteella vaan molemmille sopparia käteen! Omat ennakkoluulot Aspegrenin kykyjä kohtaa ropisi kyllä pois kun näki miten kaveri taisteli kentällä. Hyviä pallonriistoja ja lyhyestä preesensistään huolimatta voitti hyvällä prosentilla pääpalloja. Ahon näkisin mielelläni mukana joukkueessa kuten myös Turusenkin. Mukin kunnon varaan ei kyllä kannattaisi hirveästi laskea joten jos vaan pelimerkkejä riittää niin molemmille pahvia käteen.
Josh todisti myös eilen, että "divarijyrän" ei tarvitse turhia kumarrella Veikkausliiga-tähdille. Hyviä jallituksia, syöttöjä ja riistoja. Onnistui vielä hankkimaan pilkunkin josta Minke veti varmasti sisään. Eiliseen peliin voi olla hyvin tyytyväinen. Kyllä tämä tästä!
|
|
|
|
|
pystyraita
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #926 : 23.02.2015 klo 19:24:19 |
|
Tyyskä taitaa olla nyt kokonaan ulkona kuvioista. Toivottavasti ei tullut Ristilän ryyppyreissu rapakon taakse kamalan kalliiksi jos kerran matkan saldo oli luokkaa paskaa käteen.
|
|
|
|
|
#44
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #927 : 23.02.2015 klo 19:52:21 |
|
Tyyskä taitaa olla nyt kokonaan ulkona kuvioista. Toivottavasti ei tullut Ristilän ryyppyreissu rapakon taakse kamalan kalliiksi jos kerran matkan saldo oli luokkaa paskaa käteen.
Aika harmillista jos Tyyskä on kokonaan kuvioista ulkona. "Make" olisi kuitenkin erinomainen lisä rinkiin ja hyvä stuntti Shaneywaneylle. 
|
|
|
|
|
JSa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS SuPa-52
|
 |
Vastaus #928 : 23.02.2015 klo 20:20:55 |
|
Tervehdys kaikille
Kyllä KTP ansaitsee ehdottottomasti paikan liigaan omalla perinteisellä nimeellään, yleisön kannustus viimeisessä nousuottelussa hieno, yli 4000 henkeä.
Näin voidaan viedään suomalaista jalkapalloa eteenpäin. Cup-mestaruuksia useita. Kasvattajaseura.
Toivotaan hienoja pelejä.
t.JSa
|
|
|
|
|
Nessu
Poissa
|
 |
Vastaus #929 : 23.02.2015 klo 20:57:29 |
|
Tyyskä taitaa olla nyt kokonaan ulkona kuvioista. Toivottavasti ei tullut Ristilän ryyppyreissu rapakon taakse kamalan kalliiksi jos kerran matkan saldo oli luokkaa paskaa käteen.
Oman kylän pojalle ei sitten makseta, joten peukkua organisaatiolle, amatööritoimintaan luuli jo tottuneensa, mutta joka kevät se vitutus vaan hiipii pintaan. Kiitos Tyyskälle menneestä 12 vuodesta.
|
|
|
|
|
aLAsuihku
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB & Brazil
|
 |
Vastaus #930 : 23.02.2015 klo 21:18:51 |
|
Oman kylän pojalle ei sitten makseta, joten peukkua organisaatiolle, amatööritoimintaan luuli jo tottuneensa, mutta joka kevät se vitutus vaan hiipii pintaan.
Kiitos Tyyskälle menneestä 12 vuodesta.
Oot negatiivinen jätkä. Vartu nyt vielä kuukausi-pari niin sitten voidaan lähtä haukkumaan. Kyllä mulla on usko että muki ja tyyskä kuuluvat rinkiin kevään mittaan.
|
|
|
|
|
Seitan
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #931 : 23.02.2015 klo 22:39:32 |
|
Siis mistä toi tieto on peräisin että oman kylän pojille ei maksettais samaa summaa kuin muualta tuleville? Alkaa olemaan aika kulunut virsi ja vaikuttaa pelkältä mustamaalaamiselta. En ainakaan usko tuohon ennen kuin joku pelaaja sanoo sen omalla nimellä julkisesti. Eihän tuossa olisi mitään järkeä, jos kerran pelaaja on riittävän hyvä liigaan.
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #932 : 24.02.2015 klo 00:14:07 |
|
Nimimerkki Nessu voisi joutessaan hankkia verotoimistosta vokaalien ja konsonanttien palkkatiedot muutamalta edelliseltä vuodelta, niin saadaan edes vähän taustatietoa.
Ainakin KuPSin kausiotsikossa päiviteltiin viime kaudella sitä, miten onnettoman vähän seuralegenda Ilja Venäläiselle ja muille oman kylän pojille maksettiin. Samaa on tullut aikojen saatossa kuultua niin Turusta, Oulusta kuin Lahdestakin.
Mikään edellä mainitusta ei toki liity suoraan Tyyskään, joten paremman tiedon puutteessa jätän spekuloinnin muille. Ehkä jonain päivänä joku tuo tänne oikeaakin tietoa.
|
|
|
|
|
JebJeb
Poissa
|
 |
Vastaus #933 : 24.02.2015 klo 01:50:00 |
|
Kyllä se Nessu taitaa olla oikeassa. Kiitos Tyyskä upeista vuosista! Ei jättänyt kelkkaa vaikka tuli alamäkiäkin matkalla! Alkaa olemaan vimosia hetkiä liittyä kelkkaan, tuskin kukaan puolkuntosena liigaan lähtee, joten en usko näkeväni Tyyskää raitapaidassa kesällä.
|
|
|
|
|
Ricardo Leite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ylimieliset
|
 |
Vastaus #934 : 24.02.2015 klo 02:07:57 |
|
Ei voi tulla uutisena Kotkassa, eikä edes Kurikassa, että suomifutiksessa ns. omien poikien halutaan pelaavan nälkäpalkalla ja rakkaudesta seuraan. Jotta saataisiin säästettyä ne eurot niihin pelaajiin, joista joudutaan kilpailemaan hinnalla muiden kanssa. Eli paikkakunnan ulkopuolelta tuleviin vahvistuksiin tai liian usein "vahvistuksiin".
|
|
|
|
|
Nessu
Poissa
|
 |
Vastaus #935 : 24.02.2015 klo 10:13:12 |
|
Oot negatiivinen jätkä. Vartu nyt vielä kuukausi-pari niin sitten voidaan lähtä haukkumaan. Kyllä mulla on usko että muki ja tyyskä kuuluvat rinkiin kevään mittaan.
Tähän voisi todeta: wake up and smell the roses. Voindaan jutella sitten heinä-syyskuu akselilla uudestaan. Kyse on siitä että että 1) kykeneekö johto hankkimaan veikkausliigatason joukkueen (mielestäni sellainen että puhutaan sijoista 1-6), 2) hoidetaanko pelaajapolitiikka kunnioitusta noudattaen ja 3) hankitaanko kyseinen runko ajoissa, jotta joukkue ei tarvitse juhannukseen asti pallotella ja harjoitella yhteispelaamista. Vaikka uskosi toteutuisi ja Tuy&Tu tulisivat (mikä lienee melkein utopistista) niin olettaen että kompikaan ei aktiivisesti harjoittele joukkueen kanssa nyt ja sopimuksentekoon asti niin tulos lienee: a) yhteispeli ei toimi, b) pelivarmuus puuttuu ja c) hyöty nolla. Toki voidaan ajatella (ja varmaan toimistolla näin ajatellaankin) että säästetään nyt keväällä rahaa ja sitten kesällä hankitaan Ty&Tu kun molemmilla a) hinku kentälle ja b) ei tarvitse maksaa kuin puolen vuoden palkka. Jos ladataan faktat pöytään, kotkalla on tällä hetkellä seuraavat pelaajat jotka täyttävät 1)-kriteerin yllä: (Jere Pyhäranta), (Nosh A Lody), (Josh Mulvany), Ilari Äijälä, (Valeri Minkenen), Tamas Gruborovics, (Samuli Kaivonurmi), (Sasha Anttilainen). Eli kahdeksan pelaajaa joista suluissa olevat pystyvät tähän jos pelaavat oman taitotasonsa ylärajoilla (esim. Minkenen ei tehnyt tätä edelliskaudella ja muista ei ole varmuutta kun se ykkösessä pelaaminen ei kuitenkaan ole sama asia kun liigassa pelaaminen.
|
|
|
|
|
Kanuuna-Keen
Poissa
|
 |
Vastaus #936 : 24.02.2015 klo 11:14:36 |
|
Millä perusteella Veikkausliiga-tasoinen tarkoittaa sijoista 1-6? Viime kausina Veikkausliiga kuitenkin on ollut aika tasainen (pl. HJK ja jumbojoukkueet). Ja toiseksi, onkohan nyt vähän liikaa odotettu, että nousijajoukkue (joka vasta jouluna sai kuulla noususta) taistelisi ekalla liigakaudellaan sijoista 1-6? Harvinaista että nousijajoukkue olisi kärkipäässä liigassa ensimmäisellä kaudellaan. Toki poikkeuksiakin löytyy kuten FC Lahti ja SJK, mutta FC Lahdenkin Ykkösen visiitti oli vain vuoden mittainen ja SJK:lla on rahamies takana.
|
|
|
|
|
Pong
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, Suomi
|
 |
Vastaus #937 : 24.02.2015 klo 12:18:19 |
|
Jos KTP:n tavoitteeksi tulee ensi kaudella asettaa sarjataulukon sijat 1-6, niin se edellyttää a) taloudellisia panostuksia, joiden suuruusluokka mitä luultavimmin ajaisi seuran konkurssiin. Tämä on ihan ok, sitten saadaan taas seuraava vuosikymmen vääntää siitä, kuuluuko kakkosen FC Kotkanpoika United ry :n pelata vihreävalkoisissa raidoissa ja saako jengiä kutsua twitterissä Kotkan TP:ksi vai KooTeePeeksi. b) Turuset ja Tyyskät heitetään kaikissa avauskokoonpanospekuloinneissa hiuksista vittuun ja sinne aletaan hommata Laaksosen ja Pukin tasoisia kavereita, jos aiotaan pitää kotkalaisia avauksessa. Nyt herätys näiden valittamisien kanssa!
|
|
|
|
|
bojan krkic
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakkaudest lajiin.
|
 |
Vastaus #938 : 24.02.2015 klo 15:16:48 |
|
"FC KTP ja Kotkamills Oy ovat solmineet Veikkausliiga-kautta 2015 koskevan pääyhteistyösopimuksen. Yhteistyösopimuksen myötä tulevallakin kaudella raitapaidan hihaa koristaa Kotkamillsin logo." http://www.fcktp.fi/fi/fc-ktpn-ja-kotkamills-oyn-yhteisty%C3%B6-saa-jatkoaTaitaa olla jo kolmas "iso" yhteistyösopimus mikä on julkaistu? Siinä mielessä toimistolla on mielestäni tehty hyvää duunia.
|
|
|
|
|
#44
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #939 : 24.02.2015 klo 15:54:25 |
|
"Isoja" on nyt siis Steveco, KotkaMills ja uutena Kymenlaakson sähkö. Hyvää duunia Riku!
|
|
|
|
|
Tri Pe
Poissa
|
 |
Vastaus #940 : 24.02.2015 klo 16:12:17 |
|
Toivotaan että sopimuksetkin ovat rahakkaampia kuin Divarissa.
|
|
|
|
|
pystyraita
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #941 : 24.02.2015 klo 16:19:24 |
|
Tapiolle  Toki myös nestemäisenä 
|
|
|
|
|
ikiktpfani
Poissa
|
 |
Vastaus #942 : 24.02.2015 klo 21:15:16 |
|
Onko uutta tietoa Mukista? Tyyskä ei taida jatkaa raitapaidassa,harmi! Mitenköhän Laitisen Tallinnan seikkaillut on mennyt?
|
|
|
|
|
winza
Poissa
|
 |
Vastaus #943 : 24.02.2015 klo 21:51:11 |
|
Mitenköhän Laitisen Tallinnan seikkaillut on mennyt?
Tallinnan tv-tornista kuulemma hienot näkymät ja viina melko halpaa, eli hyvin on mennyt. Eipä ole mielestäni liigatasoa, vaikka oman kylän poikia onkin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.02.2015 klo 21:58:46 kirjoittanut winza »
|
|
|
|
|
ikiktpfani
Poissa
|
 |
Vastaus #944 : 25.02.2015 klo 09:26:09 |
|
Eipä ole lähellekään liigatasoa oman kylän pojat: Säämänen,Pasi,Tarvonen ja Järviniemi! Turunen ja Tyyskä sen sijaan on!
|
|
|
|
|
Puukatsomo
Poissa
Suosikkijoukkue: simaa ja tippaleipiä,KTP
|
 |
Vastaus #945 : 25.02.2015 klo 10:12:01 |
|
Eipä ole lähellekään liigatasoa oman kylän pojat: Säämänen,Pasi,Tarvonen ja Järviniemi! Turunen ja Tyyskä sen sijaan on!
Turunen Kuopiosta ja Tyyskä Haminasta =P, jos nyt oikein saivarrellaan.
|
|
|
|
|
Parasta Kotkaa
Poissa
|
 |
Vastaus #946 : 25.02.2015 klo 10:14:19 |
|
Turunen Kuopiosta ja Tyyskä Haminasta =P, jos nyt oikein saivarrellaan.
No jokohan porukka kohta tajuaa ton ikiktpfanin spämmin ja jättää vastaamatta? Samat kysymykset moneen kertaan joka sivulla...
|
|
|
|
|
|
|
Parasta Kotkaa
Poissa
|
 |
Vastaus #948 : 25.02.2015 klo 11:24:46 |
|
"Isoja" on nyt siis Steveco, KotkaMills ja uutena Kymenlaakson sähkö. Hyvää duunia Riku!
Pientä korjaus tähän eli HaminaKotka Satma on ykis kolmesta suuresta joita on julkistettu. Stevecoa ei vielä ainkaan eikä edellisen kausien yhtä pääsponssia Andritzia. Myös Data Group tainnut olla aika iso kumppani.
|
|
|
|
|
Pong
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, Suomi
|
 |
Vastaus #949 : 25.02.2015 klo 15:34:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|