FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.12.2025 klo 00:24:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kuka sai kesän siirtomarkkinoiden parhaan siirron?
Niklas Moisander
Robin Lod
Joni Kauko
Armend Kabashi
Mika Ojala
Tim Väyrynen
Niki Mäenpää
Jukka Raitala
Berat Sadik
Vahid Hambo
Valtteri Moren
Sakari Mattila
Riku Riski
Lukas Hradecky
Antti Mäkijärvi
Jussi Jääskeläinen
Sebastian Strandvall
Roope Riski
Juhani Ojala
Akseli Kalermo
Aleksei Eremenko Jr.
Sebastian Mannström

Sivuja: [1] 2 ... 16
 
Kirjoittaja Aihe: Suomalaiset siirtomarkkinoilla kesällä 2015  (Luettu 114891 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Laitalinkki

Poissa Poissa


: 05.03.2015 klo 13:11:08

Edit. Listataanpa tähän varmistuneita siirtoja. Alkuperäinen avausviesti sitten katkoviivan alla. Sulkeissa siirron julkistuspäivä.

Niklas Moisander, Ajax -> Sampdoria (25.3.)
Joel Mero, Mönchengladbach -> KTP -> Mönchengladbach (2.4.-30.6.)
Robin Lod, HJK -> Panathinaikos (14.5.)
Joni Kauko, FSV Frankfurt -> Energie Cottbus (16.6.)
Armend Kabashi, ei seuraa -> Eintracht Braunschweig II (22.6.)
Mika Ojala, Inter Turku -> VfR Aalen (26.6.)
Tim Väyrynen, Borussia Dortmund II (Viktoria Köln) -> Dynamo Dresden (3.7.)
Niki Mäenpää, VVV-Venlo -> Brighton & Hove Albion (6.7.)
Jukka Raitala, Vestsjaelland -> Aalborg BK (17.7.)
Berat Sadik, FC Thun -> Krylja Sovjetov (17.7.)
Roope Riski, Haugesund -> SJK (laina) (17.7.)
Vahid Hambo, Inter Turku -> Brighton & Hove Albion (22.7.)
Juhani Ojala, Terek Grozny -> HJK (laina) (29.7.)
Valtteri Moren, HJK -> Waasland-Beveren (30.7.)
Akseli Kalermo, Atalanta -> RoPS (4.8.)
Sakari Mattila, Aalesund -> Fulham FC (4.8.)
Riku Riski, Rosenborg -> IFK Göteborg (laina) 5.8.
Lukas Hradecky, Bröndby -> Eintracht Frankfurt (7.8.)
Alexei Eremenko Jr., Kilmarnock -> FF Jaro (7.8.)
Antti Mäkijärvi, Ilves -> VfB Oldenburg (9.8.)
Jussi Jääskeläinen, West Ham -> Wigan (11.8.)
Sebastian Mannström, SV Elversberg -> FC Inter Turku (19.8.)
Jani Tanska, Assyriska -> FC Lahti (31.8.)
Sebastian Strandvall, Austria Lustenau -> Rah Ahan Crystal FC (1.9.)

----------------------------------------------
Kevätkausi on kaikkialla jo hyvässä käynnissä, ja Pohjoismaidenkin sarjat potkaistaan liikkeelle noin kuukauden sisällä. Aika siis uuden siirtomarkkinaotsikon. Veikkausliigan siirtoikkuna on toki vielä pari kuukautta auki ja Ruotsin ja Norjankin ikkunat vielä maaliskuun loppuun. Vaan mitäpä tuosta, sillä kovin montaa tämän ketjun päähenkilöistä nuo ikkunat eivät koske.

Melko perinteisesti näissä ketjuissa on äänestetty tulevan siirtoikkunan kalleimmasta suomalaissiirrosta. Otin kuitenkin vapauden vaihtaa tuon hintaäänestyksen äänestykseen kiinnostavimmasta suomalaisnimestä, sillä ne potentiaalisesti kalleimmat suomalaissiirrot eivät ole tavanneet toteutua ja tammikuun ikkunassakin kalleimmat meikäläiset taisivat olla Sakari Tukiainen ja Tim Väyrynen, joista luultavasti jotain karkkirahoja maksettiin.

Kukin äänestäköön oman makunsa ja mielihalunsa mukaan, mutta ajatukseni oli joka tapauksessa äänestyttää sellaisia pelaajia, joiden seuraavaa seurasiirtoa odottelee vesi kielellä ja sen siirron todella uskoo tänä kesänä tapahtuvan. Jos siis uskot Roman jäävän vielä vuodeksi tai pariksi Moskovaan, ei häntä kannata tässä ikkunassa kiinnostavaksi pelaajaksi ehdottaa.

Jätin äänestyksestä kokonaan pois Niklas Moisanderin, sillä vaikka Moisanderin siirtoa Sampdoriaan ei olekaan vielä virallisesti vahvistettu, on sitä pitänyt sekä hollantilainen, italialainen että suomalainenkin media täysin selvänä asiana jo muutaman viikon ajan. Moisanderin Sampdoria-siirto oli kaiketi kuitenkin se kaikkein odotetuin suomalaissiirto, peräti kahdentoista Hollannissa vietetyn vuoden jälkeen.

Hulinaa on kuitenkin luvassa kesälläkin, sillä niin moni korkean profiilin suomalaispelaaja on kesällä vailla sopimusta. Pari edellistä siirtoikkunaa ovat olleet suurehkosta liikkuneiden pelaajien määrästä hieman laimeita, sillä jatkuvista huhuista huolimatta esim. Moisander tai Hetemaj eivät olekaan liikkuneet. Mutta katsotaanpa, miltä tuleva kesä näyttää. (Huom. Heitin sopimuksettomien pelaajien tekstinpätkän loppuun oman, täysin vailla mitään pohjaa olevan arvaukseni seuraavasta osoitteesta. Noita ei kannata niin vakavasti ottaa.)

Vapailla papereilla

Niki Mäenpää, Venlo – 30-vuotias maajoukkuevahti on viettänyt Hollannissa jo yhdeksän kautta. Mäenpää on jo pitkään ilmaissut haluavansa nähdä uuden maan, ja vihjaillut tähyilevänsä erityisesti Englannin suuntaan. Pääsarjaan kakkoseksi ei kannata lähteä eikä varmaan olisi kysyntääkään, mutta löytyisikö Championshipistä jokin sopiva seura? Oma arvaus: Pääsee Sumusaarille ja löytää tiensä Huddersfieldiin.

Anssi Jaakkola, Ajax Cape Town – Jaakkola on pelannut Etelä-Afrikassa erinomaisen kauden ja herättänyt mm. Afrikan suurseura Kaizer Chiefsin kiinnostuksen. Sopimus päättyy keväällä, mutta Ajaxilla on tiettävästi kiinnostusta option käyttämiseen. Oma arvaus: Kapkaupunkiin uskoakseni hyvin sopeutunut Jaakkola sitoutuu optiovuosiin ja jatkaa uraansa Ajax-paidassa.

Jussi Jääskeläinen, West Ham – Jässi ei ole päässyt toistaiseksi tolppien väliin tällä kaudella kuin kaksi kertaa, ja jälkimmäinen kertakin oli vasta ykkösvahti Adrianin punakortin jälkeen. Vieläkö löytyy kiinnostusta jatkaa uraa jossain, Suomessa tai Englannissa? Oma arvaus: Keväällä 40 vuotta täyttävä Jässi panee pillit pussiin ja voi keskittyä William J:n henkilökohtaiseen valmentamiseen.

Jukka Raitala, Vestsjaelland – Jugi otti saman tien paikkansa tanskalaisten avauksesta ja tuntuu pysyvän hyvin liigan vauhdissa mukana. Jatko riippuu kuitenkin pitkälti siitä, säilyttääkö Vestsjaelland sarjapaikkansa. Hyvä näyteikkuna jatkoa ajatellen joka tapauksessa. Kesällä luultavasti taas seuranvaihto edessä, mutta löytyykö uusi seura Tanskasta vai jostain muualta? Oma arvaus: Edessä taas uuden seuran etsintä, mutta ura jatkuu ulkomailla. Esim. Belgiaan?

Joni Kauko, FSV Frankfurt – Kauko ei saanut tammikuussa toivomaansa siirtoa, eikä seura ole osoittanut halukkuutta optiokauden käyttämiseen. Kesän varmimpia suomalaisliikkujia siis, ja vapailla papereilla vieläpä. Ihan hyviä näyttöjä Saksasta pienellä peliajalla. Oma arvaus: Jospa uusikin seura löytyisi Saksasta? Nousijajoukkue Bielefeldiin?

Aleksei Eremenko Jr., Kilmarnock – Eremenko on pelannut ihan mukavan kauden Skotlannissa ja tuntuu nauttivan kohtalaista arvostustakin. Jatko Killieseissä ei varmaan ole poissuljettua, mutta uudet rahakkaat haasteetkin saattaisivat Losaa houkutella. Oma arvaus: Losa lähtee jonnekin eksoottiseen rahasarjaan kultaa vuolemaan. Veikataanpa rohkeasti Qataria.

Sebastian Mannström, Elversberg – Regionalligaan siirtyneellä Mannströmillä on optio ensi kaudesta, jos Elversberg nousee Dritteen. Jos ei nouse, saattaa hakea työpaikkaa esim. samalta suunnalta, mutta joka tapauksessa todennäköisesti ulkomailta. Oma arvaus: Elversbergin nousutavoite ei toteudu, mutta Mannström löytää uuden työnantajan Dritten Wiesbadenista.

Berat Sadik, Thun – Kaksi hyvää Thun-kautta ja maalipörssin kärkisijojen hätyyttely on poikinut huhuissa nimekkäitä seuroja Sadikiin yhdistettynä. Thunilla ei Sadikiin taida olla enää varaa, mutta ottaja voi löytyä samasta sarjasta tai muualta päin Eurooppaa. Kunnianhimon puutteeseen ei Beratin seuraava siirto taida ainakaan kaatua. Oma arvaus: Päätyy sarjapaikkansa täpärästi jälleen säilyttävään Chievo Veronaan.

Patrik Lomski, Arka Gdynia – Teki Puolan kakkostasolle kevätkauden kattavan sopimuksen, jossa optio jatkosta. Oma arvaus: Optio käytetään ja jatkaa samassa seurassa ensi kaudellakin.

Njazi Kuqi, Sonnenhof Grossaspach – Kuqi palasi Kreikasta Saksaan ja teki puolen vuoden sopparin kyläseuraan. Peliaikaa tuli alkuun kohtuullisesti, mutta valmentajanvaihdos pudotti Kuqin ainakin aluksi penkille. Seura putoamiskurimuksessa. Oma arvaus: Grossaspach putoaa ja Njazi etsii jälleen uusia töitä. Maailmanluokan agentti hommaa Njazille kuitenkin taas uuden työnantajan ulkomailta. Veikataanpa Kyprosta ja jotain Limassolin seuraa.

Timo Furuholm, Halle – Furkan sopimus Hallen kanssa umpeutuu kesällä. Paikallislehdistö riepottelee Furkkaa armotta, mutta fanien usko mieheen ja seuran luottamus tuntuvat säilyvän pitkien kuivienkin kausien aikana. Oma arvaus: Furkkaa viihtyy Hallessa ja on saavuttanut tukevan jalansijan. Veikkaan, että tekee jatkosopimuksen. Jos Hallella kuitenkin odottamattoman tiukka talouslinja, niin ottaja löytyy toisesta Dritten seurasta.

Mikael Forssell, Bochum – Miklu lähti kauden sopimuksella Bochumiin ja on saanut ihan kohtuullisesti peliaikaa. Epäilen kuitenkin, ettei 34-vuotiaalle penkkihyökkääjälle enää tarjota uutta diiliä. Oma arvaus: Peli-iloa Miklulla tuntuu riittävän. Saa vielä yhden sopimuksen maasta, jossa viihtyy. Saksan tai Englannin kolmostasolle seuraan, jossa vastuuta on kentän puolella tarjolla.


Tarjolla siirtokorvausta vastaan?

Jesse Joronen, Fulham – Jorosella alkaa kesällä sopimuskauden viimeinen vuosi. Tarjoaako Fulham Joroselle vielä uuden mahdollisuuden ottaa ykkösvahdin paikka, vai paneeko seura Jessen myyntiin?

Lukas Hradecky, Bröndby – Luke pelasi monta hienoa kautta Esbjergissä ja saavuttaa kesällä nelivuotisen Bröndby-sopparinsa puolivälin. Seuraava joukkue löytynee jo Tanskaa kauempana etelässä. Hienot Tanskan kaudet ja maajoukkueen ykkösvahdin status lienevät herättäneen kiinnostusta ja ikääkin on vasta 25. En usko, että Bröndby haluaa miestä ilmaiseksi päästää, joten edessä myynti joko nyt tai kesällä 2016. Ehkä jo nyt, jos paikkaa europeleihin ei ensi kaudeksi lohkea?

Jere Uronen, Helsingborg – Uronen on raporttien ja tilastojen mukaan ollut huikeassa vireessä pre-seasonilla ja kaikki merkit viittaa siihen, että edessä on lopullinen läpimurtokausi ja totaalidominanssia Allsvenskanissa. Jere taitaa olla vihdoin kirinyt kunnolla kiinni syksyllä 2012 tulleen pahan polvivamman aiheuttaneen takapakin. Uskon edelleen siihen, että Jeressä on aineksia supertähdeksi ja kenties jopa ikäluokkansa ykkösmieheksi ohi Pohjanpalon (tosin todella typerää vertailla). HIF-sopimus umpeutuu kesällä 2016, mutta uskon, että myynti voi olla ajankohtainen tänä kesänä. Unelmasoppari jonnekin Mainziin tai Paderborniin?

Lum Rexhepi, Lilleström – Rexhepi teki oudosti vain yksivuotisen sopimuksen Norjaan, ja ilmoitti heti kärkeen haastatteluissa haluavansa jatkaa pikapuoliin esim. Hollantiin. Todennäköisemmin seuraava siirto tapahtunee vasta tammikuussa, mutta jos Lilleströmiä kiinnostavat saludot, niin mikä etteivät panisi Rexhepiä lihoiksi jo kesken kauden? Ollut hyvin esillä pre-seasonilla, joten vastuuta Tippeligaenissa lienee luvassa.

Mikko Sumusalo, Hansa Rostock – Sumusalo on yhä virallisesti RB Leipzigin pelaaja, mutta en usko, että RBL:ssä tulevaisuutta on. Hansa Rostockissa puolestaan kausari avaukseen myönnettiin heti ja seurakin on alkanut napsia voittoja, joten sarjapaikka Drittessä saattaa hyvinkin säilyä. Tekisikö Hansaan pysyvänkin sopparin? Toki seura vetää säästöliekillä ja ensi kaudeksi pelaajabudjettia on tarkoitus leikata 0,8 miljoonalla.

Juhani Ojala, Terek Grozny – Polvileikkauksesta toipuvan Ojalan sopimus kestää vuoden 2016 loppuun saakka. Peliaika oli kortilla jo ennen loukkaantumista, eikä saikku varmasti tilannetta paranna. Syyskauden ajaksi lainalle jonnekin? HJK:hon tai Allsvenskaniin?

Perparim Hetemaj, Chievo – Perpa teki viime kesänä kolmivuotisen jatkosopimuksen ja laittoi hetkeksi pisteen siirtohuhuille. Veronassa arvostus on suurta ja luottamus on riittänyt jopa kapteeninnauhaan. Tarjouksia saattaa tosin yhä sadella isommankin profiilin seuroilta ja seuranvaihto lienee edessä viimeistään siinä tapauksessa, jos Chievo Veronan tavoite sarjapaikan säilyttämisestä ei toteudu.

Kasper Hämäläinen, Lech Poznan – Hämäläisen sopimus Lech Poznanin kanssa päättyy erikoisesti kesken sarjakauden joulukuun lopussa 2015. Poznanissa luottoa on riittänyt, joten jatkosopparikaan ei ole poissuljettu ajatus, mutta aina välillä on huhuiltu esim. Saksaan siirtymisestä. Poznaniakin voisi pieni siirtokorvaus kiinnostaa. Kesällä kakkosbundesliigaan tai Eredivisieen?

Roman Eremenko, TsSKA Moskova – Roma on dominoinut kolmen komean Ukrainan vuoden jälkeen Venäjän kenttiäkin jo neljä vuotta. Joko nyt olisi aika siirtyä länteen? Todennäköisesti ei, sillä sopimusta on vielä kolme vuotta jäljellä. Kyselijöitä luulisi kuitenkin hyvien UCL-pelien myötä olevan.

Alexander Ring, Kaiserslautern – Jos Kaiserslautern nousee Bundesliigaan, Ring jatkanee joukkueessa varmasti. Todennäköisesti jatkaa, vaikkei nousisikaan, sillä sopimusta on vielä kaksi vuotta jäljellä. Kiinnostuneita seuroja Bundesliigassakin kuitenkin riittänee.

Teemu Pukki, Celtic/Bröndby – Pukin Bröndby-laina päättyy kesällä, ja Celticiin tuskin on paluuta. Onko Celticin hintapyyntö Bröndbylle liian korkea osto-option käyttämiseen, eli jatkaako Tanskassa vai jossain muualla?

Lauri Dalla Valle, Crewe – Journeyman LDV teki Creween puolentoista vuoden sopimuksen. Jatkanee siis seurassa, jos sarjapaikka League Onessa säilyy. Kenties muutoinkin. Näyttöjä Late ei ole oikein ehtinyt antaa sairastelunsa takia.

Eero Markkanen, RM Castilla – Tammikuussa liikkui Erzin suhteen jotain todella epämääräisiä huhuja lainasiirrosta Hollantiin. Sairastelujen takia Erzi ei ole oikein ehtinyt lyödä itseään läpi Real Castillassa. Ihan yhtä hyvä sauma siihen on ensi kaudellakin, mutta toisaalta eipä nuo lainasiirrot suurseurojen ressuista muualle peliajan perässä ole mitenkään harvinaisia olleet.


Suomesta ulkomaille?

Rasmus Schüller, HJK – Mielestäni yksi todennäköisimmistä Veikkausliigan kesällä jättävistä pelaajista. Kakkosbundesliigaan saludoja vastaan? Talvella lähtisi ilmaiseksi.

Robin Lod, HJK – Lod voi myös HJK:n jättää jo kesällä, mutta syystä tai toisesta uskon hänen kohdallaan enemmän jatkosopimukseen ja lähtöön vasta tämän kauden jälkeen. Lodinkin nykyinen soppari kattaa vain tulevan kauden.

Petteri Forsell, MIFK – Forsell tähyää luultavasti jatkossakin jatkuvasti pelipaikkaa ulkomailta. Jos lähtee kesken kauden, on se MIFK:in menestyshaaveille lähes kuolinisku, mutta talouspuolelle varmasti iso piristys.

Valtteri Moren, HJK – Moreninkin lähtö ulkomaan kentille lienee lähinnä ajan kysymys. Jos HJK löytää pätevän korvaajan, voisi siirto jo kesällä tulla kyseeseen?

Nikolai Alho, HJK – Alhokin päätynee ennemmin tai myöhemmin ulkomaille, mutta voi olla, ettei vielä tänä kesänä. Peliaika Klubissa voi olla kovimmissa pelissä kortilla.

Moshtagh Yaghoubi, RoPS – Mosa ei peittele kiinnostustaan ulkomaansopimukseen, mutta ensin pitäisi päästä vanhasta sopimuksesta eroon. EDIT: Pääsikin jo, ketjun avauspäivänä. Mosa siis vuoden sopimuksella Rovaniemelle.

Fredrik Lassas, HIFK – Testileiri Greuther Fürthissä meni ilmeisesti niin hyvin, että Lassasin nimi taisi jäädä siellä mieleen. Siirto jo kesällä Saksaan ja HIFK:lle saludot?

Armend Kabashi – Tuntuu mielivän kovasti Saksaan Bremenin ja Braunschweigin testeistä päätellen. Yllättävä lähtijä kesällä Saksanmaalle?

Obed Malolo, HJK – Nuori keskikenttäpelaaja voi olla seuraava suuri läpimurtopelaaja Veikkausliigassa ja nuoremmissa huuhkajissa. Kenties shokkisiirto johonkin suurseuraan jo kesällä 18-vuotiaana?

Jonas Emet, Jaro – Emet haki talven aikana pelipaikkaa ulkomailta ilman menestystä ja päätyi tekemään vuoden jatkosopimuksen Jaroon. Kenties kesällä tärppää kuitenkin paremmin?


Ulkomailta Suomeen?

Joel Mero, Mönchengladbach – Mero lähti kovin odotuksin Gladbachiin, mutta ei ole vielä toisellakaan kaudellaan saanut Gladin ressujoukkueessa peliaikaa edes vähää alusta. Kesällä takaisin Lahteen tai johonkin toiseen Veikkausliiga-seuraan?
« Viimeksi muokattu: 01.09.2015 klo 14:41:20 kirjoittanut Laitalinkki »
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #1 : 05.03.2015 klo 14:05:33

En ota muuten kantaa, mutta Jude istui syyskaudella n. 12 matsia penkillä kolmostopparin roolissa, viime keväänä pelasi jokseenkin kaikki matsit mitä vaan pelattavana oli ja ihan kohtuullisen hyvin (mm. whoscoredin tilastoissa koko kauden vertailussa n. sijalla 50 kaikista pelaajista). Eiköhän tuo pääse aika paljon HJK tai Allsvenskania parempaankin paikkaan halutessaan. Terekin tämän hetken ehkä parasta pelaajaa, toppari Semenovia, on puhuttu jonkun verran sarjan suurseuroihin joten pelipaikka saattaa tulevaisuudessa yhtä lailla löytyä Terekistä.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 05.03.2015 klo 14:22:34

En ota muuten kantaa, mutta Jude istui syyskaudella n. 12 matsia penkillä kolmostopparin roolissa, viime keväänä pelasi jokseenkin kaikki matsit mitä vaan pelattavana oli ja ihan kohtuullisen hyvin (mm. whoscoredin tilastoissa koko kauden vertailussa n. sijalla 50 kaikista pelaajista). Eiköhän tuo pääse aika paljon HJK tai Allsvenskania parempaankin paikkaan halutessaan. Terekin tämän hetken ehkä parasta pelaajaa, toppari Semenovia, on puhuttu jonkun verran sarjan suurseuroihin joten pelipaikka saattaa tulevaisuudessa yhtä lailla löytyä Terekistä.

En sinällään epäile lainkaan Ojalan tason riittävyyttä. Polvivamma vaan tuli "sopimusteknisesti" pahaan paikkaan. Muistaakseni Ojalan pitäisi toipua pelikuntoon joskus kesä-syyskuun välisenä aikana. Jos sattuu menemään lähes syyskuuta, niin onko Terek valmis kaavailemaan miehestä avauksen topparia heti pitkän toipumisjakson jälkeen? Vuoden lainassa on Terekin kannalta melko vähänlaisesti järkeä, koska sopimus jatkuisi sen jälkeen vain puoli kautta. Syksy-kevät -aikataululla pyörivissä liigoissa puolestaan nähdään aika harvoin vain syyskauden kattavia lainoja. Jos jokin seura Venäjän Valioliigasta tai sitä kovemmasta sarjasta haluaisi Ojalan ostaa, olisi sen luultavasti oltava valmis ottamaan pieni riski ja odottelemaan, että Juden pelituntuma palautuu entiselleen pitkän poissaolon jälkeen. Jos taas Terek lainaisi Ojalan syyskauden ajaksi Pohjoismaihin, olisi tarjolla luultavasti heti iso vastuu tutu(mma)ssa ympäristössä ja mitä parhain paikka "palata entiselleen". Terek saisi sitten kevätkaudelle ehjän ja pelivireisen miehen käyttöönsä.

No, kieltämättä tuo kuulostaa vähän worse case scenariolta. Ideaalitapauksessahan Ojala on täydessä tikissä jo kesäkuussa, vetää Groznyssa ehjän pre-seasonin ja nappaa kausikortin Terekin avaukseen heti, kun kausi 2015-2016 pyörähtää käyntiin. Todennäköisemmät vaihtoehdot, kuin laina yhtään mihinkään, lienevätkin 1) sopimuskauden loppuun tai lähes loppuun asti pelaaminen Terekissä tai 2) myynti, ei laina, ensi kesän siirtoikkunassa.

Terekin topparitilanteesta minulla ei tosiaan ole mitään hajua, enkä jaksa tarkistaakin. Jos sieltä joku myydään, niin toki se nostaa Ojalan Terekiin jäännin todennäköisyyttä.
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle


Vastaus #3 : 05.03.2015 klo 14:26:06

En ota muuten kantaa, mutta Jude istui syyskaudella n. 12 matsia penkillä kolmostopparin roolissa, viime keväänä pelasi jokseenkin kaikki matsit mitä vaan pelattavana oli ja ihan kohtuullisen hyvin (mm. whoscoredin tilastoissa koko kauden vertailussa n. sijalla 50 kaikista pelaajista). Eiköhän tuo pääse aika paljon HJK tai Allsvenskania parempaankin paikkaan halutessaan. Terekin tämän hetken ehkä parasta pelaajaa, toppari Semenovia, on puhuttu jonkun verran sarjan suurseuroihin joten pelipaikka saattaa tulevaisuudessa yhtä lailla löytyä Terekistä.
Tässä kun ottaa huomioon Venäjän yleisen tilanteen, niin luulisi, ettei tuonnepäin ole hirveästi halukkaita lähdössä. Moskova ja Pietari ovat kuitenkin ihan eri mestoja. Nelostoppari Ferreirahan lähti nyt tammikuussa vekka. Jos Terek ei hanki tai saa hankittua kesällä laadukkaita toppareita, niin jos Jude saa hyvän preseasonin alle en näkisi miksei hän voisi taas avauksessa pelata.
Nimimerkitön

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kontrollipallo. Kontrolloidut hankinnat.


Vastaus #4 : 05.03.2015 klo 14:39:30

Moshtagh Yaghoubi – Mosa ei peittele kiinnostustaan ulkomaansopimukseen, mutta ensin pitäisi päästä vanhasta sopimuksesta eroon.

Näköjään Jurmala jäi taakse ja Mosa täksi vuodeksi RoPSiin: http://www.orsasport.com/pelaajauutiset/936-mosa-innoissaan-paluustaan.html
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 05.03.2015 klo 14:41:32

Näköjään Jurmala jäi taakse ja Mosa täksi vuodeksi RoPSiin: http://www.orsasport.com/pelaajauutiset/936-mosa-innoissaan-paluustaan.html

No, annanpa Mosan roikkua tuossa äänestyksessä silti, vaikka uusi seura Lapista löytyikin. Kaipa se kesäsiirto ulkomaille silti ainakin teoriassa mahdollinen on.
Nahka_Tapsa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tapio-san


Vastaus #6 : 05.03.2015 klo 16:19:14

Varsin lyhyen harkinnan jälkeen äänestin Jere Urosta. Täälläkin on sellaiset fiilikset, että alkukausi Helsingborgissa tulee olemaan totaalista dominointia ja kesällä joku keskieurooppalainen pääsarjajoukkue on valmis latomaan tiskiin sievoiset summat Jeren hankkiakseen. Asiaa auttaa myös Pohjois-Irlantia ja Unkaria vastaan upotetut perättäiset vaparimaalit maajoukkueessa.

Miklun toivon myös todella pääsevän vielä johonkin (ulkomaiseen) joukkueeseen, jossa peliaikaa tulee vähän enemmän kuin se vartti lopusta. Sympaattisin suomalaispelaaja koskaan.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #7 : 17.03.2015 klo 13:50:35

Kokemuksen perusteella viitisen siirtoa siirtoikkunaan on melko hyvä määrä, mutta kyllähän tässä ennakkomerkit viittaa siihen että nyt pitäisi tulla siirtoja aika paljon enemmän. Täysin varmoina voinee pitää Berat Sadikia ja Niklas Moisanderia ja veikkaisin että kummatkin päätyvät Serie A:han. Berattia on paikallislähteen mukaan käynyt katselemassa useamman kerran kolme tuollaista sijaluvuilla 8-15 tähtäävistä italialaispoppoista (Venäjältä, Belgiasta ja Englannista on kuulemma käynyt myös tarkkailijoita tiuhempaan, Englannin kohdalla ilmeisesti pelkästään sämpiiönshipistä). Toki Callittia kompatakseni tuossa ei sinänsä mitään ihmeellistä eikä tuo edes tarkoita mitään, kun Italia ja SVEITSI on melko lähekkäin ja puhutaan ilmeiseksi siirtyvästä maalipörssin kärkinimestä. Jos ne ei tuota tarkkailua tekisi, niin eipä ne duuniaankaan hirveän hyvin tekisi.

Raitala, Hämäläinen, Schüller ja Lod lienee myös siirtyviä kavereita. Raitalan kohdalla historia osoittaa että siirto voi tapahtua mihin tahansa ja ennakointi on hyvin vaikeaa. Luulisin kuitenkin että johonkin Tanskaa kovempaan sarjaan. Mikä tahansa HJK:n ja Udinesen välimaastossa lienee mahdollista. Hämäläinen sanoi että edellisessä siirtoikkunassa siirto oli jo melko lähellä, jos se haluaa kokeilla rahkeitaan jossain Lech Poznania paremmassa paikassa niin kesällä tuo siirto tullee eteen kun tammikuussa ei enää siirtokorvausta ole saatavilla. Valitettavasti Kappe ei antanut minkäänlaista viitettä siitä mikä seura kiinnostusta osoitti tai edes mistä maasta. Veikkaisin että jotain tyyliin Belgia-Sveitsi, mutta vitustako näistä voi tietää. Schüller mennee Zweiteen jollain nimellisellä 100-150k siirtokorvauksella, ja Lodista ei aavistustakaan.

Eeron veikkaisin lähtevän lainalle johonkin, sarjataso voi olla mitä tahansa Allsvenskanin ja La Liigan välimaastosta. Pukki varmaan siirtyy myös johonkin, tuossa on niin ikään mahdollisuudet ihan rajattomat. Teemu on perinteisesti valikoinut omaan sarjaansa suuria seuroja, vaikka oma käsitys pelaajasta on enemmän sellainen että pienempi ja lähtökohtaisesti puolustavampi/vastahyökkäävämpi joukkue saattaisi sopia paremmin. Tämän hetken tilanteella tuo viittaisi pienempään sarjaan, mutta voihan se olla että siellä taustat on alkanut ajattelemaan laajemmin ja isomman sarjan pienempi joukkue voisi myös tulla kyseeseen.

Ja perinteisestihän muutama siirto on tullut vähän puskista jokaisessa siirtoikkunassa. Tammikuussa Rexhepin sopimus Norjan pääsarjaan hyvään jengiin oli ainakin mulle yllätys. Varmaan joku Valtteri Moren voisi siirtyä Klubista johonkin, tai ehkä joku SJK:n, HIFK:n tai Ropsukan hyvä junnu johonkin. Tai Ojalan Jude.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 17.03.2015 klo 17:24:32

Sadik Serie A:han? – Kaikki on tietysti mahdollista, mutta olisin kyllä yllättynyt.

Pitäisin Serie A:ta todennäköisempänä jopa sparvmaista taka-askelta uralla, eli siirtoa kakkosbundekseen, vaikka huhuissa pyöriteltiin Sparvin tapauksessa Espanjan liigaa ja muuta.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #9 : 17.03.2015 klo 20:36:21

Näin esimerkkinä: yksi noista tarkkailemassa käyneistä seuroista on samaisen paikallislähteen mukaan Empoli. Seura on maksanut viimeisen kahden kauden aikana siirtokorvauksia yhteensä vähän alle 300 000€ kaikki hankitut pelaajat huomioiden. Seuran ykköskärki ja kakkoskärki ovat molemmat tänä vuonna 37v täyttäviä kavereita, joten esimerkiksi tuo on kuulostanut täysin mahdolliselta skenaariolta omiin korviin. Jos siellä tarvitaan pari uutta kaveria kärkeen, niin tuskin noilla resursseilla mitään hirveästi Berattia parempaa vaihtoehtoa irtoaa ja tuskin Beratillakaan ihan hirveästi parempia vaihtoehtoja on.
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 17.03.2015 klo 20:39:26

Ernolta erinomainen perustelu tuolle mutuilulle. Ylos

Äänestäjiä on kovin vähän ja koko äänestys on ehkä vähän sekava (=liikaa hassutteluvaihtoehtoja), mutta pienestä otannasta huolimatta aika yllättävää mielestäni, että Perpa on äänestyksessä kolmantena. Ainakaan itse en usko Hetemajn siirtyvän, jos Chievo vain säilyttää sarjapaikkansa. Jos taas ei, niin siirto lienee selviö, mutta uskovatko sitten kaikki äänestäneet Chievon putoamiseen? Tuskin.
superDISA

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 17.03.2015 klo 20:50:54

Yritin etsiä Pohjanpaloa, mutta en löytänyt. Todella mielenkiintoista siirtyykö kesällä Kuseniin ja millä summalla. Lisäksi lainataanko heti eteenpäin ja mihin? Mielestäni tosi kiinnostava tilanne ja uskon siirtoon.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #12 : 17.03.2015 klo 20:51:44

Korostan kuitenkin edelleen, että tiedostan sangen hyvin sen että tarkkailu (edelleen, kun puhutaan maalipörssin kärkinimestä ja tulevasta ilmaisesta siirrosta) ei tarkoita yhtään mitään. Nuo seurat ja sarjat Nikkeä ja jossain määrin Schülleriä lukuunottamatta on vedetty täysin hatusta. Beratin kohdalla kuitenkin totean erikseen, että kun mies itse sanoi kieltäytyneensä maksullisesta siirrosta Kyprokselle, niin odotukset on varmaan korkeammalla kuin Zweitessa. Käytännössä tuo kuitenkin tarkoitti varmaankin APOELia, kun se on ainoa jengi tuolla päin millä on tapana maksaa minkäänlaisia siirtokorvauksia. Toki kaikki on mahdollista, kuten itsekin totesit.

Yritin etsiä Pohjanpaloa, mutta en löytänyt. Todella mielenkiintoista siirtyykö kesällä Kuseniin ja millä summalla. Lisäksi lainataanko heti eteenpäin ja mihin? Mielestäni tosi kiinnostava tilanne ja uskon siirtoon.

Jollella on sopimus Leverkusenin ja Düsseldorfin kanssa voimassa vuoden 2016 kesään. Ehkä se on se syy, miksi Jolle ei ole hirveästi esiintynyt tässä keskustelussa.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 18.03.2015 klo 12:41:49

Näin esimerkkinä: yksi noista tarkkailemassa käyneistä seuroista on samaisen paikallislähteen mukaan Empoli. Seura on maksanut viimeisen kahden kauden aikana siirtokorvauksia yhteensä vähän alle 300 000€ kaikki hankitut pelaajat huomioiden. Seuran ykköskärki ja kakkoskärki ovat molemmat tänä vuonna 37v täyttäviä kavereita, joten esimerkiksi tuo on kuulostanut täysin mahdolliselta skenaariolta omiin korviin. Jos siellä tarvitaan pari uutta kaveria kärkeen, niin tuskin noilla resursseilla mitään hirveästi Berattia parempaa vaihtoehtoa irtoaa ja tuskin Beratillakaan ihan hirveästi parempia vaihtoehtoja on.

Empoli on tosiaan täynnä lainapelaajia, mikä on tunnetusti hyvin yleistä Italiassa. Ei ole siis tapana hankkia omaksi tasoltaan riittämättömiä pelaajia, jos rahat ei sellaisiin riitä, vaan koota kilpailukykyinen joukkue.

En siis jaksa uskoa Sadikin siirtymiseen, mutta edelleen jalkapallossa kaikki on mahdollista. Todennäköisenä en sitä kuitenkaan missään nimessä pysty näkemään.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #14 : 05.05.2015 klo 20:04:20

Nostetaas vähän ja lyhyellä yhteenvedolla viime viikkojen huhuista.

Viimeisimpien huhujen mukaan Bröndbyssä tapahtuu tyhjennysmyyntiä, Lukas Hradecky on yhdistetty huhuissa Swanseaan ja Crystal Palaceen, Pukkia ei ole yhdistetty vielä mihinkään.

Pohjanpalo vihjasi haastattelussa että Fortunan ainoa tavoite kaudella oli nousu ja nyt kun nousu jäi haaveeksi, niin kesällä täytyy katsoa mitä tapahtuu. Itse veikkaan preseasonin aloittamista Kusenissa ja sitten lainaa johonkin pienempään Bundesliiga-jengiin (Freiburg, Augsburg, Ingolstadt, Kaiserslautern tjsp).

Ringin Kaiserslautern on edelleen kiinni suorassa nousussa, tuskin siirtyy mihinkään jos nousu tapahtuu. Asema lienee myös aika stabiili tulevalle kaudelle kun tällä kaudella on ihan hihnakin ollut hihassa.

Perpa yhdistetty huhuissa Trabzonsporiin. Chievon asettama hintalappu 6m. Tuskin siis tapahtuu tai olisi tapahtunut vaikka turkkilaisilla olisi massia ollutkin.

Raitala, Uronen ja muut suomalaiset laitapakit: ei huhuja ilmoilla. Juki tuskin jää Tanskaan, suunta edelleen täysi arvoitus.

Sveitsiläislehdistön mukaan Berat neuvottelee FC Nürnbergin ja noin kymmenen muun seuran kanssa.

Thomas Lam ilmoitti että 2-3v jatkosoppari Zwolleen on työnalla. Tuo lienee melko optimaalinen ympäristö tässä vaiheessa.

HJK:sta on kerrottu että kesällä seurasta odotetaan 3-4 pelaajan liikkuvan ulospäin. Suomalaisista tuo koskee varmaan Robin Lodia ja Rasmus Schülleriä, joilla molemmilla soppari on katkolla kauden päätteeksi.

Kasper Hämäläiselle on tarjottu jatkosopparia Lech Poznanista, mutta raporttien mukaan Kappe ei tuota allekirjoita. Sopparia on toki vuoden loppuun eli jonkun pitää maksaa jotain, mutta eiköhän Poznan kuitenkin päädy ratkaisuun jossa otetaan pelaajan vuosipalkka seuraan ja päästetään pelaaja pois.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 05.05.2015 klo 20:41:17

Kasper Hämäläiselle on tarjottu jatkosopparia Lech Poznanista, mutta raporttien mukaan Kappe ei tuota allekirjoita. Sopparia on toki vuoden loppuun eli jonkun pitää maksaa jotain, mutta eiköhän Poznan kuitenkin päädy ratkaisuun jossa otetaan pelaajan vuosipalkka seuraan ja päästetään pelaaja pois.

Lechin seuramiehet ovat kertoilleet julkisuudessa muutamaankin kertaan, että se Kapesta todennäköisesti kesällä saatavaa 300 kiloeuron korvaus ei ole sen arvoinen, että Kappea kannattaisi päästää sillä hinnalla lähtemään. Eli miehen syksyn panosta pidetään tuota arvokkaampana. Kapesta puhuttaessa pitää muistaa myös rauhallinen ja järkevältä näyttänyt urasuunnittelu, eli tuskin itsekään haluaa lähteä kesällä väkisin poukkoilemaan minnekään.

Vedetään nyt vielä matto alta tältä omalta anal lyysiltani toteamalla, että uskon kuitenkin Kapen siirtyvän jo kesällä.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 05.05.2015 klo 21:10:26

Heitetääs vielä ernon hyvän listan perään muutama spekulazzioni lisää:
---

Jussi Jääskeläinen: loppuuko ura? West Hamiin ei jatkoa ole luvassa, sillä seura hankkimassa uutta kakkosvahtia.

Glen Kamara: kertoi hiljattain että lainasopimus Hollannissa tai Ranskassa kiinnostaisi

Daniel O'Shaughnessy: toinen todennäköinen lainalle lähtijä, todennäköisesti Englannin alempiin sarjoihin

Mikael Forssell: uusi suunta täysi arvoitus, tuskin jatkaa Bochumissa

Joni Kauko: jatkosopimuksesta oli taas uutta spekulaatioita, mutta tuskin tapahtuu. Suunta täysi arvoitus.

Mikko Sumusalo: toivon mukaan pysyvää diiliä Rostockiin?

Timo Furuholm: siirtyykö vai jatkaako? Kakkosbulin ja kolmosen välimaasto todennäköinen osoite, rivien välistä vihjasi taannoin haluavansa siirtyä kunnianhimoisempaan seuraan, eli joku vahva nousijakandidaatti, jolla himpun verran enemmän palkanmaksukykyä?

Njazi Kuqi: saanut yllättäen valmentajanvaihdoksenkin jälkeen vaihdosta peliaikaa, mutta jatko olisi ihme. Tuleeko taas joku ihmediili jonnekin vai palaako hakemaan vauhtia PK-35:sesta?

Tim Väyrynen: Kolmoseen pitäisi päästä ensi kaudeksi takaisin yrittämään. Viktorialla vielä pieni sauma nousta, kun taas Timin pelaajaoikeudet omistava Dortmund II on putoamassa. Kas siinä pulma.

Sebastian Mannström: nousua ei näytä olevan tulossa. Riittävätkö näytöt siihen, että joku kolmosen joukkue nappaa?

Alexei Eremenko Jr: tuleeko jatkoa vai siirtyykö jonnekin?

Paulus Arajuuri: sadalla miljoonalla Bayerniin Ylos
Myöhis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, KuPS, Huuhkajat, Englanti


Vastaus #17 : 06.05.2015 klo 13:02:14

Ajai!!

Ois se hienoo nähdä pitkästä aikaa Suomalainen valjussa (tai ylipäätään Englannissa) pelaamassa vaikka Jässi siellä onkin.

Unelmaskenaario olisi :

Niki Mäenpää -> Brighton niinkuin on huhuttu

Lukas Hradecky -> Swansea, SOTON, Palace. Miten muuten menee Palacen ensikauden maalivahti tilanne? Jatkuuko Speronin sopimus? SOTONissa ainakin olisi selvä kakkoskassari Forsterin ollessa ykkönen, mutta eikös miestä huhuiltu johonkin muuhun seuraan? Swanseassa taitaisi olla sama kohtalo kun SOTOnissa eli Fabianski selvä ykkönen Hradecky toimii sitten haastajana.

Roman Eremenko ->  Esimerkiksi City huhut kävisivät toteen ja mies pääsisi oikeasti suurseuraan. En kuitenkaan siirtoon usko, koska eikös Citystä huhuiltu, että yrittäävät rakentaa joukkueen tulevaisuudessa enemmän Englessmannien ympärille. Tiedä sitten. Voisiko Spurs, Arsu tai vaikka Pool olla realistisia vaihtoehtoja?
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #18 : 06.05.2015 klo 13:09:46

Romasta ei kyllä ole liikkunut minkäänlaisia siirtohuhuja missään. Vaikea nähdä että mikään länsi-eurooppalainen seura lähtisi koheltamaan tuohon ennenkuin tuo siirtosaaga Rubinista CSKA:han on edes jossain määrin plakkarissa.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #19 : 06.05.2015 klo 15:40:37

Perpa yhdistetty huhuissa Trabzonsporiin. Chievon asettama hintalappu 6m. Tuskin siis tapahtuu tai olisi tapahtunut vaikka turkkilaisilla olisi massia ollutkin.

Molemmat Ylos Ylos pystyyn, että tämä jää huhuasteelle. Myrskyllä voi jäädä europelit väliin ja Turkin liiga itsessään on taas niin pirun paitsiossa. Lisäksi Perpalla on ihan hyvät tsäänssit päästä Serie A:nkin ylempään keskikastiin, vaikka Trabzonissa varmaan enemmän maksettaisiinkin.
MacSalaatikko

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 06.05.2015 klo 16:01:36

Robin Lod --> Panathinaikos

http://www.iltasanomat.fi/veikkausliiga/art-1430825769508.html
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #21 : 06.05.2015 klo 16:35:27

Tuolle voinee antaa kolme tähteä. Klubi saanee 200-250k ja siirto tapahtunee kolmen viikon päästä. Uskoisin ettei Schüllerinkään siirtouutista tarvitse ihan hirveän pitkään odotella, kun tuolta seurasta melko suoraan vuodettiin se liikkuvien pelaajien määrä, ikäänkuin se olisi tieto eikä arvaus.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #22 : 06.05.2015 klo 16:43:43

Ja nyt puolalaislehdet huhuilevat myös Kappea Panathinaikosin riveihin. Kreikka ompi jatkossa Suomi?
Röytän Karhu

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 06.05.2015 klo 16:43:43

25.5. oli kreikkalaislähteissä siirron päivämääräksi arveltu. PAO on velkoja maksaakseen pienentänyt budjettia roimasti ja myynyt suurimman osan kalliista pelaajistostaan pois tässä viime vuosina joten siihen nähden ihan mielenkiintoinen mahis päästä mukaan nuorehkoon pelaajaryhmään.
kovafanipallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seksi-Simon bandwagonissa.


Vastaus #24 : 06.05.2015 klo 16:45:13

Tätä googletellessa tuli tällainenkin vastaan, uutinen myös tältä päivältä. En tiedä onko jo jossain ollut juttua aikaisemmin(?)


Panathinaikos kiinnostunut Kasper Hämäläisestä:
http://www.gazzetta.gr/football/article/741300/o-panathinaikos-endiaferetai-gia-hamalainen

 
Sivuja: [1] 2 ... 16
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa