Kun tuota matsia on pureskellut nyt päivän, jäi suuhun kyllä pelkästään positiivinen maku. TPS oli onnistunut tekemään vaikeisiin olosuhteisiin kelvollisen ottelutapahtuman, peli oli kohtuullisen laadukasta ja tunnelmaa sekä vauhtia riitti. Neljä hienoa maalia ja ulosajo

Joukkueista sen verran, että Kanakoudis näytti lähinnä tekevän työtään. Kaikesta tekemisestä paistoi sellainen vähän palkkasoturihenkinen tekeminen ja se oikea taso taitaakin olla jossain hitusen korkeammalla kuin Suomen pääsarjassa. Jos Jobi tuota osaa valmentaa on pelaaja hyvinkin ylivoimainen paikallaan. TPS:ltä vaikutuksen teki joukkueen ikärakenne ja taitotaso suhteessa ikärakenteeseen. Ongelmia tullee jos homma ei lähde käyntiin hyvin ja peli ei kulje kauden alusta. Nousuun taitaa mennä toinenkin kausi.
Taktisesti meno oli aika kehnoa, Inter iski Fribergin ympäriltä ja TPS Kairisen ja Onovon jättämään tyhjään tilaan toppareiden eteen. Ottelun ratkaisivat käytännössä hyökkääjät. Aallolla oli paikka pistää TPS johtoon mutta epäonnistui, samoin Hyyrynen oli Bahnen kanssa nokikkain. Hambo teki maalinsa melko vaikeasta kulmasta, optimistisella yrityksellä ja rahtusella onnea, mutta nimenomaan teki sen maalinsa.
Toivotaan että Inter saisi toimintaansa ryhtiä ja seurajohto heräisi reaalimaailmaan ja että TPS vetää Yläkentälle väkeä samassa suhteessa kuin tässäkin ottelussa. Paikkoja oli tyhjillään ja lisääkin tosiaan mahtuisi!