Puupiä
Poissa
|
 |
Vastaus #1725 : 18.09.2020 klo 21:49:30 |
|
Topicin nimen voisi kyllä vaihtaa. Suomen paras podcast —> Pääkaupunkiseudun paras podcast? Kuvais ehkä paremmin. 
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1726 : 18.09.2020 klo 21:57:21 |
|
Topicin nimen voisi kyllä vaihtaa. Suomen paras podcast —> Pääkaupunkiseudun paras podcast? Kuvais ehkä paremmin.  Niin voisi jos sinut saisi sillä vittuun spämmäämästä jokaiseen vitun topikkiin. Terv. Turku
|
|
|
|
maakato
Poissa
|
 |
Vastaus #1727 : 18.09.2020 klo 22:10:12 |
|
Keskustelun korkeampi taso vaatisi aina Sundelinin tai Vesanderin studioon. Väänänen on hyvä huomioissaan, mutta kahdestaan Oivion kanssa homma ei toimi parhaalla mahdollisella tavalla. Silti en nyt tämän päiväisessä jaksossa mitään sen ihmeellisempää valittamisen aihetta löydä.
Tuntuu nykyään jokaisen Pallokerhon jakson tänne tulevan jonkun Kuopiolainen sanomaan, että on paskaa ja Mölymäki on parempi. Mölymäkeä en sen takia kuuntele, kun se käsittelee oikeastaan ainoastaan Kupsia ja se ei minua niin paljoa kiinnosta. Noiden kahden vertaaminen näin ei ole kovinkaan hedelmällistä.
|
|
|
|
JiiPee
Poissa
|
 |
Vastaus #1728 : 18.09.2020 klo 22:16:29 |
|
En hetkeäkään epäile, etteikö Mölymäki olisi KuPSia koskevissa asioissa tietäväisempi kuin Pallokerho. Aihepiiri ja kohdeyleisö on huomattavasti spesifimpi, jolloin on tietysti helpompi olla kartalla KuPSin asioista. Veikkausliigan ja Suomi-futiksen yleispodcastina Pallokerho selvistä puutteistaan (Oivion ääni vähän kuluu liikakäytössä kun tekijöitä ei ole tarpeeksi, luontevaa asiantuntemusta on enemmän Helsingin suuntaan, Väänäsen ulosanti on kankeaa jne.) huolimatta silti paras, tai ainakaan parempaan en ole tähän mennessä törmännyt. Ja toisinaanhan sitten kuitenkin ulos tulee todellisia helmiä, kuten taannoinen Jonne Lindblomin haastis. Itse kyllä Pallokerhoni jatkossakin kuuntelen ensimmäisenä ennen muita. Pienenä off topicina, Viki Savosen suorituksesta kommentaattorina olisi voinut kyllä mainita aivan muita asioita kuin murteen. Kuuntelin kaveria jo Norjan-vierailulla ja nyt uudestaan, ja pakko sanoa että sisällöltään liki täyden kympin kommentointia. Todella vahvat tiedot paitsi KuPSista, niin myös ainakin itselleni tuntemattomista vastustajista. Kerrankin kommentaattori tuo todella kunnolla lisäarvoa lähetyksiin olematta kuitenkaan liikaa äänessä. 
|
|
|
|
Puupiä
Poissa
|
 |
Vastaus #1729 : 18.09.2020 klo 22:26:52 |
|
Niin voisi jos sinut saisi sillä vittuun spämmäämästä jokaiseen vitun topikkiin.
Terv. Turku
Anteeksi kun erehdyin luulemaan sinuakin asiakirjoittajaksi. Ihan olen asiaa yrittänyt kirjoitella ja omat mielipiteeni ilmaista, mutta ilmeisesti sekin on nykyään kiellettyä. Turku on minulle ollut semmoinen musta-aukko, sillä Savosta on sinne pitkä matka. Näköjään onneksi.
|
|
|
|
TeukkaS
Poissa
Suosikkijoukkue: ikuinen tuplamestari
|
 |
Vastaus #1730 : 18.09.2020 klo 22:27:44 |
|
Keskustelun korkeampi taso vaatisi aina Sundelinin tai Vesanderin studioon. Väänänen on hyvä huomioissaan, mutta kahdestaan Oivion kanssa homma ei toimi parhaalla mahdollisella tavalla. Silti en nyt tämän päiväisessä jaksossa mitään sen ihmeellisempää valittamisen aihetta löydä.
Tuntuu nykyään jokaisen Pallokerhon jakson tänne tulevan jonkun Kuopiolainen sanomaan, että on paskaa ja Mölymäki on parempi. Mölymäkeä en sen takia kuuntele, kun se käsittelee oikeastaan ainoastaan Kupsia ja se ei minua niin paljoa kiinnosta. Noiden kahden vertaaminen näin ei ole kovinkaan hedelmällistä.
Ihmeellisen vaikeaa on jälleen erottaa tuotannon tason kritisointi riippumatta sisällöstä. Kaksi futispodcastia ja johan taas on forkka täynnä itkua savolaisten ylimielisyydestä, kun SISÄLLÖSTÄ riippumatta jokainen järkevä kuuntelija erottaa noista kahdesta ääniammattilaisen isännöimän ja erittäin huolellisesti valmistellun tekeleen keskinkertaisten futistoimittajien pierunhajuisesta takahuonehihittelystä. Se, että jälkimmäinen kelpaa Seinäjoella, Jyväskylässä ja pääkaupunkiseudulla, on ihan ok. Savolaiset ovat vaan tottuneet parempaan ja samaa mieltä on myös ne ei savolaiset, jotka pystyvät kuuntelemaan Mölymäkeä ilman tuttua itkuriepuaan "koska kauhean ilkeät savolaiset yhyy yhyy". Sisällön tasostakaan ei toki esimerkiksi tämän päivän aivan naurettavia asiavirheitä ja alakoulutason murreanalyysia sisältäneen oksennuksen jälkeen tarvitse pallokerhon osalta hattua ilmaan heitellä.
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #1731 : 18.09.2020 klo 22:37:23 |
|
Anteeksi kun erehdyin luulemaan sinuakin asiakirjoittajaksi. Ihan olen asiaa yrittänyt kirjoitella ja omat mielipiteeni ilmaista, mutta ilmeisesti sekin on nykyään kiellettyä. Turku on minulle ollut semmoinen musta-aukko, sillä Savosta on sinne pitkä matka. Näköjään onneksi.
Hmm. En tietenkään oikeasti pahalla tarkoittanut. Teillä on kupsilaisten kanssa selkeästi kova boogie päällä, mutta ymmärräthän että se on mennyt vähän överiksi? Fiilistely on yksi maailman hienoimpia juttuja, mutta teillä se on ollut tosi paljon myös sellaista ihmeellistä turhaa ylimielistä haistattelua.
|
|
|
|
Johtava-adjutantti
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #1732 : 18.09.2020 klo 22:39:31 |
|
En hetkeäkään epäile, etteikö Mölymäki olisi KuPSia koskevissa asioissa tietäväisempi kuin Pallokerho. Aihepiiri ja kohdeyleisö on huomattavasti spesifimpi, jolloin on tietysti helpompi olla kartalla KuPSin asioista. Veikkausliigan ja Suomi-futiksen yleispodcastina Pallokerho selvistä puutteistaan (Oivion ääni vähän kuluu liikakäytössä kun tekijöitä ei ole tarpeeksi, luontevaa asiantuntemusta on enemmän Helsingin suuntaan, Väänäsen ulosanti on kankeaa jne.) huolimatta silti paras, tai ainakaan parempaan en ole tähän mennessä törmännyt. Ja toisinaanhan sitten kuitenkin ulos tulee todellisia helmiä, kuten taannoinen Jonne Lindblomin haastis. Itse kyllä Pallokerhoni jatkossakin kuuntelen ensimmäisenä ennen muita. Pienenä off topicina, Viki Savosen suorituksesta kommentaattorina olisi voinut kyllä mainita aivan muita asioita kuin murteen. Kuuntelin kaveria jo Norjan-vierailulla ja nyt uudestaan, ja pakko sanoa että sisällöltään liki täyden kympin kommentointia. Todella vahvat tiedot paitsi KuPSista, niin myös ainakin itselleni tuntemattomista vastustajista. Kerrankin kommentaattori tuo todella kunnolla lisäarvoa lähetyksiin olematta kuitenkaan liikaa äänessä.  Vaikeatahan tuo on analysoida jos ei ymmärrä vähän alusta mitä jyväjemmari jokeltaa, voi että mikä itku ja parku tulisi jos joku bamlaisi wanhaa Stadin slangia selostuksissa.
|
|
|
|
Vahvistus
Poissa
|
 |
Vastaus #1733 : 18.09.2020 klo 22:48:35 |
|
Vaikeatahan tuo on analysoida jos ei ymmärrä vähän alusta mitä jyväjemmari jokeltaa, voi että mikä itku ja parku tulisi jos joku bamlaisi wanhaa Stadin slangia selostuksissa.
Voi helevetti! Siis et ymmärtänyt savoa? Esitätkö tyhmää vai ootko stadista?
|
|
|
|
Puupiä
Poissa
|
 |
Vastaus #1734 : 18.09.2020 klo 22:50:02 |
|
Hmm. En tietenkään oikeasti pahalla tarkoittanut. Teillä on kupsilaisten kanssa selkeästi kova boogie päällä, mutta ymmärräthän että se on mennyt vähän överiksi? Fiilistely on yksi maailman hienoimpia juttuja, mutta teillä se on ollut tosi paljon myös sellaista ihmeellistä turhaa ylimielistä haistattelua.
Fiilikset ovat toki vielä korkealla ja ne olen yrittänyt tietoisesti jättää muutamaan niille sopivaan ketjuun. Nyt kun Koronan takia työkiireitä ei ole vaan ”lomaa” on enemmän, niin tulee täälläkin nuhjattua enemmän. Monen harmiksi. Enkä minä(kään) tarkoituksella kellekään asiakirjoittajalle ala aukomaan päätäni. Muutama vastenmielinen on tullut kyllä vastaan, mutta ei niistä sen enempää. Se OT:sta... Kuuntelen ja katson mielelläni erilaisia jalkapalloon ja ihan yleisesti urheiluun liittyvää ohjelmistoa. Minusta on ”asiakkaan” kannalta reilua, että ohjelman ”tuoteselostuksesta” tai nimestä käy selvästi ilmi millä asialla liikutaan. Tämä Pallokerho Podcast nimensä ja esittelynsä perusteella pitäisi olla ”puolueeton” ja avarakatseinen ohjelma. Ehkä se sitä on joskus ollut kun muita ei ollut niin paljoa tarjolla. Ne jaksot, jotka itse olen kuunnellut, eivät ole niitä olleet. Ovat minusta enimmäkseen olleet suunnattuja pääkaupunkiseudun joukkueiden kannattajille. Se paistaa läpi myös ”juontajien” asiantuntemuksesta ja jutuista. Se olisi reilua tuoda esille vaikka noissa esittelyissäkin. Sanoman tuotanto muuten on ihan riittävän laadukasta hintaansa nähden. Tilaan jatkossakin Ruutua jos sieltä kotimaista urheilua näytetään.
|
|
|
|
Eemeli Rummukainen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #1735 : 18.09.2020 klo 23:04:49 |
|
Fiilikset ovat toki vielä korkealla ja ne olen yrittänyt tietoisesti jättää muutamaan niille sopivaan ketjuun. Nyt kun Koronan takia työkiireitä ei ole vaan ”lomaa” on enemmän, niin tulee täälläkin nuhjattua enemmän. Monen harmiksi. Enkä minä(kään) tarkoituksella kellekään asiakirjoittajalle ala aukomaan päätäni. Muutama vastenmielinen on tullut kyllä vastaan, mutta ei niistä sen enempää.
Se OT:sta... Kuuntelen ja katson mielelläni erilaisia jalkapalloon ja ihan yleisesti urheiluun liittyvää ohjelmistoa. Minusta on ”asiakkaan” kannalta reilua, että ohjelman ”tuoteselostuksesta” tai nimestä käy selvästi ilmi millä asialla liikutaan. Tämä Pallokerho Podcast nimensä ja esittelynsä perusteella pitäisi olla ”puolueeton” ja avarakatseinen ohjelma. Ehkä se sitä on joskus ollut kun muita ei ollut niin paljoa tarjolla. Ne jaksot, jotka itse olen kuunnellut, eivät ole niitä olleet. Ovat minusta enimmäkseen olleet suunnattuja pääkaupunkiseudun joukkueiden kannattajille. Se paistaa läpi myös ”juontajien” asiantuntemuksesta ja jutuista. Se olisi reilua tuoda esille vaikka noissa esittelyissäkin. Sanoman tuotanto muuten on ihan riittävän laadukasta hintaansa nähden. Tilaan jatkossakin Ruutua jos sieltä kotimaista urheilua näytetään.
Näinhän tuo on. Maakuntalehdissä on ihan ok olla omien puolella. Stadin mafialehdistö kuitenkin määrittelee itsensä valtakunnalliseksi. Mutta asenne on vähintäin yhtä sisäsiittoista kuin maakuntalehdistöllä. Ja kun Lupin rahamassimenestykseen on totuttu,syntyy outo käsitys maakunnista. Maakuntajoukkueet ovat olemassa vain että Lupi voisi ne voittaa. Tästä taad merkkinä Viki Savolaisen murteen dissaus. Stadi on syntynyt junantuomista. Suurimmalla osalla vähintään isovanhemmat maalta. Itse olen asunut stadissa nyt 36 vuotta. Alussa koetin puhua kirjakieltä. Mutta aika pian annoin mennä aikalailla savoksi. Ei tunnu haittaavan. Paitsi pallokerhoa. Meiltäkö tämä Käöp
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #1736 : 18.09.2020 klo 23:31:50 |
|
Onko joku jossain oikeasti dissannut Vikiä?
|
|
|
|
maakato
Poissa
|
 |
Vastaus #1737 : 18.09.2020 klo 23:40:39 |
|
-
Jos et tuosta reilun tunnin Pallokerho jaksosta enempää irti saanut, en ainoastaan Oiviota ja Väänästä tästä syyttäisi. Ja en varsinaisesti ole eri mieltä, että Ikonen ja Savonen olisivat jotenkin parempia äänenkäytössä ja vastaavaa, mutta se ei ole syy miksi Pallokerhoa mielummin kuuntelen. Syitä nyt tuskin tarvitsee edes listata. Hienoa, että Pallokerhosta on saatu taas täysin pk-seutulainen podcast, sellaisen jakson jälkeen missä käsiteltiin Kupsia yli puolet ajasta. Onko joku jossain oikeasti dissannut Vikiä?
Ja tämä. Odotin täältä lukemani perusteella, että Vikistä kuullaan joku minuuttien vihapuhe, mutta onneksi kuuntelin jakson.
|
|
|
|
Interturku
Poissa
|
 |
Vastaus #1738 : 18.09.2020 klo 23:40:58 |
|
Onko joku jossain oikeasti dissannut Vikiä?
En tiedä mikä keissi, enkä jaksa plärää, mut kommentaattori siinä Kuopion hienossa Bratislava-voitossa oli todella erinomainen! Ei selostajassakaan mitään vikaa ollut. Saxman ei riittäny, ja Boateng näytti hitaalta. Niskanen ei saanu mitään aikaa, Nissilä on mikkihiiri hyväl tatsil, ihmettelin Salen vaihdon panttausta. Pennanen teki samoja juttuja mitä liigassa. Pirttijoki pärjäs hyvin, kuten Rangelkin. Virtasta tietty ei voi liikaa kehua, tää Pikk, uusi vahvistus on hyvä pelaaja. Onnittelut! 
|
|
|
|
JoenDoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Honka
|
 |
Vastaus #1739 : 18.09.2020 klo 23:51:41 |
|
Vaikka olen monien kanssa samaa mieltä siitä, että koronan takia taso on hieman laskenut aiemmsta, niin kyllähän tämän podcastin viimeaikainen nousu suplan kuunnelluimpien top 3:een kertoo siitä, että tämä uppoaa tällaisenakin suurelle yleisölle. Sitä ei muuta se, että savolainen mopojengi tulee joka viikko tänne kertomaan, että eivät ole kuunnelleet moneen kuukauteen/vuoteen koko roskaa.
Edit. Itseltä löytyy pari kaveria, jotka eivät jaksa vaivautua koskaan katsomaan veikkausliigamatseja, mutta kuuntelevat pallokerhon aina kun uusi jakso tulee ulos.
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.09.2020 klo 23:54:32 kirjoittanut JoenDoe »
|
|
|
|
|
Mombasa
Paikalla
Suosikkijoukkue: Homovitun huutaminen
|
 |
Vastaus #1740 : 19.09.2020 klo 00:05:53 |
|
Onko joku jossain oikeasti dissannut Vikiä?
Ei. Oivio taisi leikillään sanoa murteen olevan niin paksua, että tokkopa on Savon ulkopuolella käynyt. Tämän jälkeen vielä erikseen mainitaan, ettei tämä ole sitten minkäänlaista kritiikkiä vaan noin paksu murre on lähinnä rikkaus. Tästä Savom maan pulustajat vetivät sitten herneen nenään.
|
|
|
|
suomifutiksen Janne Tähkä
Poissa
|
 |
Vastaus #1741 : 19.09.2020 klo 00:35:55 |
|
Vaikeatahan tuo on analysoida jos ei ymmärrä vähän alusta mitä jyväjemmari jokeltaa, voi että mikä itku ja parku tulisi jos joku bamlaisi wanhaa Stadin slangia selostuksissa. Eipä siitä mitään itkua tai parkua ole syntynyt, vaikka hesalaiset kommentaattorit puhuvat hesalaisittain. Tutkapari-podcastissa se toinen tyyppi puhui niin parikymppisenä stadilaisena että se oli joillekin liikaa, mutta taisi silloinkin kritiikki keskittyä lähinnä liialliseen englannin kielen käyttöön.
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #1742 : 19.09.2020 klo 07:05:56 |
|
Voiko joku pitää tosiaan rehellisesti tuota tämän hetkistä Pallokerhoa millään mittapuulla laadukkaana?
Jollakin mittapuulla. Mutta, ennenkaikkea se on viihdyttävä ja se on minulle se tärkein mittari.
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #1743 : 19.09.2020 klo 07:28:25 |
|
Ei helvetti mitä itkua täällä.  Toki itsekin välillä kritisoinut joitain asioita Pallokerhosta, niin silti ainoa podcast jonka kuuntelen aina kun pystyn. Riittävän hyvä tempo ja vaihtelevat aiheet, nostoja eri teemoista jne Ja ei, en kuuntelisi jos siellä olisi Gert Remmel ja Bana Lehkosuo syväluotaamassa kuopiolaisia ja Kari Salmelainen juontajana keventämässä tunnelmaa. Jos Mölymäki kiinnostaa niin kuunnelkaa sitä, samoin voi kuunnella Klubin Podcastia tai Veikkausliigaa jos ne miellyttää enemmän.
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #1744 : 19.09.2020 klo 07:56:18 |
|
Äänenlaatu kuntoon, topic lukkoon ja avaajalle bänniä. Sitten alkaisi olla Pallokerho mintissä 
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #1745 : 19.09.2020 klo 08:42:09 |
|
Laitetaan varoiksi muutenkin avaajalle bänniä.
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #1746 : 19.09.2020 klo 08:44:47 |
|
Äänenlaatu kuntoon, topic lukkoon ja avaajalle bänniä. Sitten alkaisi olla Pallokerho mintissä  Äänenlaatu kuntoon, topic lukkoon ja savolaisille (paitsi Pub) bänniä. Sitten alkaisi olla Pallokerho mintissä  Hieman viilasin.
|
|
|
|
GaLi
Poissa
|
 |
Vastaus #1747 : 19.09.2020 klo 09:12:43 |
|
Mielellään tätä kuuntelee.
Samaan hengenvetoon todettakoon, että Savolaiseen kohdistunut murrekommentointi, jota piti jaksossa vielä pariin otteeseen jaksossa toistaa, oli ohilaukaus Oivolta.
Vaikka kuinka sanoisi, että on vain kommentointia, ei kritiikkiä, ei sillä ole mitään merkitystä. Tuskin Oiviokaan haluaisi, että muilla media-alustoilla esitettäisiin hänen henkilöönsä (ääneen, ulosantiin, ulkonäköön jne.) kohdistuvaa kommentointia. Eikä se ole sitä, minkä takia kuuntelijat podcastin avaavat. Kuuntelijat haluavat kuulla puhetta jalkapallosta. Piste.
|
|
|
|
iameero
Poissa
|
 |
Vastaus #1748 : 19.09.2020 klo 10:59:44 |
|
topic lukkoon ja avaajalle bänniä.
Kuka on päästäny Annimari Korteen foorumille? 
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1749 : 19.09.2020 klo 11:02:11 |
|
Savolaisille nyt mikään muu ei käy kun KuPSin kehuminen, muuten kaikki on ”puolueellista etelän mediaa”
|
|
|
|
|
|