FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.02.2026 klo 08:25:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 62 [63] 64 ... 251
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2015/2016 - Gaalin malja  (Luettu 1056132 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #1550 : 19.08.2015 klo 16:22:08

Siellä on syytä olla isoa kalaa ja niitä oikeita vahvistuksia tulossa tai kesästä muodostuu hyvän alun jälkeen vain ja ainoastaan pannukakku. Tässä on nyt vakava masennus puhkeamaisillaan ja aikaa tilanteen parantamiseen on alle 2 viikkoa. Syytä olla vilkasta liikennettä loppukuusta.

Onhan se varmasti rankkaa, mikäli satoja miljoonia ei tuhlata per kesä. Jaksamisia Manu-faneille. Olitko sinä se nimimerkki, joka pyörii palstalla pääasiassa vain siirtoikkunoiden ajat?
Dong

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: In Siilitukkabodarit we trust


Vastaus #1551 : 19.08.2015 klo 16:30:27

Ei voi sanoa että harmittaisi tuon kaupan kariutuminen. En oikein missään vaiheessa nähnyt Pedroa punanutussa ja toisaalta ei olisi välttämättä suurta upgradea. Ei ole minkäänlaisia takeita kaverin sopeutumisesta valjuun. Hyvä näin.
lihamuki

Poissa Poissa


Vastaus #1552 : 19.08.2015 klo 16:41:03

Siellä on syytä olla isoa kalaa ja niitä oikeita vahvistuksia tulossa tai kesästä muodostuu hyvän alun jälkeen vain ja ainoastaan pannukakku. Tässä on nyt vakava masennus puhkeamaisillaan ja aikaa tilanteen parantamiseen on alle 2 viikkoa. Syytä olla vilkasta liikennettä loppukuusta.

Monesta pointista olen ollut kanssasi samaa mieltä jo viime kaudesta, mutta nyt viime aikojen kirjoittelu saa kyllä vähän ihmettelemään.

Mielestäsi siis "heti mulle, kaikki tänne" on oikea tapa rakentaa joukkuetta. Nyt on tuotu sisään pelaajia paikoille jotka vahvistusta eniten tarvitsivat. Valenciaa ja Herreraa käy jopa hieman sääliksi, sillä eivät esityksillään ansainneet penkkipaikkaa.

Topparia en missään nimessä halua sisään, sillä puolustus ei ole ongelma. Ei ollut viime kaudella, eikä ole nytkään. Smalling hoitaa tuon tontin oikealla ja vasemmalle puolelle on kuitenkin heittää sisään vielä Rojo, Evans, Jones ja nykyään jopa Blind. Joo Smalling voi loukkaantua, mutta kellä kärkijoukkueella on sisään heittää toinen täysin saman tasoinen huippupelaaja? Aivan, ei kellään.
Vasemmalle ja oikealle on heittää vähintään kaksi hyvää vaihtoehtoa Darmianin tulon jälkeen. Loistava haku! En osannut noin hyvää pelaajaa edes odottaa.

Keskikenttä on ollut vajaa jo vuosia. Enää se ei sitä ole. Kombinaatioita on heittää sisään useita eri tilanteisiin. Nyt ainoastaan Schneiderlinin paikka näyttää muuratulta.

Vasemmalle laidalle on kaksi hyvää vaihtoehtoa. Mikäli Depayn kehityskäyrä jatkuu Unitedissa samanlaisena, ei Youngilla asiaa avaukseen ole. Jälleen harmittavaa, mutta parhaat pelaa.
Oikealle löytyy Mata (vaikkakin näkisin miehen mieluummin keskellä). Näin ollen oikeaa laituria voisi etsiä. Kuitenkin sillä ehdolla, että Mata saa jatkaa avauksessa, sillä miehellä on poikkeuksellinen kyky luoda paikkoja puhkovilla syötöillä ja oikea-aikaisella liikkeellä. Pedro kuuluu omiin inhokkeihin, enkä mielelläni olisi miestä Unitedissa nähnyt. Toki näytöt puhuvat miehellä puolestaan, mutta Penkille jälleen turhan kallis ukko.

Kymppipaikalle pelaajaa ei tarvi. Rooneyn näkisin mielelläni rakentamassa peliä viimeisellä kolmanneksella mikäli Matan paikka jatkossa pysyy laidalla. Fellainin eilinen esitys muistuttaa jälleen siitä, että ei häntäkään voi keskustelusta täysin unohtaa. Mies itse hilasi Unitedin karsintaan ja oikeutetusti pääsi vielä maalin makuun.

Puhdasta strikeriä kokoonpano huutaa. Herne on loistava roolissaan, mutta usein avatessa tuoreita jalkoja vastaan jää usein pelin ulkopuolelle. Vaihdosta tullessaan ehdottomia suosikkipelaajiani. Rooneyn kyky luoda tilanteita ja rauhoittaa peliä menee mielestäni hukkaan kärjessä. Mies luo maalinteon uhkaa myös kauempaa ja linja ei voi maata niin alhaalla, mikä taas avaa tilaa laitureille sekä kärkipelaajalle.

Mainitsemieni pelaajien lisäksi olisi myös Januzajlle, Pereiralle ja Lingardille hyvä löytää minuutteja jatkuvuuden säilyttämiseksi.

Pepsiä ei mielestäni ainakaan vielä tarvita. Pyrin aina ajattelemaan pitkällä tähtäimellä ja tällä hetkellä joukkue on ainakin paperilla hyvin tasapainoinen myös kestävän kehityksen mittarilla. Miksi korjata jotain mikä ei ole rikki? Valjussa pystytään taistelemaan mestaruudesta tällä miehistöllä. Joukkue menestyi jo viime kaudella loistavasti top 6 jengejä vastaan. Tasaisuuden puute ja lukuisat kotipistemenetykset käänsivät vaakakupin ainoastaan minimitavoitteeseen.

Summa summarum. Jos joku hankitaan, olkoon se puhdas kärki. Kyseinen joukkue taistelee menestyksestä Valjussa ja sieniliigassa tasapäin muiden huippujen kanssa.
Sebastian Pähkinä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja


Vastaus #1553 : 19.08.2015 klo 17:07:41

Koko teksti

Lähes sanasta sanaan sama! Juuri tänään olin postaamassa omaa ihannekokoonpanoa, mistä olisi käynyt ilmi seuraavat seikat:
1. Mielestäni Mataa pitäisi peluuttaa keskellä kärjen alla, ei oikealla laidalla.
2. Tästä johtue sopivan osuessa kohdalle, oikean laiturin voisi tuoda sisään
3. Joukkue huutaa yhtä puhdasta kärkeä.
4. Rooneyn paikka ei välttämättä ole ihanneavauksessa. Voi tuurata Mataa kärjen alla, voi pelata välillä kärjessä ja voi olla hätävara oikealle, mutta mielestäni mitään kausikorttia avaukseen ei pitäisi olla. Onneksi LVG jos kuka uskaltaa tehdä koviakin ratkaisuja joukkueen edun niin vaatiessa

Jos siis sisään tuodaan nyt/tammikuussa/ensi kesänä yksi kärki ja yksi oikea laita, on joukkue mielestäni jopa uskomattoman hyvän näköinen, ja ennenkaikkea erittäin tasapainoinen. Jokaiselle paikalle löytyisi kova avaaja (maalivahti ja toinen toppari pienellä varauksella), sekä erittäin hyvä korvaaja.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1554 : 19.08.2015 klo 17:16:21

Onhan se varmasti rankkaa, mikäli satoja miljoonia ei tuhlata per kesä. Jaksamisia Manu-faneille. Olitko sinä se nimimerkki, joka pyörii palstalla pääasiassa vain siirtoikkunoiden ajat?
Itse luen huomattavasti mieluummin Giggsin avointa vitutuksen tunnustusta kuin selittelyjä siitä kuinka joukkue on jo valmis, mutta saataisiin (melkein) kuka hyvänsä ja kohta saadaankin. Hups, ei saatu, koska ei haluttukaan eikä olisi sopinut Manuun.

Tosiasiassa Manu, van Gaal ja pukupelle ovat aivan selkeästi pyrkimässä joukkueen vahvistamiseen. Ei ne huvikseen pedrojen kanssa neuvottele tai suunnittele niitä joukon täytteeksi. Viime vuonna van Gaal huonon alun jälkeen sössötteli prosessista, joka kestää. Väittääkö joku, että se joukkueen vahvistamisprosessi on van Gaalin mielestä valmis? Toki rahaa on käytetty muutaman dortmundin verran, mutta pedrojen metsästys kertoo ihan muista asioista kuin valmiiksi tulemisesta.
Pumba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #1555 : 19.08.2015 klo 17:26:43

No en minä kyllä ymmärrä alkuunkaan tätä paskamyrskyä Pedron siirron ympärillä. Ihan hyvä pelaaja, muttei olisi käytännössä parantanut avausta lainkaan ja paljon mieluummin suon hänen minuuttinsa vaikkapa Januzajille. Korostetaan nyt että se mitä ManU tällä hetkellä tarvitsisi, olisi puhdas, maailman eliittiä oleva kärkimies, mutta mistäs tähän hätään yhden Agüeron tai Lewandowskin kaivat. Pedro olisi ollut hyvä vaihtoehto kummallekin laidalle, mutta ei ManU hänessä paljoakaan pelillisesti menettänyt.

Toki jos kerran LvG ja Woodward tosissaan olivat Pedriton perässä ja lopulta mies kurvaakin Chelsean riveihin, niin totta kai se kysymysmerkkejä herättää. Totuutta kun ei kukaan tiedä, niin lehtien ja erilaisten teorioiden varassahan tässä itse kukin on. Sanottakoon toki, että tuskinpa tässä savua oli ilman tulta, eli kyllä varmasti van Gaalilla ainakin jossain vaiheessa kova halu oli tämä siirto saada aikaan.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1556 : 19.08.2015 klo 17:35:00

Se tuossa vaan ihmetyttää, että jos United ihan tosissaan oli Pedron perässä, niin miksei se suostunut maksamaan ulosostohintaa, joka ei todellakaan ollut mikään korkea. Nettonahan Unitedilla on kulunut tänä kesänä todella vähän rahaa ja De Gea päästetään mielummin ilmaiseksi vuoden päästä kuin nyt parillakymmenellä miljoonalla, joten rahapulasta tuossa ei taatusti ole kyse.

Woodwardia tuosta siirron ilmeisestä kariutumisesta taitaa monet syyttää, mutta en vaan jaksa uskoa, että hänkään tinkaisi näin kauaa noin pienen summan takia.

Joku tuossa vaan ei täsmää.


Toivottavasti ostot ja myynnit Unitedin osalta on nyt tehty, poislukien mahdollinen Valdesin siirto poispäin.
StadinDinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HIFK, FC Barcelona


Vastaus #1557 : 19.08.2015 klo 17:56:33


Mutta miten Rivaldoa loukkaamalla loukattiin? Ja varmaan siis tuolla WTF-meinigillä viittasit tähän toiseen yritykseen? Tuo LvG:n toinen yritys Barcassa meni kyllä heikosti verrattuna ensimmäisen yrityksen kahteen mestaruuteen, ei ihme jos siellä olisi siis suksia ristitty.

Nyt en ymmärrä. Vastasin kysymykseen joka kuului näin
Lainaus
Kun jauhaa paskaa, niin joku siitä saattaa joo mainita ja pyytää hieman lähteitä. Sellaista se on keskustelufoorumilla. Niin, kerrotkos niistä LvG:n loukkaamista pelaajista vielä?

En minä sanonut, että joitain pelaajia on loukkaamalla loukattu. Ja jos on, niin mielestäni Rivaldon case menee siihen. Ja myöskin hankinnat ja ylipäätään sellainen "Me.. not... like this.." -mentaliteetti Barcassa toisella kerralla loi sen WTF:n. Sama WTF on nousemassa hitaasti tähän Unitedin siirtopolitiikkaan.

Ja sitten istutaan penkillä, katsomossa, harjoitushallissa katsomassa pelejä jne. Vähän sellainen kiusaava johtaja.
En tiedä millainen manageri on kun tulee toimeen, mutta jos jonkun kanssa menee sukset ristiin osaa kyllä olla ainakin Rivaldo-paidan omistajan mielestä vittumainen.
Ja Rivaldon myyntiä en kyllä ymmärrä yhtään, ilmaiseksi päästi menemään. Ja ilmeisesti vain siksi, että HÄN ei tullut Rivaldon kanssa toimeen. Vieläkin kirjoittaessa ko. case vituttaa.

Noh, lähteehän teiltäkin Valdes ja Di Maria eikä varmasti ole paljoa positiivista sanottavaa. De Geasta ei vielä tietoa. Mutta täällä toki on otettu asenne, että kaikki on hyvin ja suunniteltua enkä ota siihen nyt kantaa. Itse näen asian toisin.

Josta päästäänkin seuraavaan aiheeseen: Pedro.
Barca-puolella oli ihan selvää, että Pedroa ei päästetä ennen cup-finaaleita (Neymar inj.) ja finaalien välissä Pedron kuulemma sanoi, että jos United ei maksa byouttia hän kyllästyy odottamaan ja siirtyy muualle/jää. Mutta äsken huomasin ettei Chelseakaan maksanut 30M? Noh, 28-30. Chelseaan menemiseen varmasti on vaikuttanut Valdesin ja muiden kommentit sekä muut täällä mainitut asiat, en usko että näin pitkä siirtosaaga olisi mitenkään yksinkertainen. Esim. Pedro päätti että menenkin tänne kun näin kävi. Tai Van Gaal päätti että teenkin näin kun voitettiin Brugge.

PS. Nyt jos/kun joku vielä täällä sanoo, ettei tiedä oliko ManU OIKEASTI Pedron perässä, huutonaurua myös Otamendi yms. jutuille. Kuten sanoin, rivien välistä näkee että punaisiin hakemalla haetaan pelaajaa. Ei tarvitse olla nero, että sen näkee.
« Viimeksi muokattu: 19.08.2015 klo 17:58:46 kirjoittanut StadinDinho »
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #1558 : 19.08.2015 klo 18:01:37

Nyt menee jo ärryksi punaisten touhu, nyt kiikarissa sadio mane ..:D
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1559 : 19.08.2015 klo 18:06:58

Se tuossa vaan ihmetyttää, että jos United ihan tosissaan oli Pedron perässä, niin miksei se suostunut maksamaan ulosostohintaa, joka ei todellakaan ollut mikään korkea. Nettonahan Unitedilla on kulunut tänä kesänä todella vähän rahaa ja De Gea päästetään mielummin ilmaiseksi vuoden päästä kuin nyt parillakymmenellä miljoonalla, joten rahapulasta tuossa ei taatusti ole kyse.

Woodwardia tuosta siirron ilmeisestä kariutumisesta taitaa monet syyttää, mutta en vaan jaksa uskoa, että hänkään tinkaisi näin kauaa noin pienen summan takia.

Joku tuossa vaan ei täsmää.
Kyllä tuo haiskahtaa todella vahvasti siltä, että Pedro vain yksinkertaisesti valitsi toisen työnantajan. Syitä ei tässä vaiheessa pysty kuin arvailemaan, vaihtoehtoja riittää. HH tykkää Lontoon shoppailutarjonnasta, Pedro diggaa Lontoosta, van Gaal pelottaa Pedroa, Selssi lupasi enemmän rahaa tai peliaikaa, jne. jne. Ihan arkipäiväisiä asioita. Tuollaisten takiahan ihmiset ratkaisuja tekee.
Benoit

Poissa Poissa


Vastaus #1560 : 19.08.2015 klo 18:30:31

Eikö joissain huhuissa jo ollut, että ManU maksoi jo Pedron ulosostohinnan? Tämä nyt on vain omaa pohdintaa, mutta veikkaan että ManU ja Kalkkuna ovat jonkun verran vituttuuneita siihen, että sopimusneuvottelut Pedron kanssa eivät sujuneet ja lopulta huomattiin ettei pelaajan tahto siirtyä nimenomaan Manuun ja LVG:n alaisuuteen ollutkaan tarpeeksi korkealla. Tuossa muutama päivä sitten oli huhuja siirrosta myös Cityyn ja en ihmettelisi yhtään, jos Pedron ketku agentti olisi näillä huhuilla yrittänyt kiskoa lisää rahaa ManU:lta. Mutta en sitten tiedä ja osaa sanoa, missä välissä Chelsea tuli väliin. Omasta mielestä on ihan hyvä ratkaisu jättää nämä ns. shekkivihko-hankinnat Mourinhon tehtäväksi, vaikka Pedro ainakin jonkin ajan olisi vahvistus ollutkin. Viime kesältä Valdeshan oli jo totaalinen floppihankinta, ja lisäksi hän on kuiskutellut de Gean kanssa jo toista vuotta.
Sangre de Puta

Poissa Poissa


Vastaus #1561 : 19.08.2015 klo 18:33:25

Se tuossa vaan ihmetyttää, että jos United ihan tosissaan oli Pedron perässä, niin miksei se suostunut maksamaan ulosostohintaa, joka ei todellakaan ollut mikään korkea. Nettonahan Unitedilla on kulunut tänä kesänä todella vähän rahaa ja De Gea päästetään mielummin ilmaiseksi vuoden päästä kuin nyt parillakymmenellä miljoonalla, joten rahapulasta tuossa ei taatusti ole kyse.

Woodwardia tuosta siirron ilmeisestä kariutumisesta taitaa monet syyttää, mutta en vaan jaksa uskoa, että hänkään tinkaisi näin kauaa noin pienen summan takia.

Joku tuossa vaan ei täsmää.


Toivottavasti ostot ja myynnit Unitedin osalta on nyt tehty, poislukien mahdollinen Valdesin siirto poispäin.

Eiköhän kyse ole vain siitä, että Pedro olisi haluttu jos saadaan huokealla. Nyt ei saatu riittävän halvalla, joten mihinkään hintakilpailuun ei vain ollut tarvetta lähteä. Ja näinhän sen pitää mennäkin. Vaikka Pedro on hyvä pelaaja, niin aikamoinen arpa, kun on kuitenkin jo 28 vuotta ja pelannut ainoastaan Barcassa/Epsanjassa, joten saas nähdä miten sopeutuu mukavaan englantilaiseen säähän ja Valjuun. Lähtökohtaisesti kukaan ei kait pidä niin kovana pelaajana että olisi satavarmasti ollut vahvistus avaukseen?
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe


Vastaus #1562 : 19.08.2015 klo 18:35:38

Pistetään tännekin,telegraphilla on juttu:
http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/chelsea/11812584/Revealed-How-Chelsea-pulled-off-dramatic-hijack-of-Barcelonas-Pedro-and-left-Manchester-United-red-faced.html
Newton Heath

Poissa Poissa


Vastaus #1563 : 19.08.2015 klo 19:13:35

en nyt malta olla kertaamatta Bayernin hyökkääjävalinnasta. Luca Toni, Miroslav Klose, Mario Gomez ja Ivica Olic, kenet valitset? van Gaal valitsi Ivica Olicin. Gomezin se käski painua vittuun, mutta kun seurajohto lopulta kertoi, että sen on pelattava, oli tuloksena maalikuninkuus.

Tämä nyt kertoo enemmän FC Hollywoodista, seurajohtajien egoista ja valmentajan asemasta kyseisessä organisaatiossa. Jos seurajohto olisi yrittänyt  sanella aikoinaan SAF:lle kuka pelaa ja kuka ei, olisi sir "syönyt elävältä" nuo johtajat. United ei ole mikään Fc Hollywood tai OPS, joissa peluutukseen liittyvät päätökset sanellaan johdon puolesta.
eturivi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #1564 : 19.08.2015 klo 20:32:25

Schweinsteigerilta sen sijaan ei vieläkään nähty yhtään mitään.

Kaksi vaihtoehtoa:

1. Et ole katsonut peleistä muutakuin maalikoosteet
2. Minä ja sinä ajattelemme/ymmärrämme peliä aivan eri tavalla.

Basti on tullut nyt kolmessa pelissä vaihdosta sisään, ja on todellakin näyttänyt väkeviä otteita. Villa-pelissä oli ennen Bastin kentälletuloa jopa pientä paniikkia päällä, mutta maailmanmestari rauhoitti pelin täydellisesti. Todellinen voittaja jonka pelaamista on upea katsella!

Toisaalta, vielä ei olla nähty sitä, mitä huippukuntoinen Schweinsteiger voisi panoksellaan tuoda...

Eilisestä nostetaan vielä Memphis. Jäätävä ukko. Rooneya on paljon haukuttu, ja ihan syystä. Itse annan kapteenille vielä rauhassa aikaa näyttää, mutta eikös LvG höpissyt kesällä Rooneyn kohdalla jotain Agueron tasosta? Ei tarvitse tämän hetken formissa edes samalla sivulla heitä mainita...

Brugge nyt oli heikko vastus, jonka pitikin kotikentällä parilla maalilla kaatua. Yllättävän avointa ja vauhdikasta peliä eilen nähtiin varsinkin ekalla jaksolla.
Vespa

Poissa Poissa


Vastaus #1565 : 19.08.2015 klo 20:43:15

Ihan hyvä, ettei Manu Pedroa hankkinut. "Ihan hyvä" pelaaja (etenkin Barcan systeemiin), muttei mielestäni sellainen tähtipelaaja, joka kannattelisi joukkuetta kuin joukkuetta. Turha maksaa 30 miljoonaa 28-v. vaihtomiehestä.

Nähtäväksi jää miten sopeutuu brittifutikseen ja -elämään - vai sopeutuuko lainkaan...
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #1566 : 19.08.2015 klo 21:02:16

Ihan hyvä, ettei Manu Pedroa hankkinut. "Ihan hyvä" pelaaja (etenkin Barcan systeemiin), muttei mielestäni sellainen tähtipelaaja, joka kannattelisi joukkuetta kuin joukkuetta. Turha maksaa 30 miljoonaa 28-v. vaihtomiehestä.

Nähtäväksi jää miten sopeutuu brittifutikseen ja -elämään - vai sopeutuuko lainkaan...
Pedro oli toki vakiokalustoa ennen Neymarin ja Suarezin hankintaa.
Ei toki mikään galactico, mutta Barcelonassa tuppaa olemaan hyökkäyksen rivipelaajatkin astetta kovempaa kaliiberia.
Muuan Alexis oli vuosi sitten samanlaisessa tilanteessa...
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #1567 : 19.08.2015 klo 21:04:09

Eiköhän kyse ole vain siitä, että Pedro olisi haluttu jos saadaan huokealla. Nyt ei saatu riittävän halvalla, joten mihinkään hintakilpailuun ei vain ollut tarvetta lähteä. Ja näinhän sen pitää mennäkin.


Ihmettelen alleviivattua. Eiccu tuolla asian jo esittikin hyvin.

Tämä sama asiahan nyt on ollut tälläkin kesällä useammin jo esillä.

Jos pelaajan klausuulissa lukee 50 miljoonaa ja sopparia on jäljellä 4 vuotta niin omaan päähän ei kyllä mahdu, että laitetaan sisään 30 miljoonan tarjous. Liverpool koitti Benteke:a samalla lailla alle marginaalin ja maksoi lopulta sen mitä sopparissa luki.

Yllättyneet varmaan istuvat siellä, jotka näitä typeriä tarjouksia tekevät, että jos pelaajan haluavat joutuu siitä sitten klausuulin verran maksamaan.

Eli ei tämä pelkästään Juventuksen puuhastelua ole.

Tämä Juve-topicista.

Pedron ulostusklausuuli oli pelkkä kikkihiiri valioliigan seuroille. Vuosipalkka 3 milj?  Itsellä ei ole minkäänlaista mielipidettä Pedrosta, tulee tai jää tulematta. Eli sen puolesta en ala vänkäämään kannattaako vai eikö kannata hankkia.
« Viimeksi muokattu: 19.08.2015 klo 21:07:24 kirjoittanut Coulijoe »
Sangre de Puta

Poissa Poissa


Vastaus #1568 : 19.08.2015 klo 22:04:58


Ihmettelen alleviivattua. Eiccu tuolla asian jo esittikin hyvin.

Tämä sama asiahan nyt on ollut tälläkin kesällä useammin jo esillä.

Tämä Juve-topicista.

Pedron ulostusklausuuli oli pelkkä kikkihiiri valioliigan seuroille. Vuosipalkka 3 milj?  Itsellä ei ole minkäänlaista mielipidettä Pedrosta, tulee tai jää tulematta. Eli sen puolesta en ala vänkäämään kannattaako vai eikö kannata hankkia.

No itse taas vähän ihmettelen ihmettelyäsi, mielestäni tämä on ihan selkeää. Oletetaan yleisesti ottaen tilanne, jossa pelaajalle on sorvattu pitkä soppari, iso palkka ja tähtitieteellinen ulosostoklausuuli. Sitten vuoden parin päästä pelaaja onkin ajautunut vähän sivuraiteelle ja istuu penkillä. Kannattaako tässä tilanteessa nyt jonkun pelaajasta kiinnostuneen seuran tarjota heti ulosostoklausuulin verran, vai olisiko kenties tinkimisen paikka, jos vähän haistellaan, että pelaaja olisi valmis lähtemään peliajan perässä ja seurakin valmis pääsemään eroon kalliista turhakkeesta.

Ei siis Pedron kohdalla välttämättä ihan suoraan näin, mutta olihan kaveri kuitenkin penkin puolelle auttamatta jäämässä Barcassa...

Edit: Ja Beneteke kauppa on tähän nähden tietysti ihan eri asia, kun siinä yksi seura myi ykköstähteään toiselle seuralle, joka tuon ehdottomasti halusi ykköskärjekseen. Pedron kohdalla tilanne olisi ennemminkin rotaatiosta rotaatioon (tai avaukseen, miten vaan, muttei millään "ehdottomasti halutaan" -tähtistatuksella)
« Viimeksi muokattu: 19.08.2015 klo 22:13:03 kirjoittanut Sangre de Puta »
mixupaatelainen

Poissa Poissa


Vastaus #1569 : 19.08.2015 klo 22:45:01

Ihan mielenkiintoinen tilasto vielä kauden alusta, eli syötöt per minuutti:
Schweini - 0.94
Herrera - 0.68
Schneiderlin - 0.61
Carrick - 0.56
Mata - 0.52
Memphis - 0.43
Young - 0.38
Januzaj - 0.27
------
Blind - 0.69
Smalling - 0.53

Toki vasta muutama matsi takana.
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #1570 : 19.08.2015 klo 23:11:46

Pedro oli toki vakiokalustoa ennen Neymarin ja Suarezin hankintaa.
Ei toki mikään galactico, mutta Barcelonassa tuppaa olemaan hyökkäyksen rivipelaajatkin astetta kovempaa kaliiberia.
Muuan Alexis oli vuosi sitten samanlaisessa tilanteessa...

Tämä. Ja taisipa Fabregas olla samanlaisessa tilanteessa...
Ferro Montanha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00840


Vastaus #1571 : 20.08.2015 klo 08:26:05

Rooneya on paljon haukuttu, ja ihan syystä. Itse annan kapteenille vielä rauhassa aikaa näyttää, mutta eikös LvG höpissyt kesällä Rooneyn kohdalla jotain Agueron tasosta? Ei tarvitse tämän hetken formissa edes samalla sivulla heitä mainita...


On toki Rooneya arvosteltu paljon ja vaikka itse en ole mikään miehen suurin fani, niin nyt täytyy myös puolustaa vähän miestä ja miettiä sitä mitä LvG kärjeltään haluaa ja onko Rooney sopiva pelaaja tähän rooliin. Rooney elää pallosta, hän haluaa olla mukana kaikessa ja saada paljon kosketuksia. Vain näin hän pääsee peliin sisälle. Sir Alexin aikana oli tuttu näky, että vaikka Rooney tuli kärjestä palloa vastaan ja jäi alemmaksi tekemään peliä, hakemaan niitä kosketuksia, olemaan siinä pelin keskiössä. Varsinkin, jos koki ettei saanut tarpeeksi palloja kärkeen. Tämä oli ilmeisesti ihan sovittua ja sallittua.

LvG:n taktiikassa kärjen pitää pysyä toppareiden välissä, tavallaan sitoa heidät linjaan. Tehdä repiviä juoksuja linjan taakse, jotta keskikentälle saadaan tilaa ja topparit eivät pysty auttamaan välien tukkimisessa, vaan joutuvat keskittymään tähän yksinäiseen kärkeen. Tämä tarkoittaa automaattisesti Rooneylle vähemmän pallokosketuksia ja hänen on vaikeampi päästä peliin mukaan. Onko tämä sitten Rooneylle oikea rooli ja saadaanko hänestä paras irti. Rooney haluaa pelata kärjessä, mutta haluaako hän pelata siellä tässä systeemissä, jossa hänen pelaamisensa on hyvin sidottua. Tuo rooli olisi periaatteessa kuin tehty Hernandezille, jonka ei tarvitse saada paljon palloa jalkaan, tykkää tehdä juoksuja linjan taakse ja olla valmiina boksissa pistämään palloa maaliin. Tämä vapauttaisi Rooneyn alemmaksi, missä on nyt kokeiltu Depayta ja Januzajta ei niin hyvällä menestyksellä. Olisiko Hernandez sitten valmis avauskärjen rooliin ja paukuttamaan sen 20 maalia kauteen on ihan toinen juttu.

Koska kaikki on helpompaa havainnollistaa videon ja fiksumpien kavereiden avulla, niin laitetaan nyt vielä muistutukseksi jo viime kauden topikissa ollut loistava analyysi tuosta Rooneyn roolista ja siitä mitä LvG kärjeltään haluaa, tuo Rooney osuus alkaa n.5.25. https://www.facebook.com/video.php?v=920450038006814
eturivi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #1572 : 20.08.2015 klo 09:23:21

Tämä. Ja taisipa Fabregas olla samanlaisessa tilanteessa...

Ja muuan Yaya Toure muutama vuosi aikaisemmin...
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #1573 : 20.08.2015 klo 09:37:10

Kulissipelikin on tietysti huipulla äärimmäisen kovaa, joten olisiko tässä voinut käydä ihan niin, että Marina ja Soriano kumppaneineen yksinkertaisesti veivät Woodwardia kuin litran mittaa. Mahtaako mennä kauaa, kunnes Ed-poju lentää OT:lta kuin leppäkeihäs.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #1574 : 20.08.2015 klo 09:44:56

Tämä nyt kertoo enemmän FC Hollywoodista, seurajohtajien egoista ja valmentajan asemasta kyseisessä organisaatiossa. Jos seurajohto olisi yrittänyt  sanella aikoinaan SAF:lle kuka pelaa ja kuka ei, olisi sir "syönyt elävältä" nuo johtajat. United ei ole mikään Fc Hollywood tai OPS, joissa peluutukseen liittyvät päätökset sanellaan johdon puolesta.

Ei ollut myöskään Kalkkunan vika, että Uli apugangstereineen oli koonnut ensin Ottmarille ringin pelaamaan 4-4-2:ta, minkä jälkeen he sitten palkkasivatkin mieluummin yhdellä kärjellä pelaavan LvG:n. Eipä olisi tällainenkaan dilemma tullut kyseeseen Söörin ManUssa.

 
Sivuja: 1 ... 62 [63] 64 ... 251
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa