Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #600 : 19.07.2015 klo 00:26:03 |
|
Milläköhän perusteella näin, kun ainoat varsinaiset hyökkääjät taitavat olla Hernandez ja Rooney?
+ Wilson. Lainaamassasi viestissä saatettiin tarkoittaa hyökkäyksellä muutakin kuin kärkipelaajia, mutta mene ja tiedä. Jos puhutaan pelkistä kärjistä niin on Chelsealla tuo osasto paremmalla tolalla kuin Unitedilla, mutta ei merkittävästi. Rooney, Chicharito & Wilson vs. Costa, Remy ja Falcao. Falcao tuskin pystyy kovinkan tuhoisiin suorituksiin mikäli viime kauden ja Copan oteet eivät heitä häränpyllyä. Remy on onnistunut vähillä minuuteillaan hyvin ja tuossa onkin paljon sitä samaa mitä Chicharito on Unitedille vuosien saatossa tarjonnut. Costa teki 20 liigamaalia ja voisin kuvitella Rooneyn yltävän saman kaltaisiin lukemiin jos vetää suhteellisen ehjän kauden pelaten enimmäkseen piikissä. Tästä päästäänkin aasinsiltana toissailtaiseen puheluun jonka sain jo 70-luvulla Chelseaa kannattaneelta isältäni. Faija kehui vuolaasti Unitedin kesän hankintoja ja nosti joukkueen mukaan mestaruustaistoon. Joskin hän joutui kysymään kuka helvetti on Darmian.  Tilanteesta hyökkääjien suhteen hän oli ehdottomasti sitä mieltä ettei mitään Cavania kannata hankkia vaan peluuttaa Rooneyta joka iskee 20 kaappia liigassa.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #601 : 19.07.2015 klo 03:19:11 |
|
LvG on myös itse kommentoinut tuota hyökkääjä tilannetta näin: "We have Rooney, he can play in strikers’ position, and all media had written he should play there so I listen and now you put this question so don’t know what you want. Also Chicharito and maybe Wilson and maybe there comes a surprise. It’s a process. I’m not worried about that position." "Maybe Wilson" kuulostaisi siltä, että joko Wilsonin on tarkoitus pelata laidalla, pääosin junnuissa tai sitten hänelle ollaan etsimässä lainaseuraa. Veikkaanpa että lainalle lähtee "suprisen" tarkoittaessa hankintaa. Jos taas yllätys on Memphisin peluuttaminen yhtenä kärkenä tarvittaessa, niin Wilson jäänee lainaamatta. Oma henkilökohtainen fiilikseni on mennyt siihen suuntaan, ettei siirtomarkkinoilta tulisi ehkä kaivaa maailmanluokkaa, vaan jos siirto haetaan, niin mielummin sitten se kakkoshyökkääjä Chichon kanssa kilpailemaan peliajasta. Rooney ykköshyökkääjänä pelaa aina kun on pelikunnossa, joten tarvitseeko siihen tuoda sitten maailmaluokkaa lisää? Kaiken järjen mukaanhan siis nyt mennään yhdellä kärjellä pääsääntöisesti ja siksipä montaa ykköskärkeä ei joukkueeseen mahdu. Joka tapauksessa LvG tuntuisi olevan tilanteen tasalla ja hyvä näin. Viime kaudella kärkisekoilut eivät vaikuttaneet kovinkaan toimivilta, kun vain ilman Falcaota ja RvP:tä joukkue tuntui tasapainoiselta.
|
|
|
|
|
|
|
Leka Harkko
Poissa
|
 |
Vastaus #603 : 19.07.2015 klo 20:21:57 |
|
Eilen Twitterissä kiersi juttu, että Ajax olisi näyttänyt taistelussa valkoista lippua...mene jä tiedä.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #604 : 20.07.2015 klo 00:13:49 |
|
Romero lienee toinen vaihtoehto Gillessenin ohella. Oikeastaan ihan sama kumpi tulee, jos tulee. Kumpikin ajanee asiansa kakkosena, mutta kummastakaan ei liene ykköseksi.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #605 : 20.07.2015 klo 00:36:44 |
|
Jos tuo Cillesen tulee joukkueeseen, lienee van Gaal kaavailevan hänen hyppäävän ensi kaudella de Gean tilalle ykköseksi. Tuosta voi sitten jokainen olla mitä mieltä haluaa.
|
|
|
|
|
Leka Harkko
Poissa
|
 |
Vastaus #606 : 20.07.2015 klo 07:27:38 |
|
Romero lienee toinen vaihtoehto Gillessenin ohella. Oikeastaan ihan sama kumpi tulee, jos tulee. Kumpikin ajanee asiansa kakkosena, mutta kummastakaan ei liene ykköseksi.
Eikös Romero ole jo italian suuntaan done deal?
|
|
|
|
|
eturivi
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #607 : 20.07.2015 klo 10:16:09 |
|
Benteke Liverpooliin, kova hankinta ja vahvistaa heitä kovasti! Tulee varmasti kiusaamaan mestaruustaistossa.
Nyt huhutaan Pedroa Barcasta. Tai oikeastaan Unitediin huhutaan tällä hetkellä miestä vähän joka suunnasta. Toivottavasti Pedro ei tule, vaan di Maria jää. Taitaa vaan olla jo Pariisin siirto varma...
Kauheet poltteet jo ainakin meikäläisellä, jumalauta että tulee hieno valioliigakausi!
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #608 : 20.07.2015 klo 11:10:52 |
|
Nyt huhutaan Pedroa Barcasta. Tai oikeastaan Unitediin huhutaan tällä hetkellä miestä vähän joka suunnasta. Toivottavasti Pedro ei tule, vaan di Maria jää.
Samaa toivotaan täällä. Jotenkin Di Mariasta luopuminen yhden vähän heikommin menneen kauden jälkeen olisi massiivinen epäonnistuminen. Kyllähän argentiinalaisen pitäisi vielä ainakin yksi kausi kokeilla, että josko sittenkin homma toimisi. Eikä se siis tosiaan ihan niin heikosti mennyt kun nyt on saanut lukea ja uskoisin että tällä kaudella palaset voisivat loksahdella vieläkin paremmin kohdalleen, kun todennäköisesti joukkue siirtyy puhtaammin pelaamaan yhdellä kärjellä. Ja toiseksi, itse en pidä Pedroa ihan uskomattoman lahjakkaana futarina. En osaa ehkä arvostaa tarpeeksi, mutta jos vertaillaan Di Mariaa ja Pedroa absoluuttisella tasolla, niin kyllä argentiinalainen vie omissa papereissani voiton. Toisaalta pelaajan sopivuus kokonaiskuvaan onkin sitten juttu erikseen, vaikka en tältäkään kantilta kuitenkaan suoraan sanoisi, että Pedro on sopivampi palanen. *** Shaw on hieman skarppaillut treenaamisen kanssa viime pre-seasonin jälkeen: “On my time off, I went to Dubai with Adnan and one of the coaches. It was not a thing that I was told to do, it was just something that me and Adnan chose to do, to go out there and come back in shape for when we start the pre-season training.
“Of course I had my time off, I had a few weeks to rest and recover so when we went to Dubai that was to bring our fitness levels back up. Me and Adnan really enjoyed it. Hopefully it was good for both of us.” Lähde: http://www.manutd.com/en/News-And-Features/Football-News/2015/Jul/Luke-Shaw-reveals-fitness-work-before-Tour-2015.aspxKuulostaa varsin selväjärkisiltä kundeilta Januzajin kanssa. Selvästi haluavat kehittyä ja tekevät duunia sen eteen  *** EDIT: Otetaas vielä tuosta Ed Woodwardin haastattelusta tuollainen pätkä: "So we’re always able to look at a position and have our view in terms of the list of targets that we think will suit Manchester United and help our team. That list is then discussed with Louis [van Gaal] and his staff and there’s a process of further analysis done.
"Once Louis sets his targets – and I think it’s always important to have more than one target for each position, because you have to accept that sometimes you may not get your first choice for whatever reason, so let’s plan ahead and look at two and three – then all I do is go and negotiate the deals with the club and the player. It’s straightforward, although it may not be easy in terms of negotiations." Lähde: http://www.manutd.com/en/News-And-Features/Football-News/2015/Jul/ed-woodward-explains-the-transfer-scouting-process-at-manchester-united.aspxOn tullut mietittyä näin post-SAF aikoina että kukahan päävastuun hankinnoista kantaa, mutta ilmeisesti siis samaan tapaan mennään edelleen, eli LvG:llä on viimeinen sana hankintoihin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2015 klo 11:15:53 kirjoittanut candidate »
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #609 : 20.07.2015 klo 11:14:46 |
|
Tulee varmasti kiusaamaan mestaruustaistossa.
Epäilen vahvasti, että vähintäänkin toistakymmentä pistettä kärkeä jäljessä kauden loputtua. En kyllä pidä minkäänlaisena mestarikanditaattina enkä edes mustanahevosena. Neljäs sija olisi mestaruus.
|
|
|
|
|
Combine
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
 |
Vastaus #610 : 20.07.2015 klo 11:59:00 |
|
Epäilen vahvasti, että vähintäänkin toistakymmentä pistettä kärkeä jäljessä kauden loputtua. En kyllä pidä minkäänlaisena mestarikanditaattina enkä edes mustanahevosena. Neljäs sija olisi mestaruus.
Juuri näin. Tuskim Pooli mestaruudesta tosissaan kamppailee, mutta kyllä pistemenetykset heitä vastaan ovat enemmän kuin mahdollisia tulevalla kaudella. Eli siinä mielessä kyllä tekevät kiusaa. Ja ehdoton ei Pedrolle ja myös Cillesenille. Pedro haiskahtaa melkoiselta flopilta sateisessa englantilaisessa joulukuun säässä. Ja Cillesen nyt on täysin tusinakassari, maailman paskin rankkarintorjuja? Toki Kalkkunan saunakaveri, joten hyvin mahdollinen hankinta on kyseessä
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #611 : 20.07.2015 klo 12:13:02 |
|
Vaikka itse nostankin Poolin selkeäksi onnistujaksi kesän siirtorintamalla niin en missään nimessä pysty näkemään arkkivihollisia mestaruustaistossa. Allekirjoitan väitteen jonka mukaan nelospaikka olisi Poolille mestaruus. Tuon taitaa allekirjoittaa myös eniten järjissään olevat foorumin poolmiehetkin. Liverpoolin nouseminen neljän sakkiin vaatisi melkeinpä vähän isomman epäonnistumisen joltain kärkinelikon joukkueelta. Jotenkin tuntuu ettei Chelsea, City, Arsenal ja ManU porukasta mikään joukkue epäonnistuisi putoamaan ulos CL-sijoilta. Tuon nelikon jokaiselta osapuolelta voidaan pitään neljänneksi sijoittumista jos nyt ei epäonnistumisena niin vähintään minimisuorituksena, kun taas Poolilla se olisi aivan ylärajoille yltämistä.
Jokainen kärkinelikosta siis on lähtökohtaisesti mukana mestaruustaistossa ja se vaikeuttaa nelikon ulkopuolelta nousua edes sinne Wenger pokaalille. Liverpool on ainoa joka tuota nähdäkseni edes teoriassa uhkaa.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #612 : 20.07.2015 klo 12:23:05 |
|
Sanasta sanaan sama. Ei ManUlla pitäisi olla mitään hätää Poolin suhteen jos saavat vaan oman pelin rullaamaan. Toki jos Liverpool onnistuu täydellisesti ja ManU hieman sakkaa niin voi tulla tiukkaakin, mutta vaikea nähdä tuon skenaarion toteutuvan. Liverpoolille neljäs sija on satsauksista huolimatta kuin mestaruus. Itse näen ManUn mestaruuden kuta kuinkin yhtä todennäköisenä kuin Poolin sijoittumisen neljän joukkoon, eikä tässä ole edes hirrveästi pessimismiä mukana. Ja tämä nyt ei johdu siitä, että Anfieldilla oltaisiin tehty tänä kesänä pääsääntöisesti huonoja ratkaisuja, vaan siitä että neljä edellä olevaa seuraa ovat niin selkeästi edellä.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #613 : 20.07.2015 klo 12:27:43 |
|
Ajaxhan pörssiyhtiönä myy kyllä, kunhan vain hinta on heidän mielestään kohdallaan. Muu on sitten stepheneloppuhetta, jolla hinataan sitä hintaa ylöspäin.
|
|
|
|
|
eturivi
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #614 : 20.07.2015 klo 12:32:16 |
|
Juuri näin. Tuskim Pooli mestaruudesta tosissaan kamppailee, mutta kyllä pistemenetykset heitä vastaan ovat enemmän kuin mahdollisia tulevalla kaudella. Eli siinä mielessä kyllä tekevät kiusaa.
Juuri näin sen tarkoitinkin. Eivät varmasti taistele mestaruudesta, mutta inhottavan kova joukkue silti, joka lyö kapuloita Chelsean, Cityn, Arsun ja Unitedin vankkureihin.
|
|
|
|
|
Ferro Montanha
Paikalla
Suosikkijoukkue: 00840
|
 |
Vastaus #615 : 21.07.2015 klo 08:59:59 |
|
Van Gaali on taas jutellut lehdistön kanssa: -Ei suostunut vielä sanomaan, että Ramosin suhteen olisi luovutettu. -Yllätyshankinta josta Van Gaal puhui aikaisemminkin on edelleen työn alla, mutta kyseessä ei kuulemma ole kukaan lehdistössä spekuloiduista nimistä. -De Gea ja Valencia missaavat huomisaamun pelin loukkaantumisten takia
|
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #616 : 21.07.2015 klo 09:15:07 |
|
Van Gaali on taas jutellut lehdistön kanssa: -Ei suostunut vielä sanomaan, että Ramosin suhteen olisi luovutettu. -Yllätyshankinta josta Van Gaal puhui aikaisemminkin on edelleen työn alla, mutta kyseessä ei kuulemma ole kukaan lehdistössä spekuloiduista nimistä. -De Gea ja Valencia missaavat huomisaamun pelin loukkaantumisten takia
Lisättäköön vielä että LVG:n papereissa Valencia on ykkösvaihtoehto oikean laitapuolustajan tontille (näin hänen lausuntonsa tulkittiin, väärä tulkinta toki mahdollista sillä miehen englanti ei ole paras mahdollinen). Joukkue lähtee myös samalla kokoonpanoilla kuin edellisessä harkkapelissä, sillä erotuksella että maalivahti Sam Johnstone pelaa koko pelin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.07.2015 klo 09:48:11 kirjoittanut Duhvi »
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #617 : 21.07.2015 klo 09:44:07 |
|
Lisättäköön vielä että LVG:n papereissa Valencia on ykkösvaihtoehto oikean laitapuolustajan tontille. Darmian saa varmaan totutella Englannin kentille ja toimia Valencian backupina kauden alussa.
Darmian on sinänsä hyvä mies vaihtopenkille, että pystyy pelaamaan kaikkia paikkoja linjassa. Eikä viime kauden jälkeen ole suurta tarvetta lähteä tunkemaan Valenciaa penkille. Missäköhän vaiheessa muuten Rafaelin siirto on?
|
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #618 : 21.07.2015 klo 09:46:01 |
|
Voi olla Italian maajoukkuemies ihmeissään kun ecuadorilainen pikakiituri tai joku vitun Smalling pitää sitä penkillä 
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #619 : 21.07.2015 klo 09:54:05 |
|
Voi olla Italian maajoukkuemies ihmeissään kun ecuadorilainen pikakiituri tai joku vitun Smalling pitää sitä penkillä  Valencia pelasi pääosin erittäin hyvin viime kaudella ja Smalling oli joukkueen paras toppari, uskoisin kuitenkin, että Darmiania peluutetaa pääosin laitapakkina
|
|
|
|
|
Jude10
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi, Ajax
|
 |
Vastaus #620 : 21.07.2015 klo 10:16:57 |
|
Jos tuo Cillesen tulee joukkueeseen, lienee van Gaal kaavailevan hänen hyppäävän ensi kaudella de Gean tilalle ykköseksi. Tuosta voi sitten jokainen olla mitä mieltä haluaa.
Näin, en usko että Cillessen lähtee kakkoseksi enää mihinkään, edes ManUun. Vahvasti kyllä näyttää Ajax-uutisia kahlatessa että Cillessen olisi todella lähdössä De Geaa paikkaamaan ja korvaajaksi on kyselty Lontoon suunnasta Szczesnyä ja Vormia.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #621 : 21.07.2015 klo 10:22:23 |
|
Kyllä se alkaa varsin varmalta vaikuttaa, että hyökkääjää ollaan tuomassa sisään. Kuten pitääkin. Van Gaal vahvisti asian. Toivottavasti kyseessä on joku todella laadukas pelaaja eikä mikään penkkiveikko Rooneyn paikkaaja. Kun Van Gaal puhuu yllätysnimestä ja Paddy Crerand on sitä mieltä, että siirto shokki on tulossa 10 päivän sisään niin... lähden siitä, että kaikki paitsi barcan kolmikko, Aguero ja Costa on mahdollista. http://thepeoplesperson.com/2015/07/20/paddy-crerand-manchester-united-fans-transfer-shock-108248/
|
|
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #623 : 21.07.2015 klo 10:31:18 |
|
Pato nyt tuskin. Huntelaar on huonompi kuin RvP ja saman ikäinen. Kumpikaan näistä ei aiheuttaisi muuta kuin vitutusshokin. Shokki toki sekin.  Iso-Z, no ehkä. Ainakin jos Di Maria on menossa Pariisiin. Voisi kai tuon Zlatanin shokiksi laskea. Toki ei millään tavalla erityisen kiimainen hankinta enää kohta 34-vuoden iässä. Todellinen laatupelaaja, mutta auttamatta uran loppusuoralla ja itse asiassa huipputasolla jo melkein maaliviivalla.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #624 : 21.07.2015 klo 10:46:26 |
|
Vielä tuohon LvG:n lehdistötilaisuuteen lisäyksenä sellaista, että hollantilainen kertoi Chicharitoon kohdistuvan "long term" odotuksia, eli ilmeisesti meksikolainen siis tulee tosiaan jäämään joukkueeseen sittenkin jos sisään tulee uutta miestä. Kyllä se alkaa varsin varmalta vaikuttaa, että hyökkääjää ollaan tuomassa sisään. Kuten pitääkin. Van Gaal vahvisti asian. Toivottavasti kyseessä on joku todella laadukas pelaaja eikä mikään penkkiveikko Rooneyn paikkaaja.
Kerros miten sinä sitten muodostaisit avauksen, kun sisään tuodaan Rooneyn kärjestä syrjäyttävä pelaaja?
|
|
|
|
|
|
|
|