Rapidin vartti
Poissa
|
 |
Vastaus #900 : 24.01.2026 klo 21:36:12 |
|
Näissä muissa pohjoismaissa futiksen asema on vaan täysin ylivertainen suhteessa muihin lajeihin. Suomessa taas futis saa taistella junioreista ja resursseista koriksen, sählyn, pesiksen ym. kanssa sijoilla ynnä muut kaukana kendon takana. Joten onhan lähtökohdat laajaan ja laadukkaaseen pelaajatuotantoon jopa Islantia (jossa kaikki panostus on pelkästään futikseen) heikommat.
|
|
|
|
|
Papin
Poissa
|
 |
Vastaus #901 : 25.01.2026 klo 10:30:38 |
|
Suomessa taas futis saa taistella junioreista ja resursseista koriksen, sählyn, pesiksen ym. kanssa sijoilla ynnä muut kaukana kendon takana. Joten onhan lähtökohdat laajaan ja laadukkaaseen pelaajatuotantoon jopa Islantia (jossa kaikki panostus on pelkästään futikseen) heikommat.
Futiksen suhteellinen asema lajina on toki Suomessa verrattain heikko, koska kotimainen liiga on huono, resurssit ovat suhteellisen pienet ja jääkiekko on asemaltaan (lähes kaikilla mittareilla, tullaan sitten sponsorituloihin, katsojamääriin, näkyvyyteen etc. etc.) täysin ylivoimainen ykkönen. Myös suomalainen jalkapalloitsetunto on heikko. Mutta siinä mielessä olen eri mieltä pelaajatuotannon lähtökohdista, että ovathan Suomessa pelaajamassat moninkertaiset Islantiin verrattuna. Suhdeluku taitaa olla suunnilleen 160 000 vs. 20 000 rekisteröitynyttä pelaajaa.
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #902 : 25.01.2026 klo 10:49:36 |
|
Pelaajakehitys on kaiken a ja o. Se, että kendoliigassa on enemmän rahaa ja joillekin ulkkareille maksetaan paljon, ei sada millään tavalla jellonien laariin tai vaikka tuleviin änäripelaajiin. Lätkässäkin on jonkinlaista kriisiä, kun huippujunioreita ei enää tule samalla tavalla.
Panostukset pitää tehdä nuoriin ja lapsiin, ja jos sitten veikkausliigan taso ei palvele, niin futiksessa pääsee kyllä ulkomaille lupaavana nuorena helposti.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #903 : 25.01.2026 klo 11:03:59 |
|
Tällaisella ”unelmajoukkueella” oltaisiin tosin aika lähellä nykytasoa, ihan yhtä lailla tämä 11 keskinkertaisuuden joukkue voisi huonona päivänä hävitä Kazakstanille ja Maltalle.
Jos katsotaan vaikka Malta-peliä ja asetetaan rimaksi avainpelaaja kakkosbundeksen tasoisessa sarjassa, niin 5-6 pelaajaa ylittää riman tai on lähellä sitä. Kyllähän maajoukkue olisi selvästi parempi, jos siellä oli sen sijaan 11 pelaajaa, jotka ovat mainittua tasoa. Joo, maajoukkue olisi parempi, jos siellä olisi kentällä 11 ballon d'or -voittajaa, mutta se on itsestäänselvyys, eikä se ei ole realismia. Jos odottaa, että Suomen maajoukkue ei olisi joskus keskinkertainen joukkue, joka voi hävitä Kazakstanille, niin kannattaa lopettaa maajoukkueen seuraaminen.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #904 : 25.01.2026 klo 11:12:39 |
|
Mä voin kertoa, että tietynlainen erojen leviäminen käsiin näkyy myös olumppialaisten, niin kesä kuin talvi olumppialaisten osalta. Ainoat lajit missä suomella menee hyvin on formulat ja ralli jos verrataan ruottiin ja norjaan. Toki siis suomi on vaikka jääkiekossa selvästi parempi kuin norja, koska lätkällä ei oo oikein minkäänlaista asemaa lajina norjassa, mutta silti norjassa lätkän käyrä on ylöspäin ja suomessa alaspäin.
Futiksessa Suomen käyrä on tällä hetkellä orastavasti ylöspäin. Se perusongelma, eli lajin heikko taso suhteessa eurooppalaiseen tasoon on ollut ja tulee näillä näkymin aina olemaan, minkä takia suomalaispelaajilla menee järjestäen N-vuotta kehittyä primeen ja tuo N-vuotta on paljon pidempi aika kuin monen muun maalaisilla. Mun oma arvelu on edelleen se, että tästä tän hetken sukupolvesta kuoriutuu lopulta ihan samanlaisia top-4 sarjapelaajia useampia kuin edeltävistäkin sukupolvista. Mutta tossa vaan pitää odotella, että noi pelaajat on 29-31v että näkee mihin ne on menny. Ja toivoa että ne pysyy kunnossa toho saakka.
Mä pystyn vetämään tästä yhtäläisyydet laajemmin yhteiskuntaan. Ihan normaalin työkulttuurin puolella Ruotsissa on paljon suomea positiivisempi suhtautuminen työntekoon. Ja tässä ollaan aihioiden äärellä, jotka vaatii vuosia tai vuosikymmeniä kestävää kovaa työntekoa.
|
|
|
|
|
Seseseko
Poissa
|
 |
Vastaus #905 : 25.01.2026 klo 11:31:11 |
|
Suomessa on ja ei ole hyviä pelaajia. Meillä on Litmanen ja Hyypiä suurimpia tähtiä. Jotka tosin lopettivat viime aikoina. Nuorta valmentajaa kuten Lehkosuota kehittyy koko ajan. Samoin Nurmelaa ym. on erikoistilannevelhona. Kyllä tässä on mahdollisuuksia seuraaviin mm-kisoihin jopa. Em-kisapaikan luulisi olevan automaatio.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #906 : 25.01.2026 klo 11:49:24 |
|
Mä pystyn vetämään tästä yhtäläisyydet laajemmin yhteiskuntaan. Ihan normaalin työkulttuurin puolella Ruotsissa on paljon suomea positiivisempi suhtautuminen työntekoon. Ja tässä ollaan aihioiden äärellä, jotka vaatii vuosia tai vuosikymmeniä kestävää kovaa työntekoa.
Palkkatyö ja tavoitteellinen harjoittelu eivät nyt liity toisiinsa yhtään millään tavalla.
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #907 : 25.01.2026 klo 11:51:25 |
|
Toki maajoukkue on aina maajoukkue, että voi olla vaikka miten hyviä pelaajia mutta joskus se toimivan sapluunan keksiminen on vaikeaa. Esim Ruotsi pelannut nyt viime aikoina surkeasti vaikka noilla on ties miten hyviä pelaajia.
|
|
|
|
|
Papin
Poissa
|
 |
Vastaus #908 : 25.01.2026 klo 12:02:35 |
|
Mä voin kertoa, että tietynlainen erojen leviäminen käsiin näkyy myös olumppialaisten, niin kesä kuin talvi olumppialaisten osalta. Ainoat lajit missä suomella menee hyvin on formulat ja ralli jos verrataan ruottiin ja norjaan. Toki siis suomi on vaikka jääkiekossa selvästi parempi kuin norja, koska lätkällä ei oo oikein minkäänlaista asemaa lajina norjassa, mutta silti norjassa lätkän käyrä on ylöspäin ja suomessa alaspäin.
En ole tästä eri mieltä, mutta lisätään nyt listaan toki sisäpalloilulajit koripallo ja lentopallo. Niissä Suomi on selkeästi mainittuja naapurimaita edellä tällä hetkellä. Juniorikeskustelussa päädytään yleensä tässäkin otsikossa pohtimaan kolmea asiaa, joista ei taida juurikaan olla selkeää dataa saatavilla. Ensimmäinen osa-alue on se, saadaanko parhaat liikunnalliset lahjakkuudet jalkapalloon (tai muihin kilpaileviin lajeihin), vai viekö jääkiekko liian suuren osan ikäluokkien urheilullisesti parhaasta aineksesta. Toinen osa-alue ovat sitten olosuhteet ja valmennus, jotka ovat kehittyneet viime vuosikymmeninä. Kolmas osa-alue on tietysti urheilullisesti lahjakkaan ja hyvin valmennetun juniorin oma halua tehdä joukkueharjoitusten ulkopuolella kaikki se työ, mitä huipulle pääseminen vaatii. Ja siis ennen kaikkea se, miten ympäroivä yhteiskunta ja yhteisö tukevat tätä. Näin ollen pelaajakehitys on kokonaisuus, jossa kahteen tekijään vaikuttaa kulttuuri ja lajin asema, brändi, joiden muuttaminen on hidasta työtä (esim. Unkari-tappion haavat ja sen aiheuttama mainehaitta umpeutuivat vasta 20 vuotta myöhemmin kisapaikan myötä). EM-kisapaikan nostattama huuma oli hetki, jossa jääkiekko todella haastettiin, mutta nyt asetelmat ovat palanneet jotakuinkin ennalleen. Pitkässä perspektiivissä suuren yleisön silmissä suomalaiset jääkiekkoilijat ovat maailmanmestareita, suomalaiset jalkapalloilijat luusereita. Seurat ja valmennus saavat eniten rapaa niskaansa, vaikka ne voivat vaikuttaa suoraan oikeastaan hyvin kapeaan osaan tätä kokonaisuutta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2026 klo 12:30:16 kirjoittanut Papin »
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #909 : 25.01.2026 klo 12:48:10 |
|
Mutta näissä.on maakohtaisia eroja. Ruotsissa jääpallo, käsis ja sähly on suositumpaa ku lentis tai koris.
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #910 : 25.01.2026 klo 12:48:49 |
|
Juniorikeskustelussa päädytään yleensä tässäkin otsikossa pohtimaan kolmea asiaa, joista ei taida juurikaan olla selkeää dataa saatavilla. Ensimmäinen osa-alue on se, saadaanko parhaat liikunnalliset lahjakkuudet jalkapalloon (tai muihin kilpaileviin lajeihin), vai viekö jääkiekko liian suuren osan ikäluokkien urheilullisesti parhaasta aineksesta.
Mun mielestä on ihan päivän selvä asia, että jalkapallo ei ole ensisijainen laji kun se lahjakas nuori alkaa harrastamaan. Jos nyt miettii viime aikojen suomalaisia jalkapallotalentteja, niin fysiikkansa puolesta urheilullisesti lahjakkaaksi laittaisin ainoastaan Benjamin Källmanin. Missä on ne 190 cm pitkät lahjakkaat jannut jotka osaa myös pelata jalkapalloa? Okei nyt ihan viime vuosina on noussut nuorissa, ja toppareitakin on nyt lupaavia joilla on raamit kunnossa. Mutta yleisesti tässä on annettu valtavasti muille pohjoismaille etumatkaa. Ja eikö jalkapallo ole kaikissa muissa pohjoismaissa selvästi se suosituin laji? Ehkä jossain tietyillä paikkakunnilla vaikka käsipallo on tosi suosittua, mutta Suomessa edelleen yleisesti jääkiekko on se suosituin laji mitä urheilullisesti tavoitteelliset nuoret päätyy harrastamaan. Ruotsissa on tietysti paljon enemmän harrastajia mutta väkilukukin on tuplat. Ja tuo näkyy niissä lisenssin omaavien pelaajien määrässäkin. Norjassa muistaakseni poika- tai miespelaajia on noin tuplat siihen mitä Suomessa, ja maat on saman kokoisia. Toki ei käy tekosyyksi miten Islanti on pärjännyt niin hyvin olemattomalla massallaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2026 klo 12:51:55 kirjoittanut Triangelikostaja »
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #911 : 25.01.2026 klo 13:21:44 |
|
Palkkatyö ja tavoitteellinen harjoittelu eivät nyt liity toisiinsa yhtään millään tavalla.
En muelestäni viitannut tuossa pelkästään palkkatyöhön. Kävin nopeasti forkkaa läpi ja 50h+ työviikkoa tekevistä yrittäjistä käytettiin laajalti terminologiaa joka on lähinnä painokelvotonta. Vastaavalla tavalla uskallan väittää että jos meillä on skidi joka painaa huippufutiksen vaatimia määriä eli jalitsua 20h/viikko+ ja muuta liikuntaa 10h+ niin puhutaan ennemmin lasu-hommista kuim kehutaan
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #912 : 25.01.2026 klo 15:14:08 |
|
En muelestäni viitannut tuossa pelkästään palkkatyöhön.
Vielä vähemmän tavoitteellinen harjoittelu vertautuu yrittäjyyteen.
|
|
|
|
|
zlatanin nuttura
Poissa
Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=fE3tc9-OWA0
|
 |
Vastaus #913 : 25.01.2026 klo 15:30:26 |
|
Ainoat lajit missä suomella menee hyvin on formulat ja ralli jos verrataan ruottiin ja norjaan.
Aktshually siellä just nyt rallissakin norjalais-ruotsalainen janari kyykyttää härmän poikia 100-0
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #914 : 25.01.2026 klo 15:47:21 |
|
Mutta näissä.on maakohtaisia eroja. Ruotsissa jääpallo, käsis ja sähly on suositumpaa ku lentis tai koris.
Koria on kuitenkin sinänsä hyvä vertailukohta, sillä sinne on luotu ihan oma systeeminsä tuottamaan pelaajia. Toki Markkanen ja Muurinen ovat toisen polven pelaajia, joiden osalta työtä on tehty hirvittäviä määriä omatoimisesti. Mutta sitten meillä on myös euroliigaa pelaava Jantunen. Ja tytöissä on sitten menty systeemipohjaisesti tietyllä identiteetillä, jossa urheilullisuus on keskiössä. Ja ollaan aikaisemmin tunnistettu lahjakkuus Kuier, joka on noussut korkealle tasolle. Kyllähän futiksella olisi mahdollisuuksia tehdä jotain tällaisia ratkaisuja ja tuottaa sitä kautta parempia pelaajia ja joukkueita. Pientä parannusta on tässä nähty ja tietysti Lehkosuota voi pitää tuollaisena systeemivalmentajana.
|
|
|
|
|
arsee
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC
|
 |
Vastaus #915 : 25.01.2026 klo 16:21:14 |
|
Suomessa on ja ei ole hyviä pelaajia. Meillä on Litmanen ja Hyypiä suurimpia tähtiä. Jotka tosin lopettivat viime aikoina. Nuorta valmentajaa kuten Lehkosuota kehittyy koko ajan. Samoin Nurmelaa ym. on erikoistilannevelhona. Kyllä tässä on mahdollisuuksia seuraaviin mm-kisoihin jopa. Em-kisapaikan luulisi olevan automaatio.
Nyt kun Litin maajoukkueura on (epävirallisesti) ohi, niin ei auta kuin toivoa että Roma ottaa Rubinissa seuraavan askeleen eteenpäin ja johtaa huuhkajat Ranskaan.
|
|
|
|
|
BallJockey
Poissa
|
 |
Vastaus #916 : 25.01.2026 klo 20:34:45 |
|
Kannattaa jossain kohtaa tarkistaa data. Suomessa futiksella on melkein 2x enemmän harrastajia kuin jääkiekolla. Lisäksi futiksen saavutettavuus kenttien, seurojen ja ennen kaikkea kustannusten suhteen on paljon parempi.
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #917 : 25.01.2026 klo 20:38:15 |
|
Kannattaa jossain kohtaa tarkistaa data. Suomessa futiksella on melkein 2x enemmän harrastajia kuin jääkiekolla. Lisäksi futiksen saavutettavuus kenttien, seurojen ja ennen kaikkea kustannusten suhteen on paljon parempi.
Ite tarkoitan kun puhutaan suosituimmasta, niin siitä mikä kansaa puhuttaa ja kiinnostaa yleisesti eniten. Jääkiekko se on edelleen yleisesti. Mut pitää kyllä samalla todeta, että Suomi ei ole varmaankaan edes samanlainen urheilumaa mitä vaikka muut pohjoismaat. Edes liigakiekko ei lopulta kauhean montaa kiinnosta kunnolla, sitten aina kun oman kylän seura pelaa pitkälle play-offeissa niin glory huntterit kaivautuu koloistaan.
|
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #918 : 25.01.2026 klo 22:28:32 |
|
Kannattaa jossain kohtaa tarkistaa data. Suomessa futiksella on melkein 2x enemmän harrastajia kuin jääkiekolla. Lisäksi futiksen saavutettavuus kenttien, seurojen ja ennen kaikkea kustannusten suhteen on paljon parempi.
Mutta suhteessa kilpailijamaihin, Suomessa on vähemmän jalkapallon harrastajia suhteessa jääkiekkoon. Suomi ei pärjää jääkiekossa korkean harrastajamäärän takia, vaan sen takia että muualla sitä harrastetaan jopa vähemmän kuin täällä. Kun vertailukohtaa ei ole, syntyy laadun illuusio. Väitän, että se ammattilaisasenteen ja työnteon minimimäärä, jolla jääkiekon harrastaja voi päästä jääkiekkoliigaan, ei riitä viemään jalkapallon harrastajaa Veikkausliigaan.
|
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #919 : 27.01.2026 klo 07:03:48 |
|
Näissä muissa pohjoismaissa futiksen asema on vaan täysin ylivertainen suhteessa muihin lajeihin. Suomessa taas futis saa taistella junioreista ja resursseista koriksen, sählyn, pesiksen ym. kanssa sijoilla ynnä muut kaukana kendon takana. Joten onhan lähtökohdat laajaan ja laadukkaaseen pelaajatuotantoon jopa Islantia (jossa kaikki panostus on pelkästään futikseen) heikommat.
"Taistella junioreista kaukana kendon takana"  ? Onhan tuo nyt ihan totaalista roskaa  . Jalkapallo on joka mittarilla harrastetumpi (juniori)laji Suomessa, ja voi sanoa jopa, että jääkiekko on " kaukana futiksen takana". (Eri asia sitten, kuinka paljon se johtuu halvemmista kustannuksista jne, eikä lajin vetävyydestä sinänsä jne.) Ja kun esimerkiksi maahanmuuttajataustaisten nuorten määrä kasvaa koko ajan, ei tarvitse olla suuri visionääri päätelläkseen, että ero tulee vaan kasvamaan jatkossakin. Olen siteerannut muissa ketjuissa nimenomaan junnuspesifejä tilastoja (joten tiedän, että niitäkin löytyy kyllä), mutta aloitetaan nyt ajanpuutteen vuoksi tuosta: https://www.sss.fi/2023/09/suomessa-on-enemman-jalkapalloilijoita-kuin-jyvaskylassa-on-asukkaita-koronakuopasta-on-noustu-uusiin-ennatyksiin/Suomessa on enemmän jalkapalloilijoita kuin koskaan, selviää Palloliiton tuoreesta lisenssidatasta.
Tällä hetkellä Palloliitossa on rekisteröityneitä jalkapallon ja futsalin pelaajia 154 109. Määrä ylittää viime vuonna tehdyn ennätyksen yli 3 000 pelaajalla.Eri lajien lisenssiurheilijoiden määrän suhteuttamiseen voi käyttää niin sanottua kuntavertailua. Esimerkiksi jalkapallo on ylittänyt jo Jyväskylän asukasluvun (145 943).
Jos jalkapallo on Jyväskylä, niin jääkiekko (68 823) on Hämeenlinna, salibandy (52 000) Salo, koripallo (22 508) Sipoo, yleisurheilu (21 714) Siilinjärvi, pesäpallo (17396) Pieksämäki ja lentopallo (10 463) Nivala.
Joten onhan lähtökohdat laajaan ja laadukkaaseen pelaajatuotantoon jopa Islantia (jossa kaikki panostus on pelkästään futikseen) heikommat.
Tuohon Islannin "kaikki panostus pelkästään futikseen" liittyen täytyy ihmetellä, että ovat juuri tällä hetkellä menossa (johtavat jatkolohkoa https://en.wikipedia.org/wiki/2026_European_Men%27s_Handball_Championship) miesten käsipallon EM-välieriin. Olleet käsiksessä myös olympiafinaalissa viimeisen 20v aikana. Aika hyvin maassa, jossa ei panosteta lainkaan käsipalloon, kun esimerkiksi 15-kertaisen populaation Suomi ei ole ymmärtääkseni IKINÄ selviytynyt karsinnoista mihinkään arvokisoihin miehissä tai naisissa. Esim. miesten koriksessa Islanti muuten selviytynyt kolmeen viidestä viimeisestä EM-kisasta. Sekin kai ihan OK saavutus alle 400k väkiluvulla ilman mitään panostusta maailman toiseksi harrastetuimmassa pelissä...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.01.2026 klo 07:47:03 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #920 : 27.01.2026 klo 10:02:57 |
|
Islannissa kaikkeen panostamista auttaa se, että väestö asuu suomalaisen pikkukaupungin kokoisella alueella, jolloin kaikki mahdollinen tiloista henkilökuntaan saadaan keskitettyä ja kierrätettyä tehokkaasti. Suomessa tämä onnistuu isoimmissa kaupungeissa.
Jalkapallossa taas on muutenkin sama kuin yleisesti Islannissa eli Tanska, Norja, Brittein saaret ja aiemmin myös Yhdysvallat vetävät porukkaa muutamaksi vuodeksi. Monihan noista suurista tähdistä on lähtenyt hyvin nuorena muualle, ylipäätään kynnys lähteä on kaikilla aloilla pienempi.
Suomikin on tässä väliinputoaja eli kohtalaisen paljon väestöä laajalla alueella ja niissä väestökeskittymissä on sitten erilaista vetoa, jonka takia ei päästä ehkä tehokkaaseen lopputulokseen.
Koripallossahan on esim. HBA Märsky, joka auttaa vähän. Toki lento- ja koripallossa tarvitaan maajoukkueeseen vähemmän pelaajia, jolloin "riittää" pienempi massa niitä huippuja. Jalkapallossa pitäisi olla kuitenkin ainakin joki 15 kovan tason pelaajaa, mielellään 22-25.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #921 : 27.01.2026 klo 12:05:21 |
|
Mulla ei ole asiantuntemusta arvioida mikä on mennyt pieleen, mutta joku mättää pahasti, kun meillä on paljon harrastajia, paremmat olosuhteet talviharjoitteluun kuin koskaan aikaisemmin ja enemmän ammattivalmentajia kuin koskaan. Ja sitten ollaan valovuosia perässä 2000-luvun alkupuolen pelaajamateriaalia. Enkä niele mitään helppoa ja yksinlertaistettua "kaikki pelaa" -selitystä. Edelleen meillä on vaikeuksia tuottaa esim. toppareita. Jotenkin tuntuu, että ensin tuotettiin vain keskikentän keskustan pelaajia, nyt tulee sentään myös laitureita. Mutta yleisesti jotain pikkunäppäriä hyrriä. Toisen ketjun keskusteluun viitaten, tää on varmaan pelaajatyyppi, joita Erkka Lehtola kaipaa. Itse haluaisin laajempaa skaalaa pelaajatyypeissä. Onneksi nuoremmissa ikäluokissa on vähän kokoakin ja monipuolisuutta, joskin aika rajallisesti.
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #922 : 27.01.2026 klo 12:18:19 |
|
Suomikin on tässä väliinputoaja eli kohtalaisen paljon väestöä laajalla alueella ja niissä väestökeskittymissä on sitten erilaista vetoa, jonka takia ei päästä ehkä tehokkaaseen lopputulokseen
Jep. Ruotsissa Göteborgissa, Malmössä, Tukholmassa jne jalkapallo on se selvästi suosituin laji. Suomessa Tampere on koko valtakunnan virallinen kendopääkaupunki. Oulu todella selvästi jääkiekkokaupunki. Mulla ei ole asiantuntemusta arvioida mikä on mennyt pieleen, mutta joku mättää pahasti, kun meillä on paljon harrastajia, paremmat olosuhteet talviharjoitteluun kuin koskaan aikaisemmin ja enemmän ammattivalmentajia kuin koskaan. Ja sitten ollaan valovuosia perässä 2000-luvun alkupuolen pelaajamateriaalia. Enkä niele mitään helppoa ja yksinlertaistettua "kaikki pelaa" -selitystä. Edelleen meillä on vaikeuksia tuottaa esim. toppareita. Jotenkin tuntuu, että ensin tuotettiin vain keskikentän keskustan pelaajia, nyt tulee sentään myös laitureita. Mutta yleisesti jotain pikkunäppäriä hyrriä. Toisen ketjun keskusteluun viitaten, tää on varmaan pelaajatyyppi, joita Erkka Lehtola kaipaa. Itse haluaisin laajempaa skaalaa pelaajatyypeissä. Onneksi nuoremmissa ikäluokissa on vähän kokoakin ja monipuolisuutta, joskin aika rajallisesti.
Pelaako junioreissa edes isokokoisia pelaajia vai onko kaikki vaan "kääpiöitä"? Eli viekö jääkiekko ne atleetit jo pienissä ikäluokissa, vai onko suomalainen valmennus sellaista jossa pientä väkkärää joka on taitavampi. Itse olin jo 13 vuotiaana 183 cm pitkä mutta kun katsoo noita juniorimaajoukkueita, niin vielä jossain 16 vuotiaissa on jotain reilusti alle 180 cm pelaajia vaikka miten paljon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.01.2026 klo 12:22:45 kirjoittanut Triangelikostaja »
|
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #923 : 27.01.2026 klo 12:26:00 |
|
Jep. Ruotsissa Göteborgissa, Malmössä, Tukholmassa jne jalkapallo on se selvästi suosituin laji. Suomessa Tampere on koko valtakunnan virallinen kendopääkaupunki. Oulu todella selvästi jääkiekkokaupunki.
Tampere on ehdottomasti Suomen kendopääkaupunki: epäilemättä esimerkiksi pääsarjan katsojamäärät ihan toista luokkaa siiinä lajissa. Mutta olen silti vakuuttunut, että harrastajia sielläkin on paljon enemmän futiksessa. Niin paljon helpompi ja halvempi laji harrastaa, etenkin nykyään, kun käsittääkseni organisoitua jääkiekkoa ei juurikaan ulkona harrasteta. Jalkapallokenttiä on ympäri kaupunkia vaikka kuinka, kun taas jäähalleja näyttää olevan viisi (+Nokia Arena) https://www.tampere.fi/liikunta/liikuntapaikat/jaahallit
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.01.2026 klo 12:30:49 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #924 : 27.01.2026 klo 13:04:48 |
|
Tampereella oli vuonna 2025 yhteensä 17362 pelipassin ostanutta. Sisältää jalkapallon ja aikuisten harrasteen, mutta ei futsalia.
Kendolta en vastaavaa avointa dataa löytänyt.
|
|
|
|
|
|
|
|