FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.01.2026 klo 10:25:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 47
 
Kirjoittaja Aihe: West Ham United 2015/16: “It’s like when you come to a pub full of girls"  (Luettu 111603 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #800 : 02.01.2016 klo 16:42:32

Tänään nähtiin historiaa. Koskaan aiemmin minun elinaikanani Hammers ei ole voittanut molempia otteluitaan Liverpoolia vastaan.

Toisella jaksolla parasta oli Carrollin maalin lisäksi Payetin paluu. Näytti olevan pelisilmä entisellään ja pystyi järjestelemään maalipaikkojakin.

Puolustuksessa punatukkainen "Lasse" pelasi taas erinomaisen pelin. Yksi paha virhearvio eka jaksolla ei onneksi johtanut vastustajan maaliin.
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #801 : 02.01.2016 klo 17:02:00

Joo, mä ajattelin kerrankin pukata maassa olevaa boltsia, kun Antoniokin kerta Sotonia vastaan onnistui. Niinkun sanottu, vaarallinen omille ja vieraille, ja molemmissa päissä.

Lanzinin poksahdus oli muuten tän päivän jutuista se ainoa negatiivi. Toiv ei ole kovin pitkään, sehän oli se joka pelin piti ruotelissa ekalla jaksolla. Payetin paluuseen asti oltiinkin sitte telaketjupelureilla Antonio-Carroll-Noble-Koyate-Collins.

Mut joo, aika selvät ja etukäteen ihan odotetut pinnat, ei paljoa kertomista muuten. Vierailla tankki ihan tyhjä, niinkun tiedettiinkin ja hyvin rutiinilla se hyödynnettiin. Vaikka kuinka hallinta 35-65 niin vedot maalia kohti 10-2.

Kiva nähdä, miten Antonion kantti vaan paranee, kun onnistumisia tulee. Ja kiva tietty nähdä Andyn onnistuvan Poolia vastaan.

Payet oli yllättävän hyvä pitkän tauon jälkeen. Eihän täs mitn.

Me voitaisiin alkaa hiljalleen kanssa luonnehtimaan vastustajia niinkun tähän asti meitä ollaan tehty:

Liverpool on sangen sympaattinen seura, eikö?
Tottenham ja Millwall tulevat vielä joskus nousemaan vakavasti otettavien seurojen joukkoon, jos vain saavat uuden stadikan ja rahakkaampia omistajia itselleen.
Chelsea on enemmänkin selling club.
ManUlla olisi mahdollisuuksia, jos se vaan pystyisi houkuttelemaan parempia pelaajia.
niska-lenkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #802 : 02.01.2016 klo 17:10:11

Rodgersin pooli 0-3....kloppon pooli 2-0 onhan tuossa selvää kehitystä havaittavissa.

Kyllä tässä pelissä oli monia onnistujia valencia ei kuulu kyllä siihen porukkaan vaikkakin syötti ekan maalin. Se on vaan auttamatta liian pehmonen. Mutta eihän se haittaa kun ihmistankki antonio ja paljon parjattu carroll puskevat palloa verkkoon!

Eipä se vuosi enää paremmin voisi alkaa!!!

COYI!!!
Miqu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I’m forever blowing bubbles!


Vastaus #803 : 02.01.2016 klo 17:31:57

Valencia

Olihan se keso ihan maaginen! Ehkä oli muuten vähän vaisu, mutta ei nyt toivottoman heikko kuitenkaan.

Rutiinipisteet.

COYI! 8) Tuoppi Ylos
Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #804 : 02.01.2016 klo 17:54:26

Valencia on kieltämättä aavistuksen pehmeä pelaaja, joka häviää usein kaksinkamppailut laidalla. Toisaalta hän pystyy luomaan maalipaikkoja ja miehen kyvyt pääsevät paremmin esiin, kunhan Payet palaa avaukseen.

Kloppin Puulissa oli samat miehet kuin Rodgersin vastaavassa. Kloppin versio prässää tiukemmin ja yrittää pakottaa vastustajan virheisiin. Pelityyli on erittäin kuluttava ja väsyttää pelaajat joulupyhien ottelutahdilla varmastai. Klopp ei voi mitään sille, jos Puuli tuhlaa 32 miljoonaa Benteken kaltaiseen sekundaan. Se on enemmän rahaa, kuin Lestön koko avauskokoonpanon rakentamiseen on käytetty.

Yhteistä Kloppin ja Rodgersin versioissa oli se, että Benteke oli molemmissa matseissa huono.
Kolmeseiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tomáš Souček


Vastaus #805 : 02.01.2016 klo 18:09:49

Payetin työskentely pallon kanssa on kyllä niin maagista että heteromiehelläkin tekee tiukkaa katsoa saamatta seisokkia. Ulostetaan Andy tammikuussa tai ei niin symppaan hahmoa ns. täysiä ja hieno nähdä kuinka mies nauttii onnistumisistaan. COYFI!
VHemmila

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: WHUFC


Vastaus #806 : 02.01.2016 klo 21:29:02

Valencia

Toki herran puutteet ovat hyvin dokumentoidut ja aika ajoin framilla, ja varmasti sopisi paremmin kahden hyökkääjän systeemiin. Silti oli kyllä tänään yksi suurimmista onnistujista. Suurin ero joukkueiden hyökkäyspeleissä, ero luotujen tilanteiden määrissä ja niiden laaduissa, oli Antonion ja Valencian oikeat pallottomat ratkaisut ja duunimäärä etenkin kun pallo oli omilla. Hyökkääjät tukivat nöyrästi Carrollia ja ehtivät myös laitapakkien avuksi.

Vastustajalla taas oli kaksi brassia, jotka pelasivat yläoksaa kuin kymppipaikkaa; pudottivat 25 metriin hakemaan palloa jalkaansa. Typerästi sumputtivat pelinsä kuudentoista ulkopuolelle, ja jättivät Benteken yksin. Etenkin Coutinho, joka on varmasti teknisesti ihan näppärä jätkä, taisi pelata ensimmäisen jakson vasemmalla laidalla tekemättä ensimmäistäkään taustajuoksua.

Valtava kontrasti. Toinen joukkue ei edes yrittänyt oikeita ratkaisuja. Valencia taas oli nöyrä ja kurinalainen, ja sai pari hyvää onnistumistakin. Turha kritisoida pehmeydestä, vaikka yhden pallon taisi Firminolle vähän nolosti menettää.
Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #807 : 02.01.2016 klo 21:46:38

Tuolta löytyy ottelun kohokohdista useimmat:

http://hoofoot.com/?match=West_Ham_2_-_0_Liverpool_2016_01_02

Sieltä puuttuu loppuhetkien läpiajo, jossa Koyate melkein tekee maalin.
SaSa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #808 : 02.01.2016 klo 22:19:23

Tuossa kun oli juttua siitä mikä on Bilicin pelisysteemi ja onko sellaista, niin omaan silmään sattuneiden juttujen mukaan Bilicin pelityyli = vahvat yksilöt.

Liverpoolilla on ollut ongelmia asenteensa kanssa ja tänään tässä ensimmäisessä ottelussa oma mielenkiinto kohdistuu molempien joukkueiden kohdalla nimenomaan kentällä nähtävään asenteeseen.

Ensimmäisessä lauseessa kanalintu on ei ymmärrä pelistä mitään. Toisessa lauseessa sattui osumaan oikeaan. Kuten meikällä pitkäveto :)

Pelitavasta voidaan keskustella joskus pubissa mutta en vieläkään näe sitä mitä jotkut teistä. Vastaiskupelaaminen ja puolustuksen kautta jne.. Mites tämän päivän maalit? Ei tässä vaiheessa tästä enempää..

Lasse, voi prkle! TV:stä katsominenkin pelottaa, niin miten sitten vastustajat kentällä..? MOTM ehdottomasti mutta eniten ilahdutti Kojootin peli, nyt oli sitä mitä tuolta kaverilta voi odottaa.

Otan huikat Super Iron- nimimerkin muistolle. Emme tule lukemaan enää nimimerkin viestejä tällä foorumilla, ainakin niin se lupasi ;)

COYI!

Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #809 : 03.01.2016 klo 13:15:31

Pelitavasta voidaan keskustella joskus pubissa mutta en vieläkään näe sitä mitä jotkut teistä. Vastaiskupelaaminen ja puolustuksen kautta jne.. Mites tämän päivän maalit? Ei tässä vaiheessa tästä enempää..

Jos asiaa katselee yksipuolisesti pallonhallintprosenttien kautta, on selvää, että West Ham pelaa ensisijaisesti puolustamalla ja vastahyökkäyksillä.

Olennaista Bilicin ajassa on kuitenkin se, miltä peli näyttää. Se on katsojalle paljon miellyttävämpää kuin Bilicin edeltäjän suosima pelityyli.

Lainaus
Otan huikat Super Iron- nimimerkin muistolle. Emme tule lukemaan enää nimimerkin viestejä tällä foorumilla, ainakin niin se lupasi ;)

Huikat sille ja toivomus, että kyseinen nimimerkki pyörtää päätöksensä ja tekee näyttävän paluun.
Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #810 : 05.01.2016 klo 10:59:34

Seuraava video kannattaa jokaisen Hammers-kannattajan katsoa:

https://twitter.com/mrjakehumphrey/status/683629206455095296?s=09

Siinä mm. näkee, kuinka Harry Redknapp tekee maalin.
Miqu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I’m forever blowing bubbles!


Vastaus #811 : 09.01.2016 klo 16:47:32

Juurikin näin!

www.skysports.com/football/news/11685/10123378/slaven-bilic-targets-fa-cup-success-with-west-ham

Tänään Wolves nurin!

Kokoonpano:



Our subs are Adrian, James Tomkins, Andy Carroll, Angelo Ogbonna, Dimitri Payet, Reece Oxford and Josh Cullen.

COYI! 8)
niska-lenkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #812 : 09.01.2016 klo 16:50:07

Onneksi saatiin bilic,aivan huippuäijä! Kyllä tolla porukalla pitäs voitto raapia!

COYI!!
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #813 : 09.01.2016 klo 17:23:57

Hei näkyykö matsia mistään? Olen yrittänyt livetv.ru plus pari muuta, mutta ei ole edes listoilla
niska-lenkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #814 : 09.01.2016 klo 18:57:34

Jelavic...kuka muu muka...ja seuraavalle kierrokselle

COYI
Der Hammer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #815 : 09.01.2016 klo 18:59:04

Matsia ei näkynyt missään, mutta Jelavicin maali riitti voittoon. Payet nähtiin kentällä, tuli vaihdosta sisään. Pääasia tässä oli, että ei tullut uusintaottelua. Sämppärin seurat taistelee cupissa niin vahvasti, että ilman ykkösmiehistöä voi tulla vaikeuksia.
Hammeri

Poissa Poissa


Vastaus #816 : 10.01.2016 klo 11:28:06

Etsin mahdollista Suomen West Ham fan clubia ja löysin tänne. Kaverit hehkuttaa Liverpool Finlandin ja Tottenham Finlandin puolesta, mutta itse olen kannattanut Hammerseja pikkupojasta asti eli jo vuodesta 1966 alkaen. Muutama kerta käyty kavereiden kanssa Boleyn Groundilla fiilistelemässä ja kerran jopa törmätty muihin suomalaisiinkin. Oletteko siis saaneet kontakteja seuraan suoraan ja mahdollisesti lippuja esim. talviloman aikaan oleviin Sunderland ja Spurs peleihin. Lentojahan saa kohtuuhinnalla, mutta lippujen hankkiminen hankalampaa. Olisihan tuo hienoa jos olisi muitakin samaa seuraa kannattavia. Tosin matkaseurassani olleista on tullut ihan kiitettävissä määrin West Hamin kannattajia :)  Ensimmäinen liigamatsi Lontoossa jossa istuin katsomossa oli Arsenal-Liverpool, mutta parhaat fiilikset olen saanut Hammersien peleissä. Tosin hyvä fiilis oli pari vuotta sitten Barca-Atletico ottelussa. Oli kevään viimeinen kierros ja tasapeli toi Atleticolle mestaruuden. Katsomossa noon 90.000 katsojaa ja siinä päädyssä viidennellä penkkirivillä kentän tasosta aisti jotain suurta. West Ham matsiin samaan paikkaa kun pääsisi. Sain muuten Camp Noulla kaljat ihan siitä hyvästä, että päälläni oli West Ham paita.
« Viimeksi muokattu: 10.01.2016 klo 12:24:32 kirjoittanut Hammeri »
SaSa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #817 : 10.01.2016 klo 13:53:46

Etsin mahdollista Suomen West Ham fan clubia ja löysin tänne. Kaverit hehkuttaa Liverpool Finlandin ja Tottenham Finlandin puolesta, mutta itse olen kannattanut Hammerseja pikkupojasta asti eli jo vuodesta 1966 alkaen. Muutama kerta käyty kavereiden kanssa Boleyn Groundilla fiilistelemässä ja kerran jopa törmätty muihin suomalaisiinkin. Oletteko siis saaneet kontakteja seuraan suoraan ja mahdollisesti lippuja esim. talviloman aikaan oleviin Sunderland ja Spurs peleihin. Lentojahan saa kohtuuhinnalla, mutta lippujen hankkiminen hankalampaa. Olisihan tuo hienoa jos olisi muitakin samaa seuraa kannattavia. Tosin matkaseurassani olleista on tullut ihan kiitettävissä määrin West Hamin kannattajia :)  Ensimmäinen liigamatsi Lontoossa jossa istuin katsomossa oli Arsenal-Liverpool, mutta parhaat fiilikset olen saanut Hammersien peleissä. Tosin hyvä fiilis oli pari vuotta sitten Barca-Atletico ottelussa. Oli kevään viimeinen kierros ja tasapeli toi Atleticolle mestaruuden. Katsomossa noon 90.000 katsojaa ja siinä päädyssä viidennellä penkkirivillä kentän tasosta aisti jotain suurta. West Ham matsiin samaan paikkaa kun pääsisi. Sain muuten Camp Noulla kaljat ihan siitä hyvästä, että päälläni oli West Ham paita.

Loistavaa, meitä on muutama Hammers- fani menossa Sunderland ja Spuds peleihin. Otetaan tuopit jossain ja vaihdellaan kokemuksia. COYI!
Lipunmyynti membereille alkaa Sunderland peliin tiistaina klo 11 ja viikon päästä tiistaina toiseen matsiin, joten ei muuta kuin väijymään.
Miqu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I’m forever blowing bubbles!


Vastaus #818 : 11.01.2016 klo 09:05:17

Tuossa FA:n highlightit matsista. Jelavicilta kohtuullisen jäätävä viimeistely Ylos

http://youtu.be/1GxUdRGhqjk

Huomenna ois sitten revanssin paikka etelärannikolla. Bournemouthissa tuli piipahdettua viime kesänä, kun Hammers-turnaus peruuntui. Kiva pikkukaupunki jonka joukkueelle Howen johdolla toivon vain hyvää, mutta toivotaan että pisteet haetaan himaan. 5. sija ois pisteen päässä ja kun Van Gaalin rupusakki käy vääntämässä kiikarit koillismaalla, niin niiden ohittaminen ja rantapallojengin kantaan nouseminen ois mahkuissa.

Hyvin rullaa.

COYI!!!! 8)
Kolmeseiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tomáš Souček


Vastaus #819 : 11.01.2016 klo 21:23:48

Exeter/Liverpool away FA Cupin 4. kierroksella.
ohiveto1

Poissa Poissa


Vastaus #820 : 11.01.2016 klo 21:48:58

Pahoittelut jos turha kysymys, mutta mites nuo Stadium Tourit? Viikolla 8 ma 22- to 25 olis reissu Lontooseen, ärsyttää ettei matsia osu kohdalle. Sivuilts ei löydy noita toureja ollenkaan?
niska-lenkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #821 : 11.01.2016 klo 22:19:57

Exeter/Liverpool away FA Cupin 4. kierroksella.
Tripla liverpoolista olisi kyllä aikamoista herkkua. Eikös se viimeisin tripla tullutkin tottenhamista? Tulihan se :-) tosin kelpaa kyllä tuo exeterkin

COYI!!
« Viimeksi muokattu: 11.01.2016 klo 22:22:19 kirjoittanut niska-lenkki »
SaSa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham United


Vastaus #822 : 12.01.2016 klo 12:59:41

Pahoittelut jos turha kysymys, mutta mites nuo Stadium Tourit? Viikolla 8 ma 22- to 25 olis reissu Lontooseen, ärsyttää ettei matsia osu kohdalle. Sivuilts ei löydy noita toureja ollenkaan?

SOLD OUT! Meilläkin reissussa samat suunnitelmat, vastasivat seuraavasti..

At the moment all tours are sold out however more dates will be going on sale on Wednesday 6th January 2016 at 9am.

They are set on every Thursday of the week unless it's a school holiday where we would run tours on a Tuesday, Wednesday and Thursday of the week.

We also run tours on Saturday's and Sunday's when the team plays away from home.

Tours do not run on weekends when we play at home.

Liput muuten ostettu Sunderland matsiin! COYI!
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #823 : 12.01.2016 klo 22:07:36

Ei ole enää todellista: Andy ulkona 10 minsan kohdalla. Toiv ei ole polvi niinkuin vähän näytti. Prkl, oli todella virkeä ennen sitä.
Lasse Tikka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: West Ham, pk-seudun jengit


Vastaus #824 : 12.01.2016 klo 22:38:24

West Ham Newsiltä: "As soon as we move back to Chadwell Heath, the injuries have comeback: Carroll, Lanzini, Valencia & Kouyate. Pisstake."

Onko jengi siis siirtynyt takaisin Chadwelliin???!!!!!

Ihan paska jakso, maali kaukaa tehty ja ihan Adrianin otettavissa. Jelavic kärjessä, menen koisimaan

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 47
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa