Hegezu
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburger SV
|
 |
Vastaus #100 : 08.10.2015 klo 11:28:16 |
|
On ollut muka niin kiire, ettei ole ehtinyt foorumillekaan kirjoittamaan. Mukamas.
Schalke-matsi jäi katsomatta, Berliinin peli ei (valitettavasti). Ilmeisesti Paatelainen on päässyt antamaan henkistä valmennusta ”jos on löysä, niin on löysä”-tematiikalla Djouroulle, sillä muuten en osaa ensimmäisen maalin syntyä selittää. Ja viimeinen parikymppinenhän oli sitten aitoa viime ja toissa kaudelta tuttua HSV:tä…Maaottelutauko tuli varmastikin tarpeeseen.
Minusta yksi HSV:n ”ongelmista” tällä hetkellä on liian hyvä tarjonta kutospaikalle (Diaz, Holtby, Ekdal, Kacar), jota Labbadia yritti purkaa siirtämällä vahvan alkukauden pelanneen Holtbyn ensin kymppipaikalle Schalke-pelissä ja Berliinissä vasemmalle laidalle. Ongelma siinä mielessä, että Holtby – tai sen kummemmmin Hunt – eivät ole parhaimmillaan laidalla. Eikä Holtby oikein toimi kymppinäkään.
Ehkä Brunon kannattaisi hyväksyä, että loukkaantumistilanteesta riippuen penkillä voi istua kaksikin hyvää kutospaikan pelaajaa, mutta laittaa silti laidalle ravaamaan joku tontille paremmin sopiva pelaaja vaikka ”absoluuttinen taso” (mitä se ikinä tarkoittaakaan) ehkä jostain näkökulmasta kärsisikin. Onhan sinne laidoillekin tarjontaa varsin kelvollisesti. Itseäni on jäänyt askarruttamaan, ettei Stieber ole mahtunut edes kokoonpanoon. Ukko sai melko vähäisillä minuuteilla viime kaudella kuitenkin muutaman häkin aikaiseksi ja esiintyi monesti edukseen – vaikka vaihtelu toki oli suurta.
PS. Djouroulle shave and haircut – gleichzeitig, bitte!
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #101 : 08.10.2015 klo 20:49:53 |
|
Itseäni on jäänyt askarruttamaan, ettei Stieber ole mahtunut edes kokoonpanoon. Ukko sai melko vähäisillä minuuteilla viime kaudella kuitenkin muutaman häkin aikaiseksi ja esiintyi monesti edukseen – vaikka vaihtelu toki oli suurta.
Sanoisin ettei tähän liene muuta syytä kuin Ivon dominointi Stieberin ykköspaikalla vasemmalla laidalla. Vaikkei se toki selitä miksei ole päässyt edes kokoonpanoon. Itsekin olen unkarilaisesta tykännyt, ja pidän edelleen vähän hukattuna suuruutena. ... Oli muuten tänäänkin Viborgia vastaan osunut kertaalleen, ja ilmeisesti alusti Jungin 1:0 osuman. 3:0 päättyneen pelin viimeinen maali meni sitten Kacarille.
|
|
|
|
Catweazle
Poissa
Suosikkijoukkue: Stabil bleiben, Oppa! Mach's gut, Erich!
|
 |
Vastaus #102 : 14.10.2015 klo 00:17:02 |
|
Hakemusta vaan äkkiä sisään, seeler: Assistent/in des Vorstands (m/w). Tuon sirkuksen näkeminen sisältä päin olisi taatusti mielettömän coolia.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #103 : 14.10.2015 klo 08:46:40 |
|
Laitoit jo hakemuksen vetämään? Joustavuutta näköjään vaaditaan hakijalta... 
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #104 : 14.10.2015 klo 22:04:33 |
|
Noniin! MOPO kertoo Dennis Diekmeierille tarjottavan jatkosopimusta. Toivottavasti homma hoituu vauhdilla. Diekmeierhan on tällä hetkellä 2010 saapuneena koko joukkueen vanhinta saapumiserää.
|
|
|
|
Hegezu
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburger SV
|
 |
Vastaus #105 : 15.10.2015 klo 10:42:57 |
|
Noniin! MOPO kertoo Dennis Diekmeierille tarjottavan jatkosopimusta.
Hyvä juttu. Diekmeier oli mun silmissä yksi viime kauden harvoista onnistujista ja ollut tälläkin kaudella varsin solidi. Diekille tehnyt selvästi myös hyvää, että saanut Sakaista kelvollisen kirittäjän laitapakin tontille. Hieno mies ja hienot kiesit 
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #106 : 15.10.2015 klo 14:54:57 |
|
Noniin! MOPO kertoo Dennis Diekmeierille tarjottavan jatkosopimusta. Toivottavasti homma hoituu vauhdilla. Diekmeierhan on tällä hetkellä 2010 saapuneena koko joukkueen vanhinta saapumiserää.
Hieno juttu.  Diekmeier on hyvä puolustaja ja todella nopea molempiin suuntiin. Hän on tälläkin kaudella monesti vienyt pallon melkein vastustajan maalille asti. Aivan eri luokkaa kuin joku Ostrzolek toisella laidalla.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #107 : 15.10.2015 klo 20:16:44 |
|
Hieno juttu.  Diekmeier on hyvä puolustaja ja todella nopea molempiin suuntiin. Hän on tälläkin kaudella monesti vienyt pallon melkein vastustajan maalille asti. Aivan eri luokkaa kuin joku Ostrzolek toisella laidalla. Itsellä herättää edelleen pientä ihmetystä Ostrzolekin jatkuva peluuttaminen, eikä Sakaita ole vielä juuri edes kokeiltu... Ei meinaan ainakaan omaan silmään O. ole mikään jäätävin ikinä laitapelaaja.
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #108 : 17.10.2015 klo 20:02:35 |
|
Siihen nähden, miltä peli näytti, on pakko olla tyytyväinen yhteen pisteeseen. Ensimmäinen puoliaika oli kyllä sellainen, että ilman Adlerin torjuntoja olisi jäänyt se pistekin haaveeksi. Toinen puoliaika sujui sentään paremmin, vaikkei maaleja onnistuttukaan tekemään. Adler oli tämän pelin sankari. Myös Hunt pelasi oikein hyvin. Kortteja tuli keräiltyä vähän turhan paljon, mutta itse lopputulos oli ihan ok.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #109 : 17.10.2015 klo 21:33:07 |
|
Siihen nähden, miltä peli näytti, on pakko olla tyytyväinen yhteen pisteeseen. Ensimmäinen puoliaika oli kyllä sellainen, että ilman Adlerin torjuntoja olisi jäänyt se pistekin haaveeksi. Toinen puoliaika sujui sentään paremmin, vaikkei maaleja onnistuttukaan tekemään. Adler oli tämän pelin sankari. Myös Hunt pelasi oikein hyvin. Kortteja tuli keräiltyä vähän turhan paljon, mutta itse lopputulos oli ihan ok.
Ivo oli mielestäni myös jälleen kentän parhaimmistoa. Ja Hunt. Calhanoglun lämpimälle vastaanotolle  Meni vähän aikaa kovia buuauksia ihmetellessä, kunnes herra näytettiin verryttelemässä Nordtribünen edessä...
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #110 : 20.10.2015 klo 15:13:37 |
|
Kriisihän se taas on päällä. Sijoituksesta huolimatta. 273 minuuttia ilman maalin maalia ei paljon mairittele. Nyt Stieberiä (jota viimeksi tänään on huhuttu talvella pois) sekä Olicia kentälle Hoppia vastaan perjantaina!
|
|
|
|
Hegezu
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburger SV
|
 |
Vastaus #111 : 22.10.2015 klo 22:21:29 |
|
Huomenna taas mennään, ja hyvin voisi sanoa, että samalla käynnistyy tämän kauden ensimmäinen "kriittinen jakso", kun peräkkäin vastaan asettuvat SAP, Hannover ja Darmstadt. Jos näistä saataisiin napsittua 6-7 pistettä, niin olo helpottaisi kummasti. Jos tuomisina on pelkkää turskaa, niin Abstiegskampf om taas kerran tosiasia. Jokainen näistä kolmesta on täysin voitettavissa oleva vastustaja.
Hoppelasta ei ole hirveästi lämpimiä muistoja. Tilannetta ei helpota sekään että runkopelaajista Huntin lisäksi Spahic tippuu pois kokoonpanosta. Mutta eipä Hoffenheimin pelaaminenkaan kovin ihmeelliseltä ole tänä vuonna vaikuttanut, joten lähdetään hakemaan niukkaa 0-1 vierasvoittoa.
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #112 : 23.10.2015 klo 15:19:51 |
|
Kun vain saataisiin taas niitä maaleja... Nyt taas alkaa olla jo paineita sen suhteen, ja se on nähty, mitä paineet tekevät pelaamiselle. Mutta Stieber on sentään pitkästä aikaa kaaderissa. 
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #113 : 24.10.2015 klo 08:37:24 |
|
 Päättyihän sekin kuiva kausi! Maalin syntyminen tuntui jo välillä melkein tärkeämmältä kuin kahden ylimääräisen pisteen saaminen. Ja koska hyökkääjä elää maaleista niin ei voi valittaa osuman sattumista juuri Lasoggalle. Schipplockillekin tärkeä syöttöpiste, ja pari hyvää nousua ja rankkarin hakua. Huomio myös sille että Stieber alusti maalin vain hetki kentälle tulon jälkeen ensimmäistä kertaa pitkään aikaan. Paikkoja saatiin eilenkin ihan mukavasti, eikä peli missään nimessä huonolta näyttänyt: Labbadian ajan HSV tuntuu noin yleisesti pystyvän luomaan tilanteita huomattavasti edeltäjiään paremmin. Huomattavaa on myös Brunon HSV:n viimeisellä vartilla tehtyjen osumien suhteellinen määrä. Tilastonikkarit kaivakoot faktaa. Negatiivista tuntui olevan jatkuvat räikeät keskialueen pallonmenetykset. (oliko Müller yksi suurimmista syyllisistä?). Onneksi Hoffenheim ei ollut tällä osa-alueella sen parempi. Jotenkin myös tuomaritoiminnasta jäi eilen hiukan kyseenalainen kuva. Ei välttämättä noista rankkari-tilanteista mutta muuten... Adler oli jälleen niin hyvä ettei ainakaan ilman loukkaantumista Drobnyn tarvitse suunnitella paluuta kentälle seuraavaan otteluun. Makea voitto tärkeään paikkaan, ja ennen tämän päivän pelejä voidaan mehustella tasapiste-sijaa Eurooppaan. 
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #114 : 25.10.2015 klo 17:48:23 |
|
Albin Ekdal loukkasi Hoffenheim-pelissä nilkkansa sen verran pahasti, että se pitää leikata. Hän ei voi pelata 3-4 kuukauteen. Pitihän se arvata, että jos muuten alkaa sujua hyvin, niin eikö vain tule näitä loukkaantumisia sekoittamaan pakkaa.
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #115 : 01.11.2015 klo 21:26:46 |
|
Kyllä syö miestä kannattaa Punahousuja tällä hetkellä! Ottelu täysin suvereenissa hallinnassa koko ensimmäinen puoliaika loistavine maalipaikkoineen ja mitä vielä, tappio niskassa jatkoon. Katkeruutta lisätköön vielä että Hannoverin tasoitukseen johtanut rankkari myönnettiin kyllä aika heppoisesti - hieman vastaavista rymyämisistä toisessa päässä pilli ei taas valitettavasti soinut 
|
|
|
|
Hegezu
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburger SV
|
 |
Vastaus #116 : 02.11.2015 klo 15:16:59 |
|
Kyllä syö miestä kannattaa Punahousuja tällä hetkellä!
Sanopa muuta. Varsinkin kun paikkoja ns. pelin tappamiseen olisi useampiakin. Diazin tolppavapari oli ehtaa Relegation-toistoa ja Shipplockin olisi pitänyt avopaikasta yksinkertaisesti saada pallo pömpeliin. Hannoverilla on joulu tullut vähän etuajassa tänä vuonna, kun miettii eilistä ja viime kierroksen päivänselvää käsimaalia. Sinänsä uusi 4-4-2-ryhmitys toimi varsinkin ekalla puoliajalla hyvin ja paikkoja syntyi. Jos Hunt ei kuntoudu seuraavaan matsiin, niin en pitäisi tätä huonona vaihtoehtona Darmstadtiakaan vastaan. Diekmeier-Müller -parivaljakko alkaa löytää toisensa hyvin. Tekeminen toi välistä mieleen parin kauden takaisen Aogo-Jansen-kaksikon. Pulutustuksessa sen sijaan Spahic tössi pariinkiin otteeseen aika huolella..
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #117 : 03.11.2015 klo 09:37:16 |
|
Kyllä syö miestä kannattaa Punahousuja tällä hetkellä! Ottelu täysin suvereenissa hallinnassa koko ensimmäinen puoliaika loistavine maalipaikkoineen ja mitä vielä, tappio niskassa jatkoon. Katkeruutta lisätköön vielä että Hannoverin tasoitukseen johtanut rankkari myönnettiin kyllä aika heppoisesti - hieman vastaavista rymyämisistä toisessa päässä pilli ei taas valitettavasti soinut  Päinvastoin! Kyllähän tuo sulaminen suoraan sanottuna vitutti, mutta: HSV on viime vuosina uinut niin syvissä vesissä, että jos nyt ollaan sarjan keskikastissa ja hukataan maalin johto, mutta peli näyttää silti noin hyvältä, ei täällä ainakaan vaivuta epätoivoon. Homma vaikuttaa tappiosta huolimatta parhaalta pitkään aikaan.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #118 : 12.11.2015 klo 22:10:23 |
|
TAAS maaottelutauko! Tämän iltaisesta treenipelistä Heracles Almeloa vastaan 5:0 voitto. Maalit Lasogga, Schipplock, Hunt, Philipp Müller sekä Batuhan Altintas. ...ja sitten Hunt ja Ahmet Arslan loukkaantuneiden listalle...
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #119 : 20.11.2015 klo 10:46:44 |
|
Jaahas, tänään viimein taas maaottelutauon jälkeen Bundesligaa! Ja luvassa siis kotipeli Dortmundia vastaan. Piste tänäänkin olisi kova - ja täysin mahdollinen, sen verran mukava vastus BVB on viime vuosina ollut. Ja toiveissa myös Olic ja Stieber antamaan näyttöjä. Täysin vailla pelejä en molempia tahtoisi talvitauolla hyvästellä.
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #120 : 21.11.2015 klo 00:59:32 |
|
Olipa mukava aloitus viikonlopulle.  Vähän pelkäsin etukäteen, ettei tässä pelissä käy hyvin, vaikka HSV onkin viime vuosina menestynyt hyvin Dortmundia vastaan. Dortmund oli kuitenkin tällä kaudella hävinnyt vain Bayernille. Ennen peliä ajattelin, että tasurikin olisi hyvä tulos tästä pelistä. Lohduttauduin jo etukäteen sillä, että vaikka peli menisi penkin alle, minulla on ollut hieno viikko. Sain nimittäin kämpän Hampurista. Vuoden alussa muutan parin kilsan päähän stadionista (eli vinkatkaa vain, jos olette tulossa katsomaan pelejä). 
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #121 : 21.11.2015 klo 09:26:57 |
|
Olipa mukava aloitus viikonlopulle. Vähän pelkäsin etukäteen, ettei tässä pelissä käy hyvin, vaikka HSV onkin viime vuosina menestynyt hyvin Dortmundia vastaan. Dortmund oli kuitenkin tällä kaudella hävinnyt vain Bayernille. Ennen peliä ajattelin, että tasurikin olisi hyvä tulos tästä pelistä. Lohduttauduin jo etukäteen sillä, että vaikka peli menisi penkin alle, minulla on ollut hieno viikko. Sain nimittäin kämpän Hampurista. Vuoden alussa muutan parin kilsan päähän stadionista (eli vinkatkaa vain, jos olette tulossa katsomaan pelejä).
Jahas, onnea vaan! Kausari hankittu jo? Eilinen oli kyllä taas Frankfurt-pelin tapaan mukavaa katsottavaa - sillä erotuksella että onnistumisia saatiin enemmän kuin se yksi (nojoo, rankkari ja oma maali mutta tulosurheilua) Tasuria kaivattiin itsekin, ja vielä ennen tulu odotuksia kyselleelle velipojalle heitettyä herjaa Hampurin 4:0 voitosta..  Ei kauas jäänyt. BVB-hyökkäykset pystyttiin kyllä jäädyttämään hyvin eilen. Ostrzolek pelasi nyt hyvän pelin, samoin kuin Djourou ja Jung. Eikä japanialainenkaan huonosti pelannut. Myös hyökkäyspään onnistujat löytyivät mielestäni molemmilta laidoilta, eli Ivo ja Müller. Ainoa kauneusvirhe Punahousuille oli 3:1 maalin jälkeen lähes täydellinen otteen kadotus. Luojan kiitos oli vielä kaksi eteen. Ei muuten HSV edelleenkään ole koskaan hävinnyt keltamustille kotonaan johdettuaan 1:0. Ja hei, ainakin hetken sija 8 ja 1-2 pistettä europaikoille! Ja mikä tärkeintä niin ilme on tällä kaudella pitkästä aikaa näyttänyt hyvältä.  Olisiko nyt aika antaa turkkilais-tyyliin monoa Labbadialle?  
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2015 klo 09:30:34 kirjoittanut Anzander »
|
|
|
|
|
Raute
Poissa
Suosikkijoukkue: Hamburg meine Perle
|
 |
Vastaus #122 : 23.11.2015 klo 11:08:03 |
|
Jahas, onnea vaan! Kausari hankittu jo? Ne on taidettu myydä loppuun jo aikoja sitten.  Mutta kyllä tuossa keväällä voisi käydä jokusen pelin katsomassa stadionillakin. Voisi harkita sitä jäsenyyttäkin.
|
|
|
|
Catweazle
Poissa
Suosikkijoukkue: Stabil bleiben, Oppa! Mach's gut, Erich!
|
 |
Vastaus #123 : 23.11.2015 klo 15:15:34 |
|
Suosittelen vahvasti kulttuurimielessä avartavia piipahduksia HFC Falken luo. Kyse HSVn yhtiöittämisen seurauksena ex-seuralaisten gründaamasta uusioseurasta. Erittäin sympaattinen ilmestys, kiva pikkustadion käytössä ja muutamat tavatut ihmiset ovat olleet erittäin mukavia. Erinomainen sauma tutustua ammattilaisfutiksessa vallitsevan buumin pimeämpiin puoliin.
|
|
|
|
Anzander
Poissa
Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y
|
 |
Vastaus #124 : 28.11.2015 klo 19:33:55 |
|
DERBYSIEGER! Ei miulla muuta... 
|
|
|
|
|
|