walesinjeesus
Poissa
|
 |
Vastaus #100 : 24.07.2015 klo 14:14:13 |
|
Arsenal ei halunnut Sterlingiä, koska eivät tykänneet tämän toimintatavoista Liverpoolista lähdön suhteen.  tällaisesta periaatteesta Gunnerseille.[/url] Arsenalissa tyylikkyys on ikuista. Eli toisin sanoen varmisti samalla mihin suuntaan fanit kohdistavat turhautumisensa, jos tulos siirtomarkkinoilla jää laihaksi.
Wengerin kannattaisi mielestäni hankkia joku ihan senkin takia, että on Arsenal on tällä hetkellä laiva joka voi kääntyä kumpaan suuntaan tahansa. No joo, voihan sen niinkin tulkita, että syy on sitten täysin Wengerin ja sinne on hyvä kohdistaa kaikki viha, jos siirtomarkkinoilta ei saada sitä isoa vonkaletta haaviin. Toisaalta taas voisi sanoa, että taitaa kuulua ihan työnkuvaan, että paskaa otetaan niskaan silloin, kun sille on aihetta ja oikeastaan myös silloin, kun aihetta ei välttämättä olisi. Voi myös olla, että katselen liian sinisillä silmillä koko asiaa, mutta henkilökohtaisesti en kyllä tulkinnut kommentteja niin, että Harris haluaisi kohdistaa painetta Wengeriin tällä lausunnolla. Toisesta kohdasta kyllä osittain samaa mieltä, mutta ihan ostamisen ilosta en kyllä ketään hankkisi. Esim. jos kärkeen on tarjolla Higuain, niin jättäisin asian kyllä sikseen, mutta jos sinne olisi saatavilla vaikkapa Lewandowski, niin sitten shekkivihko agentille ja Bayernille ja pyydetään kertomaan hinta. Siirtojen suhteen on kuitenkin mielestäni tulkittavissa, että keskikentälle ei peluria välttämättä ole tulossa. Kommentoidaan vielä sen verran Szczesnyn liittyen, että Roma vaikuttaa todella hyvältä suunnalta, koska siellä pelataan UCL:ää, taistellaan tosissaan Italian mestaruudesta ja etsinnässä on selkeästi parempi ykkösmaalivahti. Toivottavasti polakin pää kestää ja ottaa lainansa siten, että haluaa tulla takaisin parempana kuin koskaan.
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #101 : 24.07.2015 klo 15:07:15 |
|
Samaisessa jutussa, josta täällä keskustellaan taidettiin mainita, että Arsenal yritti hankkia Cechin jo viime kesänä. Minun foliohattuni alla se luo melkoisen varjon siihen, millainen luotto Szcesnyllä loppujen lopuksi on.
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #102 : 24.07.2015 klo 16:10:09 |
|
Wengerin listalla varmaan Lewaa, Pogbaa ja sen sellaista joihin kyllä tartutaan jos ja kun mahdollisuus tulee. Mä nään että se missä Wenger voi epäonnistua on taktisella puolella ja itsellä ainakin kovat odotukset sen suhteen miten hän saa homman toimimaan heti alusta nyt kun ketään ei hankita ja joukkue on taas vuoden hiotumpi. Siirtomarkkinoilla onnistuttiin jo kun ei tarvitse Sesniä katella toiv. enää ikinä.
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #103 : 24.07.2015 klo 16:21:52 |
|
Kuitenkin vasta sen jälkeen kun ehti ensin uhoamaan, että voimme hankkia kenet tahansa poislukien Messi ja Ronaldo, lisäksi vielä muistuttaen, että hankinnoissa on kyse Wengeristä. Eli toisin sanoen varmisti samalla mihin suuntaan fanit kohdistavat turhautumisensa, jos tulos siirtomarkkinoilla jää laihaksi.
Wengerin kannattaisi mielestäni hankkia joku ihan senkin takia, että on Arsenal on tällä hetkellä laiva joka voi kääntyä kumpaan suuntaan tahansa. Vahva alkukausi nostaisi sen todelliseksi mestariehdokkaaksi, mutta viime syksyn mahalaskun toistamisella voisi sitten olla isommat ja kauaskantoisemmat vaikutukset. Wengerinkin luulisi ymmärtävän tämän ja turvaavan edes hieman selustaansa.
Siis täh? Luulis sun tietävän että isot rahatkin voi mennä hukkaan nykypäivän markkinoilla, Arsenal jos joku on varovainen siirtomarkkinoilla ja olen 100% varma että jos esim. Lewandowski haluaisi lähteä ja pyydettäisiin 70m Arsenal tuon maksaisi mukisematta. Fanit joille Arsenal on enemmän kun kentällä näkyvä jalkapallojoukkue varmasti haluaisivat mässäillä hankinnoilla ja fiilistellä mutta pelillisesti pelkästään ei tuonne mun mielestä tarvitse ketään väkisin hankkia sen verran potentiaalinen joukkue. Myös se on fakta että fanit elävät tuloksesta ja vaikka turhautuisivat on se vain hetkittäinen mielentila, tämä pätee kaikkialla viihdealalla, jota tämäkin urheilulaji todella monelle edustaa. Kuten ylempänä mainittiin Arsenalissa on tietyt arvot (Sterling) ja kiukkupussit pyritään välttämään, kuin myös lyhyet vierailut vaan se että on laadukas pelaaja pitää olla myös sitoutuva pitkällä tähtäimellä. Painottaisin edelleenkin että aina löytyy parannettavaa ja uskon että hankinnatkin mietitään todella tarkkaan tänä päivänä Arsenalissa jossa siirtomarkkinat eivät ole mikään must.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 24.07.2015 klo 16:56:25 |
|
Toivottavasti Sergio Ramosin mahdollinen lähtö Realista ei tarkoita, että Real alkaa kisutella Koscielnyn perään, vaan Real tyytyy johonkin Otamendiin. Siinä olisi taas ihmettelemistä, jos kauden alla pitäisi hankkia uusi ykköstoppari. Kausihan alkaa siis 15 päivän kuluttua.
Szczesny, Welbeck ja Flamini eivät siis pelaa Emirates Cupissa. Olisikohan Flaminilla jotain siirtokuvioita? Gnabry ja Bielik nostettu ykkösjoukkueen treeneihin. Sanchez ei ole vielä palannut treeneihin, mutta Ospinasta en tiedä.
|
|
|
|
Carlos Chewbacca
Poissa
Suosikkijoukkue: Titi ja Dennis
|
 |
Vastaus #105 : 24.07.2015 klo 16:59:34 |
|
Olisikohan Flaminilla jotain siirtokuvioita?
Flaminia on huhuiltu Galatasarayn väreihin, toivottavasti pitää paikkansa ja siirto toteutuu asap 
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 24.07.2015 klo 17:33:23 |
|
Flaminia on huhuiltu Galatasarayn väreihin, toivottavasti pitää paikkansa ja siirto toteutuu asap  Näinhän tuota on huhuttu. Szczesnyn siirto vapautti nyt yhden paikan rosterista, joten tilaa hankinnalle ainakin on. En yllättyisi, jos Wenger jättäisi yhden paikan vapaaksi tammikuuta tai elokuun loppua varten, mutta tuskin kuitenkaan kahta paikkaa jättää auki. Tietenkin rosterissa on edelleen Campbell, joten teoriassa sitä yhtäkään paikkaa ei ole.
|
|
|
|
astr0
Poissa
Suosikkijoukkue: Maaseudun tulevaisuus
|
 |
Vastaus #107 : 24.07.2015 klo 19:21:17 |
|
Sanchez ei ole vielä palannut treeneihin, mutta Ospinasta en tiedä.
Sanchez palaa treeneihin 3.8. ja Ospina viikkoa aikaisemmin, eli ensi maanantaina. Welbeck aloittaa treenit ulkona viikonloppuna, mutta missaa kauden ekan pelin, mutta on toivottavasti kolmen viikon päästä taas käytössä. Flaminilla oli pieni kolhu nilkassa, joten sen takia mahd. sivussa emirates cupista. Lähde Arsenalin team news.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #108 : 24.07.2015 klo 23:29:06 |
|
Ym. keskusteluun pitää lisätä, että kyllä Arsenal sen kovan luokan kärkipelaajan vaatii tai sitten Walcottin pitää yllättää kaikki pysymällä kunnossa ja pystymällä pelaamaan piikissä. Sitten se vielä vaatii Wengeriltä loistavaa pelisilmää siihen miten näitä kahta peluuttaa pelikunnosta ja vastustajasta riippuen. Henk. koht. epäilen ettei Arsenalin rahkeet vielä riitä mestaruuteen, mutta toivon joukkueen nousevan mestaruustaistoon mukaan. Uskon joukkueen rakentamisessa prosessimaisuuteen eli ennen mestaruutta on noustava mestaruustaistoon eli porras kerrallaan. Chelsea on suurin mestarisuosikki, mutta Arsenalin pitäisi olla kovin haastaja. City on hankkinut ja hankkii pelaajia, mutta heikoin lenkki eli Pelle jatkaa ja se syö uskottavuutta ainakin minun silmissä. Manun mestaruussaumaan en vielä jaksa uskoa, vaikka kovia hankintoja ovatkin tehneet. Uusi veskari kuitenkin maksanee pisteitä, koska pidän De Gean lähtöä aika varmana. Liverpool on hankkinut paljon pelaajia, joten yhteispeli on varmasti hakusessa. He ovat varmaan 5. tai 6. Liverpool on kuitenkin tekemässä uutta nousua ja uskon heidän lähivuosina taistelevan ihan tosissaan CL-paikoista.
Arsenalin kannalta on se hyvä puoli, että lähivuosina ei pitäisi kenenkään avainpelaajan poistua riveistä, joten joukkueen rungon pitäisi pysyä kasassa seuraavat n. kolme vuotta. Vastustajilta poistuu kuitenkin lähivuosina Terry, Rooney, Carrick, Yaya, Kompany joiden korvaaminen ei ole sama kuin jonkun Merten, Monrealin tai Giroudin. Cazorlan paikkaa kyttää jo nyt pari pelaajaa.
Oma kuriositeettinsa on muuten reilun viikon kuluttua oelattava CS-ottelu, jossa Wenger pääsee taas kerran yrittämään Mourinhon voittamista, nyt sentään ei ole paljoa hävittävää. Chelsean voittaminen CS:ssa tekisi varmasti hyvää Arsenalille, mutta tappiokaan ei olisi maailman loppu, koska se ainakin veisi pois ennakkosuosikin paineita.
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #109 : 24.07.2015 klo 23:43:21 |
|
CS on Muorille sama kuin harjoituspelit. Ei mitään väliä vaikka molemmat pelaisi ykkösillä. Wengeristä en osaa sanoa
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #110 : 24.07.2015 klo 23:45:12 |
|
Arsenalin kannalta on se hyvä puoli, että lähivuosina ei pitäisi kenenkään avainpelaajan poistua riveistä, joten joukkueen rungon pitäisi pysyä kasassa seuraavat n. kolme vuotta. Vastustajilta poistuu kuitenkin lähivuosina Terry, Rooney, Carrick, Yaya, Kompany joiden korvaaminen ei ole sama kuin jonkun Merten, Monrealin tai Giroudin. Cazorlan paikkaa kyttää jo nyt pari pelaajaa.
Wayne Rooney ja Vincent Kompany, 29-v, varmaankin lopettavat tuon kolmen vuoden sisällä, vai mitä ajattelit? Parhaassa iässään olevien pelaajien mainitseminenkin samassa lausessa viisi vuotta vanhemman Terryn kanssa on vähän absurdia. Tuo Terry muuten pelasi 34-vuotiaana taas aivan huikean kauden. Ja Rooney on osoittanut viime kausina, että pystyy pelaamaan alempanakin, jos vauhti hiipuu. Citylla on kuitenkin läjä nuoria toppareita, joita ajetaan sisään jo nyt sekä parhaassa iässä tai sitä lähestyvät maalivahti ja ykköshyökkääjä. Chelsealla lienee yhä kolmenkin vuoden päästä Hazard, Courtois, Costa, Cesc, Matic, Zouma jne. tai vastaavat. Manchester United on jo nuorennusleikkauksensa tehnyt ja nauttinee sen hedelmistä tulevina vuosina ja materiaali on lähes samanikäinen kuin Arsenalinkin. Että ei se Arsenalin asema niin ainutlaatuinen, uniikki ole nyt eikä kolmen vuoden päästä.
|
|
|
|
kili
Poissa
|
 |
Vastaus #111 : 25.07.2015 klo 01:28:28 |
|
Siis täh? Luulis sun tietävän että isot rahatkin voi mennä hukkaan nykypäivän markkinoilla, Arsenal jos joku on varovainen siirtomarkkinoilla ja olen 100% varma että jos esim. Lewandowski haluaisi lähteä ja pyydettäisiin 70m Arsenal tuon maksaisi mukisematta.
Että sellaista varovaisuutta... Arsenalin kannalta on se hyvä puoli, että lähivuosina ei pitäisi kenenkään avainpelaajan poistua riveistä, joten joukkueen rungon pitäisi pysyä kasassa seuraavat n. kolme vuotta.
Ei pitäisi niin. Mutta jos tuleva kausi satuttaisiin edelleen junnaamaan sjoilla 3-4, saattaisi pari runkomiestä äkkiä tuntea kiusausta seurata Cescin ja RVP:n jalanjälkiä. Pelaajien urheilullista kunnianhimoa ei kannata aliarvioida, niin tarunhohtoinen kuin tuo seuran business first -strategia onkin.
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #112 : 25.07.2015 klo 10:03:50 |
|
Wayne Rooney ja Vincent Kompany, 29-v, varmaankin lopettavat tuon kolmen vuoden sisällä, vai mitä ajattelit? Parhaassa iässään olevien pelaajien mainitseminenkin samassa lausessa viisi vuotta vanhemman Terryn kanssa on vähän absurdia.
Hohhoijaa. Mitäpäs jos ihan oikeasti katselet edes muutaman pelin ja sen perusteella päättelet kuka pelaaja on parhaimmillaan ja kuka ei (jonkun iän tuijottelun). Rooney ja Kompany ovat molemmat selvässä laskusuunnassa olevia pelaajia, sellaisia jotka pitäisi pystyä päivittämään nyt, ei kolmen vuoden päästä. Ynnä muut -osaston pelaajina voivat vielä mennä pari kautta, mutta ei noista enää ole mestarijoukkueen kulmakiviksi. Siinä belvi on tosin luultavasti väärässä, että Rooney ja Kompany poistuvat lähivuosina. Tai tietenkin riippuen siitä, mitä lähivuosilla tarkoitetaan. Arsenalin ja Chelsean onneksi Väiskillä (lokakuun lopussa 30v.) ja Kompanylla (ensi kauden loppupuolella 30v.) on kummallakin sopimusta jäljellä kesään 2019 eli tuskimpa kumpikaan seura pääsee kallispalkkaisesta, pappautuvasta pelaajastaan kovin äkkiä eroon. Molemmilla seuroilla on menossa sama uudenrakennuksen prosessi, joskin eri vaiheissa. Manu on sen verran Cityä edellä, että siellä on sentään jo päästy monista papoista eroon, joskin tätä prosessia hidastettiin raahaamalla seuraan 31-vuotias klenkkaaja Saksasta. Pätevien korvaajien löytäminen onkin sitten ollut odotetun haastellista Manulle. Cityssä pommi on puolestaan vasta tikittämässä ja nyt vain odotellaan onko tämä vai tätä seuraava kausi se kun pelaajien pappautumisesta tulee paha ongelma. Terry on hyvin pieni "ongelma" tähän verrattuna. Chelsean ja Arsenalin ikärakenne on huomattavasti valoisempi. Kummankin seuran parhaista pelaajista suurin osa on joko nuoria tai sitten parhaassa iässä olevia pelaajia, pappoja ei juurikaan ole. Molemmissa seuroissa mahdollinen ikääntymisongelma on täysin estettävissä korvaamalla sopivasti porrasten ikääntyneimpiä pelaajia uusilla, nuoremmilla pelaajilla. Manchesterin seuroissa ongelmat ovat taas väistämättömiä kun kummassakin seurassa tilanne on päästetty niin pahaksi, että pitäisi korvata melkein avauksellinen pappoja parin kesän aikana.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2015 klo 10:33:21 kirjoittanut Tekniikka »
|
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #113 : 25.07.2015 klo 10:45:44 |
|
Että sellaista varovaisuutta...
Jos haluaa maailmanluokan pelaajan on siitä maksettava liikaa joten kannattaa harkita mihin sijoittaa.
|
|
|
|
pablo arpa
Poissa
|
 |
Vastaus #114 : 25.07.2015 klo 11:08:15 |
|
Rooney ja Kompany ovat molemmat selvässä laskusuunnassa olevia pelaajia, sellaisia jotka pitäisi pystyä päivittämään nyt, ei kolmen vuoden päästä. Ynnä muut -osaston pelaajina voivat vielä mennä pari kautta, mutta ei noista enää ole mestarijoukkueen kulmakiviksi.
Paskanmarjat. Ja laitan vasta-argumentiksi tuon saman, helpoimman - katso niitä pelejä. Arsenal muuten hommasi juuri ykkösmaalivahdin Chelsean pappaosastolta, ihan Basti-tason priimaa toki, mutta eipä siinäkään katsottu viidentoista vuoden päähän. Cityn ikääntymisen ymmärrän ja näen, mutta vastaavasti Manchester United ei taida olla riippuvainen kuin yhdestä, kahdesta kolmenkympin tienoilla olevasta pelaajasta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2015 klo 11:11:22 kirjoittanut tumma ja tulinen »
|
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #116 : 25.07.2015 klo 11:38:01 |
|
Ei pitäisi niin. Mutta jos tuleva kausi satuttaisiin edelleen junnaamaan sjoilla 3-4, saattaisi pari runkomiestä äkkiä tuntea kiusausta seurata Cescin ja RVP:n jalanjälkiä. Pelaajien urheilullista kunnianhimoa ei kannata aliarvioida, niin tarunhohtoinen kuin tuo seuran business first -strategia onkin.
Paljon riippuu siitä mitä Wenger tekee siirtomarkkinoilla. Paskooko housuihinsa vai lähteekö rohkeasti vahvistamaan vielä edelleen? Kyllä pelaajat tajuavat milloin seura panostaa ja milloin yritetään vain säilyttää top4-status. Jos Arsenal ei pysty seuraavan kolmen kauden aikana taistelemaan uskottavasti isoista pokaaleista, niin silloin pitääkin pelaajiston vaihtua, samoin valmennusjohdon.
|
|
|
|
Tekniikka
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 25.07.2015 klo 12:43:40 |
|
Paskanmarjat. Jos et todellakaan huomaa, että Väiskillä jalka painaa selkeästi enemmän kuin parhaina vuosinaan, ei voi kuin suositella silmälasien hommaamista. En väitä, että Rooney olisi täysi turhake. On se edelleen Manulle hyödyllinen pelaaja, mutta ei todellakaan niin loistava kuin parhaimmillaan oli. Eikä hiipuminen noin nuorena ole niin yllättävää kun huomioi Väiskin raskaat elämäntavat sekä sen, että Väiskistä on revitty jo teini-iän viimeisistä vuosista alkaen kaikki mahdollinen irti. Tähän voidaan vielä lisätä lukuisat vammat. Väkisinhän tuollainen kombo alkaa jossain vaiheessa maksamaan. Lisäksi tässä pitää huomioida myös liigojen erot. Mahdollisesti Espanjan ja Italian hidastempoisimmissa ja enemmän taitoon perustuvissa sarjoissa ikä ei tule yhtä nopeasti vastaan. Se on kuitenkin harvinaista, että fyysisemmässä ja nopeatempoisemmassa Valioliigassa pelaaja pelaa parasta fustistaan kolmekymppisenä. Menee useimmiten niin päin, että käyrä alkaa laskemaan nopeasti 30 vuoden ikävuoden jälkeen. Etenkin hyökkäävillä pelaajilla. Jos poimitaan muutamia sieltä: Man Utd: 26y 103d Arsenal: 26y 138d Ei Manun ongelma olekaan enää siinä, että siellä olisi vanhoja kehäraakkeja joukkue täynnä. Pahimmista on päästy jo eroon. Ongelma on vaihtunut siihen, että korvaavat pelaajat ovat kertaluokkaa tai pariakin edellisiä huonompia pelaajia. Tuossa tilastossa on ilmeisesti kyse keskiarvosta, mikä voi olla melkoisen harhaanjohtava kun on kyse vain muutaman kymmenen ihmisen keski-iästä. Tosin Arsenalin ja Manun tapauksissa keski-ikä vastaa aika hyvin todellisuutta.
|
|
|
|
J.P. Sarja
Poissa
|
 |
Vastaus #118 : 25.07.2015 klo 14:33:27 |
|
Uusi veskari kuitenkin maksanee pisteitä, koska pidän De Gean lähtöä aika varmana.
Eikös Real jo hankkinut kakkosveskarin Navasille ja löi Navasille selkään numeron 1? Mielestäni haiskahtaa siltä, että kyllästyivät ManU:n pelleilyyn ja poimivat De Gean ensi kesänä bosmanilla.
|
|
|
|
kili
Poissa
|
 |
Vastaus #119 : 25.07.2015 klo 16:18:34 |
|
Jos et todellakaan huomaa, että Väiskillä jalka painaa selkeästi enemmän kuin parhaina vuosinaan, ei voi kuin suositella silmälasien hommaamista. En väitä, että Rooney olisi täysi turhake. On se edelleen Manulle hyödyllinen pelaaja, mutta ei todellakaan niin loistava kuin parhaimmillaan oli. Eikä hiipuminen noin nuorena ole niin yllättävää kun huomioi Väiskin raskaat elämäntavat sekä sen, että Väiskistä on revitty jo teini-iän viimeisistä vuosista alkaen kaikki mahdollinen irti. Tähän voidaan vielä lisätä lukuisat vammat. Väkisinhän tuollainen kombo alkaa jossain vaiheessa maksamaan.
Todellakin täsmälleen näin. Painavimmat pointit lihavoituna. Karu totuus tullee kohtsillään valkenemaan myös niille Manure-lapioitsijoille, jotka kirkkain silmin uskovat Ryynin mättävän ensi kaudella 30 liigarysää "kunhan saa pelata piikissä". (Piru, näitä ei kyllä kannattaisi jinxailla.) Kompany'a en vastaavasti olisi vielä valmis dumaamaan ehtoopuolen mieheksi, vaikkakin viime kaudella torkahduksia tuli hälyttävän paljon. Cityn toppariosasto on muutenkin tuuliajolla... Mutta nyt stop ennenkuin menee täysillä otsikosta ohi.
|
|
|
|
Benoit
Poissa
|
 |
Vastaus #120 : 25.07.2015 klo 16:59:46 |
|
Rooneyn peli ei ole enää pitkään aikaan perustunut nopeuteen tai juoksuvoimaan. Rooneylla on ilmiömäinen potkutekniikka, kyky haistella maalipaikkoja ja viimeistellä niistä. Tästä voi katsoa Rooneyn viime kauden liigamaalit asianmukaisen musiikin säestämänä. Edes ManU-fanit tuskin odottavat mitään 30 liigamaalin kautta. Kompanyn kohdalla olisin enemmän huolissani, viime kausi oli heikko esitys ja hänen peli on perustunut vahvuuteen juoksuvoimaan. Epäilen että Kompany tekee ns. rioferdinandit ja jalka ei enää nouse vanhaan malliin. Saapa nähdä miten hän tähän sopeutuu. Arsenalilla on ollut taas tyypillinen kesä. Cechin kaappaaminen oli iso saalis, mutta kyllä Wenger näköjään jälleen kerran jättää vahvistamatta muita pelipaikkoja, joissa näitä ongelmia löytyy. Ospinan siirtyminen kakkosvahdiksi nyt on positiivista eteenpäinmenoa, varsinkin kun korvaaja kuuluu maailman parhaimpiin kassareihin. Sen sijaan luottaminen Giroudiin hyökkäyksen ykköskärkenä ja "puolessa vuodessa maailmanluokkaan" nousseeseen Coqueliniin keskikentän pohjalla on lähinnä huvittavaa seurattavaa edelleen. Ja Wenger se keksii tekosyitä hankintojen tekemättömyydelle.
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #121 : 25.07.2015 klo 17:06:47 |
|
Eli puoli kautta maailman huipulla ollut Kondogbia olisi ollut parempi hankinta, kuin antaa vastuuta "ilmaiselle" Coquelinille?
Huolestutaan vasta kuukauden kuluttua, jos yhtään hankintaa Cechin lisäksi ei ole tullut.
Walcottin jatkosopimus on huhujen mukaan selviö.
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #122 : 25.07.2015 klo 17:13:34 |
|
Jos et todellakaan huomaa, että Väiskillä jalka painaa selkeästi enemmän kuin parhaina vuosinaan, ei voi kuin suositella silmälasien hommaamista. En väitä, että Rooney olisi täysi turhake. On se edelleen Manulle hyödyllinen pelaaja, mutta ei todellakaan niin loistava kuin parhaimmillaan oli. Eikä hiipuminen noin nuorena ole niin yllättävää kun huomioi Väiskin raskaat elämäntavat sekä sen, että Väiskistä on revitty jo teini-iän viimeisistä vuosista alkaen kaikki mahdollinen irti. Tähän voidaan vielä lisätä lukuisat vammat. Väkisinhän tuollainen kombo alkaa jossain vaiheessa maksamaan.
Uskon, että Rooney vetää vielä kolmisen kautta huipputasolla, eiköhän Väiski halua vielä kerran MM-kisat yrittää edellyttäen tietysti, että Englanti Venäjän kisoihin selviää.
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #123 : 25.07.2015 klo 17:18:22 |
|
Kuka hyökkääjä tässä siirtoikkunassa on toistaiseksi siirtynyt, joka olisi pitänyt tuoda Arsenaliin?
Edit: nyt on muuten vastassa se kärki, jota toivoin/luulin tässä ikkunassa yritettävän.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2015 klo 18:26:37 kirjoittanut Kratos »
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #124 : 25.07.2015 klo 19:04:49 |
|
Pitäisikö tuota Iwobia alkaa hehkuttamaan? Kaveri on noussut puolessa vuodessa ynnämuut ressukaverit -osastolta ykkösjoukkueen avaukseen harjoituspelissä. Ja tekee maalin!
|
|
|
|
|
|