FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.02.2026 klo 18:51:29 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 91 [92] 93 ... 207
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2015/2016 - The Death of the average, back to the elite?  (Luettu 703412 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rotta Ayala

Poissa Poissa


Vastaus #2275 : 06.12.2015 klo 15:58:48

eikä tietenkään kannata maksaa jostain Sotonille elintärkeästä pohjapelaajasta joka istuisi Arsenalissa penkillä 30miljoonaa, ihan päivän selvää että varsinkin Arsenalissa jossa tuhlailu ei ole arvo, tommosta ei tapahdu.
Ihan hyvä muuten, mutta Coquelin oli kesään mennessä pelannut hyvällä tasolla noin 2/5 kautta koko urallaan. Ja tällaisella pelaajalla pitäisi mennä koko kausi ilman kunnollista varamiestä? Ok, tehdäänpä niin, eikun, niinhän tehtiin ja mikä nyt on lopputulos? Flamini seuraavat pari kuukautta tuolla paikalla. Kuten todettua, toimii Sunderlandeja ja muita vastaavia vastaan juuri ja juuri, mutta itku tulee jos vastassa on edes Evertonin tai Spursin tasoinen joukkue. Ja tämä on Wengerin amatöörimäinen vika vuodesta toiseen ja on jokseenkin naurettavaa vaatia tällä palstalla että näistä asioista ei saisi puhua.
Arsufani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gunners, Three Lions


Vastaus #2276 : 06.12.2015 klo 16:19:42

Niin, sä poraat kaikista käyttäjistä, jotka ei ajattele kuten sä ajattelet, mutta kappas vaan kun sulta kysyy edes lyhyttä argumenttia väittellesi niin saa lukea jotain kolmen sanan olkiukkoja. Onhan toi sun jatkuva itkeminen muista käyttäjistä sitten todella jaloa.

Thanks henkilökohtaisuuksista. Ei vaan ole aikaa kirjoittaa pitkiä tekstejä.

Kuten sanoin niin saatte negailla ihan vapaasti. Minun ongelmahan se on, etten jaksa jatkuvaa negailua.
« Viimeksi muokattu: 06.12.2015 klo 16:22:47 kirjoittanut Arsufani »
Delariva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "Vähe pulustaa, vähää alusta" = tekstiulostetta.


Vastaus #2277 : 06.12.2015 klo 16:19:50

"Sokeat fanipojat" ..joo-o, kertoo kaiken tarvittavan kirjoittajasta.

Kiitos tuosta tittelistä, en voi sitä valitettavasti vaan ottaa itselleni. Eikä kukaan muukaan. Ei kaikki positiivisuus ja usko omaan suosikkijoukkueeseen ole paskaa. Eikä varsinkaan positiiviset fanit. Mietitääs taas hetki..

Ja joku tuossa mainitsikin, ei meistä kukaan, edes ne negatiiviset kärkijätkät tiedä kuka olis maksanut mitäkin ja minne pelaaja haluaa siirtyä. Ei kannata leikkiä nenäkästä tietäjää jos ei oo Arsenalilla töissä ja hajulla niistä siirtoasioista.

Mutta toisaalta, jos olis ostettu Messi, Schneiderlin, Neuer ja Boateng me saatettais olla kakkosen sijasta ykkösiä!
A-Smooth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis


Vastaus #2278 : 06.12.2015 klo 16:22:06

Sen lisäksi huhutaan, ettei Forsythe ole saanut ajettua ideaoitaan täysin Wengerille läpi.

Siinä Wenger ei taas kuulemma kuuntele Forsytheä

Tämä on sitten enemmän tai vähemmän mutua ja totuutta tietää tuskin kukaan sen hollantilaisen populistin lisäksi.

Schneiderlin, joka oli Wengerin mielestä varmaankin liian kallis. Lopulta meni sitten Manuun kun ei Wengerille kelvannut.

vaan tyytyi halpaan ratkaisuun pitämällä Artetan ja Flaminin joukkueessa.

Itsehän myönsit, ettet tiedä totuutta. Miksi sitten väännät vieläkin, että Wenger on syynä tuohon kaikkeen? Onko tässä yhtään mitään järkeä: "Kukaan ei tiedä, mutta minä tiedän tarpeeksi, että voin syyttää yhtä samaa miestä kaikesta"? Älä jaksa perustella mielipiteitäsi huhuihin. Anna tulosten puhua, ja tuloksethan ovat tähän mennessä puhuneet. Vai eikö liigakakkosena oleminen tässä vaiheessa kautta kelpaa?

Tuosta kentän kovuudesta en olisi aivan varma, jos Wenger on ihan itse suunnitellut kentän nurmen. Kyllä Arsenalilla taitaa olla ihan omat kentänhoitajat, jotta managerin ei tarvitse miettiä sitäkin.
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #2279 : 06.12.2015 klo 17:02:34

Kamoon, kaverit, Piers Morgankin laittoi Wenger Out -kampanjan jäihin ja toivoi kaikkien fanien vetävän loppukauden ajan yhtä köyttä.

Onhan noiden samojen keskustelujen käyminen ja samojen argumenttien esittäminen vuodesta toiseen melkoisen väsyttävää, mutta minkäs teet, kun homma ei muutu mihinkään vaan sama meno jatkuu aina vaan. Totta kai Wenger ansaitsee ison osan syytöksistä, koska hänellä aivan varmasti olisi valtaa tehdä niitä muutoksia, jos vain haluaisi. Mielestäni Wenger on ansainnut kiitosta ja saanutkin sitä mm. FA Cup -voitoista, muutamista onnistuneista hankinnoista ja vaikkapa viime kaudella tehdyistä muutoksista pelaajien roolitukseen ja joukkueen pelitapaan, mutta kylmä tosiasia on silti, että liigassa ei vieläkään ole otettu kunnollista harppausta eteenpäin yli vuosikymmeneen, ja aika lailla joka vuosi syitä voidaan hakea samoista asioista — loukkaantumisista, väsymyksestä, kapeasta tai muuten riittämättömästä materiaalista, taktisista puutteista tärkeissä peleissä (tähän on jopa tullut viimeisen vuoden aikana todellista parannusta), henkisen kantin kestämättömyydestä... Nimenomaan liigasta sitä menestystä kuitenkin halutaan, ja varsinkin nyt kaikkien muiden kontatessa sitä pitäisi olla lupa myös odottaa. Jos Wenger mestaruuden nappaa, niin paljon annetaan varmasti anteeksi, mutta jos jälleen kerran kaadutaan johonkin käsittämättömään aivopieruun tai samoihin vanhoihin virheisiin, jotka varmaan jokainen tähän ketjuun kirjoittava on pystynyt näkemään kilometrien päähän jo elokuussa, niin ei sen pitäisi olla mikään ihme, jos keskustelun yleissävy on varsin negatiivinen.
« Viimeksi muokattu: 06.12.2015 klo 19:56:48 kirjoittanut Arkon »
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #2280 : 06.12.2015 klo 17:41:01

Ja miksköhän Wenger ottais syyn kovasta harjoituskentästä? Vai onko siis rakentanu kentän?

Hyvää päivää sinnekin. Ihan tosissako kysyt tällaista? Kyllä se on nimenomaan Wenger, jonka kanta ratkaisee nämä asiat. Ei jonkun raksapenan, arkkitehdin, kentänhoitajan tai pukumiehen kanta.

Onhan noiden samojen keskustelujen käyminen ja samojen argumenttien esittäminen vuodesta toiseen melkoisen väsyttävää, mutta minkäs teet, kun homma ei muutu mihinkään vaan sama meno jatkuu aina vaan. Totta kai Wenger ansaitsee ison osan syytöksistä, koska hänellä aivan varmasti olisi valtaa tehdä niitä muutoksia, jos vain haluaisi. Mielestäni Wenger on ansainnut kiitosta ja saanutkin sitä mm. FA Cup -voitoista, muutamista onnistuneista hankinnoista ja vaikkapa viime kaudella tehdyistä muutoksista pelaajien roolitukseen ja joukkueen pelitapaan, mutta kylmä tosiasia on silti, että liigassa ei vieläkään ole otettu kunnollista harppausta eteenpäin yli vuosikymmeneen, ja joka aika lailla joka vuosi syitä voidaan hakea samoista asioista — loukkaantumisista, väsymyksestä, kapeasta tai muuten riittämättömästä materiaalista, taktisista puutteista tärkeissä peleissä (tähän on jopa tullut viimeisen vuoden aikana todellista parannusta), henkisen kantin kestämättömyydestä... Nimenomaan liigasta sitä menestystä kuitenkin halutaan, ja varsinkin nyt kaikkien muiden kontatessa sitä pitäisi olla lupa myös odottaa. Jos Wenger mestaruuden nappaa, niin paljon annetaan varmasti anteeksi, mutta jos jälleen kerran kaadutaan johonkin käsittämättömään aivopieruun tai samoihin vanhoihin virheisiin, jotka varmaan jokainen tähän ketjuun kirjoittava on pystynyt näkemään kilometrien päähän jo elokuussa, niin ei sen pitäisi olla mikään ihme, jos keskustelun yleissävy on varsin negatiivinen.

Nimenomaan näin.

J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #2281 : 06.12.2015 klo 18:13:40

Jos neljänneksi suurimmalla budjetilla operoiva joukkue johtaa kaikkia kilpailijoitaan ei sen diktaattorimainen manageri voi olla läpeensä huono. Ei vaan voi.

Kaikilla managereilla on vikansa ja Wengerillä se on erityisesti hölmö dmc-politiikka. Fundamentaaliudestaan huolimatta muilla managereilla on paljon pahempia persoonaan, älykkyyteen, suurseuran johtamiseen tai pelitapaan liittyviä vikoja, joissa Wenger taas on todella paljon edellä.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #2282 : 06.12.2015 klo 18:41:54

Jos neljänneksi suurimmalla budjetilla operoiva joukkue johtaa kaikkia kilpailijoitaan ei sen diktaattorimainen manageri voi olla läpeensä huono. Ei vaan voi.

Kaikilla managereilla on vikansa ja Wengerillä se on erityisesti hölmö dmc-politiikka. Fundamentaaliudestaan huolimatta muilla managereilla on paljon pahempia persoonaan, älykkyyteen, suurseuran johtamiseen tai pelitapaan liittyviä vikoja, joissa Wenger taas on todella paljon edellä.

No en väitä, että on Wenger läpeensä paska. Pidän Wengeriä itse asiassa monessakin mielessä liigan parhaana managerina. Puutteita ei montaa ole, mutta valitettavasti ne muutamat puutteet ovat sitten sitäkin pahempia. Wengerkin toki varmasti ymmärtää, että hiukan aktiivisemmalla siirtokesällä joukkue ei olisi nyt niin pahoissa ongelmissa, joten kysymys kuuluukin miksi ne samat virheet toistetaan joka kesä? Se on nyt ihan sama kuinka täydellisesti manageroi kauden aikana, jos kausi kustaan jo kesällä.

e. DMC-politiikasta sen verran, että itse kyllä uskon suurimman syyn löytyvän Wengerin liian kovista vaatimuksista. Wengerin kriteereillä sen kalliin DMC-hankinan pitäisi varmaan olla isokokoinen, atleettinen, fyysinen, huipputaitava (pallovarmuus), huippuaälykäs niin puolustaessa kuin hyökätessä, syöttötaito ja luovuus pelinrakentajan tasolla, jne jne. Sitten jos Wenger ei löydä tällaista aivan täydellistä pakettia, Wenger ei osta mitään vaan tyytyy Artetaan ja Flaminiin.
« Viimeksi muokattu: 06.12.2015 klo 18:57:31 kirjoittanut Tekniikka »
A-Smooth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis


Vastaus #2283 : 06.12.2015 klo 19:16:35

Hyvää päivää sinnekin. Ihan tosissako kysyt tällaista? Kyllä se on nimenomaan Wenger, jonka kanta ratkaisee nämä asiat. Ei jonkun raksapenan, arkkitehdin, kentänhoitajan tai pukumiehen kanta.

Koska FM:ssä tehdään näin? Onko sinulla tarkempaakin sisätietoa tai joku luotettava lähde, koska vaikutat hyvin varmalta?

Jos ei, älä väitä.
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #2284 : 06.12.2015 klo 20:25:42

eikä tietenkään kannata maksaa jostain Sotonille elintärkeästä pohjapelaajasta joka istuisi Arsenalissa penkillä 30miljoonaa, ihan päivän selvää että varsinkin Arsenalissa jossa tuhlailu ei ole arvo, tommosta ei tapahdu.

Miksi ei kannata? Ei se sun taskusta ole pois. Eikä Arsenalinkaan taskussa tuntuisi juuri missään

Se laadukas £30m pohjapelaaja ei muuten istuisi penkillä, vaan omaisi tälläkin hetkellä aika pitkän kausarin avaukseen.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #2285 : 06.12.2015 klo 23:09:05

On kyllä outoa, jos Wengeriä tai jotain muuta ei saa arvostella, koska on joskus voittanut jotain. Eikö siis Flaminiakaan saa arvostella, koska hän pelasi huippukauden Arsenalissa 2007-08? Totta kai varmasti kaikki Arsenal-fanit arvostavat Wengeriä, mutta ei se silti poista sitä etteikö hänen työskentelytapojaan saisi arvostella. Pitää muistaa, että Wenger todennäköisesti hävisi pari pokaalia aikanaan ihan samalla tavalla jääräpäisyyttään ja ihmeelliseen peluuttamiseen.

Se, että Arsenal on sarjassa toisena kertoo vain siitä, että muutkin vetää jatkuvalla syötöllä vihkoon. Ei siitä, että Arsenal pelaisi jotenkin erityisen hyvin. Neljästä viime pelistä on kerätty viisi pistettä, eli kovin kummoisesti ja vastustajat ovat lisäksi olleet heikkoja, eli kaikki pelit noista olisi pitänyt voittaa. Tällä hetkellä Arsenal on päätymässä samoihin pisteisiin kuin viime kaudella ja 75 pisteellä ei ole ainakaan 10 vuoteen voitettu yhtään mestaruutta. Arsenal tippui liigacupista keskitason pimppijengille ja myös CL:sta uhkaa lähtö, jos ei tiistaina tule kahden maalin voittoa Olympiakoksesta. Ei siis kovin ihmeellinen kausi tähän mennessä, joten ymmärrän, että kotivoitto umpisurkeasta Sunderlandista laittaa mopon keulimaan. Jos liigassa olisi tällä kaudella ollut yksi vähänkin parempi jengi, niin se olisi ottanut jo 10 pisteen kaulan muihin ja mestaruustaisto olisi perinteisesti ollut ohitse jo ennen marraskuun loppumista. Se, että on hetkellisesti paskoista paras, ei pitäisi vääristää tilannetta mihinkään. Uskon tosin, että Wenger tietää sen ettei tässä tilanteessa ole vielä mitään juhlimista ja uskon hänen varmasti miettivän joukkueen vahvistamista. Wenger kuitenkin yritti kesällä päästä mm. Flaminista eroon, mutta kukaan ei häntä huolinut ja sopimuksen purku olisi ollut tyhmää. Eihän Flamini alkukaudesta mahtunut aina edes penkille ja nyt hän avauksen pelaaja, eikä se johdu siitä, että Flaminin taso olisi noussut tai Wenger luottaisi häneen jostain syystä enemmän. Kyseessä on ihan puhtaasti pakonsanelema tilanne, joka valitettavasti johtuu hyvin pitkälti Wengeristä.

Se mitä Wenger nyt puhuu julkisuuteen on ihan yhtä tyhjän kanssa. Hän ei varmasti paljasta yhtään kortteja. Tietenkin nyt vedetään perusjargonia miten flaminit ja campbellit ovat loistavia pelaajia, koska näiden pelaajien kanssa pitää jotenkin rämpiä joulukuu läpi. Ei tässä tilanteessa kannata alkaa paukuttaa, että tammikuussa tulee parempia pelaajia kuin nyt on avauksessa.
läsytti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #2286 : 07.12.2015 klo 00:40:18

Miksi ei kannata? Ei se sun taskusta ole pois. Eikä Arsenalinkaan taskussa tuntuisi juuri missään

Se laadukas £30m pohjapelaaja ei muuten istuisi penkillä, vaan omaisi tälläkin hetkellä aika pitkän kausarin avaukseen.

Yrityksessä voitot kannattaa maksimoida ja mahdolliset tappiot minimoida, kärjistäen. Coquelin oli ilmainen laadukas pohjapelaaja josta tuli se "kaivattu" hankinta. Arteta kirjotti jatkopahvin keväällä, eikö se mielestäsi viesti jotain? Aika selvä mun mielestä.

Ja mitä tulee koko Wenger väittelyyn, tekopyhää kritisoida vaan Wengeriä eikä seurajohtoa hänen takanaan.
Jaska

Poissa Poissa


Vastaus #2287 : 07.12.2015 klo 11:22:40

Jaahas, taas mentiin tähän. Toki myönnän että itseänikin ärsyttää kun kaikki Atlantin matalapaineista lähtien on Wengerin syytä. Kyllä Wengeriä voi ja pitää kritisoida, mutta ehkä jotain rajaa siihen voisi laittaa. Se lienee kaikille selvää että siirtotouhu joukkueessa on Wengerin käsissä ja mies kantaa sen onnistumisesta ja epäonnistumisesta suurimman vastuun. Mutta nämä kenttä- ja loukkaantumissuman syyllisyydet menevät jo aikamoiselle arvailulinjalle. Peluutuksen kanssa vähän niin ja näin, Mourinho peluutti ykkösmiehiään läpi koko viime kauden eikä siellä paljon punaista aluetta näkynyt eikä puoli joukkuetta ollut lasaretissa. Toki joukkueeseen on kasaantunut kestoloukkaantujaa, joka pitäisi ottaa tietenkin joukkuetta rakennettaessa huomioon. Toisaalta väittäisin että se on jossain määrin otettukin. Ei ole kauaa kun lehdet olivat täynnä juttua siitä, miten Wenger meinaa saada joukkueellisen keskikenttämiehiä pysymään tyytyväisenä ja nyt tilanne on melkein se, että niitä on sittenkin liian vähän. Eli itse olen belvin, tekniikan sun muiden kanssa samaa mieltä, että esim. Coquelinin tueksi olisi pitänyt joku hommata. Mutta sitä on toisteltu nyt niin valtavasti että voisi jo riittää.

Coquelinin korvaajasta tuleekin sitten hyvä aasinsilta tuohon keskikentän keskustaan eli kun siellä nyt hetken taitaa juoksennella Ramsey&Flamini -pari. Kuten tuli todettua, ei tuo nyt aivan surkeasti mennyt vaikka hakemista hommassa vielä onkin. Cazorlasta kehittyi loistava pelinavaaja, mihin tämä molempijalkaisena, hyvänä syöttäjänä sopii mainiosti. Ramsey taas on aivan erilainen, mutta ei nyt välttämättä paljon huonompi. Ramsey ei kykene samanlaisiin avaaviin syöttöihin, mutta nousee vahvemmin itse ja avaa peliä seinäsyötöillä ja omilla nousuilla. Jos pelin avaus on Cazorlaa jäljessä niin maaliuhka on taas sitten selvästi parempi. Täytyy toivoa että nyt tullut maali avaisi lukkoja ja nähtäisiin lisää osumia. Ramseyllä on loistava vainu maalipaikkoihin ja tällaisia pelaajia Arsenalissa ei liikaa ole. Sunderlandiakin vastaan olisi voinut osua useampaan kertaan. Ramseyn nousut sitten vain tarkoittavat sitä, että Flaminin täytyy olla kurinalainen ja laitureidenkin varovaisempia kuin aiemmin. Tämä taas ei sitten viime pelissä toiminut niin kuin pitäisi ja Sunderland sai useampia pahoja vastaiskuja.

Ja täytyy nyt sitten lisätä vielä lopuksi, että Özilin merkitys korostuu koko ajan enemmän. Kun miehitys ympärillä vaihtuu niin tämä hyökkäyspelin sielu onneksi pystyy tasapainottamaan hommaa hurjasti. Joskus tuli hieman epäiltyä hankinnan järkevyyttä, mutta nyt kun katsoo miehen tekemistä ja merkitystä joukkueelle (ja vertaa vaikkapa Cescin rämpimiseen Chelskissä) niin ei voi muuta kuin hattua nostaa tälle kaappaukselle.
A-Smooth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Barcelona, Hertha BSC, sexyfutis


Vastaus #2288 : 07.12.2015 klo 12:02:59

On kyllä outoa, jos Wengeriä tai jotain muuta ei saa arvostella, koska on joskus voittanut jotain. Eikö siis Flaminiakaan saa arvostella, koska hän pelasi huippukauden Arsenalissa 2007-08? Totta kai varmasti kaikki Arsenal-fanit arvostavat Wengeriä, mutta ei se silti poista sitä etteikö hänen työskentelytapojaan saisi arvostella. Pitää muistaa, että Wenger todennäköisesti hävisi pari pokaalia aikanaan ihan samalla tavalla jääräpäisyyttään ja ihmeelliseen peluuttamiseen.

Ei tästä ole edes kyse, ei kukaan ole sanonut muuta. Saa ja pitää arvostella, mutta saa ja pitää kehuakin, kun aihetta siihen on. Jos porukka haluaa elää ajattelemalla, että aina on jotain huonosti tai voisi olla paremmin, niin omapa on elämä. Ei tarvitse kuitenkaan purkaa omaa aiheetonta vitutusta kirjoittamalla perustelematonta shaibaa futisforumissa. Tämä ketju ei ole enää muuta kuin iso huhumylly ja futismaailman hommafoorumi.
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #2289 : 07.12.2015 klo 12:19:13

Jos porukka haluaa elää ajattelemalla, että aina on jotain huonosti tai voisi olla paremmin, niin omapa on elämä.

Niin, ja jos sä et osaa lukea ja muistat valikoivasti, se on ihan sun omaa syytäsi. Kyllä Wengeriä on tässä topikissa on kehuttu monestakin asiasta about viimeisen vuoden aikana ja varmaan kaikki ovat samaa mieltä siitä, että tietyissä asioissa on menty eteenpäin. Etenkin siinä, että Wenger on vihdoinkin löytänyt suht tasapainoisen systeemin ja avauskokoonpanon, joka ainakin ykkösten ollessa pelikunnossa toimii niin pieniä kuin isoja vastaan, toki pelaamalla hiukan varovaisemmin kun vastassa on huippulaadukas porukka. Valitettavasti silti on edelleenkin ne osa-alueet, jossa kehitystä ei ole juurikaan tapahtunut, lähinnä siirtopolitiikassa ja vammaherkkien pelaajien varaan laskemisessa.

Jälleen lämmitellään huhua Icardista. Monet luultavasti vastustavat, itse taas peukutan tämän puolesta jos toteutuu. Ei olisi halpa pelaaja ja onnistumisesta ei ole mitään takeita, mutta potentiaali on kuitenkin huippuluokkaa. Ja mitään ei voi voittaa, jos ei ota riskiä. Paljon ennemmin tällainen hankinta kuin joku Navas.
Arkon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu


Vastaus #2290 : 07.12.2015 klo 12:33:06

Coquelinin korvaajasta tuleekin sitten hyvä aasinsilta tuohon keskikentän keskustaan eli kun siellä nyt hetken taitaa juoksennella Ramsey&Flamini -pari. Kuten tuli todettua, ei tuo nyt aivan surkeasti mennyt vaikka hakemista hommassa vielä onkin. Cazorlasta kehittyi loistava pelinavaaja, mihin tämä molempijalkaisena, hyvänä syöttäjänä sopii mainiosti. Ramsey taas on aivan erilainen, mutta ei nyt välttämättä paljon huonompi. Ramsey ei kykene samanlaisiin avaaviin syöttöihin, mutta nousee vahvemmin itse ja avaa peliä seinäsyötöillä ja omilla nousuilla. Jos pelin avaus on Cazorlaa jäljessä niin maaliuhka on taas sitten selvästi parempi. Täytyy toivoa että nyt tullut maali avaisi lukkoja ja nähtäisiin lisää osumia. Ramseyllä on loistava vainu maalipaikkoihin ja tällaisia pelaajia Arsenalissa ei liikaa ole. Sunderlandiakin vastaan olisi voinut osua useampaan kertaan. Ramseyn nousut sitten vain tarkoittavat sitä, että Flaminin täytyy olla kurinalainen ja laitureidenkin varovaisempia kuin aiemmin. Tämä taas ei sitten viime pelissä toiminut niin kuin pitäisi ja Sunderland sai useampia pahoja vastaiskuja.
Joo, Ramsey tuo keskikentälle oman dynamiikkansa, ja väittäisin, että Alexisin puuttuessa tuo on juoksujensa ja maalintekouhkansa johdosta jopa Cazorlaa parempi vaihtoehto keskikentän keskustaan, koska tällöin maalinteko ei jää täysin Giroud'n ja/tai Walcottin vastuulle. Ramsey ei ole ehkä vastahyökkäysten käynnistäjänä yhtä hyvä, mutta silloin, kun pitää murtaa syvällä makaava puolustus, tuo on parhaimmillaan kullanarvoinen pelaaja. Yhteispeli Özilin kanssa toimi heti useampaan otteeseen ihan "vanhaan malliin" ja panos hyökkäyspäähän oli juuri sitä mitä toivottiin.

Sen sijaan Flamini on Flamini, ja tuo höntyily keskikentän pohjalla on ollut samanlaista aina miehen comebackin jälkeen, enkä usko siihen yhtäkkiä nähtävän kovin suurta muutosta. Siinä sitä sitten ollaan, kun molemmat keskikentän pohjan kaverit huitelevat syvällä vastustajan boksissa ja pallo annetaan suoraan vastustajalle. Tästä syystä olen yleensä mieluummin katsellut pohjalla vaikka Artetaa, joka on niin hidas, että jos olisi yhtään hitaampi niin juoksisi takaperin, mutta joka kuitenkin pystyy maltillisella sijoittumisellaan antamaan enemmän suojaa puolustuslinjalle ja ainakin vähän hidastamaan vastustajan vastahyökkäyksiä. Ramsey tarvitsisi vierelleen pelaajan mallia Coquelin, muuten keskikentän keskustan ja tätä kautta oikeastaan koko joukkueen tasapaino on auttamatta pielessä. Sunderlandeja vastaan vielä ehkä toimii, mutta City-matsi pikkuisen pelottaa.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #2291 : 07.12.2015 klo 13:13:51

Se, että Arsenal on sarjassa toisena kertoo vain siitä, että muutkin vetää jatkuvalla syötöllä vihkoon. Ei siitä, että Arsenal pelaisi jotenkin erityisen hyvin. Neljästä viime pelistä on kerätty viisi pistettä, eli kovin kummoisesti ja vastustajat ovat lisäksi olleet heikkoja, eli kaikki pelit noista olisi pitänyt voittaa. Tällä hetkellä Arsenal on päätymässä samoihin pisteisiin kuin viime kaudella ja 75 pisteellä ei ole ainakaan 10 vuoteen voitettu yhtään mestaruutta.

Jättimäisen tv-potin tasajaon vuoksi valioliigassa tuskin nähdään montaa 86--> pisteen murskasuoritusta lähivuosina. Valioliigan "paskin joukkue" on tällä hetkellä Aston Villa, jolla on puolet vähemmän pisteitä(6p) kuin sijalla 19. olevalla seuralla(12p). Silti Aston Villa osti pelkästään viime ikkunassa pelaajia £46 miljoonalla(lähde: transfermarkt). Tuolla summalla pystyy hankkimaan pelimiehiä.

Bundesliigassa, Espanjassa tai Italiassa homma toimii ihan erilailla, eivätkä näiden maiden pienemmät tv-sopimukset tasajaollakaan tuottaisi kovin paljon uhkaa rikkaimmille. Tasajaossakin on tottakai eri juttu saisiko joukkue 8 miljoonaa vai 48 miljoonaa. Tuolla 8 miljoonalla ero jäisi edelleen liian suureksi.

Muissa isoissa sarjoissa näiden heikoimpien tiimien markkina-arvo on hädin tuskin £20 miljoonaa. Kaikista kauniista puheista huolimatta tällainen Bayern(market value £432,70m) vs. Darmstadt (£14,28m) on Bayern ukoille lähinnä vitsi jolle ei saa nauraa, sekä erinomainen tilaisuus parennalle maali-/syöttötilastoja. Bayern murskaa 98% varmuudella "kyläseuran", vaikka puolet pelaajista olisi sivussa, keskittyminen 45% ja kaksi päivää sitten olisi pelattu ystävyysottelu Kiinassa. Valioliigassa tuollainen tarkoittaisi nykyään 0-3 kotitappiota kenelle tahansa joukkueelle (ja tämä on erittäin hieno juttu).

Valioliigassa keskitason jengit kurovat eroa umpeen ostamalla joka ikkunassa Wijnaldumeja, A. Ayeweja, Tadiceja, Payet, Shaqireja, Rondoneita, Cabayeita jne., jotka vahvistaisivat isoakin joukkuetta. Näin ei ole aina ollut. On paljon vaarallisempaa, jos Payetille tai Shaqirille sattuu pelipäivä, kuin että jollekin Graham Dorransille sattuu pelipäivä.

Koventuneen tason vuoksi Valioliigassa isonkaan seuran on vaikea kierrättää. Juventus, Real Madrid, Barcelona ja Bayern Munchen voivat puolestaan lepuuttaa pelaajistoaan aina kun vastassa on Frosione, Darmstadt tai Las Palmas tms. miniseura. Jos eivät lepuuta on ottelu siltikin yleensä 25 minuutissa ohi ja loppu on leppoisaa pallonsiirtelyä ja mahdollisesti lukemien kaunistelua.

Havainnollistavana ja suurinpiirtein valioliigaa kuvaavana esimerkkinä: Jos joukkueen pelaajabudjetti on 400 miljoonaa ja toisella 40 miljoonaa. Ja molemmille annetaan 20 miljoonaa lisää. Ensimmäisen joukkueen pelaajabudjetti kasvaa 5% ja toisella 50%. Ensimmäiselle joukkueelle summa on melko yhdentekevä kun taas toiselle joukkueelle summa on äärimmäisen merkittävä.

Ei tarvitse olla kovinkaan suuri ruudinkeksijä nähdäkseen, että jälkimmäinen joukkue kuroo eroa kiinni isompaan ja tulee siten napsimaan joitakin isoille seuroille kuuluneita pisteitä. Pikkulapsikin ymmärtää Derbyjen (11p) ja Chelsean (95p) aikojen olevan tällä erää ohi. Tämän vuoksi vain pölkkypää tuijottelee sarjajohtajana jotain 10 vuoden takaisia pistetilastoja.
« Viimeksi muokattu: 07.12.2015 klo 13:21:13 kirjoittanut J_Zanetti »
Tekniikka

Poissa Poissa


Vastaus #2292 : 07.12.2015 klo 13:34:53

Tämän vuoksi vain pölkkypää tuijottelee sarjajohtajana jotain 10 vuoden takaisia pistetilastoja.

Monet pölkkypäät kuitenkin puolustelevat Wengeriä niillä kymmenen vuoden takaisilla saavutuksilla ja tilastoilla. Se on ihme juttu, että Wengerin puolusteluun käy mikä tahansa ennen kekkosta -tilasto/saavutus, mutta silti kaikki kritiiki on ehdottomasti kielletty, jos heikon putken jälkeen alla on yksikin vaivoin tullut kotivoitto jostain Sunderlandista.

Sinällänsä olen kyllä 100% samaa mieltä viestisi sisällöstä. Valioliigan rikkauksista hyötyy eniten juuri keskikastin ja tyvipään joukkueet, kärjen rikkaammat seurat ottavat taas periaatteensa takkiinsa aina kun Valioliigan tv-sopimus kasvaa.
Jaska

Poissa Poissa


Vastaus #2293 : 07.12.2015 klo 13:44:31

Zanetti vei sanat suusta. Jo jonkin aikaa tämä "rapakausi" termi on tuntunut huonolta. Tässä kun on katsellut otteluita tai edes koosteita isojen kaatumisista pienempiä vastaan niin ei homma todellakaan niin yksinkertaista ole, että isot vain nyt eivät osaa tällä hetkellä. Monet yllättäjät ja isoja kaataneet porukat pelaavat oikeasti hyvin tällä hetkellä. Voi sanoa, että lähes jokainen liigajoukkue voi ihan realistisesti voittaa kenet tahansa, jos ydinpelaajat ovat kunnossa. Stokekin noin esimerkkinä pelasi ajoittain hienosti Cityä vastaan ja ansaitsi voittonsa, tavalla jota olisi ollut vaikea kuvitella muutama kausi takaperin.

Todennäköisesti kauden lopussa neljän kärjen muodostaa edelleen suht tuttu porukka, astetta kovemman ja erityisesti laajemman materiaalin ansiosta, mutta piste-erot pienenevät kuitenkin selvästi. Tämähän on katsojien kannalta hieno homma, vaikea sanoa milloin liigan tilanne olisi ollut näin kiinnostava. Arsenaliin tämä heijastuu niin, että kun ykkösmiehistöä piinaa loukkaantumiset, on keskikastiakin vastaan vaikeaa. Mutta sama tilanne on muillakin eikä tätä voi taas kerran kääntää yksinomaan Wengerin munailuksi.
lortti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #2294 : 07.12.2015 klo 13:52:23

Todella hyvä kirjoitus Zanettilta, laittaisin tähän tuoppipeukun jos osaisin. Kierrättäminen on sellainen asia joka jakaa mielipiteitä aika lailla ja siihen oikeaa vastausta on tuskin olemassa. Se on nähty monta kertaa että kierrättäminen johtaa typeriin pistemenetyksiin tai aikaisiin cupeista tippumisiin, toisaalta taas jos ei kierrätä niin samat seuraukset tulee loukkaantumisten muodossa. Ääripäänä taas voidaan pitää Chelsean viimekautta jolloin kierrättämättä mentiin päätyyn asti, CL:ssä tosin paukutu loppuivat alkuunsa.

Jos nyt jostain voisi kitistä niin noista Alexisin 90 minuuttia Zagrebia vastaan vaikka peli on ratkennut ajat sitten. Toisaalta taas jos mies itse sanoo Wengerille olevansa kunnossa niin miksi hän ei aloittaisi kaikkia otteluita.
Jay Gooner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #2295 : 07.12.2015 klo 14:04:05

Hieno kirjoitus Ylos
Rotta Ayala

Poissa Poissa


Vastaus #2296 : 07.12.2015 klo 14:52:07

Zanetilta hyvää pohdintaa ja näin asia varmasti on. Mutta sitä suuremmalla syyllä ei pitäisi lähteä kauteen kuten nyt on lähdetty, eli keskikentän pohjalla pelaaja jonka uralta hyvää tekemistä on reilu puoli kautta ja korvaajien taso on tyyliin alta lipan. Vielä viisi vuotta sitten tämä olisikin saattanut toimia, koska liigan keskitason joukkue ei olisi aiheuttanut Flaminin pelatessa suuria ongelmia kun taas tänä päivänä näin käy melko varmasti, puhumattakaan siitä 5-9 sijoilla yleensä majailevia joukkueita ja sitä parempia vastaan pelattaessa.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #2297 : 07.12.2015 klo 14:54:04

Mites CL? Onko sielläkin tasoerot kaventuneet, kun 3/4 valioliigajoukkueista ei ole viiden kierroksen jälkeen varmistanut jatkopaikkaa? Ihme vaan, että muut ökyt (Real, Barca, Bayern) jyräävät vanhaan tapaan. Miksei heidän tuloksissa näy tasoerojen kaventuminen?

Mielenkiintoista nähdä mitä selityksiä tulee, jos hännänhuippu Aston Villa niistää Arsenalilta pisteitä. Sehän ei voi johtua selvästikään Arsenalin heikosta pelaamisesta. Kuuden pisteen Villa on vain niin kova joukkue!
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #2298 : 07.12.2015 klo 15:54:05

Mites CL? Onko sielläkin tasoerot kaventuneet, kun 3/4 valioliigajoukkueista ei ole viiden kierroksen jälkeen varmistanut jatkopaikkaa? Ihme vaan, että muut ökyt (Real, Barca, Bayern) jyräävät vanhaan tapaan. Miksei heidän tuloksissa näy tasoerojen kaventuminen?

Mielenkiintoista nähdä mitä selityksiä tulee, jos hännänhuippu Aston Villa niistää Arsenalilta pisteitä. Sehän ei voi johtua selvästikään Arsenalin heikosta pelaamisesta. Kuuden pisteen Villa on vain niin kova joukkue!

Cambiasso, jolla on jonkin verran kokemusta eri sarjoista, oli sitä mieltä, että Valioliigajoukkueiden kompurointi CL:ssa johtuu osittain siitä, että joutuvat vetämään kotimaassakin täysillä viikosta toiseen, kun jossain muualla CL-joukkueet voivat ottaa CL-pelien alla kotimaan sarjassa vähän kevyemmin.
http://www.espnfc.com/uefa-champions-league/story/2641350/cambiasso-english-sides-struggle-because-prem-is-so-tough
Delariva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: "Vähe pulustaa, vähää alusta" = tekstiulostetta.


Vastaus #2299 : 07.12.2015 klo 16:08:18

Onhan niitä saavutuksia kahdelta edelluseltäkin kaudelta? Nyt on kummia puheita..

 
Sivuja: 1 ... 91 [92] 93 ... 207
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa