Mwandishi
Poissa
|
 |
Vastaus #1425 : 24.01.2016 klo 23:50:48 |
|
Jaa, omaan silmään peli näytti jo kohtuulliselta. Florenzin virhe (x2) maksoi maalin, muulta osin tässä maksettiin vielä liian myöhäisen valmentajanvaihdon sanktiota. Viikon päästä homma on jo sen verran raiteillaan, että vääjäämätön nousu kolmen joukkoon alkaa.
Kuten jo aiemminkin olen maininnut, ne ylisuorittaneet Viola ja Inter ovat vielä helposti kiinniotettavissa.
|
|
|
|
|
Mwandishi
Poissa
|
 |
Vastaus #1426 : 24.01.2016 klo 23:53:56 |
|
Vaikea kyllä ymmärtää, mitä Salahille on tapahtunut. Lulić. Kyllähän Salah oli täysin eri mies ennen loukkaantumista. Mennee vielä tovi, mutta kyllä se kunto sieltä löytyy.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #1427 : 24.01.2016 klo 23:55:33 |
|
Pjanic on kyllä pettymys tuossa registana..
Niin, mitä Pjanicilta voi odottaa tuossa esim. tänään? Pelien voittaminen on melko vaikeaa, jos pelaa sen about 70 metrin päässä vastustajan maalista. Väärä paikka tuo on toki hänelle ja kaikki muut paitsi Spalletti sen taitaa tietää. Mutta mikäs tässä on ollessa, leppoisa keväthän tästä tulee, kun ei ole mitään panosta. http://www.football-italia.net/78860/baldissoni-gervinho-wants-transferKyllähän tuonne kentälle vähän selkärankaa kaivattaisiin. Totti ja Strootman (palaamatta kapteenikeskusteluun  ) sille osastolle toisivat vahvistusta melkoisesti. Eipä tuosta De Rossista ainakaan taida miksikään johtajaksi olla ja bonuksena jatkaa vielä näitä iänikuisia rottailujaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 00:05:02 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
MamboBob
Poissa
|
 |
Vastaus #1428 : 25.01.2016 klo 07:52:49 |
|
Jaa, omaan silmään peli näytti jo kohtuulliselta. Florenzin virhe (x2) maksoi maalin, muulta osin tässä maksettiin vielä liian myöhäisen valmentajanvaihdon sanktiota. Viikon päästä homma on jo sen verran raiteillaan, että vääjäämätön nousu kolmen joukkoon alkaa.
Samaa mieltä. Eilinen oli mielestäni Roman ehjin 90 minuuttinen miesmuistiin. Juve vaan oli Dybalan ja Pogban (huikea fysiikka, hirveä tukka) verran parempi. Pjanicista registana olen kuitenkin valtaosan kanssa eri mieltä. Mielestäni pelasi eilen(kin) ihan ok pelin ja Roman pelin avaaminen sujuu paremmin, kun pohjalla pelaa noin pallovarma pelaaja. Enää ei nähty niin paljoa komboa "pallo veskarille ja pitkä". Suurempi ongelma Pjanicin uudessa roolissa on mielestäni se, että nyt tuo pallovarmuus ja juonikkuus puuttuu hyökkäyskolmannekselta kun ei ole laittaa hyökkääjien alle yhtä hyvää pelaajaa. Salah tosiaan täysin eri mies kuin se egyptiläinen, jonka näin elokuun lopussa Olimpicolla.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1429 : 25.01.2016 klo 09:12:56 |
|
Florenzi rooli ylempää toimii miehen kohdalla paremmin. Toki hyvän maalipaikan totaalinen tyriminen tuli helvetin kalliiksi, varsinkin kun miehen virheestä tuli Juven voittomaali. Myöskin keskitykset olivat tunnettua hevonpaskaa, johon Spallettin on löydettävä ratkaisu. Heti kun Florenzi menetti pallon hyökkäyspäässä, pystyi ennustamaan mitä tulee tapahtumaan. Ale juoksi Pogbaa ihan hyvin kiinni ja hetken toivoin että vaarallinen vastahyökkäys pysäytetään vaikka taktisella rikkeellä. Siihen ei paukut riittänyt ja Dybala pääsi tuikkaamaan byyrin.
Kolmen puolustuslinja oli taktisesti hyvä veto, mutta oli selvää että taktiikka ei vielä ollut iskostunut pelaajille. Keskikentältä tarvittiin vielä todella paljon tukea alakertaan, joka söi merkittävästi vastaiskuihin lähtöjä ja pelinrakentelua hyökkäyspäässä. Mielestäni silmiin pistävää oli, että De Rossi varmaan selvisi tuosta kolmen linjasta parhaiten. Onhan miehellä tuosta kokemusta muistaakseni maajoukkueen paidassa? DDR hiillosti myös Mandzukcilta suurimman peli-ilon pois ja kaveri oli ajoittain melko kuumana. De Rossille tyypillinen keltainen turhan aikaisin toki nosti vahvan epäilyn tulevasta, mutta lopulta DDR pysyi kuitenkin kentällä. Sääntöjen rajamailla, vastustajaa jatkuvasti ärsyttäen on De Rossin vahvuus ja se ei miksikään enää muutu eikä tarvitse. Kentällä tämä rooli voi syödä johtajuutta, mutta ilmeisesti sitä löytyy sitten joltain muulta saralta. Eilisessä pelissä ainakin keskitysten katkomiset, sekä pelin rakentelu oli eri luokkaa muiden topparina pelanneiden kanssa. Danielelle pelattiin mielestäni huomattavan usein lyhyitä palloja puolustuksesta sekä pelattiin muutenkin usein palloa silloin, jos tarpeeksi helppoa avausta ei muualle löytynyt. Ehkä hyvä näin. Mielestäni Manolas ja Rudiger omaavat kuitenkin kaikki edellytykset omata tuon kolmenlinjan harjoittelun kautta. Manolasin pelissäkin oli positiivista.
Dzekon kohdalla eilen tuli taas ilmi miehen hitaus ja jokseenkin pelistä ulkona seilaaminen. Suuremmin kritiikkiä ei miehelle kuitenkaan viitsi tuosta suorituksesta esittää, koska ei muulta joukkueelta tullut paljon tukea vahvuuksilla pelaamiseen. Keskinkertainen on keskinkertainen. Dzekon rikkeeksi vihelletty maali oli mielestäni siinä ja siinä. Ehkä se siinä vähän työnti, mutta Juven puolustaja toisaalta ihan viisaasti korosti Dzekon ajattelemattomuutta ja pelasti tilanteen. Salah olisi pitänyt vaihtaa ensimmäisenä tuolta kentältä pois. Miinus Spallettille, johon tuntuikin tarttuvan heti Salahin tullessa vaihtoon.
Yhtä kaikki. Tilanteesta johtuen vain kolme pistettä olisi riittänyt ja tasapelin ja häviön ero on vain kosmeettinen. Tiukkaa tekee päästä kolmen sakkiin, joskaan se ei mahdotonta ole. Mielestäni nyt pitää onnistua luomaan toimiva pohja ensikauteen (taas kerran) ja tämä saattaa tarvita todellisuudessa melko kipeitä ratkaisuja. EL paikka ei Romalle riitä, joten onko kenties helpompi jäädä ilman europaineita ensikauteen? Tuskin Pallottan mielestä ainakaan.
Juve oli eilen taktisesti huomattavasti vahvempi ja itseluottamuksesta nauttivat pelaajat pelaavat yleensä kaunista peliä. Roma tuskin Napolia ja Juvea enää tavoittaa, jos noissa joukkueissa ei tapahdu mitään todella katastrofaalista. Muiden kanssa pelataan vielä samaa sarjaa.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #1430 : 25.01.2016 klo 11:06:55 |
|
De Rossille tyypillinen keltainen turhan aikaisin toki nosti vahvan epäilyn tulevasta, mutta lopulta DDR pysyi kuitenkin kentällä. Sääntöjen rajamailla, vastustajaa jatkuvasti ärsyttäen on De Rossin vahvuus ja se ei miksikään enää muutu eikä tarvitse.
Eilen ei kyllä ollut mistään sääntöjen rajamailla pelaamisesta kyse vaan selvästä tuomarivirheestä, minkä ansiosta De Rossi selvisi keltaisella selvästi punaisen arvoisesta rikkeestä. En minä ainakaan halua nähdä oman joukkueen pelaajilta moista. e. http://www.calciomercato.com/news/de-rossi-insulta-mandzukic-stai-muto-zingaro-di-m-a-video-827676Ja tämäkin vielä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 11:20:01 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
Lester Polsfuss
Poissa
Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat
|
 |
Vastaus #1431 : 25.01.2016 klo 11:11:19 |
|
Omat kommenttini ovat lähinnä turhautumista siihen, että jälleen joudutaan kasaamaan korttitalo alusta. Roma ei ollut olosuhteet huomioon ottaen ihan paska, mutta aika loppuu kesken tämän kauden kannalta. Luotto Sabatiniin on täysin nollassa, mutta jos hankintoihin saadaan järkeä ja Spallettille sananvaltaa, tästä tulee vielä ihan hyvä - ensi kaudeksi. Olen 100 % varma, että näillä resursseilla Spalletti olisi jo aiemmin saanut 1-2 mestaruutta. Mutta katsotaan nyt.
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1432 : 25.01.2016 klo 12:24:54 |
|
Kyllä siitä varmasti olisi herkästi punainenkin heilahtanut. Kentällä (saattaa olla ulkopuolellakin?) De Rossi on mulkku ja on mielestäni pitkään profiloitunut käytännössä provokaattoriksi. Ei varmasti ole tyyliltään kaikkien eikä varsinkaan vastustajan mieleen. De Rossilla tosin olisi löytynyt ja löytyy varmasti vieläkin muitakin ominaisuuksia joilla voisi pärjätä yhtä hyvin, jos ei paremminkin. Syystä tai toisesta kuitenkin miehen rooli painottuu entistä vahvemmin myyräntyöhön. Haluan kuitenkin huomauttaa, että De Rossi on tällä kaudella huomattavasti parempi kuin useammalla viime kaudella kaikilla osa-alueilla. Rotanroolissa pelaavia pelaajia löytynee jokaisesta joukkueesta enemmän ja vähemmän. Piti siitä tai ei. Toisinaan se hyödyttää omaa joukkuetta ja toisinaan tulee ylilyöntejä joista ei hyödy kun vastustaja. Nyt meni onneksi näin päin. Esikuvaksi, Pepsi-pojaksi tai välttämättä edes kapteeniksi nämä ominaisuudet eivät yleensä tue ja "oman kylän kultapoika pt.2" kohdalla tämä varmasti herättää ristiriitaisia tunteita omassakin leirissä. Ymmärrä näkökulmasi, vaikka itse pidän lähinnä viihteenä ennen kun kolahtaa omaan nilkkaan. Eikä tarvitse huomauttaa reilun pelin hengestä tai urheilijamaisuudesta. Huippujalkapallossa on perustavanlaatuisempiakin ongelmia tällä saralla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 12:54:51 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1433 : 25.01.2016 klo 12:26:13 |
|
Nyt hieman eilistä punnittuani oma käsitys on vahvistunut siihen suuntaan, ettei ongelmia ratkaista pelkästään valmentajaa vaihtamalla, eikä Garcian aikaset ongelmatkaan olleet täysin valmentajasta kiinni. Joukkueessa ei ole ollut yhdessä onnistumisen ilmettä pidempiaikaisesti sitten Strootmanin ensimmäisen loukkaantumisen. En sano että homma olisi täysin ollut Super-Kevinistä kiinni, mutta silloin joukkueesta katosi jotain, joka vaikuttaa edelleen joukkueen itseluottamukseen ja johtajuuteen kentällä. Tottin pienentynyt rooli ja loukkaantumiset, Benatian lähtö yms. saivat aikaan tietynlaisen johtamistyhjiön, jota ei vieläkään ole paikattu. Kuten Juventuksen osaltakin on sanottu, kokeneiden pelaajien tasonnosto on ollut suuri syy parantuneisiin tuloksiin. Romassa taas kokeeneet pelaajat eivät ole pystyneet kannattelemaan etenkään joukkueen henkistä tasoa vaikeuksien aikana. Spalletti ilmaisi aika selkeästi toiveensa pelaajamarkkinoille, nyt on Saban aika tehdä työnsä, tällä kertaa toivottavasti hyvin.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #1434 : 25.01.2016 klo 13:29:34 |
|
Haluan kuitenkin huomauttaa, että De Rossi on tällä kaudella huomattavasti parempi kuin useammalla viime kaudella kaikilla osa-alueilla.
Rotanroolissa pelaavia pelaajia löytynee jokaisesta joukkueesta enemmän ja vähemmän. Piti siitä tai ei.
De Rossi onkin ollut pelillisesti parempi tällä kaudella. Siksi se sääli onkin, että perseilee. Jos tuosta suunsoitosta tulee pelikieltoa niin voidaan taas alkaa ääneen puhumaan siitä, mitä Roma saa sillä reilulla 11 miljoonan vuosipalkalla. Maailman kalleimman rotan?
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #1435 : 25.01.2016 klo 13:44:01 |
|
De Rossi onkin ollut pelillisesti parempi tällä kaudella. Siksi se sääli onkin, että perseilee. Jos tuosta suunsoitosta tulee pelikieltoa niin voidaan taas alkaa ääneen puhumaan siitä, mitä Roma saa sillä reilulla 11 miljoonan vuosipalkalla. Maailman kalleimman rotan?
Ei aivan. Barcassa on taatusti yksi kalliimpi, vaikka sillä kai on jotain tilastomerkintöjäkin.  Pelaajien palkkaus onkin mielenkiintoinen asia. En muista milloin Danielen sopimusta viimeksi tarkastettiin (4vuotta sittenkö)? De Rossi haluttiin sitoa muistaakseni Romaan millä hinnalla hyväänsä ja silloin se taisi vaikuttaa itsestäkin lähes tulkoon joukkueen elinehdolta. Pelaaja käytti tai ainakin agentti käytti tilanteen hyväksi. Kaikki mitä tuon jälkeen on tapahtunut on varmasti antanut paljon osviittaa siihen suuntaan, että silloin spekuloitu siirto Englantiin olisi saattanut olla ainakin De Rossin kehitykselle pelaajana (niin ja todennäköisesti myös ihmisenä) hyväksi. Näin ei kuitenkaan käynyt. Sitä en osaa sanoa onko De Rossin pelaajana 11miljoonan arvoinen, puhtaasti viimeisten kauden kentäntapahtumien puolesta ei ole. Jos palkanmaksaja kuitenkin näkee palkalle perusteet, niin kai se silloin on hintansa väärtti? Kai tuosta De Rossin palkasta oli tavalla tai toisella päästy eroonkin, jos se oli merkittävänä taloudellisena rasitteena nähty? Rakkaudesta väreihin ja lajiin... veri, perintö ja ylpeys jne. Niin se aina näissä piireissä on mennyt ja tulee menemään. Ainakin niin romanttisessa Italiassa. blääh...
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1436 : 25.01.2016 klo 14:04:14 |
|
Joukkueessa ei ole ollut yhdessä onnistumisen ilmettä pidempiaikaisesti sitten Strootmanin ensimmäisen loukkaantumisen. Strootmanin ensimmäisen loukkaantumisen (9.3.2014 Napolia vastaan) jälkeen voitettiin vielä 9 seuraavaa Serie A-ottelua putkeen. Mutta ymmärrän kyllä pointin tuon johtajuuden katoamisen osalta. Vaikea on silti analysoida, mistä kaikista tekijöistä viimeiset 15 kk kestänyt konttaaminen johtuu. Pelkästään Rudia en lähde minäkään syyttämään. Sarrin Napoli on tällä hetkellä melko samankaltaisessa myötätuulessa kuin Garcian Roma kaksi vuotta sitten. Mielenkiintoista on seurata, miten kauan tuo lento jatkuu. Itse veikkailin sen katkeilevan jo eilen Marassilla. Serie A:n mielenkiinnon kannalta Napolin scudetto olisi enemmän kuin toivottava, mutta kliinisen suoritustason löytänyt juve tuskin enää montaa pistettä tällä kaudella menettää.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1437 : 25.01.2016 klo 15:20:56 |
|
En muistanutkaan, että tuo maalis-huhtikuu oli noinkin huikea kyseisenä kautena. Mutta kuten sanoit, vaikea on analysoida konttaamisen syitä. Enkä niinkään ole huolissani tappioist/tuloksista, vaan enemmänkin siitä, mihin suuntaan joukkueen peli on kyseisenä ajanjaksona mennyt. Kesätauon aikana (molemmat vuodet) joukkue sai hieman kaavittua päätä kasaan hyvää syksyä varten, mutta heti talvella/ensimmäisen suuremman vastoinkäymisen jälkeen homma on hajonnut kasaan. Nuo on niitä hetkiä, jolloin kokeneiden pelaajien olisi joukkuetta pitänyt pystyä kantamaan. Se menneistä... Tänään tai huomenna ilmeisesti alkaa selviämään, kuka sieltä nyt on tulossa. Topparihuhut ovat olleet varsin hiljaisa viime päivinä, koska Tonellikaan ei ilmeisesti ole Empolista irtoamassa. Enpä myöskään Acerbia kovin todennäköisenä pidä, saas nähdä... Edit: http://romapress.us/2016/01/25/gervinho-to-jiangsu-could-close-today/Ei passaa vielä nuolaista, sehän ehtii vielä vaatia helikopterit yms. helposti...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 15:37:18 kirjoittanut ASR »
|
|
|
|
|
Rivelino
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #1438 : 25.01.2016 klo 15:47:33 |
|
En muistanutkaan, että tuo maalis-huhtikuu oli noinkin huikea kyseisenä kautena. Strootmania paikkaili kyseisen voittoputken aikana muun muassa muuan Rodrigo Taddei, joka viimeisteli siinä roolissa vielä kaksi upeaa maalia Romalle. Johtajuus siirtyi siinä vaiheessa vain johtajalta toiselle... 
|
|
|
|
|
merdalazio
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma
|
 |
Vastaus #1439 : 25.01.2016 klo 16:51:23 |
|
Nyt CdS otsikoi, että Tuhnu olisi saatu kaupattua 16 miljuunalla Kiinaan. Helikopterikaustia odotellessa ...
|
|
|
|
|
|
|
Meika
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde
|
 |
Vastaus #1441 : 25.01.2016 klo 21:00:45 |
|
Joopa joo. Sama ois ollu hankkia joku Markus Pöyhönen. Ei enää oikein jaksaisi.
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #1442 : 25.01.2016 klo 22:02:04 |
|
Edellisellä sivulla taitaa olla jallutarjous, joten ottakaa toki kiinni!
|
|
|
|
|
ackaz
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapiola
|
 |
Vastaus #1443 : 25.01.2016 klo 22:34:52 |
|
Tuntuu, että täällä nyt ihan mielensäpahoittamisen ilosta kiukutellaan tästäkin keissistä. Nuori ja todella lahjakas pelaaja saapumassa. Itse ainakin odotan innolla, että mitä annettavaa Il Faraonella on pääkaupungissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 22:37:52 kirjoittanut ackaz »
|
|
|
|
|
merdalazio
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma
|
 |
Vastaus #1444 : 25.01.2016 klo 22:40:36 |
|
 Saa yllättää positiivisesti. Olispahan jotain vaihtelua.
|
|
|
|
|
Lupo
Poissa
|
 |
Vastaus #1445 : 25.01.2016 klo 22:51:41 |
|
Eivät kai odotukset El Shaarawystä ole kovin korkealla. Saattaa tosiaankin kuitenkin yllättää positiivisesti. Jos on parempi kuin Salah niin se ei sitten taas yllättäisi Mietaatakaan.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #1446 : 25.01.2016 klo 23:21:54 |
|
#1 Lamela #2 Bojan #3 Osvaldo #4 Borini #5 Destro #6 Gervinho #7 Ljajic #8 Iturbe #9 Doumbia #10 Ibarbo #11 Falque #12 Salah #13 Dzeko #14 El Shaarawy Collector's edition. Joka tapauksessa vähän sellainen kutina nyt, että SES on meidän Higuain. Seuraavaksi sitten puolustaja, tai jos ei nyt seuraavaksi vielä niin sitten viimeistään Perottin jälkeen, jookosta Saba?
|
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan
|
 |
Vastaus #1447 : 25.01.2016 klo 23:52:34 |
|
 Saa yllättää positiivisesti. Olispahan jotain vaihtelua. Kipeää tekee. Ei tämän näin pitänyt mennä. SES:lle toki kaikkea hyvää Ikuisen kaupungin valloitusta varten. Toivottavasti pysyisi kunnossa niin saattaisi tuoda jotain valoa tuohon Italian surkuhupaisaan hyökkääjätilanteeseen tänä päivänä. Rima ei kyllä ole todellakaan korkealla kun miettii kaiken maailman edereita, pelleja ja zazoja (toki nämä ysejä mutta joo).
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #1448 : 26.01.2016 klo 01:29:15 |
|
Niin paljon potentiaalia, ja yhtä lailla lisää odotuksia pilaamaan kaikki. Toivottavasti ei, sillä samaan aikaan kun Tonny Sanabria paukuttaa hattutemppuja La Ligassa, oma poika Federico Ricci tekee uskomatonta jälkeä Crotonen paidassa, 19 pelissä 8 maalia ja kolme syöttöä on viemässä seuraa Serie A:han. Kypsynyt Ricci tuntuu osuvan tavalla tai toisella, silmäänpistävällä itseluottamuksella. Mikäli seura nousee A:han, Ricci halutaan varmasti pitää riveissä, lainalla. Sepä olisikin varsin ihanteellista kaikille. https://www.youtube.com/watch?v=uC3-BeBvMxwKauden maalit tähän mennessä. Pikaista parenemista myös Capradossille, notta saatas puolustajiakin mukaan tähän leikkiin.
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
 |
Vastaus #1449 : 26.01.2016 klo 02:22:09 |
|
Edellisellä sivulla taitaa olla jallutarjous, joten ottakaa toki kiinni!
Koitin jo edellisellä sivulla ottaa. El Shaarawy ei ole herättänyt suurta kiimaa sitten Milanon öiden kokanokkailu- ja juhlimishuhujen. Toivotaan nyt kuitenkin parasta.
|
|
|
|
|
|
|
|